FRANS JOZEF BITTERWATER Donderdagnam iddag brak, ten huize van de wed. O. Reymers, te MUllngen, •en hevige brand uit. In een halfuar tyd« Waren de kapitale woning, benevena stallen en achuur, in de asch gelegd. Zeven stuks tee, een paard, 2 varkens en 14 biggen kwamen in de vlammen om. Quia en inboedel Waren verzekerd, het vee echter niet. Naar wy vernemen, zal eerlang het landgoed „Oud-Bussum" opnieuw in veiling gebracht worden. Men herinnert zich, dat by de eerste velling, welke geschiedde op last van de HolIand8che Hypotheekbank, de makelaar Schogt het goed gekocht had voor de som van 630,000 en dat, toen later bleek, dat die koop was geschied namens mevr. Tindal, de Bank deze niet als koopster accepteerde, ten gevolge waarvan toen de heer Schogt als kooper ten eigen name moest beschouwd worden. De herveiling geschiedt, omdat de heer Schogt in gebreke is gebleven de koop som te voldoen, voor diens rekening en wat het goed nu minder dan 630,000 opbrengt aal door hem moeten worden bygepaat. {N. v. d. D De beproeving van de belde nieuwe spoorwegbruggen, beide voor enkel •poor, over den Usel by "Westervoort, heeft deze week plaats gehad in het bijzijn van tal van autoriteiten. Zy geschiedde door een trein van v\Jf aaneengekoppelde tenderlocomo tieven, met totaal gewicht van 260 ton; daarna werd aangevangen met de snelritten van 60 K.M. per uur, waarbij op een der bruggen in volle vaart gestopt werd. Het resultaat der beproevingen is zoo, dat met grond mag worden verwacht, dat de In gebruikneming niet lang op zich zal laten wachten. Scheepsramp. Men seint uit Brest, d.d. 5 April: Het Britsche stoomschip „Rubinstein" van Sunderland met 28 koppen san boord, komende van de Zwarte Zee met een lading graan voor Rotterdam, heeft schip breuk geleden bij het eiland Molene. De be manning is gered. In een aantal Bulgaarsche steden zUn gebouwen beschadigd door de herhaalde aardbevingen. In het Zwarte-Zee-gebied Kalt- •chik zijn zelfs zeven dorpen vernield. De „Celtic" van de White Star Line is gisteren te Belfast te water gelaten. Het is het grootste schip, dat ooit gebouwd werd, en overtreft den beroemden zeereus „Great Eastern" met 80 voet in lengte en B000 ton in waterverplaatsing. Haar snelheid zal slechts zeventien knoopen zyn; 8294 per ionen kan zy bergen. De hoofdafmetingen zyn •evenhonderd voet lang en 37,700 ton water- verplaatsing. De inrichting van de dravende •tad zal prachtig zijn. Uit nadere bijzonderheden over de zaak van den korporaal te Breslau, dien de krijgsraad aldaar wegens „mishandeling heeft veroordeeld tot een jaar gevangenis straf, blijkt, dat een van z(jn slachtoffers, de recruut Bfissenbach, zoo erg door hem toegetakeld en uitgemaakt was, dat hjj zich Bit wanhoop verhing. Een andere soldaat had van het monster zoo'n heftigen trap tegen het onderlijf gekregen, dat hy een groote wond had, enz. De compagniecommandant van den beschuldigde had den treurigen moed om voor den krygsraad te getuigen, dat hy •en „flink man was, die vooruit wilde". INGEZONDEN. Diakonetüseiilmis te Leiden. De volgende week zal er hier ter stede een bazaar gehouden worden voor de inwendige inrichting van het nieuwe Diakonessenhuis op den Witten Singel. Een enkel woord in het belang dezer in richting kan ik hierby niet terughouden. Hy, die de verpleegsters In zyn eigen om geving heeft zien arbeiden, weet met welk •en toewijding, welk een Ite/de zulks door hen geachiedt. 