N« 12642 i feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Zaterdas: 11 Mei. A«. ISOf. I? PRIJS DEZER COURANT: j.'Voor Leiden por 3 maandonI-! f 1.10.) Buiten Loiden, per looper en waar agenten govostigd rt)n 1.30 Franco per post1.65*. PRIJS DER ADVERTÜN TIÉN: Van 1 6 regels 1.05. Iedoro rogel meer 0.17|. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Dit nomtner bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. M-Zuitl&lrikaansche creeaiging. Afdeeling Leiden en Omstreken Ontvangen by den Penningmeestert Zooter- Woudscho Singel 41: Door bemiddeling van het Leidsch DagbUtd: Gecollecteerd op het 40-jarig huwelijksfeest fan Jan en Maƒ7.50. Gecollecteerd op Jacob's 20sten ver jaardag voor de dappere Boeren 1.31. By dragon kunnen worden toegezonden aan jéen Penningmeester of aan het Bureel van dit Blad. Leiden, 11 Mei. In do Donderdagavond gehouden gewone 'voorjaarsvergadering van bet Nutsdepari.ement ,zi]n de volgende benoemingen geschied: Tot leden van het Bestuur tyn herkozen de heeren S. Kut3cb Lojenga en dr. A. C. iHartovelt en gekozen de heer mr. A. van der Eist in p.aata van mr. H. P. Berdenu van Berlekom, die wegens vertrek naar elders zyn betrekking heeit neergelegd; van de Spaarbank, de heeren mr. J. C. van der Lip (vacature wyien mr. Dozy), mr. C. 11. P. Klaver wydeo, P. Alma Lzn. en J. J. ter !Laag Czn.; van de Leosbïbliotheek, d® heeren J. C. Stam, A. L. Rotmeringer, J. A. Corts, P. J. Bur- geredyk; van de Volkszangschool, de hoer A. J. Binnendijk; van de Spaarkas, de heeren D. van Grüting, A. Somerwil Azn. en E, IJdo van de Yolksbyeenkomslen, do heeron mr. O. W. Sipkes, A. Reuuoringer, dr. J. J. Sal vor da de Grave. In do Commissie voor do opneming der boeken en effecten van do Spaarbank werden benoemd de heeren dr. R. Horst, P. F. Rol- landet, F. de Stoppelaar, en in die tot op- noming van rekening van den penningmeester en andere instellingen van het departement, de heeren N. F. Keyet, A. J. Binuendyk en D. Hartevelt H.Ctn. Tot afgevaardigden naar do algemeene ver gadering werden benoemd uit het bestuur de heer Kutsch Lojenga en uit de leden dr. C. H. Kinderman, torwfll ds. M. van KJeeÜ plaats vervanger wvrd. Do Voorzitter deelde by de bespreking van de punten van beschrijving mee, dat hy een voorvergadering te Utrecht had bygewoond, waar de voorstellen der quotaregeling en die tot wotswyziging door de grootste departe menten waren besproken, en waarvan de uit slag was, dat men zich het best met het voorstel Alkmaar kon vereenigen, terwyl men oordeelde, dat de wetswijzigingen moesten uitgesteld worden tot de tienjaariyksche wets herziening in 1005. De vergadering kon zich mot dat advies vereenigen, ovenals met het praeadvies, door den Yoorzitter op de overige 'punten van beschrijving gegeven. Do penniDgmeoster legde de begrooting over ▼oor het volgende jaar. Aan het siot van de vergadering herhaaldo de Voorzitter, wat hjj reeds had uitgesproken by do verkiezing van een bestuurslid m plaats van mr. v. Berlekom, secretaris, dat hy en zyn medebestuurders, hoewel zich verheugende over zyn promotie, zyn heengaan betreurden, omdat hy zich door zyn uitnemende adviezen en nauwgezetheid voor het Departement zoo verdienstelijk had gemaakt. Met deo wensch, dat het hem in do hooldstad wel moge gaan, waarvoor de scheidende secretaris dankzegde, Werd de vergadering gesloten. Biykens het verslag van den genees- heer-directeur dr. Scheffor omtrent don toestand