Geïllustreerde Aglaja. GERKER Co Spiegel- en Vensterglas. No. 12597 LEIDSCH DAGBLAD, MAANDAG 18 MAART. - TWEEDE BLAD, Anno 1901. Vervolg der Advertentien. Amerikaansche 2322 10 Kinderstoelen. Meubeimagazijn, Mars 72. J. A. POMMÉE. GERNER Co., Verkrijgbaar in alle der stad. buurten Uitzending van Oiners is liet beste en meest practische Dames-Mode-Tijdsclirift. Prijs per 3 maanden (6 nummers) i.37l/a. Aiie Abonnees ontvangen tevens een extra KindernummBr, groot 8 bladzijden, met 2 aan beide zijden bedrukte knippatronen, geheel gewijd aan Kindermodes. Do oorlog tusschen Engeland en Transvaal. In zyn militaire beschouwingen over don oorlog schrift heden kolonel De Wit in de PN. R. C." o. a. het volgende: Wy weten uit ■Engelsche berichten, dat het verschillenden kleinen Boerenafdeelingen gelukt is, door hun '.vervolgers hoen naar het water te ontkomen, anderen zyn langs de Swazi-grens gedeeltelik noord-, gedeeltelijk zuidwaarts uitgeweken en verder hebben wij sinds weken niets meer van Botha en zijn strijders gehoord, zoodat er geen enkele reden is om hun toestand als wanhopig te beschouwen. Voor French daaren tegen kan er veel aan gelegen zijn om door het voeren van onderhandelingen en een daar- 'mede uit den aard der zaak gepaard gaanden wapenstilstand, tijd te winnen; aanhoudende regons en daardoor ontstane slechte wegen, [bemoeiiyken de verpleging omdat de konvooien niet vooruit kunnen, en dan, over enkele dagen kunnen do uit Engeland afgezonden versterkingen in Afrika aankomen. Met den dag krijgt dan Kitcheuer moer troepen tot jtyn beschikking en kan hy de operaties krachtiger voortzetten, terwyi de Boeren op (je thans beschikbare krachten zyn aangewezen, ijn op geen versterking kunnen rekenen. De eenige bondgenoot, waarop de Boeren gunnen rekenen, is de pest, die te Kaapstad is uitgebroken, en als deze ziekte niet spoedig ;tot staan wordt gebracht, kan zy een ver- laramenden invloed uitoefenen op de opera- Jtiên dor Engolschen. j Intusschen worden de Boeren weer roerig >n hot oosten van den Vrystaat, zy schynen |het nu gemunt te hebben op den spoorweg, :die van Ladysmilh door den van Reenens-pas |©ver Harrismith naar Bethlehem voert. Tus- schen Harrismith en het ongeveer 22 K.M. ften oosten daarvan gelegen station Albertma •hebben zy de lyn vernield. Een afdeeling En- 'felsche troepen, waarschyniyk uit Harrismith [afgezonden, kwam te laat om dat te beletten. En dan, hoe is het te rymen met de onder stelling, dat French thans absoluut meester 'joude zyn in het oosten van Transvaal, als Wü lezeQ dat by Balmoral, een station van (tflen Delagoa-spoorweg ongeveer 55 K.M. teu 'tosten van Pretoria, een goederentrein in handen van de Boeren is gevallen, nadat zy, Idoor onder de rails een myn aan te leggen, 'deze hadden vernield. i Ook in verband met andere gegevens, vraagt Jtolonel De Wit of het nu niet jammer zoude !«yn voor het Hollandsche element in Afrika, lis Botha er toe kwam de wapenen neer te [leggen en dus zyn vyand een grootere vrg- hoid van handelen te geven? Laat ons hopen, dat, torwyi wy deze regelen schryven, zyn strijdmacht, evenals die van De Wet na het overtrekken van de Rietrivier, verspreid in kleine afdeelingen den Eugelschen het spoor heeft doen byster raken om zich later weer j te vereenigen en op een gunstig oogenblik een slag te slaan. De Duitsche „National Zoitung" zegt, dat het een publiok geheim is, dat Schalk Burger Zich geen bevelen uit Europa laat dictoeren en dat Kruger een groot deel van