IK 12604- Dinsdag 20 Maart. A0. 1901. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Bed.-Zuidafrikaansehe ïereeniging. F'e'o.illöton. SPiRITISTEW. LEIDSCH DACrB PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leidon per 8 maanden1.10.' ^Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zyn 1.80 Franco per post1.65- PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 1 6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17{. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassoeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. AfdceUng Leiden en Omstreken. Ontvangen by den Penningmeester, Zoeter- Woudache Singel 41: Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad: Voer de Boeren, op Oom Bram's verjaar dag, waarby Jantje en Toosje waren ƒ3.01 Gecollecteerd door Jantje voor de dappere Boeren op de 12'/i-Jarige bruiloft van Meindert en Greta 2.50 Geflecteerd op een gezellig avondje G. B. v. D. ten bate der Boeren 2.25 Van de schoolgaande kinderen van Zoeterwoude voor do Boeren 1.56 Op de receptie van Jan en Mina ƒ1.10 Gecollecteerd op een gezelligen avond der Sm.- en E.-vereeniging „N. d. Vr." voor de Boeren1. Bedragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester of aan het Bureel van dit Blad. Offloleele Keunisgering. Vergadering van den Gemeenteraad van Lelden, op Donderdag den 289ten Maart 1901, des namiddags te twee uren. Punten van behandeling 1°. Benoeming van een Commissie van drie leden in zake een oventueele onbewoonbaarver- klaring van de perceolen Krakeelpoort, nummers 1, 2, 3, 4, 5 en 6, Uiterstegracht nummer 136, Kort© Langestraat nummer 6 en Sauderspoort nummers 1 en 2. (80) 2°. Verzoek van Mr. D. van Riessen, te Katwyk, om terugbetaling van schoolgeld, Middelbaar Onderwijs. (.75) 8®. Verzook van A. C. van den Berg, om terug betaling van schoolgeld, Lager Onderwijs. (77) '4°. Verzoek van G. C. A. Gijzen, om terug betaling van schoolgeld, Lager Onderwijs. (79) 5°. Verzoek van het Bestuur der Gymnastiek- «n Schermvereeniging .De Charette", om het gebruik van een schoollokaal. (78) 6°. Staat van af- en overschrijving dienst 1900, op de begrooting van deStadsbauk-van-Leening.(76) 7°. Verzoek van N. Kret, om goedkeuring van éen stratenplan voor terreinen aan en bij de Ga9thui9laan, kadastraal bekend onder Sectie K, Nos. 304 en 305, en Sectie A No. 1565, gomoente Leiden. (81) 8°. Voorstel tot verlaging van den gasprijs. (82) 0°. Voorstel tot het aangaan van een contract met' de Holl. lJzeren-Spoorweg-Maatschappij, be treffende den aanleg en de oxploitatie van een verbindingslijntje naar het openbaar slachthuis. (83) 10°. Voorstel tot verhooging van do voor de op- en inrichting van het Sanatorium op „Rhyn- geest" beschikbaar gestelde gelden. (74) 11°. Voorstel tot vaststelling van bepalingen pmtrent minimum-loon en maximum-arbeidsduur in bestekken van gemeeute-werken. (73) Leiden, 26 Maart. In het .Volkshuis", alhier, hield gister avond de heer Sibmacher Zynen, uit Rottordam, een lezing over Bach en zijn „Johannes- Passlon". Het doel dor voordracht was, de velen, die deze week voor het eerst een Oratorium zullen hooren, in te leiden in den aard van een dergelijk kunstwerk en ze van Bach's tijd on Bach's leven eenigen indruk te geven. Het ligt voor een deel aan den aard van het onderwerp, dat deze bedoeling niet geheel is verwezenlijkt: het is zeer zeker zwaar, sommigen zeggen onmogelijk, een der gelijke stof populair te behandelen. Toch ging de lezing niet leeg voorby aan