van het krankzinnigengesticht „Endegeeat" waren aldaar op I Januari 1900 in behande ling 174 mannen en 181 vrouwen en op l Januari 1901 173 mannen en 192 vrouwen. Daarvan waren 364 verpleegden uit Zuid- Holland, 4 uit Noord-Holland en 1 uit Gronin gen afkomstig. Een vrouw word als niet krankzinnig ontslagen. In 1900 zyn overleden 26 mannen eu 25 vrouwen, hersteld ontsla gen 29 mannen en 44 vrouwen en niet her steld ontslagen, wegens overplaatsing als anderszins, 11 mannen en 25 vrouwen. Het verslag bevat voorts verschillende mededee- lingon betreffende de inrichting van gebouwen en de wyze van exploitatie van hot gesticht en verschillende statistieke bescheiden en modedeelingen betreffende de behandeling der patiönten, waarby vooral voel gebruik werd gemaakt van bedbehandeling en van de baden als therapeutisch middel in opgewekte toe standen. Door de directie der marine te Willems oord is aanbesteed de levering van vlaggen doek. Het minst was ingeschreven door de firma J, en A. Le Poole, te Leiden, voor 1373. Mejuffrouw M. G. van Druten, te Ryns- fcurg, is benoemd tot secondante aan een kost school voor meisjes te Beverwyk. Het comité van Vry-antirevolutionaire •en christelyk-hist. kiezers in het district Katwyk heeft voor de a. s. Prov.-3taten-ver- klftaing In het district Leiderdorp candidaat gesteld het aftredend lid jhr. mr. J. H. J. Quarles van Ufford, burgemeester van Noord- wyk, die deze candidatuur heeit aangenomen. Yoor hot akte-examen lager onderwijs is te 's-Gravenhage geslaagd de heer H. Hoek, van Noordwyk. Het dezer dagen vermelde be .chfc, dat het sanatorium „Oranje-Naosau-oord" op 11 September geopend zou worden, is onjuist. Omtrent don datum der opening is nog niets bepaald, maar hot is de wensch van H. M. do Koningin-Moeder, de opening, zoo eenigszins mogeiyk, in de eerste helft der maand September te doen plaats hebben. In verband hiermede worden de werkzaam heden aan het gebouw zooveel mogoiyk be spoedigd. Heden werd het korps grenadiers en jagers door eenige officieren van dit regiment vertegenwoordigd by do ter-aarde-bestelliog to Apeldoorn van hun aldaar overleden wapen kameraad den lsten luit. jhr. Storm do Grave. Hedenavond komen de grootofficieren en andere leden van het Huis van H. M. de Koningin, die tegenwoordig waren by den intocht van het Koninkiyk Paar te Schwerln, in 's-Gravenhage terug mot baron Clifford, Hr. Ms. Hofmaarschalk. De nieuwbenoemde majoor by het 2do rog. huzaren Römer vertrok van Den Haag naar zyn korps en garnizoen. De secretaris van de Rumeenscho legatie by ons Hof, de heer Langa-Rascano, vertrok gisteren met verlof naar Bucharest. Evenals do minister van binnenlandscho zaken, heeft thana ook do minister van water staat, handel en ny verheid het hem aangeboden eero-voorzitterschap van het Nationaal Congres voor Zondagsrust, dat 19 en 20 September te 's-Gravenhage gehouden zal worden, aan genomen. Tot wiskunstig adviseur van do Ryks- Verzekenngbank is op een traktement van f 6500 tot 6000 benoemd dr. J. H. Poek, adviseur aan het wiskunstig bureau van het Pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren. De heer Peek, die in zyn jeugd een zeer eenvoudige opleiding gehad heeft, heeft door eigen studie zich een positie als tele grafist weten te veroveren, en toon, na autodidactische voorbereiding voor do hoogo- fchool, steeds by de telegraphie werkzaam, hot candidaat-examen in de wis- on natuurkunde afgelegd. Als oandidaat