BjJ het dobat in hot Lagerhuis ovor I's konings civiele ljjat werd alochta door do heeren Campbell Bannerman, Redmond on Labouchoro liet woord gevoerd. Minister Hicks- Beacli zette eerst uiteen, dat het voor het prestige van hot koningschap ongewenscht was, bet voorgestelde bedrag van 543,000 pd.st. to verminderen. Do koning had geen persoon lijk vermogen en was athankoiyk van de Inkomsten van het hertogdom Lancaster en van de civiele ïyst. De voorg. stelde som was 67,000 pd. st. hooger dan die der vorigo regeering, doch dit kwam hoofdsakeiyk door het bedrag, voor de koningin bestemd. Door de verhoogde inkomsten der kroonlanden, waarover de Staat gaat, zouden de belasting betalers slechts 33,000 pd. st. per jaar heb ben op te brengen. Sir Henry Campbell-Bannerman steunde de conclusie van de commissie en uitte de ver- 'wachtmg dat het Huis eenstemmig hot vast gestelde bedrag zou goedkeuren. Die hoop werd echter met vervuld. John Lurns zeide dat de praal van het hof en de oiücieele ceremoniën maar tergend werkten op het volk. Redmond had tien redenen voor éón, om de civiele l\jst af te keuren: Ierland betaalt 'tegenwoordig tweemaal zooveel belasting als achttien jaar geleden, terwyi Engeland naar verhouding viermaal minder betaalt dan Ier land, enz. Hy verklaarde namens de nationalistische 'leden dat men ook tegen zou stemmen als protest tegen hot eedsformulier by de troons bestijging, en tegen de onderdrukking van Ierland, waar het volk bedrogen werd met den schijn van de Engelsche constitutie. Labouchere ten slotte stelde een amende ment voor om de civiele ïyst met 65,000 pd. st. ,te verminderen, omdat hy de noodzakelijk heid niet inzag, hol kapelaans, een hofdichter en theatercensoren uit 's lauds kas te laten bezoldigen. Het regeeringsvoorstel werd met 205 tegen •62 stemmen aangenomen. De minderheid bestond uit de Ieren, de •werklieden-aige vaardigden on Labouchere. Turkyo. De „Daily Telegraph" verneemt uit Kon- .Btantinopel dat de gezanten de Turksche post administratie hebben gedwongen de postzakken van den aankomenden trein af te geven. De Turken weigerden daarop, overeenkomstig hun bedreiging, de rakken voor den vertrek- kenden trein mee te nemen. Het gaat, zooals men zich wellicht herinnert, om het recht van de vreemde mogendheden tot het bezorgen van haar eigen postoryen, iets, dat men aan de Tuijfsche postadminis tratie niet toevertrouwde. Deze laatsto heeft nu plotseling een monopolie gereclameerd, do vreemde postzakken opengebroken en den inhoud zelf gedistribueerd. Als de gezanten dit niet goedvonden, dan zou, zoo werd ge dreigd, de Turksche trein de vieemde post ook niet meer mogen vervoeren. Do oorlog tussciien Engeland en Transvaal. Volgens een bericht van inboorlingen, door den correspondent der „Times" te Kierksdorp vermeld, bevindt Cbristiaan do Wet zich to .Barberspan, op 40 K.M. ('25 myien) ten oosten van Maribogo, dat aan den spoorweg tusschen Mafeking en Vrybuig Jigt. De „Times" heeft uit Middelburg nader het volgende telegram ontvangen: „Sir B. Blood is hier Zondag teruggekeerd do krijgsverrichtingen in het oosten van Transvaal, waarmede hy belast was, zyn aigeloopen. Kolonel Coulteney hier, generaal Douglas en kolonel Benson zijn te Bellast, generaal Walter Kitchener staat by de samenvloeiing van de Olifants-rivier en de Wilgennvier. Kolonel Beatson veegt hot land