de velen onder de aanwezigen, voor wie zy meer bepaald bestemd was: wy hebben uitspraken, waaruit dit biykt. Zyn zy, die den Hollandschen tekst reeds doorlazen, by het voorlezen van enkele aria's en koralen, niet opnieuw getroffen geworden door de gelukkige bewerking? Wie weet of de Amsterdamscbe Oratorium-vereem- ging, die zich ten doei stelt muzikale kunst werken voor hot volk ten gohoore te brengen, in het bestaan van deze Hollandsche ver taling geen aanleiding vindt Bach's .Johannes- Passion" voor het volk uit te voeren I By gelegenheid gisteravond der voorstel ling van S rdou's blyspel .Cyprienne", dat mevrouw Marie van EysdenVink gekozen had voor haar oere-voorstelling verleden week te Rotterdam, waarby zy een koiossalen schat van bloemstukken ontving, was de Schouw burg alhier verre van geheel bezet. De belangstelling in haar spel van de titelrol en van die haar omringden waa er niet minder om. Na elk der drie bedryven werd zy terug geroepen, na hot laatste tweemaal. Namens de studenten-schouwburgcommisBie werd haar een groote bloemenmand aangeboden en namens een haar vereerend echtpaar een kleiner eveneens fraai bloemstuk. Wegens ongesteldheid was prof. Ten Brink verhinderd de voorstelling by te wonen, zoodat het gewone tooneelverslag ditmaal achter wege biyfu Blykens den uitslag van het j.l. gehouden examen by het 4de regt. infanterie alhier voor sergeant, bestemd om zoo noodig een luitenants plaats te vervullen, werd daaraan voldaan door de sergeanten: J. J. Colin, van het lsto, A. van der Biy, A. M. van Waasdyk en H. Amons, van het 2de, C. J. Schmitz, van hot 3de, en de fouriers I. A. Grootenhuys en A. H. E. van den Berg, van het 6de bataljon. Voor het examen nuttige handwerken zyn gisteren te 's-Gravenhage geslaagd de dames E. C. Turion en H. J. Yporlaan, van Voorschoten. Met haar hebben al de leerlingen van mej. M. Boer, die aan bovengenoemd examen hebben deelgenomen, zes in getal, dat examen met gunstig gevolg afgelegd. Van die zes zyn or twee uit Leiden, en de vier anderen zyn leerlingen van de normaal lessen to Voorschoten, waarby drie uit de derde klasse. Mej. A. S. Molenaar, to Alfen, ls be noemd tot telephoniste. Bevorderd is tot commies der telegraphie lste klasse de commies 2de klasse D. Keuzen kamp, te Leiden. Verplaatst is de telephonisto mej. J. Plokker van Alfen naar Leiden. Een jaar verlof verleend, onder stilstand van anciënniteit (1 April)aan de telephoniste mej. H. F. J. F. Hei8er, te Leiden. In het district Katwyk wordt gepoogd om niet ds. Rudolph, maar den hoer S. baron van Heemstra, afgevaardigde voor Hilversum, candidaat te stellen (vacature-Donner). Do heer Van Heemstra, die zyn domicilie heeft te Sasaenheim, zou daartoe wel genogen zyn. Inmiddels zou mr, Th. Heemskerk bereid zyn om eventueel een candidatuur voor Hilversum aan te nemen. Vad Het eerst sinds eenige weken in gebruik genomen nieuwgebouwde weeshuis van de Waalsche Gemeente te 's-Gravenhage viel gistermiddag de eer te beurt van een bezoek van H. M. de Koningin-Moeder. De vorstelijke bezoekster, die vergezeld was van haar hof dame jonkvrouwe Van de Poll, werd ontvangen en in het gebouw rondgeleid door de leden van de commissie tot beheer van dit liefdadig heidsgesticht, gravin Van Randwyck en dr. H. J. Dompierre do Chaufepió, en de directrice, mevr. Kruyswyk. By do rondwandeling door het gebouw bezocht Hare Majesteit alle ver trokken. Ook bracht de Koningin-Moeder een bezoek aan het aangrenzende schoolgebouw, waar zy een gedeelte