N» 12615 Woensdag ÏO April, A°. 1901. Qeze igoarant wordt dagelijks, met aitzondering van (Zon- en feestdagen, aitgegeven. PRIJS DEZER COUBAUT: I Voor FoMsn per 8 maandonf 1.10.' ^TSuitcn Loiden, per looper en waar agenten goveetigd ifln 1.80 'l Franco per post1-65- PRIJS DER AD VERTENTTËN Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17 Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad •wordt 0.05 berekend. J)it uommer bestaat uit TWEE TVLarion Bladen. Eerste Blad. M-Xaidafrikaausdie Vereeniging. Afdeeling Leiden en Omstreken. Ontvangen by den PenningmeesterZoeter- woudsche Singel 41 j Bijeenverzameld op een gezellig feest by <A J. C. voor de Boeren in Zuid-Afrika 16.35. 1 Bijdragen kunnen worden toegezonden aan Iden Penningmeester of aan het Bureel van dit Blad. V— Officieel© Kennisgoylnffen» Be Burgemeester der gemeente Leiden; Gelet op het besluit van de Gedeputeerde Staten dezer Provincie dd. 1/2 April 1901, waarby '■wordt bepaald, dat do verkiezing van een lid ;der Provinciale Staten van Zuid-Holland, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den beer Mr. P. A. VAN DER LITH, die in dit jaar zou hebbon moeten attreden, sal plaats hebben op 19 April 1901, de stem ming zoo noodig, op 3 0 April 1901 en de herstemming, zoo noodig op 14 Mei 1901; Brengt ter kennis van de kiesgerechtigden, dat de formulieren voor de opgave van candidaten van deD. 5den April a. s. tot en met den dag der verkiezing ter Secretarie dezer gemeente 'verkrijgbaar zullen worden gesteld. Leiden, De Burgemeester van Leiden, 8 April 1901. F. WAS. KENNISGEVING. NALOTIXG VOOR DE MILITIE, Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien bet besluit van den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, dd. 27 Maart 11., A, No. 923 (2de afd.), waarby, op grond van art, 39, 1ste lid, sub 2o., der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), betrekkelijk de Nationale Militie, teu behoeve van GE1UUT VAN DER POST, geboren te Leiden, den 30sten December 1881, ingevolge art. 40 van voormelde •wet, bet houden van eeu naloting voor de lichting der militie van dit jaar en voor deze gemeente ia bevolen, met bepaling wijders, dat de bedoelde naloting alhier plaats zal hebben in een der ver- 'trekken van bet Raadhuis, op Dinsdag 16 April aanstaande, des voormiddags tetienuren; Gelet op de artt. 41 en 28 van bovengenoemde wet Bi engen voorschreven besluit bij deze voor de tweede maal ter kennis van belanghebbenden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 10 April 1901. VAN HEYST, Secretaris. leiden, 10 April. De heer H. C. ffuta deelt ons mede, dat 'het bericht, als zou hy het voornemen hebben by de aanstaande gemeenteraads-verkiezin- gen zich niet meer herkiesbaar te stellen, 'onjuist is. In de parochiekerk O. L. V. Onbevlekte Ontvangenis (Hartebrug), alhier, droeg gister morgen de zeereervr. pater £r. D. A. J. Th. Goldenberg, op 25 Maart L 1. te Weert tot (priester gewyd, z(jn eerste plechtige H. Mis op. Het hoogaltaar prijkte voor deze gelegen heid met een kostbaren schat van bloemen. De eerw. feesteling werd by de plechtigheid 'geassisteerd door de eerw. paters Ruyten, Van Kessel en Koevoet, kapelaans der kerk. Na het Evangelie betrad de zeereerw. heer /pastoor Gadet den kansel, om naar aan leiding van het woord van den Psalmdichter „Heden is het de dag, welken de Heer gemaakt heeft; laten wy ons verheugen en verbiyd zyn" in een gevoelvolle rede de jhooge waardigheid van den priester en diens .bediening uiteen te zetten; hy wenechte den jeugdigen