B. en "Ws. hebben nu daaraan voldaan door de indiening van een ontwerp, waarin o. a. bepaald wordt, dat als pensioengrondslag voor den onderwijzer of leeraar geldt het bedrag der op 1 Januari of by tusschentydsche indienst treding dor alsdan vastgestelde wedde over een j.iar tot een maximum van 24001 Voor ieder der bedoelde categorioön van deelnemers (Jager onderwijs, vormscholen, H. B. S.) wordt een afzonderlijk fonds ge- vorn d. Da korting op de wedde zal bedragen voor da mannely'ke personen 6 pCt. over 625 of meer, 4'/2 pCt. over 600 625, 4 pCt. over f 675 000, 3y2 pCt. over 550— 675, 3 pCt. over 525 650, 2'/a pÓfc. over minder dan 625. Voor de vrouwelijke per sonen is de korting pCt. De toetreding der tegenwoordige ambtenaren Js niet verplicht. Intusschen is nu echter al gebleken, dat de groote meerderheid zal meedoen. De verordening krijgt in zooverre terugwer kende kracht, dat weduwen en weezon der na 30 Oct. 1900 overleden onderwijzers rechtop 'uitkeering hebben. Uit de financieele berekeningen van den wiskundigen adviseur blijkt, dat der Ge meente door deze regeling geen lasten van beteekenis worden opgelegd, in verband met ca zeer gunstige sterftekansen van het onder wijzend personeel. Ingevolge de met het Rijk gesloten overeen komst, waarbij het beheer over de Spoorweg- haven te Rotterdam aan de Gemeente is over gegaan, heeft de laatste bevoegdheid ver kregen tot het heffen van bruggefd voor het openen der brug ovor die haven by nacht. In verband daarmede wordt voorgesteld de bestaande verordening op hot bruggeld te wijzigen. Uit een memorie van B. en "Ws, blykt, dat zij na de beslissing van den Raad omtrent den verkoop van den grond van de nieuw te schep pen straat tusschen Boompjes en Scheop- makerehaven, zich gewend hebben tot de ver schillende gegadigden, met verzoek om binnen sen bepaalden termjja hun uiterste bod mee te doelen* Twee er van trokken zich terug, de heer en Muller en Droogleever Fortuyn bleven by de eenmaal aangeboden 140 per vierk. M., de heeren Molenbroek en Hoelen waren bereid 150 te geven, mits er wyziging in hun oor spronkelijk bouwplan was te brengen. B. en "Ws. stellen nu voor, om hun don grond voor dien prya to geven. Hr. Ms. pantserdekschip „Utrecht", onder bevel van den kapitein ter zee L. 0. Roster, is 10 dezer Oitavos gepasseerd. Het stoomschip „Gedó" arrivoerde 12 Mei van Batavia te Rotterdam; de „Koning "Willem I", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 12 Mei te Southampton; de „Priam", van Amsterdam via de Clyde naar Java, arriveerde 11 Mei te Singapore; de „Soerabaia" arriveerde 12 Mei van Batavia te Rotterdam; do „Zillah" (Holland-Amerika-lyn) arriveerde 12 Mei van Amsterdam te Norfolk. Katwijk. Sedert de laatste opgaaf zijn aan gekomen 5 vaartuigen met een besomming loopende van f 29.85 tot 51.15; tong bracht op 0.15 tot 0.75, tarbot ƒ6, griet ƒ1.25 por stuk, schol f 7, braad f 6, schar f 3.50 per mand. Leiderdorp. Door Burgemeester en Wet houders is tot tydeiyk onderwijzeres aan do openbare lagere school benoemd mejuff. M. den Blaauwen, onderwijzeres te Leiden. Door J. van der Zijdon, alhier, is aan Burgemeester en Wethouders vergunning ver zocht voor den verkoop van storken drank in het klein in het perceel, Jaagpad No. 50. Voor de inschrijving van de schutterij zal ton raadhufze zitting worden gehouden op Donderdag den 23 dezer van 9 tot 12 uur. Wegens de Inning van de opcenten is deze gemeente aan het Rijk verschuldigd een bedrag van f 68.92s. Oegstgeest» De beproeving van de brand spuit aan het Raadhuis zal plaats hebben Woensdag 15 Mei a. s., 's