ONTVANGEN: de Nieuwe Fij ne Fantasie-Katoenen in donkere en lichte kleuren. Gekleurde en Zwarte Zijde. Dames- en Kindermantels. Mantelkostumes van af 14 Gulden. Kostuumrokken van af 5 Gulden. Zijden-, Wollen- en Katoenen Overhemden. Katoenen-, Lustre-, Moiré- en Zijden Onderrokken. Botermarkt 22. Breestraat 146. No. 12618 LEIDSCH DAGBLAD, ZATERDAG 13 APRIL. - VIERDE BLAD, Anno 1901. Burgerlijke Stand. Kaar de BloemboIlenTelden t Men BCbrijft ons: De bloemen prijken weer pi volle pracht, met haar rijke kleurscha- keerlngen. Die er van genieten wil, moet het gpoedig doen. In de volgende week zullen, Vooral wat betreft de hyacinten en de narcissen, Se op haar schoonst zijn. Van uit Leiden ls het 't beste, te gaan jangs de Haarlemmertrekvaart (of langs „Poel geest" en „Abspoel") naar het Warmonderhek. Dan krijgt men van daar af (over Warmond gaande) onafgebroken de bloemenvelden te zien, omdat men over Oegstgeest, of langs de Haar lemmertrekvaart, b)j het Warmonderhek recht uit gaande, de bloemen pas ziet nabij Saasen- heim. Bovendien biedt de weg langs het I scboone dorpje Warmond afwisseling aan van fraaie buitens, enz. Maar nog eens, men wachte niet te lang, andera zijn de bloemen afgesneden. I Gemeenteraad van Hazerswonde. Alle leden aanwezig. Voorzitter: de burge- meester. Ingekomen stukken: lo. Dankbetuiging van I den gemeentebode L. Goldberg voor verhoo- v ging van jaarwedde. 2o. Missive, houdende, dat tot schoolopziener in het district Gouda is benoemd de heer Middelveld Viersen. '8o. Mededeeling van B. en Ws., dat de aan besteding der bestrating is bepaald op 2 Mei a. 8. 4o. Verzoek van mej. J. D O. Adama, onderwijzeres aan de openbare school aan den Ryndyk, om eervol ontslag tegen I Mei a. s. De openbare vergadering gaat over in ge heime zitting, waarna in de heropende ver gadering wordt gestomd en met 6 tegen 6 stemmen besloten wordt, aan moj. Adama ontslag to geven met ingang van 15 April. Wegens het met-aannemen zijner benoe- I ming door den heer L. J. Windthorst wordt I benoemd de heer N. Voets. No. 2 van het I dubbeltal was de heer W. Langhout. Ontholflng van schoolgeld wórdt verleend - eau J. G. van Egmond, scheepstimmerman I aan den Rijndijk, voor 2 kinderon, die naar - de Zustersschool zjjn gegaan. Evenzoo wordt I onthelflng verleend aan A. Kapteyn voor zijn dochter. De heer D. de Bruyn vraagt, hoe het staat met den aanleg van de telephoon. Do Voor zitter zegt, dat hU op meerderen spoed zal aandringen. De heer J. B. Wesselingh vraagt, waarom I aan den Rijndijk na de gehouden openbare les, niet zooals vroegere jaren een tiaktatio dei kinderen volgde. De Voorzitter antwoordt, dat het hoofd der school de toegestane gel den voor een schoolreisje wenscht tebeetem- I men. De heer Wesselingh vindt het niet aan moedigend, het bedrag op die wijze aan te wenden, daar nu alleen de oudste leerlingen er van profiteeren. De Voorzitter is van ge- i voelen, dat hierin niets onbillijks is, daar alle leerlingen, sedert de leerplichtwet is ingevoerd, i toch eenmaal tot de oudste leerlingen zullen behooren. Intusschen kunnen tegen het vol- f gende jaar door B. en Ws. bepaling gemaakt worden, hoe de toegestane gelden zullen wor- i den besteed. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. Oemeeoteraad van Zegwaard. Tegenwoordig zijn alle leden, uitgezonderd de heer Steenwyk. Mededeeling wordt gedaan van de volgende ingekomen stukken: Brieven van Ged. Staten met terugzending van de goedgekeurde kohie ren hoofdelljken omslag en hondenbelastng dienst 1901. Brief als voren, houdende mededeeling dat de vergoeding inzake lager onderwijs voor deze gemeente over 1899 en 1901 bedraagt 352,60. Proces-verbaal van kaaopneming, waaruit I blijkt, dat op 8 April jl. in kas was een be drag van ƒ652.606. Verder wordt medegedeeld, dat de in de vorige vergadering benoemde leden van de eommissle tot wering van schoolverzuim allen hun benoeming hebben aangenomen en dat gekozen zijn tot Voorzitter de heer J. J. Ket en tot secretaris de heer G. J. Verwers. Alsnu wordt vastgesteld het kohier der schoolgelden over het eerste kwartaal dezes jaars, tot een bedrag van 68 80. Tot leden van stembureaux by de aanstaande verkiezingen worden benoemdivoor de Pro vinciale Staten de heeren Lamens, Veldhujjzen, Van Dorp en Vollebregt en voor de Tweede Kamer de heeren Van Beek, Van Reeuwljk en SteenwlJk. Na behandeling van een reclame in zake hoofdelljken omslag wordt de vergadering gesloten. De aanvaring van dn „Frederik Cornells". Op Zondagmorgen 81 Maart, te 1.30, bevond de stoomtrawler „Frederik Cornelia, toebehoo- rende aan de maatschappij „Hoek van Hol land", waarvan directeur is de heer A. Groen te ïJmuiden, zich in de nabijheid van het eiland Ailsa Cralg in de Firt of Clyde, en juist had de bemanning do netten tot visschen uitge zet toen de boot werd aangevaren door het stoomschip „Aranmore", kapitein Williams, toebehoorende aan de Clyde Steamship Co. Ltd. te Glasgow en komende van Plymouth. Op het dek bevonden zich H. Miezelmoe, M. Krijger, P. J. Houtnipper, L. Witvliet, I. Rietdijk en de gozagvoerder F. Nunnekes, ter wijl J. Hooft, L. Hooft, J. van Gelder, W. Molendijk en de Engelsche loods G. Akett, als op het oogenblik wacht te kooi hebbende, zich beneden bevonden. Het was lichte maan en doodstil weer, zoodat de „Aranmore" die volgens de scbeeps- verklaring, afgelegd door de geredde matro zen en machinisten L. Witvliet, M. Kroger, D. Jonker en P. J. Houtwipper, by den vice- consul der Nederlanden te Glasgow, den heer A. R. Mees, gedurig groene liohten deed zien, waaruit kon worden opgemaakt dat voor den trawler geen gevaar bestond, dit vaartuig terdoge goed kon hebben gezien. De aanvaring geschiedde op de hoogte van de machinekamer en was zóó hevig, dat in die kamer een gat werd geboord van naar schatting 7 voet, torwyi van de aanvarende bóót zelf een deel van den boeg werd inge drukt. Dadeiyk begon de „Frederik Cornells" te zinken. M. Kryger wist aan boord der „Aranmore" te komen, waarop de tweede stuurman de wacht hield. Dio stuurman was echter vry wel in do war, zoodat eerst een boot werd uitgezet, toen de kapitein, die boven was gekomen, daartoe last gaf, doch toen was het reeds te laat en kon alleen nog gered worden D. Witvliet, die dry- vonde was op de omgekeerde reddingsboot van don trawler, terwijl de loods Akett en D. Jonker zich langs een touw van de „Aran more" hadden naar boven gewerkt. Ook P. J. Houtwipper gelukte dit nog net bytyds, of beter, zyn geluk is het geweest, dat hy de bovenste was van drie anderen, waaronder kapitein Nonnekes en H. Miezolmoe, die ook een touw hadden gevat. Want toen zy met hun drieön daaraan hin gen, begon de trawler, met het achterschip het eerst, te zinken en streek daarby met den top van den mast langs het touw, waardoor Nonnekes en Miezelman daarvan werden afge- grist en met den trawler ln de diepte ver dwenen. Mot hem kwamen om: J. Haaff, L. Haaff, J. van Gelder, W. Molendyk en I. Rietdyk. Nonnekes, Miezelman on Rietdyk zyn ge huwd en vaders van gezinnen. De geredden werden naar Glasgow gebracht en zyn daar in het Zeemanshuis. Zy ontvan gen 5 shilling per dag en per man en roemen ten zeerste de hulpvaardigheid van den heer A. R. Mees, onzen consul. Het zal nog wel een dag of veertien aanhouden, voordat zy in het land terugkeeren, daar zy eerst nog moeten gehoord worden