IK 12646 "Vrijdag W Mei. A*. 1901. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. De Roos van Horton. LEIDSCH DAG-BLAD PRIJS DEZER COURANT t Voor leiden por 3 maandon "Buiten Loidon, per looper en waar agontan gevestigd i(jn I Franco por post mn t ï.io.' 1.80 1.66- PRUS DER ADVERTENTEËN: Tan 1 6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten do stad wordt f 0.06 berekend. Offloi&ele Henniagerlngeii 9 De Burgemeester der gemeente Leiden; Gelet op art, 129 der Kieswet en op de beschik king van don Minister van Binnenlandscke Zaken van den 19den April 1L No. 2U30 (aid. B. B.); Brengt ter kennis van de kiesgerechtigden: dat de verkiezing (candidaaistolling) van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Goneraal in het kiesdistriot Leiden zal plaats hebben op Dinsdag den 4den Juni a. s..de stemming, zoo die mocht noodig blyken, op Vrijdag 14 iJuni en de eventueele herstemming op Donder dag 2 7 J u n i a. s.; dat op den dag der verkiezing (4 Juni) van des voormiddags negen uren tot des namiddags vier uren opgaven van candidaten by den Burgemeester ten Raadhuize kunnen worden ingeleverd; dat deze opgaven moeten inhoudeu de namen, de voorletters en de woonplaatsen van de candi daten en onderteekend zyn door ten minste veertig kiezers, bevoegd tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevonng geschiedt; dat de inlevering der opgaven persoonlijk moet geschieden door een of uieer personen, die haar hebben onderteekend, en dat de tot invulling bestemde formulieren voor deze opgaven kosteloos ter Secretarie verkrijgbaar zijn van af heden tot en met den dag der verkiezing. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 15 Mei 1U01. F. WAS. Do Burgemeester der gomeente Leiden; Gezien de artt. 5, 7 en 24 der Provinciale Wet en het Besluit van do Gedeputeerde Sraten van Zuid-Holland van 22 April JL9U1, No. 59 (Prov. blad No. 47); Brengt ter kennis van de kiesgerechtigden: dat de verkiezing (candidaatsteilmg) van drie leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland voor het kiesdistrict Leiden zal plaats hebben op Dinsdag den 4den Juni a. s. de stemming, zoo die mocht noodig blijken, op Woensdag 12 Juni en de eventueele herstemming op Dinsdag 2 5 Juni o. s. dat op den dag der verkiezing (4 Juni) van des voormiddags negen uren tot des namiddags vier uren opgaven van candidaten bij den Burgemeester ten Raadhuize kunnen worden iDgeleverd; dat deze opgaven moeten inhouden de namen, de voorletters en do woonplaatsen van de candi daten en onderteekend zijn door ten minste veertig kiezers, bevoegd tot deolnennog aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt; dat de inlevering der opgaven persoonlijk moet geschieden door een of meor personen, die haar hebben onderteekend, en dat de tot invulling bestemde formulieren voor deze opgaven kosteloos ter Secretarie verkrijgbaar zijn van af heden tot en met don dag der verkiezing. Leiden, De Burgemeester voornoemd; 15 Mei 190L F. WAS. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van G. T. THEüNVILLE, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van een boekdrukkerij, gedreven door eeu gas motor van 5 p.k., in het perceel Sleeuschuur No. 9, kad. bekend Sectie G No. 306; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het Dubliek, dat gouoemd verzoek met de bylagen op de Secretane dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede, dat op Woensdag 29 Mei saust-, 's voormiddags te hallelt, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek In te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, F. WAS, Burgemeester. 