Finaxtoleolo Kroniek* Hetgeen na te Nieuw-York gebeurd is, heeft men wel kannen voorspellen en voorzien, dook wanneer dat komen zou, heeft niemand kunnen voorzeggen. Gelukkig diegoueD, die tegen de enorm hooge koersen van do vorige week hun fonds aan Amerika hebben overgedaan. Zjj hebben voorzichtig gehandeld. Hot spreekt vanzelf, dat de paniek van Walstreet ook te Amsterdam in hooge mate gevoeld werd, en daaruit blijkt, dat Amsterdam, ondanks de groote winstrealisatiifn, toch niet zoo krachtig is als men gedacht zou hebben, of wel, dat in de laatste dagen weder groote engagementen zijn aangegaan. De vraag is nn: lioe zal het te Nieuw-York afloopen, zullen de Btrjjdende partyen tot een vergelijking komen of zal de machtige van het oogenblik zjjn tegenpartij afmaken? Heigeen gebeurd is door den strjjd om het bezit der contróle van de Northern-Pacific- Maatschappy, als feit op zichzelf, vorwondert ons niet, doek wel valt het onsjegen, dat de financio- wereld te Nieuw-York ziek niet sterker tegen de speculatiebewegiDg heeft verzet; daaruit mag men alloiden, dat de kante finance aldaar, ook als zoodanig heeft medegedaan. Het is natuurlijk niet mogelijk iets omtrent het toekomstig verloop der markt te zeggen, want thans houden netto-ont vangsten, financieele sterkte, handelsbalansen en wat dan ook, op, invloed uit te oefenen, eerst moeten de koersen weder tot het rechte nivean teruggebracht woiden en moet er orde in den chaos gekomen zijn. Dat een blijvende daling even onge motiveerd zou zijn, als de plotseliogo rijzing zonder dougdelijken grond was, zal ieder wel begrijpen, doch voor het oogenblik is alles mogelijk. De Europeesche Staatsfondsen werden mede door den ongunstigen stand der Ameri- kaanscheSpoorwegwaarden goïntlueDceerden onder gingen eenige verlaging. De weinige belangstelling, die ze de laatste dagen mochten ondervinden, ging geheel over op de Amerikaansche afdeeling, die alle aandacht in beslag nam. Zelfs Hollandsche Staatsfondsen, die de gebeele week, in verband met de mime geld markt, Hink on tegen hoogere koersen gevraagd waren, liepen Dog iets terug. In Metallieken giog niot veol om. Italianen bleven hun vaste houding gestand, de Staat8ontvangsten zijn den laatsten tyd aan merkelijk gestegen. Van 1 Juli 1900 tot 80 April 1901 hebben de belastingen 413/< millioen liro meer opgebracht dan in datzelfde tijdvak 1899/1900. Uok in Portugal wijzen de douanerechten eon vermeerdering aan. Portugeezen bleven aanvankelijk in navol ging van Parijs vrywel op prjjs; de reactie op de Nieuw-Yorkscho markt liet echter ook op deze fondsen baar invloed gelden, zoodat zjj een ge voelig verlies moesten lijden. Spanjaarden waren eveneens lager. Euesisohe Staatsfondsen hielden zich goed op prys. Het contract voor de nieuwe Rus sische leening van 425 millioen lranken is met hot huis Rothschild afgesloten. Verder nemen de Banque de Paris et des Pays-Bas eu het Crédit Lyonnais aan deze emissio deel. De Regeering houdt zich bezig met den aankoop der spoorwegen. Het pacbtcontract van de Zuid-Ooster-Spoor mot de Donetz-lijnen is van af 1 Mei buiten werking gesteld en de Staat heelt, behalvo deze lyn, nog drie naosluitingslynon van de Zuid-Ooster-Spoor over genomen. Het bestuur van den Warschau-VVeenen- Spoorweg heeft de uitgilto voorgesteld van een tijdelyko leening om in de beboetten te voorzion, totdat weder tot nitgitte eener nieuwe seno obli gation kan worden overgegaan. Turken variëerden nogal; het slot was in verband met de houdmg der Amerikaansche markt gevoelig lager. Men spreekt van plannen, die er gaaude zijn ten opzichte van de 'i'urksche open bare schuld. De commissie, die