schoon ton 'noorden van Balmoral; kolonel Park zal in het Lydenburgache blijven. De verrichtingen van deze afdeelingen z(jn .welgeslaagd, men heeft nog goen volledige opgaven, maar het is toch reeds bekend, dat meer dan 800 Boeren gevangengenomen zijn of zich overgegeven hebbon. De Boeren, die ten noorden van den spoorweg, staan schynen in verwarring en ontmoedigd te zyn. Het feit, dat YiJjoen zich met een talryk commando uit de voeten heeft kunnen maken, is betreurenswaardig, maar de aard van het terrein en de uitstekende inlichtingen waarover de Boeren beschikten, maakten dat onver- mydeiyk. Men zegt nu, dat Viljoen zich ten zuiden van den spoorweg bevindt, zonder anderen voorraad dan hetgeon zyn mannen 'kunnen meedragen." (De Engelschen mogon dan wel zorgen dat hy spoedig weer een trein kan aanhouden.) Uit een telegram van Middelburg aan de „Times" blijkt, dat d^ Britscbe genei aals ten Hoorden en ten oosten van Pretoria tbans staan te Middelburg, Belfast, WiJgenvior, Bal moral en Lydenburg. De „Standard" verneemt uit Pretoria, dat de onlangs gevangengenomen Boeren te Mid delburg worden byeengebracht alvorens naar Pretoria te worden gevoerd. In het Engeleche Lagerhuis antwoordde minister Brodrick gisteren op een vraag van Mac Neill waarom hot huis van De Wet in Zuid Afrika m de asch gelegd is, dat do militaire overheid dat npodig achtte om te voorkomen, dat van daar uiteen aanval werd gedaan op den spoorweg, die dicht in de huurt loopt. De Hertog en Hertogin van Cornwall zullen Waarschyniyk, met het oog op de pest, aizien van hun bezoek aan Kaapstad. Uit Cradock wordt van Donderdag geseind, dat Woensdag son gevecht van zeven uren aaneen is geleverd te Daggaboer, dat eindigde met de verdry ving der Boeren uit hun stel lingen» Met ingang van heden zal te Johannesburg, volgens oen bericht van daar aan de „Times", de krygswet zooveel mogeiyk buiten werking worden gesteld, krachtens een proclamatie, welke sir Alfred Milner nog vóór zyn vertrek .uit Kaapstad heeft geleekend, on zal daar een burgerlyk bestuur worden ingesteld, met een <raad van 12 ledeo, onder voorzitterschap van den regeeringscommissaria inboor O. Meara. Een telegram uit Standerton meldt, hoe een zekere De Wet, Diederikzoon, te Vlak- laagte van zyn bed gelicht is. Hy deed weinig aan vechten, maar maakte zyn byzonder werk van het buitmaken van runderen, toebehoo- rende aan burgers, die zich hebben overge geven. Hetzelfde telegram deelt mede, dat het „Burger Plunder Corps" (ook weer zoo'n fijne Engelsche uitvinding, van hetzelfde soort als de „Burger-politie" in den Vrystaat), met behulp der Eugelache politie, 2600 schapen en 500 runderen te Standerton heeft aan gebracht. De Standerton colonne een van de drie, die het land tusschen Heidelberg en Standerton moesten schoonvegen, maar daar niet byzonder in geslaagd zyn is don 7den teruggekeerd. Zy hebben medegebracht een zekeren Adriaan de Lange, een zelf gokozen commandant, die zich tot levenstaak had gesteld de Boeren aan to moedigen om door te vechten. Ten slotto meldt het telegram ook de aan komst van Colvilie's colonne. De behouden terugkomst dier colonnes schijnt te oor- deelen naar de nauwgezetheid waarmede hun terugkeer medegedeeld wordt nogal wat verlichting in Standerton gegeven te hebben. Geen wonder ook met die brutale Boeren, dio altyd maar doen of ze op de