LEIDSCH DAGBLAD, WOENSDAG 15 MEI. - TWEEDE BLAD. De Boos van Horton. No. 12645 Anno 190!. Afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee. By de Tweede Kamer ls ingekomen het wetsontwerp tot afsluiting en droogmaking der Zuiderzee. Op nader vaat te stellen wyze worden voor rekening van den Staat de werken uitgevoerd noodig: lo. tot afsluiting van de Zuiderzee door een afsluitdijk, looponde van de Noordholland- «che kust door het Amsteldiep naar het eiland Wieringen en van daar naar de Friesche kust by Piaam; 2o. voor de droogmaking van twee gedeelten der afgesloten Zuiderzee en wel: a. een noordweateiyk gedeelte begrensd door de Noordhollandsche kust, den afsluitdyk door het Amsteldiep, het eiland Wieringen en een aan te leggen dyk van dit eiland naar de Noordhoilandsche kust naby Medemblik; b. een zuidvveeteiyk gedeelte, begrensd door de Noordhoilandsche kust en door een aan te leggen dyk, loopende van omtrent Biok- kershoek naar het eiland Marken en van daar naar den noordeiyken oever van het Monniken dammer Gat; 3o. tot voorziening in de belangen van waterkeering, afwatering en scheepvaart, voor zoover deze door de afsluiting en de droog making geschaad worden; 4o. tot voorziening in de belangen der landsverdediging, in verband met de sub. 1, 2 en 3 bedoelde werken. De Zuiderzee-visschersbevolking zal, op by algemeenen bestuursmaatregel te bepalen wyze, ©en tegemoetkoming ontvangen in de haar door de afsluiting berokkende schado. Een commissie zal door de Kroon benoemd worden om de Regeering van advies te die nen omtrent de voorbereiding en uitvoering der werken. Aan deze commissie kan geheel of ten deele de leiding der werken onder de bevelen dor betrokken Ministers worden opge dragen. Jaariyks wordt een afzonderiyke begrooting vastgesteld voor de uitgaven voor de werken en de tegemoetkoming in de schade aan de visschersbevolking, terwyi tot dekking dier uitgaven worden bestemd de sommen ten be hoeve der werken op de algemeone Staata- begrootingen uit te trekken, de vermoedeiyke batige sloten dor rekeningen wegens de boven genoemde afzonderiyke bogrootingen over vroe gere dienstjaren, en de toevallige baten, die uit de uitvoering der werken zullen kunnen Voortvloeien. Twee voordeelen, die sterk op den voor grond treden, biedt naar de Memorie van Toelichting, geteekend door de ministers van waterstaat, financien en oorlog, mededeelt de oplossing van het Zuiderzeevraagstuk: de verbetering van den waterstaatstoestand der om don zeeboezem gelegen landstreek door de afsluiting en de vergrooting der bebouw- bare oppervlakte des lands door de droog making. By de phaeen, die het vraagstuk in de laat ste halve eeuw doorliep, is nu eens het eene, I dan weer het andere voordeel meer op den voorgrond geplaatst. Hot plan Beyerink, omgewerkt door don 1 ingenieur F. J. Stieltjes, vormde den grond slag der coucesBie-aanvraag, in 1870 ingediend door do Maatschappy tot droogmaking van het zuideiyk deel der Zuiderzee. Ra lang durige onderhandelingen achtte de Regeering het beter de zaak van Staatswege ter hand te nemen en diende in 1877 een ontwerp in, waarby ook de landaanioinning op den voor grond stond. Dit ontwerp kwam echter niet in behande ling, waarop naar aanleiding van het initiatief van den heer Buma, lid der Tweede Kamer, die de afsluiting op den voorgrond stelde, de Zuiderzeeveroeniging werd opgericht, wier arboid leidde tot het instellen der Staats commissie van 1892, die