N\ 12631 Maandag SO «Aapril. A0. 1901. <§ez3 (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. feuilleton. De Roos van Horton, LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maandon. «SS»! f 1.10.) 'Buiten Leiden, per looper en waar agonten govostigd zyn 1.30 Franco por post 1.65* PRIJS DER ADVERTENTEËN: Van 1 6 regels ƒ1.05. ïedore regel meer 0.17Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeron buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Leiden, 29 April. .De Kleine Lord" is en blijft toch nog tnaar altijd een stuk, dat de jeugd pakt. Bij uitnemendheid is het voor niet te jeugdige jongens en meisjes geschikt. Hot weet hen te boeien, van het begin tot hot eind; vooral het tweede bedrijf is van dien aard, dat het jonge geslacht er geheel in opgaat. En hoe kon dit Zaterdag avond ook anders, waar het „Nederlandsch Tooneel" in het gelukkig bezit was van een meisje als de jongejuffrouw Maria Nachtegaal, die zich een waardig leer linge van den heer Louis Bouwmeester be toonde. Zy is de derde, die hy er voor heeft opgeleid. De beide vorigen waren de kinder schoenen er reeds voor ontwassen. Het applaus, dat ook den overigen optreden- den ten deel viel, was zeer groot en herhaal- deiyk. Trouwens, allen werkten er toe mede om de jeugd oen schoonen, onderhoudenden avond te bereiden, en vooral zy, die Burnett's werk reeds vooraf gelezen hadden, zullen genoten hebben, omdat zy het beter konden volgen. Maar ook voor de ouderen viel er te ge nieten, want ook zy willen zulke stukken gaarne zien. Jammer evenwel, dat do Schouwburgzaal niet beter bezet was. Dan bood se gisteravond een geheel anderen aanblik, toen de Leidsche Tooneelvereeniging „Jacob Cats" er een uitvoering voor de leden met hun dames gaf. De keuzo was ditmaal gevallen op „Op Manoeuvre 1" een blijspel in vier bedryven naar het Duitsch van G. von Moser en Thilo von Trotha. Het is een heel geestig werk, dat vroeger al een onkelen keer door een tooneelgezeischap was opgevoerd en bet „Nederlandsch Tooneel" enkele jaren geleden eveneens op zyn repertoire heeft gehad. Do werkende leden van „Cats" met de welwillend modowerkende dames, waarvan er op het afllche niet minder dan zeven werden vermeld (waarvan drie goede oude bekenden), stelden ook nu niet teleur, al had een weinig moor gang in het stuk misschien met ongewenscht geweest. Ook wat de figuroerende soldaten, boeren en boerinnen betreft, had het stuk veel zorg vereischt. Het was een militair stuk, dat bovendien veel kosten met zich brengt. Daarom huldo aan „Cats", dat zy ook zulk eon blyspel op do planken heeft durven brengen. Dat durven was, zooals bleek, geen vermetelheid. „Cats" is tot zeer veel in staat. Den vertolker van Hans Vogel, den eigenaar een or chocolade-fabriek, werd door een der leden van de schouwburg-commissie een fraaie krans aangeboden, een welverdiende hulde, waarvan de eer zeker ook neerkomt op de telkens zoo toegojuichte geheele vereeniging. In de concertzaal van „Hötel du Nord", alhier, had Zaterdagavond de achttiende uit voering met introductie en bal plaats van de Leidsche, den 4den van Slachtmaand des jaars 1894 opgerichte, tooneelvereoniging „l'Union fait la Force." Om die zaal een eenigszins feesteiyk aanzien te geven, was weer in een barer hoeken een frisscho plantengroep, waaruit ook enkele bloemen, kinderen der lieve Lente, ons vriendeiyk toelachten, opge richt; waartusschen de vereenigingsbamer zich trotsch