springbokkenjacht zyn, als ze kbaki's zien voorbijtrekken. In verband met Balfour's antwoord aan het parlementslid Mac Neill op 6 dezer in verband met den eisch tot schadeloosstolling van Rhodes' schatryke De Beersmaatschappy, zegt de „Diamond Fields Advertiser" (kim- berley), dat de De Beersmaatschappy gedurende het beleg 3 0 0,000 pd. st. heoit uitgegeven. Hiervan heeft zy voor paarden en soldyen al 83,000 van de Engelsche regeering terug- gehad. Zy eischt nu nog 54,000 pd. st. en maakt de rekening nog op van een bedrag van '21,000 pd. at. De maatschappy heeft zichzelf gedeuileerd voor 14,000 pd. st. Maar dan blyft er nog een aardig postje over op de 300,000 ps. st. Daar zal de Engelsche belastingbetaler wol voor mogen opdraaien. Behalve voor Jameson- tochten zyn de heeren Rhodes en consorten niet zoo royaal. Een correspondent van de „Times" geeft ver slag van een rei6je, dat hy ondernomen heeft langs den Delagoa spoorweg. Hy klaagt daarin over de voortdurende aanvallen, waaraan die spoorweg blootstaat, verhaalt een paar go- vallen van trein-vernielingen en laat daarop deze opmerking volgen: „Zoo is do toestand op den Delagoa-spoor- weg. Dit deel van de 3ÜU0 rayien Jange vor- bindmgsiynon is weliswaar meer bezocht dan eemg ander, maar liet is teekenend yoor de algemeeno onveiligheid van het land en do overweldigend zware taak, die den Britschen troepen is opgelegd. Tusschen Pretoria en Komatipoort zyn 12,000 tot 15,000 man troe pen, maar een paar Boeren-comrnando's van 100 tot 200 man sterk, kunnen by na overal de iyn verwoesten, en zuilen dit nog een tyd lang kunnen doen. Wanneer we meer man nen hebben, kunnen we deze rondtrekkende benden meor dan tot dusver achterna zitten en langzamerhand hun aantal en hun activi teit doen afnemen. Maar daarvoor is tyd noodig. Mannen, die versleten zyn door een veld tocht van 1'2 maanden, moeten afgelost wor den, moeten naar huis o-in te rusten en dan na vier of vyt maanden weer uitgezonden worden." Do „Times", die aan dezen brief een hoofd artikel wyst, steunt hel denkbeeld van den correspondent, dat, als men mot succes wil optreden tegen de zwervende Boeren, men ver eelte manschappen moot gebruiken. De „Times" erkent, dat er bedenkeiyke teekenen van uit putting, vooral onder de bereden manschap pen, zyn waar to nemen. Achitien maanden achtereen zyn de meeaten hunner in het veld geweest, zy zien er moe en lusteloos uit en hebben vermoeienissen en teleurstellingen zonder weerga ondervonden, die den wakker sten soldaat moeten neerdi ukken. Zy snakken en schreeuwen naar rust, of, als die niot te krygen is, naar nieuw leven brengend bloed. De officieren durven hun manschappen niet langer blootstellen aan gevaren, die verache manschappen met genoegen onder de oogen zouden zien. Ongelukkig is er niet veel meer in Engeland over om de uitgeputte troepen af te lossen. De „Times" ondersteunt daarom het voorstel van den correspondent om de troepen, die rust noodig hebben, zooveel mogeiyk samen te trekken in versterkte blokhuizen, en verache vliegende colonnes die blokhuizen ais steun punten te laten gebruikeu. Meer troepen dual Er zyn niet eens meer mauschappen te krygen om de gaten, ontstaan door het vertrek der reeds lang over hun tyd vastgehouden vrywilligercorapagmeën en de nu ook al wegloopenüe yeomanry, op te vullen. Minister Brodrick zal lord Kitchener wei