zich gevormd heeft om het unificatievoorstel ten gunste van de serieén B, C en D te onderzookeD, loopt veel kans in den heer Swaifield, vroeger voorzitter vanhetEngolsche comité der houdors van Turksche obligation, serio Aeen tegenstander to zullen vinden, daar hij vol strekt niet van plan is de serie C-obligatiën, waar van hij met zijn vrienden de meerderheid bezit, voor een con versieplan zoo uit handen ie geven. Of deze berichten waarheid bevatten, dan wel of zij slechts als speculatie-middel dienst doen, is nog niet bovestigd. De Zuid-Am erikaansche Staatsfondsen, die toch al oemgszins verlaten waren, ondergingen door de Nieuw-Yorkscho noteonngen verdere ver laging. Mexicanen ondervonden dat in hooge mate en moesten bet eerst behaalde avans weer met belangrijk verlies terugbetalen. De buitenl&udsobe leening van Argentinië ondervond matige belangstelliug. Het crediet van ArgeDtiuië in het buitenland verbetert gaandeweg yiorkbaar. Men verwacht eerlang de uitvoenog San bet Uniücatieplan der liuiteolaDdsche schuld, Strekkend om den dienst dier schuld to vereen voudigen eu verder tot af botaling vau de vlottende Vbuld in Europa. De Petroleum markt was ditmaal sterk non schommelingen onderhevig. Konden zoowel de groote Indische als de Russische soorten het (na eerst veel te hebben prijsgegeven) wel op een tlinke hoogte brengen, dra gingen de mooie noteenogen weer verloren en kwamen de meesto suorten lager af. Moeara Enim bleef op prijs. De Petroleum industrie heeft zich de laatste jaren in Ned.-Indië zeer sterk ontwikkeld en ware het niet, dat ons publiek meer dan overvood was met petroleumwaar- den, zeker zouden de nieuwe aandeelen Moesi-lür meer belangstelling ondervonden hebben, vooral, daur doze Maatsohappjj in nauwe betrekking staat tot de Moeara-Emm. Over bet algemeen waren zoowel de Petroleum- als do T b a k s w a a r d o bij matige omzetten Hauw eu ongeanimeerd, daar alle publieke belang stelling zich voortdurend op de Amerikaansche afdeeling concentreerde. N.-Assah an verbeterden op goede oogstberichten, maar gingen later weer terug. Ook Medan was flauw gestemd. Mpwaarden bleven vry goed op prijs; f och noteereu enkele soorten weer iets lager. Hoemalata hiolden zich het best en bleven goed op prys. Ilijnlandschc Bank. KOLONIËN, BATAVIA, 11—16 AprU. Den by bet Indische leger gedetacheerdon lsten luit. der inf. K. W. de Bock ia opgedragen om by het eindigen van de detacheerinjs- termen vóór of op 14 Mei a. s. naar Nederland terug te keeren. Een verslaggever van de „Java-Bode" te Semarang meldt dato 6 April: Voortdurend geven de betrokken reaidenten nieuwe berichten omtrent alles verwoestende bandjirs. Op vele plaatsen van Mldden-Java is het thans allertreurigst gesteld. Te Poer- wodadi 6chynt het wel het allerergste. By honderden komen do hongerlyders daar bedelen op de hoofdplaats. De daar wonende Euro peanen helpen zooveel zy kunnen, doch dit biyft maar zeer onvoldoende hulp. Ook te Semarang verschenen van die stumpords. Hoe lang houden ze stand voor do r\jstpakhuizen aan de Kali Boeroe om op te pikken en saam te vegen de enkele korrels, die hier on daar zyn neergevallen. De kapitein der Chineezen alhier, Oei Tjong Ham, heeft een groote hoeveelheid ryst naar Poerwodadi gezonden. Dit is voorzeker een krachtdadige steun, die navolging verdient. De reliefworks zyn ook een krachtdadige stoun, maar slechts voor hen, die werken kunnen en, helaas 1 velen zijn zoo verslapt en uitgeput, dat werken voor hen een onmoge lijkheid is geworden. Hoezeer men nu ook moge aanvoeren, dat liefdadigheid niet opbouwend en ontwikkelend, maar vernederend en ontzenuwend werkt, de