in 1894 de vraag, of de zaak van Staatswege behoorde te worden ondernomen, met groote meerderheid bovesti- gend beantwoordde. Het plan der Zuiderzee veroeniging, zooals het door de Staatscom missie is aangevuld en gewyzigd, vormt den grondslag van dit ontwerp, dat eerst afsluiting en daarna geleidelijke droogmaking der Zuider zee beoogt. Aan de richting van den afsluitdyk, waar door de IJssel binnen de afsluiting valt, ont leent het ontwerp zyn byzonder karakter. De afsluiting met insluiting van den IJsaol biedt verschillende voordeelen. Niet slechts wordt de tegen de zee te verdedigen kuatiyn belangryk verkort, doch midden in het land in plaats van een met de Noordzee gemeen liggenden zoutioaterplas een eoetioatermeer ver kregen met veel meer etandvastigen water spiegel, laag genoeg voor een behooriyke afwatering der omringende landstreek, uit welk binnenmeer Friesland en Noord-HolJand, tot dusver steeds ïy^lend onder het gemia eener behooriyke watervervorsching, op overvloedige wyze van zoetwater kunnen worden voorzien. Voor de waterverversching, de waterloozing en de waterkeering worden hierdoor voor deelen geschapen. Frieslande boezem, geen ander water ont vangend dan het hemelwater en het weinige, dat van de oostelyko gronden afstroomt, ïydt zomers aan groot watergebrek, terwyi ook de uitwateringssluizen hierom spoediger dienen gesloten dan met het oog op goede afwatering wen8cheiyk ia, waardoor by ongunstige weers verandering overlast van water kan ontstaan. Hetzelfde, ofschoon in mindere mate, doet zich voor in Noord-Holland benoorden het IJ: Aangenomen mag worden, dat het water van het te winnen LJselmeer reeds korten tyd na de voltooiing van den afsluitdyk vol doende zal zfin ontzilt om te dienen tot boezemverver8ching van Friesland en Noord- Holland en, wat het zoutgehalte betreft, tot drinkwater voor menach en vee, althans voor vee. Om de gelegenheid tot waterlnlating nog gemakkeiyker te maken, zal de waterstand van het IJselmeer, als regel op 0.40 M. N. A. P. aangenomen, in droge tyden tydeiyk kunnen worden opgezet tot 0.20 N. A. P. De aangenomen hoogte van 0.40 M. N. A. P. is een gemiddelde, met de aangenomen sluis- wydte van 800 M. in normale omstandigheden zonder moeite te handhaven. Door de belangryke verbetering van de waterloozing op het afgesloten gedeelte wordt een betere uitwatering verzekerd aan de polders en uiterwaarden langs het benedengedeelte van den IJsel en de kleine rivieren en boezems, die thans in de open zee loozen, als Schermer- boezem, Vechtboezem, Eem, Zwarte water met Overyselsche Vecht, Sallandsche Weteringen en het Heppelerdiep, boezem van het Water schap Vollenhoven en de Linde. De afsluiting der Zuiderzee levert dus een belangryke besparing op der zeker eenmaal noodige werken tot verbetering der afwatering van deze wateren, torwyi een jaariyksche be sparing wordt verkregen op do kosten der waterloozing van de boezems en polders, die door stoombemaling op de Zuiderzee en de daarmede gemeen liggende wateren loozen. Een dergelyk voordeel zal ook worden ver kregen ten aanzien van Frieslands boezem. De tegen de zee te verdedigen kustlengte wordt door den afsluitdyk teruggebracht van 320 K.M. tot ongeveer 40 K.M., zynde de lengte voor den afsluitdyk met de noordkust van Wieringen. Op het onderhoud der dyken en zeeweringen en van de zee- en havenwerken langa de af gesloten Zuiderzee en de eilanden Schotland, Urk en Marken wordt een aanzieniyke