GO Lui Lui O trent wel niet spoedig te weten komen, daar natuuriyk over de omstandigheden der ontdek king en ook over de aanslagen zelf een diep stilzwijgen wordt bewaard. Soedan. Eon Reuter-bericht uit Mengo van 14 Maart meldt, dat Muludzi, de nieuwe Mahdi of profeet van Oeganda, dien morgen is overleden onder do volgende buitengewone omstandigheden. M'Pogo, de vroegere koning van Oeganda, hoofd der Mahomedanen in dat land, aan wien Muludzi zich had bekend gemaakt al6 profeet, bestreed de rechtzinnigheid der nieuwe leerstellingen en maakte Muludzi uit voor een bedrieger, voor de rechtbank van inboorlingen en in tegenwoordigheid van alle ministers en opperhoofden. Muludzi gaf toen een uiteenzetting van zyn leer voor de hoofden, die evenwol hem en zy'n leerstellingen uitlachten. Muludzi werd hierover zóó vorontwaardigd, dat hy zeide niet meer op aarde te willen blijven. H(j verliet daarop het gerechtshof, beklom een kleine verhevenheid, knielde neder, riep Mahomed aan en stierf. Japan en Korea. Het voornaamste te Yokohama verschynende Japansche blad Jiji" verklaart, dat Japan geen inmenging in Korea dulden zal. Indien de materieoio belangen van Japan op het spel staan, zal het niet aarzelen hot zwaard te trekken. Een officieel® verklaring dat Engeland in antwoord op een verzoek van Japan mededeelde, dat ook Maudsjoerye be doeld is by de Engelsch-Duitsche overoenkomek, heeft to Yokohama veel bevrediging verwekt. Gemengd Nieuws. Aanvangende 16 April a. s. zullen de zomerocfeningen der dd. schutter^ alhier gehouden worden op Dinsdag, "Woens dag en Donderdag op het Schuttersveld, telkens te 6 uron 'snam. Byaldien bedoolde oefeningen niet op genoemd veld kunnen plaats hebben, zyn de beide manéges in de cavaleriekazorne daarvoor beschikbaar gesteld. Hier ter stede is Dinsdagavond uit den corridor van Hotel Du Nord", aan de Steonstraat, een rijwiel ontvreemd, dat daar tjjdeiyk in een nis in een rywiolstandaerd ,was neergezet. Van dit geval word aangifto gedaan by de politie en den volgenden morgen was de machine al opgespoord. Zo bleek door verkoop reeds in de derde hand te zyn over gegaan. Tegen den dader, die bekend heeft, is proces-verbaal opgemaakt. Óp de Haarlemmerstraat by de Haven word gisternamiddag een knaapje door een vigilante aangereden, met het gevolg, dat het noodig werd geacht hem in het politie wachthuis te dragen, waarna de hoer M., apotheker, in de nabyheid woonachtig, kwam om den knaap te verbinden. De moeder nam haar kind vervolgens mee naar huis. Men meldt uit Koudekerk, dat aldaar ongeveor half April zal worden ver kocht in het openbaar de brug over den Ryn, genaamd dej Koudekerksche brug. De brug behoort aan de erven Yisser van Hazers- woude, die de brug voor een zeker bedrag aan de gemeente hebben aangeboden, doch welk bod de gemeento niet heeft aangenomen. Vandaar thans de openbare verkoop. Zeer zeker is het te wenschen, dat de brug niet worde gesloopt; niet alléén voor het aardige kykje, dat zy oplevert, maar vooral ook omdat de omwonenden er ten eenenmale mede gefopt zouden zljnl By ysgang zou men óf naar Leiderdorp öf naar Alfen moeten gaan om over den Ryn te komen. Het is daarom te wenschen, dat de brug in stand blyvel Da scheepsbouwmeesters de heeren Mys Co., te Alfen aan den Ryn, en de machinefabrikant de heer A. Klootwyk, te Leiden, hebben naar Uithoorn afgeleverd de stoomboot „Landbouw