N*. 12624 Zaterdag; SO April, A*. 1901. feze <§ourant wordt dagelijksmet uitsondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Beiden, 20 April. PRIJS DEZER COURANT: per 3 maandenJ I J Voor Leiden per 3 maanden 1.10.1 C*Bniton Leiden, per looper en waar agonton gevestigd z\Jn 1.30 Franco per post 8 1.65- PRIJS DER ADVERTENTTËN: Van 1-6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt 0.05 berekend. Dit nomrner bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Hed.-Zaidatrikaansche Vcreenigiug. Afdeeling Leiden en Omstreken. Ontvangen by den PenningmeesterZoeter- woudsche Singel 41 Door bemiddeling van hot Leidsch Dagblad: Door Jan gecollecteerd voor onze dappere Poeren, 100* Overschot 0.25 Uit Hazorswoude, voor de Boeren 0.25 Gecollecteerd voor do Boeren, omdat D, D. Jo niet vertrouwde0.10 Bedragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester of aan het Bureel van dit Blad. Officioolo Keunisgevlngen» Burgemeester en Wethouders van Leidon; Brengen ter kennis van hen, die zich daartoe ln de maand Maart j.l. hebben aangemeld, dat de kaarten ter bekomins van lioste- loo/.e genees- en lieellumdige hulp, gedurende het tijdvak A Mei 1001 1 Mei 1902, verkrijgbaar zyn ton ltaadhuize op l>onderdug en Vrijdag 25 en 20 April n. s., van dos voormiddags 10 tot des namid dags 3 uren in het lokaal naast do biunon- trap (Trouwkamer). Burgomeestor en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 18 April 1901. VAN HEYST, Secretaris. t)o voorzitter van het Nuts-departemont, de hoer Kulsch Lojenga, verzocht om te melden, dat by hem, behalve geteekende toezeggingen Van bydragen, eo® postwissel groot 100, ver zonden ender het pseudoniem „Jaapje," is ifinttangen voor het departement Ten Boer. Hedenmorgen werd op de begraafplaats ^On do voorm. Marepoort hot stoffelyk over schot tor aarde besteld van wijlen den heer Jobs. Gerrit den Tonkelaar, die op den nog jeugdigen loeftyd van 38 j.n uit den kring van 7.yn talrijk# familie w weggenomen. Aan de groevo riep' de I A. I. Witmans Abz. als chef-cóntroleur n..u do Stadsbank 'van Leoning, waaraan do overledene sedert 15 jaren werkzaam was, hem ook namens zyn collega's een laatst vaarwel toe, lierinno- rendo hoe Don Tonkelaar zyn plicht steeds met buitengewone toewyding en yvor ver vulde, als huisvader en mensch getracht heeft B3n do moeilykste eischen te voldoen en door zich kennis en wetenschap eigen te maken, steeds opbouwend werkzaam was voor huis gezin en maatschappy. De gemeente verliest in Den Tonkelaar oen nauwgezet, stipt eerlyk ambtenaar, do weduwe en kinderen verloren hun zorg en steun. Hy ruste in vrede I Namens de iamilio werd dank gezegd voor de betoonde harteiyko doelnoming. Eonlgo kransen dekten de lykbaar. Donderdag 25 April, des avonds to half- acht, heeft in do Ambachtsschool de jaariyk- sche algemeeno vergadering plaats, waarin, behalve het uitbrengen van het jaarverslag, de uitreiking plaats lieeft van diploma's on geschenken aan do oorvol ontslagen leerlingen. Do volgende dagen, n.l. Vrijdag, Zaterdag en Zondag is de tentoonstelling te bezichtigen en tevens do pryzen voor do verloting. Even als in do jaren 1888, 1892 en 1896 zal name- lyk ook dit jaar in do maand Juli a. s. een verloting van door do leerlingen vervaardigd© voorwerpen plaats hebben. Het succes van do vorigo verlotingen doet hot bestuur hopen, dat ook deze verloting zal 6lagen, daar de pryzen bruikbaar en nuttig tyn en zeer grooto