15 Mei 1901. VAN HËYST, Secretaris. Leiden, 17 Mei. 1 By Koninklijk besluit ls benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit alhier, om onderwijs te geven in de ziektekundige ontleedkunde, dr. G. C. van Walsem, goneesbeer aan het krankzinnigengesticht „Meerenberg", to Bloe- mendaal; en de hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan dezelfde universiteit, dr. T. Zaaier, nevens het hem by Konmkiyk besluit van 16 September 1877 opgedragen vak, belast met het onderwys in de gerech- teiyke geneeskundo. Ter vervulling van de vacature van hoofd der openbare lagere school der 2de klasse voor jongens, alhier, welke den lsten Juli a, s. zal ontstaan door het met ingang van dien datum verleend eervol ontslag aan den heer J. D. van Wyk, ls de volgende voordracht opgomaakt: lo. W. Cramer, late onderwyzer aan de openbare lagere school der 2de klasse voor jongens; 2o. D. J. M. de Hondt, 2de onderwyzer aan dezelfde school; 3o. J. F. L. Rietdyk, lste onderwyzer aan de openbare lagere school der lste klasse voor jongens. In de gehouden leden-vergadering der Chr.-Historische Kiesvoreeniging „Vaderland en Oranje", op 15 Mei, werd met algemeene stemmen de heer A. E. van Kempen, aftr. lid, opnieuw candidaat gesteld voor lid der Tweede Kamer. Da. R. J. W. Rudolph, alhier, heeft voor de Tweede Kamer-candidatuur te Veendam bedankt en zal eon candidatuur te Dordrecht niet aannemen. Een kleine, maar bolangryke verbetering van ods bericht aangaande de dezer dagen gehouden byeenkomst van liberale kiezers. Met volkomen zekerheid kunnen wy thans mededeelon, dat werkelijk de candidatuur- Van der Kaay door een vyftigtal kiezers wordt gesteld. Oeheel afgescheiden van deze can didatuur ia daarenboven in de gehouden byeen komst de vraag opgeworpen, of het wenschelijk was een nieuwe liberale kiesvoreeniging te stichten, hetzy thans, hetzy later. Verschei dene aanwezigen verklaarden zich met nadruk hiertegen; anderen de meerderheid achtten het in beginsel wenscheiyk. De laat- ston benoemden daarop een comité om deze zaak nader te overwegen. Het bericht als zou een nieuwe kiesveroeniging gesticht zyn is dus minstons voorbarig en met het stellen der candidatuur-Vau der Kaay staat die zaak volstrcty niet in verband, daar deze gesteld is ook dvör velen, die het stichten eener nieuwe kiesvereeniging ten eenonmaie zouden afkeuren. Geiyk gemeld, werd in de vorige ver gadering der „Vryzinnige KiesvereoDiging", alhier, na de verwerping van het voorstel tot samenwerking by de gemeenteraadsverkiezin gen van de vryzlnnig-domocratische veroeniging „Vooruitgang", een motie van prof. mr. J. Ofpenheim by acclamatie aangenomen, waarin het oprecht verlangen tot samenwerking werd uitgesproken, onder dezo voorwaarde echter, dat do candidaten vooraf aan de Vrijzinnige Kiesvereeniging worden bekend gemaakt. De vrijzinnig-democratische kiesvereeniging hoeft thans besloten hieraan te gemoet te komen. In oen vergadering der afdeellng Leiden van den Bood van Nedorlandsche onderwijzers heeft de heer L. van Oeveren de volgende stellingen verdedigd; a. Klassikaal onderwys voldoet niet aan don eisch, dat alle leerlingen, die er aan deel nemen, geiyk biyven. b. Dit gebrek kan verholpen worden door bepaalde uren af te zonderen voor de leer lingen, die onvoldoende vorderingen maken. c. De gewone schooltyden zyn te lang, om ze nog te verlengen voor het onder b ver melde doel. d. Het ls won8choiyk, de schooltyden te verkorten voor de leerlingen, die voldoende vorderingen maken, en