Inorme Keuze in SEKSER Go. opening van liet tijdelijk Magazijn op e. i. 18 MEI. GERNER C hedenavond opening H EEREN-MODE-MAG AZIJN, LEIDEN, 103. Breestraat 103, B. VAN DU8JN. Komijnzaad. zoowel in Zijde als Neteldoek en Katoen. CRAAN8EURS LEIDER. IWBBELS, "ST1 gf Tuinslang. Te huur of fe koop: IPF" Zeer voordeelige prijzen. PERSOVERZICHT. ysrkserde Demi-Saison (grijs) Verduurzaamde Levensmiddelen SliÉ-lilMMlfiëLeMl mar Alle overige artikelen op het gebied Gas, Water, LIectri- citeit, Kier, enz. 4465 15 t iïover de INTaarsmanssteeg-. Alle uit het Magazijn Maarsmanssteeg 7 over- tg 5 gebleven Goederen worden Breestraat 103 o o spotgoodltoop aangeboden. Nieuwe li ij u 7, 11 a t> ij di e Vischbrug. alwaar in rijke keuze voorradig zijn: Overhemden, Boorden, Manchetten, Dassen, Handschoen n, Hoeden, Parapfuies, Wandelstokken en verder alles wat tot genoemde afdeeling behoort. Het Handelsblad, constateeronde, dat de ministers, nu het vierjarig z i t- tingtydperk der Tweedo Kamer ten oinde spoedt, zich blikbaar haasten om bolangryko regolingon, welke z\J tobben ontworpen, bekend te maken, ook al is het onzeker of z\) zei ven geroepen zullen z\jn die met de nieuwe Kamer te behandelen, zegt, dat doze Ijver zeker is te waardeeren. Men beoordeelt een ministerie het best naar zijn daden, betoogt het, en voor de kiezers is het van niet weinig belang to weten, wat men van de mannen, die aan hot bewind zyn, heeft to verwachten, indien zij aan het be wind blijven. Geheel anders oordeelt De Standaard, die onder het opschrift „Reclame" deze driestar geelt: „Het afkomen van nog twee groote wets ontwerpen voor de pensionueering en <lo Zuiderzee in do maand, die aan de stembus voorafgaat, maakt oen bedenkeiyken indruk. Don indruk van stembus reclame, ook al geven we gaarne do mogelijkheid toe, dat het niet zoo bedoeld is. "Word dit eenmaal usantie, dat kon het tot politiok böderf loidon. .Nog minder bij zuiver staatsrechtelijke ont werpen, maar te moor naar gelang in do wets ontwerpen wordt voorgesteld over zeer aan- zionlyke bedragen uit 's Rijks kas te be schikken". V. zegt in Jlcl Nederlandsche Dagblad: Wat beteokent hot, dat twee hoogst ge wichtige wetsontwerpen nog op het laatste DOgenbdk binnenkwamen? Eerst een wet tot regeling van hot arbelderspensioon en toen een voorstel tot demping van de Zuiderzee. Zulke maatregelen, waarmede meer dan 100 millioen gemoeid zijn, kunnen mot ter loops op een achtermiddag wordon afgedaan. Vóór do verkiezingen kunnen dio wetsontwerpen onmogelijk zelfs meer in de afdeelingon komon en onder die omstandigheden kan die late inzending niets anders betoekenen dan een aanbovoling. Het ministerie wil toonen, dat hot ook na de verkiezingen nog reden van bestaan heeft. De leuzo zal nu hior en daar kunnen worden vóór of tegen arbeiders- pensioen. Wie vóór de party stemt, waartoe het ministerie behoort, krijgt het arbeiders pensioen er door en anders niet. Of het veel zal baten? Wy betwijfelen het zesr. De socia listen en democraten zullen zich niet laten vindon. Een reeds ingezonden ontwerp is zeker meer waarborg dan een ontwerp, dat beloofd is, maar voldoonde zekerheid is er toch niet. Op zichzelf zouden wy het niet al te zeer betreuren, indien het ministerie aanbloef, mits do heoron Lely, JBorgesius en Cort van dor Linden uittreden. Kan er goon ministorio komen van de rechterzyde, dan is een ge matigd ministerie van conservatief-liberalen of eon cabinet d'affaires de eorn'go uitweg, maar de bovengenoomdo drie mannen hadden reeds in 1897 niet in hot ministerie moeten komen. Waar geon enkele party