't Is geen louter uitoefenen van hun werk, Deen! het is een zich geheel toijden aan een goed doel. Daar, waar ik-zelf heb waargenomen, hoe de zusters alles doen, wat zy kunnen om het den zieke aangenaam en gemakkeiyk te maken; waar zy zich geheel aan het werk der liefde geven, geen opofferingen, geen vermoeienis ontziende; waar ik meer dan eens gezien heb, dat in oogenblikken, waarin *1) zich onbespied achtten, een traan werd weggepinkt om den armen ïyder en hoe zy weikeiyk medeleden met de huisgenooten, staande aan het stervensbed van eón, die hen dierbaar was, daar kan en mag ik niet zwygen. Daarom richt ik dan ook een woord van aansporing tot allen, die er maar eemgszlns toe in staat zyn, om toch vooral deze gelegen heid niet voor by te laten gaan, ieta te doen in het belang van minderbedeelden. Want deze, evenzeer als degenen, die in •taat zyn geheel of gedeeltelijk in de kosten der verpleging te gemoet te komen, vinden daar een lietdevolle verpleging. Welnu, nog eens, iaat de volgende week niet voorbijgaan, zonder een bezoek gebracht te hebben aan den bazaar en althans Iets te hebben bygedragen tot ondersteuning van deze nuttige en liefderijke Instelling. U, Mynheer de Redacteur, beleefd dank zeggende voor de verleende plaatsruimte, heb Ik. de eer hoogachtend te onderteekenen, UEds. dw. Dnr., Mijnheer de Redacteurl Het is my een genoegen u te kunnen xnededeelen, dat Regeoten van het Hópital wailon dezer dagen verbiyd zyn met verschil lende giften, onder welie éón tot het aanzien- lyz bedrag van duizend gulden. Men begint ui te zien, dat zulk een inrichting als het Hópital onmogelijk aen steun van de welden- kenden missen kan. Lamm*, Hoogachtend 6 April 1901. C. G. CHAvasyza. Ha ml el in melk en kaas. Yan den beer B, H. de Waai, onzen consul- geuuraal te Kaapstad, komt onder dagtee- kening van 27 Febr. jL de volgande mede- oeeling voor in de „Consulaire Verslagen en Berichten": „Ik veroorloof my de aandacht er op te i Vestigen, dat van verschillends zyden klachten J by my zyn ingekomen van hier gevestigde importeurs en agenten omtrent de qualitelt van verscheidene partyen gecondenseerde melk ln blikken en Goudsohe kaas. „De firma Yan den Berg Co. Llm. levert hier, naar het schynt, beide artikelen tot lagere pry zen dan door de meeste kooplieden en fabrikanten in Nederland gevorderd worden, maar de qualitelt der door v. d. B. Sc Co, geleverde goederen schynt over het algemeen te voldoen. De kaas is hier in den handel bekend onder den naam van „fabrlekskaaa". Waarschyniyk door de concurrentie daartoe gedrongen, worden nu door andere kooplieden ln Nederland bestellingen aangenomen tot lagere pryzen, maar de qualitelt dier goederen blykt by aankomst alhier zoo slecht te zijD, dat het artikel geheel waardeloos en onver koopbaar is. „Daardoor wordt aan den handel in deze voor Nederlands industrie zoo bGlangryke artikelen onberekenbare schade veroorzaakt, daar Hollandsche melk en kaas op die wyze langzaam maar zeker verdrongen worden door buitenlandsch fabrikaat". RECLAMES. 40 Cents per regel. EET, KAZERNELEVEN. De militaire dienst is voor het grootste gedeelte der jongelieden een nuttige periode voor de ontwikkeling van hun lichaam en gunstig werkend op hun gezondheid. Het regelmatige leven en de exercitiën versterken de gezondheid en op eenige uitzonderingen na zijn de jongelieden by het verlaten van den dienst welvarend en goed bereid hun werk te hervatten. Sommige kunnen door bijzondere omstandigheden niet lang het kazerneleven verdragen. In plaats van zich te versterken, verzwakken zy en zijn ver plicht naar de ouderlyke woning terug te keeren. De militaire dienst op den langen duur en op zekeren leeftyd brengt ook zyn lasten mede. Zoo schryft ons de heer G. Chrlstiaans, oppasser aan de Kon. Mil. Academie te Breda: „Sedert drie jaren leed ik aan een borstkwaal, De heer G. CHRISTIAANS, volgens portret, moest veel opgeven en 's morgens, ala ik opstond, was ik benauwd. Na het gebruik van vier doosjes Uwer Pink-Pi 11 en van dr. Wi'liam8 ben ik volkomen genezen en ver richt met lust mijn werk. Ik biyf U duizend maal dankbaar voor Uw geneesmiddel en zal het een ieder, die lijdende is, ten zeerste aanbevelen." De Pink-Pillen zijn eon zoo wel werkdadige ala krachtige spierversterker, zy doen even- oens verdwynen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthénie, maagaandoeningen, lendenpynen, rheumatiek en algemeene verzwakking zoowel by den man als by de vrouw. Prys ƒ1.76 de doos; ƒ9.