N\ 12627 h c Woensdag 34 April. A®. 1901. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. |-l> Eerste Blad. IEIDSCH DA&BLAD PRIJS DEZER COURANT j /|*Voor Loidon por 8 maandonS S 5 f 1.10.* Buiten Loiden, por loopor en waar agenten govostigd zyn v 1.30 ■i j Franco per post1.65* PRIJS DER AD VERTEN T1ÜN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Dit nomuier bestaat nit TWEE WJrr Bladen. Hed.-Zuidali ikaansclie Vereeniging. Afdeeling Leiden en Omstreken Ten einde misverstand te voorkomen wordt ln herinnering gebracht, dat in het jaar 1900 reeds een som van 11,000 door den Penning meester der Afdeeling aan den Algemeenen Penningmeester der Vereeniging is gezonden, uitmakende met hot gisteren te dezer plaatse vermelde een bedrag van f 13,200. Buitendien z\jn vóór de oprichting der Afdeeling enkele bedragen rechtstreeks door de gevers aan den Algemeenen Penningmeester gezonden. Oflloleele lienaiwgerlug. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 7, 2do lid, der Wet tot regeling .van den kleinhandel in sterken drank; Herinneren belanghebbenden aan hun verplichting tot betaling van het verschuldigde V ergun- ningsrecht voor de uitoefening van den kleinhandel in sterkeu drank vóór of op 30 'April a. s., zullende zij, bij niet-voldoening vóór het einde van het loopende vergunmugsjaar, zich blootstellen aan de toepassiug van de artt. 14 en (16, lste lid van bovenaangehaalde Wet. De artikelen 7, 2e lid, 14 en 16, le lid, luiden mis volgt: J Art. 7, 2e lid. .De vergunning wordt telkens '.geacht weder voor óón jaar te zijn verlengd, -.indien vóór het eindigen van den termijn het .verschuldigde vergunningsrecht voor den vol- .genden termijn ia bepaald en Burgemeester en .Wethouders art. 9 van deze Wet niet hebben .toegepast." Art. 14. .Wanneer zonder de veroischto ver- gunning sterke drank in het klein wordt ver .kocht, verbieden Burgemeester en Wet houd. .het voortzetten van dien verkoop en doen zij .dien desnoods beletten." Art. 16, le lid. .Onverminderd de straffen wegens .overtreding der wetten op het patent of wegens .het houden van een huis van hazardspel wordt .met gevangenisstraf vau één tol een-en-twintig .dagen of geldboete van vjjttig cents tot honderd .gulden gestraft." lo. .hij, die zonder de vereischte vergunning .sterken drank in het klein verkoopt, te koop .aanbiedt of ten verkoop in voorraad heeft." Burgemeester eu Wethouders voornoemd, LeideD, F. WAS, burgemeester. 23 April 1901* VAN HEIJST, Secretaris. Burgemeester ©n Wethouders van Leiden; Gezien het adres van G. 0. VAN DAM, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van een Koek- en Banketbakker^ in het perceel Steenstraat No. 47, kad. bekend Sectio B No. 160; Gelet op de artt 6 en 7 der Hinderwet, Geven by deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede, dat op Dinsdag 7 Mei aanst-, 'a voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzook in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 23 April 1901- VAN HEYST, Secrotaris. Dlreelo Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter alge meene keunis, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen is ter band gesteld het kohier der Personeele belasting No. 7 van deu dienst 1901, executoir verklaard den 22sten April jl., en herinnert voorts do belanghebbenden aan hun verplichting om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 23 April 1901. F. WAS. De Burgemeester der gemeente Leiden; Gelet op art. 55, laatste lid dor Kieswet; Brengt ter kennis van de kiesgerechtigden, dat