stumperds zijn nu in een stadium, waarin liefdadigheid het eemge ware redmiddel is. Evenals aan den luitenant-kolonel J. C. Lindgreen, plaatselijk commandant te Batavia, wordt aan den plaatselijken adjudant, kapitein C. von Eelking, bet voornemen toegeschreven hot leger met pensioen te verlaten, zoodra hij twee jaar in zijn tegenwoordigen rang zal hebben gediend. Wij vernemen, dat de kapitein der artillerie G. J. Nauta, te Batavia in garnizoen, na voltooiing van zijn diensttijd, het voor nemen heelt 's lands militairen dienst te verlaten. (<7.-1?.) De majoor der infanterie W. Hainerster, van het garnizoensbataljon der Zuider- on Ooster-afdeeliDg van Borneo, en de kapitein der infanterie D. Gout, van het garnizoens bataljon van Palembang, hebben het verzoek ingediend om eervol ontslag uit lands dienst, met ingang resp. van 2 Juni en den 19den April. De lste luitenant dor inf. J. Kouwonaar, onlangs geëvacueerd, van Atjeh, verzocht een tweejarig verlof naar Europa wegens ziekte. De lste luitenant dor infanterie D. Krol, van het strafdetachement te Ngawi, verzocht een jaar verlof naar Europa wegens lang- durigen dienst. Naar het „Soerb. Hbld." vernam, zal de kapitein dor infanterie P. H. Matbijsen in het begin der maand Mol wegens langdurigen dienst voor óón jaar met verlof gaan naar Europa. De assistent-resident van Bandjamogara, H. F. D. Hekme\jer, heeft eervol ontslag uit 's lands dienst verzocht. ATJEH. Aan van den civielen en militairen gouver neur van Atjeh en Onderhoongheden ontvan- gon telegrammen wordt door de „Java-Ct." het volgende ontleend: De bU den klewangaanval in Tripa levens gevaarlijk gewonde fuselier Jansma is sedert aan zijn wonden overleden. Een marechaussee-afdeeling uit Samalanga overviel op de Keudè Piimbang een 50 man sterke gewapende bende, die elf dooden, twee achteriaad- en twee voorlaadgeweron benevens blanke wapens achterliet. Onzerzjjds werden niet levensgevaarlijk ge wond drie mindere militairen, waarvan twee Amboineesche en óón inlandsche. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië zjjn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Toegevoegd: (Bij den Waterstaat en 'elands U. O. W.): Aan den chef der 4de waterstaatsafdeoling voor den aauleg van een drinkwaterleiding voor de hoofd plaats Soerabaia, de benoemde opzichter 2de kL R. van Laar. Geplaatst: In het gouvernement Atjeh en Ondeihoorigheden, de dienstdoende onzichter 2de kl. M. K. Lindhout; te boerabais de waarnemende inspecteur 2de kL voor het toezicht op de spoor wegdiensten" en het stoomwezen, A. H. R. Ch. D. Poreira; op de YY esterlijneu en belast met het beheer van onderafdeeling II der .ide aldeeling, mot Bandoeng als standplaats, de waarnemend adjunct-chef der 8de afdeeling by de exploitatie der Staatsspoorwegen op Java, J. F. A Mulock Houwer. benoemd: (Bij bet o. 1. onderwijs): Tot onder wijzer 2de kl. E. J. van Dijk, vau verlof uit Europa teruggekeerd, laatst die betrekking bekleed heb bende en geplaatst als lste onderwijzer leTjilatjap; tot onderwijzer 3de kl. J. H. Edelman, daartoe gesteld ter beschikking van den Gouverneur- Generaal en geplaatst te Buitenzorg. Overgeplaatst: Naar Baudjarnegara, als hoofd, de onderwyzer der 2de kl. L. A. öchuld. Belast: Met de waarneming van den civielen on geneeskundigen dienst en bet opzicht over de vaccine in de aldeeling besoeki, dr. W. F. Koch. Overgeplaatst: Met intrekking der over plaatsing van den tijdelyken mijoopziener F. van den Dnescho van Blinjoo naar Pajakombo; naar Pajakombo, de mijnopziener der lste kl. J. F. de Korte. benoemd: Door don directeur van financiën: Bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen: tot op ziener op 100 's maande, YV. L. Eekhout on K. van Pelt; op f 75 's maande, C. P. Kruss, J. Ph. J. bouman en G. J. van Dongen, thans tijdelyke opzieners. bepaald: Dat blijven geplaatst de twee eorsten te Goenoeng Sitoli (Sumatra's Westkust) en to Menggula (Lampongsche districten) en de drie laatstou te Batavia. Workzaam gesteld: Als boekhouder der 5do kl., de ambtenaar H. J. J. B. A. Heyligers, die goplaatst blijft te Soerabaia; als ontvanger op 15U 'smaands, de ambtenaar J. IJ. A. Nagel, en geplaatst te Siak-Sri-lndrapoera (Oostkust van Sumatra); als ontvanger op 150 's maaods.de commies tor controle G. L. Urocx en overgeplaatst van Semarang naar Kroö (Uenkoelen). Bovorderd: Tot hooldupzieDer op f 125 *s mannds, V. Obdeijn, die geplaatst blyft te Taniiang (Oostkust van Sumatra). T ij d e 1 ij k b o 1 a s t: Met do waaruemiog der betrokking van hoofdopziener op f 100 's maauds, A. J. A. Klerks, thans klerk bij den ontvanger te Belavvan en geplaatst te Soengei Djawidjawi. Overgeplaatst: Naar Tandjong bringin (Oostkust van Sumatra), de ontvanger M. T. J. van Balgooij. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Verloond: Wegens langdurigen dienst, één jaar verlof aan den lsteu luitenant der infanterie W. Filet; met ingang Mei een eervol ontslag uit IJr. Ms. dienst, met recht op behoud vau pousioen, deu majoor der artillerio L. J. van Deun; den titulairen rang van luitenant-kolonel aan den gepensionneorden majoor der artillerie L. J. van Deun. Onthoven: Op verzoek, van zijn detacheering bij don gewestelyken staf in de 2de militaire afdeeling op Java de kapitein W. Kramers. Geplaatst: bij aankomst ia Indió, te Batavia da of houw vau gezondheid 2de ki. E. W. Kruatx Wende dich von dora Borno, bestemd voor den dienst hier te lande. Tijdelijk werkzaam gesteld: Op het hoofd bureau van den geneeskundigen dienst, de diri- georend offioier van gezondheid 2de kl. dr. W. Pauw. DEPARTEMENT VAN MARINE. Verleend: Wegens langdurigen dienst, een jaar verlof aan deu gezaghebber bj de gouvernementsmarine J. V. Craus. Overgeplaatst: Naar do „Van Gogh", de officior van administratie 2de kl. M. Meinesz; naar de „Piet Hein", de olficier van administratie 2de kl. D. Peereboom Voller; naar de „Koningin der Nederlanden", do officier van administratie 2de kl. J. H. Dijkman. Geplaatst: Aan boord van Hr. Ms. „Koningin Wilhelmina der Nederlanden", als lste officier, de kapiteiu-luitenant ter zee R. O. 1, Verschoor. Vergund: Om wegens langdurig verblyf in Indiö te repatrieeren, aan de officieren van admi nistratie 2de kl. C. Valkenburg en F. Bezemer. Verliezen van het Engelsche leger, zooals die voorkomen in de Daily Qraphic". 0 5 a 2 i 3 (3 Gewond. ?2 12 O si IJ 13 7 Mel 4 18 11 13 8 4 20 4 29 9 1 20 26 16 10 6 15 1 14 U IS Totaal De oorlog tussclion Engeland en Transvaal. Sir Alfred Milnor heeft eon adres ontvangen van inwonora van Kaapstad, die daarin hun dankbaarheid uitspreken voor het voorrecht, dat in do tegenwoordige donkere crisis zjjn wijsheid en geduld ten dienste van Zuid- Afrika hebben gestaan. Zy msenen, dat een blijvende en aannemelijke vrede slechts kan boreikt worden, als Milner aan hot bewind blijft. Het adres is door meer dan 10,000 burgers geteekend. Zooals de „N. R. C." opmerkt, z|jn er in de Kaapkolonie nogal heel wat kleurlingen, die kunnen schrijven, en zijn de meesten van dezen Imporialisten ook. In zijn rodevoering te Kaapstad zeide sir Alfred Milner nog over zijn reis naar Londen: „Daar hot eind van den strijd nadert en dat einde voor mij alleen een toeneming van work en van ongedeelde verantwoordelijkheid zal medebrengen, heb ik gemeend, dat