— per 6 doozen. Yerkrygbaar by J. H. I. Snabiu^, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland, en apotheken. Franco toezending togeD postwissel. Ook echt verkrygbaar voor Leiden en Om- stroken by Reyst Kbax, Drogeryen, Bees tenmarkt Wyk 6 No. 41, en J. H. Dijkhuis, drogeryen, Hoogstraat No. 6. Wacht U evenwel voor de namaakselsver schaft U de echte Pink-Pillen alleen bij den heer Snabilié, te Rotterdamof bij de depot houdersdie ander de attesten in de couranten zijn aangegeven. Alle andere personen verkoopen goedkoopere zoogenaamde Pink-Pillenzulks is slechts, om het publiek te bedriegenOnze ver slaggever vernam op verschillende plaatsen in Nederland, hoe de personen er ingeloopen zijn en hoegenaamd niet de minste uitwerking dezer nagemaakte Pink-Pillen ondervonden hadden onnoodig te zeggen, dat deze personen spoedig met het gebruik der echte Pink-Pillen weder zijn begonnen. Eet namaaksel der Pink-Pillen heeft nog nooit iemand genezen. - Hiernevens afbeelding der doos met de echte Pink- Pillen. 8083 80 Alle geneesheeren beschouwen bet na- tuuriyke 1600 10 als het eenige zouthoudende purgeermiddel, dat aangenaam is om in te nemen. By kleine giften genomen, Is zyn werking absoluut zeker en werkt het oplossend na. Op 10 wereldtentoonstellingen mot gouden medailles bekroond. Overal verkrygbaar. ATJEH, Biykens van den gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden ontvangen telegraphische berichten zyn sedert de jongste mede- deeling dienaangaande in de „Sta. Ct." van 6 Maart 1901 by de krygsverrichtingen aldaar: gesneuveld: de fuseliers L. H. Jacobs no. 38036, H. J. Rooseu no. 33266 ea de genie soldaat L. van de Pol no. 42392; aan bekomen wonden overleden: de fuse^ Ueis N. Cruts no. 489S2, F. de Leger no. 44310 en F. de Volder no. 36386; gewond: de kapitein der infanterie L. F. Schrö er, de sergeant G. J. W. Thumn no. 41341, de korporaal G. Smits no. 46644 en de fuseliers G. A Steinm Aller no. 86772, A. M. Bokhoven no. 80346, J. Wapstra no. 50645, J. van Duinen no. 83849 en G. J. Verlóe no. 47736, en hoht gewond: de fuselier G. F. van Plate- rink no. 29989. (Sis.-a.) Bit Internationale Hoi van Arbitrage. Volgens de „Friedens-Warte", zal het Hof van Arbitrage aan de Prinsengracht ln Den Haag ln Mei plechtig geopend worden. Er wachten reeds veertien arbitragezaken op afdoening. De „Frankf. Ztg." verwacht, dat het geschil tusschen Bulgarye en Roemenië over het bezit van een gebied, dat verandering heeft onder gaan, tengevolge van een wyziglng in het stroomgebied van den Donau, het eerst in behandeling zal komen. De „Indépendance beige" zegt, dat de mogendheden] nog niet hebben uitgemaakt of de opening met ceremonieel of in alle stilte zal geschieden. Op 4 April heeft aan het departement van buitenlandsche zaken te 's-Gravenhage de nederlegging plaats gehad der akte van be krachtiging van Griekenland nopens de ter Internationale Vredesconferentie onderteekende verdragen en verklaringen, te weten: lo. het verdrag voor de vreedzame beslech ting van internationale geschillen 2o. het verdrag betreffende de toepassing op den zeeoorlog van de beginselen der con ventie van Genève van 22 Augustus 1864; 8o. het verdrag betreffende de wetten en gebruiken van den oorlog te land; 4o. de verklaring, houdende verbod tot het werpen van projectielen of ontplofbare stoffen uit