en hoog vorhlef, en waarvóór de omiyste naamlyst, mitsgaders de pianino een plaats hadden bekomen, in welker onmid- deliyko nabyheid yvenge musici zetelden. Ook eenige kransen, nog niet geheel verwelkte lauweren van weleer, sierden de wanden. De zaal was vry goed bezet met belangstellenden, onder wie veel dames, toegerust voor het bah Het balkon echter was, als teeken van het „vergevorderd seizoen" met zyn schoonmaak- en andere drukten, ledig. Na de uitvoering van muziekstukken van de meer of minder bekende componisten H. J. van Leeuwen Jr. (marsch „Eendracht maakt Macht"), Kóler Bóla en Zeiler, opende de president de vergadering ongeveer drie uren vóór mlddornacht. Hy riep allen aanwezigen het welkom toe; hoopto, dat deze avond zou worden een feestavond in den waren zin des avonds; deelde mede, dat aanvankelyk een ander stuk dan het thans op het programma vermelde in studie was genomen, maar dat het togen dezen avond geringe aantal be schikbare werkende leden van die studie had doen afzien; dat het te betreuren was, dat thans slechts zoo weinig werkende leden voorradig waren en dat dit meer het geval is. Voorts spoorde hy allen, leden van welke tooneelveroeniging dan ook, aan, om vooral toch hun krachten aan het tooneel te wyden, en deed hy een beroep op velen, om zich aan te sluiten by „1'Union fait la Force," daar deze vereeniging ondanks haar tegen- woordigen bloei, biyft streven naar nog meer vooruitgang. Eindeiyk doelde spr. nog mee, en dit in zeer waardeerende bewoordingen, dat door de heeren gebroeders A. en C. Versney Jr. iets zou ten beste gegeven wor den op plano en viool, als beide heeren aan wezig zouden zyn. (We vermelden hier meteen maar, dat de toegezegde twee composities van Bach later gegeven werden en dit op een wyze, welke naar aller oordeel applauawaardig was). Eon zeer gezellige avond en een geani meerd bal zy u allen heden toegewenscht l zoo luidde de slotzin van 'a voorzitters ope ningsrede. En toen werd vry gauw een begin gemaakt met de opvoering van „Mensckenhaat en Be rouw", tooneelspel in vyf bedryven bewerkt door M. J. Gillissen. Om den regisseur vooral niet te vergeten, reiken wy maar reeds dadeiyk een palm aan hem voor zyn goedo zorgen, waardoor het roerende stuk vlug afgespeeld; een en niet den palm, want dit maal heeft elk der dilettanten zoo'n zegeteeken verdiend. Wel speelde do een beter dan do ander, maar niemand der negen volwassen optredenden vervulde zyn rol slecht. De beide kinderen, een meisje en een jongen, waren allerliefst. Het laatste bedryf werd zóó uitste kend gespeeld, dat we alle aanmerkingen, die we zouden kunnen maken, ter wille daarvan inhouden. De dames en heeren dilettanten en alle aanwezigen konden tevreden zyn. „Meerenberg en Medemblik" een voordracht, was het laatst aan de orde. De voorzitter dankte de werkende leden en de heeren gebroeders Versney, daarna ving het bal aan en de vroege morgen van den rustdag zag leden en gasten van „l'Union fait la Force" zich uit „Du Nord" wel voldaan naar huls en ter ruste begeven. Uit het jaarverslag van het Nederlandsch Centraal Israelietische Wees- en Doorgangshuis, uitgebracht in de algemoene veigadering, biyfct het volgende: Mededeeling wordt gedaan van plannen tot het oprichten van een nieuw gebouw met het oog op het dikwyis afwyzen van kinderen wogons plaatsgebrek. Het aantal verpleegden op 31 Dec. 1900 bedroeg 35, n.l. 16 meisjes en 20 jongens, en is met 4 