on fraaie pryzen verloot worden. Do hoofdprys is een massief eiken buffet, met onder- en bovenkast, in modernen styi. De 2de prys een eiken salonkast, de 3de prys een notenhouten salonkast, do 4do prys oen notenhouten boekenkast, de 5de prya een notenhouten buffetkast, de 6do prys een oikonkouten tafel met ingelegd blad, de 7de prya een geslagen fornuis, de 8ste prya een notenhouten muziekkastje en zoo vervolgens, als: damos-schryftafels, dames-werktafels, bloementafels, wasektafels, speelta:als, muziek kastjes, muziekstandaards, étagères, stoolen, schildery-ozels, pianotabouretten, nachtkastjes, naaidoozen, theebladen, huistrappen, dienbak- ken, vuilnisbakkon, kachel, enz., enz. De pryzen zyn ook na do tentoonstelling eiken werkdag te bezichtigen. Biykens de ter gemeente secrotario inge- loverde formulieren zyn tot caudidaten voor de aanstaande stemming voor eon lid van de JProv. Staten geateld de heeren prof. mr. J. Pppenheim on W. Pera, Van do Kwartgulden-veroeniglng voor Heide-Ontglnning is H. AL do Koningin- Aloedor als Beschermvrouw opgetreden. Bedoelde vereoniging onderneemt steeds ©ieuwe ontginningen, thans o. a. by Havelte, waar de zandverstuiving (het Westerzand) 4<>t bosch zal worden aangelegd, terwyi tevens het „Van der Huchtbosch" aanzieiMyk zal Worden uitgobreuL Ongeveer 700,000 H.A. hel- en woosten veen grond liggen in ons land nog braak, zoodat do vereeniging, stelden haar inkomsten haar slechts tot krachtig' optreden in staat, een uitgestrekt arbeidsveld heeft, waaruit onschat- baro voordooien voor land en volk voort vloeien, daar hot by de voortdurende toe neming der bevolkiDg noodzakelyk wordt nieuwe bronnen van bestaan op hot platte land te openen, de locale krachten beschik baar te houden en den trek naar de groote steden tegen te gaan. Presidente-pennmgmeesteres der nuttlgo vereeniging is mej. B. L. W. van der Hucht, secretares mej. J. A. Stok, beidon to '-Gra- venhage. Op de agenda der 20 April a. s. te 's-Gravenhage te houden jaarvergadering der „Nederlandsche Vereeniging voor Evenredige Vertegenwoordiging" staat o. a. „bespreking van propagandamiddelen". Een algemoene traktements- of loons- vorhooging van het personeel der Staatsspoor- wegmaatschappy zou, naar verluidt, in over woging genomen zyn. In den zomerdienst van het Staatsspoor- station te 's-Gravenhago wordt met 1 Juli a. a. een trein opgenomen, die 's middags omstreeks 2 uren rechtstreeks reizigers naar Zwitserland vervoert, waarom een pracht- rytuig deel van den trein zal uitmaken. Uit Apeldoorn meldt men van gisteren: Geheel Apeldoorn is in vlaggentooi. De Koningin gaf als verjaargeschenk aan d6n Prins-Gemaal veel kostbare geschenken, welke door haar zelf in een kamer gerang schikt werden en waartusschon tal van bloe men prykten. Om kwart voor óónon arriveerde do trein met de Koningin-Aioeder. Do Koningin en de Prins-Gemaal verwelkomden de Koningin- Moeder recht harteiyk. Behalve het gevolg, was ook de burgemeester aanwezig. Een tal- ryko menigte bevond zich op hot stationsplein en hief juichkreten aan. Velen toekenden in de felicitatieboekon ten Paleize. Uit Apeldoorn seint men nader: Dos middags reden de Koninginnen en Prins Hendrik, benevens do hoeren en dames der hofhouding, in vier broacks, ieder bespannen mot vier paarden, naar Aardhuis. De Prins mende zelf de vier paarden van bet eerste rytuig, waarin ook zaten H.H. M AI. de Koningin en de Koningin-Moedor. De andere rytuigen worden