jaar iyksche besparing verkregen, die zeker ver zal overtreffen het bedrag der onderhoudskoeton van den nieuwen afsluitdyk, met inbegrip voor de werken op Wieringen en het kanaal Har- lingon-Piaam, door de Staatscommissie op ruim f 90,000 'sjaars geraamd. Ook verschillende ontworpen werken tot waterkeering, zooals de bedyking van Dronthen, de watervrymaking van Zwolle en omstreken en de verbetering van de bedyking langs den Eem worden door de afsluiting der Zuiderzee onnoodig. Het grootste voordeel, waarvan de waarde niet onder cyfers valt te brengen, is de meerdere veiligheid bij stormvloeden van de om de Zuiderzee gelegen landstreek. In verband met de biyvende verlaging van den waterspiegel der Zuiderzee by afsluiting dienen de binnen den afsluitdyk vallende havens zoodanig te worden verdiept, dat daarin onder het peil van het IJselmeer dezelfde diepte wordt aangetroffen als thans by dage» ïyksch hoog water aanwezig is, waardoor eon voordeel voor de scheepvaart wordt verkregen, daar die havens ophouden tyhavens te zfin en te allen tyde een voor de scheepvaart bruikbare diepte zullen aanbieden. Ook een afdoende verbetering van het Zwolsche diep wordt noodig, waarvan de kosten op ruim 3 a 6 miliioen zyn geraamd, doch waardoor een veel verder strekkende verbetermg wordt verkregen dan reeds in 1878 voor dien waterweg was ontworpen. Voorts wordt de vaart veiliger by den meer etandvastigen waterstand, na de afsluiting te wachten. Het landverkeer wordt gebaat door de ge legenheid voor den aanleg van een weg over den afsluitdyk en voor een rechtstreeksche spoorwegverbinding tusschen Friesland en Noord-Holland, den afstand langs den spoor weg tusschen Leeuwarden en Amsterdam met 50 K.M. verkortend en belangryk minder kosten eischend dan een spoorweg, waarvoor een aarden baan is aangelegd, daar de berm van den afsluitdyk er voor zal kunnen worden gebezigd. In het plan is opgenomen verhooging van den Frie8chen zeedyk benoorden Piaam en van den Balgdyk in Noord-Holland, voorts oen kanaal van Harlingen langs de binnen- zyde van den Frleschen zeedyk by Piaam, uitmondende in de afgesloten Zuiderzee. Op Wieringen zullen schutsluizen moeten gebouwd worden, het Zwolsche diep zal moeten worden verbeterd en de bninen den afsluitdyk vallende Zuiderzeehavens verdiept. Voor voorziening in de visacherybelangen is 41/, miliioen geraamd. De defonsiebelangen zullen door de af sluiting in menig opzicht zeer worden bevor derd. Voor de inrichting der defenBie in over eenstemming met de gewyzigde toestanden wordt 10 miliioen geraamd. De tegenwoordige wyze van verversching der grachten van Amsterdam zal moeten worden gewyzigd en 't Zuiderzeewater worden opgepompt. De kosten van de afsluiting worden ge raamd op 40,800,000 gulden, de verbetering van het Zwolsche Diep en de voorziening in de belangen voor visschery, defensie en water verversching op 16,300,000 gulden, te zamen f 57,000,000. Voor de inpoldering van 46,520 HA. vrucht baar land in Wiermger Polder en Hoornschen Polder f 36,560,000. De totaio koeten van 't beperkte plan worden alzoo gesteld op rond f 95,000,000, waarvan f 57,000,000 voor afsluiten en f 88,000,000 voor droogmaking. De uitvoering kan geschieden in 18 jaren. De Regeering wenscht de 57 miliioen voor de afsluiting te beschouwen als uitgaaf zonder meer, uit de gewone middelen te dekken en ze te verdeelen over 60 jaar door leening, waardoor jaariyks 2 miliioen voor rente en aflossing zullen