werd hy acht jaron geleden geplaatst by het Pensioenfonds te Don Haag, waar hy zich verder in zyn vak be kwaamde. Hjj ia te Leiden cum laude in de wis- en natuurkunde gepromoveerd en heeft den leeftyd van 34 jaar bereikt. De 29sto samenkomst van predikanten en gemeenteleden der Evangelische richting wordt op 4 en 6 Juni te Zwolle gehouden. De volgende viertallen zyn voor de twee plaatsen als bestuursleden opgemaakt: Vacature-Van d. Aa: D. Cannegi6ter van Zuidhorn, M. A. J. Bouwers van Wmterawyk, B. H. Dryber van Leeuwarden en N. Jolles van Zwolle. Vacature Hubert dr. P. H. Rogaar van Wildervank, W. Ellens van U6quert, R. H. Lohman Janssonius van De Breede en W. E. K. Klinkenberg van Leeuwarden. Op de agenda staan: Het „wy bericht" in de Handelingen, Hand. 16:10 19; 20:5; 27:31, in verband be schouwd met het boek der Handelingen en met het Evangelie van Lukaa. Inleider W. Mal- linckrodt van Maastricht. Mededeelingen omtrent verschillende Evan gelische vereenigingen en geschriften. Wat is de beieekenis van het besluit, dat achter de Dordrechtsche leerregelen ia ge plaatst, voor de theologie en de religie van onzen tyd? Inleider dr. M, A. Gooszen van Leiden. J. H. L. Roozemeyer's beschouwing van „het wezen en de werking des Heiligen Geostea". Inleider R. H. Dryber van Leeuwarden. Welke houding heeft de EvaDgehedienaar aan te nemen tegenover wereldsche vermaken Inleider A. W. L. Plantöh van Wyhe. De Amsterdamsche gemeenteraadszitting ter installatie van den burgemeester werd gisternamiddag omstreeks halfdrie door den waarnemendon burgemeester mr. J. N. van Hall geopend, die, nadat de stukken, op de benoeming van mr. W. F. van Leeuwen be trekking hebbende, waren voorgelezen, de wethouders Blooker en Gerritsen uitnoodigde den nieuwen titularis binnen te leiden. Dezo plaatste zich voor de tafel van het dageiyksch bestuur en mr. Van Hall sprak hem volgender- wys toe: Mynheer Van Leeuwen 1 De Raad van Amsterdam heet u harteiyk welkom, nu gy gereed etaat als zyn voorzitter op te treden. Er 1b een Fransch spreekwoord, dat zegt: Wie op zich laat wachten, doet naar zich verlangen. Wy zagen verlangend naar den nieuwen burgemeester uit, omdat een ambt als het zyne niet, althans niet voor langen tyd, door een wethouder dient te worden waargenomen. Maar dat gy op u hebt laten wachten, is ons een bewys, dat gy doordrongen zyt van het gewicht der taak, die u wacht. Het Is my bekend, dat gy geaarzeld hebt de benoeming te aanvaarden en niet dan na herhaalden aandrang u die hebt laten wel gevallen. „Ea daar staat gy dan in ons midden, als onze burgemeester en voor een taak, die heel- wat zelfverloochening, zelfbeheersching, tact en zeemanschap eischt. Eeo burgemeester van Amsterdam zou men met een variant van Huygena kunnen noemen: „Hot hooge dak der stad, dat allen hagel uitstaat." En toch hebben wy vertrouwen, dat gy die taak zult aan kunnen. Borgen daarvoor zfjn ons uw kunde, werkzaamheid en geestkracht, en dat gy immer met kracht pleegt aan to vatten wat uw hand vindt om te doen. In ons, wothoudors en Raadsleden, zult gy vinden krachtige helpers waar het kan, eoriyke tegenstanders waar het moet, maar allen ten allen tyde bereid om de belangen van stad en burgery te behartigen. „Ik noodig u thans uit plaats te nemen In ons midden, en wensch u toe, dat die zetel nog Jang door u moge bekleed worden tot heil van Amsterdam." Luide hoezees in do Raadzaal en op do tribune begroetten deze