IK 12946 Vrijdag ï§"Maart.N '^f I§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. De „Morgenstond". PRIJS DEZER COURANT: 'Voor Leiden per 3 maandon.' S S 1.10.) /Buiten Leidon, por looper en waar agenten gevestigd ztfn 1.30 /Franco per post B 1.65-, PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regela f 1.05. Iedere regel meer f 0.17j. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. y Offloleele Kennisgevlngon. HerhaEIngsonderwyg. BtirgemecBter en Wethouders van Loidenj Gezien art. 8 der Verordening van don 12den Jannari 882, tot regeling van hot HerhaiingBonderwQti ia de -meonto Leiden, gewijzigd bij Raadsbesluit van den den December 1886 (Gemeenteblad No. 11 van 887); Brengen tor kennis van belanghebbenden, dat do -ohrijving van leerlingen voor bot Herhalings- d e r w s zal plaat-s hebben van don 18den tot n met don 23eten Maart a. a., voor meisjes in het ohoollokaal in de Yan-der-Werf-straat, voor jongens a dat aan de Korte Maro, telken dage doB namiddags ?an zeven tot acht uren. Tot hot Herhalingeondorwys kunnen worden toe gelaten I1°. de leerlingen van de scholen der 8de en 4de klasse, die verkregen hebben het getuigschrift, bedoeld bij art. 18 8 der Verordening van 25 Januari 1894 (Gemeenteblad No. 6 van 1894); 2°. z(j, die bg een af te leggen examen blijken 'geven aan do daarvoor gestelde vereisohten te voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, F. WAS, Burgemeester. 14 Maart 1901. VAN HEY3T, Beoretarls, Directe Belastingen* De Bargomee8ter van Leiden brengt ter alge- meene kennis, dat aan den Ontvanger dor Directe 'Belastingen is ter haod gesteld Het kohier dor Personeele belasting No. 2 van den dienst 1901, 'executoir verklaard den 13den Maart jl. en herinnert 'voorts don belanghebbenden aan hun verplichting lom den aanslag op den bij de Wet bepaalden voot te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 14 Maart 1901.F. WAS. Leiden, 15 Maart. In eon, wat den vorm betreft, zeer geurige en, wat den inhoud aangaat, zeer degelijke en belangwekkende rede eprak gisteravond prof. mr. W. van der Ylugt voor jdo leden met hun dames van het departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen ©ver „het Christendom en do vrouw." Na met een enkel woord op de belangrijke plaats gewezen to hebben, die de vrouw in het loven inneemt, gaf spreker te kennen, dat er ten opzichte van de beschoüwing ©mtrent de waardeering van de vrouw voor ipn na Christus twee verschillende meeningen feostaan. Aan beide gaf h(J achtereenvolgens het woord. Eerst verkreeg de pleitbezorger voor deze meening, dat in de Romeinsche en heidensche jwereld de vrouw meer werd geschat en door de ontbindbaarheid van het huwelijk dit feedelUk zooveel hooger stond, zoodat er bijna geen echtscheidingen plaats hadden, het woord, pie advocaat pleitte op verschillende gronden, |&an onderscheidene schrijvers ontleend, voor deze meening en trachtte daarna met woorden klit de Schrift en van kerkvaders de bewering te staven, dat sinds en door het Christendom (de positie der vrouw vrij wat minder was geworden. Wi) zullen de liefelijke namen, Waarmee de vrouw werd betiteld, hier maar piet herhalen, maar ze kon het er, met zoo'n idvocaat, mee doen. Maar daarna liet de spreker ons den advocaat ran de tegenpartij hooren, die met niet minder pegelijke bewijzen en bovendien aangehaalde Jiltspraken als verzinsels kenmerkende, aan toonde, dat het waarlijk Rome, en onder tome's keizers In het algemeen In den vóór- hristoiyken tijd vreeseiyk treurig