N\ 12600 Donderdag 31 Maart. A*. 1901. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. jpemiieton. spiritisten. IDSCH PRIJS DEZER COURANT i Voor Lcidwi per 3 maandonI I f 1.10.' ^'Buiten Leiden, per looper en waar agonten gevestigd zyn 1.80 i Franco per pest1.65- PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17j. Örootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassoeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Offloleole Kenniegovlng. Burgemeester en Wethouders der gemeente 'Leiden; Brengen ter algemeene kenDi9, dat liet IJkkantoor alhier gedurende het jaar 1901 op de volgende dagen zal zijn opengesteld, als: van 1 Januari tot 13 April op eiken Vrgdag en "Zaterdag van des voornuddag3 negen tot des namiddags één uur. Van 13 April tot 13 Juni, tijdens de horijkreis naar do buitengemeenten van den ijkkring Leiden op 3, 4, 17 en 18 Mei en op 1, 3 en 4 Juni, telkens van des voormiddags halfnegen tot twaalf uren, en de9 namiddags vau halftwee tot vier uren, on nïi 13 Juni wederom op eiken Vrijdag on Saterdag van des voormiddags negen tot des namiddags één uur. Burgomee3ter en Wethouders voornoemd, F. WAS, Burgemeester. VAN HKYST, Secretaris. Leiden, 21 Maart. In het Nutsgebouw alhier is gehouden de gewone algemeene vergadering der vonnooten in de Leidsche Broodfabriek. Uit de gedane mededeellngen bleek, dat het debiet over 1900 in totaal bedroeg 1,700,088 kilogram brood en 736,201 stuks beschuit. Be gemiddelde broodprijzen over 1900 waren: gebuild brood 13 ets., ongebuild brood 10 ets., krentenbrood 18.78 ets. per kilogram en roggebrood 11 ets. p6r l1/, kilogram. In plaats van wjilen de heeren prof. dr. D. E. Siegenbeek van Heukolom en G. F. Alsche Worden als commissarissen gekozen de heeren tir. A. W. Kroon Jr. on mr. J. H. Goudsmit. Hot dividend over 1900 werd vastgesteld op tpCt. Gisteravond werd in de nieuwe Graan- beurs, alhior, een algemeene vergadering 'gehouden van do Vereeniging „Leidens Belang", welke zeer druk bezocht was en waarin met algemeene stommen werd aan genomen, namens de Vereeniging, een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal te zenden, mot het eerbiedig verzoek de door de Regoering voorgestelde wijziging van de Hinderwet niet aan te nemen. Baar veel landgenooten niet inzien welk een groot gevaar er in schuilt voor de viye uitoefening yan elk bedryf, werd er tevens besloten zich te wendon tot alle Kamers van Koophandel in Nederland, om het adres dezer Vereeniging by de Tweede Kamer to steunon, daar de «Wijziging, hoo eonvoudig ze ook blijkbaar Bchljnt te zijn, elk bodryf door aanneming daarvan, aan banden kan leggen, wat voor altyd oon belemmering der vrijheid voor Industrie on Handel kan worden. Over het tweode punt, dat op de agenda voorkwam, nameiyk het oprichten van een Informatio-bureel voor den handel en vreemde lingen, wordon door verschillende personen uit voerige besprekingen gehouden. Boor iedereen ,werd het grooto nut van zulk een bureel erkend, maar or bleef alleen verschil van gevoelen ontstaan, op welke wijze dat bureel bet beste was in te richten, waartoe ten slotte twee vooretellen gedaan worden. Be vergadering besloot, alvorens stemming plaats had, om aan het informatie-bureel geen inca8sa-bureel toe te voegen. Het voorstel van <3en heer A. I. Witmans Mz. was, een com missie van drie personen te benoemen, die uitvooring zullen geven aan liet plan tot oprichting van een bureel, voorloopig drlo maanden als