IK 12636 A*. 1301. $eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. V erkiezingen. Saterdag 4 Mei. IDSCH PRIJS DEZER COURANT: f*Yoor Leidein per 8 maanden «SS!*! 1 3 3 f 1.10.! ^■"Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevostlgd ztfn 1.80 i Franco per post1.65- PEIJS DER ADVERTENïIÊN: Tan 1—9 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor bot Incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nomuier bestaat uit DRIE Bladen. W|J herinneren er nogmaals aan, dat Adrer- tfentiSn betreffende verkiezingen worden ge plaatst alléén als zo onderteekend zfln, hetzl) met één of meer namen, hetzij namena een bekende vereeniging. Leiden, 4 Mei. Men meldt uit Lelden aan de „N. R. C."t „Naar verluidt, bestaat by tal van studenten in de medicijnen men spreekt van 100 a 150 het plan Leiden te verlaten en te Amsterdam hun studiön te gaan voortzetten, ten gevolge van het overiyden van prof. Van Iterson. „De door dit overladen ontstane vacature, gepaard aan de omstandigheid, dat aan de universiteit te Amsterdam de hulpmiddelen, vooral voor hen, die het candidaats-examen achter den rug hebben, uitgebreider en beter zyn, moet daartoe aanleiding zyn." Ofschoon de Leidsche medische studenten werkelijk eenige reden hebben om ontevreden te zjjn, behoeft bovenstaande mededeellng toch nog niet als ernstig gemeend beschouwd te wordeo. Het tal de bedoeling van den berichtge ver dan ook meer geweest zyn om eens $en voor Amsterdam aangenaam bericht de wereld in te sturen, en bovendien ook om 43e Regeering een vingerwijzing te geven op liet gevaar, dat de Leidsche universiteit oogen- ^chyniyk dreigt als ze ook by het benoemen van een opvolger van prof. Yan Iterson zoo talmt als z|j dit reeds gedaan heeft na het overly den van prof. Siegenbeek van Heukelom, Wiens leerstoel gedurende maanden nog steeds onbezet ls. Gister-, Yrydagavond, werd de winter- cursus der Leidsche Fabrieksschool, afdeeling jongens, weder gesloten. Door de vriendeiyke welwillendheid van oen warm voorstander dier inrichting kon die «luiting andermaal op feestelijke wyze ge schieden. De jongens werden flink onthaald en ont vingen bovendien ieder een stuk gereedschap ten geschenke. Dit viel natuuriyk zeer in den smaak en zy waren dan ook in recht fooste- lyko Remming. Op deze inrichting wordt enderwy® gegeven: in handenarbeid (houtslöjd), benevens in lezen, echryven en rekenen; do laatste drie leervak ken zooveel mogeiyk in verband met de altijd» Met 65 leerlingen werd half September do pursue begonnen. Aan het einde waren er niet minder dan 54 trouwe bezoekers over. Wel een bewys, dat het ondorwys op prfls wordt gesteld. Bovendien volgde ruim het twee derde gedeelte réeds meer dan één cursus; enkelen zelfs hadden al 4 winters achter elkaar trouw de lessen bygewoond. Het tekort der rekening over 1900 van de Vereeniging voor Chr. Onderwys ten be hoeve van On- en Minvermogenden, alhier, dat f 1928 bedroeg, is nog niet goheel gedekt. Wei kwamen daarvoor tal van gaven, zoo groote als kleine, in; maar een som van 346 ontbreekt het bestuur nog. Het schynt het bestuur dan ook toe, dat het tekort dit maal niot g o h e o 1 gedekt zal worden, waut de giften beginnen steeds trager te vloeion. Naar men verneemt is onlangs aan dr. J. Salverda de Grave, lector aan de universi teit alhier, hot professoraat aangeboden te Bonn, maar heeft hy om voor hom gewich tige reden daarvoorbedankt. Het bestuur der „Vereenlglng tot be vordering van het Vreemdelingenverkeer te Leiden en Omstreken", heeft zich aldus gecon stitueerd: Prof. S. J. Fockoma Andreae, Iste voorzitter; J. Korevaar PAzn., 2de voorzitter F. van Romburgh, 1ste secretarisAdr. Tiele- man, 2de secretaris; A. J. den Hollander, lste penningmeester; L Vos, 2de penning meester; J. G. Ballego, G. Henri gythoff en M. H. van Waveren. A. s. Zaterdag 11 Mei zal de R.