gesteld was foor en met de vrouw. Hjj haalde ook voor beelden aan uit de Evangoliön en uitspraken tan de kerkvaders, waardoor de bewijzen der lersto party geheel te niet gedaan werden, glorierijk kwam in dit pleidooi het Christen dom te voorschijn en daaraan bleef do over winning. Inderdaad mogen in onze dagen velen, die naar dien vóór-Chrlstelyken tyd heenwyzon als zoo mooi, wel wat beter de historie leeren kennen, die hun wel wat andere dingen weet te vertellen. Op het hoog Ohristelyke ideaal, waarin de vrouw zoo heeriyke plaats inneemt, werd door spreker gewezen, en welverdiend waren de toejuichingen, die hem aan het slot zijner rede werden toegebracht. In een gisteravond gehouden vergadering heeft de kiesvereeniging „Vooruitgang", alhier, met algemeen© stemmen besloten zich af te scheiden van de „Liberale Unie" en zich aan te sluiten by de vryzinnig-democraten, die Zondag a. s. t9 Utrecht byeenkomen tot het organiseoren eener party. Tot afgevaardigden naar deze - vergadering werden benoemd de heeren Van Oeveren en Sytsma. In de denzelfden avond in de Graanbeurs ge houden vergadering der „Vryzinnige Kies vereeniging" heeft een breedvoerige discussie plaats gehad over de al- of niet-toelating van vrouwen tot leden dezer kiesvereeniging. Verschillende heeren voerden over dit onder werp het woord, en een motie, voorgesteld uit de vergadering, om art, 3 van het reglement te wyzigen en inmiddels het voorstel van het bestuur aan te houden, werd verworpen. Met een groote meerderheid werd besloten, vrouwen als buitengewoon lid der Vereeniging toe te laten. Voor het examen nuttige handwerken is te Utrecht geslaagd mej. H. J. M. O. Helvensteyn, van Leiden. Do Engelsche mail met berichten uit Indië wordt hedenavond alhier verwacht. In het jaar 1901 zal wederom, op voor dracht van de Koninkiyke Academie van Wetenschappen, aan een Nederlandsch plant kundige de gelegenheid worden gegeven, om, op kosten van het Buitenzorgfonds, vermeer derd met het daarvoor toegestane Rijkssubsidie, volgens de bestaande bepalingen, gedurende vier maanden aan 's Lands Plantentuin te vertoeven voor het doen van botanische onder zoekingen. Hun, die hiervoor in aanmerking wenechen te komen, wordt verzocht zich vóór 23 Maart 1901 Bchriftoiyk aan te melden by een der hoogleeraren in de botanie aan do Ryks- universiteiten: dr. J. M, Janse, te Leiden; dr. F. A. F. C. Went, te Utrecht, of dr. J. W. Moll, te Groningen. Beroepen is te Zyderveld (cl. Gouda) ds. H. J. de Groot Gz., te Zoeterwoude. Benoemd is tot onderwyzer aan de Christeiyke school te Aarlandcrveen (dorp) de heer H. van der Byi, te Zevenbergen. Do correspondent te Amsterdam van do „N. R. C." schryft: Het besluit van den burgomeester, om af to treden, zal, in verband met do motieven daartoe, ongetwyfeld aan zeer uiteenloopendo beoordeelingen blootstaan. Geeft het blijk van bezadigdheid, een verschil van opvatting met hooger macht, ten aanzien eener wetsinter pretatie, te beantwoorden met ontslag? Indien inderdaad van een by verordening te regelen 6traffenstolsel by de politie zulke gevolgen te vreozen zijn, dat een burgemeester, die zyn ambt met ernst waarneemt, niet langer de verantwoordelijkheid van zyn taak zal kunnen dragen; als do opvatting van den Minister in die mate moet worden beschouwd als een aanslag op het burgemeesteriyk gezag, dan zullen morgen aan den dag alle burgemeesters dos lands reden hebben en in het belang van orde en veiligheid er ook toe moeten komen, hun ontslag te vragen. Maar zóó staat