noodig zyn. Dat dientengevolge geen versterking van inkomsten noodig zou zyn, kan bezwaariyk worden voorgespiegeld. Zwaarder en pyniyker offers zyn door volken gebracht om hun grond gebied uit te breiden. Gemengd Nieuws. Valsche bankbiljetten. De aandacht van het publiek wordt er op ge vestigd, dat in den laatsten tyd te Rotterdam valsche bankbiljetten van f 40 circuleeren. Reeds drie dezer biljetten, op kantoren ont vangen, zfin iu-boslag-genomon. Deze valsche biljetten zyn keurig nagemaakt; zelfs het watermerk ontbreekt niet. Toch zfin ze voor een goed opmerker dadoiyk te herkennen aan het dikkere, grovere papier en aan de minder fijne afwerking. Ook in de strafbepalingen komen fouten voor. De in omloop gebrachte en in-be8lag-genomen valsche bankbiljetten hebbon alle den datum 22 Februari 1901 en de letters I. N. 1900. De cyfers varieeren in die, voorkomende in het getal 7309. Een nauwkeurige beschouwing by de in- ontvang8t-neming van ieder bankbiljet van f 40 is dus gewenscht. Het beruchte Hotel Lammetje Zondag te Amsterdam, is wel naar een perceel in de O.-Z. Armsteeg verplaatst, maar het zaakje is aan het verloopen, omdat, dank zy het optreden van politie en justitie, omstreeks 40 logeergasten van het hotel op 's Ryks kosten logeeren in verschillende gevangenissen. Nog drie van haar vaste klanten zwerven rond, maar ook op hen houdt de politie toezicht. Te Doornspyk is de landbouwers woning van B. Lokhorst met hooiberg in korten tyd totaal afgebrand. De inboedel ging geheel verloren en vyf stuks vee kwamen in de vlammen om. Onvoorzichtigheid schynt de oorzaak te zyn. Assurantie dekt do schade. Men schryft uit Brielle aan do „N. R. C.'r: Verleden Zaterdag-middag lagen drie school jongens in de wel van Meeuwenoord by de Brlelsche Maas gezellig in het zonnetje en uit den wind, en er druk over redeneerende waarom Hollandsche jongens niet konden doen, wat onder Fransche branies wel mogeiyk was. Het gesprek had geloopen over het uithalen van vogelnestjes, en over hetgeen op school verteld was van die aardige ver- eonigingen door Franecho schoolkinderen opgericht, zélf opgericht, om de vogels te bebchermen. Dat kan je alles zelf doen; want groote menschen hebben in zoo'n vereeniging niets te vertellen. Je wordt allemaal lid, kiest een bestuur, en je houdt aanteokening van de vogelnestjes, en ook van de vogels, die echadeiyk zyn want die moeten de laan uit, dat spreekt. Kn als er dan een groote lummel komt om nestjes te storen, teekenje hèm ook op, en by is er leelyk by. 's Winters koop je van je contributie centen voer voor de vogels, en dan strooien we dat op een of meer van de pleinen in de stad, en dan zal je eens zien hoe aardig dat is. Want de eene vogel vertelt dat tegen den anderen je begrypt niet hoe het gaat. En eens in het jaar hebben we natuuriyk een groot feest. Dat kan niet op Koninginnedag vallen, want haast al de jongens en meisjes zUn lid van Floralia, die d&n feest viert. Maar dat 's niks dan doen wy het op den verjaardag van Prins Hendrik, op Prinsjesdag 1 Toen sloten de drie jongens een groot verbond, en ze gingen er op uit om leden -te winnen. In den loop van den Zondag waren er twaalf toegetreden, des Maandags waren er tachtig, als men ten minste de meisjes meetelt. Want de jongens waren het or niet over eens, of die wel lid mochten worden, hoewel een meisje in allen ernst antwoordde: „Als jelui je kleeren scheurt by dat nestjes-opteekenen, wie kan zodanandors