tegen de bemanning van de „Aranmore". Valt die getuigenis ln hot voordeel van den trawler uit, dan is de directie der „Aranmore", volgens de Schotsche wet verplicht aan de nabestaanden der verongelukten uit te betalen een pond sterling per ton Inhoudsmaat. Door de maatschappy was de bemanning verzekerd, de kapitein o. m. voor ƒ1300. De kapitein, Nonnekes, pas 29 jaar en vader van twee kinderen, wordt te ÏJmuiden algemeen be treurd als een bekwaam zeeman en een goed oppassend persoon. De heer A. Groen heeft de geredden persoon- ïyk bezocht en ze van het noodige voorzien. (N. R. C.) ALKEMADE. G eboreo: Hendricus Cornells, Z. van J. van Berkel en J. van der Zwet Cornelia Jacobus, Z. van P. J. Borst en A. van Leeuwen. Theodora Petronella, D. van J. van der Poel en T. M. van Leeuwen. Jacobus Johannes, Z. van C. Heemskerk en J. C. van der Geest. Overleden: W. van Rniten, echtgt. van E. Holla, 68 j. Ondertrouwd: H. Pijnaker, jm. 28 j. en H. Kortekaas, jd. 26 j. W. Los, jm. 27 j. en N. Los, jd. 21 j. J. do Jong, Wedr. van C. M. Wagenaar, 28 j. en M. Hoogenboom, jd. 27 j. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: J. Tol en aars en N. Ejjgeobrood. P. de Vette en J. van Westerhuizen. J. Tates en N. de Korne. J. bpijker en A. E. Simmering. G. van Rijswijk en Al. louw. M. Aarsen en M. Tesselaar. Gehuwd: J. van Os on N. Goulooze. J. van Splinter en J. Koning. C.; Clement en N, M. Miihle. A. Hofmans, Wedr. en A. Kok, Wed. T. Janzweert en D. de Bakker. Bevallen: J. Verhoog geb. Siegers D. T. van Lojj geb. Gedaan Z. P. Dooleman geb. Barg Z. H. Verhoevon geb. Jelierse D. M. van Rijssel geb. Vaas D. H. G- Lansing gob. Kats Z. M. van Zanten geb. Bakker D. A. Gladpootjes geb. Sieraal Z. G. C. Bakker geb. Groot D. Overleden: T. de Vries, 4 j. G. Roos, 7 w. S. M. de Rujjte, 1 j. M. Jansen, 2 j. W. T. Schuit, 7 w. D. Bakker, 22 mnd. KATWIJK. Ondertrouwd: W. v. d. Gugten, jm. 42 j. met H. v. d. Perk, wed. 31 j. P. Baruhoorn, jm. 24 j. met J. Meijvogel, ld. 25 j. Geboren: Jan, Z. v. M. van der Plas en A. J. Nygh. Jacobus, Z. v. L. Schaap en A. Zwanenburg. Jacobus Z. v. Jb. Haasnoot eo G. Guijt. Dirk, Z. v. A. v. d. Plas en N. Kuyt. Overleden: Lonisa Hertes van der Nagel, 18 mnd., D. v. J. J. v. d. Nagel en A. M. van Leeuweu. Jannetje van Duyn, 81 j., geh. met P. Ouwehaud. Petrus Zacharias Halleen, 46 j., geh mot A. Kiezenberg. HAZERSWOUDE. Ondertrouwd: A. J. Verkley, 28 j., alhier, en C. M. B. Verdegaal, 26 j., te Sassen heim. L1SSE. Ondertrouwd: Adriaous van der Vlugt jm. en Geertruida Zandbergen jd Joannes van der Poel jm. en Maria vau der Vlugt jd Antonie vau Eugelen jm. en Catbarina Elizabeth Kerkvliet jd. Geboren: Cornells, Z. van P. S. van Waveren en C. A. Nieuwenhuis Petrus Andreas, Z. van F. W. Arrachart en M. van liiel. Maria, D. van H. Duym en M. Schalk. Overleden: Gerarda Schrama 8 j. NOORUWIJKERHOUT. Geboren: PetroDella, D. van P. C. Versteege en M. O. Topper. SASSENHE1M. Geboren'- Antonia, D. van J. Waasdorp en A. Kortekaas. VOORSCHOTEN. Ondertrouwd- H. v. d. Eijkel 28 j. en A. v. d. Werf 32 j. Geboren Johannes Hubertus Mari, Z. van L. Elligens en M. H. A. Fisser. Dirkje, D. van A. Waasdorp en J. Mechelse. WASiSlïNAAR. Geboren: Evertje, D. van H. Goor en J v. d. Pol. Jan, Z. van D. Kraaij en O. de Ridder. Nicolaas Cornelia Anthonius, Z. van N. Heystek en C. Alkemade Wilhelmina Helena, D. van J. G. Knijuenhurg en C. N. Kortekaas. Marinus, Z. van H. Bos en N. Nell. Cornolia Beatrix, D. van Th. N. Overmeer en C. M. v. d. Poel. Franoiscus Johannes Godeiridus, Z. van J. v. d. Kroft en M. J. J. F. Gaillard. Maria Hendrika, D. van M. H. de Jong en 0. v. Stam. Dirk, Z. van J. H. van Barneveld en G. de Kruijff. Jacobus Bernardus Wilhelmus, Z. vau J. A. Vogels en J. E. Noordkou. Overleden: G. Knijnenbnrg M. 72 j. C. Zonneveld M. 60 j. H. Barende V. ongeh. 