gauw aan het verstand brengen, dat er nu niet meer van versterkingen sprake kan zyn. Die laatste 30,ÜUU hebbon al Btudie go- nueg gekost. De „Standard" verneemt uit Durban: De „Natal Mercury" ne9mt uit de Ermelo9che courant een brief van Botba over, gedag- teekend van half Maart. Botha zegt daarin, sprekende over Kitchener's vredesonderhande lingen, dat de Engelsche regeermg duideiyk wenscht de Afrikaander-natie eenvoudig op te heffen, want de oprichting van een Staats raad, gevormd uit eenige aangewezen ambte naren, beteekent, dat men geen acht zal slaan op de meening van het volk. Verder be stempelt Botha hot aanbod van een miilioen pond tot herstel van de Booren-hofsteden ais een onvoldoend gunstbetoon. Engeland behoort alle Tran8vaalsche staatsschulden over te nemen en mag niet wegloopen met alle activa van don^ staat. Botha spoort de burgers aan, don stry'd op leven en dood voort te zetten. God zal hen bevryden en hun ten langen leste hun onafhankelijkheid geven. Uit de ZuidafriJcaansche Mail, Aan een ons gezonden particuliere corres pondentie uit Kaapstad, dd. 23 April, is hot volgende ontleend: Sedert myn laatste schryven Is hier heel- wat voorgevallen, en de thans duistere toe komst vooral voor do Afrikaandera zal ons nog moeten leeren wat de uitwerking er van zal wezen. Do zoozeer gevreesde builen pest wordt dagelyks erger on ei3cht veel slachtoffers onder blanken zoowel als onder gekleurden, niettegenstaande do voorzorgs maatregelen, die er genomen worden.. De yraag doet zich onwillekeurig voor of de autoriteiten wel eens op de rechte wyze te werk gaan, en wat het meest belangryk Is. Hebben de doctoren, aan wier kundigheid alles is toevertrouwd, in verband met de pest een degeiyke kennis ervan? Oogen- scbyniyk is dit niet het geval. Eon groot gedeelte van de gekleurde bevolking der stad is reeds verwyderd naar een locatie buiten de stad. Ook worden al de inwoners van een huis, zoodra de pest er uitbreekt, afgezonderd en hot huis ontsmet. Duizenden inwoners zyn al reeds ingeënt on dagelyks wordt dit nog gedaan. Waar ligt de fout dan? Wat de aandacht van het publiek op bet oogenblik trekt, is hot feit dat er gedurende de laatsto paar dagen sterfgevallen aan de pest waren onder personen, die ingeënt waren en dit nogal onder Europeanen, die de zieken verplegen. Dadel yk kwamen do doctoren naar voren met de verontschuldiging dat die personen en ook nog anderen zoo wat tweeduizend in getal mot oen slechte of vei koerde entstof waren ingeënt. Of de nieuwere entstof nu de pest zal kunnen tegengaan is een dor vragen, welke men gaarne beantwoord zou willen hebben daar weinigen thans geloof slaan aan de inenting. Mogo de uitBlag beter blyken dan tbans vermood wordt. Het oorlogsnieuws is nog maar zooals altoos zeer schraal. Van d9n beroemden De Wet hoort men riiet voel. Zr{jn komst in en het verlaten van de kolonie waren voor eenigen t(jd ietwat onverklaarbaar. Do Engelsche be richtgevers konden den toestand van zyn burgers en paarden met ellendig genoeg be schouwen en verzekerden aan de wereld ten laatste, dat hy genoodzaakt was de kolonie te veriaten. Men begon dit reeds voor do waarheid in te drinken (d. w. z. de pro-Boeren) toen uit private bronnen vernomen werd dat wat van hem gezegd werd alles onzin en leugenachtig was en dat by integendeel terugkeerde Da zyn plannen ten uitvoor