proef, en zoo noodig bijgestaan door het boaluur. Het voorstel van een andor lid was, het vooiloopig, ook by wyze van proef, alleen aan het bestuur op te dragen, maar het dan als een zytak der Vereeniging te beschouwen, die dan «alleen zeer kwade posten behandelen zal, maar in hoofzaak zal dienen, om de leden te vrywaren voor kwade posten en flesschentrekkery, welke veiligheidsmaatregel op zoo'n uitnemende wyze wordt toegepast te Delft, Haarlem en veel andere plaatsen. Het voorstel van den heer A. I. Witmans Mz. werd aangenomen en een commissie benoemd, bestaande uit de heeren Witmans, Th. Segaar en W. F. K. Versteeg, die deze benoeming aannamen. Wegens het vergevorderde uur werd het laat6te punt der agenda uitgesteld en de ver gadering onder dankzegging gesloten. Ingekomen was een gift van f 30 ten bate der kas van „Leidens Belang" van een anonymus. By Koninkiyk besluit is aan de na te noemen personen verlof verleend tot het aan nemen der onderscheidingsteekenen, achter hun namen vermeld: mevr. C. Heydenryck Verhoef, te 's Gravenhage, mevr. S. Maat Van Broe on Ea. ten Sando, te Leiden, allen het kruis „Pro Ecclesia ot Pontiüce", haar door Z. H. don Paus geschonken. Be vergadering van moderne theologen zal dit jaar gehouden worden op Binsdag 16 April, des avonds te zeven, en op Woensdag 17 April, des voormiddags te tien uren. Voor zitter professor B. B. Eerdmans, van Loidon. Bo volgende vraagpunten zyn door het moderaraen aan de orde gosteld: I. Welk recht kan het voorzienigheidsgeloof in onzen tyd doen gelden? Referent P. Foen- stra Jr. II. Wat is er waar in het tegenwoordige streven naar ascese? Referent C. Hille Ris Lambers, IIL Bestond er in de eorete eeuw onzer jaartelling in het Jodendom een niet-wettoiyke richting? Referent H. Oort. IV. Hoo hebben wy over het neo-malthu- sianisme te donkon? Referent I. Hooykaas Jr. V. Waartoe leidt in de practyk het toepas sen der psychologische grondstellingen op het godsdienstonderwys? Referent I. C. Voorduin. Het Kamerlid mr. Goekoop, die in de commissie ad hoe een zoo werkzaam aandeel had in de voorbereiding van do gezondheids- en woningwetten, was kort vóór do openbare bohandeling dezer ontworpen door ongesteld heid verhinderd aan de werkzaamheden der commissie van voorbereiding deel te nemen. Be afgevaardigde van Brielle is thans in zooverre hersteld, dat hy gisteren weer in de zitting kon tegenwoordig zyn. Be voordracht van gemeente-ontvanger te Haailem luidt: Roeters van Lennep, thans penningmeester van den Haarlemmermeer polder, en Kühler to Belft. Be jaarwedde be draagt f 3500. Be rederykerskamer „Vrougdendal" te Breda heeft den heer Haspels een benefiet- voorstelling aangeboden, waarin deze dan zelf zou optreden. Be heer Haspels heeft dit aan bod aanvaard. Stuk en datum later te bepalen. Bs. B. W. Colenbrander, predikant te Enkhuizen, hoeft tegen 1 October eervol emo- ntaat aangevraagd. Als vermoedeiyk opvolger van mr. W. A. Bergenia als lid der Eerste Kamer wordt, naar men uit Friesland mededeelt, genoemd mr. J. Sickenga, lid van Gedeputeerde Staten van Friesland. Be 1ste luit. L. Noest, van het reg. gren. en jagers, en de lsto-luits.