stoppen dan een meisje?" In afwachting dat deze groote quaestle beslist zal worden, hoopt de Brielsche Prins Hendrik-vereeniging reeds dezer dagen met volle kracht aan het werk te tygen. Een bestuur is gekozen, en een reglement zal opgesteld worden, waartoe wel degeiyk de voorlichting van „groote menschen" zal ingeroepen worden, waarvan zich trouwens reeds eenigen als vrienden en voorstanders getoond hebben, door als donateur toe te treden. Of deze Hollandsche jongens zich even kraDig zullen houden als hun Fransche kameraden? We zouden niet inzien waarom niet. Wandelsport. De „N. R. 0." ont leent het volgende aan de „Vegetarische Warte": Berlynsche boekdrukkers hebben Zondag een wandelwedstryd van Beriyn naar Oranien- burg gohoudon. Het uitgangspunt was het spoorwegstation Gesundbrunnen te Beriyn, het doel wielryder6bondshotel in Oranienburg; de afstand bedroeg rond 80 KM. Onder de 11 deelneemers waren 8 vegetarlörs. De uit slag was: De vegetariër Eugen Schwedler kwam als No. 1 aan in 2 uur, 56 min.; de vegetariër Oskar Koselowskl als No. 2 in 8 u. 2 m. 35 s. de vegetariër Otto Münzer als No. 8 in 3 u. 8 m. 23 e. Do 8 niet-vegetariërs, waaronder verschel- don® turners, hadden noodig van 3 u, 10 m. 25 8. tot 3 u. 50 m. 35 8. Loten van Partje 4 pCt. a fr. 500 van 1875. TrekkiDg 5 Mei. betaalbaar 25 Mei. No. 85540.... fr. 100000 No. 40370 fr. 5000 225889.... 60000 41025.... BfOO 150220100)0 948846000 16093410U00 8882205000 17686910000 De volgende nummers elk fr. 1000: 8238 72909 111270 233262 305104 381723 433661 42811 74497 147767 253647 837569 384819 488769 48922 77094 189902 277331 360460 431019 499376 52846 93962 214409 301230 BurgcrUlke Stand. HILLEGOM. Ondertrouwd: L. Pater on C. van Dam. W. N. Staesen en P. de Koek koek. P. Brouwer en B. M. Rumphoret. Bevallen: C. Duindam geb. Van Kooden 7, Overleden: A. Lugtigheid 15 m. W. Lem mers 01 j. P. Phihppo öl j. C. Coliin 5 m NOORDWIJK. Geboren: Alida Wilhelmina Z. van G. Steenvoorden en M. Brederode, Willem, Z. van F. H. Baalbergen on A. Passcliier Jellina Greta, D. vau J. Spiering en M. Jong bloed. Hendrik, Z. van D. Ammeraal en M. Overzeiil. Abraham Leonardus, Z. van P C van Duk en M. A. van Went. Gerai dus Jobaniiea! Z. van J. Koemans en C. van Zon. Ondertrouwd: A. Wrjnands 24 j. en M. Hermans 23 j. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: J. T. Mulder en P. J. ldekman. J. Koekenbieren L. Nibboring. P. H. Duwel en M. bteevens.— U. Monster en G. do Groot. W. Imanse en P. Ouwerkerk. J. Dokker en G. Stokman. Gehuwd: J. J. 8toku;an eu A. Weideveld,— J. W. Millenaar en G. Trommel. G. Sloot weg wedr. eu U. de Bruin wed. J. Oskam wedr. en N. Hogen doorn. Bevallen: A. Verhoeven geb. DeRooyD. M. Rits geb. Leeuderlso Z. Z, Bosman geb. Blaauw D. A. van der Velden geb. Van Delft Z. D. A van Boek geb. Koppenaal Z. A. den Ouden geb. Riedeman D. E. Onkenhout geb Groot D. G. Vink geb. Vos D. A. Komen geb. De Lange Z. C. van de Pol geb. Pater Z. M. E. de Groot geb. Hardenberg D. G. S. van Gils geb. Boot Z. G. Wey geb. Kater D. A. Fhpphi geb. Jansen D. K. Bos geb. Bilders Z. J. NL Ruigentuin geb. Selderbeek D. Overleden: A. Hartingsveld 2 j. A. Boam* geb. Visser 55 j. A \Y. van Pelt 1 j. A U. de Jong 5 w. A. Doets 10 mnd. A. B. ihozee 4 j. Th. B. van Gils 42 j. M. Brede- veld geb. Bakker 81 j. HAZERSWOUDE. Bevallen: E. van Gaaien geb. Voorbij D. J. C. van Wijk geb. Schouten Z. M. N. Goldberg geb. Tom D. Ondertrouwd: S. den Hertog