de quaestie te Amsterdam niet. „Ieder moet weten wat hy dragen kan", zeide ongeveer de heer Vening Meinesz in de toelichting zyner ontslag-indiening. In het geval, dat ons hier bezighoudt, kan de per- sooniykheld van onzen burgemeester niet van de quaestie worden gescheiden. Mr. Vening Meinesz heeft in alles en vóór alles getoond te zyn: man der Wett De Wet was het fun dament van zyn bestaan als magistraat; de Wot was zyn anker. De Wet was niet een beschreven rol buiten hem, zy woonde In hem, zy stond geschreven in zyn ziel. Wie een vinger dorst uitstoken naar do Wet, haar een van de traditie afwy kende interpretatie zooht op te dringen, vond Vening Meinesz op de bres, ter verdediging van het boschre- von recht, zooais hot in zyn klaren geest stond afgedrukt. Ook al waren er, die het waagden, met hem in het kryt te treden op het punt van wetsuitlegging, niemand, die in hem niet bleef erkennen, huldigen den wetsgeleerde by uit nemendheid. Het was geen valache glorie, die in dit opzicht hem omstraalde I En daar ziet hy zich nu getroffen in het geen ten allen tyde zyn kracht geweest is; getroffen van een kant, waarvan hy het aller minst verwachtte; getroffen door een macht, waartegen hem geen wapen is gegeven tot verdediging; getroffen door eon gezag, dat hem met machteloosheid slaat.I Wie Vening Meinesz kent, zal er zich niet over verwonderen, dat hy liever afstand doet van zyn burgemeesterszetel, dan zich onder werpen aan een uitspraak, die hy in strjjd acht met de..,. Well Geiyk velen mót hera doen. Ten slotte constateert de corr., dat de ver klaring van mr. Caroli, als zou „van eenig diepgaand verschil van meening tusschen den Raad en den burgemeester ten aanzien van het punt in quaestie tot dusverre geen sprake zyn", aan wio het verhandelde in de raadszittingen der laatste jaren maar eonigs- zius gevolgd heeft, minstens zonderling in de ooren moet klinken. De Raad zal in dozen zyn verantwoordeiyk- hoid hebben te aanvaarden. De gemeenteraad van Haarlem heeft besloten een gemeenteiyke leening te Bluiton van f 2,000,000, tegen 4 procent. Naar de „N. R. C." verneemt, zal de „Muzikale Kring", te Utrecht, door zyn direc teur Joh. Wagenaar in den lande wèlbekend, In de volgende maand oen concert geven met een merkwaardig programma. Composities van Wagenaar: „Een Biyspelouverture", „Ode aan de Vriendschap", „Zweedsche Marsch" en „De Doge van Venetië" (opera quasi seria in drie bedry ven) voor eoli, koor en orkest-begeleiding. Verder zal een nieuwe compositie van P. G. van Anrooy: Hollandscbe Rhapsodie over „PietHoin", door het orkest worden uitgevoerd. Ter vervulling der betrekking van direc teur eener H. B.-school met vyfjarlgon cursus voor jongens te Amsterdam worden voorge dragen de heeren: dr. P. Molenbroek Jr., leeraar in de wiskunde, werktuigkunde en cosmographie aan de H. B.-9. te 's-Graven- liage, on J. de Vries, leeraar in de geschie denis aan de 2de II. B.-S. met D-jarigen cursus voor jongens te Amsterdam. Het bestuur der letterlievende vereeni ging „J. J. Cromer", te Haarlem, heeft in zyn dezer dagen gehouden vorgadering bosloteD, ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der vereeniging, in den winter van 1901/1902, een internationalen tooneelwedstryd uit te schryven. Nadere byzooderheden betreffende uit te loven pryzen, voorwaarden tot deelneming, enz., zullen in den beschryvingsbrlef, die op aanvraag in April a. s. zal worden verzonden, worden bekend gemaakt. Tot commandeur in de Leopoldsorde van België is benoemd