N*. 12635 A*. 1901. feze (Qoarant wordt dagelijks, met uitzondering van <Zpn- en feestdagen, uitgegeven. De Roos van Horton. "Vrijdag 3 Mei PEUS EBZEB COUHAMTc Voor telJon por 8 maandonf f «T f f f 1.10.! 'Biiiton Leiden, per loopor en waar agonton govoaUgd r'Jn 1.30 Branc-o per post1.65- PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 1—5 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassoaren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Sed.-Znidafrikaanscbe ïerwniging. Afdeding Leiden en Omstreken. Ontvangen by den PenningmeesterZoeter- Woudacho Singel 41: Door bemiddeling van het Leidsch Dagbladi Gecollecteerd ep de 25-jarige bruiloft ran J. S. ten bate der Boeren f 2.50 Gecollecteerd voor do weduwen en weezen van de dappere Boeren by gelegenheid van het 36-jarig huwelijks feest van onze oudere1.05 Bijdragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester of aan het Bureel van dit ?lad. Lelden, 3 Mei. Do „Vryzinnige Kiesvereeniging", alhier, fcield gisteravond in het Nutsgobouw een alge- moene vergadering tot het stellon van eon candldaat voor het lidmaatschap dor Tweede Kamer. De voorgedragen candidatuur van mr. L. D ruck er werd verdedigd door prof. mr. H. Van der Hoeven en prof. mr. J. Opponheim. De candidatuur van mr. "W. van der Kaay door prof. dr. P. J. Blok, prof. dr. M. J. De Goeje en mr. O. W. Sipkea. Boider verdedigingen weiden mot warmto gevoerd en nadat de vergadering om achturen was begonnen, kon eerst tegen halftwaalf tot stemming worden overgegaan,. Mr. Drucker verkreeg jrtwn 53 en mr. Van der Kaay 36 stemmen, zoodat eerstge noemde, die reeds ook door de vrijzinnig-demo cratische kiesvereeniging .Vooruitgang" ia ge steld, tot candidaat werd gekozen verklaard. Eén biljet was blanco. De mode op do agenda aangekondigde be spreking dor samenwerking met de kiesver eeniging „Vooruitgang" by do aanstaande gemeenteraadsverkiezingen werd wegens het gevorderde uur wederom uitgesteld tot een volgende vergadering. Hedenmiddag is door den kapitein Verff, commandant der 6do battery van het 2de teg. veldartillerie alhier, aan den fourier O. W. A. Lindeman dier battery de bronzen medaille voor trouwen dienst Yoor het front van den troep uitgereikt. Morgenochtend om negen uren zal door den luitenant-kolonel afdeelings commandant op den cour der Doelen-kazerne aan den wacht meester F. C. H. Schutte de zilveren medaille voor trouwen dienst voor het front der afdoe- JiDg worden uitgereikt. In een vry druk bezochte vergadering van oud-leden der Chr. JongeliDgs-Vereenlging Pred. 12la, alhier, gisteravond gehouden, word besloten om het 40 jarig bestaan dior Vereeniglng op den lOden Juni a. s. niet onop gemerkt te doen voorbygaan. Een commissie van vyf oud-leden werd benoemd om een en ander te regelen. Volgens do „Berliner Klinische Wocben- •cbrift" heeft dr. von Hansemann, te Beriyn, .'gemeond geen gehoor te moeten geven aan het hem gedane aanzoek om op te treden als professor in de pathologische anatomie aan de universiteit te Leiden. Do liberale kiesvereeniging te Sloon hooft in een vergadering, door 22 leden bo- zoclit, met algemeene stemmen als candldaat van de Tweede Kamer gesteld dr. P. H. ;Roessingh, te Leiden. f De stationsklerk Bertram, tot dusver geplaatst by het station der Staatsspoorweg- maatschappy te Leiden, is met 1 Mei f&ar het station Den Haag overgeplaatst. De centrale anti-revolutionaire kiesver eeniging voor het district Zoetermeor heeft als candidaten voor do Prov, Staten in dat district gesteld de heeren jhr. F. von Fioenne, af tredend r.