vermeerderd. De gezondheidstoestand is gunstig. Dr. Kruimel worden ter gelegenheid van zyn koperen bruiloft een paar etsen aangeboden. Onderwys: Dora de Jong van school af, thans in de huishouding, verlaat wegens ver- eischten leeftyd eerstdaags het gesticht. De rapporten omtrent oud-verpleegden luiden gunstig. Het godsdienstondorwys wordt steeds door don wolodelen hoor Van Wezol gegeven. Vader, Moeder en linnenmoeder geven redon tot groote tevredenheid, extra lof wordt ge bracht aan het optreden der Mooder. Het college van rogenten ls met 8 ver- meerdord, de heeren H. Wertheim, mr. O. de Pinto en S. Mento Jr. Mevr. Spyer nam ontslag als regentesse wegens voorgenomen verandering van woon plaats. Op advies der overige regentessen wordt haar plaats voorioopig niet aangevuld. Financiön. Het ledental la een weinig ver minderd. De ontvangsten der contnbutiön be dragen circa 2600verpleeggelden, collecten en donaties ongeveer ƒ3500; rente ruim ƒ800; ontvangsten in massa ƒ6900; ont vangen legaten 1 a 3000 van den heer Jacobs te 's-Gravenhage, 1 a 60 van den heer Konyn te Haarlem. Uitgaven ongeveer 6800, waaronder by- zondere uitgaven voor de keuken 400, ver gaderkamer 300. Aan het slot der vergadering deelde de voor-, zitter, onder instemming der vergadering, nog mede dat do instelling in den laatsten tyd nog was verblyd met twee giften oen ad ƒ1127, on een ad ruim 1800, als opbrengst van twee muziekuitvoeringen te haren bate gegeven respect, te Rotterdam en to 's-Gra venhage, by welke laatste uitvoering het Studenten Mandoline-gezelschap van Leidon zyn belangelooze medeworking had verleend. De togen hedenavond alhier aangekon digde voorstelling van „Electra" gaat niet door. Door den heer J. P. Dirkse is tegon 1 October a. s. na 30 jarigen dien3t eervol ontslag gevraagd als koster der Pieterskerk alhier. Voor het eerst werden gisteren in de 8amonkomst der Vrijzinnige Hervormden alhier door een eigen predikant oen twintigtal kinde ren tot don doop gewijd. Yroogor werd deze plechtigheid verricht door een vrijzinnig predi kant uit een andere gemeente, die daarvoor mot don korkeraad zyner gemeente overkwam. Hot laatst deed dit dr. A. Brulning van Krommenie. De kerkolyko autoriteiten tot aan de Synode toe hebben zich toen met de zaak bomooid en aan don botrokkon predikant en kerkeraad oen berisping toegediend. Na de benoeming van dr. Bruining tot hoogleeraar te Amsterdam, vond het bostuur geen modern predikant, die zich weier tot dat werk wilde leenea. Daarom wordt de doop voortaan bediend door den predikant der Ver eeniging. De plechtigheid draagt nu echter onkel een stichteiyk karakter. Da doopelingen worden niet in het doopboek der Ned.-Herv. Kerk ingeschreven, maar in dat door do Ver eeniging aan te loggen. In do op 27 dezer gehouden jaariyksche vergadering van aandeelhouders der Leidsche Bankvereonlgiiig H. F. C. Gerlmgs worden balans on winst- en verliesrekening goedge keurd, terwyl het dividend werd vastgesteld op 6 pCt. De lste luit. J. Irish Stephenson, van hot 2de rog. veld-art. te Lelden, is aangewezen om gedurende don zomer de oefeningen van den rydenden trein van het korps pontonnieis te Dordrecht by to wonen. Voor hec akte-examen lager ondorwys zyn geslaagd: de hoeren J. W. Segaar, van Leiden, en G. Blok, van Voorschoten; alsmede mej. C. M. E. Beyerinck, van Leiden. Voor het examen vrye- en orde-oefe ningen der gymnastiok la tevens geslaagd do heer J. W. Segaar, van Leiden. Aan