prof. Quack, te Amsterdam. Voorts benoemde de Kon. Academie van België, wier buitenlandsch lid hy is, hem naast prof. Schmöller, van Beriyn, en andore beroemde geleerden tot lid der jury voor den prys „Emile de Laveleye". Naar „De Telegraaf" verneemt is een niouwe vlag met wimpel vastgesteld, te voeren op schepen, die een prins van het Koninklijk Huis aan boord hebben. Deze vlag heeft in het midden der witte baan een oranjekleurig vak, waarop het Koninkiyk wapen. Aan het boveneind van den wimpel is een geiyk- kleurig vak, eveneens met het wapen. De burgemeester van Arnhem, baron Sweerts de Landas, is gisteren, na een afwezig heid van eenige maanden, die hy om gezond heidsredenen in het buitenland doorbracht, in zyn gemeente teruggekeerd. Hy werd door autoriteiten en bevolking op de meest harteiyke wyzo ontvangen. De vereeniging van beetwortelsuiker- fabrikanten in Nederland heeft zich tot de directie der Staatsspoorwegen gewend met een verzoek, te voorzien in het gebrek aan waggons tot vervoer van beetwortelen en verlaging van de pulp-spoorvrachten. In 1900 werden uitgegeven 1307 in hot Nederlandsch geschreven dag-, week-en maand bladen en tyd8chriften, van welke buiten de grenzen dos lands 116 verschenen. Van de overige 1191 kwamen uit 250 te Amsterdam, 103 te 's-Gravenhage, 66 te Rot terdam, 60 te Utrecht, 46 te Haarlem, enz. Het grootste aantal buiten het land heeft Batavia, met 20 bladen. In do zitting van den Rotterdamschen gemeenteraad van gister namiddag werd o. a. medegedeeld, dat de uitgraving van den mond der Maashaven gegund i» aan A. Volker, te Sliedrecht, voor f 148,000. Nog kwam in do mededeeling, dat aan de gemeente een rykssubsidie is toegestaan van f 6000 voor de Zeevaartschool en van f 500 voor de Rynschipperssrchool. Door B. en Ws. wordt voorgesteld over te gaan tot het graven van de Persoonehaven, waarvan de kosten geraamd worden op f 100,000. Goedgekeurd werd o. a. het voorstel om f 16,800 toe te staan, ten einde het voormalig gerechtsgebouw aan het Haagscheveer tot politie-bureel In te richten. De kapitein ter zee L. A. H. Lamie, uit Oost-Indiö in Nederland teruggekeerd, ls op non-activiteit gesteld. Te Zalt-Bommel is in den ouderdom van 74 jaar overleden ds. J. A. Sluyterman, emeritus-predikant by de Nod.-Herv. Kerk. 14 October 1860 aanvaardde hy do Evangelie bediening te Engelen, van waar hy in 1871 naar Voorschoten ging. 1 Juli 1896 werd hy emeritus. „Christophilus", het jaarboekje van hot „Nederlandsch Jongelingsverbond", jaargang 1901, geeft de volgende cyfersBy het Ver bond zyn aangesloten 306 vereenigingen. In het gehoel heeft het Verbond voor 1900leden 7364, Zondagsscholen 146, leerlingen 16,324, knapenvereenlgingen 148, leden der knapeu- veroenigingen 3785. De „Nederl. Bond van Jongelingsveroen. op Geref. grondslag" telt 361 vereenigingen met 6736 loden. Naast deze belde grootore ver eenigingen kunnen vermeld worden: het' „Frlesch Jongelingsverbond" met 62 afd. 1013 leden; de „Nederl. Lu tb. Jongelingahond" met 12 afd. 273 leden; by geen verbond aan gesloten 174 vereenigingen met 3574 loden. Ook onder de cadetten aan de cadetten school te Alkmaar zyn de mazelen uitgebroken. Het stoomschip „Kalser" (thuisreis) ver» trok 13 Maart van Zanzibar; de „Kanzier" (thuisreis) arriveerde 13 Maart te Lissabon; de „Koningin-Regentes", van Amsterdam naar Batavia vertrok 14 Maart van Genua; df „Koning Willem II", van Batavia uaar Amster dam, vertrok 14 Maart van Genuade „Reichs tag" (uitreis) vertrok 12 Maart van Zanzibar. Abbenes (gem. Haarlemmermeer). Onder het malen verloor gisteren de korenmolen van den molenaar J. te Nieuw-Vennep oen zyner wieken, die op een schuur terecht kwam,1 welker dak Instortte. Ook nog een schuurtje werd beschadigd. Persoonlyke ongelukken kwamen niet voor. Koudekerk. De gisteren door Burgemeester en Wethouders herziene en voorloopig vast gestelde hoefslagboeken, vermeldende de namen der onderhoudplïchtigen van den Lagen R(Jndj$c of Heerenweg en het voetpad, zullen, te rekenen van den löden Maart 1901, gedurende 14 dagen voor een ieder tor inzage liggen ter gemeente secretarie, terwyi gedurendo dien tyd bezwaren daartegen schrifteiyk by den Gemeenteraad kunnen worden Ingeleverd. Gisteravond hadden wy het genoegen voor het departement Hazerswoude-Koudekerk der Maatschappy tot Nut van 't Algemeen te zien optreden den heer Jan C. de Vos, uit Amsterdam. Ook nu weder heeft spreker zyn goeden naam gehandhaafd. Vooral „de Brugwachter", „8toute Vader", „Geurkemoei van Boskoop", „Hoe ik Janus Blanus uit roderyken ging" en „Op reis" vielen zeer In den smaak van het publiek, dat ditmaal nogal vry talryk was opgokomen. Noordwykerhout. Door den gemeente geneesheer, dr. A. Kervel, van Nuordwyk, zal op Donderdag 21 Maart, 'a vooriniddags te 9 uren, gelegenheid gegeven worden tot koste- looze vaccinatie en revacclnatle in het lokaal der oude school. Oudshoorn. Alhier zyn drie gevallen vaa roodvonk geconstateerd. Uit *1© „Staataootirant". KoninkL besluiten. Benoemd voor hot tijdvak van 16 Maart 1961 tot en met 15 Maurt 1902 tot ltgkstuinbouwleoraar, N. Nobel, te Grost- huizen; tot betaalmeester te Zutfon, A. deliuyter van Steveninck, thans in die betrekking to Tiel; tot officier van gezondheid 2de klasse bij het per-J soneel van den geneeskundigen dienst van het) leger in Nederlandsoh-Indiö, de heer F. J. Noord- hook Hegt, arts. Vergunning verleend: aan dr. P.Nilkes, geboren te Viersen (Duitschland), tot het geven van hooger onderwijs aan een inrichting van hooger onder- wys, genaamd .Collegium Cauisianum", gevestigd te Exaten, in do gemeente Horn. Ministerie van Binnenl. Zaken. Benoemd voor het tijdvak van 1 April tot en met 31 December 1901, tot bediende aan het Rykeland- bouwproof8tation te Maastrioht H. J. C. Blanken, aldaar, en voor het tijdvak van 1 April tot en mot 31 Juli 1901, tot assistent aan het Ryksland-. bouwproefstation to Goes E. do Kruvlf, aldaar. Ministerie van Financiën. Do Minister maakt bokeDd, dat op 1 Maart 1901 aan de Nederland-, sche Bank, wegen3 to verstrekken voorschotteu/ in onderpand was gegeven eon bedrag van zeg millioen guldon (/'G,000,000) in schatkistbiljetten, en dat voorts op dien datum in omloop was een, bedrag van honderd vier en veertig duizeuJ TLXilloï^o.. id Twee schorpe oogen hadden dit door hot borgnet gezien; de „berichtgeefster der Intima" Sprong als geëlectriseerd op en drong nog boor eenige stoelen om dichterbij te komen, fen te hooren, wat er toch wol by zulke Schandalige hofmakeryen gesproken werd, baar roods kwam de landraad met een zeer bntsteld gelaat aanstormen. t „Beste Frits, oen enkel woord! Vergeef pie, mejuffrouw, dat ik den landraad voor een iogenblik medoneem; een dringende aange legenheid I" En hy trok den verrasten officier filet yzoreu groep met zich mede naar de tuffetkamer. „Menschl Eectowi Zyt ge van hot ver band?" zeide hy liggend on geheel bleek van johrik. „Gy danst? Gy steelt bloemen en kust Jie! Nu, men heeft hot gezien! En met de tolgende post verneemt myn vrouw hotl" Do jonge