-K. Cen trale Kiesveroeniging Katwyk—Leiderdorp in de kleine zaal van het gebouw van den R.-K. Volksbond op het Rapenburg, alhier, een alge- meene vergadoring houden tot het stellen van candidaten voor de Prov. Staten en do Tweede Kamer. Naar wy vernemen, wenscht een aan- cieniyk getal liberale kiezers uit alle klaseon onzer burgery alsnog mr. W. van der Kaay ©on candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer aan te bieden. Door het provinciaal kerkbestuur Van Zuid-Holiand ia na afgelegd examen tot de evangeliebediening in de Ned.-Herv. Kerk toegelaten do heer M. Rosbergen, theol.-cand. aan de Ryks-universitelt te Leiden. Men meldt uit Amsterdam, dat het por tret van Vondel door Ph. de Koninck, uit de nalatenschap van prof. De Vries, te Leidon, onlangs in de Brakke Grond geveild, door het Ryk is aangekocht on in het Ryks-Muaeum .geplaatst. Aan de Christelyke school te Hoofddorp Ja wegens het toenemend aantal leerlingen het hulppersoneel vermeerderd geworden met een (derden) hulponderwyzer. Als zoodanig ia benoemd en den lsten Mei in functie ge treden de heer D. Kapteyn van Zwammerdam. Do liberale kies vereeniging te Oudshoorn heeft voorlooplg candidaat gosteld voor het district Alfen, den heer J. W. O. Clant, wet houder te Oudshoorn. De „8ta.-Ct." bevat de statuten der coöperatieve vereeniging Coöp. Boerenleenbank te Alkemade, afdeeling RypweterlDg, Oud-Ade en de Kaag, te Alkemade. De heer W. K. Verbaarschotfc, inspooteur van politie, vierde gisteren zyn 25-jarig dienst- feest by het Haagsche korps. Als agent ln dienst gekomen, wist hy zich door IJver, plichtsbetrachting en wilskracht zyn tegen woordige positie te verwerven, een feit, waarop de hoofdcommissaris, de heer Versteeg, die met eenige commissarissen en vele inspeo- teurs in een versierd lokaal van het bureau aau het Alexanderaveld was saamgekomea, in een harteiyke toespraak tot den jubilaris in het byzonder wees. Hy wenschte hem ook namens den burge meester geluk en overhandigde hem een stoffeiyk biyk van waardeering, een geschenk der gemeente. De inspecteur Aaltsz huldigden de heer Verbaarschott namens collega's en bood hem eea salonlamp aan, namons den hoofdcommis saris, do commissarissen en collega's. De heer J. M. Pynacker Hordyk, lid van de Tweede Kamer, heeft, naar men meldt, bedankt voor een eventueele benoeming tot lid van hot hoofdbestuur van den Vryz.-Domocr. Bond, waarvoor hy op een dubbeltal is go- plaatst. Naar men verneemt, zal mr. D. van Blom, adjunct-commies by het Centraal-Bureau voor de Statistiek, te 's-Gravenhage, in ver band met een benoeming elders, eerlang als zoodanig ontslag verzoeken. Nadat de Koningin en de Prins-Gemaal te Schwerin officieel zullen z(jn ontvangen en in het slot Baden Steinfeia verbiyf gaan houden, neemt het Koninklijk Echtpaar voor het verder gedeelte van de reis het incognito aan. Hr. Ms. lyfarts, dr. Van Tienhoven, die dezer dagon naar Duitachiand vertrok, heeft zich tot herstel van gezondheid eerst naar Wiesbaden begovon, om vervolgens nog eeuigen tyd aan de Zwitserscho moren te vertoeven. Met 1 Juni