II" voor passagiers, goederen en vee. Beneden is er ruimte voor ongeveer 30 koeien, terwyi ook het dek kolossale berg ruimte biedt. De directie der onderneming betuigde hare tevredenheid over het geleverde. Een iy k, dat gistermorgen uit ^le Scheepmakershaven te Rotterdam was op- gevischt en dat de familie meende te her kennen, is echter niet dat van J. de G. Het is het lyk van een onbekenden man. Voor buitengowone diensten, verricht by gelegenheid der Huwelyksfeesten van H. M. de Koningin, ontving het troin- en rangeerpersoneel (conducteurs en wissel- wachtei s) der Staatsspoorwegen te 's-Graven- hage, Utrecht en Amsterdam, een dag extra bezoldiging. De vrouw, die de vorige week to Vlymen op zoo noodlottige wyze onder een traifi geraakte, is aan de gevolgen overleden. Van de vier in Januarivermiste Wieringers, die toen met een ysschots zyn afgedreven, is er Woensdag een gevonden in de Sloot, een vaarwater by Wieringen. Deze heet Jan Kraan. Het lyk was goed horken- baar, en daar het horloge stond op 9 uur 5 minuten, vermoedt men, dat zy slechts l1/, uur op het ys hebben rondgedreven, daar zy omstreeks 7'/2 uur 's morgens zyn vertrokken. Men meldt uit 's-Gra venz ande dat op den Noordeiyken oever van den Nieuwen^ Waterweg gistermorgen gevonden ia het lyk van een manspersoon. Of het afkomstig is van de „Holland", zal waarschyniyk niet meer vastgesteld kunnen worden. Het werd naar i*t ïykonhuis op de algemeene begraafplaats al nier overgebracht. Gisteravond heeft zich te Deven ter een vereeniging van gemeentewerklieden gevormd. Reeds traden 87 personen als lid toe. Een commissie van vier leden zal de voorloopige werkzaamheden regelen. Gistermiddag geraakte door een onbekende oorzaak de hooiberg op de ;boerdery „Jacht- en Vischlust", gelegen aan den Over-Diemerweg en bewoond door den heer E. Vedder, in brand. De hooiberg, waarin zich nog een aanzienlijke hoeveelheid hooi bevond, brandde geheel uit, doch in het achter huis, dat ook reeds vuur had gevat, werden door de bewoners en de buren de vlammen bedwongen. Gistermiddag brak een hevig# brand uit in het perceel, gelegen aan de Kerk straat te Almeloo, bewoond door den eigenaar, den heer G. H. Ziegeler. De brandweer slaagde er in den brand tot dit eene perceel te be perken. De inboedel, die grootendeels gered kon worden, bekwam nogal veel waterschade. Alles was verzekerd. De oorzaak van don brand ls onbekend. De echtelieden v. d. L.-B., te Steenbergen, begaven zich na de vermoeienissen van den dag ter ruste in een bedstede, waar onder zich, evenals dit in vele kleine wonin gen het geval is, een kelder bevond. Opeena braken de onderlagen der bedstede en viel de man tusschen don muur en de gebroken schuinstaande onderlagen in den kolder. De corpulento vrouw, gedachtig de woorden van art. 161 B. W., volgde het voorbeeld haars mans en kwam eveneens in den kelder te recht. Op het hulpgeroep kwamen buren toe snellen, die het echtpaar uit zyu netelige positie verlosten. Te Parys ie zeer veel sneeuw gevallen, meer dan hier, zóóveel zelfs, dat aan het observatorium verklaard wordt, dat zoo iets op het eind van Maart nog nooit was voorgekomen. Wel vallen er gewooniyk ln die maand sneeuwbuitjos, maar die hebben doorgaans niet veel te beteekenen. Zoo hevig was de sneeuwval, dat op som mige tramlynen der voorstedon in de vroege morgenuren de dienst niet kon worden aan gevangen, omdat de