officier ontstelde. Ik was onvoor zichtig, zeker, vergeef me, Frits, maar lk weet telf niet, hoe het kwam, dat ik zoo onzinnig was. Ik hob sinds jaren niet gedanst en geen beieje in den arm gehouden...," „Een mooie geschiedenisI O, die volgende bl ief 1" En Erksdorff krabde zich bezorgd achter nel oor. „Wie kon ook vermoeden, dat gy, glet8cker-jongeling, zulke verduivelde grappen koudt uithalen I" „Ik zal het weer zien goed te maken, ik pal Lisa in de buurt van de bewakende juffrouw brengen en zeer luid over myn ver- ifngeu naar vrouw en kind spreken." „Doe dat, ongeluksvogel, doe datl" zeide de beangste pseudo-lultenant met een zuehf; reeds lispelde een stem naast hem„Maar mm cher, maar mon ami Reotow, waar blyft gy toch? Wilt gy my misschien trouweloos verlaten?" En juffrouw Sidonle hing zich zoor vertrouwelyk aan zjjn arm en keek hem smachtend aan: „Ik ben geiyk het klimop, boste vriend, want ik zeg daarmede: Je meur, ou je m'attache/" Ditmaal was de galante aanbidder ietwat verstrooid, maar hy trok haar hand toch zeor ridderlyk aan zyn lippen en werd levendig aan de goiykenis van het klimop herinnerd, toen de lichtgroene ceintuurlinten van „tantetje Onversaagd" onder het dansen om hem heen slingerden, evenals losse klimopranken, welke de wind van een ouden muur heeft losgerukt om er zijn spel mee te dryven. Rectow trad echter haastig de zaal in, om aan Lisa's zyde terug te keeren. Hy zocht echter tevergeefs naar haar; zoowel de professor met zyn vrouw als hun pleogdochtertje hadden het kurhaus verlaten. Een oogenblik stond de jonge officier stil en beet zich radeloos op zyn lip. Hy had zich tactloos gedragen, want in Lisa's oogen was hy een getrouwd man en als zulk een moest zyn gedrag een fatalen Indruk maken. Het was een afschuwelyke positie, waarin hy geraakt was, een laveeren tusschen waar heid on comedie, welke zyn eerlyke natuur bepaald met weerzin vervulde. Hy was een dwaas geweest om op ErksdorflTs onzinnig idee in te gaan. En toch, dankte hy niet aan dit overmoedig idee al zyn geluk? zyn gelukt Ja, hy was gelukkig, onbeschryfiyk gelukkig. Hy had gevonden, waarnaar hy reeds lang niet meer gezocht had, het vrlendeiyke lot wierp hem de blauwe wonderbloem in den schoot en do liefde was gekomen on had zyn hart en gemoed in zonneglans en lente- pracht veranderd, ala oen geschenk des hemels. Ja, het was goed zoo, zooals het gekomon was, maar nu werd het tyd, hot masker van zicli te werpen en het ware gelaat te toonen. Is hy Lisa onverschillig? Neenl Haar brave, reine kinderziel worstelt en strydt tegen de macht eenor liefde, welke zy voor zondig houdt I Dat zoggen hem hot zachte beven barer hand, haar bleek gezichtje en de schuwheid, waarmede zy zyn blik ontwykt. Het is wreed, het arme kind zoo te kwellen hy wil en moet den volgenden dag gelegenheid zoeken, haar ondor vier oogen do ware toe dracht der zaak uit to leggen I Hoe zullen haar oogen dan schitteren 1 Hoe zal dan de glimlach van geluk haar lief, bleek gelaat verheerlykon I En de landraad 1 Ja, lieve Hemel, Rectow kan hem niet helpen, en het is toch ook beter, eon overmoedige grap als hot levens geluk van tweo menschen te vernietigen. Wat zal hy hier nog doen? De zaal is voor hem donker geworden, sinds Lisa is heengegaan. Hy keert zich dus om en verlaat eveneens het huis vol klanken van stemmen en muziek. Hy begeeft zich naar het strand en laat den kosteiyk frisschen zoewind om zyn voorhoofd waaien. De vloed ligt in de duisternis van den avond als een uitgestrekte vlakte, waar