zyn invloed 'in Transvaal verloren hoeft. Men moet dus, [volgens het genoemde blad, geen te groot '.gewicht hechten aan hetgeen de Boeren in lEuropa zeggen en alleen zy, die op dit oogon- iblik nog in Zuid-Afrika vechten, hebben stem tn het chapiter der onderhandelingen. Uit Graaff-Reinet wordt aan de „Times" gemeld, dat de afdeeling van kolonel Scobell iMurraysburg den 12den verlaten heeft om het commando van Scheepers to achtervolgen, [maar het niet heeft kunnen inhalen. Alleen jColenbrander'a verkenners kregen voeling met jhet commando; de Boeren hadden een doode jen verscheiden gewonden. Aan de zyde der [Engelschen geen verliezen. I Volgens de mededeelingen van een Engelach- man, die door de Boeren krygsgevangen go- maakt, maar weor losgelaten was, zyn Sir .Frederick Fowke en zyn kameraden nog altyd 'krygsgevangen by de Boeren. Zy worden goed [behandeld, hoewel zy over onvoldoend voedsel ie klagen hebben. De „Times" verneemt nog uit Somerset-Ooat dat de bezetting van Pearston, toon die plaats door de Boeren ingenomen werd, bestond uit 18 man van de stadswacht en 30 halfbloeden. De Boeren hebben, toen zy Pearston verlieten (de berichtgever zegt uitdrukkeiyk: vrywillig), al hun gevangenen in vryheid gesteld. Te Koegras in Kenhardt (dat door de Boeren verlaten heette te zyn), is den 12den een schermutseling geleverd tusschen een Engel- sche patrouille en 50 Boeren, ten deele Kaap- sche opstandelingen. Koegras ligt halverwege Kenhardt en Kakamas. De Boeren hadden 8 dooden en 7 gewonden, onder welke een veld- kornet, Jan Redelinghuis, doodeiyk. De „Times" verneemt uit Koonap-rivler, van 12 dezer: Kolonel De Lisle's plan was, naar het scbynt, de driften goed te laten bewaken, en dan, met zyn eigen afdeeling en die van Gorringe en Herbert het land afloopende, de Boeren in den driehoek te dry ven, door de Groote Visch- rivier en de Koonap-Rivier gevormd. Dat was een uitstekend plan, maar Kreutzlnger slaagde er in, zich een weg te banen over de Leeuw drift, die door luitenant Roberts met 40 kolonialen slechts zwak verdedigd kon worden. De Boeren, het moet hun nagegeven worden, gedroegen zich over het geheel welwillend tegenover de bevolking. Zy commandeorden paarden en voedsel, maar vernielden niet meer dan noodlg was, en dikwyis boden zy betaling aan voor voedsel. Kreutzlnger's hoofdmacht ging den 12den Adelaide voorby, zonder het dorp aan te vallen. Een Boerenpatroullle nam vier zwarte ver kenners gevangen en scheot er drie van dood de vierde ontsnapte. De berichten uit de oosteiyke provincies zyn minder klagend; daar meent men ten minste hoopvol van de Boeren bevrydtezyn, al vertoonden zich nog kleine commando's by Kenhardt, Van Wycks Ylei, Douglas eu enkele driften van de Oranjerivier. Ook uit andere bron, uit Kaapstad, wordt de aanwezigheid van een commando noord- westeiyk van Adelaide by de De-Beers-hoovo gesignaloerd, waarschyniyk dus ook van Kreut- zinger. In Namaqualand wordt eveneens van een klein Boerencommando gesproken, dat reeds door enkele correspondenten voor De Wet on diens volgelingen werd gehouden. Het troepje heeft Kakamo als operatiebasis ge nomen en in het begin dezer maand een be zoek gebracht aan Bella; nu bevindt het zich in de buurt van Namles, waar het aan vallend optreedt en het voornemen schynt to hebben laten varen op Duitsch grondge bied door te dringen. Van Adelaide en Kenhardt wordt door Reuter nog van twee schermutselingen melding gemaakt. Kapitein Reünie met een afdeeling koloniale