den vrykomenden tyd to benutten voor do andere kinderen. —Heden keerde mej. Blne Sissingh, directrice van het Muziek-Instituut In de „Loge", alhier, terug uit Beriyn, waar zy eenigo maanden vertoefde om de groote meestere op het gebied der muziek te hooren. In de met bloemen versierde zaal werd zy door een aantal harer leerlingen verwelkomd met een cantate, door een hunner op muziek gezet; ook aan mej. Van der Kloes, die tydena haar afwezigheid een groot deel der lessen waarnam, werd een bloemenhulde aangeboden. De Staatsraad mr. J. P. Moltzer wordt in het laatst dezer maand uit het buitenland, waar hy wegens gezondheidsredenen geruimen tyd vertoefde, te's-Gravenhage terugverwacht. Heden is voor den Hoogen Raad beöedigd jhr. mr. J. van Doorn, nieuw benoemd Raads heer in het gerechtshof te 's-Gravenhage. De naam der gemeente Valkenberg, in Limburg, moet volgens mededeeling van den Minister van Binnenlandscho Zaken voortaan Valkenberg gespeld worden. Zyne Exc. mr. J. G. Gleichman, minister van staat en voorzitter van do Tweede Kamer, ia benoemd tot ridder-grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De Staatsraad mr. J. P. Moltzer, die wegens gezondheidsredenen sinds geruimen tyd in het buitenland vertoeft, wordt 1q het laatst dezer maand in Den Haag terugverwacht. De onlangs benoemde gezantschapsattachó jhr. dr. Van Vredenburch heeft zich naar zyn standplaats Beriyn begeven. Ter benoeming tot directeur der burger avondschool te Nymegen zyn voorgedragen de hoeren: 1. Th. A. H. van Harderwyk te Amsterdam; 2. P. A. Schroot te Arnhem en 8. A. Koppejan Jr. te Vlissingen. Tot directeur der ambachtsschool te Apel doorn is benoemd de heer Chr. Geldof, direc teur der ambachtsschool te Middelburg. Do kapt. W. PufFius, van het 6de reg. inf. te Amersfoort, zal binnenkort den dienst met pensioen verlaten. Do Raad der gemeente Veendam ver leende dr. P. Schuringa, directeur der H. B.-S met 6-jarigen cursus, met ingang van 1 Sept. a. e. eervol ontslag onder toekenning van een jaariyk8cke gratificatie van f 600. Volgens „Het N. v. d. D." zyn de nieuwe engagementen, door de tooneelisten met do Konmkiyke Voreeniglng „Het Nederlaudsch Tooneel" aangegaan, slechts voor één jaar. Als niouwe leden zyn toegetreden de heer Jan C. de Vos en mevr. Aug. Poolman. De thans nog aan de Voreeniging verbon den tooneelisten, juffrouw Schalkers en de zoon van Chrlspyn, zyn voor hot volgend 6eizoon niet weder geèugageerd. Als tooneelisten op reis gaan, betaalt de directie hun reis, 2de klasse, ert verstrekt hun van f 2.50 tot fb'h f 6 logementsgeld, zoogenaamd „sójour". Het „sójour" is op dezelfde hoogte gebloven, met uitzondering voor Den Haag. Als de tooneelislon voortaan Aldaar spelen, ontvangen zy niet meer het vollo „sójour", maar minstens /*1.50, Yoor logies mot ontbyt. De vermindering voor Den Haag geschiedt, omdat byna altyd de tooneelisten in Amsterdam, vóór zy naar de residentie gaan, den maaltyd thuis kunnen gebruiken. De heer Louis Bouwmeester, mevr. Mann- Bouwmeester en de heer Olous hebben Woens dag nog niet geteekend. Zy wenschen in de vermindering niet toe te stemmen. Wat het spelen van de „Hollandsche Opera" in den Stadsschouwburg betreft, meldt het zelfde blad: als volkomen waar, en gelyk al het bovenstaande, steunende op directe infor matie by de bestuurderen der Kon. Ver. „Het Ned. Tooneel" zelve, kan worden medegedeeld „Do heer Van der Linden heeft, volgens contract, het recht om voor het aanstaande tooneeljaar over den Stadsschouwburg te beschikken evenals het afgeloopene. Woens dag had de heer Van der Linden nog geen kennis gegeven van dit rscht gebruik te zullen maken." De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten tot het aangaan eener 4-pCts.