No. 12G24 LJFIDSCH DAGBLAD, ZATERDAG 20 APRIL. - DERDS BLAD. president uit do aanzienlijke minderheid. Dit is het geval in do Tweede Kamer en in de Synode. Zoo ook moot de Kerkeraad de af spiegeling zijn van de Gemeente, het groote geheel, bestaande uit verschillende bestand- deelen. Het algemeen stemrecht alleen houdt daarmee geen rekening en drijft allen op den achtergrond, om de meerderheid aan het roer te brengen. Dat is echter af to kouren. De vrijzinnigen hebben dus dit staat vaat recht op vertegenwoordiging. Een tweede vraag is echter: „Hoe bereiken wy ons doel En het antwoord op deze vraag moet volgens prof. O. luiden: „Wij, vrijzinnigen, moeten steunen degenen, dio geneigd zyn den vrij zinnigen eenig recht te doen wedervaren, in dit geval de candidaten dor gömatigd orthodoxe partjjj. Het gebeurt meer, vooral by herstem mingen, dat men de schaal doet overslaan naar de zijdo, die het minst, onaangenaam is. Prof. Eerdmans verklaarde het mot prof. OfFerhaus eens te zijn op het punt van ver tegenwoordiging. De vrijzinnigen worden thans hier niet vertegenwoordigd, maar wel be stuurd. Vooral de ontvanger aan de Pieters kerk bestuurt hen terdege. Men doet maar alsof de gansche Gemeente orthodox warel Maar om de gematigd orthodoxen te steunen, daar wil prof. Eerdmans niet aan. Het is hem even dierbaar of hij van den hond dan wel van de poes wordt gebeten. Onder de thee zijn zulke gematigd orthodoxen heel ver draagzaam, men gaat dan hoelwat van hen donken, maar in de kerkoraadskamer zjjn ze anders. Misschien heeft prof. OfFerhaus een andore ervaring. Maar hot is de meening van prof. Eerdmans, dat de vrijzinnigen die ge matigden niet moeten steunen en dat hoe grooler de orthodoxen worden en hoe meer ze worden beheerscht door meneer Jansen van liet gymnasium groote hilariteitdes te beter hot voor de vrijzinnigen is. Daarenboven, merkte prof. Eerdmans op, we hebben nu onze eigen candidaten, en hy wees er nog op, dat G. J. Eggink, zooals aanvankelijk gedacht werd, niet ia de gematigd orthodoxe, maar de vrijzinnige Eggink, om ten slotte als zijn meening uit te spreken, dat van de half- orthodoxen weinig te verwachten en te hopen is voor do vrijzinnigen. Prof. OfFerhaus meent nog te moeten opmerken, dat, als nu de eerste poging mislukt, men dadelijk weer aan het einde zal staan. Zijn raad opvolgende, kon men echter volhouden. De heer J. P. Duyverman legde getuigenis af van zjjn ervaringen, opgedaan by pogingen om 111 overleg met de kiesvereeniging „De Ned.-Herv. Kerk" een candidaleniyst op te maken, welke pogingen mislukten. De behan deling was best,' maar daar bleef hot by, van steun geen sprake, daarop geen kans. De woorden van ds. Oort, van den katheder in de Volkszaal zijn vrijzinnigen hoorders jl. Zondag toegeroepen: „Moed houdenl" bracht de hoer Duyverman in herinnering en hy zeide veel van do toekomst te verwachten, dat een volgend jaar de vereeniging van Yryzinnige Hervormden weer zou doeinemen aan do ver kiezingen en boval de Veroeniging üy allen aan. In zijn slotwoord drong piof. Oorf er sterk op aan, te gaan stemullïi. Die van de atom- bus wegblijft, pleegt verraderij. Den talrijk aanwezigen vrouwen drukte hy op hot hart haar mannen tot deelneming aan de stemming aan te sporen; hy gaf een wenk omtrent de indiening der attestatie en deed eon beroep op veler steun van de Vereeniging. Financleelo Kroniek, Hoewel de markt in Wallstreefc afwisselend onder den invloed van ongunstige verschijnselen en hausso-inaiupulatiön verkeerde, liet zich onze markt hierdoor niet influenceeren, doch behield haar ferm karakter; hier deelde raoo niet in de pessimistische stemming van het oogenblik, doch bleef