jm. 21 j. en P. Elleswijk jd. 25 j., beiden alhier. LISSE. Ondertrouwd: MarinuB Jacobus Diedenk Quak jm. en Geertje Floor jd. Casparus van der Linden jm. en Matje van Beek jd. Gehuwd: Adrianus vau der Viugt en Geer- truida Zandbergen. Joannes van der Poel en Maria van der Viugt. Geboren: Jacob, Z. van J. Overz.eyl en G. Sosef. Johanna Asiiia, D. van J. Kaak en A. J. Plug. Leonardus, Z. van P. Langerak en H. Ruigrok. Franci8ca Alida Maria, D. van H. van Baaster en G. Boogendoorn. Overleden: Cornells van Bruggen 3 mnd. LEIDERDORP. Bevallen: M. Mugge geb Wolff D. J. E. Swen8 geb. De Kok Z. Overleden: M. de Graaf 1 w. Ondertrouwd: M. Couzjjn en O. C. Verver. D. Rietveld en J. F. Warn aar. J. Ket en G. van Wageningen. F. Bosman on B. Zwezerijn. RIJNSBURG. Geboren: Jannetje, D. v. H. Jungerius en A. Zandbergen. Overleden: Barbara Looyen6teyn 19 j. Agatha Maria Christina, 10 j., D. v. H. Looyen- steyn en J. v. d. Meer. Ondertrouwd: C. v. Klaveren jm. 27 j., te Rynsburg, en A. Hogewoning 23 j. to Katwijk. STOMP WIJK. Ondertrouwd: Th. van Leeuwen jm. 80 j. en C. M. Ammerlaan jd. 23 j. Bevallen: C. de Groot geb. Rodenburg Z. C. Groenoweg geb. v. d. Mei D. Overleden: C. v. Es D. 17 maanden. VEUR. Bevallen: J. VV. v. d. Ham, geb. Janssen D. C. G. v. d. Drift geb. v. d. Kroft D. A. P. van Veen geb. Mol Z. WASSENAAR. Geboren: Jan Daniël, Z. v. J. M. Lammera en S. Wiebes. Dina Johanna Petronella en Hendrika Cornelia Adriana, Ds. y. A. W. Borsboom en J. v. d. Uara. Ondertrouwd: H. A Yissor on E. M. van der Krolt. O v e r,l e d e nC. de Greef, echtgonoote van J. van der Ham. Levenloos aangegeven dén. WOUBRUGGE. Geboren: Theodoras, Z. van W. van der Klugt en P. van der Zwaan. Overleden: W. J. Schrama D. 11 jaar (te Leiden). Gehuwd: P. Huigsloot jm. 26 j. en M. M. van der Meer jd. 24 j. ZOETER WO II DE. Geboren: Henderika Hos- selina Maria, D. van Pb. Steenstra en H. M. Versteegen. Maria Joaephina, D. van A C. van Uil en P. Zeugers. Overleden: A. Boyk, 20 dagen, D. van P. Beyk on M. C. Schilperoort. J. Immerseel 63 j, huisvr. van S. v. a. Ploeg. A Visbag, 80 j., huisvr. van J. W. Koot. Gehuwd: Ph. M. do Greeff 23 j., wonende to Voorburg, en C. Oostdam 23 j. wonende alhier. Berichten over Rijnland's boezem, gedurende de week van 6 11 Mei 1901. St&ul van den boezem te Leiden. Idom te Oude-Wetering. Werking der etoomgemaleQ Waterloozing lange natuurlijken weg. Waterinlating [tegonral in m M. 5 Mol 6 Mei 7 Mei 8 Mei 9 Mol 10 Mei 11 Mei 57 56 68 54 65 63 67 era.L' 63 68 66 66 66 66 63 om.—A.P. Spaarndam u., lialftveg u., Gouda u., Katvrjk u. Bpaarndam u„ Half trog u„ Gouda i0i/3 u„ liatwjk 45l/s u. Door do sluis to Gouda I49i/S o, 10.9 Fouilletoii. 28) Op zyn kloppen klonk een schol „binnen" en lord Airdrie trad in een groot, lang ver trek, waarvan de vloer en de gewitte muren met overoud stof waren bedekt en waar groote Bpinnewebben van den zolder hingen, terwyi een met den reuk van zure melk en verschaald bier bezwangerde lucht hem tegemoetkwam. 