-geld- leening ten bedrage van f 10,000,000. Hiervan is een bedrag van f 6,000,000 bestemd voor het nog niet betaalde gedeelte der uitkeering aan de A. O. M. wegens de naasting dezer onderneming door de gemeente, terwyi de rest zal dienen tot dekking der uitgaven, welke voor den bouw der gemeentelijke centrale inrichting voor electriciteit en den verbouw van het bestaande tramnet aanvankeiyk noodig zullen zyn. De leening is verdeeld in obligatiön van f 1000. De eerste halfjaariyksche coupon ver- echynt 1 October 1901. Te beginnen met het jaar 1903, wordt jaariyks 2 pCt. van het nominale bedrag der ieening afgelost, met dien verstande, dat, zoolang de leening niet ten volle is uitgegeven, deze aflossing zal worden verminderd in verhouding tot het bedrag der leening, dat in het aan de aflossing voorafgaande jaar nog niet was geplaatst. De aflossing geschiedt by uitloting, in de maand Augustus te houden. 1 Octobor d. a. v. zyn de uitgelote obligatiön h pari aflosbaar. Dö gemeenteraad benoemde mot 16 stemmen mr. Th. Heemskerk (anti-revolutionair) tot wethouder. Deze nam de benoeming aan. Do heer Serrurier kreeg 12 stemmen. Do eindexamens aan de Pol. School vangon 22 dezer aan. By Konlnkiyk besluit ia bepaald, dat voortaan de leiding van het onderwys in de gymnastiek en het sohermen aan boord van de oorlogsbodems zal worden opgedragen aan een officier, die oen cursus aan de gymnastiek- school voor de zeomacht te Amsterdam heeft doorloopen. Tot het daadwerkelijk geven van dit onderwys zullen hem onderofficieren met don graad van korporaal en hooger, die in het bezit zfin van eon aan de opleiding voor militaire ónderwyzeis te Amsterdam verkregen brevet, ter beschikking worden gesteld. Hot onderwijs in het zwemmen zal zoo mogeiyk wordon opgedragen aaa een onder officier mot den graad van korporaal of hooger, die aan genoemde opleiding daartoe de bevoegd heid heeft verkregen. Voor het onderwys in gymnastiek, schermen en zwemmen zullen deze onderofficieren een toelage van 8, f 4 on f 5 's maands genieten, al naarmate zy in een, twee of drie vakken zyn gediplomeerd. Tevens zyn wyzigingen en aanvullingen gebracht in het reglement op do uniformen en ondorscheidingsteekenen van do onder officieren en minderen der zeemacht en van hot korps mariniers. Als zaakgelastigde der Fransche Repu bliek gedurende do afwezigheid van den gezant, den heer Do Monbel, kwam heden de secre taris der Fransche legatie, graaf De Ségur d'Aguesseau, van verlof te 's-Gravenhage terug. Uit China is hier te lande aangekomen onze landgenoot do heer Van Zuylen, tydens het beleg binnen Peking aanwezig, daarna tolk by de Duitsche legerexpeditle. Het stoomschip „Oengaran", van Java naar Rotterdam, vertrok 15 Mei van Port-Sald; de „Augsburg", van Java naar Amsterdam, vertrok 15 Mei van Port-Said; de „Bali" orriveorde 16 Mei yan Java te Moulmain; de „Cyclops" vertrok 18 Mei van Amsterdam vla Liverpool naar Java; de „Flensburg", van Java naar Amsterdam, arriveerde 13 Mei te Cochin; de „Flores", van Batavia naar Am sterdam, arriveerde 16 Mel to Havre; de „Koningin-Regentes", van Batavia naar Am sterdam, vertrok 16 Mei van Porim; do „Koningin Wilhelmlna", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 16 Mei Dungeness; de „Madura", van Batavia naar Amsterdam, pas-< seerde 16 Mei Penm; de „Prinses Amalia" vertrok 15 Mei van Batavia naar Amsterdam; de „Prins Willem II", van Paramaribo naar Amsterdam, passeerde 16 Mei Ponta F^rraria; de „Stella", van Smirna naar Amsterdam, passeerde 16 Mei Gibraltar; de „Statendam" vertrok 16 Mei van Rotterdam naar Nieuw-York. Aarlonderveon. By do te Woerden ge houden aanbesteding van den bouw eener stoomfabriek voor den heer P. J. Hofman, aldaar, werd van de 16 inschry vers het hoogst ingeschreven door de heeren gebrs. Van dek Lau, te Langeruigeweide, voor f 9440, he' laagst door den heer A. van Dam, alhier, voor f 6548, aan wien het werk is toegewezen. Alkemade. Ter gemeente-secretarie ligt ter inzage een verzoek met bylagen van Jtc, Verhaar Jr., te Roelofarendeveen, om vergun ning tot oprichting eener scheopmakery oj» het terrein van het perceel, kadastraal bekem in Sectie C No. 2562. Tot het inbrengen en toelichten Yan eventueele bezwaren tegen dit verzoek zal ten Raadhuize gelegenheid be staan op Dinsdag 28 Mei e. k., 'a voorm 9 uren. HiLlegom. De inschry ving voor de rustende schuttery In deze gemeente voor de manlyke ingezetenon dezer gemeente geboren in 1S76, zal van af 15 tot 31 Mei a. s. tor gemeente secretarie plaats hebben van des voorm. 9 tot 'o namidd. 2 uren. Een afschrift van het kohier van school gelden lager onderwys over het lste kwartaal 1901 zal gedurende vyf maanden en wel t en met 6 October a. s. ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzago liggen. De persoon genaamd Albert Seysener, die voor oenige dagon alhier een ruit opzetteiyk inwierp by dokter De Boer, en die aan delirium tremens lydendo scheen te zyn, is Dinsdag middag naar het gesticht „Endegeest" over gebracht. Door het plaatselyk comité voor Alge meen Kiesrecht, zoomede door do afdeeling Hillegom vAn het Algemeen Nederlandsc-h Werklieden-Verbond, alhier, is de heer P. Noltiog, van Amsterdam, definitief candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, welke candidatuur door den heer Nolting ia aangenomen. Door de vereeniging „Vooruit", onlangs alhier opgericht, met het doel het verkeer en de vestiging van buitenaf binnen deze gemeente te bevorderen en door samenwerking met de alhier bestaande kiesvoreeniglngen tot wel- slagen van dat doel by gemeenteraadsver kiezingen candidaten te steunen, die voor do algemeene belangen wenschen op te komen, zyn voor de aanstaande gemeenteraadsver kiezing candidaat gestold de heeren Th. Lom- merse, A. Sluis, K. van Bourgondien Cz. en E. Hansen. Ten huize van den heer D. W., alhier, heeft zich een geval van besmettelyke ziekte, roodvonk, voorgedaan. Uudshoom. De Lagewaardscho weg en do Oudshoornsche Buurtweg in Oudshoorn zfin door Qed. Staten van Zuid-Holland voor het gebruik van motorrytuigen ongeschikt verklaard. 89) „Vader? Poppy had een vader, een heel leelyken man. Maar zy hebben allen gezegd, dat ik geen vader had, dus kan ik je ook biet zoo noemen." „O, dat kunt ge zeer goed," met dio woorden wendde hy zich tot den knaap, „ik ben je vader en gy zult altyd by my blyven." „Dat weet ik en ik ben er zeer biy om. Maar Poppy had ook een moeder. Poppy's tnoedor sloeg hom met een touw, omdat hy een flesch brak. Ik wil geen moeder hebben," besloot hy op een werkeiyk tragischen toon. „Danbegon Ronald. Doch in dit oogen- blik ontdekte hy een witten boezelaar, half ver borgen achter het gordyn, en ging voort: „Aha, daar is de juffrouw, die reeds lang op jo wacht; nu moet gy gaan eten." Nu kwam miss Tait haastig naderby en nam het kind mee. Beiden, de juffrouw zoowel als Tommy, speet het zeer, dat het gesprek zoo spoedig uit was, maar vooral was miss Tait teleurgesteld. Toen