priester geluk met de onderscheiding, hem op 25 Maart 11. ten deel gevallen, en Uitte ook de beste wenschen met dezen dag. Zyneerw. eindigde met z(jn mede-broeder een 'lange reeks van jaren in zjjn heilige bediening toe te wenschen. Daarna werd de plechtigheid voortgezet, waarbij het zangkoor der kork de llste Mis van Heinze uitvoerde. Ook het „Veni Creator", vóór de H. Mis ten gehoore gebracht, was zeer fraai. Gedurende den zomer, wanneer alle be dreven in actie z(jnf hebben, naar den tegen- woordigen loonstandaard, werklieden in de bouwvakken geen bijzondere reden tot klagon. •Doch na lederen zomer komt een winter, na perioden van bedrijvigheid volgen tijden van slapte. Niet iedere werkman is in staat of heeft genoegzaam overleg om in den goeden ittjd to sparen voor de kwade dagen der werk loosheid. Ziedaar het motief, dat personen van ver schillenden stand en richting in onze stad de ihanden ineen heeft doen slaan en tot de oprichting heeft geleid van de „Leidsche Ver eeniging ter bestrijding van Werkloosheid en jyan haar gevolgen". Aan de statuten dier vereeniging is het vvo]gende ontleend: De vereeniging stelt zich ten doel, het bestrijden der werkloosheid, door werk to verschaffen en van haar gevolgen door togen 'de geldelijke nadeelen te verzekeren op voor waarden en tarieven, door de vereeniging vast gesteld. Werkeloosheid ten gevolge van het iwegzenden uit den dienst op grond van wan gedrag of onvoldoende bekwaamheid in hot ambacht worden niet onder de verzekering begrepen. Evenmin kunnen werkstakers aan deze verzekering eenig recht op uitkeering ontleeneo. Do vereeniging bestaat uit leden-oprichters, leden en begunstigers. Leden-oprichters zijn zydie een bedrag van minstens 100 in eens gegeven hebben. Leden betalen minstens 5 jaarlijks; wie minder dan 5 per jaar bijdragen, worden begunstigers genoemcL De verzekering ia alleen opengesteld voor werklieden in de bouwvakken, inwoners der gemeente Leidon, of onder nader vast to stellen bepalingen van aangrenzende gemeen ten. De verzekerden zijn verplicht premiën te betalen. Het bestuur, dat zijn functiön koste loos vervult, bestaat uit 18 peraonen, die voor do helft uit werklieden (verzekerden) worden gekozen. In de in Juli a. s. te houden eerste alge meeno vergadering zal een en ander nader worden geregeld. Yan het voorloopig bestuur, dat deze zaak tot dusverre regelde, is mr. E. C. Wieroma, alhier, 1ste secretaris. Door den minister van binnenlandsche zaken is voor het tijdvak van 16 dozer tot en met 31 December benoemd tot amanuensis bi) de psychiatrie aan de Rijksuniversiteit te Leiden de heer L. D. Kouw. De verjaardag van Z. K. H. den Prins- Gemaal zal, ingevolge verlangen van H. M. de KoDingin, op dezelfde wijze gevierd worden door zee- en landmacht als die van H. M. In aansluiting hiermede vernemen wy, dat aan de openbare en gemeentegebouwen te 's-Gravenhago in den avond van 19 dezer, illuminatiën- zullen worden ontstoken. De „Sts.-Ct." bevat de statuten der ver eeniging „Coöp. Boerenleenbank" te Ter-Aar. Het Hoofdbestuur van Volksweerbaar- heid"heeft een rondschrijven gericht aan de dis- tricts-schoolopzieners bij het lager onderwijs, waarin wordt aangedrongen op het opnemen voor jongens van de gymnastiek onder de vakken van het herhalingsonderwijs. Bij Koninklijk beBluit zyn eenige maat regelen voorgeschreven om de positie te ver beteren van de minderen bij het wapen der Koninklijke Marechaussee. De verbeteringen zijn, dat het Rjjk de geneeskundige verzorging voor hun paarden betaalt en dat