-k., en Joh. Krap, a.-r.# lid der Tweede Kamer. Voor hot akte-examen L. O. is geslaagd mej. E. O. Lugthart, te Warmond. De luitenant ter zee 1ste kl. jhr. H. L. Wichers, uit Oost-Indiö in Nederland terugge keerd, is op non activiteit gesteld. (Ste.-U.) Hot stoffeiyk overschot van den op zoo droevige wyzo overleden lsten luitenant H. W. Schauifkon, van het 5do regiment infanterie te Amersfoort, zal Zaterdag zonder militaire eerbewyzen wordon bygezet in den familie grafkelder te Breda. -t- Burgemeester en wethouders van Den Haag hebben den gemeenteraad voorgesteld, niet te aanvaarden de drie door den heer Van Meetoren Brouwer ter plaatsing in het Gemeente-museum ten geschenke aangeboden aquarellen van de hand van den heer P. M. Brouwer. Door Bi en Ws. is praeadvies uitgebracht op het adres van het bestuur der Vereeniging van ambtenaren der Zuidafrikaansche Repu bliek, met verzoek de leden dor Vereeniging te willen vrystellen van de betaling van be lasting voor zoodanig tydperk als de Raad zal biliyk vinden. Meenende, dat inwilliging van het verzoek geiyk zoude staan met het verleenen van privilege in zake belastingen, stellen burge meester en wethouders den gemeenteraad voor het adres tor zydo te leggen en hen to machtigen adressante ovoroenkomstig het bovenvermelde in to lichten. Hot stoffeiyk overschot van wyien prof. doctor C. Bellaar Spruyt, in leven hoogleeraar aan de Universiteit van Amsterdam, is gisteren, onder talryke biyken van deelnemende be langstelling, op „Zorgvlied" ter aarde besteld. Byna alle Amaterdamsche collega's, zeer vole leerlingen, oud-leerlingen, vrienden en ken nissen van den ovorlodone van daar en elders, waren op liet kerkhof byeengekomen, om den ontslapene do laatste eor te bewyzen. Eon tiental kransen dekten de lykkist, waar onder eon van de leeriiugon; eon van bot be stuur der levensverzekeringen® het Neder landsch OnderwyzersgenootscW^Rnz. Aan het geopend graf werd do nagedachtenis van don overledene gehuldigd door don rector-magni- ficus prof. mr. D. Josepbus Jitta; door prof. Kern, uit Leiden, namens de KonlukJyke Academie van Wetenschappen, prof. Kann namens do Amsterdamsclie collega's. Door de studenten Straatmans namens het corps, en Wemmer8lager namons den Bond en namens de literarische faculteit door den student Boltenstein. Voorts door don heer Mlddelberg namens het bestuur van de Nodori.-Zuldafri- kaanscho Vereeniging, dr. Mansvelt, super- intendant van bet onderwys in Zuid-Afrika, en Muller, consul-generaal van don Vrystaat te Rotterdam, dr. Gunning, privaat-docent te Utrechtdoor de oud-hoogieeraar Van der Wyk lo Utrecht en eindeiyk door een lid der directio dor levensverzekering van het Nederl. Onder- wyzers-Genootschap. Do oudste zoon, doctor G. Bellaar Spruyt, dankte voor het eerbetoon. D8. A. Tioelstra, to Willemsoord, heelt bedankt voor bet beroep naar de Ned Herv. Gemeonto te Rynzaterwoude. Hot voornemen is, om a. s. Dinsdag in de Tweede Kamer de eindstemming te houden over de Militie- en de Landweerwetten. Heden bevat de „Staatscourant" het be richt der benoeming van mr. W. F. van Leeuwen tot burgemeester van Amsterdam, Ingaande 10 Mol a. s. Uit de nalatenschap van mejuffrouw Evers, onlangs te 's-Gravenkage overleden, heeft de vereeniging „Armenzorg", aldaar, een legaat van f 25,000 