sneeuw den weg versperde. Hot komt wel meer voor, dat zelfs laat in het voorjaar sneeuw valt. Zoo herinnert men zich te Brussel, dat het aldaar den 17den Juni 1865 gesneeuwd heeft. Maar zoo iets ia natuuriyk een hooge zeldzaamheid. Mar ktberiokteo. Lelden, 29 Maart. Ter markt werden heden aan gevoerd: Stieren 13 stuka 62 a 245. Kalf- en Melkkoeien 307 stuks 108 a 252. Varokoeien 198 stuke 91 a 210. Vette Óssen en Koeien 296 stuks 120 a ƒ330. Graskalveren stuka a Kalveren (.vette) 46 stuke 88 a 87. Kalveren (magere) 204 stuks 3.a 16. Hamels (vette) stuks a Hamels (magere) stuks a Schapen (vette) 202 stuka 15.a 26,Schapen (weide; 137 stuka 12.a 20.—. Lamineren (magere) ■tuks a Varkens (magere) 229 •tuks 16.a 46.Varkens (vette) stuks a per KG. Varkens (biggen) 330 stuks 6.50 ft 14.Paarden stuk Veulens stuks a Bokken of Geiten 6 stuks 2.60 a 5. Ter markt aangevoerd 814 runderen, 260 kei veren, 339 sohapen, lammeren, 299 varken», 330 biggen, paard, veulens, 6 bokken of geiten. Ter wekelykscho Kaasmarkt aangevoerd 16 partyen. Besteed werd voor Goudscho Kaas Yan 18.tot 24.Derby-Kaas Yan tot Leidsche Kaas de 160 KG. tot f Edammer Kaas 2de qnal. tot Aan de Stadswaag gewogen 12 partijeD, 648 •tuks, wegende 2622 KG. Edttm, 2S Maart. Ter botermarkt waron aan gevoerd 139 partyen, prijs 66 a 61 o. per Vs kilo Kippeneieren 3.a ƒ3.50 de 100 stuks. Hoorn, 28 Maart. Op de kaasmarkt waren aangevoerd 92 6tapels kaas, wegende 38,040 kilo. Hoogste merktprys voor kleine f 29.50, commissie ƒ27.50, middelbare per 60 KG. Zaandam, 28 Maart. VEE. Op de heden ge houden Paaschtentoonstellmg was veel vee aan gevoerd en veel handel. Do prijzen waren voor de vette koeien van 0.60 tot 0.7z per kilo; melk koeien ƒ160 tot '260; vaarzen van 70 tot ƒ90; de varkens brachten op ƒ0.44 tot ƒ0.64. Schiedam, 28 Maart. NoUering ven do Bears- commiaeie. Moutwijn 8.50 per HL. Zender fust ea zonder belasting. Spoeling 1.40. Noteering ven de Makelaars. Moutwijn 9.—, Jenever ƒ13.idem Amstord. proef ƒ14.60. Notoering van don Distillatoursbond. Moutwijn 9.Jenever 13.Amat. Proef f 14.60. Hoofddorp, (Haarlemmermeer) 28 Maart. Roode wintertarwe a Jarige Tarwe a Witte Tarwe ƒ6.60 a 6.90, Canada tarwe a Zomer ristarwe a f Rogge 4.60 a 6.—, Haver 6.60 a 7.—, Oheva- liergerst a Wintergorst f 3.76 a 4.—, Zomergerst a Duivenboonen 7.a 7.30, lioode Duivenboonen a Paar- donboonon ƒ6.90 a ƒ6.16, Bruineboonen a Groene erwten voetstoot», f op kook, Kanariezaad a De oorlog lusschen Engeland enTransvaal. Behalve de reeds goseinde Engelsche en Bóeren-verliezen van het gevecht van kolonel Babington, meldde lord Kitchener nog omtrent hetzelfde gevecht: „Daar de vervolging snel geschiedde, zyn grootere verliezen aan de zyde der Boeren zeer waarschyniyk. „Door de operaties op den 23aten word de ▼yand gedreven ten Noorden van de stellingen, die hy by Kafferkraal had bezet. Den 24sten werd de achtervolging voortgezet met enkel bereden troepen. De achterhoede van den vyand werd door een gecombineerde beweging van beide flanken opgejaagd. „Een konvooi werd toen gezien by Leeuw- fontein en Grey's Nieuw-Zeelanders met de woudloopors reden er heen. „De vyand trachtte stelling te nemen, maar Groy'a troepen reden eiken tegenstand omver en gaven hem geen kans. „Kort daarop reden de Nieuw-Zeelanders van het Oosten, de woudloopers van het Westen op het konvooi in. „Toen werd de aftocht van den vyand