44 j. ZEGWAARD. Geboren: Maria Henrietta, D. van A. Simons en van H. Kuypers. Gijsje, D. van A. de Graaff en van J. M. v. Elleswijk. Overleden: H. K. Vis H.d. 2 m. ZOETERMEER. Geboren: Petronella Maria, D. van A P. v. den Bosch en van J. Ruygrok. Overleden: Petrus van der Hagen 79 j. Knira de Jong 85 j., wed. J. Kramer. Do oorlog tusschen Engeland en Transvaal. Telkens bevest'gen nieuwe brieven van Engelschen, dat liet in het Engelsche leger treurig gesteld is. In een der belangryke brieven, die de „Daily News" van het front ontvangt, zegt de schryver: „Slechts eens sinds April (de brief is gedag- teekend van Juli 1900 uit Pretoria) is ons gewerenolie uitgedeeld. Onze geweren zyn ln treurigen toestand. Zelden by inspectiën zyn zy schoon genoeg. Het vizier is versleten; het magazyn werkt niet. Gelukkig worden wy nooit in verlegenheid gebracht door het bevel, de bajonet op te zetten; ze zouden natuuriyk niet blyven zitten. Gewooniyk gebruiken we ze als pennen om de tenten aan te leggen." Wonderbaariyk ls het verlies van een regi ment op marsch door ziekte van mannen en paarden. Het regiment, waartoe de schryver behoort en dat uit by na 1000 man moet bestaan, had by gelegenheid groote moeite 30 bereden manschappen te leveren voor een vliegende colonne. Het is heel mooi, wanneer het op parade 200 of 800 man telt. En het schieten? Ziehier een tafereeltje: „Misschien zyn in de verte kleine beweeg- ïyke voorwerpen zichtbaar. Gy richt uw vizier op hm, laten we zeggen 1800 ellen en vuurt, met een ontmoedigende verwondering waar uw kogel blijven zal (gy weet, dat ge slecht schiet en den afstand niet schatten kunt en uw gezicht is zoo goed niet als dat van een Boer). Of ook wel kruipt het gelid naar een grasdam en van een bestrykend kopje komt een regen van kogels. Gy wry ft uw oogen uit en tuurt, maar ziet niets; tevergeefs kykt gy nog eens en nog eens om de herkomst van het geluid te bepalen. En dan gaat gy met een zucht van verlich ting heel plat liggen luisteren Daar het gespetter der kogels om u heen of valt in slaap. „Er zou eenige verwaandheid toe noodig zyn om u in zulke gevallen niet een zot te vinden. Gy gevoelt u een hopeloos amateur. Gy gevoelt eerbied voor deze Boeren, die hun eigen spel spelen, zoo meesterlik Ik herinner my een gevoel te hebben gehad van een kind, dat slaag krygt, toen de Boeren- achterhoede te Heidelberg, na ons eenige uren lang onder een vuur van ervaren scherp- schuttters te hebben gehouden, minachtend opstond, bedaard by paren den weg opwandelde en verdween." Zulke brieven zeggen nog meer dau de kwaiyk verholen verzoeningsgezindheid, die de Engelsche Pers aan den dag legt. De verliezeniyst in de Engelsche bladen van heden maakt weer melding van een nog niet te voren genoemd gevecht en wel by Springfontein (O.-V.-S.), waar een aantal man schappen van de bereden infanterie van het derdo Warwick-regiment den 7den April ver mist geraakt zyn. By de bezetting van Pietors- burg is gesneuveld luitenant Crespele Walter van de Tasmanische woudloopers en zwaar gewond luit. Sale. Verder zyn eenige man schappen van de Tasmanische als van do West-Australische woudloopers gesneuveld of gewond, alles op 8 April. Onder de acht krygsgevangen Engelsche officieren, die te Middelburg (Z.