krachtig ge noeg is om op zichzelf te blyven staan, zoodat het gomeen overleg tusschen alle partyen noodig is om iets tot stand te brongon, moofe een ministorio niet al te sterk getint zyn. Het opnemen van radicale elementen had in 1897 geon zin en heeft dan ook meer kwaad dan goed godaan. De ongelukkige leerplicht wet, de afkeurenswaardige middelen, waardoor die wet is tot stand gekomen, het zoolang mogelyk op-zyde schuiven der legerwetten, de treurige houding van hot ministerie tegenover den Prins-Gemaal, dat alles is het werk ge weest der radicale heeren, waarvan twee bovendien door de vereeniging van Kamer lidmaatschap en ministerschap een slecht voorbeeld hebben gegeven op het gobied der parlementaire zeden. Loopen do verkiezingen, zooals wy verwachton, zóó uit, dat de ge matigden in de meerderheid komen, dan zal in elk geval hot ministerie van radicale elementen gezuiverd moeten worden, al zou daardoor de demping van de Zuiderzee nog een tydlang uitgesteld moeten worden. De schry ver der „Haagsche Kroniek" in de Nieuwe Groninger Courant doot opmerken de belangryko maatregelen en organisatiön, die het Kabinet Pierson-Borgesius in hot vierjarig tydpork van zyn bestaan heeft tot stand ge bracht zelfs zonder te letten op do enorme zaken, die nog onafgedaan zyn gebleven, maar voor een volgende periode, misschien voor een volgend ministerie, zyn voorbereid, en ducht geen tegenspraak wanneer hy beweert, dat de mannen, die het bestuur des lands in do laatste vier jaren hebben gevoerd, aan de publieke zaak, aan het vaderland en aan ons geheele volk groote, onschatbare diensten hebben bewezen, zeldzamen yver en werk kracht, staatkundigen tact en lofwaardige onpartydigbeid hebben aan don dag gelegd, waarvoor hun, welke ook verder do loop moge zyn van de gebeurtenissen, blyvend aanspraak toekomt, zegt hy, op den dank en do waar- dooring van alle partyen in den lande. Ook in de Asser Courant wordt hulde ge bracht aan het zittond Kabinet. Haars inziens kan niemand liet de oor ontzeggen, dat het de wegbereidster is geweest voor de sociale hervormingen, waarvan tegenwoordig byna niemand meer de noodzakelijkheid ontkent; dat het met krachtige hand gewerkt heeft om de verkeersmiddelen te verbeteren; dat zyn streven zich in daden heeft geuit om de bronnen van welvaart voor industrie to openen of milder te doen vloeien; dat het tegen do moeilykste regelingen niet heeft opgezien en in zeer moeilyko tydsomstandigheden niet geschroomd heeft te handelen naar hetgeen zyns inziens 's lands belang medebracht. En daarby eindelyk, dat do financieolo toestand door oen omzichtig beleid in belangryke mate verbeterd is. Daarom kan dezo Regeering, oordeelt de Asser Courant, met een gerust geweten afwachten den afloop van den stembusstryd. Zy heeft niot om theorieën gevochten, ver klaart zy, maar heeft willen arbeiden en veel goeds weten tot stand te brongen. Doch zy hoeft haar taak niet kunnen afwerken. Indien zy, wellicht gewyzigd, aanbiyft, dan zal men mogen verwachten, voorspelt de Asser Courant een doorgaand practisch beleid; een voortzet ting van do sociale hervormingen, die reeds zyn in voorbereiding; oen voortzetting van den aanleg van nuttige, groote werken; administratieve, justitieele, flnancieelo en kolo- nialo regelingen, waaraan behoefte bestaat. .Breekt men den levensdraad der Regeering af," vervolgt do Asser Courant„dan komt er een stilstand, een verandering in richting, een ommekeer in de bureaux, zelfs in het beste geval als een ander getint liberaal Kabinet tot optreden wordt genoopt. Maar wordt het liberaal element in