troepen, kwam Woensdag by Donkershoek in aanraking met 100 van Kreutzingers Boeren. De laatsten verloren een doode, drie gewonden, eon man en zes paarden gevangen. Do gevan gene zeide, dat de marsch van het commando naar Tarkastad was. Volgens een bericht uit Standerton werden daar gisteren kanonschoten gehoord in de richting van Vrede. Vermoedeiyk was generaal Campbell's colonne daar in gevecht. De Vaal staat zeer hoog. De „Daily Mali" verneemt uit Kaapstad dat de Boeren in de Oostelyko en in de Centrale districten van de Kaapkolonie oen toenemende activiteit vertoonen. In de drie eerste nachten dezer week deden telkens kleine troepjes Boeren, 200 of 300 man sterk, pogingen, noordeiyk door te breken over do lynen tusschen Bloemfontein en Tabanchu, doch zy werden telkens met ver liezen teruggeslagen. Behalve al zyn duizendtallen van buit gemaakte kogels en stuks vee, heeft French ook opgaven moeten inzonden van verliezen. Een der eerste lysten bevat de namen van 200 zieken en gewonden van de colonnes in het oosten van Transvaal, welke het hospitaal to Newcastle hebben bereikt. De jongste Engelsche verliezeniyst geeft 17 man gesneuveld, waaronder 1 officier; 18 man gestorven aan ziekte, waaronder 1 officier; 9 man gewond en 1 vermist. Een transport van zeshonderd AustraliÖrs is te Kaapstad aangekomen; vierhonderd man worden eerstdaags verwacht. In Deadwood Camp is heel wat te doen geweest om het doodschieten van een der Boerengevangonen door een schildwacht. Volgens Engelsche lezing werden de schild wachten gemolesteerd door enkele gevangenen deze waren reeds gewaarschuwd en toen op zekeren nacht een schildwacht weer geplaagd en zelfs geslagen was, schoot de soldaat en doodde een der Boeren. De „Daily Telegraph" trekt In een hoofd artikel te velde tegen het verleenen van amnestie aan de Kaapsche rebellen, die wegens hoogverraad terecht behoorden te staan. Weer een Hollander vermoord Onder dit opschrift schryft J. H. Janson Jr. in „De Tel.": Welke bittere pillen worden Holland te slikken gegeven door die vreeseiyke worste ling daar in Zuid-Afrikai Ia het niet of daar een macht werkzaam is, die telkens en telkens weer het volk van Nederland dwingt de oogen te richten naar dat tooneel van moord en van bloed daar in Zuid-Afrika? Naar dat verschrikkeiyk drama, dat daar zoo koelbloedig wordt afgespeeld, zoo verschrikkeiyk, dat velen met diep gewonde harten zich er van afkeeren, omdat het te verschrikkeiyk is om het aan te zien en omdat men de kracht meent te missen en den moed niet heeft iets te wagen om er een eind aan te maken. Maar die Macht noem het wat gy wilt, ik noem het God almachtig schynt niet te willen, dat het Volk van Nederland in doffe moedeloosheid en onmacht de oogen afwendt van dat tooneel van moord op een Broeder volk. Het Volk van Nederland moet zien, moet biyven zien, of het wil of niet, het moet ataroogen naar al dat bloed, naar al die ellende, want het is broederbloed, het is zyn eigen bloed l Die Macht dwingt het Volk van Nederland door alle middelen te komen tot de overtuiging, tot de erkentenis, dat het geen vreemd bloed, dat het waar achtig zyn eigen bloed is, dat daar in Zuid- Afrika wordt afgetapt. Die Macht heeft dat gedaan door de serie van gruwolen te laten openen met het slagveld van Elandslaagte, waar van de beste zonen van Nederland zelf dat eerste slagveld met hun bloed hebben ge kleurd, waar zonen van Nederland braaf en getrouw als helden zyn gevallen in het ge loof, dat zy streden