over vluchtige troepon lammeren komen aan stormen, het bruist en suist van uit de verte en zwarte wolken jagen aan den hemel, een zaam en verlaten. In haar kleine, donkere kamer drukt Lisa haar betraande oogen in de kussens en toen een medelydende slaap haar pynlyk gefolterd hart tot rust brengt, ziet zy verwarde, wee moedige droomgezichten. Haast haar staan de geknakte heidebloemp jes in een glas, drogende kransen van zeewier en zookrulsdistel aan den wand en elk halmpje en elke bloesem, welko zyn hand voor haar heoft geplukt, begint zacht, steeds hetzelfde, eeuwige lied van die oude geschiedenis te fluisteren en te zingen, welko het hart breekt van hen, aan wie zy juist is overkomen 1 De humor haalt te Westerland-8ylt dolle stukjes uit. Daar hoeft zich aan het slrand een won- dorlyk volkje gevestigd. Dagenlang hebben flinke mannenarmen in het zand gegraven en hooge wallen opgeworpen en een sierlijke tont opgezet, waarvan do top echter zeer zonderling by al do andere bonte en vrooiyk wapperende vlagjes afsteekt. Een reusachtige, onheilspel lende, houten pantoffgl, waarop een rood b art geschilderd is, staat als een waarschuwend toeken op hot dak van zeildoek en daarboven wappert do in bonte letters geschilderde ver klaring: „Tehuis voor daklooze onbestorven weduwnaars en jonggezellen." Het is een zeer vroolgk en aantrekkeiyk tehuis, waarin een nooit eindigend gejuich, gezang en gelach wordt gehoord, vermengd met hot klinken van glazen en door blauwe tabakswolkjes behaaglyk omgeven. De ver broedering van de arme jonggezellen wordt steeds grooter; er verzamelen zich steeds meer nieuwe en lachende gezichten onder wollen randmutsen in dezen burcht aan hst strand, on do bowlen, welke daarin gebrouwd worden, groeien steeds aan naar het schitterend voor beeld der Noordzee, die steeds dubbel hooge golven opwerpt, wanneer de ebbe gelukkig voorby is. Maar zie daarl Een klein eindje van het strand verwyderd, wordt een geheimzinnige en Ijverige drukte merkbaar. Fyne dames handen graven en schoffelen onder scherts en gelach aan een wal en een burcht, oven statig en mooi als die, welke er tegeuovor staat, en nu gaat er in het tehuis dor jonggezellen oen juichend hoera opi Hier troont op hot dak een verschrikkelgke tabakspgp, maar daar, boven verheft zich een vriondolgk blinkend koffiekopje en een wimpel, waarop hot, in ds verte reeds zichtbare opschrift prykt: „Tehuis voor onbestorven weduwen en jongedoch- teren!" Hé, wat was het daar een gerammel van kopjes en eten van koeken, wat oen gelach on gepraat, welk een geroep, geplaag en ge twist over en weer tusschen de beide strand-; burchten 1 De omgang was echter mooilyk en do knapen en meisjes, die als parlementairen do handen vol hadden en buiten adem bood schappen overbrachten, vonden zulk een loven- spoedig al te vermoeiend. In Westerland ochter was er nooit gebrek, aan goodo gedachten, en zoo vestigde er zich spoedig oen solide vennootschap, die juist tusschen do beide „Tehuizen" oen „bemid- delings-bureau" oprichtte l Nu kwam de zaak pas op streek, en men-» schen, die elkander zonder eenige moeilykbcid :net oen paar stappen konden bomiken. hielden door middel van rozepapior on iukt. wan neer or voel haast bU do zaak was, door telegram-formulieren on blauw poilood zulk een drukken omgang met elkaar, dat de ven nootschap schitterende zaken maakte en haar flrma „A.mor en Zonen" spoedig voor do meest verns&arde van het geheeie oiland doorging. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1