bereden door stalknechts. Des middags was er diner van twintig cou verts, opgeluisterd door muziek van Van Aken uit Deventer. Het Voorhout te 's-Gravenhage baadde gisteravond niet „in een zee van licbt". Maar de kijkgrage Hagenaars, die de mooie lanen van dit deftige stadsgedoelte geheel vulden, kunnen gotuigon, dat de illuminatie, daar van gemeentewege tor eero van Prins Hendrik's vorjaardag ontstoken, wat men noemt „wol aardig deed". Het effect, dat men zich dan ook denkt van voipotverlichting in Jynen tusschen kale boomen, werd volkomen bereikt, waartoe het by uitstek fraaie avond weder niet weinig bydroeg. De feestverlichtingen voor de gemeente- gebouwen en de departementen van algemeen bestuur kregen weinig kykors. De verandering van naamcyter bleek niet de ware „attractie" te zyn. Of het mocht voor Oorlog, waar een vreemd800itige, doch fraaie „H", gedekt door de kleurryke Koninkiyko kroon, zeer de aan dacht trok. De „Witto Sociöteit" aan de voorzyde van hot Plein, eveneens met een olectriache ver lichting, was een waardig partner en deelde hier in de belangstelling. Overigens waren het „Hotel des Indes" en Hotel „Den Ouden Doelen", die, met olectnsche frontilluminaties, flauwtjes herin nerden aan de onvergetelyte dagen in Februari vau dit jaar. Do grootsto foeststemming was natuuriyk waar to nemen in het verlichte stadskwartier, waar het den ganschen avond gezellig druk bleef. Maar ook in het centrum der stad bowogen zich heelwat wandelaars, die tot laat in den avond op waardige wyzo Prins Hendrik's verjaardag vierden. De heer Van Kerkwyk heeft aan den voorzitter van do centrale liberale kiesvereoni- ging te Zierikseo kennis gegeven, dat hy voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer mot meer in aanmerking wenacht te komen. De heeren Kronenberg en Dyckmeestor, door de liberale kiesvereeniging „Vryheid en Hervorming" te Deventer op een grostal ge plaatst, hebben voor een candidatuur voor de Tweede Kamer bedankt. Air. M. W. F. Treub, te Amsterdam, door do kiesvereeniging „Burgertrouw" in het district Schoterland op het grostal geplaatst, stelt zich voor een eventueel© candidatuur niet beschikbaar. Do liberale kiesvereeniging „Burgerplicht", te Gouda, heeft voor de Prov. Staten candidaat gesteld de heeren J. M. Noothoven van Goor, te Gouda, J. van der Leeden, te Ouderkerk a/d. IJsel, en mr. G. Fuhrl Snetlage, te Woerden. Door den minister van koloniön is mr. J. 81ingenberg, advocaat te 's-Gravenhage, gesteld ter beschikking van den Gouverneur- Generaal van Ned.-Indiè, ten einde te worden belast met werkzaamheden in verband met de invoering der nieuwe strafwetgeving aldaar. De heeren W. M. van Haarst, consul der Nederlanden te Kopenhagen, en J. B. Kramer, vice-consul der Nederlanden te Bergen, by Konlnkiyk besluit van 2 Januari 1901 bevor derd respectieveiyk tot consul generaal on tot consul, zyn ais zoodanig door ae betrokken regeeringen erkend. Een voordracht is ter visie gelegd te Amsterdam, waarby B. en Ws. de beschikking vragen over een bedrag van 100,000 voor do ophooging, enz. van de gemeenteterreinen aan den Zeeburgordyk, tor voorbereiding van het in exploitatie-brengen van die terreinen, als bouwgrond. Tevens vragen zy machtiging om met den aannemer G. L. Buve, te Haarlem, een onderhandsche overeenkomst te sluiten, met betrekking tot het opboogen van die terreinen, met door hom te leveren zand, voor de som van ƒ90,000. Voorgedragen wordt als tydolyk leeraar in het Engolsch aan de lsto H. B.