ontvangen. Het Museum van Kunstnyverheid te Haarlem werd gedurende do maand April bezocht door 617 personen, terwyi uit do aan het Museum verbonden boekery 110 boek- en plaatwerken aan belangstellenden werden verzonden. Het stoomschip „Amsterdam"arriveerde 2 Mei van Nieuw-York te Rotterdamde „Augs burg", van Java naar Amsterdam, vertrok 30 April van Cochin; de „Flensburg" ver trok 80 April van Batavia Daar Amsterdam; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 1 Mei van Suez; de „Solo", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 2 Moi van Suez; de „Lawoe", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 2 Mei van Marseille; de „President" (uitreis) arriveerde 1 Mei te Lissabon; de „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 2 Moi Kaap Finisterro. Uazorswoudo. Voor do aanbesteding dor bestrating van het paardenpad in deze gemeente waren ingekomen 30 biljetten. Slechts 2 aan nemers hadden ingeschreven in twoo perceolen, do overigen in massa. Hoogste nischryver was de heor J. ter Wind, van Utrecht, voor ƒ16,900. Do laagste inschryvor, aan wien het work, behoudens te nemen informatién, is gogund, was de hoer J. Paling, van Woorden, voor f 11,800. Lcimuidon. Tot poldermeester van den Griet- cn Vriozekoopseiion polder is door ingeiandon gekozon do heer Jb. de Ryk. Voorschoten. Woensdagavond werd alhier een aldeolingsvergadering gehouden van het Nut, dio door 14 leden werd bygewoond. Nadat door don secrotaii-j de neiulon der vorige byoonkomst waren gelezen, werd door don bibliothecaris verslag uitgebracht omtrent den toestand dor bibliotheek. Ilulde word gebracht aan de vervaardigers van don nieuwen catalogus. 4 maanden was dientengevolge de bibliotheek gesloten. Door 37 lezers worden gedurende een halljaar boekon gelezen. Be sloten werd pl. m. 60 exemplaren van den catalogus te verspreiden, ten einde daardoor moor leeslust aan te wakkoren. Do heer O verdiep bracht namens do Commissie verslag uit omtrent de ambacbtsteekenschool. Ver volgens werd besloten te steunen het voorstel van het hoofdbestuur om ten behoeve van do noodiydende Nutsspaarbank te Don Boor f 10,000 beschikbaar te stellen en uit de kas der afdoeling f 25 te geven. Den afge vaardigden werd echter opgedragen by het hoofdbestuur aan te dringen op controle maatregelen ten aanzien van de Nutsspaar- banken. By stemming werd bosloten 2 afgevaardigden naar de Alg. Verg. te zonden. De heor J. 0. Paap had voorgesteld 2, de heer Veinöie 1 afgevaardigde (met het oog op don flnancieelen toestand). De stemmen staakten 7 tegen 7, waarna by loting word beslist. Tot afgevaardigdon worden alsnu bonoemd de heeren VernèJo en Roesor Cuporus en tot plaatsvervanger de hoer Overdiep. Ten slotte werden do punten van don bescbry vingsbriet behandeld. Ten aanzien van do quota-regeling vond het voorstel Alkmaar den meesten etoun, hetwelk krachtig werd verdedigd door mr. Van Droogo. Het voorstel van liet hoofdbestuur werd voor de grooto afdeelingen te ingrypend geacht. Met de voorgestelde districts-verdeeimg toonde zich de vergadering niet byzonder ingenomen. Men wilde die facultatief stellen. De overige voorstellen werden zonder veel discussie afgehandeld, waarna de vergadering, die om 8 uren was'begonneu, om halfelf werd gesloten. Wassenaar. Zaterdag 4 Moi zal de Raad dezer gemeente een vergadering houden. Aan de orde zynlo. Ingekomen stukken. 