het mijn plicht was, een weinig rust te nemen, ten einde de my wachtende taak met friesche kracht te kunnen aanvaarden en ook om sommige belangrijke onderdeelen, die beter te Londen besproken kunnen worden, te regelen. Dit zjjn de eeuige redenen van mijn verlof." Sir Alfred Milner is Woensdag met de „Saxon" van Kaapstad naar Engeland ver trokken. De straten, welke hij doortrok, waren versierd, terwijl hy bi) hot aan-boord-gaan harlelyk werd toegejuicht. Te Dordrecht zyn 370 gevangenen In ver band met de jongste processen van verraad van hun recht van verblijf on van hun stem recht beroofd. De „Exchange Telegraph" seint uit Durban, dat generaal Dartnoll ontslag heeft genomen als bevelhebber te velde en Daar Pietermaritz- burg is tei uggekeerd. Hij is vervangen door kolonel Butloek. Vrijdag en Zaterdag zijn te Kaapstad weer 9 gevallen van pest voorgekomen, waaronder 3 met doodeffjken afloop van lyders, wier lijken werden gevonden. Tot dusver bedraagt het aantal ziektegevallen 672 en dat der sterfgevallen 250. Als voorbehoedmiddel tegen de pest zal het militaire kamp te Groenepunt gedeeltelijk worden verplaatst. De groote voorraden, die daar moeten opgestapeld worden, zijn een wellust voor de ratten, dio er welig tieren en daardoor een ernstig gevaar vormen. De schepen met troepen en levensmiddelen uit Engeland zullen by voorkeur de onbesmette havens binnenvallen. Woensdag werden te Kaapstad weer zes gevallen van pest aangegeven, waarvan drie by Europeanen en drie by kleurlingen. Voorts werden de ïyken van oen Europeaan en een kieuiliog gevonden, die aan de ziekte waren bezweken. Het hoofd van den geneeskundigen dionst, dr. Gregory, verklaart, dat de ziekte mot zal verdwynen, zoolang de ratten, die by hondorden sterven, voortgaan de besmettiDg te verspreiden. Uit de dagelyksche verliezenlyst biykt o. m., dat den 27sten April en den 2den Mei by Cradock govochten is, verlies 2 man gesneu veld, 2 officieren en 4 man gewond; verder den lsten Mei by Driefontein 1 officier en 5 man gewond; de Züidaliikaansche konstabelery van Baden-Powell hoeft by verschillende gelegen heden 1 doode on 4 gewonden verloren. In een verdero lyst wordt melding gemaakt van militairen, die gesneuveld of gewond zyn by: Heidelberg 27 April, Dulstroom 1 Mei, Kavickvaal 2 Mei, Elandsberg 2 Mei, Cradock 28 April, Cyferkuil 3 Mei, Tbabanchu 16 April, Reitz 30 en 27 April, Witfontein 4 Mei, Barberton 6 Mei, Zandspruit 5 Mei, Faardoberg 29 April, Riotfontem 4 Mei. Een derde dagelyksche verliezenlyst ver meldt do namen van 43 door do Boeren vry- gelaten gevangenen, en de volgende verliezen Kopjesfontein, ten westen van Protoria, 2 Mei, 2 dooden, 6 gewonden, 1 vermiste; Blos- bokspruit, 18 April; by Burgersdorp, 7 Mei; Bavionno? 7 Mei; Wagendnft, 30 April; Swaziekoek, 6 Mei; by Boesmanskop 6 Mei; by Naauwpoort in Transvaal, 7 Mei; by Zaatron, 3 Mei, 4 gewonden. Het is niet noodig nog telkens het hope- looze worstelen der Engelschen togen de in de Kaapkolonie aanwezige commando's in het licht te stellen. Er gebeurt veel meer daa wy te weten komen, zegt de „N. R. C." Een bewys daarvoor is wel, dat eerst nu uitlekt een Engelsche „tegenspoed" als de gevangen neming van twee officieren en 26 manschap pon van de Bedford Mounted Rifles op 14 Maart j.l. - dus byna twee maanden geleden. En als men dan leest, dat Malan de buitge maakte geworen dikwyis laat stukslaan en Scheepers geen Kaapsche rebellen als recruten meer aanneemt, dan komt men ook al niet tot de conclusie, dat Sir Alfred's optimisme, althans wat de Kaapkolonie aangaat, ge grond was. By dat alles raakt het leger dagoiyks meer uitgeput; do 39 