van een aardrykskundige les over Zwitserland bywoondo, en zy zich op de meest vriendschappeiyke wyze met het onderwyzend personeel onderhield. Op verlangen van H. M. kregen de scholieren gisteren dadeiyk vryaf en voor het verlaten van het gesticht stelde de Vorstin aan de directrice een gift ter hand, om den weezen een versnapering te verschaffen. Aangenaam werd H. M. by Haar vertrek uit de zalen verrast door het lied van de weezen, die Haar het Wilhelmus toezongen. Uit Rome wordt gemeld, dat dr. Schaep- man door Z. H. den Paus Motu proprio tot huisprelaat van Z. H. benoemd is. Viertal der Remonstrantsche Broeder schap te Amsterdam: Dr. A. H. Haontjens, te Meppel; J. H. W. Bisschop Boele, te Gro ningen; A. M. A. Reynders, te Alkmaar, en dr. H. L. Oort, te Utrecht. Door de raadsleden mr. H. S. van Lennep, mr. W. Heineken, mr. F. S. van Nierop, mr. Th. Heemskerk on mr. W. S. J. van Water schoot van der Gracht, wordt aan den Gemeen teraad van Amsterdam het volgende besluit voorgesteld „Do Gemeenteraad verzoekt den heer mr. S. A. Vening Meinesz. de verzekering te willen aanvaarden van 's Raads leedwezen, dat hy aan H. M. de Koningin ontslag als burge meester heeft gevraagd, en betuigt hem dank voor de groote, aan do Gemeente bewezen diensten en voor de zaakkundige leiding der vergaderingen". Op de te 's-Gravenhage voorloopig vast gestelde kiezersiyst voor de Tweede Kamer, tydvak 1901/1902, komen voor 20,172 kiezers, tegen 18,209 op do loopende kiezerslyst. Be vermeerdering is voornamelijk het gevolg van de tookenning van het kiezerschap aan aan- goslagenen in de belasting over een gedeelte van het jaar. De lste luit. J. Vertholen de Salve de Bruneton, van het 3do reg. huzaren, wordt 1 Juni a. b. overgeplaatst van 'a-Gravonhage naar Amsterdam. Do ritmeester jhr. A. S. E. van Tets, adju dant van H. M. de Koningin, wordt binnenkort bovorderd tot majoor. (2V. H. C.) Naar men vernoemt, wordt majoor W. P. Boogaert, van het 2de reg. Luz. te Haarlem, binnenkort bevorderd tot luit.-kol. en over geplaatst by het 3de reg. huzaren in Den Haag. Aan ds. P. H. Maakenscheyn, predikant by de Oud-Geref. Gemeente te Goes, is op zyn verzoek wegens voortdurende ongesteldheid door den kerkeraad eorvol ontslag verleend. Ook de minister van financiën, tydeiyk voorzitter van don ministerraad, is gisteren door H. M. geraadpleegd in de quaestie naar aanleiding van het Kamer-votum in zake do legerwetten. Naar men aan „Het Volk" van betrouw bare zyde mededeelt, zullen by de a. s. ver kiezingen voor de Tweede Kamer van de zyde der hotel- en restauratiehouders pogingen worden aangewend om door een hunner in dit lichaam te worden vertegenwoordigd. De heer C. J. van Houten, hoofd der firma Van Houten, te Weesp, die om gezond heidsredenon sedert ruim twee maanden te Algiers vertoefde, is overleden. Dr. A. J. Kronenberg, te Deventer, heeft de opdracht, prins Hendrik onderwys te gevon in de Nederlandsche grammatica, aanvaard. Te 's-Gravenhage is overleden de heer L. W. J. J. Ramaör, gep.-majoor der inf. van het O.-I. Te 's-Gravenhage is opgericht een afdee- ling van de Nationale Christen-Offlcieren- vereeniging. Het reglement werd besproken en door 20 aanwezigen goedgekeurd. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeron G. van Herwaarden, gep. kapt.-luit. ter zee; O. O. A. J. Moreau, gep. kapt. t. z.; L. F. Duymaer van Twist, lste luit. der inf., en dr. J. A. Cramer, Ned.