voor de zaak van hun eigen ras, waar zonea van Nederland op bar- baarache wyze zyn afgemaakt, toen zy daar gewond machteloos nederlagen. Zy heeft tal van mannen, van familiön, geboren in Nedorland, en die daar in Zuid-Afrika eon nuttig on ge lukkig leven leidden, zonder bestaan, zonder brood, naar bykans elke gemeente van Neder land gezonden om daar een kommervol leven te leiden en te dienen om de aandacht te biyven vestigen op al dat onrecht en al die gruwelen. Zy heeft dat gedaan door Afrikaners hier heen te zonden, die van zoo menig bloedig drama de getuigen waren en die liet volk van Nederland in de eerste plaats zyn komen inlichten. Zy heoft don gryzen Staatspresident naar Nederland geleid om te komon pleiten voor den broeder by den broeder. Zy heeft uit de vele dorpen van Zuid-Afrika allereerst en allermeest het eenige Hollandsche dorp Dull8troom laten verwoesten op officieele wyzo en zy heeft allereerst Nederlandache vrouwen en moeders van alles laten berooven en aan de wildernis prysgoven. Die Macht heelt h£ar wyze bedoelingen er mede gehad om zoo telkens en telkens weer in dezen Zuidafrikaanschen oorlog het volk van Nederland in het hart te treffen, opdat het eindelyk zou overtuigd worden, dat het daar in Zuid-Afrika ging om den prys van zyn eigen voortbestaan en dat het daarmede voor had te betalen. Dat alles is duideiyk voor wie maar wil opmerken. Daar schynt een opleving te komen go- luÊkig, maar langzaam, zoo langzaam I Ea de tyd verloopt, is schier verloopent Zou het dan nog niet genoeg wezen? Neen, het was zeker nog niet genoeg, want er is weer iets schrikkeiyks geschied l Een zoon van Nederland is koelbloedig en lafhar tig vermoord I Eon zoon van Nederland, eerst zeventien jaren oud, maar die als een man meer dan een jaar lang samen met zyn drio broeders had gestreden op menig slagveld, die reeds meer dan een Jaar geleden met zyn bloed had betaald voor de vryheid van zyn ras, en toch weer de wapenen heeft opgevat en gekampt totdat hy by een zeer gevaarvolle onderneming met een zyner broeders den vyand in handen is gevallen. En die flinke jonge Hollander, eindelyk overmand, eindelyk ontwapend, is in koelen bloede doodgeschoten in zyn tent in het gevangenkamp op St.-Helena! Marinus God defroy. Nog niet genoeg, dat dit jonge, vurige hart, blakende van liefde voor de vryheid, van haat jegens den onderdrukker, den moordenaar van zyn ras, na zoo lang en zoo goed te hebben gestreden, daar moest verkwynen in gevangen schap, ver van zyn geliefd land, ver van zyn dierbaren, die hy verstrooid wist over Zuid- Afrika? Niet op het veld van eer kampende voor een goede en groote zaak gevallen, ongewapend, onverdacht door de hand van een moordenaar, dragende de livrei des Konings van Groot- Bntannlö en Ierland, Eduard VH? Marinus Goddefroyl Ik heb hem gekend als kind van e a 7 jaren af. Ik heb hem zien spelen met myn kinderen. Op myn plaats heeft hy het eerste paard bereden. Ik heb hem daarop geholpen. Ik heb hem zien opgroeien tot een flinken, sterken jongen man. Met zyn drio broeders heb ik hem ten slrydo zien uittrekken, kind als hy toen nog was, maar vol moed en vol vertrouwen op ons goed recht. Op menige plek des gevaars heb ik hem gezien gedurende den oorlog, van andere plekken van hem gehoord, maar overal en altyd braaf en dapper. Hoe levendig herinner ik my don dag in Januari 1900, toen hy, pas hersteld van een wonde, opgedaan In den slag by Coleaberg, aandrong by zyn vader die toen, evenals ik, voor een paar dagen te Pretoria was om weer met my naar het front te gaan, bleek nog en zwak van het ondergane ïydeni Ea nu dood, vermoord door oen ellendigen huurling, die daarvoor met anderhalven shil ling daags wordt betaald l Armo broeder, die nu alleen in dat gevan genkamp op St.