-adjudanten J. P. L. Niesten, van het 4de, en W. C. Schönstedt, van het rog. gren. en jagers, worden omstreeks 1 April bevorderd tot kapitein. Tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland is In het kiesdistrict Schagen gekozen de heer L. C. Kolff, burgemeester van Wieringen, met 1281 stemmen; op den heer K. Breebaart waren 1120 stemmen uit gebracht. Buiten de koninkiyke familie namen gisteren aan het diner ten paleize van H. M. de Koningin-Moeder te 's-Gravenhage alieen deel de diensten van de verschillende voretelyke personen, in de residentie aanwezig. HH. MM. de Koninginnen en de Prina- Gemaal maakten gisteren na het dejeuner gezamoniyk in open rytuïg een rytocht, ook door het Bosch. Mr. A. F. L. graaf van Rochteren Limpurg, Raad van Legatie van Nederland by het Belgische Hof, is in Ben Haag aan gekomen. In de gisteravond verschenen „Staats courant" is het bericht opgenomen, dat met 1 April a. s. aan mr. S. A. Vening Meinesz, op zyn verzoek, eervol ontslag is verleend als burgemeester van Amsterdam, met dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem in die betrekking bewezen. Uit het verslag, gisteravond door den secretaris den heer Th. Cieremans uitgebracht in de vergadering van het district 's-Graven- hage der vereeniging „Eigon Hulp", bleek, dat hot ledental op 1 Januari 1901 hot getal van 6293 bereikte on dus met 240 was toegenomen. Be bezitting op ultimo December 1900 was 2403.79, waarvan voor 1 Febr. 1901 aan het hoofdbestuur is afgedragen ƒ351.75. Bedankt is voor het boioep naar do Ned.-Horv. Gein, te Makkum c. a. door ds. W. Yoors, te Haskorhorne. Hot vorslag dor commissie, door don minis ter van justitie benoemd om advies uit te brengen over de maatregelen, welke tot ver betering van de politie in' Nederland kunnen strekken, is Ingediend. Voor oenigen tyd zyn de pogingen van oenige ingezetenen te Arnhem om tol oprichting van een voiksgebouw voor vergaderingen, lezingen, cursussen, enz. te komen, mislukt uit gebrek aan voldoenden linancieelen steun om het Nutsgebouw voor dat doel te kunnen koopen eu exploitooren.Thans wordt vau andere zydo nogmaals 'getracht een volks gebouw te krygen op eon andere plaats dan de eerste commissie bedoelde. In de kroniek der Weesinrichting te Neerbosch, voorkomende in „Het Oosten", deelt de heer Van 't Lindenhout eeulge van de oorzaken mede, waardoor de inrichting in den huidigen geldeiykon nood gekomen ls. Baar- onder noemt de heer v. 't L. vooreerst den noodzakeiyken bouw van drukkery, wasschory, ziekenhuis, enz.;, voorts het tot-sland-komen van meerdere stichtingen, die hulp behoeven, verder den Zuidafrikaanschen oorlog en de ver keerde meening als zou hij de vrye beschik king hebben over de soms vry grooto legaten, die met „vruchtgebruik" zyn belast. Vooral dit laatste maakt, dat velen denken, dat de inrichting niet zoo veol hulp meer behoeft. Te Freiburg is dr. G. J. Liosker, geb. te Boventer, summa cum laude bevorderd lot doc tor in de Staatswetenschappen, op pree!schnlt „Uebor die sozialwirlschattlichen Anschauun- gen Birck Graswinkels". Het is de eereto maal, dat het summa cum laude, do hoogste onder scheiding, aau een rechtsgeleerd proefschrift wordt toegekend. Voor twee jaren is dr. Liesker aan dezelfde universiteit in de philosophie bevorderd op proefschrift „Ueber die Berechtigung der anti- monistischen Tendenzen mnerhalb der 6taat- lichen Wissenschaft". Het stoomschip „Koning Willem H", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 20 Maart Ouossant; de „Solo", van Java naar Rotter dam, passeerde 20 Maart Gibraltarde „Koning Willem I" vertrok 20 Maart van Batavia naar Amsterdam. llillegom. Id de zaal van „Hotel Sister- mans", aliner, zal Binsdagavond, 26 dezer, onder leiding van den heor J. J. Av. d. Starre, een