woorden. De nieuwe burgemeester zeide hierop onge veer het volgende: „Myne Heeren I Door het vertrouwen der Koningin geroepen als burgemeester van Amsterdam op te treden, voegt my eerst oen woord van dank,' niet alloen voor de wyze, waarop gy my hebt toegesproken en my hebt begroet. Ik geef u de verzekering, dat ik uw gevoelens van sympathie hoog waardeer; zy zyn my waarborgen voor een goede samen werking. Ook dank ik voor de sympathie waarmede deze vergadering my te gemoet komt; ik heb die noodig om mijn taak naar behooren te vervullen. Ik heb do moeiiyk- heden, daaraan verbondon, niet gering geacht; maar het ambt heeft toch ook z(jn aantrekke- lykheden, als byvoorboeld het voorrecht van mede te werken tot hoogereo Moei van de hoofdstad dos Ryks. „Veel is daarvoor reeds gedaan, maar veel blyft nog te doen over, en uit verwacht groote toewijding. Ik leg hier de verklarmg af, alle krachten, my gegeven, to sullen wydon aan de vervulling van die tpak, en als ik in die vervulling beneden de verwachting biyven mocht, zal hot niet zyn, omdat my do wil en de liefde ontbreekt, maar omdat mya krachten te kort schieten. „Intusschon, een burgemeester vermag niet veel. Hy heeft de krachtige hulp noodig der wethouders en het vertrouwen van den Raad. Verschil van inzicht zal voorkomen, maar als wy allen steeds er op bedacht zyn, dat wy hier te zamea zfin om het belang van allen to dienen, dan zal het Amsterdam daarby wélgaan. In het dienon van dio belangen hoop ik de onpartydigheid van myn voorganger te volgen. Ook hoop en vertrouw ik op wedtrzydsche waardeering, om onafhankeiyk samen te werken; dan zal onze gomoenscbappeiyke arbeid ryke vruchten dragen. Moge alzoo ons in liefde on gemeenschappeiyk samenwerken strekken tot verhoogden bloei van do hoofd stad." (Weder applaus door den Raad en het publiek.) Hierna werd de vergadering gesloten. Gistermorgen is in het gebouw „Irene" to Utrecht vanwege de afdeeling Utrecht der Veroeniging tot verbetering van hot lot der blinden in Nederland en Koloniön een ten toonstelling geopend van door blinden ver- vaardigdo voorwerpen. Dr. H. L. Oort opende de tentoonstelling met eon kort welkomst woord, inzonderheid aan den eere-voorzitter prof. H. Snollen Sr. en do aanwezige dames, waarvan oen tiental zich met don verkoop zal belasten. Behalve een Inzending van het Blinden instituut te Amsterdam, waaronder zeer fraaio voorwerpen, waren ook aanwezig leermiddelen voor brailleschrift, terwyl de te Utrecht ge vestigde blindeninrlchting voornameiyk door practischo voorwerpen, manden, borstels enz. uitmuntte. De wanden zyn versierd mot fraaie geborduurde landkaarten van Nederland en zyn bezittingen, welke kaarten door bhnden zfjn vervaardigd. Hedenavond heeft, onder leiding van Cath. v. Hennes, een soiróe plaats ten voordeele der Vereeniging. De heer De Waal, Nederlandsch consul- generaal te Kaapstad, bevond zicb gisteren wederom to VGravenhage, in het Hotel „Do Twee Steden". Te Bournemouth Is overleden jhr. H. M. J. van Loon, cbef der firma Hope Co. en commissaris van de Rente-Cassa te Amsterdam. De goneraal-majoors W. L. de Petit, commandant der stelling van het Holland6ch Diep en Voikerak, J. T. T. C. van Dam van iBselt, inspecteur van het militair onderwys, en J. N. Roelants, commandant der Nieuwe Hollandsche waterlinie, zoomede do kolonels J. J. Schluiter, P. J. von Stein Callenfels en P. 0. Kool, resp. commandant van het 2de en lste reg. veld-art. en het 2de