2o. Bezwaarschrift van dr. van Praag, tegen het In-gebruik geven van het koetshuis, thans by hem in gebruik, aan A. W. Boyersbergen, zoo lang geen andere bergplaats of schuur te zyner beschikking is gesteld. Uit de tuotnco ura n i Koninkl. besluiten. Benoemd met ingang van 1 Juli tot opzichter over rechtsgebouwen, gevau- genissen en Kijubopvoedrngsgestictiton, VV. 0. van ücr Kern, thane tijdelijk opzichter. Bevorderd; bij iien Ilijks waterstaat tot opzichter late kl. L. Kuiler en L. Kooreman, thaoa opzich ters 2de kl.; tot opzichter 2de kl. P. K, Kok en J. 1). de Masier, thans opzichters 3de kl.; tot op zichter 8de kl. T. iiuiiema en L. Al. Korevaar, tbans opzichters 4de kl., eu benoemd: tot opzichter 4ile kl. P. Mulder en P. Kuyper. Opgedrageu: Met ingang vau 1 Moi aan den gezagvoerder op een dor Rijks directie vnartaigen van don waterstaat 8, Nahsr, voor don tijd van di ie maanden, de waarneming der betrekkiug van havenmeester bij do visscüershaven te lJinmden, en zijn benoemd tot hulpafdlagera van de visschers- haven te lJmuiden, A. Tol, tlians bavenkJerk. en A. B. Visser, eu tot liavenkleik Luj die haven, J. Koovoets, thans bavenknccht. E S 3* O It E fi T. Aangaande hot abol (ernstig) spel van „E-riüureit" en het tevens op to voeren tooneel- mu!c van Lamgemiyk, „de Wiskunstenaars" meelt men ons nog, dat beide stukken met veel succes z'jn opgevoerd in Rotterdam (tweemaal), in Delft, Nymegen, Wagemngen, Den Haag, Amsterdam, Huarlom, cn dat do opvoering herhaald zal worden in Nymegen en Amster dam, tonvyi er nog opvoormgon volgen in Ant werpen, Middelburg, Zutfen, Kampen, Zwolle en Arnhem. Do opbrengst dezor vortooningon is, geiyk men woot, ton bate van bot sanatorium voor oiideLwyzors to Luntoron, en het is om die reden, dat do Rottordainsche onderwyzers hot plan tot deze opvoering ontwiorpon. Van de zeer gunstige beoordeelingon in de verschillende bladen haleu we nog do vol gende aan: „Het Tooneel" zegt: „Een beminnenswaardig spel en een eerbied wekkende, buitengowoon eeriyke vertooning; niet de geringste poging tot succes; met mooi oordoel was alle bominiyke eenvoud begrepen. „De Rotlerdamsche onderwyzers hobbon eerbied voor hun ernst, bowondering voor hun kunnon gewekt." „De Gelderlander" (Nymeegsch blad)„Zeker hadden do gunstige besprekingen in de blaren ons recht gegeven, de verwachtingen hoog te spannen, maar we moeton toch volmondig zeggen: wat hier door dilettanten geboden werd, ging ze ver te boven". „De Amsterdammei*": „Het was voor hon, die de letterkunde van ons vaderland beoefenen, een avond van zeldzaam genot. „We willen hier wyzen op het foit, dat de Rett. ondorw. Tooncelvereen. een moeilyke taak schitterend volbracht hooft. „Do voordracht liet o. i. niets te won- achen ovor." Ook te Zwolle heelt de vertooning van „Esmoreit" een uitbundig succos gehad. De schouwburgzaal van „Odéon" was goed bo/.o^. Het dankbaar publiok barstte in een lang en harteiyk gejuich uit; niet hot minst toen het gezelschap, namens de Vereeniging tet bevor dering van het vreemdelingenverkeer, een fraaie krans werd aangeboden. Do groote mate van ernst en toewyding, door allen aan den dag gelegd, pakt den toeschouwer. Die ernst is noodig, want het gevaar dreigt, dat een enkele verkeerde be weging een glimlach op do lippen roept, of wel door grappige tegenstelling do stemming komt bederven. De naïveteit moet naïveteit bleven on dat kan alloon bet geval zyn by de meest soneuzu opvauiug Het stok ia 60ii van de vier, dia