kinderzanguitvooring wordon gegeven. Be heer M. Glastra, alhier, komt voor op een voordracht van hoofd dor school te Noordwolde. Kouü ekerk. Gistermiddag stond een Leidsche groentonkoopman met zyn hondenkar in den Lagen waard, alhier, toen eon voorbyrydend rytuïg tegen die kar aanreed, zoodat de koopman met kar en al in een sloot terecht kwam. Gelukkig voor den man was er niets aan de kar beschadigd en kwam hy er zelf met den schrik en een nat pak af. Naar wy vernemen, hebben zich, voor een te huur zynde boerenwoning in deze gomeente reeds 89 liefhebbers aangemeld, zoodat de verhuring nu by inschryving zal plaats hebben. Gisteravond word in een der versierde lokalen der openbare 6chool, alhier, door Koudok ..rk's zangkoor een zanguitvoering ge geven. Boor de oudore leerlingen werden lusschen de zangnummers vorschillende voor drachten ton boste gegeven. Zoowel zang als voordrachten vielen zeer in den smaak van hot publiek, dat, niettegenstaande het on stuimige weer Dogal vry tahyk was opgekomen. Op Woensdag-avond, 27 Maart a. s., zal do onlangs alhier opgerichte tooneelvereenlging „Concordia" haar eerste uitvoering geven op de bovenzaal der wed. C. van Egmond. Uit Kon. besluiten. Benoemd tot inspecteur vuu den landbouw F. 13. Löhnis, inspecteur mid delbaar omlerwys voor landbouwscholen te 's-Gra- venüage; tot inspecteur laatstbedoeld F. van iiooic, rijksl..ndüou\vleoraar to a-l'Jeriogenboscli; tot loei aar uau de ryksluudbouwachool te Wage- mugen 11 F. Hartogh ileys van Zouceveen, aldaar. Bovordeid tot adjunct commies by do directie dor ltrjkbpostspaarbauk do klerken P. G. J. Alberti, J. Snijders en P. L. J. Beterdmg. Min. beschikkingen. Voor het tjjdvak van 1 April lot en met 31 December 1901, benoemd tot assistent voor do tandheelkunde aan do Rijks universiteit to Utrecht, W. J. (J. Fuyt. Bepaald, dat de Itykstuinbouwleeraar N. Nobel zal werkzaam ziju binuen de provinciën Noord- Brabant eu Zeeland en hom uls standplaats wordt aangewezen de gemeente Breda. De ministers vau bmnonlandsche zaken, finan- ciön, oorlog en koloniën verleenen dezo week geen audiëntie. TWLEDE KAS1EU. By het voortgezet debat over de Woning wet opperden de heeren De Visser, Lastert en 1 an Dedem bozwaren tegen de bbpahng van art. 5, bevattende het verbod, zonder schrifte- lytco vergunning van B. en Wa. een gebouw op te nchien ot te vernieuwen en als eigenaar of vruchtgebruiker als woning te gebruiken of te laton gebruiken een gebouw ot gedeelte daarvan, laatstelyk voor een ander doel bestemd. Bit vorbod ging dezen sprekers te ver en gevraagd werd o. a. of het de bedoeling is, dat ook vergunning van B. en Ws. noodig is wanneer by v. een kamer, tot dusver gebruikt voor pakkamer, winkeltje enz., tot woonkamer wordt ingoricht. Volgons den heer Druckcr kan de bepaling ook in dat geval niet gemist worden, want oen lokaaltje, dat eerst als turfhok werd gebezigd, kan niet altyd gepromoveerd worden tot verbiyf van personen. Daarom kan z. i. controle van overheidswege niet worden gemist. De Minister wees er nog op, dat de ver plichting wordt opgelegd aan eigenaars en niet aan huurders, en aan den heer Bastert antwoordde hy, dat hot niet do bedoeling is dat voor kleine vertimmeringen vergunning noodig is. Be Minister nam voorts over een redactie- wylziging, door den heer Van Styrum voor gesteld, maar ten stelligste bestreed hy het amendement van de heeren Be Klerk en Nolting, voorstellende dat zonder vergunning