een vlucht en de achtervolging werd doorgezet, totdat de paarden uitgeput waren." Het gevecht ten Zuidwesten van Venters- dorp, dat op 25 Maart plaats had, wordt door lord Kitchener's bijzonderheden dus wol nader gebracht tot dat by Hartebeestfontein op 22 Maart, maar de Britsche opperbevelhebber blyft daaromtrent het stilzwygen bewaren. Wat inderdaad geschied is in het Zuidwesten van Transvaal, biyft nog altyd even duister. Generaal Bruce Hamilton trok Maandag' morgen De-Wets-dorp binnen. De achterhoede der Boeren was Zondag de stad uitgetrokken. Van het binnentrekken der Boeren zyn de byzonderheden schaarsch en zonder beteeke- ni». Verleden week Dinsdag kwamen de com mandanten Jou bert, Coetzee en Pretor ius te De-Wots-dorp, Woensdag gevolgd door Fourie. De Boeren gavon onmiddellijk bevel de Hollandsche vrouwen en kinderen van voed sel te voorzien. Zy openden daartoe een winkel en stopten dien vol met voorraden, te Wepener geplunderd. Zy weigerden levens middelen aan de Engelsche gezinnen, die groot gebrek hadden geledea De Boeren waren, volgens Reuter, in zeer ellen dig au staat, toen zy uit de Kaapkolonie terugkeerden, en waren zeer vertoornd over het mislukken van hun inval Dinsdag jL worden de Boeren gezien achter •en bergrug, die de stad beheerscht. Een pompom en een vyftienponder openden het vuur op de BoerenstelÜDg. Kapitein Damant trok met do Remington-Guides uit om zoo mogelyk de Boeren af te enyden. Hy be stormde een hoeve, die de Boeren bezet hadden, en dreef hen naar een heuvel boven het dal, van waar hy een halfuur lang hevig werd beschoten. Na eenigen tyd trok de vyand aan op een verder afgelegen heuvel en toen kapitein Diamant uit alle richtingen Boeren zag komen opdagen, trok hy terug naar een kopje, dat het omringende terrein beheerschte, en zette van daar den etryd voort. Het vuur der Boeren verminderde langzamerhand en zy trokken naar een hoeve terug. Twee compagnieën bereden infanterie met een pompom kwamen kapitein Diamant ter hulp, maar de vyand had er klaarbiykeiyk voor dien dag genoeg van en verdween. Zoo luidt een Engelsch bericht over „een hevig geveoht by Dewetsdorp". Zaterdag is er gevochten ln het district Tabanchu. Een troep van 80 Boeren werd door kolonel White verrast; hy nam vier Boeren gevangen en maakte zes wagens, 86 paarden en eenig vee buit. Zondagmorgen vochten 200 Boeven van Fourie's commando tegen een Britsch deta chement, dat hen van de eene stelling naar de andere dreef, totdat ze voor goed terug- trokkon. Talryke troepen Boeren trekken in het district Tubanchu rond. Zondag is in de Kaapkolonie nog gevoch ten by Henningfontein, tusschen Schombie on Colesberg. Een Britsch officier sneuvelde en drie Engol6chen werden gewond. Lator trok een Boerencommando van 450 man in de rTchting van Middelburg. Het transportschip „Morayshire" la uit Southampton naar Zuid-Afrika vertrokken met 18 officieren en 1100 man grootendeels bestemd voor Baden-Po well's politiekorps. Gisteren zyn 1000 man, die evenzoo tot de politie behooren, te Kaapstad ontscheept, en nog denzelfden avond naar Bloemfontein ver trokken. Het transportschip „Manhattan" met 500 invaliden aan boord, is Woensdag te South ampton binnengeloopen. Een bericht van de „Exchange Telegraph" uit Kaapstad meldt dat verscheidene myn- kantoren weer van daar naar Johannesburg worden overgebracht. De dageiyksche verliezeniyst der