ballons of op dergelyke nieuwe wyzen; 6o. de verklaring, houdende verbod tot beziging van projectielen met het eenige doel verstikkende of vergiftige gassen te ver spreiden; 6o. de verklaring, houdende verbod tot beziging van kogels, die zich ln het mensche- ïyk lichaam gemakkeiyk uitzetten of vervormen zooals de kogels met harden mantel, waarvan de mantel niet geheel de kern dekt of van Inkervingen voorzien is. Transvaal en Oranje*VrJHstaat. Het Perskantoor van het Algemeen Noder- landsch Yerbond te Dordrecht vraagt inlich tingen omtrent de volgende personen: Phihppus v. d. Berge, laatsteiyk onderwyzer te Kopje Alleen, district Piet Retief, en zyn echtgenoote Maaike Brouwer. Sedert 12 Juli 1900 werd niets meer van hen vernomen. Jan Lodewyk de Lange, generaal wetsagent te Nyistroom, en zyn echtgenoote Geredine Margaretha Gnodde. De laatste tyding van hen werd in April 1900 ontvangen. Oornelis Post, machinist aan den Pieter burger spoorweg. Pieter Hendrik Moorman, het laatst werk zaam aan. do „New Cornet" te Boksburg. Yoorts het adres van den heer Yan Yeen, van uit Afrika hier te lande teruggekeerd. Gisterochtend zyn in de residentie terug gekeerd de verpleegsters J. Boogh en "W. de Jonge, die laatsteiyk deel uitmaakten van de Nederland8che ambulance, welke de Boeren- uitgewekenen naar Lissabon vergezelde. Aan het Hollandsche spoorstation worden de dames verwelkomd door den secretaris van het hooldcomité, den heer W. J. Yer- vloet, en mej. Gregory, onder-directrice van het Zusterhuis van het Roode Kruis t« 'a-Gravenhage. Uit naam van het Hoofdcomité had een vertegenwoordiger van het Rotterdamsche Mannencomité den terugkeerenden te Rot terdam een welkom m het vaderland toege roepen en haar ala bewys van waardeering voor de uitstekende wyze, waarop zy haar taak op de slagvelden in Zuid-Afrika had den opgevat, bloemruikers aangeboden. Mevrouw Lamaison, die mede tot die zelfde ambulance behoorde ea met deze zusters terugkeerde, bleef in de Maasstad achter. Programma ?an Aluziekuitvoeringen. ZOMERZORG. Maandag 8 April. Matinée, ie geven door het Stafmuziekkorps van het 4de Regiment Infanterie, Direotear: de heer W. Van Ërp. Eerste atdeehng: No. 1. Marche Lorraine, Ganne; 2. Ouverture .Prometheus", von Beet hoven; 8. o. Marche Funèbre d'une Marionette, Gounod; b; Menuetto, Boccberini; 4. Fantasie op de Operette -The belle of New-York" (op verzoek), Kerker. Tweede afdeeling: No. 5. Ouverture ,La Dame Blanche", Boieldieu; 6. „Idylle", Walaer, Waldteufel; 7. Fantasie op de Opéra „Fausi", Gounod; 8. „El Capitun", Marche, bousa. UITLOTINGEN. TbAise.oten 4-pOt. van 1880. Trek ing 1 A^ril. Betaalbaar 1 Joli. 86 seri«ëa. 15 164 758 1426 1966 2566 8064 3760 8845 26 264 781 1500 1994 282? 8186 8777 8918 61 880 1293 1563 2208 2349 8104 3789 4198 138 547 1400 1940 2289 2980 8607 8791 4232 Serie 2289 No. 42 kr. loOOOO berie 1425 No. 84 kr. 2000 781 24 2000 25GÖ 99 2000 781 81 2000 4193 22 2000 Alle oveiige iu gemelde eerieëu begrepen nummers met kr. 240. BUITENLAND. Frankryk. D© schepen van het Russische Mlddel- landscho Zee-eskader onder bevel van den schout-by-nacht Blrileff, „Alexander II", „Kbraby" en „Abreck", waarvan de officieren reeds een uitnoodiging hadden aangenomen de Toulonsche feesten by te wonen, hebben bevel gekregen Toulon te verlaten gedurende het bezoek van het Itah&ansche eskader. Wel ls waar biyven twee Russische oorlogs schepen achter, doch niettemin wordt dit onverwacht vertrek druk gecommenteerd. Men wil het laten doorgaan, dat Frankryk liever met te veel met zyn Russische bond- genooten paradeert, nu een toenadering tot een der mogendheden van het Drievoudig Verbond, Itaiiö, gezocht wordt. Deze reden ia wel wat ver gezocht. Wellicht ligt meer voor de band, dat de houding