gaat de administratie van het kroondomein te 's-Gravenhage over in het huis in hek Noordeinde, vroeger door minister Heemskerk bewoond. Gisteren vergaderde in het gebouw der Eerste Kamer de Staatscommissie voor de diplomatieke examens. De voorzitter, Staats raad mr. Asser, verwelkomde het nieuwbe noemde lid jhr. mr. Van Tets van Goudriaan, Nederl&aésch gezant te Beriyn. Heden wordt het examen voortgezet. Do heer Steger, directeur der Steno- graphische inrichting van de Staten-Generaal, ▼eriaat met October a. s., na meer dan een halve eeuw by de Kamers te zyn werkzaam geweest, 's lands dienst met pensioen. Ook de heer Erkeiens, hoofdcommies by de griffie van de Tweede Kamer, verlaat dit jaar den dienst met pensioen. De Staatscommissie voor de militaire comptabiliteit, ingesteld naar aanleiding van het uitgeven der bekende 13 ton, houdt zich thans bezig met de samenstelling van haar Verslag aan do Hooge Regeering. Door den heer Van Walree, consul van Nederland te Shanghai, thans met verlof te Amsterdam, wordt ontslag aangevraagd uit den con8ulairen dienst, daar hy in particu liere betrekking overgaat. Heden kwam de Commissie van Rap porteurs dor Eerste Kamer byeen ter voor bereiding van het voorloopig verslag over de gezondheids- en woningwetten. H. M. de KoDingin-Moeder heeft 1 Mei het dejeuner gebruikt by den Keizor en de Keizerin van Duitschland. Gisteren dejeuneerden de Keizer en de Keizerin by de te Potsdam vertoevende No- derlandsche Vorstin. H. M. is gisteren, zooals gemeld, ver trokken naar König, tot het brongen van een bezoek aan de Erfgravin van Erbach en zal zich 6 Mei begeven naar Kohlberg, by Heidelberg, alwaar H. M. haar vorder verbiyf in het buitenland zal houden. In den ouderdom van 44 jaar ls te Schovenisgen overleden de assistent-resident de heer P. A. L. E. van Dyk. ~BU het verdedigen in de Twoede Kamer van het wetsontwerp betreffende de paarden fokkerij zal mr. Slokesz, directeur-generaal van landbouw, den minister van binnenlandsche zaken als Regeeringscommissarls terzyde staan. By Koninkiyk besluit is f 2500 subsidie toegestaan tot onderstouning van een of meer vereenlgingen ter bevordoring der volksweer baarheid. Het is zoo goed als zeker, dat de libe rale party in district V te Amsterdam ais Kamercandidaat den heer W. Schut zal stellen, ten einde versnippering van stemmen te voor komen, daar de Ned. Bond van Hotel- en Koffiehuishouders in ieder geval genoemden heer, zy'n voorzitter, in dit district zal candi- deeren. Aan het diner heden ten Hove zyn uitgenoodigd jonkheor Sandborg van Louvenum, kamerheer in buitenge wonen dionst, en me vrouw; de burgemeester van Arnhem en echtgenoot©, zoomede de heer Do Waal, con sul-generaal te Kaapstad, met verlof hier te lande. De Prins-Gemaal zal Maandag by de openleg van het wandelhoofd te Schevenkigeu vergezeld worden door den adjudant, kapitein jhr. Van Suchtelen van de Haare. Mr. W. H. de Beaufort zal, naar men aan het „Utr. Dbl." meldt, een eventueele candidatuur voor lid A Tweede Kamer der Staten-Generaal, Drf--«..hy minister is, niet aanvaarden. Qrechyn Tot directeur dor ambachtsschool te Gorkum is benoemd de heor J. J. van Wuyck- huiae, opzichter dor gemeentewerken te Rot terdam. Te Amsterdam is in 62-jarigen ouder dom overleden mr. J. W. van Goens, oud- vicepre8ldent van den Raad van Justitie te Batavia. By de Erven F. Bohn, te Haarlem, is de eerste aflevering verschenen van „Onze Eeuw, Maandsohrift voor Staatkunde, Letteren, Wetenschap