-Herv. predikant. Hr. Ms. pantBerdekschip „Noordbrabant", onder bevel van den kapitein ter zee I. van den Bosch, is 24 dezor te Tandjong-Priok aangekomen. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 25 Maart van Port-Said; de „Koningin- Regentes", van Amsterdam naar Batavia, ver trok 25 Maart van Perim; de „Kronprinz" (uitreis) passeerde 24 Maart Gibraltar; de „Laertes," van Amsterdam naar Java, ver trok 23 Maart van Liverpool; de „Teucer", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 23 Maart Suez. Hazerswoude. Gisteravond werd in „Sal- vaton" een algemeens vergadering gehouden, die door 86 leden werd bygewoond. De voor zitter, de heer J. van Beek, opende met gebed en las daarna hot 6de hoofdstuk van den brief aan de Corlnthiörs voor. De heeren 0. van den Bosch en J. Vellekoop waarschuwden zeer ernstig tegen het ongemotiveerd afstem men van voorgestelde nieuwe leden, waarop de voorzitter aanmerkte, dat ieder in zyn ge moed ten volle verzekerd moet zyn, wat hy doen of laten mag; doch dat do stemming vry biyft. De heeron J. van Roon, A. Quartel, H. Nyhof, J. Dekker, Hs. Muller, J. Rodenburg en L. van Veen werden als nieuwo leden mot byna algemeens of algemeens stemmen aan genomen; doch even zoovelen werden by stemming afgewezen. Uit de rekening van den penningmeester, den heer C. de Bruin, bleek, dat de inkomsten over het boekjaar 1900/1901 waren f 187.21, de uitgaven 186.93s; zoodat er een saldo in kas biyft van f 0.27 s. Ingekomen was een schryven van den heer D. van den Bosch, dat aanleiding gaf tot een levendige discussie en ten slotte door de meer derheid der stemmende leden aan de scheids- recnteriyke beslissing van den kerkeraad der Ned.-Herv. Gemeente zal worden overgelaten. Twaalf van de aanwezige leden onthielden zich van deze laatste stemming. Do voorzitter sloot de vergadering, na de gebruikeiyke rond vraag, met dankzegging. Vergadering van don Gemeenteraad op Donderdag 28 Maart a. e., des voormiddags te elf uren. Punten van behandeling: lo. Mededeoling ingekomen stukken. 2o. Bestra ting wegen. 3o. Benoeming lid commissie tot wering van schoolverzuim. 4o. Voor- loopige beraadslagingen over verordening Hooideiyken Omslag. öo. Af- en overschry- ving begrooting 1900. Weder is onder de naburige gemeente Zoeterwoude ongeveer 400 meter telephoon- draad van de palen ontvreemd. Voorhout. De gemeente-veld wachter, alhier, W. D. T. van Werkhoven, hoopt 1 April a.s. den dag te hordenken, waarop hy 25 jaren geloden by de gemeente-politie in dienst trad. Wassenaar. Gisteravond hield de tuinders- veieeniging „Wassenaar" een byeenkomst ten huize van den heer A. W. Beyersbergen. Tot donateurs der vereeniging zyn toegetreden de heeren A. W. Beyersbergen en K. Schoffel. Voordat tot de behandeling van het concept reglement werd overgegaan, werden eerst een paar artikelen goedgekeurd, waarin bepaald wordt, dat het bestuur zal bestaan uit vyf leden. Tot vice-voorzitter werd gekozen de heer D. J. Rotteveel, tot 2d9n secretaris da heer G. Ruigrok van de Werve. Het nieuwe reglement werd aan het oordeel der vergade ring onderworpen en voorloopig goedgekeurde We stippen alleen hieruit aan, dat het bestuur het lidmaatschap aan een lid kan ontnemen. Het bestuur kan voorstellen doen, maar ook de leden hebben dat recht. Uit het reglement voor de veiling teekenen we alleen op, dat voor de verzending berekend zal worden 4 cents per ben. Geen twee leden mogen onder één naam verzenden. Wekeiyks zal afrekening worden gehouden. Naar de vergadering van „De vereenigdo tuinbouwers" op Vrydag 29 Maart te