namiddags te 7 uren. By de op den laatsten Dinsdag der maand Juni te houden verkiezing van twee leden van <lon Gemeenteraad, wegens periodieke aftreding der heeren H. G. van Sillevoldt en P. J. Christiftanse, zullon tevens vier leden gekozen moeten worden wegens de uitbreiding van den Raad ten gevolge van het by de laatste volkstelling vastgestelde cijfer der bevolking. Ouilshoorno Door het bestuur is bepaald, dat de »wem- on badinrichting „De Rijn" voor bet publiek zal worden opengesteld op Maandag 20 Mei a. s. Het kan zijn nut hebben hieraan toe te voegen, dat dagelijks na 6 uren yolksbaden te verkrijgen zyn ad 6 cents per persoon. Hiervoor zijn kaarten te bekomen by de overzetten uaby de inrichting. Voor onvermogenden is de inrichting gratis opeDgosteld eiken Dinsdag on Vrydag van des avonds 7 uron. Het vergunningsrecht heeft in deze gemeente met 1 Mei 11. 250 opgebracht. \Y ussenaiir. Van rechthebbende zyde is ons verzocht een kleine aanvulling to willen geven bj hot raadsverslag, voorkomende in het nummer van Maandag 6 Mei. Het kan den lozers zyn voorgekomen alsof het voorstel van den heor Ver brug om 50 ets. voor den M. te vragen een onzinnige eisch was. Doch dio som is gevraagd op de volgende overwegingen: Er bestaat een reglement op de invordering van haven- en kadegeldeu, waarby 50 ets. huur voor don Q M. per jaar gevraagd wordt. Nu vond ZEd. hot biliyk, dat do grond, waarop de remise gebouwd Is, en die toch aan de haven ligt, togen donzelfden prijs verhuurd moest worden als de overige gronden. Z. i. was het eon onbiliykheid do een to laten betalen, wat eon ander niet behoeft to betalen. Een andere oplossing was deze: men kon het tarief der kadegelden verlagen, zóó, dat dezo tegen donzelfden prijs borekend werden als die, waarop de grond van do remiso wi r 1 verhuurd. Boide voorstellon werden door ZEd. gadaan uit het oogpunt van recht, want ook de heer Matte3, eigenaar der loods, zou met Januari hetzelfde geld, nl. 50 ets., hebben moeten betalen, waartegen de Raad zich indertijd niet heeft verzet. Uit do woorden, dat de heer Ver brug de sa&fc sta Üjl Van Praag cbepleUte"9 vaUon ook verkeerde gevolgtrekkingen te maken. Dat pleiten geschiedde met hetzelfde doel. De hoor Vorbrug meer.de, dat Dr. Van P. recht had op vergoeding, daar hem by contract verzekerd was, dat, in geval men hom stal en koetshuis afnam, hem inruil daarvoor eon stalling voor de geiten en een bergplaats voor ry wielen zouden worden gegeven. Nu hem het koetshuis alleen wordt afgenomon, elschte de billijkheid, dat hem in ruil daarvoor een geschikte bergplaats voor ry wielen werd gegeven, hetgeen geschiedde door de bergplaats voor brandstoffen to ver anderen in een bergplaats voor ry wielen en het loodsje aan de achterzyde van zyn tuin zoodanig te voranderen, dat daarin brand stoffen kunnen worden geborgen. Op een avond vermaakten zich cenige kinderen aan de z.g. Sehelpsloot op het onder stel van een boerenwagen. Eón der kleinen viel by het afspringen en kwam met de hand terecht op de as. Eerst meende men, dat hy zich alleen wat „bezeerd" bad. Den volgenden dag word do pyn heviger en de hand begon op te zetten en toen eindelyk geneeskundige hulp word ingeroepen, bleek, dat de arm op twee plaatsen gebroken was. De knaap is terstond naar het academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd. Uit <1© „Stoat«oourant". Kon. besluiten. De hoor J. I. Brianer ia benoemd tot handelsagent voor Nederland te Wladiwostok. Min. beschikkingen. Benoemd tot tweeden klerk bij het Departoment van Justitie, mejuffrouw K. Berks, apothekers-assistente te 's-Grayenhage. De ministers van oorlog en van waterstaat vorleenen deze week geen audiëntie. Vaccaturen Af. O. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 Sep tember a. s. aan de Ryks hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Bergen-op-Zoom te ver vullen zijn do betrekkingen van leeraar in: a. do wiskunde 22 (24j lesuren 's weeks; b. de natuur- en werktuigkunde 12 (18) lesuren 'e weeks; c. de scheikunde 7 (13) lesuren 's weeks; d. de Hoogduitsche taal- en lotterkande 22 (24) lesuren 's weeks; e. de Fransche taal- en letterkunde 16 (18) les uren 's weeks; f. de gymnastiek 13 (14) lesuren 'a weeks. De niet tusschen haakjes geplaatste nren heb ben betrekking op het leerjaar 1901—1902; de tusschen haakjes geplaatste uren op de daarop volgende leerjaren. Zij, die voor een dezer betrekkingen in aan merking wenscben te komen, gelieven zich vóór 25 Mei e. k. aan te melden bij don inspecteur van het middelbaar onderwys K. Ten Bruggencate, te 'a-Gravenhage. Uit Indië. Aangaande don moord op mejuffrouw K., onderwijzeres te Malang, waarvan wy onlangs molding maakten, schryft men aan „De Tel." uit Indië nader het volgende: Het was te doen om de schoolgelden, die zy in bewaring had, en haar pas ontvangen traktement, dat do ongelukkige werd vermoord. Het gruwelstuk werd gepleegd door haar huisjongen en den tuinman van een der buren. Deze beide bandieten waren 's avonds, nadat de huisgenooten hadden getafeld, in de slaap kamer gedrongen en onder het bed gekropen. Z(j werd met een broodmes onthalsd, en zelfs drie viDgors werden afgesneden, waaraan ringen prykten. Wel een bewijs, met welk een beestachtige koelbloedigheid do moordenaars zyn te werk gegaan. Te Malang heeft die scbandeiyke moord alge- meene sensatie verwekt, on geen wonder, want mejuffrouw K. was uit den aard harer betrekking algemeen bokend en ook zeer gezien. Het is nu weder voor de honderd en zoo- veelsto maal gebleken, dat in Indië, by dergeiy ke feilen, byna altoos de huisbedienden de hand in 't spel hebben. Mejuffrouw K. had reeds recht op pensioen en zou eerlang naar Europa vertrekken, in de hoop haar bejaarden vader nog te kunnen zien. Wy hopen, dat de justitie in deze zaak met bekwamen spoed zal optreden, opdat de bandieten weldra op de aloon-aloon mogen bengelen. Weerbericht van 13 Mei. Verwcichting voor morgen Zwakke wind. Bewolkte lucht. Weinig ver andering in temperatuur. Qeyotlde pcroeoleoi Gehouden vorkooping in het Notarishuis aan Don Burg, alhier, op Zaterdag 11 Mei 1901, ten overstaan van mr. C. H. P. Klavorwyden, notaris te Leiden: Twee hulzen, Vestestraat 64 en 64a, in bod f 610, kooper de heer S. G. v. Buuren; het huis, St.-Michiolstraat 10, in bod 3S0, kooper de heer J. A. Reuther qq. het huis, Tweolingstraat 2, in bod ƒ430, koopor de lieer M. Korswagen; het huis, hofje Joost Fransen v. d. Lindenspoort 52, in bod f 290, kooper de heer C. H. v. d. Drift qq., voor ƒ300; drie huizen, Schagensteeg 22,24, 26 en Zuidrundersteeg 15, samen in bod ƒ1082, koopor de heer W. F. v. d. Wyngaard, voor ƒ1083; het huis, Plattepoort 4, in bod ƒ60, kooper de heer A. van Rossen, voor 62; zes huizon, Danielspoort 1 6, samen in bod ƒ1200, kooper de heer J. P, van Beukering qq., voor ƒ1450. Eslerbazy's verklaring. Thans is do „Indópondanco Beige" begonnen mot eon publicatie van de verklaringen, afgelegd door Esterhazy voor den Franscbon consul- generaal te Londen. Die verklaringen loopen over de brioven aan den President van de Republiek. Esterhazy heeft in hoofdzaak het volgende verklaard: Don 22ston Juni 1899 verkondigde de minister-president Charles