Engelschen wyst aan26 dooden, waarvan 2 gesneuvold en 24 aan ziekte; 24 gewonden9 vermisten. Be petitie van Merriman en Sauer. Het verzoekschrift van de Kaapsche oud ministers Merriman en Sauer, door sir Robert Reid aan het Britsche Lagerhuis voorgelegd, begint met een opsomming van de qualiteiten der verzoekers, afgevaardigden van een geor ganiseerde politieke party, die de meerderheid vertegenwoordigt van Zyner Majesteits blanke onderdanen in de Kaapkolonie. Zo brengen in herinnering, dat zy de opdracht hebben om de Britsche Regeering en het Britsche Parle ment in te lichten over den treurigen toe stand in Zuid-Afnka, dat zy alles hebben gedaan om den oorlog te voorkomon, en wyzen er verder op: „dat het resultaat van dezen oorlog, die ongelukkig nog voortduurt, is geweest de verwoesting van de landen, vroeger bekend als de Vrystaat en do Zuidafrikaansche Repu bliek, van groote deelen der Kaapkolonie en van Natal en de byna volkomen vernietiging van de eigendommen en de middelen van bestaan van de landbouwers in deze landen; „dat op het oogenbltk de krygswet-, feite- ïyk een opheffing der grondwet, is afge kondigd over byna de geheelo Kaapkolonie, waar het meerendeel der bevolking, Engelschen zoowel als Hollanders, loyaal is gebleven onder zware beproevingen; „dat de krygswet groote schade heeft ver oorzaakt aan de landbouwende bevolking en voor een groot deel handel en ny verheid in de Kolonie met lamheid heeft geslagen; „dat de stoffelyke verliezen echter by lange na niet de ergste zyn; maar dat tusschen de Hollandsche en Engelscho rassen een bitterheid is ontstaan, die in haar gevolgen weinig minder betreurenswaard is dan een feiteiyke burgeroorlog; „dat de tweedracht dezer rassen te ernsti ger is tegenover de sterke toeneming der gekleurde bevolking, onder wie velen nauwe- ïyks aan den toestand van barbaarschheld zyn ontwassen, en dat eon blyvende verwy- dering tusschen de blanke rassen dit probleem zeer veel moeiiyker maakt; „dat al deze verliezen en rampen over de Kaapkolonie zyn gekomen door een oorlog, waarin ze geen recht van meepraten hoeft gehad en dion zy niet by machte is geëin digd te verklaren, en dat het daarom zeer wenscheiyk is, dat aller meeningen zullen worden gehoord by de regeling, die op het beöindigen der vyandelykheden moot volgen; „dat de aankondiging van de inlyving van de beide Republieken met groote vrees was vernomen door de bevolking van Hollandsche afkomst ln geheel Zuid-Afnka en dat andere maatregelen, naar haar bescheiden meening, zekerder geleid zouden hebben tot een bly vende bevrediging van Zuid-Afrika en voor de belangen van Engeland van grooter voor deel zouden zyn geweest; „dat zy, vermeenende, dat dit punt onver anderd ls vastgesteld, daarop niet nader willen Ingaan, maar dat zy eerbiedig verzoeken ge hoord te ïullen worden over de regeling, die na de iniyvmg der Republieken getroffen zal worden „dat zy tot hun groote epyt hebben ge hoord, dat het voornemen by Zr. Ma. Regee ring bestaat, om de vroegere Republieken te maken tot een kroonkolonie; „dat sy eerbiedig doen opmerken, dat deze vorm van regeering, volgende op republikein sche instellingen, de inwoners zal afstoofcen en naar hun ervaring zal leiden tot ernstige wry ving in de toekomst; „dat zy daarom eerbiedig vragen gehoord te zullen worden over de te volgen staatkunde en hun gelegenheid zal worden gegeven aan het Huis