de stemming ter benoeming van een lid van de Provinciale Staten van Zuid-Bolland in het kies district Leiden zal plaat3 hebben op Dinsdag den 30sten April 1901, van des voor- middags acht tot des namiddags vijf uren. De lijsten der candidaten bevatten in alpha- betische volgorde de volgende namen, als: Mr. J. OPPENHEIM, W. PEKA. De herstemming, zoo die noodig mocht blijkon, zal plaats hebben op D i n a d a g 14 Mei 1901. Are. 128 van het Wetboek van Strairecht luidt: .Hij, die opzettelijk zich voor een ander uit- gevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift .uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt ge- „straft met gevangenisstraf van ten hoogsie één '^Leiden, 23 April 190L De Burgemeester voornoemd, F. WAS. Leiden, April. By den heer Lemcke, Rapenburg hoek Heerensteog, alhier, is geëxposeerd e6n mooi, 'zonnig Hofje („Bethanië") van onzen stadge noot R. Raar. Naar wy vernemen, zal de Chr. Jongelinga- vereeniging ,Pred. 12 la", alhier, den lOJen Juni a. 8. haar 40 jarig bestaan vieren. Uit Groningen meldt men aan de „N. R. C." Na mr. H. L. Drucker hoeft verklaard, dat hjj zich heeft aangesloten by de vryzinnig- democratische party (zie het Persoverzicht in ons Tweede Blad), zal vermoedeiyk de liberale ki^sveieeniglng .Eendracht maakt Macht" mr. S. van Houten candidaat stellen. .Burgerplicht" stelt naar alle waarschynlykheid, overeen komstig het voorstel van haar bestuur, mr. Drucker candidaat; intusschen wordt verwacht, dat ook in haar vergadering de candidatuur- Dziicker bestreden zal woruea. Als merkwaardigheid wordt ons van particuliere zyde uit Wassenaar gemeld, dat in de pas geïnstalleerde commissie tot wering van schoolverzuim, het bestuur bestaat uit den pastoor als voorzitter en den dominee als secretaris. Beroepen is by de Ned.-Herv. Gem. te Workum, ds. D. J. van Aalst, pred. te Noord- wykerhout. Benoemd is tot derden geneesheer in het krankzinnigengesticht te Zutfen dr. J. P. L. Hulst, te 0eg8tgeeat. In de algemeene aandeelhoudersvergade ring van het Kon. Zoöl. Botanisch Genoot schap te 's-Gravenhage werd door den direc teur, den heer D. N. Dietz, verslag uitgebracht van den toestand van het Genootschap over het jaar 1900. In den loop van het verslagjaar werden vleeschetende dieren, allo vischetende water vogels en alle roofvogels op 2 na opgeruimd, deels door ruiling, deels door verkoop. Do Diergaardo bezat op 31 December jl. 118 zoogdieren en 951 vogels. Het verslagjaar was voor de Botanische afdeeling van het Genootschap in alle opzich ten gunstig. De ünancieele uitkomst van het jaar 1900 kan gunstig genoemd worden. Hoofdzakelijk hoeft daartoe medegewerkt de inkrimping der afdeeling Diergaarde. In het geheel hebben de uitgaven, inforest daaronder begrepen, ƒ7291 minder bedragen dan in 1899. Een en ander heeft ten gevolge gehad, dat de rekening over 1900 na afschi ij- ving van 7222 op de boekwaarde der aan het Genootschap toebehoorende effecten met eon voordeeiig saldo sluit van ƒ1306. Het ledental bedroeg op den lston Januari 1901: 2151 togen 2441 op 1 Januari 1900. De bezittingen van hot Fonds voor de ambtenaren, enz. vertegenwoordigen op ulto. 1900 een gezameniyke waarde van ƒ24,776. In de Dinsdag te Haarlem gehouden vergaderteg van den Algemeenen Nederland- schen- Bond van Mineraalwaterfabrikanten en Bierhandelaren, waarby aanwezig waren de afgevaardigden van Alkmaar, Amsterdam, Gouda, Haarlem, Leiden, 'e-Gravenhago en Utrecht, werd bepaald, dat de zotel van den Bond zal z(jn te Amsterdam, worden de sta