N«. 12633 Woensdag X Mei. A". 1901. 'Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. jf'euiileton. De Boos van Horton. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT; .j Voor Leiden per 8 maanden. I S S 5 l 2 f 1.10.' j* "Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1-80 t Franco per post1-66* PRIJS DER ADVERTEWTIËN: Van 1 6 regels f 1.06. Iedere regel moer f 0.17J. Grooter. letters naar plaatsruimte. Voor hot Incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 1 Mei. Door den majoor Schwarz werd heden middag aan den onderkapelmeester den heer Joh. Oostelaar, van het 4de regiment infanterie, terwijl de troep aangetreden stond en de muziek zich deed hooren, op de binnenplaats der Morschpoortkazerne de zilveren medaille op plechtige wyze uitgereikt. Nadat bedoeld ©eroteeken op de borst was gehecht, wenschte de majoor den jubilaris geluk met de decoratie en weoa de aanwezigen er op, dat trouwo ©n eerlijke dienst steeds op prVJa wordt gesteld. De heer O. ia thans 22 jaren stafmuzikant, waarvan ruim 20 jaren b|J het 4de regiment, en bekleedt sedert 22 Januari 1881 den raDg van onderkapelmeester by het stafmuziekkorps van hot 4de regiment Infanterie alhier. Tot het vervullen van de herhalingsoefe ningen, waartoe de mllitieplichtigen, behoorendo tot het garnizoen alhier, in dit jaar gehouden zyn, zullen zy worden opgeroepen als volgt: 4de regiment infanterie, lichtingen 1897 en 1898, van 16 Augustus tot en met 14 Septem ber a. e.; 2de regiment veldartillerie, 6de battery, lichting 1898, van 10 Juli ,tot en met 13 Augustus en idem 6de battery van 26 Augustus tot en met 28 September a. s. Te Amsterdam ia overleden de weleerw. heer J. G. Rock, rustend pastoor, dio vroeger ©enigen tyd als kapelaan der St.-Petruskerk, te Lelden, werkzaam was. De overledene was In 1833 geboren en in 1864 priester gowyd. By do Leidsche Spaarbank is in de maand April ingelegd f 57,410.21 en terugbetaald f 96,898.70s, terwyi zyn afgegeven 56 nieuwe ©n geheel afgelost 92 boekjes. Het gezamenlyk tegoed der 11,823 Inleggers bedroeg einde April f 2,200,069.405. Door het Provinciaal Kerkbestuur van Drente zyn tot de Evangeliebediening In de Ned.-Herv. Kerk toegelaten do hseren J. Slot, F. Reitsma en G. van Wolfswinkel, reep. candidaton in de godgeleerdheid aan de hoogeschool te Leiden, te GroniDgeu en te Utrecht. De liberale kiesvereeniging „Eendracht," te Hilversum, stelde tot voorloopige candidaton voor de Tweede Kamer de heeren mr. H. L. Drucker, te Leiden, en J. van Loenen Martinet, te Amersfoort. —Tot derden directeur der Ryksverzekerings bank te Amsterdam (Ongevallenwet) is benoemd, naast de heeren mr. Macalester Loup en H. Struve, mr. H. Ph. Berdenis van Berlekom, eecretaris van het Waterschap Rynland. De Haagsche Kroniekschryver der „N. Gr. Crt.", die het kan weten, meldt, dat er ernstige pogingen worden aangewend om mr. Macalester Lo'ip, wlen, naar men weet, de betrekking van president-directeur der Ryksverzekerings- fcank Is aangeboden, voor de dagbladpers te behoudea. Benoemd: totonderwyzeres teNigtevecht mej. N. 0. Hageman, te Leimuidentot onder- wyzer te Groot-Schermer (N.-H.) de heer Krabbendam, te Haarlemmermeer. Do heer M. Glastra, ts Hillegom, komt voor op de voordracht tor benoeming van hoofd der school te Noordwolde. Aan het postkantoor Warmond werd gedurende de maand April ingelegd f 7806.551/., verdeeld over 81 inlagen, terugbetaald 4980.48, verdeeld over 89 terugbetalingen. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven bookje, draagt het nummer 986. Uit het verslag, uitgebracht In de gisteren gehouden jaarvergadering der Maatschappy tot expl. van Zuivelinrichtingen „Neerlandia", te 's-Hago, blykt, dat ondanks de sterk toe nemende concurrentie, het debiet der Haagsche inrichting ook In het afgeloopen jaar belangryk ls vooruitgegaan. De winst- en verliesrekening en de balans werden goedgekeurd. Van de winst wordt 4 pCt. uitgekeerd en de rest afgeschreven. De aftredende commissarissen de heeren L. de Ram, mr. D. van Houten en A. L. do Sturler werden herkozen. De vergadering van kerkeiyke ambts dragers, te Utrecht gehouden, werd 's middags door plm. 180, 's avonds door 70 predikanten, ouderlingon en diakenen bygewoond ('s mid dags waren velen aanwezig, die ookdepredi- kantenvergadering hadden bygewooud, doch 's avonds weer moesten vertrekken.) Dr. Ph. J. Hoedemaker sprak over een „Ontwerp tot reorganisatie der Herv. Kerk naar de begin selen onzer Belydenis en den eisch van het oogenblik". Er ontstond een levendige en belangryke discussie. Ten slotte werd door de vergadering een commissie benoemd, be staande uit de heeren prof. J. H. Gunning, dr. Ph. J. Hoedemaker en dr. P. J. Kromsigt, met de opdracht een missive op te stellen en te zenden aan de Classical© Vergaderingen om deze op te wekken een verzoek te richten tot de Synode om een commissie te willen benoemen voor een ontwerp van reorganisatie onzor Kork naar do beginselen onzer Belydenis. Dit geschiedde in aansluiting aan het gehouden referaat en het desbetreffende voorstel van prof. Gunning in zyn onlangs verschenen brochure „Niet by elkander houden, maar uit den grond opbouwen." Ten opzichte van het „Protest, in te dienen door de Classicale Vergaderingen tegen do wyze, waarop het Rogl. op de Generale Kas la tot stand gekomen", Ingeleid door dr. P. J. Kromsigt, werd besloten een commissie te benoemen, bestaande uit de heeren mr. J. Schokking, dr. B. van Meer en dr. P. J. Kromsigt, om een missive betreffende deze zaak op to stellen en te zenden aan de Classicale Vergaderingen. Op de avondvergadering word eerst het „Regl. op do wykgemeenten" ingeleid door dr. P. J. Kromsigt. Geen enkele stem deed zich ten gunste van het reglement hooren. Daarna werd in referaat de „Beheersquaestie" behandeld door da. J. Boer Knottnerus, die ten ernstigste de gevaren, die door dit reglement dreigen, in het licht stelde. Duideiyk bleek uit de discussie, dat zondor reorganisatie van het bestuur geen doeltreffende regeling van het beheer door de vergadering verwacht werd, terwyi zy ook het recht van de Synode om op de voorgestelde wyze het beheer te regelen ontkende. Slechts een enkele stem pleitte voor de Synode on vroeg of er geen vergoiyk mogeiyk zou zyn. De voorzitter antwoordde, dat naar zyn overtuiging hier een vergeiyk principieel onmogoiyk was, omdat de quaestie der organisatie er tusschen zat. In de gisternamiddag gehouden zitting van den Haagschen gemeenteraad is op ver zoek van den minister van binnenl. zaken het Raadsbesluit van 6 Nov. jl. waarby den heer K. E. van Rysingo ontslag is verleend als hoofd der openbare burgerschool aan de Falckstraat, aangevuld in dier voege, dat daar uit biykt, dat hot ontslag is verleend op grond van ongeschiktheid uithoofde van ziels- of lichaamsgebreken. Bonoemd la tot leerares In de Engelsche taal- en letterkunde aan de Hoogere Burger school voor Meisjes mej. A. A. E. S. Roukens, te Breda. Dr. Schaepman, uit Rome teruggekeerd, woonde gisteren weder de