en Kunst," onder redactie van de heeren P. J. Blok, P. D. Chanteple do la Saus8aye, G. F. Haspels, E. B. Kielstra, Jhr. H. Smissaerfc, W. van der Vlugt en Jhr. B. H. 0.. K. van der Wyck. Een ingelegd prospectus luidt: „Hot schynt een waagstuk een maandschrift voor staatkunde, letteren, wetenschap en kunst naast de vele reeds bestaande op te richten. Toch is er aanleiding toe. Een groot deel van ons lezend publiek, ook onder hen, die aan een of ander maandschrift gewoon en gehecht zyn, vindt in onze periodieke literatuur niet die leiding en dat voedsel, die het or van ver wacht. Do bestaande leemte wordt wellicht niet allerwegen levendig gevoeld; dat zy bestaat is ©en overtuiging, welke er ons toe geleid heeft de hand aan het werk te slaan en aan onzo beschaafde kringen een nieuw maand schrift te bieden. In wolken gee3t dit zal ge- schroven worden, daarvoor spreken, beter dan enkele zinnen van eon prospectus, de genoeg zaam bekende namen dor red-.cteuren en de Inhoud der eerstö nummers.' „Onze Eeuw wil dus voor ons volk ln onzen t(Jd een woord medespreken; niet door den tydgeest te volgen en mot den stroom mede te dry ven, tuk op den lof, ingeoogst door hen die de heerschende meeningen het luid6t verkondigen; het maandschrift wil op ver- sobillend gebied kennis mededeelen en over tuigingen voorstaan, waaraan „Onze eeuw" behoefte hseft." Hot eerste artikel in het nieuwe tydschrift is van prof. Van der Wyck, „Noodlot en Vryheld" is er de titel van. Het tweede artikel, van prof. Van der Vlugt, ls een politiek artikel: „Vrijzinnig of Demo craat?" Daarna schryft de heer E. B. Kielstra over: „Heerendiensten op Java", en vervol gens geeft prof. K. Kuiper het begin van een studie „over Oud-Grleksche Opvoeding en Onderwys." De laatste vyftig van de honderd-vyf-en- zeventig pagina's brongen literaire by dragen. Van „Natuurgenot", wandeltochten over velden en wegen, door bosch en hei, langs strand on duin, uitgave van de firma Schilie- mans en Van Belkum, te Zutfen, ia de laatste aflevering verschenen, waardoor het werk compleet is. Gebonden vormt het een mooi boek met 26 gekleurde platen, die gezion mogen worden, en ruim 200 figuren, die aan duideiykheid niet te wenschen overlaten. Het boek is voor Nederland bewerkt door de heeren F. J. van Uildrika en dr. Vitus Bruln8ma. Nu de ontluikende natuur ons weer naar buiten lokt, nu ze by vernieuwing onze aandacht vraagt voor haar wonderen, kan „Natuurgenot" ons menig antwoord geven en daardoor onze weetgierigheid omtrent plant en dier bevredigen. De luitenant ter zee der lste klasse A. M. P. C. van de Laar, uit Oost-Indiö in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Aan de vereeniging „EfFatha", gesticht voor doofstomme en blinde kinderen, is door wyien mej. J. M. Evers, te 's-Gravenhage, do som van f 2000 gelegateerd, vry van successie rechten. Tot rapporteurs over de telephoon-voor- stellen te 's-Gravenhage zyn door de afdeelingen van den Gemeenteraad benoemd de heeren Dolk, Penn, Verloop, Edersheim en Krap. H. M. de Koningin heeft een audiöntie verleend aan den heor De Waal, consul- gsneraal te Kaapstad, thans met verlof hier te lande. Wy vernemen, dat mr. W. F. van Riems- dyk, substituut-officier van justitie by de rechtbank te Dordrecht, zyn ontslag als zoodanig heeft aangevraagd. (D. Cl.) Het etoomschtp „Koning Willem ÜI" arriveerde 8 Mei van Amsterdam te Batavia; de „Koning Willem H", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 