vrywilliger-compagnioen, die weggegaan zyn, zyn' door 18 eskadrons Yeomanry gevolgd, die men niet langer tegen houden kon. Maar de 80,000 man versterkin gen van Februari en Maart dan? Wel, daarvan vertelt een Engelsch officier wat in een brief aan de „Daily Mali". De nieuwe troepen, zegt hy, zyn beste menschen, maar van krygsdionst hebben ze geen verstand. Paardryden on schieten kunnen ze niet. Precies wat Labouchore onlangs gezegd heeftNa een stuiversrit op een ezel wordon ze tot ruiters verklaard. Is het wonder, dat zulke bereden infanterie den oorlog niet ten einde kan brengen? Natuuriyk zorgen de Australiërs ook, dat ze naar huis komen, nu de vrywilligers en Yeomanry uit Eogeland de Zuid-Afrikaansche ellende den rug toekeeren. Gisteren is uit Kaapstad naar Kangaroeland vertrokken do „Morayshire", met 780 officieren en man schappen. In verband met het bovenstaande is hot volgende bericht uit Londen aan de „Magdeb. Ztg." van belang: „Men bevestigt, dat do toestand in de Kaapkolonie zeer ongunstig is. De overrompelingen door de Boeren nemen zoozeer toe, dat er in het noorden van de Kolonie geen veiligheid meer bestaat. Verder bevestigt men, dat de commando's van Malan en Kreutzmger b(jpa uitsluitend uit Afrikaanders bestaan." De „Morning Post" bevat een telegram uit Brussel, dat weet te vertellen, hoe 2500 Europeesche vrywilligers zich via Duitsch Zuidwest-Afrika by de Boeren hebben aan gesloten 1 De „Morning Post" heeft dus eindeiyk uitgevonden hoe het komt, dat de Boeren nog altyd mannen in het veld hebben. Reuter meent, dat het bevel aan de Kaapsche boeren, om op hun plaatsen te blyven, en de nachteiyke bezoeken, van patrouilles op de hoeven een goede uitwerking hebben. Er worden nu veel minder berichten over de bewegingen der Engelsche troepen overgebracht aan de republikeinen. Uit Pretoria wordt aan de „Times" geseind, dat de colonne-Benson, die onder de bevelen van generaal Blood heeft gewerkt, te Belfast is aangekomen, na slechts óón gevecht te hebben gehad, waarin aan Engelsche zyde 3 olficieren en 2 minderen gewond werden. Een telegram uit Cradock aan hetzelfde blad meldt, dat naby Rayner-wisselplaats een govecht heeft plaats gehad tusschen majoor Crewe en het commando van Fouché, dat eindigde met don terugtocht der Boeren naar het noordon. In de passen der Winterbergen bracht een afdeoling koloniale troepen het commando van Scheepers tot staan, dat naar het Zuidoosten trok. De byzondere correspondent te Lissabon van de „N. R. C." schreef den 6don Moi: Heden kwam alhier uit Zuid-Afnka aan ds. Hugo, predikant in de Kaapkolonie, die de verschillende nederzettingen van uitgeweken Boeren wonscht te bezoeken, en aldaar zyn horderiyken arbeid hoopt te verrichten. De Portugeesche autoriteiten hebben geonerJei bezwaar geopperd tegen het houden van even- tueele openbare of andere godsdienstoefenin gen. Alleen wat Caldas da Rainha betreft werd vei zocht geen psalmgezang aan te heffen, dowyi de Boeren kolonie daar in het midden van hèt stadje is gevestigd, en men aanstoot voor de katholieke bevolking wil vermyden. De „Cape Argus" heeft een telegram uit Durban, waarin wordt verteld, dat de Trans- vaalsche districten Utrecht en Yryheid, mis schien ook Wakkerstroom, by Natal zullen worden ingeiyfd. Het verhaal acht de „Cape Argus" des te waarschyniyker door de om standigheid, dat er reeds Natalsche over heidspersonen en anderen in de genoemde districten tot openbare ambten zyn geroepen. Deze iniyving zou volkomen in overeen stemming zyn met Natal's aanhoudend ver zoek om een stuk van de Transvaaische taart voor zich alleen te krygen als bolooning voor zyn (gedwongen) opofferingen in