de Kamer verminderd, treedt een clericaal bewind op, dan zyn wat men er nu ook van zeggen moge de gevolgen niet te voorzien. Daarom rust op de kiezers nu van alle richtingen de ernstige plicht om voor zichzelf na te gaan wat te doen. Eón stem voor de togenparty, één stem voor een afwijkend kleurtje van vryzinnigheid, kan de schaal doen overslaan ten nadeele van het ministerie, dat, gaat het hoen, onvermydelyk meesleept in don val: Een macht vannoodzakeiyke,het volksbelang wezeniyk rakende regelingen, die voorgoed verloren zullen zyn." In zyn jongste Kroniek dor Stemmen voor Waarheid en Vrede schryft dr. A. "W. Brons veld o. m. als volgt: „Naar onze overtuiging krygen wy niet ge- makkeiyk een Kabinet terug, samengesteld uit zooveel bekwame en werkzame mannen. Wat ons aangaat het biyve, maar dan onder een paar voorwaarden. Vooreerst, het herniouwen van de belofte, in 1897 afgelegd, dat hot de quaestie van het kiesrecht vooreerst zal laten rusten; vervol gens, dat het in de onderwyswetten slechts paedagogische veranderingen aanbrenge en niet meewerke tot slooping van het openbaar onderwys; en eindoiyk, dat het, mot bedacht zaamheid aan de sociale wetgeving arbeidende, vooral zyn kracht zoeke in werken des vredes, als daar zyn: administratieve rechtspleging, defensie, koloniaal beleid, waartoe alle partyen kunnen medewerken, behalve de mannen van don klassenhaat Wy hopen, dat mannen aan het roer ko men, die do Roomschen niet naar de oogen zien en zich niet vervaa>i laten maken door radicalen en sociaal-democraten. En evenmin hopen wy, dat dr. Kuyper de ziel zal wezen van een kabinet, door de aanstaande verkiezing in het aanzijn geroepen." Dus ook van den kant der Chrlsteiyk- historischen zal de komende verkiezingsstryd niet gaan vóór of tegen, maar langs het tegenwoordig Kabinet, zegt Het Centrum. En zulks ondanks de tegemoetkomende houding, welke deze Regeering by verschiliendo gelegenheden ten opzichte van die gehate Roomschen hoeft aangenomen. Zo wordon langzamerhand toch ietwat tammer, die heetgebakerde yveraars h la dominee Bronsveld! Of zou hot alleen uit vrees zyn voor'erger, met name voor een Kahinet-Kuyper, ongetwyfeld zyn nacht merrie dat onze Kroniekschryver, die eeuwige Albedil] aar, zoo poeslief doet tegen over het zittond Kabinet? Dan moge dr. Bronsveld zich nog wel eens bedenken, of zyn advies geen herziening noodig hoeft. Want vrees boet terecht een slechte raad geefster. En voor brave Christelyk-historischen mag alléén maar gelden „de vrooze dos Heeren", die „het beginsel dor wysheid" is. De Residentiebode houdt „by het scheiden" rovuo over de Kamer. Het oordeel van het Katholieke Haagsche orgaan ia aldus saam te vatten: Intellectueel staat ze niet hoog. Weinig leiders. Om objectief to blyven, haar eigen party buiten beschouwing latende, meent het blad, dat alleen do antirevolutionairen in Kuyper en Lohman op oen paar „hervor- ragendo" mannen kunnen wyzon. De liberalen missen dezulken. Mees, aangewezen aan voerder der oud-liberalen, houdt zich qp den achtergrond, by uitzondering sprokond over vragen van hoogo politiek. Kerdjjk, Yeogens, en dier geniale jongere, prof. Drucker, spenen zich zorgvuldig van principieel debat met socialisten of anti-rovolutionairen. Do socia listen daarentegen roeren zich. Al liep ornstig werk daardoor gevaar onafgedaan te blyven, dan moesten andero partyen zich maar een offertje getroosten. Goon zin, geen woord, dat zy zeggen wilden, bleef ongezogd. En do Kamer liet hen bogaan. Zy gaf het op, aan een h. i. nutteloozen woordenstryd grootere belaDgen ten offer to