men ook verre van de plotseling weder intredende hausse periode in Amerika. De meeste aandacht werd geschonken aan de onderhandelingen, over de consolïdatioplannen van do Chicago Uurlington-Quincy-Spoorweg- muatschappij met de lijnen van de Great-Northern en van de Northern-Pacific-Spoorweg-maatsohappij, welke volgens berichten uit Nieuw-York voltooid zijn, doch welk bericht van uit Londen weer wordt tegengesproken. De ferme houding dor Induetrieele waar den wegens de te vormen steenkolen-combinatie werd ten deele weer verzwakt door de herhaalde ^tike-boricliten der staal-trust, zoodat dienten gevolge ook de nieuwe staal-aandeelen in ongun stige stemming verkeerden. Zooals reeds gezegd, oefende dit alles by ons weinig invloed uit en bleef ook de Europees che Staatsfondsenmarkt haar ferm karakter behouden. Hollandacho Staatsfondsen waren niet geheel in overeenstemming mot de geldmarkt. Hoewel deze do geheele week schraal voorzien was, kwamen de Staatsfondsen eerst gaandeweg onder dien invloed en toonden door teruggang van don koer3 niet tegen den druk dor geldmarkt be stand te zijnhot slot echter was weer iets beter. Hetalliekon waren voortdurend vast. De Oostenryksch-Hongaarsche regoering wil een leening sluiten van ten hoogsto 200 millioen kronen, om zich de noodige fondsen te ver schaften voor de kosten van het bouwen van schepen en tot andere doeleindeö. Ook uit Engeland verneemt men weer nieuwe leenmgsplannen. Verscheidene groote financieele Amorikaansche instellingen hebben zich bereid verklaard, in geval do voorwaarden voor deze leening van 60 millioen pond sterling aannemelijk zijn, een gedeelte te plaatsen. Portugeezen en Spanjaarden waren onveranderd vast. Russen stil. Het tekort van Rbl. 162.8 millioen op de begrooting wordt uit de beschikbare mid delen der schatkist gedekt. Turken werden voor Parijs vry sterk ge vraagd. De Fransche schuldeischers hebben zich eens ontevreden getoond over hun ten-achter atelling bij andere landen, wat betreft hot terug betalen hunner vorderingen, en zijn dientengevolge onderhandelingen geopend over een handels overeenkomst, waarvan nu voor Frankrijk hetero resultaten verwacht worden. Do Zuid-Amerikaansche Staats fondsen waren op enkele uitzonderingen na eer aan den zwakken kant. Brazilianen echter hadden in langen tijd niet zooveel warme belangstelling ondervonden als nu, zoowel voor Fundings als voor Minas-Gereas-spoorwegeu, voort durend het geval was. De Staathuishouding van Brazilië wijst gunstige cijfers, aan zoodat de ge gronde hoop gekoesterd wordt, dat Brazilië in het volgend jaar don dienst zjjner Staatsschuld weder geregeld zal kunnen hervatten. Ook Mexicanen werden tot hoogero koersen verhandeld. Er loopen geruchten, dat de regeering van Mexico voornemens is, den gouden standaard in te voeren. Peruanen waren door het ruime aanbod flauw gestemd; door loonden vooral werd sterk aaDgeboden, Dominica bleef tamelijk vaat. De uitgaande rechten in San-Domingo, een der voornaamste bronnen voor do obligatiehouders, zijn opgeheven. Bij gebrek aan affaire waren Venezuelanen flauw gestemd. De toestand der Fransche Maatschappijen van Venezuelaansche sporen is er in denlaatsten tijd niet beter op geworden. Deze Maatschappij wordt steeds meer door het Venezuel. gouverne ment beheerscht, doordat haar successievelijk alle eigendommen en rechten ontnomen worden, welke het onderwerp der concessie uitmaken. Meridaa moesten een gevoelig verlies lijden en werden na hot bekend worden van het ongunstig jaarverslag sterk aangeboden. Van de Indische Petroleumwaarden waren Koninklijko wel liet meest geani- rneard, toch waren de elotjcoersen evenals van Sumatr a-P