den oorlog. Gelukkig, dat de Boeren voorloopig echter nog het grootste deel van het Transvaaische gebak zelf in handen hebben. (N. B. Cf.) Het Parlementslid Ellis heeft Dinsdagmiddag den minister van oorlog in het Engelsche Lagerhuis de vraag gesteld hoeveol Boeren- k&mpen onder Engelsch toezicht er nu waren in den Oranje-Vrystaat, Natal en de Kaap kolonie, hoeveel menschen daar waren opge sloten en hoeveel de sterfte bedroeg. Minister Brodrick antwoordde, dat er in den 0iaDje-VrU8taat kampen waren opgericht te Brandfort, Yredefortweg, Bloemfontein, Win- burg, Springfontein, Heilbron, Edenburg en Harri8mith. Het aantal gevangenen bedroog 2814 mannen, 6621 vrouwen, 11,245 kinderen. In Februari waren overleden 41 mannen, 80 vrouwen en 261 kinderen. Deze laatste go- tallen lokten uitingen van afkeuring by de oppositie ,uit. Yan de Kaapkolonie verklaarde Brodrick geen gegevens te bezitten, maar wol over Natal. In deze kolonie zyn or kampon te Pietermaritzburg en te Howich, welke op 21 Maart een bevolking hadden van 236 mannen, 826 vrouwen en 1462 kinderen. Aan gaande de sterfte in deze kampen had de minister geen opgave by de hand. Die van de Vrystaaische kampen is wel- sprekend genoeg, zou men zoo zeggen. Mevrouw Botha. Yolgens de „Daily Chronicle" zou mevrouw Botha eerlang op reis naar Europa gaan met een „zeer aandoonlyken brief" van mevrouw Kruger aan haar echtgenoot, waarin de ellende in de Boerenlanden wordt geschilderd. Dit zou een poging zUr. om den President te overtuigen van de noodzakelykheid eener algemeene overgaaf. Uit London wordt aan de „Weser Ztg." gemeld: „Dat men hior den oorlog moe is en niet Yveinig lust hooft, daarvoor nog dieper' in den zak te taston, openbaart zich in de' laatste dagen op treffende wyze juist daar,i waar mon lang genoeg in eigen belang den oorlog aangewakkerd hee/t. Do heeren finan ciers wiljen nu o zoo graag vrede, en dat wel om dezelldo redenen, die hen vroeger bewogen, den uitrooiïngeoorlog togen de Boeren te prediken en aan den gang te brengen. Da goud- en diamant mynen hebben lang genoog braak gelegen en de winstdervingen voor de belanghebbenden, voor de elgonaars en rnaat- schappyeD, langzamerhand reusachtig ge worden, en daarom wordt hot geroop om don vrede steeds dringender, steeds luider het geroep om een compromis mot de Boeren, waardoor een spoedige hervatting der myn- exploitatie mogeiyk zal worden gemaakt. De in dio richting werkende pogingen der invloed rijke klieks hier te Londeu on in Zuid Afrika moeten niet zonder resultaat z(Jn, to meer daar hun groote en almachtige aanvoerder, Cecil Rhodes, zyn geweldige stem eveneens ten gunste van een compromis en van eea spoedig vredesluiten iaat hooren. „Het jydt geen twyiel, dat do reeds merk-* baar geworden toegevendheid der regoering,; hoe gering zy voorshands nog schynt te zyn, met dezen aandrang dor armo geldmenschen, die zich in hun zoetste vorwachtingen bedrogen zien, in nauw verband staat, wat niemand kan verwonderen, dio het standpunt en hot karakter van den heer Chamberlain maar oemgszins kent. Milner's terugkeer (misschien aftreden), de hernieuwde vredesonderhande lingen, over welker verloop of resultaat nog niot het geringste bekend geworden is, het in vooruitzicht stellen van den Indischen onder koning als hoofd van het burgerlyk bestuur in de nieuwe koloniën ten noorden en ten' zuiden van de Yaal, al deze en nog veel andere, misschien minder in het oog sprin- gendo feiten en aanwyzingen getuigen vap een steeds toenemenden omkeer in de toon- gevende kringen van Groot-Bntannië, want alleen toongevend zyn zy nu eenmaal voor .Engelands Zuidafrikaanschepolitiek, de