den onder-kapelmeester den heer J. Oostelaar, van het 4de regiment infanterie alhier, zal op den Isten Mei a.s. de zilveren medaille voor 24 jarigen trouwen dienst worden uitgereikt. Op den gisteren te Rotterdam gehouden nationalen zaugwedstryd voor gemengde koren, uitgeschreven door de Rotterdamsche zang vereeniging „Polyhymnia", ter gelegen heid van haar 25 jarig bestaan, behaalde het „Vryzinnig Zangkoor" hier ter stede, in de lste af deeling den 2den prys: een verguld- zilveren medaille mot promio van ƒ50. Op denzelfden wedstryd is in de 2de afdeeling de eersto prys behaald door „Zang- lust", van Amsterdam, die ook den eere- wedstryd won. In de lste afdeeling werd de eerste prys behaald door „De Nationale Zangschool" van Amsterdam. Naar wy vernemen, is de heer Van Tricht, vroeger controleur van politie alhier, benoemd tot surnumerair by de politie te Tiel. De firma Gt. van Waveren en Kruyff, te Sassenheim, behaalde op de tentoonstelling te Gent een groote zilveren medaille voor haar inzending van nieuwe Spiraea (Astilben). Men verneemt, dat de Hotel- en Kofile- huishouder8bond mot zyn eigen candidaat voor de Tweede Kamer (den heer Schut, te Voor burg) het oog heeft op het Kiesdistrict Am sterdam V, waarvoor thans de heer Ketelaar zitting heeft. De a.-r. kiesvereeniging „Nederland en Oranje", te Hillegom, (district Haarlemmer meer) heeft met algem. stemmen de volgende candidaten gesteld Voor de Tweede Kamer do heer G. B. 't Hooft (aftr.); voor de Provinciale Staten S. -baron van Heemstia (aftr.). Voor het diner ten Hove op heden zyn uitgenoodigd: do burgemeester van Apeldoorn on mevrouwde intendant van het Komnkiyk Paleis Het Loo en mevrouw; de generaal- majoor Prins, commandant van de 2de divisio, en de kolonel Campbell, commandant van het 8ste reg. infanterie. Naar men meldt, zou de benoeming van een burgemeester van Amsterdam in verband staan met een herzieuing van de aan dat ambt verbondon jaarwedde. De hoer Van Loo, Bouwkundige, werk zaam ten bureele voor de technische werk zaamheden aan de afd. Loodswezen aan het Departement van Marine, heeft zyn pensioen aangevraagd. -Te Amsterdam had do 122ste jaariyksche algemeen© vergadering plaats van het „Wis kundig Genootschap „Een onvermoeide arbeid komt alles to boven", onder leiding van prof. dr. P. H. Schouten, uit Groningen. Uit de verslagen, uitgebracht door den secretaris dr. M. C. Paralra, door dr. Coelingh namens den penningmeester mr. H. S. van Lennep on door den biblothecaris prof. D. J. Korteweg, bleek, dat het Genootschap in het algemeen in bloeienden toestand verkeert. Op do uitgeschreven pryevragen werden drie antwoorden ontvangen, die alle op het advies van de daartoe bestemde commissies bekroond werden en by het openen der naambriefjes bleken geschreven te zyn door den heer Fred. Schut, phil. nat. doctor te Amsterdam, mevr. A. G. van Kerkhoven Wythoff, to Haarlem, on dr. W. A. Wythoff, te Amsterdam. De aftredende leden van het bostuur, zynde de heeren mr. H. S. van Lonnep, prof. W. Kapteyn on dr. D. Coelingh, werden her kozen. Ten slotte hield de voorzitter een voordracht over do doorsnede van twee oppervlakken van den derden graad. Op 82-jarigen leeftyd is te Amsterdam overleden de heer J. H. Swildens, een bekend onderwysman. Hy was o. a. mede-oprichter van het Nederlandsch Onderwyzersgenoot- schap en van de Oefonschoolvoor onderwyzera aldaar. Twee jaren geleden, by zyn 80ste geboorto-- jaar, werd