Amster dam werden afgevaardigd de heeren Boden- heim en J. Ruygrok. Uit «lo „^tuatsuoiiraui". Kon. besluiten: De beer K. E. Schnurren- berger erkend en toegelaten als consul van Belgié te Soerabaia voor de gewesten Soerabaia, Passoe- roeau, Bezoeki, Zuider- en Oosteraideeling van Borneo, Madura en Bali en Lombok. Bevorderd tot opzichter van den Rijkswaterstaat lste kl. C. M. Ritmeester, thans opz. 2de kl. Do duur vao de roeds verlengde detacheering van den lsten luit. der inf. L. Schutte, by de landmacht in West-Indiö, andermaal verleogd, thans met 11 maanden, eu alzoo nader bepaald op 4 jaren en 11 maanden. De boer mr. J. C. Th. Heyligers, oud boog- leeraar aan de Indische Instelling te Delft, op zyn verzoek, eervol ontslagen als lid van de Staats commissie tot herziening van de Indische wet geving op privaatrechtelijk gebied, met dankbe- tuigiug voor de als zoodanig bewezen diensten. De Oo9tindische ambtenaar met verlof J. Jung- backer, laatstelijk baas-tiinmerman, tevens zeil maker bij hot marine-établissement te Soerabaia, op zyn verzoek, wegens physieke ongeschiktheid, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toe kenning van pensioen. Min. beschikkingen. Met ingang van 1 Mei 1901, den benoemden inspecteur van don landbouw F. B. Lohnis, te 's-Gravenhage, eD den boooemden inspecteur van het middelbaar onderwys, belast met het toezicht op de landbouwscholen, P. van Hoek, te 's-Hertogeubosch, als standplaats aange wezen 's-Gravenhage. De ministers van justitie en van oorlog ver- leenen deze week geen audiëntie. Traiisvaal en Oranje-Vrijstaat. Te 's-Gravenhage zyu particuliere berichten ontvangen, meldende, dat do kok dor tweede Nederlandsche ambulance, de heer J. C. van Oosten, op certificaat van Engelsche genees- heeren om gezondheidsredenen uit zyu krygs- gevangenschap op Ceylon zou zyn ontBlagen en reeds op reis naar Nederland ia. Blykens een fey den voorzitter van het hoofdcomité van het Roode Kruis ontvangen schryven van het consulaat der Nederlanden te Lissabon, werd de „Bonguella", aan boord waarvan zich de Nederlandsche ambulance bevindt, gisteren te Lissabon verwacht. Een gedeelte der Boerengevangenen zou volgens dit bericht te Penlche on te Alcobaca ln de buurt van Caldas da Rainka, worden gehuisvest, terwyi een ander gedeelte te Sagres, een plaatsje gelogen aan de uiterste Zuidwest kust van Portugal, zou worden ondergebracht. De consul-generaal der Nederlanden te Kaap stad, de heer De Waal, heeft aan den voor zitter van het hoofd-comitó van het Roode Kruis bericht, dat hy, naar aanleiding van mededeelingen der ambulance-chefs onder de Boeren, de heeren Bierens de Haan en Pameyer, maatregelen beraamt, om van uit Kaapslad de 6) „Uit u," antwoordde Otto, „spreokt slechts de toekomstige procureur, die in elk buiten gewoon verachynsel ood bedriegerij en in ieder ongewoon mensch oen mogeiyken misdadiger 'faieent te zien. Waarom zouden er niet werke- lyk hoogere naturen zyn, die door middel van hun bovennatuuriyke krachten methetgeesten- ryk in verbinding staan en bovenaardsche openbaringen hebben?" „Ik beken", merkte Anna aan, „dat deze gedachte iets verheffends en troostende voor tny heeft. Vooral de leer van de wedergeboorte dor zielon komt my even geestryk als dichter- lyk voor en bevredigt my meer dan alle wys- geerige stelsels, die ons juist over de ge wichtigste vragen in het onzekere laten." „De wetenschap", hernam Normann, „heeft haar grenzen, en waar het ryk der geesten begint, houdt het ryk des