zy Tommy uitkleedde, vroeg zy hem af hy ooit zyn mama gezien of iets van haar gehoord had. „Hebt gy geen mooie mama ge had?" vroeg zy onder anderen. «Neen, alleen moeder Nan, maar zy was fiiet mooi; zy was altyd zeer boos en had geen kousen aan," antwoordde Tommy met elaperige stem; het volgende oogenblik was hy ook reeds vast ingeslapen en miss Tait's Iheuwsglerigheid werd niet bevredigd, v Airdrie, die allerlei zaken moest regelen, bleef ongeveor zes weken te Londen en ging dagelijks naar z(jn zaakwaarnemer in Lincolns Inn Fields. Zyn vroegere kennissen hadden Ronald Gordon byna geheel vergeten, en hy leidde een kalm leven in een hotel, dichtby Hyde Park. Het gerucht verbreidde zich echter zeer snel, dat lord Airdrie een ernstig, ge distingeerd man was, een weduwnaar met een eenig kind. Hy sprak nooit over zyn vrouw, waarschyniyk was zy kort na de ge boorte van den knaap gestorven. Behalve de zaken, die met de overname van den titel en het vermogen van do Airdries in verband stonden, won Ronald öok infor maties omtrent de familie Brice In en kwam te weten, dat zy de eene helft van het jaar in het buitenland leefde, maar de andere te Balmaine Court, het oude familiegoed, hetgeen de overleden mrs. Balmaine eens ten gunste van ha^r schoondochter had ontruimd. Ronald herinnerde zich, dat Rosamund hem dit eens had beschreven als oen groot baksteenen go- bouw mot witte hoeksteenen en venster- en deurkozynen, dat er juist als een oude edel man met oen rood gezicht, witte wenkbrauwen en witte bakkebaarden uitzag. Het goed, dat midden in een uitgestrekt jachtgebied lag, was jarenlang verpacht geweest, doch blik baar was het huurcontract nu afgeloopen en mre. Brice weer in het bezit er van. Lord Airdrie zag wel in, dat hy zyn iden titeit onverwyld aan Rosamund bekend en zyn huwelfik met haar publiek moest maken. Hy zou ook dadelijk zyn aanspraken hebben laten gelden, wanneer b\J niet te Horton deze noodlottige ontdekking had gedaan. Maar een jonge vrouw, die haar kind „in den kost gaf' en het geheel verstiet, was een persooniyk- held, die men met voorzichtigheid moost naderen. Wa&rachyniyk zou zy, wanneer zy hoorde, dat de lang verloren gewaande echt genoot j onder geheel andore omstandigheden weer opdook en haar een vermogen en een gravenkroon kon aanbieden, hem met open armen ontvangen. Maar welk een waarde zou zulk een opnamo hebben? Hy had zyn advocaten zyn huwelyk en den naam van zyn vrouw medegedeeld, maar overigens was hy vast besloten de geheele zaak nog eonigen tyd goheim te houden. Hy wilde in de nabyhoid van Balmaine Court voor eenigen tyd een kleine bezitting huren, om het terrein te verkennen, vóór hy zich als miss Balmaine's echtgenoot bekend maakte. Dat was echter een stap, die hem door zyn advocaten, deze nuchtere vertegen woordigers der wot, sterk werd afgeraden; hy kon daardoor maar al te licht in eon ge- vaariyke en romantische, om niet te zeggen, scheeve positie geraken, vonden zy. Gesteld, lady Airdrie beschouwde zich als weduwe en verloofde zich met een ander? Wat dan? Alle slechts denkbare mogeiykhedon voerden zy aan, maar hun ciiönt bleef onwrikbaar. De advocaten waren immers niet volkomen inge wijd en zouden het ook nooit weten, waar en hoe hy zyn zoon had go vonden, en ein- deiyk overreedde hy hen, zich naar zy'n schik kingen te voegen. In de buurt van Balmaine Court stonden eenlge mooie landhuizen leeg, waaronder ook Queen's Gift, een mooi, oud huis, door een park omgeven, uit den tyd van koningin Elizabeth. Het huis was sinds een reeks van jaren niet