-S. met 5- jangen cursus Yoor jongens te Amsterdam, de heer A. I. Bos. To Wageningen is een afdeeling opgelicht van den „Volksbond, vereeniging tegen drank misbruik." Hot comité van oprichting bestaat uit de heeren dr. H. Bos, arts L. Vinckenborg, dr. Donath, dr. Valckenier Suringar en dr. F. F. Bruyning Jr. De afdeeling telt reeds 65 leden. De Tweede Kamer hoeft, goiyk in ons vorig nommer gemold werd, het omwerp tot aanvulling van art. 26 dor Drankwet mot 57 tegen 24 stemmen aangenomen, nadat de Regeering had overgenomen het amendement van de hoeren Marchant en Meesters. Tot 1904 zal dus wel stilzwijgende verlenging, maar niet meer overdracht der vorgunningen, bedoeld in art. 26 b dor wet, kunnen plaats vinden. De tot 1 Mei 1901 bestaande toestand zal dus nog voor enkoio jaren worden bestendigd en de oplossing van de twistvraag is ver schoven tot het tydstip, dat tevens do Drankwet zal kunnen worden herzien. Ilot „H.bl." bericht het overly den van den vroegeren directeur dier courant, den heer W. G. A. Diedoiichs. Do redactie brengt hulde aan zyn nagedachtenis. H. M. de Koningin-Moedor zal zich op Haar buitenlandsche leis doen vergezellen door jonkvrouw Van do Poll, hofdame, en jhr. Van Tets, kamerheer en thesaurier van H. M. De uitslag van do prys vraag, uitgeschreven door de directie der 's-Gravonhaagscho Smyrna- Tapytfabrlek, is als volgt: eerste prys, f 100, de heer Hendrik Yerbrugge, Don Haag; tweede prys, f 75, de heer J. J. Chris Lebeau, Haarlem dorde prys 25, mevr. L, de Graaff Bac.itens, L o nil on; eervolle vermelding, 10, de heeren W. F. Haas, 's-Gravenhage; en D. F. Slot houwer, Amsterdam. By Komnkiyk besluit is bepaald, dat hot korps officieren-machinist bij Hr. Ais. zee macht voortaan zal bestaan uit 1 inspecteur van den marine-stoomvaartdienst met den rang van kapt.-luit. ter zee, 10 officieren-machinist der oersto klasse met den lang van luit. ter zee 1ste kl. en 22 officieren machinist der tweede kl. met den rang van luit. t. z. dor twoede kl. Is hot aantal officieren-machinist eerste kl. niet voltallig, dan kan het aanial officieren- machinist tweede kl. zooveel meer bedragon als aan liet vastgestelde aantal olfioieren- machinist dor eerste kl. ontbreekt. - Het bestuur der „Vereeniging voor vrouwenkiesrecht" heeft een manifest gezonden aan de kiezers van Nederland, waarin de aan dacht govostigd wordt op het groote onrecht, dat sedert langen tyd wordt goploegd jegens de Nederlandsche vrouw. „Dé tyden (zoo ioest mon in het manifest) zyn voorby, waarin zy het als vanzelf sprokend beschouwde, haar belangen door u to zien be hartigd. De tyden zyn voorby, waarin zy geen belangstelling gevoelde voor zaken van algemeen belang, waarin zy zich niet be kommerde over do wyzo, waarop de bo- lastingponnlngen wordon besteed. Zy vraagt nu met aandrang van u haar rechtmatig aan deel in het bestuur van den staat. „Volgons de wet hebt gy haar gemaakt tot minderjarige, zóó ontoerekenbaar, dat zy niets kan doen zonder bysland van haar echtgenoot en dat de ouderlyke macht haar niet ia toe vertrouwd; dat de arbeidswet haar plaatstop éón lyn met minderjarige knapen. „Volgons de zeden eischt go van haar, dat zo zal zyn de hoogbegaalue naar verstand en hart." De zaken worden opgesomd, waartoe de vrouw, als zy kiesrecht had, zou kunnen medewerken en ten slotie worden de kiezers aangespoord om hun slem uit te brongen op mannen, die met het oog op een afdoende regeling van het kiesrecht hebben erkend: de urgentie van grond wetsherziening 1 Naar de „Tel." verneemt, zou oen oud landvoogd van Ned.