Dupuy van de tribune der Karnor, dat tegon my een instructie was geopend, omdat ik onder mjj had gehouden oen vertrouwelijk stuk uit de geheime archio- ven van het ministerie van oorlog, rakende do veiligheid van den ataat, en dat ik van dat stuk gebruik had gemaakt. Aangezien do instructie plechtig werd afge kondigd, eisch ik met alle kracht dat zy worde afgedaan. Ik protesteer tegon alle mid delen, die er toe zouden lelden dat de zaak zou worden gesmoord Wanneer zekere lieden huichelachtig protos- teeren tegon de amnestie, protosteeren zij ook togen do beschuldigingen, tegon hen ingebracht en vorklaren zy zich onschuldig. Do presidont van den ministerraad- heeft slechts een doel: alle ware en voornaamste schuldigen van de beide kanten te dokken, en van m(j de zondebok te maken. De oud-majoor verklaarde, dat toen hy uit Dommantin naar Parys ontboden was door het briefje, goteokend Espéranee, hy odmid dellijk door tusschonkomst van kolonel Henry en kolonel Du Paty, handelende op last van hun chefs, de opdracht ontving zich nauw keurig te houden aan de voorschriften, die hem zouden worden gegeven. Hy kreeg bevel aan den President dor Republiek den eersten brief to schryven, die hem door kolonel Du Paty werd gedicteerd. Later moest hy een tweeden brief schryven, zoo heftig, dat by, niettegenstaande zyn besef van discipline er togen opkwam. De beide brieven zouden later, toon Cavaignac het plan had opgevat hem to vernietigen, tegen hem worden ingebracht. Dat Du Paty wel degeiyk namens zyn chefs handelde en dus evenals Henry een werktuig was, tracht Esterhazy te bewyzen. Generaal Billot gaf den gouverneur van Parys last my by zich te ontbieden, ver klaarde Esterhazy verder, en zoodra Saussier dit bevel ontvangen had, ontving ik daarvan mededeeliüg door middel van een brief van mevrouw Du Paty van den volgenden inhoud: „Gy zult morgen door den gouverneur wor den ontboden. De oproeping zal u worden gezonden in de militaire club en in duplo in de rue de la Bienfaisance. Ga ze onmlddeliyk In ontvangst nemen. Generaal Saussier zal u naar het stuk vragen. Weiger te spreken en zeg, dat het op een veilige plaats is. Hy zal overigens niet aanhouden. Alles loopt goed." Het kabinet van den gouverneur van Parijs had niets te maken met het bureau van kolonel Du Paty. Als hy dus van de oproeping wist, moet hom dit zyn meegedeeld met het doel niet direct of indirect te waarschuwen. De houding van Millot noemt Esterhazy vreemd, omdat deze zich later in de meest ongunstige bewoordingen over hem zou hebben gesproken voor het Hof van Cassatie. Toen hy de dreigementen bekend maakte, dat hy het stuk in handen had, liet Billot hem evenwel niet arresteoron. Dit alles en nog veel meer, dat niet nieuw is, wordt door Esterhazy aangevoerd om aan te toonen, dat hy do brieven aan den President der Republiek op bevel heeft geschrevendat hy niet straffeloos de rogeering heeft kunnen dreigen van het geheime stuk gebruik to maken dan met medeweten van de generaals Boi8deffre en Gonse, die voor het document verantwoordeiyk waren; dat hy slechts aan een arrestatie ter zake van de zoogenaamde achterhouding van dit stuk is ontkomen, als gevolg der medeplichtigheid der beide gene raals, die gesteund werden door de generaals Billot en Saussier. Esterhazy biyft het standpunt innemen, dat hy Dreyfus schuldig acht. Het tweede stuk behandolt de knoeieryen van den generalen staf. Allereerst verhaalt Esterhazy hoe h(J van generaal De Pellieux het bevel ontving een veldtocht te beginnen tegen generaal Billot, toenmaals minister van oorlog, die naar den zin van