van Japan Rusland zyn oorlogsschepen liever by de hand doet hebben dan ze aan bet feestvieren to zetten. Dnitbchland. De Duitsche Keizer heelt het bescherm heerschap aanvaard voor een nieuw gebouwd tehuis voor blinden te Königswusterhausen by Beriyn; hy heeft er ook den grond voor gegeven. Om voor het nageslacht de her innering aan zyn grootmoedige daad te be waren, heeft hy last gegeven, hem en de Keizerin ter eere, twee beelden op te richten van een onvergankeiyke stof: gl&smozalek. Hy self wil als ridder uitgebeeld worden, met een helm en een ryk bestikten wapenrok. In de eene hand een getrokken zwaard, in de andere hand het model van het blinden instituut. De Keizerin zal zich, op allorhoogst bevel, vertoonen in de gedaante van do heilige Elizabeth. De „Germania" is matig gesticht over dezen inval van den Keizer. „Wy weten niet zegt het katholieke blad of men het denkbeeld om de Keizerin als de heilige Elizabeth en haar gemaal als den gestrengen landgraaf voor te stellen, in Protestantsche kringen gelukkig zal vinden. In Katholieke kringen zal dit wel niet het geval zyn." Het Duitsche pantserschip „Kalser Fried- rich IET', onder bevel staande van prins Heinrich van Pruisen, is, door nog onbekende oorzaak, in den nacht van 1 en 2 April aan de westpunt van Arkona op het eiland Rügen op een rots gestooten en "Woensdag met ernstige schade aan het keizeriyk dok te Kiel aangekomen; er is sprake van, dat het schip buiten dienst zal moeten worden gesteld, Italië. Koning Leopold van België, reizende incog nito als prins van Saksen-Coburg, is Dinsdag te Rome aangekomen en dadeiyk aan het Yatlcaan ontvangen om een langdurig onder houd met den Paus te hebben en zich daarna met kardinaal Rampolla te onderhouden. Den- zëTfdon avond is de koning weer naar Florence vertrokken zonder een der leden der Italiaansche regeering te hebben gezien. De Engelsche minister van oorlog zal na de Paaschvacantie het parlement voorstel len, in principe te besluiten voor Engeland zes legerkorpsen te stichten, vervolgens by de militie een reserve op te nemen, die niet sterker dan 60,000 man zal mogen zyn, het effectief der yeomanry van 10,000 op 36,000 man te brengen, en acht regimenten op do been te brengen voor den garnizoensdienst. Hot eerste groote stuk vestinggeschut van 23 c.M., waarvan wy reeds vroeger ge sproken hebben, is op het fort te Dover ge plaatst. De EDgelsche artilleristen beweren, dat het stuk zóó ver draagt, dat zyn projec tielen Calais kunDen bereiken. Rusland. De „Daily Telegraph" ontvangt eenige Russisehe berichten over Weenen en verze kert, dat by de betoogingen van den 24sten Maart 35 personen gedood zyn, voor het meerendeel studenten. Een student, die ln het regiment te Kieff was ingeiyfd, heeft eon officier geslagen en is met den kogel gestraft geworden. Eindeiyk moet de opstand te Bialystok ernstig zyn geweest; 2000 socialisten betoog den naar aanleiding van de begrafenis van een werkman; de soldaten moesten de mani festanten verspreiden. Do volgende maand zal de Russische minister van financiën, Witte, de eigeniyke man, die in Rusland het roer van staat ln handen houdt, een reis naar Mandsjoerye ondernemen om in gezelschap van eenige hooge ambtenaren zich ter plaatse van een en ander op de hoogte te stellenmen rekent dus in Russische rogeerlngskringen biykbaar vast, dat de overeenkomst met China dan ge- teekend zal zyn. China. Het getal met den dood te straffen Chi- neosche beambton uit de provincie is van elf op vier teruggebracht; van do 140 be ambten, die voor andere straffen in het zwarte boekje der gezanten stonden, zyn er dertig van de lysten afgevoerd. Van een der ter dood te brengen ambtenaren, die den moord van den majoor "Watts-Jones en een priester op zyn rekening