van B. en Ws. geen nieuw of geheel vernieuwd gebouw tot woning gebruikt mag worden. Met d in Minister wees de Voorzitter op hot nadeel voor het debat en ten gevolge daarvan voor de te maken wetten van het rauweiyks vooretellen van ingrypende amendementen. Be Minister nam over een amendement van den heer Lohman om duideiyk uit te drukken, dat het verbod tot het gebruiken van een woning zonder vergunning, alleen slaat op oen gebouw of gedeelte laatsteiyk niet als woning gebezigd. Een door den heer De Waal Male/ijt voor gesteld amendement, alleen verbiedendo zonder vergunning van B. en Ws. een tot woning bestemd gebouw op te richten of geheel of gedeeltelyk te vernieuwen, werd verworpen met 56 tegen 27 stemmen. Het amendement van de heeren De Klerk eu Nolting werd verworpen met 70 tegen 13 stemmen. Artikelen 6 en 6 werden goedgekeurd. Op art. 7 (goedkeuring der voorschriften aan Ged. Staten) en art. 8 (vaststelling enz. vaa voorschriften van Qed. Staten, indien B. en Ws. nalatig biyvon) zyn verschillende amende menten voorgesteld. Be heer Troetatra lichtte oen amendement toe, om door tusschonkomst van d*n centralen gezondheidsraad te kunnen geraken tot vernie tiging van door Ged. Staten verleende vrijstel lingen omtrent woningbouw of bewoning. De heor Van Asch van W\jck (Fido) lichtte oen amendement toe, om aan den gemeente raad hooger beroep op de Kroon binnen 80 dagen toe te laten op beslissingen van Gedep. Staten tot weigering van goedkeuring van gemeenteiyke voorsohrifton omtrent woningen. De heer Lohman lichtte amendementen toe om den invloed van het centraal gezag te beperken. Be hoer Kuyper lichtte een amendement toe, om als gemeente-verordeningen langer dan 2 jaren uitbiyven, by de wet een gezag aan te wyzen, dat voor de naleving van deze wet het gemeentebestuur vervangt. Transvaal en Oranje-Vryataat, Het Perskantoor van het Algemeen Neder- land8cb Verbond to Dordrecht heeft dringend noodig gegevens omtrent de wyze, waarop de Engelsche overheid zoogenaamde onge- wenschte vreemdelingen uit Transvaal heeft verwyderd. Alleen persoonlyko ondervindingen met duideiyke opgave van datum, naam, plaats, enz. kunnen door het Perskantoor worden gebruikt. Wie het Perskantoor helpt met deze gegevens, bevordert de Afrikanerzaak. Dr. Leyd8 en de heer en mevrouw Wol- marans zyn gisteren te Utrecht aangekomen en in hot „Hótel des Pays-lias" afgestapt. i) In de gelieele residentie zou men moeilyk ©en meer gelukkige en tevreden familie hebben kunnen vinden dan die van den handelsraad Reinberg. Het hoofd dier faqiilie, een ryk en gezien koopman, had zich eenige jaren na den dood zyner voortreffeiyke vrouw met een aan- zieniyk vermogen uit de zaken teruggetrokken en woonde thans in de aangenaamste levens omstandigheden met zyn jongste, nog onge trouwde dochter Anna in een bekoorlyke villa bu\ten de stad. Twee volwassen zoons, van wie de oudste, do practische George, de bloeiende zaak voort zette, Lerwyi de jongste, de meer ideale Otto, de rechtskundige loopbaan gekozen had en {fis assessor by de rechtbank fungeerde, onder- schoiddon zich, iedor in zyn beroep, door be kwaamheid en veelzydige talenten. Evenzoo genoot zyn schoonzoon, dr. Fischer, den naam van een geacht en zeer gezien geneesheer te zijn en mocht zich in een omvangryke praktyk verheugen. Alle loden dezor familie waren, ondanks do verscheidenheid van bezigheden en meeningon, met innige liefde aan elkander gehecht en gingen in do hoogste