den staf met te weinig geestkracht optrad tegen de Dreyfus- ards. Het materiaal daarvoor werd hem ge leverd door den generaion staf en had hoofd- zakeiyk betrekkoiyk op de financieele positie van den minister. Het belangrykste deel wa3 wel dat waar generaal Billot werd beschul digd een aanzienlijk bedrag uit de geheime fondsen aan te wenden ten eigen bate. De minister zou aan kolonel Picquart, toen deze aan het hoofd stond van den inlichtingen dienst, bevel hebben gegevon hem maande- lyks uit de geheime fondsen 20,000 fr. ter hand te stellen. Picquart volgde dit bevol op en Esterhazy valt hem daarover in zyn ver klaring heftig aan, bewerende dat hy daar door veel kwaad heeft gedaan aan Frankryk en voor een groot deel oorzaak zal zyn van „do toekomstige en aanstaande nederlagen". Het achynt den ex-majoor niet opgevallen te z\jn dat Picquart In deze slechts het bevel van zyn chef, den minister had op te volgen overigens een wyze van zien die Esterhazy godurig als verontschuldiging voor zyn eigen schurkenstreken aanvoert. De veldtocht tegen generaal Billot, zyn minister, op bevel begonnen, werd ook op bevel gestaakt toen In den loop van het proces-Zola de generaal beslist front maakte tegen de Dreyfusards. Ook op bevel, ditmaal van kolonel Henry, verzond Esterhazy de telegrammen geteekend „Blanche" en „Speranza" die ln de zaak- Picquart een zoo groote rol hebben gespeeld. Te voren had hy aan Picquart twee brioven moeten schryven, een naar Sousse en eon naar Tunis. De tekst daarvoor werd hem ge dicteerd. Ook voor de beide telegrammen werd de tekst hem verschaft. Tegeiykertyd ontving hy bevel den dag na het afzenden van het tweede telegram zich op een afge sproken plaats te bevinden. Hy vroeg daar om ophelderingen en vernam dat twee dagen te voren bevel was gegeven alle aan kolonel Picquart gerichte brieven en telegrammen te onderscheppen. Het was dus duidelijk, dat beide telegrammen bestemd waren om onder schept te worden. Esterhazy betoogt dat hijzelf de telegram men niet heeft kunnen opstellen, daar zy betrekking hadden op feiten, die alleen het ministerie van oorlog kon weten. Hy kende ook niet de z.g. overeengekomen uitdruk kingen als „Demi-diou", „bon-dieu", dio in de telegrammen gebruikt zyn, kon evenmin de beteekenis van de onderteekenlng „S p e- ranza" bevroeden en kende noch den voor naam Blanche nooh mej. Comminges. Hy betoogt dit alleen om daaruit de gevolgtrokking te kunnen maken dat deze telegrammen, als ze vervalscht zyn men weet dat dit het geval Is zyn vervalscht door den generalen staf met name de generaals Boisdoffre en Gonse. Men weet, dat Esterhazy werd beschuldigd beide telegrammen vervaardigd te hebben en dat deswege tegon hem een aanklacht werd Ingediend, die door rechter Bertulus word onderzocht. In den aanvang zweeg de ex-majoor om ftjjn chefs ts aparen; toen hem echter duidelijk word uit het verloop der zaak dat men hem zonder pardon zou opofferen, zond hy zyn advocaat mr. Tezonas naar Oavaignac, die intusschen minister van oorlog was ge worden, en het was op diens bedreigingen dat tegen de beslissing van rechter Bertulus verzet werd aangeteekend, waarop de Kamer van Inbeschuldigingstelling onder den indruk van het optreden van de regeering een „ordonnance de non lieu" tegen Esterhazy gaf om de ware falsarissen te dekken. Yolgens Esterhazy heeft zelfs de toenmalige minister president Brisson, die van het verloop van do zaak volkomen op de hoogte was, zich tot medeplichtige van deze manoeuvre gemaakt door haar niet te beletten. Gemengd Nieuwe. Aan de telephoou alhier is ian- gesloten onder nummer 