-A. R.) zyn aangekomen (zie ons Derde Blad), bevonden zich 8 kapiteins en 5 luitenants. Z(j behoorden tot 7 verschillende regimenten. Waar zy van daan gekomen zyn en hoe lang zy gevangen zyn geweest, wordt niet gezegd. Vermoedeiyk komen zy echter uit een der Boerenlagers ten noorden van Middelburg. In een brief van een troepsoldaat, opge nomen in de „Daily News", komen weer eenige klachten voor over de wyze, waarop de transporten geregeld zyn. De schryver richt een formeele aanklacht tegen den trans* portdienst, dat deze zich bevoordeelt ten koste der vechtende Tommiesfeiteiyk bereikt geen der geiieflykheden, die van huis voor de soldaten worden verzonden, hun doel, doch verdwynen zy onderweg naar de trai ->ort> organisatie. Terwyi soldaten, zoo rwpir r zy in het zadel moeten w»> den pon, op kwart-rantsoenen leefden, maakte de transport* clique goede sier en stal openiyk het voedsel, voor de strydende soldaten bestemd. De schryver noemt den transportdienst „de dieven van de zieken en hongerigen". Een telegram van Kitchener uit Pretoria van 11 dezer meldt, dat de bereden Infanterie na een hevig gevecht van twee uren by De-Wet8-dorp 80 gevangenen maakte onder wie commandant Bresla en luitenant Sindejne van de Staatsartillerle, terwyi acht wagens werden vermeesterd. Sir Alfred Milner heeft de reohteriyke orga nisatie van Transvaal als volgt georganiseerd Sedert de bezetting van Johannesburg waren er in de kleine steden politierechters benoemd, maar er bestond geen burgeriyk hof. De nu getroffen regeling houdt die politie rechters ln stand, maar bovendien zullen er in Pretoria, Potchefstroom, Johannesburg, Krugersdorp en Boksburg magistraten worden benoemd. In strafzaken zullen deze magistraten een straf van niet meer dan 8 maanden ge vangenisstraf en 10 pond boete kunnen op leggen. Voor belangryke gevallen zullen speciale hoven worden Ingesteld. Het gewone recht en de gewone proces-orde zullen worden gehandhaafd, maar de pleidooien moeten in het Engelsch gehouden worden. De militaire rechtbanken te Johannesburg en Pretoria zullen worden opgeheven en zoo- dra de toestand het zal toelaten, worden de bevoegdheden der burgerlijke rechtsmacht belangryk uitgebreid. Door de Engelschen zyn, geiyk glsterer. gemeld, te Pietersburg in vryhoid gesteld ex-generaal Hendrik Schoeman, de „held" van Colesberg, en een zekere Cooper, eveneens een landverrader en schoonzoon van den voor- maligen Transvaalschen hoofdrechter Kotzé. Beiden zaten te Pietersburg in de gevangoDis wegens hoogverraad. Cooper had vroeger rceda de hand gehad in het bekende kanonincident by Lady8inith, dat hy met eenige vrienden van zyn slag door verraad had uitgelokt, Schoeman en Cooper zyn nu te Pretoria aangekomen. Ook de landmeter-generaal Rissik is daar gearriveerd. De stand der pest in de week eindigende 6 April was als volgt: In de hospitalen opgenomen: Europeanen 20, inboorlingen van alle kleuren 62, dooden: Europeanen 3, inboorlingen 31. Bovendien 10 gevallen, waaronder 1 met doodelyken aflooj onder de onder militaire contróle sUande personen en 1 geval ln het militaire kamp van Hermon. Eergisteren kwamen drie nieuwe pjt'ge vallen te Kaapstad vfcor, waarvan twee W' blanken en een by een kleurling. Denzeifden dag vond men het ïyk van een ±,oetorvep pestlijder. 2-pGte.-Leenlng vao Brasaol-Zoeba7 o. Trekt inr van April 1901, betaalbaar 1 J li 1901, Aolx>< serieêa a 25 unmmera4401 8267 0370 7421. 10309 13499 15114 156G7. Premien: e. 4401 v. 19 fr. 10,000; s. 18499 n. 22 fr. 1000; e. 6370 u. 6 fr. 600| e. 6370 n. 8 ea a. 13499 d. 4 olk fr. 250; e. 4401 n. 11, s. 6267 d. 18 en 24, e. 6870 n. 8 on 11, e. 7421 n. 10, 12, 21 en 24, e. 10809 n. 0, 8, 13 en 16. e. 13499 c. 20, 15144 d. 1, 7, 8, 18 en 16 en s. 1567# d. 24 elk fr. 125. De OT.rige nummers, ia bovenstaand* 8erieën vervat, zpn betaalbaar met fr. 100. Zwarte en Gekleurde Japonstoffen, A 80HMABBL.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 13