meer bewoond geweest 6n de ken nissen van lord Airdrie vernamen plotseling tot hun groote verwondering, dat hy een land goed in de nabyheid van Axminster gehuurd en Schotland zoowel als Airdrie Castle den rug toegekeerd had. Als reden daarvoor gaf hy aan, dat hy vreesde, dat het noordelyk klimaat te ruw voor zyn zoon was. Beiden vertrokken dus en zetten zich in het zuiden van Engeland neer, om, ofschoon niemand eenig vermoeden van dezo reden had, in de buurt van een jongedame te zyn, die do echt- genoote van den een en de moeder van den ander was, namelyk miss Balmaine. XIX. En nu willen wy naar miss Balmaine terug koeren en zien hoe het haar in deze vier jaron gegaan is. Zy is ontzettend veranderd, wel niet zoozeer in haar uiteriyk als in haar hart, ofschoon ook de „mooie miss Balmaine" met haar zelfbewust optreden en haar elegante toiletten met „de Roos van Horton" slechts nog zooveel gelykenis had als een styve camelia met oen lief heideroosje. Haar eerste, teere gevoelens, haar eerste liefde, achl zy waren door een kwade vorst verwoest l Z{j is oogen8chynlyk zoo koel, wereldsch en liefdeloos, als maar één jong moisje in Enge land, en haar motto luidt: „Niets is nieuw, niets is waar, maar dat komt er niet op aan." Miss Balmaine is zeer mooi en zy is zich daarvan volkomen bewust; zy is ook zeer ryk en weet haar waarde volkomen te schat ten, dank den ophelderingen van haar advocaten en voogden. Zelden laat zy haar oogen op het onaangename blad van haar leven vertoeven, nameiyk op het kleino graf in de schaduw van de kerk. De herinnering aan Ronald Gordon zou zy, zoo het mogeiyk ware, het liefst geheel uit haar hart rukken. Z(j trachtte ^ichzelve wys te maken, dat zy veel slechts gedropmd had, en wanneer haar gedachten op een gebóurtenis van het verleden stieten, dan week zy met ontzetting daarvoor terug. Zy geloofde nu vast, dat Ronald Gordon onder een valschen naam getrouwd --vas en haar daarop trouweloos verlaten had. Menigmaal, wanneer zy als oen koningin onder de andero jonge meisjes staat, jaagt haar de gedachte aan hetgeen, waarvoor zy zichzelve moet houden, het bloed vol schaamte naar do slapen. „Wan neer de meoschen het wisten", zeide zy met ineengeklemde handen, „wanneor deze man nen, die my cm myn gold zoo y vorig het hof maken, en deze vrouwen, die my kussen en liefkoozen, maar cunig vermoeden van do levende leugen hadden ja daarvan, wolk een gepleisterd graf ik ben, ha, wat zouden zy wel doen? Wat zou de wereld daarvan zeggen? Maar de wereld vermoedde niets en zeide dus ook verder niets, dan dat zy vond, dat miss Balinaino's schoonheid iets door do harde uitdrukking van haar gelaat verloor en miss Balmaine zeer oppervlakkig en het niet gemakkeiyk was, haar iets naar don zin te maken. Mrs. Brice zag or, ofschoon zy voor de derdo maal getrouwd was en achttion jaar in Indiö gewoond had, byzonder jong uit. Zy had nog altyd een slanke gestalte en een mooie teint en haar weelderig goudblond haar was, dank zy een uitstekende Fransche kamenier, terug- gekomon en toon zy na Rosamund's „avontuur" allen naar het buitenland gingen, brachten zy een even vroolyken zomer door als eona op de heuvelen van Indiö. Daarop hadden zy en haar dochter Lizzie oen vroolyken winter in Nizza, terwyi Rosamund, op den achtergrond gehouden, als een schoolmeisje behandeld en geheel over 't hoofd gezien werd. Het was haar echter wel toegestaan zangles te nemen en, wanneer do voornamo wereld thuis bleef, door een moisjo vergezeld te gaan wandelen. {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1