bijslag op de soldij wordt toegekend. De Haagscho correspondent van de „N. Gron. Ct." schrijft: Ik hoor, dat koningin Emma na haar ver blijf op Het Loo een maand ongeveer naar het buitenland gaat, zeer waarschijnlijk in het belang van haar gezondheid. Mocht dat het geval zijn, dan ben Ik ongetwijfeld de tolk van allen, die de beminde Vorstin in zoo hooge mate naar verdienste vereeren, als ik den oprechten en vurigen wensch uit, dat H. M. na de reeds lang voorgenomen medi- scho behandeling, denkelijk te Bonn, geheel hersteld, versterkt en krachtig moge terug- keeren, om nog tal van jaren don luister der dynastie te verhoogen en het geluk van haar dochter op den Nederlandschen troon te aan schouwen. De hartelijkste gebeden voor haar welzijn zullen koningin Emma, waarheen zy gaat, volgen. Eerst medio Mei wordt H. M. hier te lande terugverwacht. Het ledental der Coöperatieve Winkel- vereeniging van „Eigen Hulp" te 's-Graven- hage steeg in het afgeloopen jaar van 6387 tot 6666, het kapitaal van ƒ173,304.46 tot ƒ180,305.635, het debiet van 1,581,460.48s tot ƒ1,658,726.34. Aan niet-leden werd verkocht niet meer dan 1 percent ruim van het totaal debiet. Slechts in den sigarenwinkel ging het debiet niet vooruit. De bruto-win8t bedroeg 287/io percent van de inkoopwaarde der goederen. Aan de leden wordt 14 percent van het verbruik terugbetaald. Weldra kan de aanbesteding verwacht wor den van den (eerst in 1902 te voleindigen) bouw van het eerste depot op de Waldeck- Pyrmont-kade. Behalve de reeds uitgevoerde verbouwing van het hoofdgebouw ten behoeve van een winkel voor koek- en suikerwerken, wordt binnenkort de sigarenwinkel vergroot. Het personeel steeg in het afgeloopen jaar van 129 tot 148, met ƒ74,417.305 salaris, ƒ17,277.50 aandeel in de winst, terwyl 6666 in het ondersteuningsfonds, dat ƒ77,179.86 bedraagt, zal worden gestort. In de zaal „Harmonie", Jan-van Loons- laan te Rotterdam, heeft de jaarJyksche algemeene vergadering plaats gehad van de Z.-H. afdeeling van den Nederl. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. grondslag. De verschillende vereenigingen hadden afge vaardigden gezonden, terwijl de opkomst van leden talrijk was. De morgenvergadering diende voornamelijk om met de afgevaardigden de belangen van den Bond, den Ring en der Vereenigingen te besproken. Na het uitgebracht jaarverslag van secretaris en penningmeester ging men daartoe over door het behandelen van een tiental voor- atellen van de afdeelingsbesturen „Obadja" te Leiden; de Ring te Leiden; „Filologos" te Bolnes; „Soli Deo Gloria" te Naaldwijk en „Pred. 12 la" te Katwijk a/d. Rijn, De middagvergadering werd eveneens bijge woond door een groot aantal belangstellenden, Ds. M. Schuurman, van Alfen a/d. Ryn, eere- voorz. der afdeeling, sprak het openingswoord en leverde een referaat over„Zelfstandigheid en Partij ver band"| daarbij deze drie stellingen verdedigends* I. In de Schepping naar Gods beeld ligt de waarde van 's menschen individualiteit, die niet mag worden miskend. II. Die individualiteit sluit partijvorming niet uit, maar eiecht haar veeleer, want door de laatste komt de eerste tot haar recht en door de eerste komt de laatste tot haar kracht. III. Het is daarom de roeping van een ieder, zijn individualiteit, zooveel in hem is, te bewaren en te versterken, om tot een krachtig partijleven mede te werken. Dr. B. Wielenga, van Westmaas, hield een referaat over „Het Vegetarisme" en verdedigde daarby een viertal stellingen. Er was gelegenheid tot debat. Beide vergaderingen werden