alembang iets lager. Dordtsche kon het verlies, goleden door het bericht van den brand in do paratflaefabnok, weer inhalen. Het ongeval veroorzaakt geen stoornis in het bedrijf. Tegen alle verwachting was de Tabaks- markt voor de meeste soorten flauw gestemd, ondanks den bevredigenden afloop der inschrijving in het begin der week. Padang-Tabak echter en ook Rotterdam- Del i, Franc o-D eli, Nieuwe Assahan en Serdang B bleven goed op prijs. Mijnwaarden bleven algemeen vast, Soe- mal&ta kon het goleden verlies weer door betere koersen goedmaken. De willige stemming van do Ned.-Ind. Han delmaatschappij trok deze week de aandacht. Verder bestond eenige locale vraag voor Stoom- vaart-Maatschy. „Z eel and" en heden ook voor Banque Auxiliaire, van welke instelling heden de balans en winst- en verliesrekening, enz. werd goedgekeurd. Van de Amerik. Spoorwog-Shares waren het vooral de Tope ka's, M i s s o u r i's en Frisco's, welko de aandacht trokken. Do San-Francisoo's konden zich geheel herstellen van de geleden verliezen; de vernienwde rijzing dezer aandeelen soorten staat in verband met de gevormde plan nen om de Zuidelyko- en Zuidwestelijke spoor wegen te consolideeren. De bepaalde plannen zijn wel niet bekend, doch dat zoo iets weldra gebeuren Anno 1901. zal, ligt v/el voor do hand, nu do Oostolijko en Noordwe3telijko combinaties tot stand gekomen zijn. Do Erie's, Ontario's en Norfolk's, welke oven als de andere kolensporon door do dreigende strikes geleden hadden, konden zich &!le her stellen en sluiten op een aanzienlijk hoovor in vloed. De Union-Pacific-sharos, welke in Nieuw- York een belangryk avans behaalden, bleven hier tamelijk wel onveranderd. Trouwens, ovor het algemeen is men hier voorzichtiger en meer ar op uit de winsten te realiseeren. Rijnlandiche Bank. Bodegraven. Vrijdag 26 April, des voor- middags te 10 uren, zullen wordon beproefd de brandspuiten van de Wiorickerschans door de dienstplichtigen, behooronde by spuit 4. Verzoekschriften om verbetoring van de vastgestelde kiezersiyst dezer geraoente zya den lödon dezer ingediend door 0. Brunt Fzn.f G. van Dieyon, B. van 't Riet Azn., J. Mole- naar, C. Muis Jr., T. Oóstrom, J. G. Ver hoef! Jr. en J. P. Voordouw. Een ieder is tot tegenspraak van de voorschriften bevoegd. De tegenspraak moet schrifteiyk en uitoriyk den 23sten April a. s. aan het gemeentebestuur wordon ingediend. Alkemade. Een moedige daad ia hier t6 Oude-Ade verricht door den nog slechts 13- jarigen zoon van den koffiehuishouder Vaa der Hulst. Diens makkor, de 9 jarige J. v. L., uit het naburige Warmond, was spelende te water geraakt in de z.g. kolk alhier, on reed3 ver van den oever afgedreven. De knaap, nu reeds een goed zwemmer, sprong op het eerste gezicht van zijn in nood verkeerenden kameraad gekleed te water, en slaagde er zwemmende ln, dezen van een anders wissen dood te redden. Haarlemmermeer. Te Nieuw-Vennep heeft door onbekende oorzaak by den bakker L. van Someren een ernstige binnenbrand plaats gehad. Door tydige hulp is het huis gespaard gebleven, doch een groot gedeelte der meu bels is vernield. Alles was door assurantie gedekt. In noordeiyk en oosteiyk Haarlemmer meer heerschen de mazelen dermate, dat o. a. aan school No. 7 de Paaschvacantio moest verlengd worden, Te Haarlemmermeer hebben Blechts vyf van de negen leden hun benoeming in de commissie tot wering van schoolverzuim aan genomen. Onder deze vyf zyn er nog eenige, die bezwaar tegen dit baantje hadden, doch zy zouden 't maar eens probeeren. Tot voorzitter word de heer H. Vos en tot secretaris de heer A v. d. Hor verkozen. Noordwykerkout. De bloembollenveiling alhier zal vier dagen later plaats