tuten en hot huishoudeiyk reglement vastge steld en besloten op de statuten ten spoedigste de Koninklyke goedkeuring aan te vragen. Als leden van het hoofdbestuur werden go- kozen de heeren: C. Visser, te Haarlem, tot voorzitter; een lid der firma M. Baggers Co., te Amsterdam, tot secretaris; J. D. Dieker, te Amsterdam, tot penningmeester; D. J. J. A. de Leur, te Utrecht, tot vice-voorzitter; J. A. Aukes, te Haarlem, tot 2den secretaris; P. Mesch, te Utrecht, tot 2den penning- moester; Henri Duynstó, te Gouda; J. Otter Br., te Alkmaar, en J. Wieringa, te 's-Graven hage, tot commissarissen. De Ünancieele commissie van toezicht zal bestaan uit do heerenJ. Huyvenaar, te 's Gravenhage; N. Imhoff, te Utrecht, en G. van VelseD, te Gouda, met de heeren: H. G. Capelle, to Amsterdam, en Joh. Boom, te Haarlem, tot plaatsvervangende leden. In beginsel werd aangenomen een vakorgaan op te richten. Aan den zangwedstryd voor gemengde koren op Zondag 28 April a. e., uitgeschreven door de Rotterdamsche Zangvereeniging „Poly hymnia", zullen deelnemen de volgende ver- eenigingen In de 2de afdeeling: „Excelsior" van Apel doorn; „Zanglust" van Amsterdam; „Harmonie" van Vianen a/d. Lok en „Polyhymnia" van Schiedam ln de late afdeeling: .Neutraal Gem. Koor D. I. N. D. U. A." van Haarlem„Vryzinnig Zangkoor" van Leidon, en „Nationale Zang school en Zang vereeniging" van Amsterdam. Behalve H. M. de Koningin en de gemeeute- raad van Rotterdam, hoeft ook de burge meester een fraaie medaille beschikbaar gesteld. De uitgestrektheid heidegrond, die de Koningin aan haar gemaal op zyn verjaardag heeft geschonken, is gelegen achter „de Hooge Duvel" naby de Spaansche kappen en be hoorde aan de Uddelscho hoogte. De akte van verkoop ten name van Z. K. H. Prins Hendrik is gepasseerd door notaris Neeb te Harderwyk. lieeds zyn verschillende arbeiders aan het werk gesteld on de ontginning ter hand geno men. Do Prins rydt er dagelijks heen, nu en dan vergezeld van H. M. de Koningin. To Nieuw-Loosdrecht is overleden ds. H. W. Eigeman, in den ouderdom van 71 jaren. Ds. Eigeman, emeritus-predikant by de Ned.-Horv. Kerk, aanvaardde 4 Maart 1855 do Evangeliebediening te Meeuwen, waarna hy nog te Hierden stond; van 1 Mei 18(34 tot 2 Juni 1872 was hy emeritus en stond vervolgens nog te Wezep en Nieuw-Loosdrecht om 1 Mei 1897 opnieuw emeritus te worden. De verwachting, dat de hulde, aanDerk Haspels gisteravond te Rotterdam te brengen, indrukwekkend zou zyn, is niet beschaamd. Alle plaatson in den schouwburg waren bezet, terwyi ook de orkestruimte geheel was ingenomen met belangstellenden in den gryzen kunstenaar. Reeds dadeiyk toen hy als koning Chri8üaan in Lemaitre's tooneelspel „Koningen*' zich vertoonde, barstte een groot gejuich los. De eigenlyke betooging was evenwel be waard tot na afloop van kot stuk. Toen het scherm rees, zag men op het tooneel veel kunst broeders en -zusters om den jubilaris geschaard, nog vermeerderd door de corypheeën van ver schillende gezelschappen uit den lande. De eerste, die hem met een eenvoudig woord een krans overreikte, was de heer M. J. Brusse, namens het Haspels-comité. Vervolgens sprak de heer Alex Faassen den jubilaris op de harteiykBte wyze toe en reikte hem een krans over namens het gezelschap der Rotterdam- sche Tooneelisten. In het openbaar wenschte hy daarby nadrukfceiyk te zeggen, dat de Jaatsten Maandag door beroepsbezigheden afwezig waren, anders zouden zy zeker allen ook toen reeds b(J de hulde in den schouw burg aanwezig zyn geweest. De heer Faassen