gebracht te hebben en zich voorzien had van eenige duizenden paaiden en andere benoodigdlieden. Gedurig hoort men ook nog van commando's, die in de kolonie naar willekeur rondzwerven. Verleden week nog gebeurde het volgondo dicht aan Graaff Reinet. Terwyi de passagiers- trein by een zoker station stond, kwam een in khaki gekleed Engeisch officier op de platiorm en begon met een der passagiers te spreken. Onder anderen jvroeg by hem ot er soldaten of ammunitie op den trein waren. Dio vraag verwekte geen do mms te suspicie daar het midden in den nacht was en de „Tommies" natuurlyk zich met zouden laten hooren al waren ze daar ook, boido uit vrees en misschien ook uit gewoonte Meteen blies de stoomfluit en de trein rolde voort. Een der wagens, waarin de eenigste khaki in den trein zich bevond, werd nog door eenige kogels doorboord en ware het niet dat mr. Khaki por geluk opstond om het licht uit te draaien, dan zou hy geraakt zyn geweest, daar een kogel, juist nadat hy opgestaan was, de plaats waar hy zat, open sneed. Eerst toen ontdekte men dat het station ln de banden der onnoozele Boeren was, en de olüeier een van hen was. Ook zyn de vredesvoorwaarden, die men zocht aan te knoopen met generaal Botha en de onderhandelingen dienaangaando, een paar dagen geleden hier publiek gemaakt. Uit alles kan duideiyk gezien worden, dat do Boeren nog goen moed verloren hebbon, want was dit het geval, dan haddon zy ze zeker aangenomen. Zelfs de meest uitzinnige jingoe's moesten het erkounen en dus menig kletspraatje aangaande de Boeren weder in slikken. De leuze der Boeren schynt steeds te wezen „Vrede mot eere." Nieuwe proclamaties worden nog steeds door lord Kitchener uitgvaardigd, de laatste waarvan speciaal betrekking heeft op kolo nisten, die voortaan voor een krygsraad zullen moeten vorschynen, indien zy op eeuigerlei wyze Iets zuilen doen, dat tot schade voor de militairen zou kunnen strekken. Hierover later meer. Men schryft ons nog van andere zyde uit Kaapstad: De vonnissen van Malan, Vosloo en Cart- wright hebben hier de grootste opschudding en verontwaardiging teweeggebracht en ware het niet, dat wy onder de krygswet leefden, dan zouden er door het geheele Jand verga- doringen worden belegd om te protesteeron tegen die hemeltergende vonnissen. Een klein comité van Afrikaandera met mevrouw Koopmaas De Wet aan het hoofd hebben dadelyk schikkingen getroffen, zoodat de gevonniste redacteurs dagelyks voorzien worden van ontbyt, maaltyden, enz., zoodat zy met den schralen tronk-kost hebben te oten. In plaats van Mei zal het Kaapscüe Parle ment niet byeengoroepon worden vóór Sep tember a.s. Telegrammen* LONDEN, 11 Mei. RO.) Minister Cham berlain, sprekende te Birmingham, zeide beden „Wy vechten niet voor zaken van ondergeschikt belang, maar voor het bestaan zelf van het Brit8ch gebiod in Zuid-Afrika. Wanneer wy voor den stryd waren teruggedeinsd, dan zouden wy den eerbiod en het vertrouwen der kolonies verloren hebben en de bespotting en minachting der geheele beschaafde wereld hebben geoogst. „Het Engelsche volk is uit een vuurproef opgestaan op een wyze, die toont, dat wy onze voorvaderen niet onwaardig zyn." Met betrekking tot de steenkolenbelasting meende Chamberlain, dat deze moest neer komen op den vreemdeling, die kolen kocht, of op den myneigenaar, maar gezaghebbende personen op economisch