ons zyn overgebleven. Hot munt uit iloor byzondera kuiscliheid en kioschheid, zelia voor onze eeuw. 0.»k is het een van de beste stukken uit do Middeleeuwen. VcrgelQkt men het met vreemde stukken uit uit tydperk, aan kan men met Jonckbloet zeggendramatische kunat^ uie zóó begon, zou een bonyüoare toekomst hebben gehud, was, deze niet in z'o omwikke ling belemmerd door inmenging van vreemde clas»ieko besianddeelen. Waar men het opgevoerd heeft, is onbe- koud. Vermoedeiyk in een tent, als nu met de kermis. Wat het tooneel betreft, dat wa3 verdeeld door een middenschot, aan de eene zyde lag hot „korstonland", aan de andere „heidenesse"; op den achtergrond stonden do spelers, die naar voren kwamen ais ze hun verzen zeiden; oenige „belommerde'' bloempotten vooraan verbeelden een bosschage. De inrichting verandert bot geheele spol door niet; ahe« is en biyit geiyk, Waarom ook zou het verandoren? Men stelde zich het Heidonland vry wol gelyk voor als hot eigen land, in omgeving als in kleederdiacht; daaruy moet in het oog gehouden, dat do Europeesche kleederdracht met aityd zoo heel veol ver schilde van de Oosteisc'no. Men uroeg mantels, sandalen. En overigens men wist dat het toch maar toonoel", maar verbeelding" was, geen werkeiyktioid. Het is te hopen, dat do oude Academiestad in belangstelling nipt onder zaL doon voor do andere stedon van ons land, cn dat het Loidsche publiok door een talryke opkomst zal toonen, dat het sympathiseert met hot doel, boven genoemd. Gcmeouteraad vuu Uazcrawoudc* Alle leden aanwezig behalve de beer C. do Bruin. Voorzitter de burgemeester. lo. Ingekomen stukken. Een missivo van men M. E. Bos, van Allen, dat zij de benoeming toe tijdelijke onderwijzeres aan den Ki|ndijk ap.uneemt. Missive van Bed. .Staten, dat tot zotter id nlauta van den beer 1. vau der Loo, dio is overleden, benoemd is de lioer N. Kaptoin. Missivo van den heer N. Voets, dat hy de benoeming tot lid der Commissie tot wering van Schoolverzuim aanneemt. Proces-verbaal der kaaopneming bij den gemeente ontvanger door B. en We. Medeueeiiug. dat bet kohier van het schoolgeld voorloopig is vastge steld tot een bedrag van ƒ376,76*. A.iiibioding vau bet verslag der gemeente over 19Q0. 2o Tor behandeling van eenigo onderwijszaken gaat de opeobaro voigadeiing over in besloten zitting. Ra de heropening wordt niet 9 tegen 1 stem besloten, naar aanleiding van een ingekomen schrijvon vun Bed. .Staten, een besluit der vorige raada'.'crgaderiug in dier voege to wyzigon, dat aan mep J. D. O. Adama eervol ontslag wordt verleend uit haar betrekking als onderwijzeres aan de openbare school aan den Rijndijk. Dezo wijziging is geheel ui overeenstemming met bot in de vorige raadszitting ingediende voorstel van B. en Ws. Na de gedano rondvraag gaat do vergadering,1 daar niets meer aan de orue ia, om openbaar be- bandeld to worden, weder over in comiló-genei aal I^euilleton. 15) Als een Damoclos-zwaard hing Teds be dreiging bovon Rosamunds hoofd, tot eindeiyk do d.ag der beslissing aanbrak. Op zekeren avond word zy plotseling in de rookkamer van den overste geroepen, waar zy hem en haar moeder biykbaar in de grootste opwin ding aantrof. Natuurlyk ried zy dadelyk de oorzaak daarvan. „Kom hierheen, Rosamund 1" zeido haar tsé ieder met een aschvaal gelaat en wenkte ***k.by de tafel to komen. „Verklaar my en T""»'vader dadelyk wat er van hot ontzettend VfctiüB' aan is, dat Ted dezen zoo juist