hebben dan door de afdeeling van „Bloembollencultuur'' was bepaald. Ter gemeente-secretarie zyn verkrygbaar blanco-verzoekschriften ter bekoming van jacht- en vischakten, vergunning tot het schieten van konijnen en ander Bchadeiyk gedierte on kostelooze yorgunning tot uitoefening der vl8schery met één vischtulg voor het a. s. seizoen van 1901/02. Door J. G. Rommerawaal, alhier, is ver gunning aangevraagd voor den verkoop van sterken drank in het klein in perceel No. 331. Rjjnsburg. Het nummeren der te veilen bol- en andere gewassen heeft deze week plaats gohad. Door het ongunstige voorjaars weer zullen de veilingen dit jaar Jater worden gehouden dan het vorig. De eerste veiling, die alleen uit bol- en andere gewassen van den heer A. v. Delft Dz. bestaat, zal plaata vinden 7 Mei a. s. onder directie van de heeren A. do Mooy Jr. en A. v. d. Eykel Johz. Sassonhoinn Donderdag 11. had alhier de jaarlijks te houden Provinciale stierenkeuring van het district Saaseiiheim en omstreken plaats. 26 stieren waren ter keuring aanwezig, waarvan 12 twee-jarigo en 14 óóu-jarlgo. Er waren zeer goede exemplaren onder, terwyi de qualitelt over het algomeen wederom merkbaar beter was dan het vorige jaar. j De pryzen werden als volgt aan do eige naars toegekend: Twee-jarigo stieren: W. Heomskerk te Lis63 ƒ150, D. J. Ciggaar te Sassenheim 100. Een jarige stierenC. den Hollander te Sassenheim ƒ100, "Wed. G. Konijnenburg te Wassenaar 100, J. W. Marbui to Sassen heim 50, L. J. Ciggaar te Sassenheim 50. Roclot-Arendsveon. Ingaande 1 Mei wordt' hier gestationeerd ala kommios 3de kiaaao bj 'b Ryks-Dir. bel., invoerr. en acc. kantoor Alkemade c. a. de heer G. Poolman, van Doetinchom, ter vervanging van don vertrek- kenden tegenwoordigen titularis H. L. Mazairdo.' Bijeentast van Vrijzinnigs Hervormden. In het Volkshuis alhier had gisteravond een goed bezochte byeenkomst van vryzinnige hervormden plaats, weiko ook word bygowoond door eenige personen, die zich niet alzoo noemen. De vergadering werd terwfjl er eenige vroolykheid heerschte over het weinige licht, dat do vergaderden bescheen, terwyi sneer licht gewonscht word, dat dan ook na bestelling over hen aan de kronen ontstoken werd geopend door prof. dr. H. Oort, dio er allereerst op wees, dat voor jaren, omdat bleek, dat het stellen van candidaten van vrijzinnige zyde by kerkolyke verkiezingen toch telkens weer tevergeefs was, door de vryzinnigen er het bylije ten slotte bij werd neergelegddat een jaar of zeven, acht goleden nog eens een poging ter verkryging van vertegenwoordiging werd aangewend, echter zonder resultaat; dat deelneming aan zulk sen stemming velen veel tyd en geld kostte en daar er geen hoop was op een gewenachten uitslag, velen verdroot; maar dat men ditmaal niot werkeloos zou biyven en weer zou trach ten, door deelneming aan de kerkely ke stemming op a. a. Dinsdag en Woensdag, 23 en 24 April, ook de \ryzinnige richting vertegen woordigd te krygen in het Kiescollege dor Ned.-Herv. Gom. Zynhooggeieerüe vestigde er daarna do aandacht op, dat in de candidaten- lyst, als advertentie aan het „Leidsch Dag blad" gezonden en daarin bekend gemaakt, aanvankelyk louten voorkwamen, welke later evenwel zyn verbeterd, en dat op het in do zaal aangeboden biljet do 29 namen der candidaten stonden zooala behoort. Dat den vryzinnigen in Leiden op kerkeiyk gebied sedert jaren groot onrecht wordt aange daan dat zy wei belasting moeten betalen, maar niets daarvoor in ruil krygen, achtte do in leider genoegzaam bekende zaken. Hy stelde er evenwel prys op het hier uit to spreken en de beteekenis er van ln 't licht te stellen, dat die vrijzinnigen niet enkel zyn loden van de Ned.