heeft, is bekend, dat hy reeds in veiligheid en aan der gezanten wraak ontvlucht is. De „Köln. Ztg." vernam uit Peking, dat een nieuwe Christenmoord te Tajeng-Tin-Foe, op 120 kilometer ten zuidoosten van Paoting- Foe heeft plaats gehad; een Franache colonne onder generaal Ballloud was er per spoor heen gegaan. liasland en Clilna. De Russische Staatscourant behelst een lang artikel over Mandsjoerye. Daarin wordt gewezen op de onjuiste be richten, die in de buitenlandsche pers zyn verspreid over de vermeende overeenkomst tusschen Rusland en China. Deze overeen komst moest dienen als grondslag voor de door Rusland voorgenomen teruggave van Mandsjoerye aan China. Om over te gaan tot de noodzakeiyke militaire regelingen, moest de vraag worden opgelost of by weder- zydsche overeenkomst reeds nu de voorwaar den voor de ontruiming van Mandsjoerye konden worden bepaald. Doordat ernstige hinderpalen zyn gerezen tegen het totstand komen van het verdrag, dat geen uitstel kon dulden met het oog op de maatregelen tot geleidelijke ontruiming van Mandsjoerye, kon de overeenkomst oumogeiyk worden aangegaan. Wat betreft de teruggave van Mandsjoerye aan China spreekt het vanzelf, dat de ver wezenlijking van dit voornemen alleen mogeiyk is, wanneer m het [Chineeachel Ryk volkomen normale toestanden zyn hersteld; in de resi dentie een centrale regeermg is gevestigd, die onafhankelijk en sterk genoeg is om Rusland de herhaling van de gebeurtenissen van het vorig jaar te waarborgen. Terwyl de Russische regeering de tegen woordige organisatie van Maudsjuerye hand haaft, om in de nabyheid van de uitgestrekte Russische grenzen de orde te kunnen be waren en j steeds trouw biyft aan haar oorspronke.yx, vele malen herhaald staat kundig program, zal zy kalm den verderen loop der gebeurtenissen afwachten. De Amenkaan8che Staatssecretaris Hay ont ving Y*n den Russischen gezant te Washington, graaf Casaini, eea nota, waarin de besliste verzekering wordt gegoven vau de belangloos heid van Ruslands plannen in alle onder handelingen met China over Mandsjoerye. De nota verklaart, dat Ruslands staatKunde onver anderd gericht is gebleven naar bet streven om Mandsjoerye een onvervreemdbaar deel van China te laten en zyn troepen terug te trekken zoodra de omstandigheden dit toelaten» De oorlog tusschen Engeland en Transvaal» Volgens een bericht uit Nauwpoort, i« Kreutzinger in de tien laatste dagen in het district Tarkastad doende geweest. Hy is dus niet by het voornaamste commando in de Zuurborgon geweest. Kreutzinger, voegt het bericht er by, is een rebel uit de Kaap-Kolonie. Uit Bloemfontein wordt gemeld, dat Thorney- croft's bereden infanterie te Bosch berg, tusschen Brandfort en Zoutpan, 60 Boeren heeft over rompeld. In den nacht werd hun kamp omsingeld en 's ochtends vielen de Engelschen aan. By het tweede salvo heschen de Boeren de witte vlag, en de commandant, zekere Bestor, gaf zich met al zyn manschappen en het geheele lager over. Dit is blykbaar hetzelfde heldenfeit, waar Kitchener reeds den lsten April over heeft geseind. Welgeteld hebben de EDgelsc-hen echter, volgens den opperbevelhebber, slechts 81 gevangenen gemaakt. Het verraad van Kaffers tiert tegenwoordig welig m de repu blieken. Aan de „Petit Blou" wordt uit Straatsburg geseind: Kolonel Ricchardi, gewezen commandant van het Italiaansche legioen in Transvaal, is hier aangekomen om met den Belg Van Neck lezingen to houden, waarvan de opbrengst zou komen ten bate van de Boeren. Het ge meentebestuur van Straatsburg heelt hem echter verboden, lezingen to houden. N Uit Nieuw-Orleans is gemeld, dat het Amerikaansche Hooggorocktshof aan de Booren- agenten heeft toegestaan, het bewys to leveren, dat het transportschip ^Anglo-Australian", dat een