vergadering der Tweede Kamer by. De luitenant-kolonel Francken, provinciaal adjudant ln Zuid-Holland, zal over eenige maanden den militairen dienst met pensioen verlaten. Gistermiddag werden by den waarnemen- den burgemeester van Amsterdam opgegeven de candidaten voor het lidmaatschap der Pro vinciale Staten van Noord Holland (district VI). Ingediend werden twee candidateniysten: voor den heer Jan Boisaevain (lib.) en voor den heer Frans Anderheggen Jr. (Kath.). De lyst van laatstgenoemde bleek niet te voldoen aan de gestelde eischen zy; bevatte nl. niet de vereischte 40 handteekeningen van kiezers. Eenigo minuten vóór vier uren, den tyd waarop volgens de wet de termyn van inleveren ver streken ls, word de lyst teruggebracht ten Stadhuize, doch voldeed weer niet omdat er nu handteökeningen op stonden van kiezers niet tot district VI behoorendo. Om vier uren werden do lyston nagezien en moest krachtens de wet de lyst voor den heer Anderheggen ongeldig worden verklaard. De waarnemende burgemeester, mr. J. N. van Hall, verklaarde toen volgens de wet den eenig wetteiyk op gegeven candidaat, den hoer Jan Boissevain, gekozen als lid voor de Provinciale Staten. ln verschillende bladen heeft men dezer dagen kunnen lezen, dat H. M. do Koningin aan Haren Gemaal een uitgestrektheid heide grond als verjaringsgeschenk had gegeven, behoorendo aan de Uddolerheege, en dat de akte daarvan gepasseerd was door den notaris Neeb, voorzitter van dat lichaam. By onderzoek is echter gebleken, dat dit bericht zóó niet jui&t is geweest. Ten kantore van genoemden notaris is van een dergeiyke akte niets bekend. Misschien ia het bericht ontstaan door eon gerucht over gevoerde onderhandelingen be treffende den aankoop van 1 Li A. heidegrond, pamena H. M. de Koningio. de admini stratie der Uddolerheege, om aldaar een op zichterswoning to plaatsen. GSM.) Router seiut uit ScbworinDe Koningin der Nederlanden en de Prins-Gemaal komen hier den 9den Mei aan. Zy zullen hier eenige wekon vertoeven. Door de redactie van „De Chinabode", wekstemmen van de medische zending in China uit Neerlanda vrouwenhospitaal te Amoy, is aan de kerkoraden der Ned.-Herv. Kerk het verzoek gericht een deel van de zendingscollecte, op Pinksteren te houden, te willen bestemmen voor den zendingsarbeid ln genoemd hospitaal. Beroepen zyn by de Ned.-Herv. Gem. te Amsterdam ds. C. B. Oorthuys te Rotterdam en ds. A. de Haan, te Zwolle. Yan de vroegere 29 openbare lagere scholen Ln WymbnUeradeel zyn thans nog slechts 12 overgebleven. Al de overige zyn Chr.-natlonald. De detacheering by de militaire ver kenningen te 's-Gravenhage van den lsten luit. H. 0. Fortanier, van het 4de reg. inf., is met 6 maanden verlengd. In de 28 April gehouden gecombineerde vergadering van de afd. Groningen der S.-D. A.-P. en de ArbeidêiBkiesvereeniging werd be sloten, punt I van het referendum aan te houden (zoo dit mogoiyk ls). De reden hiervan was de verklaring van mr. Drucker, dat hy en waarschyniyk ook het bestuur der vry- zinnig-democratische party, met prof. Treub ln meening verschilt omtrent de gedragslyn by de keuze tusschen een sociaal-democraat en een tegenstander van Grondwetsherziening by de herstemmingen aan te nemen. Men dacht, dat de Vryz.-dem. Bond zich omtrent deze quaestie definitief moest uit spreken, voor men zyn stem kon geven aan punt I. Wordt toch mr. Drucker's meening door de meerderheid gedeeld, dan, zoo werd opgemerkt, sleepen de vryz.