-Herv. Kerk to Leiden, maar van die Kerk over geheel ons land; on gaf daarna hot woord aan prof. dr. B. D. Eerdmans, dio zou spreken over: „Het recht der viyzinnigen ln de Ned.-Herv. Kerk en de zoogenaamde orthodoxie." De hooggeleerde spr. begon met als zyn meening te zeggen, dat men, d. w. z. zoo wel vryzinnigen als zg. orthodoxen, over het algemeon omtrent kerkelijke verhoudingen slecht is ingelicht. Hy trok een lyn tusschen een vereeniging en do Kerk, daarby de op merking makende, dat hétgeen in een ver eeniging noodig wordt geacht als voor do Kerk niet geldende wordt beschouwd. Als do beide hoofdrichtingen in de Kerk noemde spreker dio der vryzinnigen en die der rechtzinnigen, met de kantteekening, dat èn vryzinnigen èn rechtzinnigen op zichzelf ook weer ia zienswyze op sommige punten uiteenloopen, waardoor dus tal van onder- deelen in het aanzyn zyn geroepen en bestaan. Spr. beantwoordde daarop aan de hand der historie en met hot oog op hetgeen de Synode van Dordrecht weleer vaststelde en voorschreef de vraag: „Hoe komt het, dat niet in do Kerk -geldt wat ln een vereeniging geldt?" en ver- Klaarde daarby tevens het ontslaan der vele richtingen in de Kerk. De in 1618 vastge stelde loer werd nooit herzien, werd met streng gehandhaafd; daardoor ontstonden richtingen, die sterk van elkander afwijken. Daarna kwam hy tot de vraag: „Wie heeft thans rocht in de Kerk?" De kerkeiyke reglementen kunnen ons daarop het antwoord geven. Wie het eens zyn met den, niet nader omschreven, gesst en het beginsel der Ned.-Herv. leer, hebben recht in de Kerk. En do vryzinnigen stemmen daarmee, aldus sprekers gedachtongang, zoo wel formeel (geloof door het getuigenis des H. G.) als materieel (het Evangelie do óónigo weg) ovoreen. Zy gelooven wat in hun hart als waarheid wordt gepredikt en oordeelen, dat alleen het Evangelie is de weg, bleven. Over de zoogenaamd orthodoxen, die doen alsof zy de oude kerkleer vertegenwoordigen, eu niet orthodox zyn, zooals de hoogleeraar zich voorstelde aan to toonen, sprekende, bracht prof. Eerdmans o. m. onder do aandacht, dat beide hnn fractiën, do streng orthodoxe on do gematigd orthodoxe, in Leidon haar ver tegenwoordigers in de Kerk hebben, maar de vryzinnigen niot, terwyi do vryzinnigen, waar dezen elders in de meerderheid zijn, anders handelen jegens de orthodoxen. De ortho doxen (orthodox=rechtzinnig; recht van mee- jLa'aO U11I0ÏOÏ1. De Roos van Horton. 8) Miss Balmaino haastte zich echter volstrekt niet om thuis te komen; zy wist toch by ervaring wat het wilde zeggen om op zulk een mooien zomeravond kaarsrecht in groot moeders woonkamer te zitten en haar alles te moeten vertellen, wat zy gezien had en dat was toch, behalve een paar koeien en kraaien, al bitter weinig vervolgens viytig aan de kousen van de oude dame te breien en „Rasselas" of den „Old English baron", dien zy bijna van buiten kende, te lezen en ten slotte don avonddrank van haar groot moeder te moeten brouwen, mot zyn rykelyke toevoeging van suiker en muskaatnoot. Bahl Wat stond de reuk daarvan haar reeds tegen I En waarom wilde grootmama de ramen altyd hermetisch gesloten hobben, zoodat er geen frissche lucht naar binnen kon stroomen 1 Met die gedachten bezig, slenterde het jonge meisje langzaam voort, en toen zy by een hek kwam, dat een voetpad afsloot, liet zy den elleboog op de bovenste sport en de kin in de hand rusten en gaf zich geheel aan haar mymeringen over. Het was werkeiyk geen wonder, wanneer men haar „de Roos van Horton" noemde, vonden de weinige vreemden, die haar zagen. Haar gestalte was groot en zeer slank, ietwat te slank wellicht, maar zy was ook pas zeventien jaar. Zy had