geestes op. Daarom geloof ik ook, dat wy beter doen, het duistere gebied van het spiritisme te verlaten." Geiyk meestal onder zulke omstandighe den pleegt te geschieden, werden de assessor en Anna door die besliste tegenspraak slechts in hun geloof versterkt en van den twyfolenden vriend vervreemd, zoodat tusschen hen en den doctor een lichte verkoeling merkbaar werd, die in den loop van tyd hoe langer hoe moer toenam, ofschoon Normann het zooveel mogeiyk vermeed het punt van geschil aan te roeren. Doe te nauwer en inniger sloten zich broeder m zuster by den kring van mevrouw von Strahten aan, met wie zy voortdurend in vertrouweiyken omgang bleven. Spoedig werd ook de heer von Tück door Otto als een gaarne gezien bezoeker in het huis van den handelsraad binnengeleid, op wien de Ameri kaan evenzeer door zyn aristocratische con- nectiën als door zyn practische zakenkennis indruk wist te maken, terwyi hy hem bovendien een onvoorwaardeiyk vertrouwen inboezemde. Ook de overige leden van het gezin lieten langzamerhand hun vooroordeelen tegen den hun aanvankeiyk verdacht voor komenden vreemdeling varen, waartoe hoofd- zakeiyk de omstandigheid bydroeg, dat de heer von Tück op zekeren dag door zyn op nauwkeurige bekendheid met de Amerikaan- sche toestanden gebaseerde raadgevingen nieuwe, winstgevende bronnen opende voor den afzet der voortbrengselen van Georges fabriek, welke raadgevingen, zooals de uitslag bewees, voor de zaak van groot nut waren. Daar hy bovendien een aangenaam man in gezelschappen was, zeer onderhoudend over zyn reizen en lotgevallen in vreemde landen wist te spreken, de fijnste beschaving en aangenaamste manieren bezat, viel het hem niet moeiiyk, de bescheiden en aan weinig gewone familie voor zich in te nemen en allen twyfel aan de vertrouwbaarheid en degelijkheid van zyn karakter en zyn levens omstandigheden weg te nemen. Geiyktydig met den heer von Tück maakte mevrouw von Stralen den ex-koopman met den majoor von Neufeld en den kamerheer von Dieben bekend, waardoor het tot dusverre slechts tot de naaste bloedverwanten en vrienden beperkte gezelschap van den heer Romberg een aanwinst van aanzlenlyke per soonlijkheden kreeg, waarby nog eenige jonge schilders en musici kwamen. Daarmede ontving het geheele huis, natuur lijk ten koste van de vroegere gezelligheid, een meer elegant voorkomen, dat niet geheel en al met den eenvoudigen aard der bewoners in overeenstemming was. Allengs kwam nu in de plaats der vroegere onbehouwenheid een fijnere, lichtere toon, een volkomen ver andering in de manieren, zeden en gewoonten der familie Romberg. De oude, solide, alleen wel wat smaaklooze meubelen moesten plaats maken voor nieuw, kostbaar huisraad naar het model der latere Renaissance, welk huisraad wel is waar zeer „in styi" en voornaam was, maar de ge- wenschte gemakken deed missen. Eveneens" werden dure schilderyen, beelden en andere kunstvoorwerpen aangekocht, de ouderwetsche equipage met een sierlyken landauer verwis seld, rypaarden gehouden en hot personeel uitgebreid, kortom, de geheele huishouding op grooten voet ingericht, geiyk de middelen van den ryken koopman veroorloofden. Hand in hand met die stygende weelde ging een streven naar uiteriyk vertoon, een jachtmaken op voorname kennissen en een verlangen naar fijnere genietingen, waarvoor inzonderheid de ydele oude heer steeds een groote neiging betoonde, die by echter, zoolang zyn bescheiden, spaarzame vrouw leefde, onder drukken moest. De ziel en eigeniyke