-Indió bereid zyn een benoeming tot burgemeester vau Amsterdam te aanvaarden, als de aan die betrekking vertonden bezoldiging in die mate verhoogd werd, dat zy minstens golyk zou staan met die van don best bezoldigden gemeente-ambte naar. Daar de chrecteur der gemeente gas fabrieken 12,000 salaris heeft en vrye woning geniet, zou de bezoldiging van den burgomeester dus op minstens f 10,000 gebracht moeten worden. Het blad verneemt, dat voor de vervulling der vacature van secretaris van Amsterdam, mr. Ph. Falkenburg, hoofdcommieschef van het Bureau voor Statistiek, zeer in aanmerking komt. Dr. F. J. Los, te Barneveld, komt voor op het drietal ter beroeping van een predikant by de Ned.-Herv. Uera. te Dordrecht. Na jarenlauge overwegingen on klachten is door den Ministor van Waterstaat, Handel en Ny verheid aan den Gemeenteraad van Haar lem ter kennisneming toegezonden oen door den Raad van Toezicht voor de spoorweg diensten opgemaakt ontwerp voor eon hoog spoorwegstation, dat door de Hollandsche IJzeren-öpoorweg-Maatschappy zou worden aanvaard, indien de Gemeente bereid is financieel in de kosten by te dragen. B. en Ws. hebben thans by den Gemeente raad een voorstel ingediend om medo to werken tot het opheffen van den sedert jaren bestaan hebbenden schier onhoudbaren toe stand der spooroverwegen. By het voorgestelde plan waaiLy is op genomen de aanlog van oen spoorweg-aanslui ting naar een spoorwogbaven a m hetspaarno zal het station—thans voihoogJ ontworpen biyven op de tegenwoordige plaats, met dion verstande, dat de inwendige inrichting zal zyn al3 dat to 's-Gravenhage, met oon groot midden- perron, dat door tunnels toegaukelyk is. Door hot noordelyk deel oer gemeente zal dus eon aarde dyk moeten worden aangelegd, beginnende volgens het ontwerp van do IiaaJ van Toezicht even ten zuiden van den Zylweg om ongoveer by den 8choter.ini- gel een hoogco van 4.80 meter te bereiken tot voorby het Spaurno (de nieuwe brug zou dan 2.85 meter hoogcr worden dan de tegen woordige), om dan weer langzaam to dalen. Onderdoorgangen of tunnels zyn ontworpen by het Kenaupark, den Kt uisweg en den Jans- vveg, terwyi ovor de onderdoorgangen by iiai menjansweg en Yrouwonhek nog geen overeenstemming mot de lioll. Spoorweg- Maatschappy is vetkregsn. Een goödoieiistation mot spoorweghavon is oniworptm ten westen van de Leidscho Yaart tusschen Leidschostiaat en Schouwljeslaan. Evenwydig aan do Leidscheatraat (by de Bt.-Bavo) zal dan een kanaal gegraven on een weg worden afgelegd. De bydrage, die voor een en ander wordt gevorderd, schat het collego van B. en Ws. mot inbegrip van den kosteloozon grond- afstand - op 200,000 a 270,OuO. Het college van B. en Ws. meent, dat waar nu do gelegenheid geboden wordt aan veler bezwaren te gemoot te komen, hot plan breed en ruim dient to worden opgevat, opdat ook in de naaste toekomst allo hinderpalen zullen worden weggenomen. Reeds is olficieus overleg geploegd met de Holl. IJzeren-Spoorweg-Maatacuappy en de Raad van Administratis heeft verklaard do uitvoering der door B, on Ws. gewenschte verdere werken to willen bevorderen, mus allo door da gemeente Haarlem verlangde werken, die niet in het plan van den Minister zyn opgenomen, door de gemeente moeten worden bekostigd; do onderhoudswerken wil de