weelderig bruin haar, dat in den nek in een dichte wrong was gedraaid; een fijn ovaal gezichtje met een teint, welke op de teere roos geleek, en donkere oogen, welke nlng; beteekent dus: geloovend wat de Kerk voor de rechte leer heeft verklaard, welke leer te vinden is in den Heidelbergschen Cate chismus en in de Nederlandache Geloofsbe- lydenis in 37 artikelen) doen alsof zy alléén het recht op vertegenwoordiging bezitten, en hierby stilstaande, maakte apreker van de gele genheid gebruik om op te komen tegen de uitspraak van vele orthodoxen, als zouden do vryzinnigen, do modernen, godloochenaars zyn, dezulken, die aan niets, aan God noch Zyn gebod, zouden gelooven. Uit de wyze, waarop welbe kende zg. orthodoxe godgeleerden, als daar zyn de hoogleeraar Cramer, de Utrechtsche dominee (vroeger te Leiden) dr. Gunning, de Arnhem- sche predikant Roozemeyer, de oud-hoogleeraar Gunning, oordeelen over geloofsbelijdenis en Bybel, bewees spreker hoe rechtzinnig die rechtzinnigen, en vele rechtzinnigen met hen, zyn. Zy wyken van de leer af op allerlei be- langryke punten. Prof. Cramer loochende schriftelijk de Herv. leer van de ingeving der Schrift; dr. Gunning verklaart de helft van het boek Jesaia voor onecht; ds. Roozemeyer faalt in de leer van de opstanding des vleesches. Prof. Gunning verklaarde schrifteiyk aan-prof. Eerdmans„Collega, ik ben ook niet orthodox". Die en zulke mannen zouden ongetwijfeld in 1618 zy'n verbrand wegens kettery. Zelfs dr. A. Kuyper zou zyn veroordeeld, omdat hy bezwaar heeft tegen art. 36 der geloofabeiy- denis. De Gezangenquaestie roerde de hoog leeraar hierby ook aan en hy zinspeelde er op hoe hot al of niet laten zingen van Gezan gen door tal van onontwikkeldde orthodoxen, die geen verstand genoeg hebben of onwillig zyn tot de kern der zaak door te dringen, wordt aangelegd als maatstaf, waarnaar stren ge of minder strenge orthodoxie of vryzin- nighoid wordt afgemeten. Zoo ontving spr., een beroep naar een orthodoxe gemeente, omdat hy toevallig in één godsdienstoefening uit drie Psalmen had laten zingen 1 Onze zaak, zoo eindigde spr. ongeveer, do zaak der vryzinnigen, is een heilige zaak. De orthodoxie bedreigt het wezen des geloofs. Het moge ons dan niets baten, niets geven, laat den orthodoxen zien, dat wy er zyn;dan zal op den duur onze zaak zegevieren {Applaus). Prof. dr. Oort dankte prof. dr. Eerdmans voor zyn leerzaam, duidelyk en koog-ernstig woord en stelde de gelegenheid tot debat open. Ds. Leendertz, de predikant der vryzmnig hervormden alhier, die ééns in de vier weken voor hen des Zondagsochtends In hat Volks huis optreedt, waar andere Zondagen andere sprekers voorgaan, vroeg het eerst het woord. Met belangstelling en sympathie zeide hy den spreker te hebben aangehoord. Had deze evenwel over het recht der vryzinnigen ge sproken, hy, ds. L., wonschte in aansluiting daarmee over hun plichten tegenover de Ned.- Herv. Kerk een enkel woord in het midden te brengen. Na eenige opmerkingen aangaande de evangelischen, die zich ook behooren aan te gorden tegen de confessioneelen en zich behooren te stellen aan de zyde der vrij zinnigen, noemde hy hot o. rn. plicht lid te biyven van de Ned.