afgewisseld door het zingen van psalmen en bondsliederen. De ronddeeling aan de leden dor Tweede Kamer van het ontwerp tot nadere wyziging der militiewet, geiyk het luidt na de daarin tot en met 12 Maart jl. gebrachte wyzigingen, inbegrepen die van art. 122 omtrent den ver korten diensttyd, bevestigt thans officieel, dat de geschorste behandeling zal worden voort gezet. Anders had de regeering het ontwerp, met machtiging van H. M., ingetrokken. De veranderingen, welke de by deze regeling betrokken ministers, inzonderheid die van oorlog, alsnog In het ontwerp noodig achten, zullen nu spoedig volgen, begeleid door een toelichting, waarin de regeering nader haar standpunt na het bekende Kamer votum zal uiteenzetten. Naar het gerucht zegt, wenscht de regeering, met eerbiediging van het eenmaal door de Kamer genomen besluit, art. 122 te handhaven en zou het gewyzigd ontwerp verder een overgangsbepaling voorstellen. Te Haarlem is in het St.-Elisabeths- gasthuis overleden de heer M. V. de Kanter, oud-kapitein'luitenant ter zee en oud-wethouder dier gemeente. Als zoodanig heeft hy zich zeer verdiensteiyk gemaakt en alleen verval van krachten kon hem doen besluiten zyn ontslag te nemen als raadslid. In den ouderdom van 46 jaar is te's Gra- venliage overleden J. N. A. baron van Was senaar van St.-Pancras, kapt. by de pontonniers. Dr. Schaepman is Zaterdag naar Rome vertrokken. -- Mr. A. C. Waller, wethouder van finan ciën te Haarlem, heelt zyn ontslag-aanvrage ingediend. De heer Waller meent, dat, waar de gemeente steeds grooter wordt en daardoor ook de werkzaamheden zich zeer uitbreiden, hy niet dien tyd beschikbaar heeft, die noodig is om alles naar belmoren na te gaan. Dr. H. Roodhuizen, predikant te Zalt- Bommel, heeft na 42-jarige evangeliebediening met 1 Juli emeritaat aangevraagd. Mej. Koopal, gouvernemeutsonderwyzeres te Malang, is, naar men aan de „N. Ct." seint, door een Javaanschen tornier, die een poging tot diefstal deed, in haar bed vermoord. De moordenaar heeft bekend. De honderdste algemeene vergadering van het Koninklyk Nederlandsch Aardrykskundig Genootschap zal gehouden worden op Zaterdag 13 April a.s. te 2 uren des namiddags in „Artis" te Amsterdam. De jaarverslagen van den secretaris, pen ningmeester en bibliothecarissen zullen dan worden uitgebracht, terwyl er verkiezing is van nieuwe bestuursleden. Prof. dr. Schlegel zal een voordracht houden over den oorsprong van den vreemdenhaat der Chineezen. Gisternamiddag la te Utrecht door de Exploitatie-Maatschappjj aanbesteed bestek no. 828. Het beschieten van daken en ver hoogen van borstweringen voor dienstwonin gen op de lynen Amsterdam Oosterbeek, U trechtLunetten, Utrecht Rotterdam, Breu- kelen—Harmeien, Gouda—Den Haag en Leiden Woerden. Ingekomen zyn 45 biljetten; laagste inschryvers perceel I, C. W. den Hoed te Stolwykersluis 1127; perceel H, v. Santen en v. d. Grampel te Breukelen-N. 3278; perceel Hl, 0. W. den Hoed te Stolwykersluis ƒ4869; perceel IV, W. v. Verre te Capelle a/IJ. ƒ2366; perceel V, W, A. Verbruggen te Waddingsveen ƒ6174; perceel VI, D. van Essen te Woubrugge 4972; en perceel VII, M. Esser en B. A. Brands te Ede 2661. Het stoomschip „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 9 April Kaap Roca. Alkemado. Tot voorzitter der R.