heeft gOIk zeido hem, dat hy niot goed by verstand moet geweest zynl" riep zy, naar adem snakkend, torwyl do overste, mot de thanden in do broekzakkon, gejaagd in de kamer op en neer liep als eon wild dier in zyn kooi. „Nietwaar, gy hebt, behalve don tyd, dien gy op de kostschool waart, je ge heele leven in Horton doorgebracht? Ba, nog nooit heeft een meisjo een kalmer, onschul diger bestaan gevoerd! En Ted bowcorde nu, dat hy je in Parys in het theater heeft go- zien c-n wel in gezelschap van oon algemeen bekenden „rouó"." Zy snikte hovig bij dat woord. „Ik verzeker jo, dat dit verhaal my geheel ziek heefc gemaakt, ofschoon het uatuuriyk slechts een toevallige gelykonis kan potreffon. Maar toch moest ik jo laton roepen, opdat gy het weerlegd wat gy, zooals ik ver onderstel, natuurlyk gemakkeiyk kunt doen." Op die woorden zeide Rosamund niols. Zy stond doodsbleek, haar oogen op het gelaat barer moeder gevestigd, met een verschrikten, starenden blik midden in de kamer eu kou geen geluid uitbrengen. „Zyt gy stom geworden?" vroeg mrs. Brice woedend. „Kunt gy niet spreken, in plaats van daar te staan als een groote popi Ik. ik gy zult toch niet willen zeggen" haar stom verhief zich tot een gekrysch „dat hetgeen hy gezegd heeft, waar is?" „Natuurlyk is hot waar," bracht de overste op heftigen toon in het midden. „Hot staat immers duidelyk op haar gelaat geschreven 1 Spreek nu oogenblikkelijkl" beval hy, terwyl hy op Rosamund toetrad en haar de gobalde vuist voor het golaat hield, „on boken jo moedor, welke slecbto dingen gy uitgevoerd hebt!" „Ik ik ben getrouwd," stamelde Rosamund. „Zyt gy getrouwd?" riepen beiden als uit één mond, on een visioen van verdwynendo miUioenen doomde voor hun oogen op, wat zulk oen verpletterenden indruk, op beidon maakte, dat zy van schrik byna omvielen. „En met wien?" siste mrs. Brice tuaschen haar tanden. „Met mr. Gordon, moeder. Ik heb u over hem goschreven en hy schreef u zelf ook. Hjj moest voor twee jaar naar Nieuw-Zeoland gaan, en wy lieden ons trouwen vóór hy ver trok. Mr. Brice heeft ons toen in Parys gezien." Mrs. Brico tuimelde een paar schreden achteruit en viel blykbaar in een toestand van lichamelyke en geesteiyke uitputting in een grooten leuningstoel, dio gelukkig acktor haai* stond. ^Ea waar zyt gy getrouwd, gy afschuwoiyk meisjo?" vroeg zy, zoodra zij weer een weinig tot zichzelve was gekomen. „Ergens in Londen, ik woot niet waar", antwoordde Rosamund met zachte stern. „Ergens in Londen! Wat moet dat betee- kenen? Weet gy dan niet in welke kerk on waar die is?" „Neen, het was oen nevelachtige dag, ik kon niets zien!" „En waar is je huwelyksakte?" „Ronald heeft die", stamelde zy bevend. „En de getuigen?" vroog mrs. Brice mot 8nyüende stem. Dat waren 3lechts de koster en oon diaken." „Dat is het voordeel van oen opvoeding op het land. Werkelijk, oen nette geschiedenis I" riep de overste toornig. „Deze jonge persoon, van wie wy allen moonden, dat zyhet leven van een ingetogeno leidde, gaat, zonder oen woord te zeggen, er van door, trouwt mot eoii deugniet, maakt een uitstapje naar Parys en stelt zich aan haar fauiillo als een wèl- opgevoede jongedame voor. Okol" hy wreef zich in de handen en keek Rosamund spot tend aan, „stille wateren hebben diepe gronden. Volgens mijn meening is alles gelogen en is zy in 't geheel niet getrouwd." „Maar, mynheerI Hoe kan u zoo iets zeg gen 1" riep Rosamund verontwaardigd on als met