eendracht met elkaar om, zoodat het huis van den handelsraad het middelpunt van een waarlykbenydonswaardig familieleven uitmaakte. Heden echter kwam er nog een byzonder Verblijdende omstandigheid by, die de kinderen i èn kindskinderen zich om den vereerden aarts- J vader deed scharen; de heer Romberg vyae 1 n.l. na oen lange afwezigheid gelukkig en volkomen hersteld van oen badplaats terug gekeerd, die hem ter genezing van eon pyn- ïyko rheumatiek was voorgeschreven, en waar heen zyn jongste dochter hem had vergezeld. Orn zyn terugkomst te vieren, waren de deuren en wanden der villa met groen en kransen versierd, de vazen met geurige bloemen gevuld; ook ontbrak het niet aan do gebrui- keiyko oplettendheden en bewyzen van toe genegenheid, zelfs niet aan passende, door den dichterlyken rechtsgeleerde vervaardigde ver zen, waarmee de oudste kleinkinderen hun geliefden grootvader met zyn horstel geluk wenschten. Deze dankte daarvoor en deelde met volle handen de van de badplaats meegebrachte geschenken uit, die, vooral by de kinderen, algemeonen by val vonden. Eerst nadat hun luid gejuich verstomd was en de kleine, opge wonden schaar zich naar den aangrenzenden, uitgestrekton tuin had teruggetrokken, konden de door de vrooiyke drukte gestoorde vol wassen familieleden het afgebroken gesprek weer voortzetten. „Inderdaad," merkte de dokter tevreden aan, „de baden schynon onzen lieven papa uitstekend bekomen te zyn. U ziet er minstens tien jaar jonger uit en zoo opgewekt als iemand, die de vyftig nog niet voorby is." „Ik hob my ook nooit zoo wól gevoeld," antwoordde Romberg glimlachend. „Be pyn in de handen is als weggeblazen, eu myn voeten zyn zoo licht, dat ik wel zou kunnen dansen." „Verbeeldt je eens," bekrachtigde Anna, „papa heeft met my een lange wandeling te voet ondernomen en my naar de rounie in de kurzaal vergezeld, waar hy als een Jonk man den dames het hof maakte." „Nu, nu," meesmuilde de oude hoer, die niet geheel vry van ydelheid was. „Anna overdryft een bootje, al kan ik ook niet ont kennen, dat de dames zeer vriendelyk en be minnelijk jegens mg waren." „Vooral de bekoorlyke mevrouw von Strahlen." „Een charmante damo, die u allen zeker bovallen zal. Zy en Anna zyn onafscheidelyke vriendinnen go worden." „Als ik 't oprecht bekennen mag," sprak nu de eenigszins wantrouwende George, „dan moet ik zeggen, dat ik niet veel om zulke kennismakingen geef; men doet er soms zoer treurige ervaringen door op. Ge hebt van te voren toch zeker over de reputatie en de levensomstandigheden van die dame inlich- tingon ingewonnen?" „Dat spreekt vanzelf', antwoordde do gewezen koopman. „Naar een der commis sarissen my vertelde, is mevrouw von Strahlen de weduwe van oen in den oorlog gesneuvelden officier en leeft by haar tante, een barones von Faldern, van een pensioen en de ronto van een klein vermogen; zy verkeert in do beste gezelschappen en is algemeen bewonderd «9 geacht. „Bat alles", merkte Anna aan, „maakt weinig indruk op my. Ben besten waarborg biedt my haar persooniykhoid, haar goheele verschyning, haar fijne beschaving en aange boren adeldom. Be geheele badplaats dweepte met haar, en ook jelui zult verrukt over haar zyn, wanneer gy haar ziet. Zy heeft my beloofd, ons hedenavond te bozoeken en by ons te blyven." „Ik bon werkelyk nieuwsgierig," zei de assessor, die tot dusverre een schynbaar onverschillig toehoorder geweest was, „ik ben werkelyk nieuwsgierig je vriendin te ieeren kennen. Naar