den heer Swildens door de onder- wyzerswereld een welverdiende hulde gebracht., In een geheime Amsterdamsche Gemeente raadszitting van j.l. Woensdag is in beginsel besloten tot kosteloozen afstand aan het Ryk van het voormalige Buiten-Gasthuis met eenigo bybehoorende gronden aan de Constantyn Huygensstraat, voor de vestiging van'sRyks Ethnographisch Museum te Amsterdam. Het geheel (gebouw en terrein) vertegenwoordigt een waai 'e van 200,000. (Ebl.) Het jaarverslag der Zuidhollandsche Maat8chappy tot Redding van Schipbreukelin gen vangt aan met woorden van waardeering aan de nagedachtenis van den overleden eere voorzitter, den heer J. J. Marie van Heel, sind?» 1847 lid van het bestuur en een krachtige steun voor de maatschappy, die hy oog in zyn testament met een aanzieniyk legaat heeft bedacht 10,000). Secretaris der maatschappy is sinds 1 Mei 1900 de heer A. E. Arkenbout Schokker. De stoomreddingboot „President Van Heel" kon na verbouwing van den ketel geregeld dienst doen. Te Ter Heide werd een nieuwe reddingboot in dienst gesteld, welke den naam ontving van „Secretaris Schumacher", als dankbare herinnering aan alles wat het overleden be stuurslid gedurende tal van jaren voor de maatschappy hoeft gedaan. Het vaste personeel van de stoomredding boot heeft speciaal voor hen aan den Hoek van Holland gebouwde woningen betrokken. Met behulp der maatschappy zya in 1900 vyf en dertig menschen gered. Behalve een legaat van ƒ10,000 van den heer Van Heel, kreeg de maatschappy een gift van ƒ200 van den heer J. S. Jzn., terwyl aan scheepsbydragen 17,837.53 werd ontvangen. De rekening, loopende over een bedrag van ƒ34,628.89, sluit met een nadeelig saldo van ƒ2020.491/,. De by het 8ate reg. inf. nieuwbenoemde kapt. A. A. H. Wienholts Koestal, is bestemd voor het lste bataljon van het korps to Doesburg in garnizoen. De by het 4do reg.' inf. tot laten luit. bevorderde 2do uit. J. H. 0. P. Brandt biyft te Loiden in garnizoen. Met leedwezen vernemen wy, dat de toestand van den heer F. W. van Eeden zeer zorgiyk is. (E. C) Hr. Ms. pantserdekschip „Zeeland", onder bevel van den kapitein ter zee H. F. Kouwen- borg, is 25 dezer van Curasao vertrokken, ten einde eenige plaatsen in de Westindische koloniën to bezoeken. De lste luit. M. E. Grefo, van het 4de reg. inf. te Gouda, wordt 1 Mei overgeplaatst by het 6de reg. inf. te Breda. Een geacht Amsterdamsch koopman, do heer B. A. Alphonse Wübbe, commissaris der Credietvereenlging, is Zatordag aldaar overleden. Naar „Hot Centrum" vernoemt, ls dr. Schaepman van zyn reis naar Rome in goeden wolstand teruggekeerd. id „En ik hoop, dat je ze ook nooit zult leeren keoren 1" riep Ronald heftig. „Die honds votten l Wanneer jy er niet geweest waart, had ik dien kleino mot zyn scholvischoogen op don grond geworpen. Dat zyn die opge blazen snaken, die ons zulk oon slechte renommóe in het buitenland bezorgen, en dat is geen wonder 1 Ik zou het liefst weer omkeeren en dien kerel nog oen flink pak Blaag geven l" Rosamund smoekte haar echtgenoot, tot bedaren te komen en zich daarover niet meer op te winden. „Nu is immers alles voorby1" „Elk ander meisje zou zichzelve hebben welon te verweren", zeide hy, nog steeds geörgerd. „Maar jy bent een bangerd. Iedereen 'ziet op den eersten blik, dat men alles met jou beginnon kan. Ik bon heel biy, dat ik zoo hals over-kop met je getrouwd ben, want ik hen vast overtuigd, dat jy liever den eerste den beste, dien