bloed overgoten. „Hoe kan u zoo slecht zyn!" „Ik, slecht! Zoo, vindt ge datl Maar, juffertje, wanneer gy werkoiyk getrouwd zyt, waar is dan uw gemaal? Waar i3 uw trouw akte? Waar zyn uw getuigen? Waar is uw trouwring?" „Hier is myn ringl" riep zij. En zy haalde een ketting uit haar boezem, waaraan een ring hing. fJawsU loide hii koonoud, „maar dat be wijst niets. Een ring kan ieder voor twintig mark koopen. Ik zou veel liever uw trouw akte of uw echtgenoot zelf zien. Wie is by dan oigenlyk?" „Mr. Gordon, oon civiel ingenieur." „Een nette schurk, die een jong meisje tot oen geheim huwelyk verleidt, oon onmondig moisjo, dat geen beschermer heeft, en dan het land verlaat l" bracht mrs. Brice in hot midden. „O, hy wilde, dat ik hot zou zoggen! Hy smeekte my het te doonl" snikte Rosamund, nu geheel gebroken en bitter weenond. „Uy schreef van uit Parys aan u, moedor, maar ik stond niot too, dat do brief verzonden werd. Ach, had ik het toch maar godaan! Had ik het maar godaan l Maar ik ga naar hem toe, naar Nieuw-Zoeland, ik zal u niot langer tot Last zynl" „Naar Nieuw-Zeolandl WerkoiykI In het gekkenhuis waarschynlyk. Geloof er toch geen woord van, Theresa l Zjj was zeker met lord Falkland samen; Tod zweert er op en lord Falkland Is een van de grootste deugnieten in geheel Engoland en met hom hebben wy te maken. Hy is evenmin mot haar getrouwd als ik." „Ik weet niet van wien u spreekt," zoide Rosamund verontwaardigd. „Ik heb dien naam nog nooit gehoord. Ik ken dien heer vol strekt niot." „Neen, zeer waarschynlyk heeft hy een anderen naam aangenomen; dat komt or by hem niet op aan. Horinnort gy jo nog die schandaalgeschiedenis, welke men in Cashmere van hom vertelde, Theresa? Hy is een wolf in scliaapskleeren en heelt je eigen dochter op een mooie manior voor den gok gehouden." „Maar ik hob toch de brieven van myn man i" riep Rosamund, 3brieven uit büêz en Colombo, dio hy op weg naar Melbourne aan iny geschreven heeft. Gy kunt zo zien, moeder, hier." Dat zeggende haalde zy haar kostbaar pal. ;:ot uit den zak en reikte dat mrs. Brice toe. „Bal Die bewyzen niets," antwoordde do overste afwerend; „zy zyn nog maar een sterker bewys tegen hom. Lord Falkland reisde juist voor oen vlerendeeljaars naar Ceylon op do dlifantenjacht; hij hoeft do grap een weinig vorder dan anders gedrevendab is alles. Ik wed, dat gu in don laatston tijd niets moor van hem gehoord hebt, nietwaar Rosamund gaf goon antwoord, maar met eon toenemenden twyfol, welke Imar als een zwaard in de ziel drong, moest z'j zichzelve bekonnen, dat zy werkelijk goon bericht meer gekregen had; z jn laatste brief was uit Ceylon. Zy werd plotseling doodsbleek en moest zich aan de tafel vasthouden om niet neer te vallen. Was het mogelijk, ach, was het dan mogolyk, dat overste Brice do waarheid sprak? Was het mogeiyk, dat Ronald, hy, die haar op hot eenzame moeras to Horton opgezocht, haar het hof gemaakt en haar als de vrouw van een armon man gewonnen had, eon losbandige jonge lord kon zun, een wolf in scbaapskleeren, die ronddoolde, om een onschuldig lam to verslindenl Kon dat zyn? Neen, dat was te vreeseiyk om het zich voor te stellen. Maar Ronald had iets zóó voornaams over zich, dat hot haar dikwyls was opgevallen. Ja, hy zag er uit als iemand, die in oen veel voornamere sfeer was geboren, dan in die van een voor ïija dagolyk3ch brood workenden ingeniour. (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1