443: de firma Noack, in fijne vleeschwaren, Broostraat. Sedert eenige dagen trekken de gaslantaarns, geplaatst voor het café-restaurant „In den Yergulden Turk", de bijzondere aan dacht door het schitterend licht, dat daarvan uitgaat. Wy vernamen, by onderzoek, dat deze lantaarns voorzien zyn van hotGreyson- licht, hier Ingevoerd door de firma J. L. Creyghton. Werd voor eonige dagen ln ons blad de vraag gedaan: „Wat is Greysonllcht?" voor zeker kan men nu de practische beantwoording dier vraag zien, en wy gelooven zeker te zyn van de Instemming onzer lezers, waar wy boven schreven, dat het Greyson-licht een schitterende verlichting la. De den 5den October 1899 op gerichte tooneelvereeniging „Oefening baart Kunst" hield Zaterdagavond in het lokaal „Ephralm", alhier, haar derde uitvoering, met introductie; de zaal was geheel gevuld. De heer G. Mazurel opende te ongeveor halftien die bijeenkomst met een hartelyk welkom aan heeren donateurs, donatrices, leden, genoodigden en vertegenwoordigers van verschillende vereonigingen, en zinspeelde er op, om geen te scherpe critiek uit te oefenen over degenen, die zoo aanstonds voor het voetlicht zoudon verschynen, aangezien er enkele leden en ook een dame medewerkten, die -dit voor de eerste maal deden. Rechts van het tooneel was een mooie plantengroep aangebracht, waarvóór echter eon banier ontbrak. Later in den avond vernamen wy, dat zioh een vaandel-comité had gevormd, dat pogin gen in het werk stelt gelden byeen te ver zamelen, ten einde een vaandel aan te schaffen, voor welk doel dan ook dien avond een col lectie word gehoudeD, welke opbracht 7.666, waarvoor door een der heeren van het vaan del comité hartelyk dank werd gezegd. Nadat een marsch „Oefening baart Kunst", van den heer W. Oostelaar, was uitgevoerd, werd overgegaan tot de opvoering van „Louise, of de dochter van den ryken pachter," oor- spronkeiyk drama in ze3 tafereelen, door J. Hubertus Jansen. De in de verschillende tafereelen werkende dames en heeren kweten zich op bevredigende wyze van hun taak, en applaus volgde na ieder tafereol. De voorzitter der Yoreenïging verscheen na het eindigen van het spel met de werkende leden en dames ton tooneele en uitte in hartoiyke bewoordingen zyn tevredenheid over hetgeen was opgevoerd; tevens bracht hy een woord van dank aan den regisseur, den heer Yan Barneveld. Hierna nam de tweede voorzitter het woord om eveneens zyn dank te betuigen aan de werkende leden en in het byzonder aan de beide dames, wien hy ieder een fraai bloemstuk overhandigde. Onder luide toejuichingen werden deze onderscheidingen in ontvangst genomen. De kostumes zagen er frlsch uit; kapper en grimeerder was de heer B. Piët, alhier. Hoewel het reeds vry laat was, werden er nog een vijftal voordrachten gehouden, welke medeworkten om de feestviering te verhoogen. Met een „bal", dat onder leiding stond van den heer W. F. Blom en pas op een verge vorderd uur begon, werd de derde uitvoering van „Oefening baart Kunst" besloten. Yan de gelegenheid, om zich als lid, donateur of anderszins by de Yereonlging aan te sluiten, werd ruim gebruik gemaakt. Door den keurmeester van yee en vleesch A. de Yaal, alhier, werd den 4den Maart, 's avonds, 80 K.G. kalfsvleesch, af komstig van doode nuchtere kalven, In beslag genomen, welk vleesch door zekere juffrouw J. P, geb. S. uit Oegstgeest (Morech) werd vervoerd in een kinderwagen en by een spek slager ln huis bezorgd. Het vleesch, van slechte qualitelt, werd voor menscheiyk gebruik afgekeurd en togen de juffrouw werd proces verbaal opgemaakt. Hedenmorgen werd deze zaak