herdacht verder zyn vrieudschappeiyke ver houding tot den jubilaris. Met u kan men ook nooit ruzie krygon, viel Haspels hem daarby in de rede. Toen trad Louis Bouwmeebter met een tweetal kransen naar voren. De eeno van de arti8ten van „Het Nederlandsch Tooneel" die hem hadden afgevaardigd om hun groot leedwezen te vertolken, dat Haspels voor altyd het tooneel zou verlaten, waardoor weder een der pilaren van Apollo's tempel instortte. Ik ken Rotterdam, zei spieker o. m. verder, en ben er daarom zeker van, dat ge uw verdere levensdagen in rust zult kunnen genieten. Want Rotterdam hul digt de kunstenaars, die het liefheeft, niet alleen wanneer zy nog vertoeven op het hoog6to standpunt van roem en eer, maar het vergt et hen ook niet als zy hun krachten dreigen te verliezen. Kunstenaars, die het lief en dierbaar zyn, bjyven het ook dierbaar, dat heeft het ten allen tyde getoond. De tweede krans, dien Bouwmeester overreikte, was van den Raad van Beheer der Koninkl|jko Vereeniging. Daarop was het woord aan den heer Tornooy Apèl, die mede met een lauwer uit naam der „NederlandscheTooneelvereeniging" daarmee uiting gaf aan de govoelons van piëteit der jongeren voor de oude, groote, oprechte kunstenaars. De volle zaal ia het beste bewys voor de achting, die men u toe draagt, een achting niet door u verworven met handjes geven, maar door uw eeriyke loopbaan. Er ia een oogonblik sprake geweest, ging de heer Ternooy Apèl voort, dat gy met ons uw jubiló zoudt gevierd hebben; de omstandigheden, die dit hebben doen misluk ken, wilde hy thans niet memoreeren. Om echter te toonen, dat het dor Vereeniging daarmee ernst was geweest, reikte hy Haspels een enveloppe over met waardevollen inhoud. Alsnu verscheen de heer Royaards, met warmte door hot publiek begroet. Uit de redo van den vorigen spreker had hy gemeend te mogen opmaken, dat er onder de jongeren niet altyd met waardeering van de ouden werd gewaagd. Dit had hem verwonderd, omdat hy meende, dat het jongo geslacht opgegroeid was in vereering voor de oudere kunstbroeders. H\j voor zich bleef ook de meening wel dege lijk toegodaan, dat de jongeren vol eerbied voor de ouden bleven, althans die jongeren welke op een leeftyd gekomen zyn, dat aan hun oordeel oenige waaide kon wordon gehecht. Maar bovenal zou dit het geval zyn jegens een man als Haspels, die niet uit den tyu was, maar veertig jaar lang met zyn tyd zóó was meegegaan, dat zeker de wensch levendig zou zyn, dat dit geen afscheid was voorgoed. Den jubilaris namens alie jongeren een lauwer overreikende, gaf hy de verzekering, dat voor hen de naam van Haspels naast zoo veel andere beroemde namen van reeds over leden of nog levende kunstenaars steeds met eero zou worden genoemd en gerespecteerd. Nadat vervolgens de heer Morriën nog iets had gezegd namens „Tivoli", werden onder oen geweldige uiting vau geestdrift van het publiek een reusachtige hoeveelheid kransen en bloemstukken aangedragen, waaronder Haspels by na werd bedolven. De als vei jongde grys- aard, die reeds allen afzonderiyk met een kort woord had bedankt, stamelde nu enkele woor den van dank tot zyn geliefd publiek, dat by geen vaarwel toeriep, maar dat hy het vol gend jaar als de gelegenheid hem mocht worden geschonken, inviteerde op „hot kasteel van den markies De la Seigliöre". Deze mede- deeling werd eveneens met daverend applaus begroet, waarop do indrukwekkende hulde betuiging een einde nam. (Hbl.) In de Serie „Betrekkingen voor Vrouwen" door Johanna van Woude zyn nu opgenomen eenige wenken omtrent de opleiding tot en de uitoefening der vakkon van dentiste eu kook8choolleeraros en leerares in de huishoud kunde. (Uitgaaf van L. J. Veen, te Amsterdam.) Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kap. te Heemskerk den weieerw. hoer J. H. F. Root, die kap. was te Zoetermeer, te Amsterdam (H. Bonifacius) den weieerw. heer J. M. C. Nuyen, te Bennebroek den weieerw. G. M. A. Beukes en te Weesp den weieerw. heer A. E. C. Huf, thans kap. te Nootdorp. Het Provinciaal kerkbestuur van Gelderland heeft aan dr. H. Roodhuyzen, predikant by de Nod.-Herv. Gemeente te Zalt-Bommel, op diens verzoek, na meer dan 40-jaren dienst eervol emeritaat verleend tegen 1 Juli a.s. Over de buitengewone algemeene ver gadering van den Christelijk-historischen Kiezersbond, op Maandag jl. te Utrecht ge houden, is aan het BUir. Dagblad" het vol gende ontleend; Het punt der agenda: „Voorbereiding der aanstaande algemeene verkiezingen" was verdeeld in deze 4 onderdeelen: a. Vaststelling van gedragaiyn; b. Propaganda; c. Organisatie van do kiesdistricten; d. Bespreking van candidaten. Punt a. Vooraf ging een ruime algemeone aangeving van de gedragsiyn door den 2den voorzitter van het hoofdbestuur, dr. J. Th. de Visser, pred. to Amsterdam, afgevaardigde ter Tweede Kamer voor Rotterdam, waarin deze begaafde spreker op zeer duldeiyke wyze aangaf in hoever de bond moet trachten zelf standig te blyven en zelfstandig op te treden, alsmede in hoever samengaan met anderen mogelyk zou kunnen zyn. Punt b. „Propaganda". Het weergeven van besprekingen kan kort zyn. Dienaangaande bleek ook hier meer het bezwaar te liggen in het aanvatten dan in het voortbewegen, want reeds uit den kring der aanwezigen deden zich mannen op, genegen hier en daar te spreken, en werden ten opzichte der geldmiddelen woorden van troost en be moediging gehoord. Punt c. Organisatie van de kiesdistricten was, ook door al het voorafgaande spoedig afgedaan, en evenzoo: Punt d. Besproking van candidaten; omdat in de algemeene wenken en beschouwingen, in punt a gegeven, en in de beantwoording van vragoü door het hoofdbestuur, waar het personen en plaatseiyke toestanden betrof waar zeker ook rekening mee te houden is reeds voor een groot deel bespreking van candidaten lag opgesloten. Het hoofdbestuur deed voorlezing van een gros lyat van candi daten over het gansche land voor de a. s. verkiezingen geschikt, waarby den aanwezigen gelegenheid gegeven werd, opmerkingen of vragen omtrent genoemde personen te doen, of door eigen opgaaf de lystnog te vergrooten. In de Buitensociêteit te Zutfen zal op Hemelvaartsdag het Nedorlandsch Jongelings verbond een algemeene vergadering houden, waaraan een 2000-tal leden zullen deelnemen, 's Morgens zal er iu do St.-Walburgskerk een godsdienstoefening plaats bobben. De heer P. P. Horrix heeft aan den minister van binnenlandscho zaken een adres gericht, waarin hy verzoekt, dat spoedig worde aanhangig gemaakt een wotsvoorstel, waarby de gedwongen vaccinatie van schoolgaande kinderen worde opgeheven. By do Tweedo Kamer was gisteren o. m. ingekomen een missive van den minister van oorlog, houdende Intrekking van het wets ontwerp tot regeling vau de samenstelling d r landmacht. Door het comitó ter verspreiding van do beginselen der „Confessioneele Vereeniging" is tegen 25 April a. s. te Utrecht in het Geb. voor K. en W. een vergadering van kerkeiyke ambtedragers belegd. Aan de orde zullen d© volgende onderwerpen worden gesteld: „Ontwerp tot reorganisatie dor Herv. Kerk naar de