-democratische candidaten wel onze stemmen in de wacht, zonder dat wy zeker zyn, de hunne op de onze te vereenigen. {Het Volk.) Uit Nymegen is het volgende adres ver zonden aan H. M. de Koningin: „Ondergeteekenden, onderdanen Uwer Majes teit, Inwoners van Nymegen, met groote dank baarheid vervuld, dat het Gode behaagd heeft de Koningin van Nederland ln de wereld de vertegenwoordigster te doeu zyn van edel moedigheid, en erfgename van do Oranje- roeping, om te stryden tegen elk in do nieuwere geschiedenis de vryheld van kleinere volken belagend imperialisme, smeeken Uwe Majesteit op grond van hetgeen door de Vredesconfe rentie ln uwe schoone residentie werd be doeld, en na lezing van het protestartikel in hot „Algemeen Handelsblad" van 27 April, waaruit biykt hoe door een bevoegd Engelsch reiziger de streok by Bombay, waarheen 600 krygsgevangenen van oud-Hollandscheafkomst door EDgelands regeering zyn gedeporteerd, hoogst gevaarlijk voor de gezondheid wordt geacht, tegen deze nieuwe Engelsche geweld daad, Hare werelddoorklinkende, de vryheld verdedigende koninkiyke stem te verheffen." Hot adres was geteekend door de heeren: A. Pynacker Hordyk, predikant; J. Kok, predikant; E. A. G. van Hoogonhuyze, pre dikant; W. van der Linden, makelaar; E. H. Gerretsen, boekhandelaar. Het stoomschip „Essen", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 28 April van Mar seille; de „Koning Willem H", van Amster dam naar Batavia, vertrok 30 April van South ampton; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 30 April te Port-Said; de „Prins Willem III" arriveerde 29 April van Wost-Indiö te Nieuw-York; de „Soembing" arriveerde 30 April van Java te Rotterdam; do „Reichstag" (thuisreis) arriveerde 29 April te Napels; de „Titan," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 29 April vanPadang;de „Amsterdam", van Nieuw-York naar Rotter dam, passeerde 30 April Scilly; de „Cyclops" arriveerde 30 April van Batavia te Amsterdam. Haarlemmermeer. Door de R.-K. Kiesver- eenlgingen to Hillegom, Alkemade, Heemstede en Leimuiden moet reeds met nagenoeg alge meen e stemmen besloten zyn, de candldatuur voor lid der Tweede Kamer in het district Haarlemmermeor aan te bieden aan den heer F. H. van Wichen, burgemeester te Alkemade, lid der Prov. Staten vaa Zuid-Holland, en zal daartoe, naar men uit goede bron verneemt, zeer waarschyniyk ook te Haarlemmermeer worden besloten. Noordwyk. Maandagavond hield de R.-K. Kiesvereeniging „Kiesrecht is Kiesplicht" ia café „Flora" een algemeene vergadering, die door ruim 40 leden werd bygewoond. Daar zy schier uitsluitend belegd was ter bespreking van de a. a. verkiezingen voor de Prov. Staten en de Tweede Kamer, kunnen wy volstaan met de resultaten daarvan mede te deelen. Als eigen candidaat stelde de kiesvereeniging voor de Prov. Staten den heer C. J. L. van der Meer, bloemist te Noordwyk (met 29 stemmen), en besloot met de anti-revolutio nairen (party-Kuyper) in dien geest samen werking te zoeken, dat dezen ook éón candi daat voor de Staten stellen en alsdan beide partyen eikaars candidaat overnemen. Betreffende de houding der kiesvereeniging „K. i. K." in zake de Kamerverkiezing sprak zy zich in het algemeen voor de wenschelyk- heid uil terstond samen te gaan met dezellde anti-revol. party, nochtans onder dit voor behoud, dat by onvoorziene omstandigheden of by onvoldoende medewerking voor de Prov. Staten het bestuur gemachtigd wordt (in overleg mot de afgevaardigden) een eigen (katholieken) candidaat te stellen. Van deze besluiten zal aan de zusterverenigingen