brengen, vergetend, dat aldus tegenover de socialistische propaganda geen andere gesteld werd en do socialisten straks zouden uitgaan om overal to wyzen op hetgeen zy, zonder antwoord to krygen, zeggen konden. Het is vooral dit foit, dat ons te hoop doet loopen tegenover de socia listen on het o. L tot gebiedenden plicht maakt van allen, die hot wèl meenen met het vader land, hun vermenigvuldiging op alle eerlyke wyzen tegen te houden. Een tweede gebrek der huidige Kamer is haar „Smeengeanisme", haar onverpoosd streven om de schatkist zooveel mogelyk te plukken; een opdringen van het geld van het volk aan de Regoering, hetwelk door het blad wordt gelaakt. Uit deze grief komt als vanzelf de derde voorthet niet de tering naar do nering zotten, maar roekeloos geld uitgeven. In ons tegen woordig tydperk van bloei merken wy dit niet, maar er kan geen kink in den kabel komen, of het loopt mis. Dat zal OYor een jaar of drie, vier wel uitkomen. Leerplicht zal heelwat geld kosten. Kinderwetten, Onge vallenwet, Gezondheidswet, Legerwotten zullen alle in de toekomst schatten vragen. Maar naast deze gebreken hoeft do Kamer ook haar deugden; de laatste dagen maakt zy ons zegt het blad trotsch op haar on trotsch op ons volk. Zou er wol een land zyn, waar, aan den vooravond der verkiezingen, zoo kalm, zoo zakeiyk 6n zoo weinig harts tochtelijk wordt gediscussieerd als in de jongste woken in ons Parlement? Er is door alle partyon samengewerkt, om, onder de voortreffelyke leiding van een uitmuntend president, nog zooveel mogoiyk tot stand te brengen. De oppositie heeft geon poginkje aangewend om de Regeeringsparty in moeilijkheden te brengon, en te belettan, dat zy haar balans meer nog zou kunnon flatteeren, maar heeft haar stem verleend om het vraag stuk van de legerorganisatie op to lossen, een belangryk onderzoek te behandelen en tal van onderwerpen van zakoiyken aard af te doen. Er is een motie behandeld over een vraag stuk als do uitbreiding van kiesrecht en do urgentie van Grondwetsherziening, en de par tyen hebben in 's lands belang allo hun praat- lust bedwongen. En nu geven wy graag toe, dat niet alle beslissingen toejuiching vordienen en enkele misschien anders zoudon zyn uitgevallen, in dien slechts niet de stembus ging geopend worden, maar wol beweren we, dat dit in geon onkel land zoo weinig hot goval zou zyn als by ons. In zyn rede voor de Brodasche kiozers be sprak de heer Michiels van Verduynon de ponsion neering van oudo werk lieden, dio volgens den afgevaardigde van Breda een uitgaaf van acht millioon zal vorderen. Hoe zonder verhooging der directe belas tingen aan dezo som te komen? Door eon oordeelkundigo vorbooging antwoordt do Nieuwe Delftsche Courant van de opbrengst onzer tarieven van invoer, die tevens aan do nationale welvaart ten goede komt en den nationalen arbeid kan verheffon. De invoerrechten in andero landen zyn hoog, veel hooger dan by ons. Dit blykt uit het volgende lystjo, waarin de opbrengst van invoerrechton wordt aangewezen. Op cen hevol- Geheven king van rechten Nederland. 5 mill. 83/4 mill, guldon. Belgiö. 6'/j 21»/« Denemarkon 2yi 20'/, Zweden. 5 34'/2 Noorwegen. 21/, 22 Zwitserland. 