genie-com- mandement, zullen den 22sten Juni don dag herdenken, waarop zy vóór 40 jaren van de Kon. Mil. Academie tot 2den luitenant werden benoemd. Hot ziet er, zegt de „Amst. Ct.", in de tooneelwereld niet rooskleurig uit. De Nederlandsche Opera sloot met een groot deficit het seizoen, zoodat, indien de artiesten niet ingaan op de voorstellen van den heer Van der Linden, om op hun gages aanzieniyk te laten snoeien, er niet veel kansjïestaat, dat we het volgend seizoen een opera zullen bezitten. Op toonoelgebied is do toestand al even weinig rooskleurig. De gezelschappen, die het Grand Théatre en het Salon dos Variétés be speelden, zyn ontbonden. Alleen de gezel schappen van den Hollandschen Schouwburg (Ned. Tooneelreroeuiging), Prot en Stool Sc Spree mogen zich in hun bestaan verheugen. De Kon, Ver, Het Ned, Tooneel scbyut finan cieel ook op bezuiniging bedacht te moeten zyn. Althans na eerst de Haagsche Schouwburg- quaestie afgewacht te hebben, alvorens het grootste deel der artiesten to reöngageeren, heelt de Iia&d van Behotr da artiesten thans reèngagementen aangeboden respectieveiyk met 16 en 10 pCt vermindering van hun gage. B. en We. van Amsterdam hebben een voordracht, ingediend om het verwerken der faecalién, hetwelk thans geschied door de „Maatschappij tot ammoniak-bereiding uit faecalo stoffen", met 1 Januari 1902 in eigen beheer te nemen on dit bedrijf ais nieuw onderdeel van den Qemeenteiyken Reinigings dienst te brengen onder den directeur der Stadsreiniging. De concessie van de genoemde Maatscbappy eindigt 31 Decembor a. s. Ds. E. B. Gunning, predikant by de Ned.-Herv. Gemeente te Ooathem (Friesl.), hoopt Juni e. s. den dag te herdenken, waarop hy vóór 40 jaren to Overlangbroek (Utr.) do evangeliebediening aanvaardde. Ds. Gunning was vervolgens nog werkzaam als predikant te Nichteveoht, Leiderdorp, Nun- speet, Alkmaar, Waspik, Klundert, Zetten en sedert 80 Sopt. 1588 to Oosthom. Het Koninkiyk Penningkabinet heeft van H. M. do Koningin ten geschenke ontvangen vier gouden en vier en twintig zilveren his torische medailles, meeat allo betrekking heb bende op de geaehiedeais van het Huis van Oranje. Het „N. v. h. N." vernoemt, dat prof. dr. D. Huisinga, hoogJeeraor in do faculteit der geneeskunde (physiologic) aan de univer siteit te Groningen, wegens zyn roods sedert jaren voort duren don wankelendon gezondheids toestand, eervol ontslag uit die betrekking heeft aangevraagd tegen het einde van den loopenden cursus. Dr. H. J. Hamburger, leeraar aan de Yee- artsenyschool te Utrecht, wordt ais zyn op volger genoemd. Een fraaie bronzen buste van wyien Z. M. Koning Willem Hl is aangekocht door do commissie uit oud- en actief-dienende onderofficieren, om die als een huldeblyk aan het Instructie bataljon te Kampen aan te bieden, by de aanstaande berdenking van het 60 jarig bostaan dezer militaire instelling. Wyien Koning Willem IH was de stichtor van het Instruotie-bataljon. De centrale liberale kiesvereenlging in het district Gouda heeft definitief tot candi- daten voor de Prov. Staten gesteld de heeren J. M. Noothoven vaa Geor (aftr.) te Gouda, P. van der Hoog te Krimpen aan de Lek, en mr. G. H. Fuhri Snothlage te Woerden. Tot candidaten voor de Provinciale Staten in hot kiesdistrict Gorkum werden door de Yry zinnige Kies vereeniging te Leerdam gesteld do aftredende loden do heeren De Kruyff en Van Slfipen. Het stoomschip „Amsterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 