gebied zeggen, dat zy op den buitenlander zal drukken. KLERKSDORP, 7 Mei (I?. O.) Generaal Methuen meldt uit Buisfontein, dat hy van de Boeren een kanon heeft teruggenomen, dat behoort by de O-battery en door hen i6 buit gemaakt by Selikatsnek. Vier Boeren zyn gesneuveld en zeven gevangen gemaakt. Generaal Babington heeft een Krupp-kanon en zeven bommen opgegraven. LONDEN, 11 Mei. (H.O.) De „Times" ver neemt van Pienaarsrivier van 6 dozer: Het gevolg van de gecombineerde beweging in het Boschveld is geweest, dat 1500 gewapende Boeren zich hebben overgegeven of gevangen genomen zyn en dat do baais van Piotereburg aan de hand der verbonden Boeren is ontnomen. Uit het resultaat van deze maandenlange operatie schynt te mogen worden afgeleid, dat de Boeren minder good in staat zyn den veldtocht in het Boschveld vol te houden dan de Engelschen. Het optreden van gepantserde treinen is thans tot grootor volmaaktheid gebracht, en vormt een zeer belangryk onderwerp van militaire studie. Zy zyn van onschatbare waarde voor do tegenwoordige wyze Yan oor logvoeren. LONDEN, 11 Mei. (Tl. O.) Lord Kitchenor meldt van gisteren uit Pretoria: Sinds don 7den dezer zyn, volgens de rapporten der colonnes, gedood 28 Boeren, gewond 6, gevangengonomen 130, terwyi 183 zich overgaven. Buitgemaakt werden door do Engelschen 9000 rounds geweren-ammunitie, 230 wagens, 1500 paarden, alsmede een groote voorraad graan. BERLIJN, 11 Mei. (R. O.) De Ryksdag nam heden zonder debat aaD het voorstel, dat de Ryksdag tot don 20sten Mei zal vergaderen. Na een onbeduidend debat nam de Ryksdag voorts aan, in oersto en tweede lezing, het voorstel betreffende do verlenging van het voorloopige handelstractaat met Engeland tot ultimo December 1903. Maandag is er weder zitting. RABENSTEINFELD (by Schwerin), 11 Mei (R. O.) KoniDgin Wilbelmina en Prins Hendrik der Nederlanden zfjn hedenmiddag om twaalf uren alhier aangekomen. Zy zullen eenige weken doorbrengen op hot landgoed van de groothertogin-moeder Mario. De vorstelyke personen reden door de fees- teiyk getooide dorpen Müsz en F&hre, waar meisjes hun bloemraikors aanboden. RABENSTEINFELL), 11 Mei (ti. O.) (Ttoeede Telegram). Op den weg naar het Slot was een eerepoort opgericht, waarby de inspector met de onderboongen van het landgoed en het weerbaarüeidsfcorpa zich hadden opgesteld en het vorstelijk cchrpaar met hoezees begrootten. In het Slot werden do Koningin en de Prins door do groothertogin-moeder Marie en door prirw Adolf Frederik omvangen. DARMSTADT, 11 Mei (II. O.) Gravin Erbacb Schönberg, geb. prinses van Waldeck-Pyrmont, werd hedennacht in Kömg, in het Oaenwald, voorspoodig een dochter geboren. WASHINGTON, 10 Mei (R. O Het depar tement der schalkiet heeft een additioneel recht van 10 eentavos per kilo gelegd op Argentynsche suiker, omdat die eeu uitvoer- promie geniet. WASHINGTON, 10 Mei. (R. O.) Volgons het verslag van het laudbouwbureau in de Yer. Staten is de mot tarwe bezaaide opper vlakte 6.7 pCt. minder dan den vorigen herfst is gezaaid, maar 7.7 pCt. grootor dan het vorig jaar is geoogst. De gemiddelde stand op 1 Mei wae 94.1, van winterrogge 94. LEIDEN, XI Mei. Uit vertrouwbare bron vornemen we dat ook dr. Th. G. den Houter, alhier, zich niot beschikbaar stelt om een candidataur voor de Provinciale Staten te aanvaarden. De Engeleche mail wordt morgenochtend alhier