beginselen onzer Belijdenis en don eisch van het oogenblik", door dr. Ph. J. Hoedemaker; „Protest, in te dienen door de classlcale vergaderingen tegen de wyze, waarop het Regl. Gen. kas ia tot stand gekomen", door dr. P. J. Kromsigt; „Reglement op do wykgemeenten", door dr. P. J. Kromsigt; „Beheersquaestio", door ds. J. Boer Knottnerus van Yriezenveen. Het stoomschip „Herzog" (uitreis) ver trok 20 April van Lissabon; de „Kronprinz" (uitreis) vertrok 20 April van Mozambique; de „König" (thuisreis) vertrok 21 April van Mozambique; de „Prinses Amalia" arriveerde 23 April van Amsterdam te Batavia; de „Gouverneur" (uitrois) passeerde 22 April Aden; de „Lawoe", van Rotterdam naar Java, vertrok 23 April van Southampton. Alkomade. Tot lid van den Raad dezer gemeente, in de plaats van den heer T. Niglen, overleden, is by enkele candidaat stolling, by de verkiezing op 23 dezer, benoemd do heer C. van Berkel, te Oude-Wetenng. Bodegraven. Zondagmorgen, terwyi de bewoners naar de kerk waren, is er in de woning van den heer W. Karssen, alhier, een niet groote, doch brutale diefstal gepleegd. Door eeu raam is do dief waarscliyniyk binnen gekomen en heeft in do woonkamer een kastje opengebroken en daaruit zes ryksdaaldors weggenomen, terwyi hy het overige, ook in het kastje geborgen, geld onaangeroerd liet liggen. By de politie is van den diefstal aan- gilte gedaan. Koudekerk. De heer J. C. van Voorthuysen, benoemd tot burgemeester dezer gemeente, zal Donderdagmorgen door een eerewacht aan de grens der gemeente Leiderdorp worden afgehaald en naar het RaaJhuia gebracht, alwaar de installatie zal plaats hebben. Des middags zullen de deolnemers aan die eere wacht een ringrydery op het dorp organiseeron, waaraan ook door anderen, hetzy te paard of op rywielen, kan worden deelgenomen. Lisöö. Do bevolking dezer gemeente naar de godsdienstige gezindten bedroeg op 1 Jan Ned.-Hervormden 928, "Waalsch-Hervormdon 3, Evang.-Lutherechen 1, Doopsgezinden 10, Remonstranten 5, Ciir. Gereformeerden 253, Oud-Gereformeerden 289, overige Gereformeer den 150, Roomsch-Katholieken 2408, Nodorl, l8iaë)ieten 6, geene gezindte 6, te zamon 4009 zielen. Op Donderdag 25 April a. alhier gelegenheid bestaan tot kostelooze inenting. Aanmelding behoort te geschieden by eender geneeskundigen. Oudshoorn. Door het vallen van ©en petro- leumlamp ontstond Zondagavond onder do godsdienstoefening een begin van brand in de kerk der Gereformeerde Gemeonte alhier. Door spoedig toegeschoten hulp word do brand spoedig gebluacht. Enkele banken, als mede de vloer, kregen eenige brandschade. Het kohior van den hoofdeiyken omslag dienst 1901, sluitende met een bedrag van 4253.175, is van af 24 April gedurende 5 maanden op de secretarie voor eon ieder ter inzage nedergelegd. Wassenaar. Vrydag 26 April zal gelegen- heid gegeven worden tot inenting en her- inenting. Belanghebbenden kunnen zich des morgens tusschen 9 en 10 uren vervoegen b(J den gemeente-geneesheer, dr. Duetz. Oude-Wetering. Stemgerechtigde mans lidmaten der Ned.-Herv. Gemeente van Oudo en Nieuwe-Wetenng hebben by stemmingj met 28 tegen 18 stemmen, beslist, het be- roepen van predikanten, ödz. to doen plaats hebben door den kerkeraad, geiyk tot heden geschiedde. 