lading muildieren voor het Engelsche leger in Zuid-Afrika aan boord heeft, niet het recht heeft uit een Amerikaansche haven daarheen te vertrekken. Het schip had reeds in het begin van April moeten vertrekken, doch moet nu wachten tot de beslissing van het Hooggerechtshof. Bennett Burleigh seint, dat De "Wet op het oogenblik by Vrede staat. Commandant Fourie moet, aan de omsin geling van de Engelsehen ontkomen, thans in de richting van Bethulie trekken. De vry willigersafdeeiingon van de Shropshire Light Infantry mogen naar huis. De „Daily Mail" heeft uit Pietermaritzburg nog eenige sterk gekleurde byzonderheden ontvangen omtrent het laatste gevecht by Hartebeestfontein. In dit telegram wordt echter voor de eerste maal erkend, dat er verband heeft bestaan tusschen het gevecht waarin de Imperial Light Horse zoo zwaar leed, en hei gevecht van den volgenden dag by Vaalbank. De Suffolks en de Imperial Light Horse hadden De la Rey's kamp by Hartebeestlontein verkend. De Boeren, die hen hadden zien aan komen, kropen achter hun rug om en sneden hun terugweg af. De Engelschen moesten zich toen een doortocht vechten en leden zwaar. Den volgenden dag viel generaal Babington met zyn geheele macht De la Rey, met den bekenden uitslag, aan. Te Kaapstad gelooft men, dat slechts weinige uitgewekenen aandrang zullen ge voelen om op Kitchener's nieuwe voorwaar den 5 shillings per dag en rantsoen met de kans om als schyf voor de Boeren te dienen aan het goudzoeken te gaan. Deze voorwaarden hebben daghelder getoond, waarom de militaire overheid de hervatting van het werk aan den Rand zoo lang mogeiyk zal tegenhoudende meeste koloniale desperado's hebben zich voor Zuid-Afrika laten aanwerven in het vooruitzicht van daar later fortuin te zullen maken als gouddelvers. En deze menschen zouden, na het verstryken van hun diensttyd, moeilyk te houden zyn als de mynen weer aan het werk waren. De „Nubia" is den 27sten Maart vertrokken met 17 invalide officieren; de „Tantallon Castle" denzelfden dag met 2 invalide officieren; de „Aurania" den 29sten met 37 invalide officieren, 85 zieken, 493 herstellen den en 66 gewonden. Dinsdagochtend vroeg hebben de Boeren een koientrein laten springen by Mornit Pros pect, in het gezicht dus van den historischen Majuba. Een Engelsche colonne onder bevel van generaal Campbell begaf zich ter plaatse en zag de Boeren voor zich uit trekken en stelling nemen op de hoogten. Een hevig gevecht volgdo en Verder luidt het bericht niet, daar het eindigt met een: „Maar de Engelschen, ge hinderd door een dichten mist, kondon niet te weten komen hoe sterk de Boeien waren." Een ander bericht over hetzelfde gevecht zegt, dat de Engelschen „in een ongunstige positie" waren. Een bericht van een dag lator uit Newcastle meldt, dat een patrouille, die was uitgezonden om den terugweg der Boeren af te snyoen, twee hunner doodde en éón wondde. Ook dit bericht spreekt raadselachtig van een aan- zieniyke hoeveelheid goederen, welxo werd gered. Het spoorwegverkeer was Woensdagmiddag hersteld. De verliezeniyst van 8 April noemt 19 gestorven, waarvan 16 ten gevolge vau ziekte; 10 gewond. Sir David Barbour, de financieels speeialltolt, die Kitchener tor zyde zou staan, hooft zyn onderzoek naar de finsuicieeJe hulpbronnen van Transvaal, waaruit men de oorlogskosten kan be8tryden, reeds ten eindo gebracht en zou Donderdag naar Engeland teruggaan. Een zeer groot gedeelte van de manschappen van de Kaapstadscbe stadswacht beeft zich bereid verklaard om nog een maand dienst te doen, eu zoo noodig nog langer. Dit zullen, zegt de „N. R. C', wel meest menscheu van den Rand zyn, die blyde zyn ais zy op de een of andere manier aan den kost kunnen kouzeu.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 10