te doen kennen de vele noodlottige gevolgen, dio, huns inziens, zullen voortkomen uit de instelling van een kroonkolonie; „dat zy verder eerbiedig verzoeken andere maatregelen te mogen aanbevelen, die meer hoop geven op een vredelievende regeling en op andere wyze ten goede zullen komen aan de wolvaart en den vooruitgang van Zr. Ms. bezittingen in Zuid-Afrika." Het stuk is, zooals men weet, geteekend door de heeren Merriman en Sauer. Telegrammen. LONDEN, 28 Maart. (R. 0.) De quaestle der vredesvoorwaarden, die aan de Boeren aangeboden werden, werd in het Lagerhuis ter sprake gebracht by de besprekingen naar aanleiding van de derde lezing van de be grooting. De minister Chamberlain zeide, dat het voornaamste bezwaar van Botha was ge richt tegen de benoeming van Sir Alfred Milner tot gouverneur-generaal van de Oranje rivier-kolonie en Transvaal; doch hy gelooft niet, dat dit bezwaar van eenigon invloed was op Botha's houding tegenover de vredesvoor waarden. Engelands taak is het, een eervollen en duurzamen vrede te verkrygen. De amnestie werd geweigerd aan de Kaap sche opstandelingen, omdat zy moeten gestraft worden ln het belang der gemeenschap. De voorwaarden betreffende de toekom stige Rogeoring zyn volkomen geiyk aan het oorspronkelyke plan, nameiyk geleidelyke overgang tot zelfregeering. Het belangryk- ste punt voor de verzekering van een goede verstandhouding tusschen beide rassen in de toekomt is, dat de Boeren geen twyfel zouden koesteren aan Engelands vastberadenheid, beslistheid én moed. Verder verklaarde minister Ohamberlain, dat de Regeering niet voornemens is Sir Alfred Milner te vervangon (Toejuichingen). Lord Lansdowne verklaarde, dat een com missie zal worden benoemd om de eischen tot schadeloosstelling te onderzoeken, inge diend door vreemdelingen, die door de Britsche militaire autoriteiten uit Zuid-Afrika zyn uitgezet. De minister Arthur Balfour verklaarde, dat de Regeoring het niet noodig acht, dat de heeren Merriman en Sauer gehoord zullen worden voor de balie van het Huis, zooals zy verzocht hebben. MADRID, 28 Maart. (R. O.) Berichten uit Portugal maken melding van ongeregeldheden to Cotubal. De politie was niet by machte de onlusten te bedwingen, zoodat de troepen moesten tusschenbeidon komen. De menigte wierp met steenen, waarop de troepen vuur gaven. Vyftien onruststokers werden gekwetst, waarvan 3 ernstig; een werd er gedood. De orde is hersteld. LISSABON, 28 Maart. (R. O.) De stoomboot Benguela" kwam to Lissabon met de zich aan boord bevindende Boeren aan. 398 hunner zyn vertrokken naar de citadol van Peniche, 275 naar Alcobaca. Generaal Pienaar en gezin en twee commandanten Grobler, vergezeld van een Portugeesck generaal, zyn eveneens ver trokken, de eersten naar Thomar en de com mandanten naar Peniche en Alcobaca. Tydens de reis zyn 5 Boeren overleden. 42 Boeren, die ziek aankwamen, zyn naar het hospitaal overgebracht. AC1DEM1E.ME CJW3. Leiden. Aan de universiteit alhier is heden tot doctor in de artsenybereidkunde bevorderd de heer H. van Gulik, geboren te Grouw, na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld: „De physiologische beteekenis van het alkaloid in den goudenregen." Geslaagd zyn: voor het doctoraal examen in de rechtswetenschap de heer H. Kronen berg voor het doctoraal examen in de genees kunde de heer E. W. Jongmans; voor het theoretisch geneeskundig examen de heeren Th. Kloppenburg en G. A. Bosvoor het arts examen lste gedeelte de heer H. K. Offerhaus voor het theoretisch geneeskundig examen dr. J. M. E. Kunert; voor het doctoraal examen ln de rechten de heer E. Pino. Groningen. Geslaagd voor het eerste gedeelte van hot artsexamen de heer M. Kamer ling, cand.