-K. Kies- vereeniging „Alkemade" is in de plaats van den heer H. van Egmond Cz., te Nieuw^-Wete ring, die bedankt heeft, benoemd de heer J. Hendrix, te Roelofarendsveen. Ilillogom. Door de Vereenigde Amster- damsche Tooneeiisten zal 15 April a. s. in de concertzaal van „Het Wapen van Friesland' alhier, een buitengewone tooneelvoorstelling worden gegeven, waarby onze plaatsgenoote mej. I. Jonker haar medewerking zal verleenen, Leimuiden. De yk en heryk der maten en gewichten zal voor ykplichtigen uit deze ge meente, alhier plaats hebben op Donderdag 18 April e. k. Rynsburg. Met voldoening kan de Gereform. Zangvereenlging „Do Lofstem" op haar uit voering (2den Paaschdag) terugzien, te meer, daar nummer 5 van het programma „Hot lied van de Klok" van A. Romberg, de ge dachte deed ontstaan: „Hoe zal dat van stapel loopen?" Nu, 't is beat van stapel goloopen, evenals de overige nummeis; enkele kleine aanmerkingen daargelaten. Hoorden wy verleden jaar reeds met genot en verbazing naar de zuivere en omvangryke stem van mej. E. A. W. Renkema, ditmaal weer overtrof zy onze verwachting. „By den arbeid" van J. Tright werd glashelder en byzondor zuiver voorgedragen, maar vooral De ster der Hope" van dr. W. H. v. Riehl en „In de Levensboot" van K. Grunholtzer werden prachtig, woord voor woord verstaan baar, beschaafd en liefeiyk, maar toch kracht vol gezongen; een complimentje voor de be schaafde en juiste uitspraak voegen wy gaarne hieraan toe. „Het lied van de Klok" werd zeer goed uitgevoerd; jammer, dat het rumoer van het jongere gedeelte der toehoorders in de voor- kerk sommige gedeelten ongenietbaar maakte. By het quartet, dat door de hoeren J. Heems kerk, H. v. d. Gugten, Joh. y. d. Gugten en W. Schoneveld flink werd gezongen, was het rumoer schandeiyk, waardoor eenige ouderen genoodzaakt werden voor suppoost te spelen en zoodoende het verdere gedeelte van de uitvoering de orde bewaarden. ,Der Meister" werd gezongen door den meester zelf, den heer W. Schoneveld. Hem daarvoor een woord van lof te geven is overbodig, veel liever brengen wy hem hulde als dirigent. Het was voor hem een reuzenondememing, zouden we byna zeggen, om met „Het lied van de Klok" voor het publiek te komen, en dat dit meesterstuk zoo goed ls uitgevoerd, is voor een groot deel te danken aan zyn persooniykheid en zyn tact om een koor te dirigeeren. Het koor was dan geestdriftig, dan boeiend, alles medeslepend. Byzondere vermelding verdienen nog mej. J. de Mooy, die de sopraan-solo's keurig en onberi8peiyk ten gehoore bracht, en mej. J. M. Zandbergen, alt. Haar voordracht liet niets te wenschen over; met genoegen boorden wy haar stem. Ook de tenor-solo door J. Zandbergen en het duet door J. de Mooy, sopraan, en J. Zandbergen mogen wy niet vergeten te roemen. Ten laatste werd gezongen „Feestlied" van H. C. v. Oort. Dit lied, waarvan alot-couplet wyze Oude Wilhelmus, werd forsch, doe-h niet te hard gezongen. Het was een waardig slot. Nog moet vermeld worden, dat de bege leiding op de piano door mej. A. Glasbergen en die op hot orgel door Corn. Schoneveld onberi8peiyk waren. Door ds. W. B. Renkema en den heer W. van den Weg werden eenige woorden van dank gesproken, vooral tot den directeur, den heer W. Schoneveld, die weer heeft getoond volkomen voor zyn moeiiyke taak te zyn opgewassen en te zyn „de rechte man op de rechte plaats." Wassenaar. Dit jaar zal hier maar éón veiling van bloembollen worden gehouden en wel op 3 Mei a. s. Het spreekt vanzelf, dat, waar anders twee veilingen gehouden worden, deze éóne buitengewoon groot zal zyn. Over het algemeen ontwikkelen de bloembollen zich vry goed. De „kwade plekken" in de tulpen blyven evenwel altyd een groot euvel. Dat de omvang or van dit jaar niet zoo in het oog loopend is, vindt zyn reden hierin, dat