kennis worden gegeven. Nadat door den heer Haanappel verslag was uitgebracht van de op 20 April jl. ge houden vergadering der Centrale kiesvereeni ging, werd op voorstel van dienzelfden afge vaardigde de candidateniyst dier centrals kiesvereeniging voor bestuursleden van den Prov. Bond door de Noord wyksche kies vereeniging overgenomen (ook jhr. mr. L. von Fisenne als voorzitter). „K. i. K." verving evenwel den heer Dnessen door den heer Paul Klompó (beiden te Den Haag). Ten slotte werden tot afgevaardigden naar de op 11 Mei te houden vergadering der centrale kiesvereeniging gekozen de heeren O. G. J. Alkemade, H. B. J. Haanappel, 0. Alkemade Sr., J. de Groot Jr. en J. de Groot Lz., en tot afgevaardigden naar de vergadering van den Prov. Bond, op 12 Mei in Den Haag te houden, do heeren J. H. v. d. Werf, dr. A. Kervel, J. de Groot Lz., C. Th. van den Berg en W. N. Alkemade. Oudshoom. Voor de inschryving van do schuttery van alle manlyke ingezetenen, ge boren in het jaar 1876, zal meer bepaald worden zitting gehouden ter secretarie dezor gemeente op Woensdag 22 Mei a. s. itynsburg. Benoemd is aan de school met den Bybel alhier, hoofd de heer W. v. d. Weg, de lieer Z. W. Sneller, te Utrecht. Waasenaar. Daar gingen vreemde geruch ten over de pas onlangs opgerichte tuinde - veroenlging. Het scheen, dat haar Jeugdig bestaan door een of ander incident was be dreigd. Velen meenden daarom, dat ze gister* avond ter vergadering gingen om de overledene de laatste eer te bewyzen. Deze meening werd nog zeer versterkt, toen van de bestuursleden alleen 2de secretar"1 en penningmeester aanwezig w&ron. In alleryi werden boden uitgezonden tot ten slotte ook nog late secretaris en vice-voorzitter ver schenen. In gespannon vorwachting werd geluisterd naar de Jobstyding, wolke de vice-voorzitter, die zoo uitstekend vergaderingen woel t© leiden, noodzakeiyk brengen moest. Edoch, deze opende heel ordinair de verga- dermg, verontschuldigde zich, dat by wel wat onvoorbereid deze vergadering zou moeten leiden en, tot veler verwondering, had alles een normaal verloop. Een nieuw lid werd ter ballotage voorgedragen: de heer F. van der Meer werd met algemeene stemmen als lid toegelaten. De voorzitter deelde ter geruststelling mede, dat de praatjes over hot niet-varen naar Am. sterdam looze geruchten waren en dat daar mee in het laatst van Mei of hot begin van Juni een aanvang wordt gemaakt. Op voorstel van het bestuur werd besloten den commissionnalr, die voor de vereeniging zal handeion, in de eerstvolgende vergadering uit te noodigen om van hem te hooren op 13) Mrs. Brice voelde geen liefde voor het mooie meisje, dat naast haar zat; zy bezat nu een maal geen hart, evenmin een moederiyk als een ander. Nooit had zy verlangen naar haar kind gekoesterd, dat zy vóór vele jaren naar Engeland had gezonden. Zy was entre nous heel biy geweest het kwyt te zyn en had het Bleeds al3 een last beschouwd. De eenigo persoon, die zy liefhad, was haar eigen ik en slechts zoor weinig had zy aan „het meisje te Horton" gedacht, zooals overste Brice Rosamund placht te noemen. Z(J was, zooals wy weten, nu voor de derde maal getrouwd; eerst met Tom Balmaine, vervolgens met den Ingenieur Evans, en haar tegenwoordige echtgenoot was overste Brice, ;van het garde regiment van den Rajah van Powyan. Haar belde eerste mannen had zy door haar zucht naar verkwisting geruïneerd ©n haar derde huweiyk was wederzyds „een vergissing". Hij had gedacht, dat de bekoor- ïyko, blonde weduwe