-Herv. Kork omwille van de belofte, eenmaal by de geloofsbelijdenis afgelegd. Door die Kerk te verlaten zou men zieh-schuldig maken aan schending van belofte. Voorts is plicht do godsdienstoefeningen ge trouw by te wonen. Wol is do Volkshuiszaal 's Zondags vol, maar er zyn nog vryzinnigen, die thuisblyven, on dat mag niet: de zaal moet te klein worden, zoodat een kerkgebouw noodig wordt, Prof. dr. J. OfFerhaus, hoewel, toen ds. L, over de evangelischen en hun vertegen woordiging aan de Universiteit alhier sprak, als het ware opgeroepen, wenschte toch niet le spreken naar aanleiding van dien-s woorden, maar wel iets m overweging to geven in verband met hetgeen door prof. Eordraans was gezegd, omdat men hier bijeon was enkel als vryzinnigen. Prof, Offoriiaus was het volkomen eens met prof. B.'s historisch betoog, en wat het recht der vryzinnigen aangaat, oordeelt ook hy, dat zy recht hebben op vertegenwoordiging in den kerkeraad. Het reglement op den kerkeraad toch zegt, dat in elke Gemeente moet zyn een kerkeraad, die haar vertegenwoordigt, eon vertegen woordiging niet van onmondigen, maar van mondigen, die zelf medewerken. Prof. O. stelde de vraag: „Wat is vertegen woordigen?" on merkte bij baar beantwoor ding op, dat in eon vergadering, waar ordo en fatsoen heerschen, de president gekozen wordt uit de meerderheid, maar de vice- door de langste, donkerste wimpers, die ooit op een meisjeswang rustten, werden be schaduwd. Rosamund droeg een wit gewaad met een zwaro zilveren ceintuur, een zilveren hals ketting en armbanden, alles echt Indisch werk, geschenken van haar in de verte toevende, onbekende moeder; een donkerroode roos was op haar borst bevestigd, haar stroohoed hing over haar aim, en haar hond lag aan haar voeten. Een man moest werkeiyk meer dan veeleischend zyn geweest, wanneer hy had beweerd, dat hy ooit een mooier beeld had gezien, als hetgeen Rosamund met Dash in dit oogenblik bood, zooals zy daar tegen het hek stond geleund en de zon boschouwde, die als een roodgouden bal dieper en dieper achter don horizon wegdook. „Wy moeten naar huis, Dash," zeide zy eindeiyk, uit haar gemymer ontwakend. „Het wordt t(jd voor het avondeten en wy hebben nog meer dan drie myion af te leggen." Dat zeggend, sprong zy vlug als een ree over het hek, maar toen zy aan den andoren kant belandde, ontsnapte haar een half onderdrukte kreet van verwondering en schrik, want naast haar dook uit het lange gras een groote, woest uitziende vagebond op. Het woord „spitsboef" was op zyn geheele verschoning volkomen van toepassing; zyn haar was van den achteruitwykenden schedel glad afgeschoren, waarschynlyk was hy pas onlangs uit het tuchthuis ontslagen kleine, scherpe, diepliggende oogen keken van onder zware wenkbrauwen uit, kleine oogen, die miss Balmaine's zilveren sieradiön met den onderzoekenden blik van een kenner be schouwden. Hy droeg een havelooze jas en een broek van dril, een bonten muts op het hoofd en een vuile roede das om den hals; en zoo was hy zeer zeker geen persoonlykheid, die op den eersten blik vertrouwen inboezemt of die men, wanneer men oen jongedame en alleen is, op een afgelegen voetpad, drie myien van huis af, om acht uren 's avonds gaarne wenscht te ontmoeten. Rosamund raapte echter ai haar moed by een; zy greep haar hoed om dien weer op te zetten, en wilde met al de koelbloedigheid, welke haar ton dienste stond, hem voorbygaan. „Mag ik zoo vry zyn, jongedame", zeide do land- looper mot zoetsappige stem, „en u vragen hoo laat liet is? Uw hond zal toch niet by ten?" „Ik kan u niet zoggen, hoe laat het is; ik heb myn horloge niet by my; het zal omstreeks acht uur zyn," antwoordde zy angstig. „Neen, hy heeft nog nooit ïomand gebeten. Kom, Dash, weg daarl" „Ik vraag wel excuus, dame, dat ik zoo vrijpostig beu; maar misschien zyt gy van plan naar Horton te gaan, en kunt my den weg .wyzou of mogelyk mag ik naast u loopen," zeide hy met oen grijns. „Op zulke eenzame wegen ben ik een weinig angstig en zou daarom zeer biy met uw gezelschap zyn." „De straat naar Horton ligt vlak voor u. Laat my nu, als het jo blieft, voorby. Ik houd er niet van, dat iemand naast my