Rhodea- mannen en hun aanhang van goudmenschen, en het zal wel spoodig biyken, dat ook nu weer hun wonsck en wil wet is of worden zal." Inmiddels heeft de bekende financier Albu, president van de Meyer and Oharlton mynmaat- schappy te Johannesburg by de hervatting van het werk in de mynen op den 4den in tegen woordigheid van Kitchener een belangryke toespraak gehouden. Albu zeide, dat de kosten van het uitpompen en onderhouden van de mynen gedurende den oorlog ruim een millioen pond hadden bedragen. Do Boeren hadden er voor vele millioenen ponden waarde aan goud uitgehaald, terwyi vele millioenen ponden nog moeten besteed worden voor herstellings werken, voor het bedryf in zyn geheel weer opgevat kan worden. Bpr. verwachtte, dat dit laatste ten slotte sou kunnen geschieden, mits do toekomstige mynbelasting matig was. De voorzitter der Mynmaatschappy bedankte de Kamer van Myn wezen voor haar mede-' werking en de wyze waarop zy tot de ont wikkeling van het mynwezen en den land bouw des lands heeft bygedragen. Lord Kitchener herinnerde, in een toostop do mynindustne, dat de mynen steeds het1 legerbestuur hebben gesteund, waarop ds voorzitter der Kamer van Mynwezen ant woordde, dat het thans beter was te werken dan te pr&en. Do „Daily Mail" vermaant de Engelsche refugees om naar den Rand terug te keeren; slechts 400 man hebben daar het werk hervat. Uit Blinkwater wordt thans aan de „Times*' geseind, hot telegram is reeds van 2 dezer en dus biykbaar door de censuur opgehouden dat twee dagen nadat Roossenekal door kolonel Pulteney ontruimd was, een Boeron- commando die plaats weer bezet heeft, Pul teney moest dus terugkeeren en viel de Boeren in den vroegen ochtend van verleden week Donderdag san, waarop deze met vorlies van4 drie dooden, een gewonde en negen gevangenen en achterlating van 7 wagens met bespanning, 100 stuks vee en 4 kisten met munitie af-r trokken. In de laatste dagen heeft kolonel Bullock, die het bevel over de colonne van generaal Dartnel heeft op zich genomen, eenige scher mutselingen gehad met de Boeren in de buurt van Amersfoort. De uitslag daarvan wordb' echter niet gemeld. De „TlmeB"-correspondent te Klorksdorp weet nog te vertellen, dat De la Rey zich ia zyn thans ontruimde stelling te Kartebeeat- fontehi, in hei zuidwesten der Transvaal, zoo veilig achtte, dat hy daar eenige dagen te voren nog een bai gafl Te Tarkastad, in de Kaapkolonie, veroor zaakte Donderdag het gerucht, dat er Boeren in do buurt waren, zoo groote ontsteltenis, dat do Engelsche bevelhebber alle wtnkols liet sluiten en verscheidene patrouilles uitzond. Do „Éclair" verneemt van iemand, die per laatste scheepsgelegenheid uit Lorenzo Marquez naar Europa ia gekomen, en die in opdracht heeft oen geheime missie uit te voeren (alweer!), dat in tegenepraak met alle Engel sche beweringen de tooetand voor do Boeren' uitstekend is. 10,000 Boeren zyn volgens dezen, zegsman nog onder de wapenen en houden niot op don Engelschen lastig te vallenz(J behalen dan ook in verschillende gevechten een overwinning. Hy zegt, dat de Boeren voortaan hun aandacht voornamoiyk aan de vernieling der spoorwegen zullen wyden. Volgens dezen zegsmaD heeft Louis Botha 3000 man onder zich, De la Rey 1800 en De Wet 1600. Een 4000 tal vochten in kleine scharen of zyn op verlof thuis. Hier^ onder zyn echter niet begrepen de Boeron onder Kreutzinger en Malan ln de Kaapkolonie„ die voor 't grootste deol uit Kaapsche re bellen bestaan. De Boeren hebben French een nederlaag bezorgd en diens terugroeping heeft geen andere reden; de oorlog is oog lang niet uit, enz.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 10