de bekende „kwade plekken" zoo weinig mogeiyk worden beplant. Het ware te wenschen, dat de proeven, die zoo hier en daar genomen worden om een afdoend middel tegen dit kwaad te vinden, spoedig eenig resultaat gaven. Volgens de meening van vele vaklieden zal er nog heelwat water door de sluizen van Katwyk vloeien eer het middel gevonden zal zyn. ƒ7.84; Suzanna D. du Puy, ƒ6.19; J. Paalus, ƒ60.79; J. C. de Kuegt, geg. hospitaal-bediende, ƒ24.66; S. Neumann, geb. Quataker, ƒ11.50, C, L. G. Klages, geg. soldaat, ƒ17.13. Zee- en Landmacht. De Minister van Marine brengt ter algemeene konn's, dat, blijkens ontvangen bericht van deu commandant van Hr. Ma. schoener „Argu9", in deu nacht van 2 op 8 dezer in de Noordzee een witte ringvormige reddingboei, van genoemden bodem afkomstig, is verloren geraakt. Het vinoen van dit voorwerp behoeft derhalve geen aanleiding tot ongerustheid te geven. Uit <1© „SRuatmooia-nnt Kon. besluiten. Benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Zaandam, D. van de Graft, thans te Gorinchein. Benoemd bij het wapen der cavalerie, bij het 3de regiment huzaren, tot luitenant-kolonel, do majoor W. P. Boogaert, van het 2do regiment huzaren; op non-activiteit gesteld, op zijn aan vrage, de luitenant-kolonel M. R. Hamming, van het 3de regiment huzaren. De heer J. P. de Bats, arts, by het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Nederlandsch Indië, benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2de klasse. Aan den generaal-majoor F. it. Froger, com mandant der bereden artillerie, vergunning ver leend tot het aannemen en het dragen der orde- teekenen van grootcommandeur der orde vau de Wendische Kroon, hem door Z. LL den Hertog, Regent van Mecklenburg-Schwerin, namens Z. K. H. den Groothertog vau Mecklenburg-Schweriu geschonken; aan U. Walraven, inspecteur der exploitatie bij de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, wonende te Breda, verlof ver leend tot het aannemen van hot ordeteekeo .an ridder 3de kl. der orde van de Kroon van Pi lisen, hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen, geschonken. Min. beschikkingen. Bij het Centrale Bureau voor de Statistiek bpnoemd tot eersten klerk A. IJ. van Gogb, te 's-Graveuhage, en tot tweeden klerk H. P. van Dougen, te 's-Gravenhage. De minister van koloniën verleent deze wwk goen audiëntie. Nalatenschappen De „Sts.-Ct." bevat eeu staat van nalaten schappen, berustende by de weeskamers te Batavia en te Samarang, die door do daarop recht hebbenden kunnen worden opgevraagd en ontva- gen bij bet departement van kolouiën. De namen der erflaters en bet bedrag der nalatenschappen zijn: J. F. Brandt, gepasp. korporaal. /6.39s; F. M. L. Driessen, geg. fuselier, ƒ18. 66^; Ch&rlottö L. Hobeyn, ƒ14.66, J. JÜudsboorn, geg. militair Brankwetslierzienlng. Blykens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot aanvulling vau artikel 26 der Drankwet waren vele leden van oordeel, dat het door de Regeering ge volgde beleid in zako de voorziening in den toestand, die ten gevolge van de bepaling van art. 26 dier wet met 1 Mei 1901 zal aanbreken, te wenschen laat. Dit nieuwe herzieninga- voorstel is wederom zoo laat ingediend, dat het welhaast onmogeiyk schynt het vóór 1 Mei 1901 nog tot wet te zien verheven. De Regeering had htar tweede ontwerp voeger kunnen en moeten indienen. Het wetsontwerp is als zeer eenvoudig voorgesteld, doch inder daad niet van zoo onschuldigen aard. Het zal nieuw recht invoeren. De hoogst belangryke twistvraag omtrent het ai dan niet vervallen