-Helena is achtergebleven l Arme vader vooral, die daar achter in Zout- pansberg nog niet weet, hoe uw jongste werd vermoord l Arme dominee Goddefroy, lieve oude vriend, gy hadt dit toch niet verdiend voor uw toewijding aan de zaak van het volk, dat gy zoo lief hebt gehad, dat go met vreugde uw vier zonen daaraan hebt gegeven l Zoo lief, dat ge van den beginne aan en ook nu nog al de ellende en al de gevaren met dat volk deelt, zooals ge dat zooveel jaren hebt gedaan in rustiger, maar voor u altyd moeiiyke tyden I Wellicht, ja waarschyniyk, genieten nu nog de mynen daar in de bergen van het Noorden der Transvaal van Uw goede zorgen, nu ge die aan uw eigen dierbaren niet kunt gevent Waariyk, go hadt voor uw trouw on opoffering boter verdiend dan een uwer zonen vermoord te weten op de rots van St.-Helena. Eenmaal zult ge het weten l Voor u ten minste is het reods zekerheid geworden, dat ge, wanneer die zee van ellende zal zyn voorbygegaan, op aarde niet meer hot vol getal der Booren, zooals dat vóór den oorlog was, zult terugvinden. God trooste u dant Maar ge zult dan ook misschien weten, dat de dood van uw jongen do harten heeft geroerd van die in Nederland nog aan u denken en die arbeiden rusteloos dag en nacht voor de zaak, waarvoor ook uw lieveling zyn jonge leven heeft gelaten l Nederland, is het dan nog niet genoeg? Is de tyd dan nog niet gekomen om openiyk wraak te roepen in de wereld over al die gruwelen Goddefroy, die vier zonen hoeft gegeven, die zichzelf heoft gegeven voor de recht vaardige zaak der Boeren, die nu ook zyn zoon heeft geofferd, hy deed dit alles, omdat hy Hollander was, omdat hy gevoelde, dat deze vreeseiyko stryd was niet de stryd van een vreemd volk, maar de stryd van het eigen ras tegen den erfvyand daarvan. Moge het bloed van den Jongen Goddefroy, mogen de tranen van den beroofden vader niet eenmaal met zooveel ander vergoten Hollandsch bloed en tranen een vreeseiyke getuigenis wezen tegen het volk van Neder land, omdat het in weerwil van dat alles toch niet den moed heeft gehad alle middelen in zyn bereik aan te wenden om de woreld op te roepen een einde aan die gruwelen te maken t Verliezen van het Engelsche leger, zooals die voorkomen in de „Daily Graphic"J 1 •o 1 O ■d a «8 m c 2 2 a Q O O O o3 11 Maart 21 37 16 12 1 7 14 13 9 15 9 33 H 8 13 4 16 15 20 9 1 14 13 4 18 10 8 Totaal 63 99 30 101 Brieven over Znid-Afrika VAN JAN VAN HOLLAND. rr. Ondertusschen vertellen de Engelschen steeds, dat do oorlog voorby Is, daar zy allo plaatsen in bezit hebben. Z\j vergeten echter, dat zy niet buiten die plaatsen kunnen komen dan met oen groote macht, want dan is Botha, Beyers of De la Rey steeds klaar om hen te ontvangen. Om het bezit van plaatsen hebben de Boeren nooit hard gevochten en zy zullen dat ook niet doen, daar deze dorpen dan govaar loopon met het bombardement vernield te worden, en ook hebben zy geen troepen ge noeg om de veroverde plaatsen te verdedigen. De ambulances zyn voor de Engelschen niet altyd heilig, want eenige malen is de onze onder vuur genomen op plaatsen, waar wy voor geen der beide partijen hinderlyk waren. Later zeide een Engolsche kolonel, dat zy onze vlaggen niet hadden gezien, hoewel er op do