je brieven te oordoelen, moet zy een ongemeen interessante vrouw zyn." „Dat is zy ook," bovestigdo Anna levendig, „een genialo natuur, die vooral door haar zingon op onzo byeenkomsten liet grootste opzien baarde." Het vertrouweiyko gesprek dor familieleden word door de aankomst van eonige gasten afgebroken, onder wie zich ook een zekere doctor Normann bevond. Bezo was eon be kwaam rechtsgeleerde, die voorloopig als advocaat by het hooggerechtshof was aan gesteld Hy mocht zich een intiem huisvriend noemen en stelde veel belang in de jongste dochter Anna. Daar ook zy zyn genegenheid beantwoordde en de gohooie familie daarmee scheen in te stemmen, stond do door allen ge- wenschte verbintenis niets in den weg dan de omstandigheid, dat Anna haar vader voor loopig Diet alleen wilde laten en Normann ooist zyn vaste aanstelling wilde afwachten. Nadat de voor zyn jaren zeer ernstige en kalme doctor den ex koopman en vooral Anna hartoiyk begroet had, nam liy aan het weer opgenomen gesprok deel, dat zich opnieuw met het aangename der badplaats en de aldaar gemaakto kennissen bezighiold, waarby de eenigszins koele en twyfolzuchtige rechts geleerde Anna met haar dwepory plaagde, hetgeen deze hem kwalyk schoon te nomen. Ondor dergeiyke gesprekken verwachtte het goheele gezelschap met oen zekere verklaarbare spanning hot aangekondigde bezoek dor interes sante weduwe, met wier beeld de phantasio dor aanwezigen zich vooraf al onledig hield. Einde- ïyk verscheen tegen den avond oen dame van omstreeks dertig jaar in gezelschap van een andere dame met een oor waardig voorkomon; zy werden door Anna blyde ontvangen, en als Bisyrouw von Stralen on haar tante, mevrouw do barones von Faldern, voorgesteld Eerstgenoemde scheen inderdaad do goede meening hater geestdriftige vriondin in elk opzicht to rechtvaardigen, zoo niet nog te overtroffen. Zonder juist in het oog loopond schoon te zyn, bezat movrouw von Strahlen die eigenaardig aantrokkeiyke bekoorlykhoid, welke dikwyis meer behaagt en boeit dan do grootste regelmatige schoonheid. Voor do blikken der foostgenooton stond oen bevallige blondine met een sierlyke taille on gevulde vormen, fijn en gracieus als eon vlinder, die over bloemen fladdert, mot tongore aristocratische bandon on kleine voetjes, ongozocht, maar hoogst smaakvol gekleed in een gozolschapstoilot van bruin atlas, dat do slanke gestalte on de plastische vormen keurig dood uitkomen. Een rykdora van roodachtig blonde baren omiystto het klassieko voorhoofd en krulde zich in eigenzinnige lokken en lokjes om de doorschynende, rooskleurige oor- schelpon en den mat-vritten ivoren hals. Onder do lange zyden wimpers glinsterden en schit terden do groenachtige, oopoiloAre feeönoogen, en ora den kleinen mond met de bekoorlyke blanke tanden spo£lde een verloldoiy k glimlachjo. Daarby bewoog zich movrouw von Strahlen inr don haar v^'L'-mon Treemden kring met een bewonderenswaardige zekerheid en ver- rukkeiyke gratie. Weinige oogenblikken waren voldoende om haar met allen bekend te maken en zich vriendschappoiyk by lion aan te sluiten, torwyl zy ieder afzonderiyk iets aan genaams en belangwekkende wist te zeggen; hierby legde zy oon nauwkeurige bekendheid met do oigenaardighedon, neigingen en kleine zwakheden der betreffende personen aan den dag, al welke byzondorhoden zy waarschyniyk aan haar vertrouweiyken omgang met Anna te danken had. {Wordt wwlgd.)

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1