3 Mei Kaap St. Vincent; de „Kronprinz" (uitreis) arriveerde 2 Mei te Durban; de „Teucer," van Amsterdam en Liverpool naar Java, passeerde 2 Mei Gibraltar. Alkerande. Voor de lnschryving voor de Rustende Schutterij, van de mannoiyke inge zetenen der gemeente, geboren in 1870, waartoe ten Raadhuize de gelegenheid bestaat van 15 31 Mei a. s., zal aldaar meer bepaald worden zitting gehouden op Donderdag 23 Mei a. e., van 'e voormiddags 10 tot 'anam. 1 uur» De Boholen te Oude-Wetering en te Roelofarendsveen binnen deze gemeente zyn voor een groot deel ontvolkt ten gevolge van het heersohen der mazelen. Bodegraven» De heryk van maten en ge wichten voor deze gemeente zal plaats hebben in het huls Wyk D. N. No. 146, staande ln de Kerkstraat op onderstaande dagen. Kerkstraat, 9 Mei, van 9 12 uur en van I S'/i uur. Brugstraat en Van Tolstraat, 10 Mei, van 81/, 12 uur en van 1 37» uur. Noordstraat en Wilhelminastraat, 11 Mei, van 8'/,-12 uur en van 1 3l/a uur. Markt, Jaagpad, Emmakade, Nieuwerbrug en Molenbrug: 13 Mei van 8 7» 12 uur eu ▼an 1 31/, uur. Oud-Bodegraven, Nieuwstraat, de Meye en overige buurten van Oud-Bodegraven, 14 Mei van 8l/j 12 uur en van 1 31/, uur. De buurten van Bodegraven grenzende aan Zwammerdam, 15 Mei van 87a 12 uur. Als eea bewys van de gestadige uit breiding van den kaashandel hier ter plaatse, kan wel dienen, chit een Duitsche firma voor eigen rekening in de Nieuwstraat, hoek Stationsweg, alhier een groot pakhuis laat zetten. Met den bouw hiervan is reeds een begin gemaakt. De Christelyke zangvereenlging „Halle lujah", alhier, zal op den a. s. Hemelvaartsdag een openbare uitvoering geven in do Ned.- Herv. kerk. Katw jjk-aan-Zoo. De stemgerechtigde loden der Ned.-Herv. Gemeente waren opgeroepen om door stemming te beslissen of de beroeping van predikanten en do benoeming van Kerko- raadsleden, voor de eerstvolgende tien jaren, zou geschieden door don Kerkeraad dan wol door een Kiescollege. Van de 185 uitgebrachte stemmen, waarvan 3 van onwaarde, verklaarden zich 12 voor een kiescollege en 120 voor don kerkeraad, zoodat aan laatstgenoemd lichaam, met over groot© meerderheid, de voorziening in even tueele vacatures, als boven bedoeld, biyft opgedragen. Sedert de vorige opgaaf kwamen 18 vls8cher8 vaartuigen aan, met een besomming variöerende van f 28.45 tot f 68.90; tong bracht op f 0.15 tot f 0.75, tarbot f 0, griet f 2 per stuk; 6chol 3 tot f 5, braad 2.75 tot f 4, scharren 2.90 per mand. Lisso. Do iotellng J. Hoogkamer, die in plaats van A. van Aalst voor den dienst was opgeroepen, is ingedeeld bjj het 4de regiment infanterio. Voor de inschryving voor de schuttery zal in deze gemeente meer speciaal zitting worden gehouden ter Gemeentesecretarie op Donderdag 23 Mei a. 8., des voormiddags te II uren. Noordwgkerhout. Een drukte van je welste, gisteravond. De gemeentepolitie was zeifs door Ryksveldwacht versterkt. Het was vanwege do verrassing, die ik in het nommer van jl. Zaterdag bedoelde. Even acht uren trok ons fanfarekorps „Do echo der duinen" het Dorp uit, om weer hulde te gaan brengen, nu by den anderen wethouder, don heer H. Oostdam, die zyn zilveren hnweiyksfeest vierde. De serenade, begunstigd door aange naam weder, bracht heel Noordwykerhout op de boen, „Om met moeder en zus Dien De parade te gaan zien." De Haven, in welker onmiddellyko naby- held de woning van don jubilaris is gelegen, zag er feesteiyk uit. De buren lieten het dundoek waaien en de veerschuit van