'tWas, naar het scheen, ontbyttydby Nan. In een houten wieg lag een kind met een bleek, mager gezichtje en Tommy zat in een toilet, dat er als het overblyfsel van een flanellen hemd van een man uitzag, tusschen de havelooze dekens van een zeer laag bed en Bpeelde met een kouden aardappel, terwyi moeder Nan in een groot nachtjak en onder rok, met ongekamd, verward haar, dat over haar opgeblazen, rood gezicht viel, by een tafel zat en zich aan bier en gezouten haring te goed deed. „Lieve hemel," riep zy met rauwe stem, „wat jaagt gy my een schrik aanl Ik dacht, dat het do melkman was. Ik ben hem wat geld schuldig en hy komt niet geregeld. Ik voel my vandaag niet lokker en ben daarom een beetje later opgestaan en dacht, dat bier my goed zou doen, want ik heb volstrekt geen eetlust. Myn gezondheid is orbarmeiyk, ofschoon u dat niot aan my zou zeggon, maar ik offer myn eigen nachtrust voor de kinderen van de andere menschen op," dat zeggende wees ^y op het arme wurmpje in de wieg. „Dat echaap behoort aan een dienstmeid te Hastings. 2y «mdt my elke week vier shillings, dat is alles, wat zy missen kan. Het is niet veel, maar ik kryg het toch geregeld, niet zooals van andere menschen, die my den jongen op den hals hebbon geschoven. "Wanneer niet af en toe mr. Cameron's huiehoudster een paar shillings en wat koud eten bracht, zou ik hem reeds lang naar het armenhuis gezonden hebben. Ik heb ook tegen mrs. Tilby gezogd „Kom eens hier, Tommy," viel lord Airdrie haar in de rede, waarop Tommy uit zyn bod klauterde en in een vreeseiyk haveloos nacht toilet op hem toetrad. „Hebt gy eenig ver moeden van wie dit kind is?" vroeg hy. „Ja, dat heb ik wel. Ach, lieve hemel, wanneer ik aan de verkeerdheid in de wereld denk, dan word ik bleek van verontwaar diging." (Er zou werkeiyk veel toe moeten behooren, om moeder Nan te laten verbleeken.) „Nu, vrouw Hogben, ik ben van Tommy gaan houden en zou hem gaarne als kind aannemen", zeide lord Airdrio. „Groote goedheidl Wil u werkeiyk...." Zy streek het haar achter de ooren, als om beter te kunnen hooren. „Ik zal u daarvoor natuuriyk schadeloos etelien." „Ja maar ziet u, ik ben zeer aan Tommy gehecht, ik heb hem door den kinkhoest heen geholpen en Ik weet werkeiyk niet of ik, voor welke som ook, van hem scheiden kan." „Wat? En zoo juist zeidet gy, dat gy er over dacht hem naar het weeshuis te zenden I" „Dat was slechts scherts 1" Dat zeggende goot zy de rest van het bier door haar keel, wischte zich den mond met de hand af en keek Ronald glimlachend aan. Na eenig heen en weer praten en een paar krokodilletranen van moeder Nan kwam Ronald voor de som van twintig pond en het betalen van h*t achterstallig* koatgoid ia het bezit van zyn eigen zoon. Hy liot het aan moeder Nan over, do moeder van het kind te vertellen, wat haar goed dacht, maar hy weigerde beslist zyn eigen naam en zyn woonplaats op te geven. Twintig pond voor Tommy, dat was werke iyk geen slechte ruil, on na nog wat huichel achtig weeklagen, trok moeder Nan Tommy zyn zoogenaamd beste pakje aan en liet hem gaan, en wel wanneer zy dat eens had geweten I met zyn eigen vader 1 Eerst werd nu uit den schamelen voorraad van don kleinen dorps winkel een beter toilet voor Tommy gekozen, waarby vrouw Basset haar bystand verleende. Lord Airdrie verzocht haar daarop zyn naam niet te noemen, wanneer er nasporingen mochten gedaan worden. Hy had daarvoor een goede reden. „Ja zeker, de beste reden van de wereld 1" riep zy. „Ik zie, dat gy een waar Christen zyt en uw linkerhand niet wilt laten weten, wat de rechter doet l Zeker zal ik uw geheim bewaren, uw lordschap; maar u behoeft niet bang te zyn, er zal zeker niemand komen en naar Tommy vragen. Moeder Nans bengels zyn geen kinderen, die terugverlangd worden." Vóór Ronald van vrouw Basset en van Horton afscheid nam, ging hy nog naar het postkantoor on vroeg op onverschilligen toon of men hem hel adres der familie