-arts, geboren te Veendam. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur I Gisteravond woonde ik de vergadering by van R.-K. militairen uit alle wapens hier in garnizoen, in hun vereenigingslokaal op den Middelweg No. 80. Den ganschen avond heerschte er een meer dan gewone gezellige stemming, en geen wonder, er bestond ook reden voorten eerste verschoon de WelEorw. Pater B. C. Ruyten, directeur, na een keelaandoening van eenige weken weder voor het eerst in de vereeniging en word ZEw. binnenkomend met muziek en zang begroet, en ten tweede namen die leden, die heden met groot verlof naar hun haardsteden zouden terugkeeren, deels tot hun spyt, zooals zy zelvon getuigden, van de vereeniging, die hun was dierbaar geworden, afscheid. In een korte, maar kernachtige rede, werd zulks ook door Pater Ruyten herdacht, en zyn weleerw. drukte tevens den vertrekkenden op het hart, in hun volgend leven steeds zich als goede Christenen te toonen, zooals zy dit in hun lidmaatschap der vereeniging had den bewezen, waarna ieder een prachtig bewerkt diploma tot aandenken ontving. Een en ander trof my waariykvooral toen ook aan den vertrekkenden milicien „Bylemeer" bovendien voor zyn bewezen dieneten als Onder-Prefect een prachtige horlogeketting werd vereerd en een woord van lof ook aan den Prefect, den heer F. J. Conneman, niet mocht worden onthouden. Met h&rteiyken dank voor de plaatsing éezer regelen, heb Ik de eer met hoogachting U zyn, Mynheer de Redacteur, Uw dw. Dienaar, N. N. Tweede Kamer, Zitting van heden Per Telegraaf.) W oningwot. Voortgezet werd het debat over de para graaf betreffende den te vorleenen geldoiyken steun van gemeentewege. Artikel 29 bepaalt, dat do gemeenteraad bevoegd is aan hen, die zyn aangeschreven verbeteringen in hun woningen, aan te brengen, rentedragende voorschotten te verleunen ondcq hypothecair verband. Deze hypotheek heeft den voorrang boven iedere andere hypotheek, met uitzondering van dio, welke voor 15 Februari 1901 zyn ingeschreven, en boven iedere bevoorrechte schuld, met uitzondering: van gorechtskosten. Deze voorschotten worden alleen verleend onder voorwaarde van aflossing, uiteriyk in 20 jareD, in golyko jaartermynen cf bywyze van annuïteiten. De hoor Veeg ene lichtto een amendement toe om bovenomschreven voorrang geheel to doen vervallen, en do heer Van Beinse lichtte een araendement toe ora net door de ge meento verleende voorschot te verklaren tot bevoorrechte schuld. De Minister van Justitie achtte de amende menten onraadzaam. Wanneer de gemeente niet do zekerheid heeft dat zy haar voorschot terug ontvangt, dan zal z\j geon voorschot geven voor het aanbrengen van verbeteringen. En wat zal hiorvan hot gevolg zyn? Dat in vele gevallen geen verbeteringen zullen kun nen worden aangebracht, en tot onbewoon baar verklaring zal moeten worden overge gaan en zulks niettegenstaande soms mefc weinig kosten de woning te verbeteren ware. En juist het doel van de Regeoring is die onbewoonbaar ver klaring te beperken tot do uiterst noodige gevallen, om den last, dien de wet oplegt, zoo min