dryfveer van al die bel angry ke veranderingen was mevrouw von Strablen, die met lederen dag grooter invloed op den handelsraad kreeg, en bepaald door hem vereerd werd, terwyl Otto en Anna meer dan ooit over haar in de wolken waren. Met haar deelde de heer von Tück, hoewel niet hl dezelfde hooge mate, in de gunst en het vertrouwen van den ouden heer en diens huisgenooten. Die gunstige meening werd nog verhoogd, toen de handelsraad by een bezoek op do Beurs, waar hy nu en dan nog verschoen, van een bekenden bankier en groot speculant in buitenlandsche papieren vernam, dat de heer von Tück by diens huis voor een aanzien- ïyke som geaccrediteerd was en aan het hoofd van een groote Maatschappy van Mijnwerken stond, die schitterende zaken maakte. „Ik begryp niet," zei de heer Goldbaum, „dat von Tück met u niet over die onder neming gesproken heeft, daar by met u zoo goed bekend is." „Ja, het is waar," antwoordde de ex-koop man, „eens heb ik. van hem gehoord, dat hy in een dergeiyke Maatschappy betrokken was, maar de zaak boezemde my verder geen belang in en scheen my ook niet van beteekenis toe." „Wat, niet van beteekenis? DeAmerikaan- sche en Engelsche bladen staan vol over de nieuw ontdekte zilvermynen, en het Nieuw- Yorksche Handelsblad brengt een lang artikel over de deugdeiykheid en den aanzienlijken voorraad kopererts, dat veel millioenen dollars waard moet zyn en een kolossaal dividend moet opleveren." „Werkeiyk? Dat had ik niet gedacht. Ik zou anders den heer von Tück om eenige aandeelen verzocht hebben." „Dan moet gy u haastent Naar hy my zeidetf zyn die aandeelen grootendeels aan de Nieaw-York8che en Londensohe Beurs door de eerste firma's genomen en staan reeds boven pari. 't Is een grootsche onder neming, een zekere geldbelegging, voor wier goeden uitslag de heer von Tück borg biyft." „Gy houdt hem dus ook voor een flink en eolied handelsman?" vroeg Romberg;, die slechts een bevestiging van zyn gunstige meening hooren wilde. „Dat zou ik denkenl" antwoordde de ban kier levendig. „Wel heb ik de eer niet, den heer von Tück zoo nauwkeurig te kennen als gy, maar ik twyfel geen oogenblik aan zyn soliditeit. Hy heeft my een credietbrief van vyf duizend dollars van do firma Gebroeders Hoggins overhandigd en is my nog bijzonder door onzen Nieuw-Yorkschen correspondent- aanbevolen. By het Amerikaansche gezant schap, waar lk ondershands naar hem geïn formeerd heb, staat de heer von Tück in hoog aanzien en geldt daar voor een geheim agent der regeering, ofschoon hy op het oogenblik geen officieels betrokking bekleedt." Deze volkomen geloofwaardige mededeolin- gen van den bekenden speculant, die meestal goed onderricht was, doch enkel wat veel van grootspraak hield, versterkten ook den han delsraad in zyn vertrouwen en verdreven zyn laatste bedenkingen, zoodat hy' de eerste do beste gelegenheid aangreep, om voor een aan- zieniyko som gelds van de zoo voordeelige onderneming deelgenoot te worden, waarmede de heer von Tück hem een byzonder genoegen scheen te doen. Door al deze grootore en kleinere diensten steeg de achting en vriendschap van den han delsraad voor den even wel willenden als onbaat- zuchtigen Amerikaan in zulke mate, dat hy weldra geen geheimen meer voor hom had en hem in alle gewichtige zaken raadpleogde. Ook beperkten zich deze vertrouweiyko be sprekingen niet slechts tot zakelyke, doch strekten zich ook uit tot de meest intieme, persocfiiyke aangelegenheden. (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1