den heer Broekhof was zeJfs zeer fraai versierd. Na de uitvoering van eenige muzieknummers en na te zyn onthaald, trokken de muzikanten onder de opwekkende tonen van een marsch het Dorp weder binnen. De groene veiling van bloembollen, eer gisteren alhier gehouden, heeft, naar we verneinon, geen schitterende resultaten opge leverd. Wat bepaald bost stond, ging voor vry goeden pry8 van de hand; een groot deel werd niet gegund. llijiiaburg. Het zoontje van den heer V. had de byzondere oer hot seizoen te openen der onvry willige gebruikers van een bad in den Vliet. Hy geraakte zonder erg te water en daar de Vliet nu op flinke wyzo is ge schoten, was het gevaar niet gering. Gelukkig daagde er in den persoon van C. v. Iterson een redder op, die hem met een hengelstok op den wal wist te palmen. Dit ongeval ge beurde juist vóór de dreggen ter bestemder plaatse wa»n gedeponeerd, zoodat hy do twyfelachtips eer ontging de eerste te zyn, die met dit toestel werd gered. Door den Raad dezer gemeente is do Hoofdeiyke Omslag voorlooplg vastgesteld op f 2274. De hoogste aanslag in deze belasting bedraagt f 150; de laagste f 1. Ter-Aar. Hot door de gemeente verpacht graagewas, groeiende op de bermen langs den Laügeraarschen en Korteraarschen weg, heeft respectieveiyk opgebracht f 44.94 en f 79.25. De opbrengst in Langeraar was aanmerkeiyk meer dan vorig jaar, torwyi voor hot grasgewas te Korteraar ook oen hoogcr pachtsom ls verkregen. Het vischwater heeft opgebracht f 171.75 en is verhuurd voor den tyd van 3 jaren. De nachtwacht J. Meyer, in deze gemeente, van af Januari van het vorig jaar (behoudena het tyd vak van 1 April 1 November) als zoodanig in dienst der gemeente, is door den minister van justitie aangesteld tot onbezoldigd ryks veld wachter. Wassenaar. Wanneer men in aanmerking neemt, dat er gisteren veel veilingen in den omtrek gehouden werden, dan mag men gerust zeggen, dat de veiling alhier druk was be zocht. Er werd graag gekocht. Krokusson brachten goede pryzen op, de tulpen gingen ook nogal wel, maar do narcissen waren minder prijzig dan vorige jaren De verkoopers hebben over 't algemeen geen reden tot klagen. Sommigen hebben zelfs pryzon gomaskt ver boven hun taxatie. Woubrugge. Het onderzoek der verlof»- gangors van de militie te land, uit het 14d« kanton, omvattende de gemeenten Zeven hoven, Nleuwvoen, Lsimuiden, Ter-Aar, Alke made, Rynzaterwoude en Woubrugge, zal hier plaats hebben op 7 Juni a. s. 'a voormiddags te 10 uren. Zoeterwoudo. De werking der Leerplicht wet doet zich ook hier gevoelen, althans de eerste oproeping om voor do commissie tot woring van schoolverzuim te verschijnen is aan den aansprakeiyken persoon over het bedoelde leerplichtige kind dezer dagon ver zonden. By de Boerenspaar- en -leenbank in deze gemeente is tot einde April ontvangen f 7740.28 en uitgegeven f 7686.48, waarvan uitsluitend in de spaarbank is ingelegd f 6983.90*. Het laatst uitgegeven spaarbankboekje is No. 75. Do leden van den Raad zUn bijeengeroepen ter openbare vergadering op Dinsdag 7 Mei dos morgens te haiftien. De uitgebreide agenda luidt: lo. Ingekomen stukken; 2o. Aanbieding gemeenteverslag; 3o. Raadsbesluit tot ai- en overschrijving begrooting 1900; 4o. Machtiging tot aanbesteding levering 700 stóres grind; 5o. Besluit tot ondorhandscbe aanbesteding vervoer van grind en verhuring grasgewas; 6o. Voorstel tot bestrating dor wegen; 7o. Vaststelling honorarium secretaris en presentie geld commissie