verwacht. In plaats van te Amsterdam en te Rotterdam zal met ingang van 22 Mei steeds alleen te Amsterdam geschieden het onder zoek ter bepaling van de hoeveelheid water- vry azynzuur in azyn, die in-, uitgevoerd of afgeleverd wordt. Benoemd xyn tot buitengewoon opzichter J. J. Doorenbos, by het bouwen van een schutsluis, enz., bewesten Terneuzen, en B. Streefland te Vore by de werken aan de buitenhaven te Scheveningen. Hedenochtend te 9 uren gingen de ministers van financiën en van waterstaat naar Amsterdam om de entrepöt- en haveninrich tingen aldaar te bezoeken. 1 Juni a. b. wordt de assistent 2de kl. van den buitendienst by het Staatsspoorstation te 's-Gravenhage, J. Loggere, in zyn rang overgeplaatst naar Eist en die van de 8de kl. Dryver van Eist naar station Den Haag. Van het leger in Nederlandsch Indië Ziyn toegelaten tot den hoofdcursus te Kampen de onderofficierenG. V. Lettinga, A. Dufour, L. Thomson, H. H. A. Schulze, F. H. Ilgen, L. Nadort, J. D. van Mourik en C. W. Pantekoek. Het stoomschip „Amsterdam", van Rot terdam naar Nieuw-York, passeerde 11 Mei Scilly; de „Ardjoeno", van Rotterdam naar Batavia, passeerde 10 Mei Kaap Carvoeiro; de „Koning Willem 1" vertrok 11 Mei van Amsterdam naar Batavia; de „Kronprinz" (thuisreis) vertrok 10 Mei van Durban; de „PrAsident" (uitreis) vertrok 10 Mei van Napels; de „Salak" arriveerde 11 Mei van Rotterdam te PadaDg; de „Sindoro" vertrok 10 Mei van Padang naar Rotterdam. Invaliditeit of ouderdom. Omtrent den iühoud van het ontwerp van wet tot regeling der wettelyke verplichting van werklieden om zich te verzekeren tegen geldaiyko gevolgen van invaliditeit of ouder dom, dat ter beoordeel n j aan de Kamers van Arbeid gezonden is, valt nog het volgende mede te deelen: Volgens artikel 1 zyn alle personen, dio werkzaam zyn: a. in een onderneming, in een inrichting of in een dienstbetrekking tegen loon van minder dan 1200 gulden per jaar, of b. in een onderneming, niet tegen loon en niet in een dienstbetrekking en d» tevens óf niet zyn aangeslagen krachtens de wet op de bodryfsbelr.sting, óf hetz'J naar inkomsten bo- noden 1200 gulden, hetzy naar inkomsten beneden 1150 gulden zyn aangeslagen, verplicht, zoodia z(j bun IGóe jaar Yorvuld hebben, zich by de Bank 'net recht op een rente by invaliditeit of ouderdom te verzeke ren, voor zoover zy niot uitgezonderd of van j don Yerzekeringsplicht ontheven zyn. De werkman, aan wien door den staat pensioen i3 verzekord, is niet verzokeiinga- plichtig, evenmin als do in denzelfdon toestand verkeerende werkman in dienst van een publiekrechteiyk lichaam. De werkman, die in het genot is van een pensioen of rente, voor zyn geheele leven toegekend, niet lager dan 95 por jaar, alsmede de werkman, die in het genot is van een ouderdomsrente, krachtens deze wet toegekend, wordt op zyn verzoek van don vorzekerings- piicht ontheven, indien hy, desgovorderd, aan* toont dat do uitkeering van het pensioen oi de rente voldoondo verzekerd is. De werkman, die op zyn 40ste jaar nies verzekerd is, noch geweest is, worde op zyn verzoek van den verzekormgsplicht ontheven. De werklieden worden naar hot inkomen, dat zy met arbeid verdienen of geacht worden te verdienen, ingedeeld in vyf renieklasseni Klasse I, jaarlvjksch inkomen benedon L'io „11, f210 tot „O) ,'JM V, „95; of booger. De werkman in het genot eener rente, toegekend