mrs. Brico voor je had uit gekozen, zoudt genomen, dan dat je „neen" zoudt gezegd hebben." „Nu, ik heb ton minste tegen jou geen „neen" gezegd", antwoordde Rosamund lachend, „daarom kan ik ook niot inzien, waarom jy nu nog bromt en uit je humeur zyt. En dien vreeselyken man zal ik immers nooit weerzien on ik. behoef dus ook niet meer aan hem te denken." „Ik vind hot ellendig, dat ik zulk een lief ▼Touwtje als jy, Rosio, alleen moet achter laten. Ik zou er nu alles in de wereld om geven, wanneer ik niot weg moest; maar ik moet: ik heb myn schepen achter my ver brand. Het maakt my lettorlyk razend, wan neer ik or maar aan denk, dat andere mannen met je dansen en jo bewonderen zullen, ja, reed3 de gedachte, dat zo met je praten zul len, windt my op. Je ziet, ik ben een ware Othello." „Ik zal wel niet veel in do gelegenheid zyn om te dansen. Zeg my toch eens, hoeveel jonge mannen er in Horton eigeniyk zyn, gy onnoozele, oude Ronald I" „Ja, dat is ton minste een kleine troost I" merkte hy met een zucht van verlichting op. „Ik geloof niet, dat je in den eersten tyd behalve dokter Black on mr. Cameron andere heeren te zien zult krygen." „Het schynt, dat jo my hot liefst zoudt willen opsluiten, Ronald l Dat is afschuweiyk van je! En my is het toch om het oven, hoeveel dames jy daarginds zult ontmoeten." „O, dat is heel iets anders l Zoolang wy by elkaar zyn, geef ik er niets om, maar wanneer gy aan je zelve zyt overgelaten, ben je nog geheel oen kind. Bovendien is het zeer waarschynlyk, dat ik daar ginds niet met dames in aanraking kom; de vrouw van een schaapherder zal ik wel het eerste zien, maar ik twyfel of ik zelfs die zal ont moeten. Ik elk geval kan ik voor myzelven zorgen, en hot zou een groote geruststelling zyn, wanneer ik dat ook van jou kon zeggen. Daar zyn wy aan het hotel 1 Ik hoop, dat wy nog een souper kunnen krygen 1" VIL O? een naargeestigen namiddag, in hot begin van December, voer Ronald op oon der grootste booten van do P. en Q.-maatschappy, wolke via het Suezkanaal naar Melbourne be stemd was, door het Kanaal. Eon man is do vrouwelyko verlichting van tranon ontzegd, maar toch glinsterde er iets dergelyks in Ronalds oogon, toen Engelands witte rotsen uit zyn gezichtskring verdwenen. Hy boog zich over do borstwering en beschouwde de groene golven alsof hy tot haar zeggen wilde „Gy brengt my steeds verder van myn go- liefde Rosamund wegl" De dagen verstreken en duizenden mijlen lagen nu tusschen hem on haar; rnaar hy troostte zichzelven, terwyl hy haar lange, lange brieven schreef en zich zelven steeds weer voorhield: „Een jaar ia spoedig voorby 1" Maar Rosamund, die tot haar saai, eentonig bestaan te Horton, tot haar zwarte kleedoron, waarmede zy over haar grootmoeder rouwde, tot haar wandelingen met Roy was terug- gekoerd, was het, alsof haar hart moest breken. In het byzyn van anderen waagde zy niet aan heftige uitbarstingen van smart toe te geven, maar wanneer zy ver weg was, waar geen menscheiyk oog haar kon gade slaan, gaf zy zich goheol aan haar verdriet over. Urenlang zat zy op den hoogen, steen- achtigen oever der zee, sloeg de voorbij varende stoombooten gade en weende voort durend. Zy had dan natuuriyk roode, beschreide oogen, welko de alles ziende Maggs niet ontgingen. „Wat hebt gy tegenwoordig toch aan je oogon, kind?" zeide deze verdrietig. „De oog leden zyn immers geheel ontstoken. Gy weet niet, hoe leeiyk gy er uitziet; dat komt van dat eeuwige