10 Mol Wight; de „Floros", van Batavia naar Amster dam, passeerde 10 Mei Gibraltar; de „Prins Willem IV" arriveerde 10 Mei van Paramaribo te LJmuiden; do „Reichstag" (thuisreis) arri veerde 9 Mei te Lissabon. Alkemade. De bier onder de kinderen, vooral te Roelofarondsveen, heerschende maze len, die aanvankeiyk van oen goedaardig karakter waren, hebben in sommige gezinnen een ernstig verloop. In de afgeloopen week kwamen eenige sterfgevallen voor ten gevolge daarvanook oudoren worden er door aan getast. Nog liggen er ernstig ziek. Bodegraven. Voor de inschryving der achuttery van de manlijke ingezetenen dezer gemeente, geboren in 1876, die tusschen 15 en 31 Mol zal plaats hebben, zal ter gemeente secretarie, alhier, meer bepaaldeiyk zitting worden gehouden op Vrydag 24 Mei a. s., van des voorm. 10 tot des nam. 1 uur. Wegens het heerschen van mazelen en rooden hond ls in sommige klassen der scholen, alhier, thans een derde deel der leerlingen afwezig. Weder doen zich alhier een paar nieuwe gevallen van typhus voor, waarvan het eene in het gezin van het hoofd derchristeiyke school. llazerswoude. Een ongeval, dat de heele pret had kunnen bederven, overkwam Vrydag middag ©enigen bruiloftsgasten, die, om eenige afwisseling in do feestvreugde to brengen, een rytoer door en om onze gemeente maakten. In het Westeinde geraakte een der rytuigen door bet uitwyken voor een der andere voertuigen te dicht aan den hellenden kant en maakten do inzittenden benevens hetgery een ongewenschte kennis met den grond. De toeloop was vry aanzieniyk en behulpzame handen waren er in overvloed. Daar allen met den schrik vrykwamen, kon de blyde tócht spoedig worden hervat. Zooals we reeds hebben gemeld, zal de „Harmonie van Hazerswoude" a. s Donderdag avond een openbare uitvooring geven. Hot programma bevat 18 nummers, waaronder de voordrachten van den heer George van der Werf, dio een verrassing moeten biyven, eon eervolle plaats innemen. Voor do bfizonder- heden zie men de in dit nummer geplaatst* advertentie. Katwyk. Alhier is opgericht een 6chiet-'. voreenigmg onder den naam van „Prins der Nederlanden", die op Zaterdag haar schie4- oefeningen hoopt to houden. Uit goede brc. vernemen we, dat deze vereeniging is opge richt, omdat do bestaande vereeniging „Hoi- landia" weigerdo behalve don Zondag ook oen der werkdagen voor de oefeningen beschikbaar te 8telion. Een desbetreffend verzoek, tot „Hollandia" gericht, werd onlangs in een van haar vergaderingen eerst aangenomen, doch toen sommige bestuursleden daarop hun ont slag indienden, weder ingetrokken. Waar echter vele ingezetenen lust gevoelden om zich ia het schieten to oefenon, worden de handen Ineengeslagen en kwam de nieuwe v?-r*a..gingf die reeds ruim 20 leden telt, tot stanu. Zoo ook op dit gebied dus reeds •oncurreutie. Noord w(jkcirhout. Vóór eon paar dagen ontving het werkvolk op het kasteel „Leeuwen horst" den laet een hoogen mast met ooievaars nest te plaatsen en toen het kl^r was, ont vingen zy, die aan de plaatsing hadden ge-' holpen, de toezegging van een douceuri wanneer bet werd bevolkt. Dit was roods den volgenden dag het geval. By den heer P. Goemans heeft oen koe drie kalveren gebracht, hetgeen zeker een groote zeldzaamheid is, daar voehaadaluars noch landbouwers alhier eon twocde voor beeld kennen. Toch behoeit men, wat het voordeel aangaat, niet op too'n overmatig* weelde gesteld te zyn. In den emmer toch i* zoo'n