met 1 Moi 1901 der in art. 266 bedoelde ver gunningen zal fAir in den vorm eener noodwet tot oplossing worden gebracht op een wyze, 1 die zonderling schijnt. Om verschillende rede nen achtte men Let oplossen van die twist- vraag thans niet gewenscht. Men vreesde, dat de voorgestelde oplossing terugwerkende krach: zou hebben en zou neerkomen op schending en ontneming der verkregen rechten voor de meer dan 8000 vergunninghouders, die het hier geldtalthans achtte men het niet raad zaam voor het vervtllen dier vergunningen een termyn te stellen en gaf hierom in over-' weging de loopende vergunningen te laten voortbestaan totdat zy door den dood der' houders of door een der by de wet genoemde oorzaken komen te vervallen. Opgave werd' In verband hiermede verlangd van het aantal ric ainds 1 Moi 1882 jaariyks op deze wyze verdwenen vergunningen en van het aantal der krachtens art. 26a bestaande vergunningen. Sommigen achtten nederlegging van dit stelsel van uitsterven met zooveel woorden in de wet onnoodig, anderen drongen aan op wyziging van art. 266 in den zin van art. 26a, om het beginsel in de wet neer te leggen. Mocht de Regeering hierop niet willen ingaan, dan wenschte men eenvoudig den termyn, in art. 266 genoemd, met enkele jaren te verlengen. Naar men meende heeft men thans niet voldoende in het oog gehouden hoe ongunstig na 1 Mei 1901 de toestand zal zyn van eigenaars van verhuurde lokaliteiten met vergunning. Sommige andere leden wenschten zoowel, artikel 7 als art. 266 in de voorgestelde wyzi ging te betrekken, zoodat zoowel stilzwygende verlenging als overdracht aer vergunningen, van art. 266 nog gedurende enkele jaren zou' kunnen plaats vinden en aan het einde van dien termyn het bepaalde by het tweede lid van art. 7 niet meer zou gelden. "Werd In dezen zin het Regeeringsvoorstel aangevuld, dan zouden zy zich daarmede kunnen ver eenigen. Sommige leden verdedigden het voorstel der Regeering krachtig. h:et haar waren zy van oordeel, dat thans de bekende strydvraag tot een beslissing moet worden gebracht, te meer, omdat zoo do wet ongewyzigd bleef, na 1 Mei 1901 het verschil yan zienswyze zou blyven bestaan en dit tot groote-rechtsonzeker- heid aanleiding zou geven. In het belang der zuivorhrtd an beslissing achtte men het van verschillende zyden wen- scheiyk om de termynaverlenglng te stellen op 1 Mei 1903 of 1 Mei 3904, opdat de ge- heele herziening dor Drankwet dan nog in het aanstaand vierjarig parlementair tydvak kunne geschieden. Voorts werd een overgangsbepaling noodig geacht voor het geval het verlengingawetje niet tydig tot stand mocht kunnen komen. Gemengd Nieuws. Een zesjarige jongen, die voor een rijwiel wilde uitwijken, geraakte in den Nieuwen Ryn, waaruit hU spoedig werd gered. De knaap kwam met den schrik vry. Door een politieagent werd giste ren een schoorstee:^uidje gebluBcht by een der bewoners in de i'herenstraat. In L t li j o r d inde geraakte een paard Oy hol, dat ,u de Burgsteeg tot staan werd gebracht, zonder schade of ongelukken veroorzaakt te hebben. Gister.-'vond werd in de Veste- straat een begin van brand gebluscht, waar- schynJyk ontstaan door het vlamvatten 7an. een petroleumtoesLol, terwyl de bewoners afwezig waren. Door het opschui" on van een raam ver schafte men zich toegang om den brand te blusschen. De korporaal A. A., van het 4de regiment infanterie alhier, die sedert 10 Augus tus 1898 als deserteur was afgevoerd, heeft zich aan de hoofdwacht te Arnhem aangemeld#

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1