rondloopen in den kouden wind." Maar ofschoon zy Rosamund niet meer liet uitgaan, werden de oogen niet beter. De leden waren nog evoa ontstoken als voor dien tyd, vooral 's morgens, wanneer Rosamund den halven nacht had geweend. Het was een geluk voor Rosamund, dat Maggs niot lezen kon, en dus dacht deze, dat de dikke brievon, die uit Suez en Colombo kwamen, van do mooder barer jonge meesteros waren. Rosamund had haar Paryscho kleeren,zoowol als eenigo andere zaken, schoonen, waaiers, zakdoeken, enz., alle geschenken van Ronald, in een oudo kast van haar kamer achter slot geborgen. Zy nam die er menigmaal uit en beschouwde ze met kloppend hart en vochtige oogen. Op oen avond trok zy zelfs haar wit- zyden japon en haar avondmantel, bandschoo- nen on fijn verlakte schoentjes aan en trachtte zich toon te verbeelden, dat zy op Ronalds kloppen tegen óe deur wachtte on op zyn vraag, of zy klaar was. „Ach, al deze schatten, hoeveel konden zy haar vertellen! Zy bezat een magnifleken waaier, dien hy voor haar in de rue do la Paix gekocht had, een mooi wandeltoilet uit „Maison Roger", photographieön van alle plaatsen, die zy samen hadden bozocht, van Père la Chaise, van de Saint Chapelle, uit Versailles, St.-Cloud, enz., alsook haar eigen en Ronalds portret in kabinetformaat, maar volgens oud Fransch gebruik niet samen op óén photographio. Ook had zy een album uit juchtleder, een werkmandje, een broche, welke oen vlinder voorstelde, en een gouden speld in den vorm eoner roos. Ja, Ronald had z\jn zuur verdiende penningen als een vorst uit gegeven. „Maar dat doet er niets toe," had hy zyn geweten gerustgesteld, „zy heeft nog nooit iets gezien en nog nooit een genoegen gehad. Men trouwt niet eiken dag en ik kan werken en het weer verdienon, wanneer zy niet meer by my is." Ten slotte kwamen overste on mrs. Brice, zoowel als miss lirioe, echter toch goheol onverwacht en plotsoling .n Engeland aan. Do gezondheid van den overste was zeer achteruitgegaan; het late naar bod gaan, do copieuze maaltydon on hot velo whiskey- en 80dawater-drinkon bogonnon hun invloed te doen gevoelen. De dcctoren hadden gezegd „Gy hebt geen t'Jd to verliezenwanneer gy woor gezond wilt worden, moest gy naar Engeland terugkooren en uaar blyven." Mrs. Brico brak daarom, alhoewel ook zeer ongaarne, haar huishouden in Indiö op, zond een lyjst van haar bezittingen, van eon piano tot aan e6n muizenval toe, by haar kennissen rond, en ovorvioeg haar vrienden voor haar koeion, hoenders en pony's op de onbo-' schaamdsto wyze, len minste, dat beweerden dozen later. Mrs. Brice liet haar hart zooveel zy daarvan bezat in Indiö achter, en in het oogenblik, dat de vuurtoron van Col aba, uit haar oogon verdwoon, was het haar, alsof het mooiste gedoelto van haar loven nu voorby was. Zy wist, dat het grootste gedoelto van hot vermogen der oude mrs. Balmaine Rosa mund toebehoorde en zy had na haar aankomst in Engeland dadeiyk een zeer interessant, onderhoud met den advocaat on zaakwaar nemer der oude dame. Do rente van hot kapitaal beliep vyf duizend pond sterling in het jaar en werd voor Rosamund beheerd totdat zy vyf on twintig jaar was of trouwde. Het is overbodig liier by to voegen, dat mrs. Brice niot van plan was, Rosamund vóór haar vyf en twintigste jaar to laten trouwen, want zoo had zy nog byna zeven jaar lang hot vruchtgebruik van hot vermogen barer dochter» {Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1