koe niet móér waard dan eon andere; als fokdier is zy zelfs minder waard, terw(£ dit ook het geval ia met de kal veras, die,1 stel dat ze leven, memand zal prefervereq voor don aanfok. Daarby mag men nog vaa' geluk spreken, als de koe er niet ondei ïydt. Ook in dit geval is óóu dus meer dan drie. Uynaburg. Do twee veilingen van te veld staande boi- en andere gewassen, deze week gehouden, bobbon betrekkeiyt guDstige resul-' taten opgeleverd. Alles wat werkeiyk goed te veld stond, bracht Qinko prfizen op, welk* weinig mot die van het vorig jaar verschfideu.' Naar wy vernemen, zal het Harmonie» gezelschap „Êuphonia", onder Joiding ven, don hoor W. öchoneveld, a. e. Hemel vaart*-; dag een uitvoering geven in do By2. bohooi (Smidsteeg). Wy waren deze weok in de ge legenheid eenige nummers van die rauziok-j gezelschap to hooren en kunuea tea storkst®* aanraden met Hemelvaartsdag de uitvoeting te gaan by wonen. r Voorhout. Voor de betrekking van ondot^ wyzer aan de openb. lagere school dezer ge meente, jaarwedde 500, hebben zich aan gemeld 11 sollicitanten. A. s. Dinsdag zal door 5 hunner een proef les worden gegeven. In het afgeloopen jaar bedroegen de uitgaven voor wegen on riolen 1665.86®, voor de telephoon f 183 en voor hot onderwy* 3659.65®. Het aantal schoolkinderen bedroeg 162, waarvan door 88 kosteloos onderwys werd ge^ noten; ten gevolge der Leerplicht wet bedraagt het aantal schoolkinderen thans reeds J 90. YV oubrugge. In de hier gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van dea polder „Vier-Ambacht", waarin van de 1673 in den polder geldende stommen or door 11 inge landen of hun gemachtigden 627 werden ver tegenwoordigd, z^ju vastgesteld: do rekoning over 19Ü0, in ontvang op f 36315.09*, in uitgaaf op 34984.30®, batig saldo 13SO.Ö0. De begrooting voor 1901 bedraagt in ontvang en uitgaaf 18691.74. De daarin begrepen omslag dor polderlasten bedraagt over 1612 heet., 11 A., 60 c.A. f 8.50 per hectare, en over 94 heet., 76 A., 09 c.A. 7.75 per hectare, tegen 10 en 9.25 in 1900. Zegwaard. By de aanstaande verkiezing van loden van den gemeenteraad zyn in deaa gemeente aan de beurt van aftreding de heeren O. van Dorp, A. J. van Roeuwyk en J. Vollebregt Cz. Door stemgerechtigde ingelanden van den Palensteinscben polder onder dezo ge meente zyn vastgesteld: do rekoning over, 1900, aan ontvangsten 4453.60®, aan uit- gaven ƒ3820.526, batig saldo 648.98; de be- grootmg voor 1901, aan ontvangeten 4641.89, aan uitgaven 4538.36*, goed slot 3.63*. De omslag, die in het afgeloopen jaar 6.6Q bedroeg, ia thans vaBtgoatelU op 6 per hectare. Zootormoer. In deze gemeente zyn by do aanstaande verkiezing van leden van den gemeenteraad aan de beurt van aftreding d« heeren J. Vollebregt en A. P. Verhoef. Uit <1© „S>taat*ooarant". KoninkL besluiten: Benoemd tot burge meester der gemeente Ameland, B. huipera^ niet ingang van iü Juni tot directeur van hel post- en telegraalkanloor te Medeinthk, O. J. Buisman; vooi bat tyd vak van i Auguatu» tot met ol December l JUi tot aaaiat-er.i bet Ryks- landbouwproefstation to Goes, h. v* i Utile, te Rotterdamen voor het tydvak vt >lei J90j tot eu nu t 15 Mei lu02 tot u- aan bef Kykslaudbouwproelatatiun te Gioi.i^geu, inejuv trouw A. liuizinga, aldaar. Lervoi ontslag verleend uit 's lands dienst, inefc lugang van 1 Juni, aan b'. J. A Buve, hoofd-; couionoa by het departement van koloniön, op

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1