Maatschappy voor haar rekening nemen. Do kosten der door B. en W S. gewenschte werken welke met in het plan zyn opge nomen, vermeerdord met het aandeel dat Haarlem zou„ moeten betalen in de wèl daarin opgenomen werken voor de werken ten oosten van het Bpaarne, worden door de H. IJ. S. M. begroot op ƒ163,800, dio voorde werken ten westen van hot Bpaarne tot voorby de Brouworsvaaat op /465,600, te zamon /659 300. Dit bedrag kan worden verminderd met do gekapitaliseorde kosten van bewaking der overwegen ad f 167,500, zoodat behalve de grondafstand en de kosten van aanleg en onderhoud van de bestrating en de rioleering der onderdoorgangen door Haarlem zouden moeten wordon betaald ƒ491 800 Het Haspols-comitó deelt ons medo, dat óo tooneelspeler Derk Haspels Dinsdag 23 dezer in den Grooten Schouwburg te Rotter dam voor zyn veertigjarig jubileum met het Rotterdamsch Tooneelgezolschap zal opvoeren „Koningen". Maandag 22 dezer, 's namiddags te 3 uren, zal hot Comité, namens de burgery, het portret van den kunstenaar, door don heer H. J. Haverman geschilderd, in den foyer over dragen aan hot bestuur van de maatschappy „De Groote Schouwburg." Vooraf zal hem een vroegmaal worden aangeboden. Haspels, geboren te Nymegen 17 Novembor 1837, geeft hedenavond een voorstelling in zyn geboorteplaats. De hoofdrol in genoemd stuk zal door den jubilaris vervuid wordon als Christiaan de XVI. Het stoomschip „Memnon", van Batavia riaar Amsterdam, passeerde 18 April Gibraltar; de „Prins Hondnk", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 19 April Kaap Carvooiro; de „Potsdam", van Rotterdam n. Nieuw-York, passeerde 19 April Prawlepoint; de „Solo", van Rotterdam naar Java, passeerde 19 April Ouesaant, Benthuizen. Op Dinsdag SO April e., des avonds van 7 tot 8 uren, zal door B. en Ws. in het gemeentehuis zitting worden gehouden tot het toelaten van nieuwe leerlingen op de openbare lagere school. Hazei'dvvoude. Gisteravond werd ten huize van den kastelein C. L. Boers de tweede ver gadering gehouden tot oprichting van een „Vereeniging tot verbetering van Zieken verpleging in het gezin". Het getal der aan wezigen bedroeg 32, waaronder slechts 1 varii Koudekerk, zoodat met 23 tegon 4 stemmen besloten werd, de vereeniging alleen voor Hazorswoude op te richton. Do voorloopigo siatuton werden besproken en byna onver anderd aangenomen. Het bestuur zal bestaan, uit 5 leden, nl. 3 voor hot Dorp on 2 voor don Ryndyk. De voorzitter wordt door do leden gekozen, terwyi do overige bestuurs leden, eveneens door do leden te kiezen, do betrekkingen onderling verdoelen. Do heeren hebben telkens 3 jaar zitting met dien ver stande, dat elk jaar '/s aftreedt. Op voorstel van den heer C. Korte weg wsrd by acclamatie tot voorzitter gekozen de heer Mr. C. 6. van Dobben de Bruyn en tot bestuursleden de heeren Bertel, Mulder en pastoor Kiompó. Aan deze leden van het nu ontbonden voor- loopig comité werd nog toegevoegd, met 27 van de uitgebrachte 31 stern mon, ds. J. J. van Ingen. Om donateur der Vereeniging te z'yn, betaalt men minstens ƒ2.50; het lid maatschap kost 1 gulden per jaar. Een tiental der aanwezigen tradon 6taande deze byeen- komst toe als donateurs; do ovongon gaven zich als leden op. De heeren geneeskundigen Bertel en Alulder zullen zich belasten met de bewaring der aan te schaffen vorplegiugs- middeleu. Jaariyks zal een algomeene ver- gaderig gehouden worden in do maand Januari. Do ryksveldwachter H. Vink, die oen halfjaar geleden door Btroopers in liet water werd geworpen en mishandeld, doch later in bewusteloozen toestand aan de overzyde der Gemeenoweg8vaart word neergelegd, is thans, tengevolge van do ondergane bole3diging, ongeschikt verklaard voor allo diensten by de ïijkspolitie, weshalve hem eervol ontslag werd verleend. Vmk is daarop vertrokken naar. 