behandeld voor het kantongerecht alhier. Beklaagde, de juffrouw, die het vleesch vervoerde, was niet verschenen, doch wel waren ter terechtzitting een tweetal getuigen tegenwoordig, de keur meester Do Yaal en bovenbedoelde spekslager. Do eisch van het O. M. voor bedoelde juffrouw luidde: 10 gulden boete, subs. 5 dagen hechtenis. Yoor de arrondissementsrecht- bank te 'a-Gravenhage stond heden terecht een jongmensch uit Lelden; hem werd ten laste gelegd, dat hy op Dinsdagavond den 26ston Maart uit „Hotel du Nord", aan de Steenotraat te Leiden, ontvreemdde een rfi wiel, toebehoorende aan W. D., te Lelden. Het rjjwiel, ter terechtzitting aanwezig, werd door de in deze zaak betrokken personen herkend als het bewuste. Op genoomden avond had D. zyn rywiel geplaatst in de gang van „Hotel du Nord" en was zolf in het Hotel gaan zitten. Uit de getulgevorklaring van C. De R., van Katwyk-aan-Zee, bediende in het Hotel, bleek, dat de fiets zóó onder de trap geplaatst stond, dat zy van buitenaf niet zichtbaar was uit die van N., uit Leiden, dat hy het rywiel van bekl. had gekocht voor 26. Bekl. bekende het rywiel gestolen te hebbeü, nadat hy den heer met zyn wiel had zien binnengaan, óók bet te hebben verkocht, en tevens, dat hy nog ƒ24.50 overhad, toen hy op den diefstal betrapt werd. Aan D. werd die som, mitsgaders liet rfiwiel, dat hy teruggekocht had, in eigendom teruggegeven. Het O. M. eischte voor bekl. wegens dief», stal 4 maanden gevangenisstraf, onder opmer» king, dat by het voorafgaand verhoor bek).- een groot gefingeerd verhaal had opgedischt.J niet verkeerde in armoedigen toestund oa daardoor geen verzachtende omstandigheid' kon aangevoerd worden en dat hy reeds meer»; malenwerd veroordeeld. Op een vraag van den president beweerde' bekl. niet geweten te hebben, hoe hy tot dezen diefstal gekomen was. Do verdediger, mr. De Vries, zei, dat hy.' hoewel hy bekl. reeds medegedeeld had, dal hy niets aan de zaak kon doen, nu toch als zfin verdediger zou oplredeD, op uitdrukkeiyfy ▼erlangen van den bekl. Hy wenachte er nu enkel op te wfizen. dat beklaagde dio inder-', daad eonige tranen stortte diep berouw hadji Voorts stond terecht Fr. warraoozier to Leiden, die alhier op Zondagavond 24 Maart") tegon tien uren in gezelschap var. anderen' wandelde op de Haarlemmerstraat. HQ werd, beklaagd toen iemand mishandeld te hebben. "W., de mishandelde, getuigde, dat hem op dien avond door F. een klap ep het achter hoofd werd gegeven, dat hy 35'. zag wegloopenj en dat hy oven pyn had. Hy wm kwaad ge worden, maar een politie-agent had hem 'ian-; gemaand kalm te blfivtn en dcor te Jooponj Bokl. voerde to zyner verdediging .uii, uat by „tegon het Jyf" word gelospen, dat, hy W. achterop kwam en hem een slag gaf. W. zei, dat hy boki. niet tegen het l(jf geloopen had. H., to Leiden, dio ook getuigeverklaring aflegde, had gezien, dat W. eon klap had ge kregen en dat deze kwaad was geworden oa F. te UJf had willen gaan. Ook een agent van politie had don klap zien geven. De bekl. beweerde, dat deze dat niot had kunnen ziou. Het O. M. eischte voor bekl. —die nu vier, maanden gevangenisstraf ondergaat wegen» diefstal van een gouden slotje 14 dagen gevangenisstraf, wegens mishandeling. Bekl. hield vol tegen het ïyf te zyn ge loopen, wat ook, volgens hem, zou zyn ver<-j klaard door een getuige, die toen by hom' was, als die maar ware opgeroepen. Uitspraak in beide zaken a. s. Maandag. Breed uit onder den vry krach- tigen noordenwind wapperde de vlag met het- opschrift: „Algemeen kiesrecht voor mannen, en vrouwen" boven het weiland in den Zuster-' polder, naby