verschillende tenten on wagens vier aanwezig waren, welke geduronde dat vuren flink wapperden. Over de behandeling der Engelschen, voor zoover we met hen in aanraking kwamen, is niet te klagen, die enkele malen dat wy door omstandigheden in hun handen geraakten, kregen we een wacht by ons totdat we weer uitgeleverd konden wordenverder kwam niemand ons storen. De laatste gevechten, die we hebben byge- woond, waren in het district Rustenburg, waar ongeveer zestig man werden gewond. Toen deze grootendeels waren hersteld, moesten we nog bJy ven staan voor óón ernstig gewonde. Inmiddels was een afdeeling Engelschen in onze nabijheid gekomon en de Boeren waren weggetrokken, zoodat we in handen van den vyand waren. Toen de patiönt eenigszins vervoerbaar was, besloot de doctor hem naar Pretoria te transporteeren, aangezien er anders weinig hoop op herstel voor bom was en er zich geen hospitaal van de Boeren in de nabyheid bevond. Daar aangekomen, gaf de doctor zyn wensch te kennen naar Holland te willen gaan, terwyi ik verzocht naar de Boeren-commando's te mogen vertrekken. Onder voorwendsel, dat ik vry willig was binnengekomen en men dus niet verplicht was my uit te leveren, werd my dit ge weigerd en kregen wy een reisorder naar Kaapstad, ten einde van daar naar Holland te vertrokken. Het ïykt dus of men den gewonden Boeren zelfs geen ambulance-personeel gunt om hen to velde by te staan on ik was gedwongen een terrein te verlaten, waar ik vast over tuigd was nog zeer nuttig te hebbon kunnen werken; maar lord Kitchener heeft zeker vergeten, dat by de Hollandsche ambulances ook wel eens Khaki's zyn verpleogd. Hiermee geloof ik zooveel mogelijk de hoofd zaken van den toestand verhaald te hebben; mochten enkele lezers echter nog byzonder- heden wenschen te weten, welke ik vergeten heb, dan ben ik gaarno bereid, die inlichtingen, door tusschenkomst van dit blad, zooveel in myn vermogen is, te geven. Amstel 149, Amstcrdaim, n. h. Woensdag zyne geachte Abonnés bezoeken. Consult, of te ontbieden van 10 tot 1 uur, Hotel „Levedag". Antiseptische behan deling van Nagels en Likdoorns pijnloos. 323 10 j. HENRI BERKELJON, Lange Mare 40, Leeraar voor Piano. Spreekuur des morgens van 10 tot 13 uren. 9197 5 Nieuwste Modellen. Groote voorraad. Lage pryzen. •J Aalmarkt, Leiden. Goedkoopst Hagaz^n van Geopend van 's morgens 7 tot 's avonds 8 uren. 1949 15 GLASASSCBAXTIE. 8183 32 Onderricht in Boekhouden, llandcUrekcneu, Handels recht, enz. W. M. HACK- FOOBT en P. A. A. VAK LOON, Leeraren Blidd. Om!., gcdipl. Boekhouders on Accountants. Aangifte leerlingen Oado Vest 1. 1047 8 van af 80 Cents, ft.— en liooger. Beleefd aanbevelond, Wed. A. J. BAOKEB, Papengracht 4. 797 7 Alle Boekhandelaren nemen bestellingen aan. De Uitgever: A. W. SIJTHOFF, te Leiden. Het eerste nummer van het nieuwe kwartaal verschijnt morgen. Het is 14 pagina's groot en bevat met een groot Supplement vol knippatronen een bijzonder groote collectie af beelcLingen van fraaie "Voorjaar®- en Zomerbostumes voor Dames en Kinderen. Ook op het gebied van onderkleed-ing- en handwerken is er geen tijdschrift, dat zulk een rijken inhoud heeft. De Gracieuse is tegenwoordig het eenige tijdschrift in groot formaat, dat 2-maal per maand verschijnt. Geen ander modejournaal geeft zulk een overvloed van practische hulpmiddelen, zulk een duidelijkon en vooi ie tf hevatteljjken tekst en heeft zulk een uitgebreiden kring van geabonneerden.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 5