loopt." „Zoo, werkeiyk 1" Hy keek onderzoekend om zich heen. „Naluuriyk met uitzondering van uw jongen man. Nu, ik ben niet zoo'n zonderlinge snaak, ik loop het liefst naast een jong meisje. Gy zoudt my zeker niet gaarne een kus geven, of....?" Hy wreef daarby over zyn ongeschoren gelaat en grijnsde afschuwelyk. Rosamund gaf een antwoord, maar haar hart begon hevig te kloppen en zy werd beurtelings bleek en rood. „Wanneer gy het met wilt hebben, dan moet ik u deze mooie zilveren dingetjes afnemen en dat zou toch jammer zyn, niet waar?" „Schurkt Rooverl" riep Rosamund en bleef staan. „Wanneer gy het waagt....I" En zy keek hem met bleeke wangen en fonkelende oogen recht in hot gelaat. „Wagen? Waarom mot?" antwoordde hy met een ruwen, hoonenden glimlach, terwyi hy een barer handen groep. Zyn offer stiet een wilden kreet uit, waarop hy er by voegde: „Schreeuw maar, gy kunt u hoesch schreeuwen zonder dat iemand hot hoort I Hier komt hoogstens om de aebt dagen een menscli voorby: dat weet ik zeer nauw keurig. Wanneer gy u verweert on spektakel maakt, snjj ik u eenvoudig don hals afl De ceintuur hier, hoort gy! Dadeiyk, of ik neem haar zelf; nu, zult gy het doen?" Met wanhopige, angstige blikken keek Rosa mund onderzoekend de straat langs, maar or daagde geen hulpop, niemand was te zien en dus maakte zy met bevende vingers de zwaro Indische ceintuur los en gaf die aan den vreeselyken man. „Wel, die heeft een heel gewicht," zeide hy, terwyl hy haar in de hand woog. „Maar nu, myn lief kind, moot Ik u om uw hals ketting verzoeken." Langzaam, heel langzaam deed z(j den hals ketting af. Ach, wanneer er maar tyd werd gewonnen 1 „Ja, dat is een zeer mooie ketting en zooals ik zie, behooren de armbanden er ook by en dus willen wy ze niot van elkaar scheiden." Nadat hy de armbanden in zyn bezit had, beschouwde hy zyn bevend offer en zoido: „Laat my uw handen eens zienl Geen ringen, zooals ik zie, dat is leeiyk. Geen horloge, nog leeiyker. Ik ben echter een goedhartige kerel en niet ongenegen u voor uw avondeten naar huis te laten gaan, wanneor gy my een (lin ken, hartelykon kus geeft." „Nooit, nooit!" riep zy buiten ziehzolvo. „Dan moet gy my eerst ombrengen I" En in razende vaart snelde zy hom voorby, zoodat zy hem reeds tien schreden vooruit was, vóórdat hot den roover duidelyk werd, dat z(j de vlucht had genomen. Maar hy werd niet tevergeefs „de flinke Jack" genoemd, en do volgende seconde zat hy haar na. Hoo snol zy ook liep, do angst gaf haar voeten vleugels hy liep nog harder en vergastte haar iutuaschen op zulke scheld woorden on bedreigingen, die hot bloed van elk gewoon jong meisje tot ya moesten aoon verstyven. De domme, onvorstaudigo Dash galoppeerde vroolyk blaffend naast zyn in doodsangst vorkeorendo meestoroa en biold de gelioelo zaak biykbaar voor een prachtige grap en juist voor hetgeen hy zoozeer verlangd had: een harddravery. De landlooper kwam mot olkon stap nader en Rosamund was vast overtuigd, dat hy haar nu zou ombrengen, fleur haar was losgegaan, haar adem ging hygend, liaar oogen puilden uit haar hoofd van angst, maar nog steeds, snelde zy voort, totdat zy by de bocht van het voetpad met kracht togen een andoren man aanstiet, een heer ditmaal. Zy was goi edl Do heer, die zoo in hot juisto oogenblik op het tooneel verscheen, was de hoer Ronald Gordon, civiol-ingoniour, die door eon spoor- wogmaatschappy naar deze strook wa3 ge zonden, om het terrein to onderzoeken en er, opgave van to doen. Hy had z(jn hoofdkwar tier in oen klein gehucht, ongeveer een myi van deze plants, opslagen, en do gohoola week zeer vljjtig gewerkt. (Wtrdt wzrwlgdj

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 9