de Hobbemastraat te 's-Graven-' hage, waar gisteren een byeenkomat in d< open lucht werd gehouden om propaganda te maken voor algemeen kiesrecht Honderd zestig afgevaardigden, 119 vereeni» gingen waren tegenwoordig, terwyi het getal aanwezigen op een drie- a vier duizend kau'- worden geschat. Uit Rotterdam alleen waren 800 deelnemers en deelneemsters. Onder dé'/ aanwezigen bevonden zich de Kamerleden' Heldt en Troelstra. [Te Rotterdam waren nl. gistermorgen on*} 8 uur in het Verenigingsgebouw aan den Goudscheweg tal van werklieden-corporaties byeengekomen, ten einde zich in optocht naar het station D. P. te begeven voor de reii naar Den Haag. Ruim te 8 uren werd de stoet, welke dom* honderden menschon werd afgewacht, opge steld en marcheerde meD, begeleid door de politie, in de beste orde lange Goudschenu Singel en Hofplein naar het station, waar een extra-trein gereed 6tond. Onder do 16 vaandels en banieren, welke in den stoet' werden medegedragen, trok een groot bord' de aandacht, met het opschrift: „Allen werkenj' allen betalen, allon kiezen."] Halftwaalf trok de stoet in Den Haag he*- terrein op, zonder muziek, in volmaakte orde, rood# vlaggen opgerold en in foedraal, da banieren ontplooid. De plaats van de byeen-', komst was ingericht als by vorige gelegen heden van dien aard. Een tont voor de muziek j een opstelplaats voor de banieren, die geheel gevuld was en waartusschen men een paar citaten van de ministers Cort van der Linden en Goeman Borgesius kon lezen over algemeen kiesrecht een paar cantines en een drietal spreekplaatsen. Natuuriyk ontbrak het ook gisteren niet aan kernachtige opschriften on werden er tal van partyorganen, geschriften en brochures gevent.' Verschillende spreeksters en sprekers voorden het woord en verkondigden de bekende in- zichten en theorieën. Ten slotte werd de volgende motie aange nomen „De nationale meeting, gehouden den 12den Mei 1901 te 's-Gravenhage, by gewoond door 160 afgevaardigden, ver tegenwoordigende 119 vakbondon en zelfstau- dige vereenigingen, en door afgevaardigden van een groot aantal afdeelingon van die bondon, van bestuursbonden en van afdoolingeu van den Algemeenen Nederlandschen Diamant* bewerkersbond; overtuigd, dat zonder invoering van alge meen kiesrecht geen goede sociale wetten tot stand kunnen komen; van oordeel dus, dat algemoec kiesrecht voor mannen on vrouwen zoo spoedig mogelijk dient te worden ingevoerd; dat by de aanstaando Kamerverklozmgon de vraag vóór of tegen grondwetsherziening om tot algemeen kiesrecht te komen, by het stellen eu steunen van candidaten Tan over wegend belang behoort te zyn; Bpreekt den wensch uit, dat de kiezers daarop ten zeerste zullen letten, on wekt tevens de arbeiders(sters) op, do agitatie zoo krachtig mogeiyk te blijven voeren, totdat algemeen kiesrocht ingevoerd is. Het Comité." Te 3 uren ving de terugtocht aan naar hel Binnenhof, dat door de politie —onder leiding van den hoofdcommissaris, den hoer Vorateeg,* en den commtssario der 2de afdeellng. den heer Dietz geheel voor do manifestanten was vrijgehouden. In volmaakte orde werd' de tocht door de stad gemaakt onder het spelen van marscLen. Ongeveor te ureh^ schaarden zich de deeluomera op het Binnenhof rond de fontein en do tnuziok deed nog een; paar nummers hooren. Daarna sprak inr. Troelstra, namena bet comité, een afscheids woord. Spreker bracht, onder luide by vals- betuigingen van óf '°nwezigen, hulde aan bet gem- Ah iu~vau 'a-Gravenhago, voor het vijlde houdeu \an aencoLOchtj r voor haar leiding. Dè

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 2