Brico, zoowel als van miss Balmaine, kon geven. „Neen, mynheer," antwoordde hem een bleek, zwartoogig meisje. „Wy zouden zelf gaarne miss Balmaine's adres hebben. Zy is sinds twee jaar in het buitenland en hier liggen nu reeds sinds drie maanden brieven voor haar. Zy verlangt nooit, dat haar brieven nagezonden worden en geeft ook nooit haar adres op." Ronald aam de brieven in de band en be keek ze van alle kanten. Met welke bevende vingers had hy die geschreven en met welk een gemoedsaandoening! Daar lagen nu zyn brieven, waarin hy zyn hart had uitgestort, op een klein postkantoor als onbestelbaar en zouden waarschyniyk nooit afgehaald worden. Miss Balmaine stelde biykbaar geen belang in haar buitenlandsche correspondenten. „My dunkt, dat u zo naar het bureau der onbestelbare brieven moest zenden," merkte hy op, „ze zien er zeer oud uit." Met die woorden gaf hy ze terug. Twee dagen later hadden Tommy en zyn vader een behaagiyk onderkomen in een Londensch hotel gevonden. Lord Airdrie had voor Tommy een uitstekende kinderjuffrouw gehuurd, maar hy had zich daarby volstrekt niet in zyn element gevoeld toen zy haar bepalingen omtrent het loon, de wasch en hot biergeld maakte. Zy zelve was geheel vorbysterd, zooals zy later zeide, toon haar getuigschrift door een heer gelezen en zy later ook door dozen gehuurd werd. Do betaling was echter goed en met vreugde stemde zy toe om Tommy's kinderjuffrouw te worden. Maar waar was Tommy's mama? Niemand scheen het te weten en van het kind zelf was geen bevredigende opheldering te verkrygen, het had geen herinnering aan een „mama", slechts aan een „moeder Nan", die het open hartig als een leoiyke, vuile vrouw beschreef en die hem zeker allerlei leeiyko, ruwe dingen had geleerd. Daar stak iets achter, zooveel was zeker; maar geld was gold. Lord Airdrie was een vriendeiyk heer en een groot kinder vriend, maar toch stak hy zyn neus niet in kleinigheden en maakte niet zooveel omslag met den knaap als wellicht een dame zou gedaan hebben, dacht de kinderjuffrouw. Op zekeren dag stond miss Talt, half door een gordyn verborgen, voor een raam van de woonkamer en wachtte op Tommy om hom voor het souper mee naar beneden te nemen, en toen hoorde zy toevallig het volgende gesprek mede aan. Lord Airdrie schreef brieven en had blykbaar haar aanwezigheid geheel vergeten, terwyi Tommy, die naast hem op een stoel zat, een trompet in de hand hield en zyn beenen hoogst ongegeneerd heen en weer liet boemelen. Wie zou hem nu herkond hebben in zyn prachtig flu woelen jasje met een kraag van echte kant, zyden kousen eo prachtige schoentjes? „Ronald, waar ben ik geboren?" „Waarom wilt gy dat weten?" „Omdat de juffrouw my voorlas van don lieven Heiland weet u en Hy is in een stal geboren en ik zou ook gaarne in een stal geboren zyn." „Waarom?" „Om al de dieren ossen, ezels ©n pony'ser waren daar toch ook pony's, nietwaar?" „Neen, dat geloof ik niet." „Wat? Geen pony's in den stall" zeide het kind op teleurgestelden toon. „Niet zooals in dien by moeder Nan? Die behoorde aan Poppy's vader. Ik heb daar vaak overdag ge slapen. Hy had twee pony's en het beviel my daar beter dan by moeder Nan. Ronald, ik zou gaarne willen, dat gy van avond thuis bleeft en met my speeldetl" „Als ik maar konl Maar, myn beste jongen, gy weet, dat gy my niet llonald moet noemen, dat gaat niet. Gy moet „vader" tegen m(J zeggen." Wordt vervolgd)*

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 5