ryk was, en zij had !gemeend, dat hy vermogen had, en zoo worden belden zeer teleurgesteldzy echter nog meer dan hy, daar zy ten minste toch een ryke dochter in Engeland had, zoodat men nog op gouden mogelykhedon kon hopen, torwyi hy, behalve zyn schulden, nog twee volwassen kinderen had, een zoon en oen dochter, mot zeer grootsche opvattingen over dewyzo, hoe men het geld van andere menschen kon uit geven, al bezat men zei/ ook geen cent. Utl Bnvce had, véór sy India verliet, alle moeite gedaan om miss Brice in de haven van den huweiyksstand te loodsen. Zy had geen moeite gespaard, geen gelegenheid onge bruikt voorby laten gaan; zy had de dochter van Darjoeling tot Murroe, van Simla naar Naine-Tal gestuurd, maar alles tevergeefs; zy had haar geprezen, mooi gekleed, zy had jongo heeren te logeeren gevraagd, maar al haar bemoeiingen hadden schipbreuk geleden. Miss Brice was ongetwyfeld een zeer goede dan seres, en haar geestigheden, welke zy ten koste van anderen debiteerde, waren zeer amusant, maar als gezellin voor het geheele leven, neenl Lizzio had zeer scherpe oogen en een zeer spitse tong; zy liet zich nooit vriendeiyk over haar eigen geslacht uit; het nummer van haar handschoenen was minstens zeven, in haar verhalen nam zy het mot de waarheid niet heel nauw, en de mannen, zelfs de jonge officieren, waren allen in dien tyd verstandig en trokken zich bytyds terug, waar door miss Brlce's goed humeur en haar be- minneiykheid er natuurlyk niet op verbeterden. Miss Brice was niets minder dan verheugd, toen z\j ontdekte, hoe opvallend mooi de dochter van haar stiefmoeder was, ofschoon zy met voldoening waarnam, dat zy angstig, beschroomd en in de hoogste mate terug houdend was, alle ongewone eigenschappen by oen ryke erfgename. Maar Rosamund wist immers niet, dat zy de eenige erfgename van haar grootmoeder was. In de onschuld van haar hart dacht zy, dat al de 6chatten van de oude mrs. Balmaine haar moeder waren toe gevallen, en niemand hielp haar uit die dwaling, wyi het testament tot nog toe niet geopend was. Mrs. Brice zat dus naast haar dochter en beschouwde opmerkzaam haar bleek, edel gelaat, terwyi zy by zichzelve gevolgtrekkin gen maakte. Ja, Rosamund zou zeker in het aanstaande seizoen opzien baren I Zy had juist die soort van schoonheid, welke nu byzonder bewonderd werddonkor on classiek. Wie kon weten, waartoe het succes haar dochter zou brengen, en haar moeder natuurlyk mode. Maar zy mocht niet trouwenl Noen, neenl Rosamund zag er uit als een schuchter, mee gaand meisje, dat gomakkeiyk te leiden zou zyn, on haar moeder daaraan twyfolde mrs. Brice geen oogenblik zou zeker veol invloed op haar hebben. Rosamund was voel, veel mooier dan haar moeder gedacht had, geheel het evenbeeld van haar knappen vader, slechts in het vrouwelUke overgebracht. Maar zy was schuw, zenuwachtig, stil en beschikte niet over de vastheid van karakter en den onbulgzamen wil van haar vader. „Des te beter," beredeneerde mrs. Brice by zichzelve, „ik zal heel goed jegens haar zyn en met trots zal ik de wereld myn mooie dochter toonen. Ik zal haar als eeD zesjarig kind kunnen leiden, dat heb ik op den eersten bilk gezien. Elk har er wenschon zal vervuld worden mooie kloeren, kostbare sloradiön, eenrytuig, een kamenier zal zy hebben, maar iets zal zy niet krygen, ten minste niet in de eerste zeven jaren, namelyk een bruidegom. VIII. Na zeer korten tyd trokken de Bricea met al hun have en goed, welke uit een menigte kisten met houtsnywerk uit