krachtens de ongevallenwet van 1901 of eener invaliditeitsreute, kan op zyn verzoek voor een termijn, dio telkenmale ver lengd kan worden, in een lagere renteklasse geplaatst wordon. De middelen tot dokking der uit te koeren renten en te restitueeren premiën on der uit gaven, worden, behoudens de nader bepaalde uitkeeriDg door don staat, gevonden door hot heffen van premiën van de verzekerden. Door den staat wordt gedurende 50 jaren jaarlyks in het invaliditeits- en ouderdoms- fonds gestort een som van 2 miilioen gulden. De eenheidspremie bedraagt over elke kalenderweek 8 cent. Over elke kalenderweek wordt geheven een premie, naar mate van de renteklasse, loopende tusschen 20 tot 48 cent. Na vervulling van eon wachttyd van 200 premieweken, die voor 40jarigen niet hooger kan klimmen dan 400 premieweken, heeft de verzekerde, die Invalide is, recht op invali- diteitsrente, indien er geen vooruitzicht bestaat op geheel of gedeelteiyk herstel der verloren arbeidskracht, of b. indien de invaliditeit onafgebroken een half jaar heeft geduurd. De verzekerde boven 65-jarigen leeftijd heeft recht op ouderdomsrente. Invaliditeits- en ouderdomsrente worden niet te zamen genoten. Onder de bevelen van het bestuur der bank wordt het toezicht op de naloving dezer wet opgedragen aan agentschappen. Do premie wordt betaalda. voor den ver- zekenng8plichtigen werkman, die zyn loon in geld, niet uitsluitend van derden ontvangtJ of niet bevoogd is dit voor hot geheel af to houden van hetgeen hy ten behoeve van zyn werkgever van derden ontvangt, door zyn werkgever; b. in alle overige gevallen door den werk- man zelf. De premiën worden betaald door het plakken van rentezegels in een rentekaart, behoudens uitzonderingen voor eükele categorieën vaal verzekerden. Over de beslissingen van het bestuur der, bank, waartegen beroep open staat, wordt geoordeeld door raden van beroep en in het hoogste ressort door een college voor het ryk. De staat is aansprakeiyk voer de aan de verzekerden toekomonde renten en uitkeenngen. Met inbegrip van de overgangs-, straf- en slotbepalingen bevat hot ontwerp 293 artikelen ADVERTENTIËN. Den Mei hopen onze geachte Zwager en Zuster, te Leiderdorp, HENDRIK COZIJN I i KN CORNELIA VLASMAN hun 25-jurlge Eciilvereeiiiglug to herdenken. Op dienzelfden dag hoopt ook hun Zoon HERMANUS COZIJN EN CORNELIA VERVER in den echt te worden opgenomen. Hun geachte Familie, C. KRUID. J. KRUID geb. Bosland. Zwammerdam, Möi 1901. 4313 17 Den 26sten Mei a. s. hopen onze geliefde Ouders HENDRICUS DAALMEIJER en JOSINA JOHANNA BURGERS hun 25-jarige Eclilvcrecnlging te herdenken. llun dankbare Kinderen. Leiden, 11 Mei 1901. (Heerenlaan No. 40.) 4363 10 Ondertrouwd: 4356 5 N. J. BROUWER kn A. J. BPRUYT. Leiden, 11 Mei 1901. Heden overleed, na een kortston dige ziekte, voorzien van do laatste Heilige Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Zuster on Behuwd- zuntor PEl'llONJSLLA ÖERAKDA MARIA KRIEK. Hemens de Familie, W. C. J. KlUEK. Leiden, 9 Mei 1901. 4280 9 De loden der famiel.iea VAN LOEREN en KASTELIJN te Amsterdam, Leiden en- Weltevreden, betuigen by deze bunnen harteiUben dank. tooi- de biyken Tan deelneming gogever., by hot o»eriyuon hunner bloedv.rnvile, MeJuirrouwLOUiaE.COBREUA, VAR LOEREN. 41494 3 cS a k— a CD C2. CO LU oo LU o CC C9 O

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 3