mogelyk drukkend te maken. De Minister wijzigde door overneming van een amendemont van den heer Loef]het artikel in dien ziudat het voorschot van ge meentewege voorrang heoft boven hypotheken aangegaan na het inwerking treden der wet. Het door den heer Veegens toegelichte amendement-Van Raalte c. e. werd aange nomen met 44 tegen 29 stemmen. Het amendement-Van Deinse was hierdoor vervallon. Het artikel, aldus geamendeerd, werd goed gekeurd. Benoeming Minister van O o r 1 o g# Do Minister van Financiën deelde mede, dat by Kon. besluit op de meest eervolle wyze op zyn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag ls verleend aan minister Eland en dat tot minister van oorlog is benoemd luitenant- generaal Kool, chef van den Generalen Staf, een en ander met ingang van 1 April a. s. De beraadslaging werd daarna voortgezet' over de Woningwet. Op artikel 31 (overdracht van gronden i aan en door de gemeente) was een amendement voorgesteld door don hser Van Kol c. s., strek-, kende om aan de gemeente te beletten gronden in eigendom over te dragen, welk amende ment na bestrijding door de Regeering; en de Comm. van V o o r b. werd inge trokken. Interpellation. De heer Harte kreeg verlof op nader te bepalen dag de Regeering te interpelieeren omtrent de uitzichten betreffende de opening van den Nieuwen Maasmond. De heer Passtoors kreeg verlof op nader te, bepalen dag de vergadering te interpelieeren betreffende de exploitatie van de Ryksvischhal te LJmuiden. De heer Troelstra kreeg verlof op nader/ te bepalen dag de Regeering te interpelieeren over het aftreden van minister Eland en de voornemens der Regeering omtrent de nog! niet ingetrokken Legerwetten. LEIDEN, 29 Maart. Thermomotoratandgisteravond om 8 urea 1° 0. 83.8° Fahrenheit, hedenmorgen, om 8 men 1.5° 0. 84.7° F., 'e middags; om 12 uren 8.6° 0. 38.8® F., 'snamiddags! om 4 uren 8° 0. 87.4° F. De Engelsche mail met berichten uit Oost-j Indiö wordt morgenochtend alhier verwacht.' In het „Hotel Oentr&i" te 'e Gravenhage is afgestapt de oud-civiele en militaire gouver neur van Aljeh en Onderhoorighedon, de lieer! Van Vliet, gep. generaal-majoor. Het stoomschip „Anchises" vertrok 29 Maart van Amsterdam naar Java via Liver pool; de „Bundesrath" (uitreis) arriveerde 28 Maart te Aden; de „Castor," van Patras naar Amsterdam, passeerde 29 Maart Dungoness; de „Essen" vertrok 25 Maart van Batavia naar Amsterdam; de „General" (thuisreis), vertrok 27 Maart van Zanzibar; do „Kron-, prinz" (uitreis) arriveerde 27 Maart te Napels; de „Lombok", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 29 Maart Kaap Roca; de „Madura" arriveerde 29 Maart van Amsterdam te Batavia. Zoetenvoude. Ten nadeele van den land-I bouwer A. Dykman zyn ontvreemd negen gewone witte eenden. Het is onbogrypeJyk dat deze diefstal heeft kunnen plaats grypeij by de aanwezighoid van een tweetal waak scha honden op het erf. Voorspoedig bevallen van een Zoon A. COUVÉE Van der Linden. Leiden, 29 Maart 1901. (Schelpenpad 13.) 2813 4 Voorspoedig bevallen van eon Docliler A. M. L. VAN DER LAAN, 2789 4 Stadhouder. Heden ontsliep, tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mej. BAS- TLAANTJE OMVLEE, geb. Van Vkl- zeh, in den gezegenden ouderdom van 86 jaren. 2803 10 Uit aller naam, Mej. B. OMVLE& Leiden, 28 Maart 1901. (Oude Vest 176, beven)» ui cd O

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 3