3'/a 28 Ook al neemt men aan, dat deze cyfers niet in elk opzicht als juiste vergolyking kun nen dienen, zoo blykt er toch zonneklaar uit, dat in al deze landen het tarief minstens tweemaal zooveel oplevert als by ons. Ja, zelfs Engeland, steeds genoemd en ook geroemd als het land van den vryhandel by uitnemendheid, hief in 1898 niet minder dan 276,/a millioen gulden aan invoerrechten, wat (daar Engeland ongeveer 8-maal zooveel be woners telt als Nederland) voor ons land op een som van ongeveer 32 millioen zou neerkomen. Het lydt geen twijfel: zelfs al werd de opbrengst onzer tarieven meer dan verdubbeld, dan nog zouden we beneden andere landen, ja boneden Engeland staan. En dat is toch maar het land van den vryhandel. En gaat het dien weg op, zegt de Nieuwe Delftsche Courantdan hebben we geld voor de pensionneering van den ouden werkman. UITLOTINGEN. 21/a-pOtö. Aaiwerpscho iotoa van 1887 a fr. 100. Trekking va-i 10 Moi 1801. Betaalbaar 1 Juli 1801. Gotrokkeu eerieöo: 372 14251 30138 34323 37827 48445 68329 66298 477 14455 32003 34333 37988 48674 69178 66603 2781 16889 33763 34676 41796 60039 60040 70106 3423 19930 34091 36891 41861 63633 00330 71812 11804 20987 34174 86394 43232 64752 62047 72028 12348 22958 34242 37135 43406 66905 64195 72464 12859 23770 Eooflprijaoneerie 35891 nr. 24 fr. 10,000 e. 32003 n. 18 fr. 1000; a. 8423 d. 10 fr. 600; e. 19980 n. 15 en e. 72028 elk fr. 250; e. 3423 n. 25, e. 11904 n. 7, e. 12348 n. 14, e. 12869 n. 2. e. 22958 n. 8. e. 82003 n. 16, e. 837b3 n. 14, e. 84091 n. 25, e. 34174 n. 8, s. 54323 n. 3, e. 34323 d. 6. e. 35891 d. 1. e. 85891 n. 4, e. 41796 d. 8, e. 48406 d. 24, e. 63633 d. 6, e. 63633 n. 8, e. 66905 d. 5, e. 60046 15 en b. 72028 n. 3 elk Ir. 150. Allo ovorigo nummers, in bovenstaande serioön vervat, zija losbaar met fr. 110. Deogene, dio Zondagavond uit „In den Vergulden Turk" abusievelijk een heeft medegenomen, wordt beleefd verzocht deze to komen inruilen tegen de zijne. Inlichtingon te bekomen by den Gérant van „In den Vergulden Turk", Breestraat, alhier. 4465 9 Bclangr.jkc Yeil'iig. Do Deurwaarder P. II. VAN Till KIL zal op WOeusdug 22 en Donderdag 23 Mei 1001, telkens des morgens 1© uren, in hot lokaal „De Graaubeurs" by de Burgstceg to Leiden a contant veikoopen: 4459 18 Eon aanzienlijke party van prima qualiteit, behoorondo tot de failliete massa der firma KLOK HUIS A MOLL to Noordwyk. 11 uur i cen net KOVENHUIS met drie Kamers, Keuken en vele gemakken, op do Oude Heerengracht. Adres Havenkade No. 17. 4257 6 Zeer lage uoteei ingen voob 4461 15 prima qualiteit De Deurwaarder P. II. VAN THIB'jL zal aldaar op Vrijdag 24 Mei 1001, 's morgens 1© uren, contant vorkoopen: party Gegoten, Geslagen en Plaatijzer, Koperwerk, Brandspuit, Slangen wagen mot Slangen, oude ZelhMi, 1 Mcstpraam, I ftallastpra.uiu, 1 oude Diepselinit en wat m w ten verkoop zal worden aangebodene Op den vorkoopdag aldaar te be zichtigen. 4458 16 boor Contanten Verkoop. 4G Cts. de El. Gasfitter, Hoogcwoord 35. praclisch, solide en goedkoop. con groot open Terrein mot Werkplaats, uitkomende door eon Laan aan het Utr. Jaagpad (groot vaarwater), groot 40 X 12 M. Te bevragen by JAN KOTLRMANS, Middelstegracht 26, en Verhuur- Kantoor, Kloksteeg 10. 4462 10 Directeuren der Haarlemsche Brand verzekering-Maatschappij te Haarlem berichten, dat, ten gevolge van het aan den Heer 'W. L. WITTEMAN verleende eervol ontslag, tot Agent voor Sassenheim en Omstre ken is benoemd de Heer W. A. MOOR, te Sas senheim 4403 15 Directeuren voornoemd: CHOOP KOOPMANS. C. M. RASCH 1>C UAAHLEMMEK.OLIE van C. DE KONING TILLY, Achterstraat 13 15, Haarlem, welke de eenige echte ie, is hot ge neesmiddel, dat meer dan 200 jaren het beste succes heeft ter wereld on velen ïydonden verzachting van lyden on genezing verschaft. Yerkrygb. by ABR. LEEMANS, Middelstogracht la, J. H. DIJKHUIS, Hoogstraat, Leidon. 4460 10 4406 80 aril O O 3 w a z O r-"> 4468 120 VAN HET 4469 Aanbevelend,

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 6