18 stemger. verklaarden zich voor een kiescollege. In de plaats van D. "Waasdorp, die naar elders vertrekt, Is benoemd tot koster in do Herv. Kerk, alhier, G. Vollmuller. Woubruggo. De algemeene plaatselyke politie verordening dezer gemeente is voor zooverre de inrichting der brandweer en hcc braDdwezen betreft, aanmerkeiyk gewyzigd, zullende nu by voorkeur een vast vrywillig korps worden gevormd en aangewezen, met recht van plaatsvervanging. Zoeterwoudo. (Hooge Ryndyk). Ter aan vulling van het gisteren medegedeelde omtrent de wjjding der klokken van de R. K. kerk aan den Ryndyk zy nog vermeldt, dat do polychromie van de kerk, het altaar enz., ontworpen door den architect J. H. Tonnaer te Delit, is uitgevoerd door den heer H. vau der Bteen, huis- en decoratieschilder te Leiden, Uit <lo Cautwooiirunt". Koninklijke besluiten. Benoemd tot inspecteur der directe belastingen, invoerrechte r en accijnzen te Amsterdam, G. L. van LaDSchot.' Üubrocht, adjunct-inspecteur aldaar; te Emmen, jhr. U. A. Wttewaal van Stoetwegen, adjunct- inspeoteur te Amsterdam. Op verzoek eervol ontslagen H. Arntzonius als, directeur van bet postkantoor te Eindhoven; J.^ F. L. Stroebei, bureel-ambtenaar van don rijks* waterstaat te 's-Gravenhag©, de eerste wegens lichaamsgebreken. Benoemd tot raadsheer in bet gerechtshof te 's-Gravenhage, jhr. mr. J. van Doorn, rechter ia de roohtbank to Amsterdam. Herbenoemd tot eohoolopziener ia hot arron dissement Heerenveen, Fh. \V. Weber te Heeren veen; te Beetsterzwaag, mr. W. H. Jonkers te Kortezwaag; te Enschedee, mr. E. E. van Kiemsdyk te Goor. Ï1VEEDE KAMER. Wyziging der Militlewet. Op de artikelen 123 en 124, rogelende den j dienst, enz. van het blijvend gedeelte, lichtte de heer Van Karnebeck een amendement toe om te bepalen, dat ingeiyfden, die zicb voor kadervorming hebben aangemeld en behooren tot het blyvond gedeelte en die voor kadervorming zyn aangewezen, steeds zullen behooren tot het eerst onder de wapenen biyvende of het eerst onder de wapenen komende gedeelte dor lichting. Do Minister van Oorlog verdedigde zyn stelsel van het biyvend gedeelte, betoogende, dat wachtdiensten noodig zyn voor de ziel kundige opvoeding van de manschappen.1 Voorts constateerde de Minister, dat alleen algemeene corveeen, als schoonmaken van kazernes, enz., aan burgers kunnen wordon opgedragen, maar dat by veel andere cor veeen de oliicieren disciplinaire bevoegdheid moeten hebben tegonover de personen, die de corveeën verrichten. De Minister berekende nog, dat een cantine-dienst, door burgers uit geoefend, 60,000 per jaar meer zou kosten. De Minister verdedigde vorder het cyfor van 7500 man voor hot LJyvend gedeelte als beslist noodig, en hy constateerde, dat de vermeerdering van uitgaaf door verhoo ging van het contingent en biyvend ge deelte, zou bedragen 950,000 a 1 millioen gulden voor het volgend jaar. Vermindering vau uitgaven zou Blocbts to veikrygen zyn door vermindering van het gehalte van hot leger, waardoor het vertrouwen van het leger zou verdwynon on ten gevolge waarvan do kans op paniek in oorlcgstyd zou toe nemen. Veel liever zou de Minister dan ook zion, dat de Kamer het artikel afstemde, dan hem voor de consciëntievraag te plaatsen, om de wet uit te voeren met oen leger van onvoldoend gehalte. Nimmer zou hy de ver- antwoordeiykheid daarvoor willen accepteeren. Worden echter zyn artikelen aangenomen, dan heeft hy het volste vertrouwen, dat do toestanden goed zullen zyn. De Minister van Financiën verdedigd» z'ynerzyds deze vorbooglng van uitgaven. MilUicwct, De heer Troelstra heeft als eub-amendemont op hot amendement van den heer Van Gilae voorgesteld, om uit het door dezen voorgestelde art. 124 te doen vervallen de volgendo alinea; 0Llüt u& aan de u&u£chappen van hetzelfde

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1