's-Gravenhago, terwyi de rijksveldwachter J. C. van Dyk, zooala gisteren reeds werd gemeld, van 's-Gravenhage naar Hazerswoudo is over-, geplaatst. De schipper J. Biyieven, die een paar weken geleden, by het lossen van steenkolen' met het hoofd op een balk viel en daarna in het ruim der schuit neerplofte, ten gevolge, waarvan hy voor dood werd opgenomen en naar huis word getransporteerd, is thans, als door een wonder, volkomen hersteld en ver richt reeds weder zyn gewone werkzaamheden.' Woder heeft zich in deze gemeente een' geval van besmettoiyke keelziekte, diphtheritis,! voorgedaan. Koudokerk. Door den gemeenteraad van' Wilms is tot secretaris dier gemeente benoemd onze voormalige dorpsgenoot de heer D. J. Munnik, thans ambtenaar tor secretarie te Hoi van Dellt. Loop dor bevolking gedurendo hot jaar 1900. Werkeiyke bevolking op 31 December 1899 bedroeg: 732 m., 714 vr., totaal 1446. Vermeerdering gedurende hot jaar 1900 door geboorto: 29 in., 26 vr., totaal 55; door vestiging 62 m., 68 vr., totaal 130. Geheele vermeerdering 91 m., 94 vr., totaal 185. Vermindering gedurende het jaar 1900 door sterfte: 20 m., 12 vr., totaal 32; door vertrek 69 m., 85 vr., totaal 154. Geheele vermindering 89 m., 97 vr., totaal 186, zoodat de bevolking op 31 December 1900 bedroeg: 734 m., 711 vr., totaal 1445. Kaltvyk. Sedert do vorigo opgaaf kwam hier slechts één bom aan met een besomming van 143 55. Tong bracht op 0.40 tot f 1.30, tarbot ƒ10, griet ƒ2.40 per stuk; schol f 7.90, braad 5, schar 3.50 per mand. Krttwyk aan don Kyn. Nauweiyks hebben we een paar dagen zonnescbyn achter den rug of alles In de natuur toont reeds do gevolgen daarvan. De tulpon vooral zyn in de afgoloopen week zoor vooruitgekomen. Over het algemeen staat hot gewas goed, op een paar streken heeft ochter de hagelbui van de vorige week nogal schado aan het lof toe gebracht. Gisteren was men bezig mot het nummeren voor de groene veiling. Lisso. Alhier is opgericht eon afdeeling van de Vereeniging „Volkswoorbaarhoid." Door het voorloopig bestuur is een algemeens vergadering belegd op Dinsdag, 23 dezer, des avouds te 8 uren, in de zaal van hot hotel „de Witte Zwaan", waar een vast bestuur gekozen zal worden en de lodon in de gelegen heid zullen worden gesteld hun bewys van lidmaatschap in ontvangst te nomen, togou betaling der contributie. Noordwyk. Naar wy vernemen, zullen alhier de eerste hyacinten-veilingen gehouden worden op a. s. Donderdag en Vrydag 25 en 28 dezer, in combinatie door de directeuren A. W. W. N. Alkemade, H. Homan Zn. en C. J. L. van der Meer. Hoewel later in bloei dan andero jaren, staan de bollen er toch goed voor. Zoeterwoudo. Onze landbouwers verheugen zich over de zachtere weersgesteldheid der laaUto dagen, en geen wonder, want velen staan te wachten op goed weer om de koeien in de weide te doen, te meer daar vele hooi bergen hun bodem doen zien. Jong vee is wei buiten, doch de melkkoeien Btaan meest nog op staü Gisteren zyn de drie klokken, bestemd voor de kerk ami den Hoogea ltyndyk,-

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1