wering van schoolverzuim; 6o. Vaststelling van het kohier van den hoofdeiyken omslag dienst 1901. (Hooge Ryndyk.) Den 7den Mei a. s. is het feest voor onze parochie! Op dien dag zal het 127» geleden zyn, dat do weleerwaarde heer F. Th. M. Burhs door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem tot Haarlem tot pastoor alhier werd benoemd. Onder al - het goede, dat zUneerw. alhier gesticht hoeft, treedt zeker het grootsche kerkgebouw op den voorgrond het in- en uitwendig versieren en voltooien der kerk is zyneerws. grootste genoegen. Daarom hebben de dankbare parochianen gemeend, niet beter te kunnen doen, dan zyneerw. op dien dag drio klokken aan te bieden, welke alsdan voor het eerst zullen luiden. Daar die dag geiyk valt met het aan nemen der kinderen, zal de eigeulyke feest dag daags daarna gevierd worden, wat een dag voi dankbaarheid zal zyn in de eerste plaats voor den eerwaarden heer pastoor en voorzeker ook voor de parochianen, dio vooral ook een vurig gebed zuilen ten Hemel zenden voor het behoud en welzyn van hun voiy verigen herder. IJlt <le „Staatsoouraat". Koninkl. besluiten. Mr. dr. W. J. P. Bok is op verzoek oervol ontslagen ala secretaris van den burgerleken on van den militairen pensioen raad, en dr. J. F. Havonnan te 's-Gravonhage ais schoolopziener in het arrondissement 's-Gruven- hage 111. Aan den hoofdcommies bij hot departement van oorlog "Th. J. Besseling, op zrju verzoek, uit hoofde van lichaamsgebreken, oeu eervol ontslag uit zijn gemelde betrekking veileend, oodor toekenning van den rang van referoudaiis, een en ander mot ingang van 1 Juli 1901. Pensioen verleend aan: C. Ilopponbrouwera, f330; J. G. Muller, ƒ1386; A. F. Jnnsen, ƒ151; A. G. Van de Walle, ƒ618; L. J. Vuurinans, 474; G. J. Dekker, 228; H. van Leeuwen, 279; H. J, van Vianen, 1695; H. Wiseink, ƒ372; G. J. van Mansvelt, ƒ935. Aan J. T. Cromer, minister van koloniën, le 'a-Gravenhage, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van do orde vaa Medjidió, eerste klasso, en der medaille van verdienste „Liakat" in goud, hem door Z. M. deu Sultan van Turkije, en der versierselen van groot-otiicier der or<i« van het Legioen van Eer, hem door den President der Fraosche Republiek geschonken. Pensioen verleend aan: H. Reynders, onderwijzer aan een openbare lagere school to Gouda, ƒ296; J. Goo9sen, leeraar aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen, 723; W. N. van Iersel, leeraar aan de burger-avondschool to Tilburg, ƒ57; dr. H. A. Kooyker, hoogloeraar aau de Rijksuniversiteit te Groningen, SO00; J. Wijn, schoolopziener in bet district Winschoten, ƒ1667; Alida Hnrdebil, wasch- vrouw in hot Kijkskrankzinnigengesiicht te Medem- blik, ƒ07; A. Boxman, leeraar aan de burgeravond school te Zwolle, 310, en E. Zuidema, alsvoreo» ƒ110; W. II. Engelhart, adjunct-commies ter pro vinciale griffie van Gelderland, ƒ732; W. van Marken, schoolopziener in het district 'a-Graveu- hage, ƒ727, met instandhouding van het hen» vroeger toegekend pensioen nis predikant der Nederd.-Herv. Gemeente van 359 s janra; N. D. Doedes, leeraar aan de Itiika lioogere Burgerschool le Leeuwarden, 673; J. D. Brmkgreve, leeraar aan de burgeravondschool to Dordrecht, ƒ613. Notarieel examen. De Staatscommissie, belast met het afnemen van het examen, bedoeld bij art. 11 der wet op bet notarisambt, zal baar zitLu**en houden in het Gebouw voor Kunsten en VVcte*".-okHppwn, Zwarte-

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1