Bombay, kostbare tapyten, allerlei snuisteren, tygervellen, enz. bestond, in een voornaam huis te Queensgate en huurden ook dadeiyk een geheele schaar van bedienden. In het begin miste mrs. Brice haar handige, maar diefachtige Khansama, die ten allen tyde een uitstekend maal be reidde, alsook de dienstvaardige Khitmutghar en de bescheiden en onderdanige A yah, maar reeds na eenige weken had zy zich aan de nieuwe regeling der zaken gewond, hield op met den kok het „Tiffin" te bestellen of den knecht te bevelen: „Darwaza-bond", wat de beleefde Indische spreekwyze voor „mevrouw is niot thuis" is. Ro3amuud vond, dat do dagen in Queensgate sneller voorby gingen dan te Horton. Na een byzonder laat ontbyt waren de dames gewoon uit te gaan, om óf iets goedkoops in „The Grove" £>f iets moois in de duro stadswyken van de Bondstroet en Regentstreet te koopen. „Wy hebben allen een geheel nieuwe gar derobe noodig," zeide mrs. Brice, „Rosamund mede inbegrepen." Rosamunds rouwkleeron werden verachteiyk ter zydo geworpen en daarvoor oenige hoogst elegante gekleurde toiletten aangeschaft, maar haar Parysche schatten hield zy nog achter slot en grendel, daar zy het nog niet gewaagd had, over Ronald te sproken. Z\j was bang voor baar moeder, evenals voor Lizzie, en ondanks zyn oogenschyniyke beleefdheid, ook ontzettend voor den overste. Eens was zjj in de gelegenheid geweest haar moeder haar geheim toe te vertrouwen, on dat was, toen deze haar op zekeren dag in haar kamer trok, plechtig de deur achter zich dicht deed en met een streng gezicht begon: „Ik moet eens alleen met je spreken" Rosamund, en wel wegens dien mallen briof, welken gy my reeds voor maanden hebt ge schreven. Ik ben besloten er het stilzwygen over te bewaron en er niet weer op terug te komen, hoe verdrietig ik er ook over was. De gedachte reeds, dat gy je met een ge wonen, gesalariöorden ingenieur kondet inlaten, was my bepaald ergerlijk en men had je daarvoor in een gekkenhuis moeten stoppen. Wanneer gy je echter nu goed gedraagt on zoor volgzaam zyt, dan zult gy op zekeren dag een groot vermogen krygen en je echt genoot zal, wanneer gy ooit trouwt, naar ik hoop oen man met een goedo positie en oen voornamen titel zyn. Ik heb je by my ge roepen om jo te zeggen, dat ik nooit ineor op dion dwazon brief zal terugkomen," ging zy genadig voort, „en dat deze zaak óóns voor goed afgodaan is. Gy schroeit, dat by op hot punt was, het land te verlaten, en dat is werkeiyk het beste; hoe verdor weg, das le liever is het my." Rosamund luisterdo mot oen bleek, ver schrikt gelaat. Zy voelde, dat r.u het oogen blik tot sproken was aangebroken, en dat zfi moest spreken. Zy opondo do lippon, maar zy bracht goon geluid uit. Do keel was haar als toegesnoerd, do tong kleefde haar aan het gehemelte, geen enkel woord kon zy stamelen. In dit oogonblik ging do deur open en trad miss Brice met een nieuwen liood op het hoofd on in elko hand ook zoo een binnen. „Hier zyn de nieuwo hoedon," zeide zy, „de modiste heeft ze my gezonden, opdat ik ze oons op myn gemak kon bekyken, en ik zou gaarne weten, welko my het best staat, do blauwe met de veeron of de donkore met do roode papavers. Rosamund kan dan dion nemen, dien ik niet kies. Zy hoeft ook vol strekt een nieuwen hoed noodig; do hare is juist nog geschikt voor de werkvrouw l" Daar mee was voor Rosamund, dank haar eigen lafhartigheid en dank miss Brice, do good© gelegenheid voorbygegaan. {Wordt vervolgij

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1