Nr 12594 Donderdag 14= Maart. A». 190L (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT; Yoor Leiden per 8 maanden 1.10.1 r Buiten Leidon, per looper en waar agenten gevestigd ztfn 1.80 Franco per postB 1.65-, PEUS DEE ADVERTEMTrËN: Tan 1 8 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17|. Grooter» letters naar plaatsruimte. Toor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Uit nomoier bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 14 Maart. Het negentiende verslag van het bestuur der „Vereeniging tot 'instandhouding van het Kolfffonds", te Leiden, meldt, dat in 1900 het fonds in leen heeft verstrekt f 1860. Van vroeger in leen gegeven gelden bleef nog te vorderen een som van 7457.46. Daarop is In 1900 afgelost f 2080. Op ulto. December 1900 bleef nog te vorderen 7236.60. Op "do Leid8che Spaarbank en in contanten was beschikbaar ƒ2639.71; totale bezittiDg van het fonds f 9876.31. Op ulto. December 1899 bezat het fonds ƒ9775 54, zoodat het is vooruitgegaan met ƒ100.76. Aan verschillende bedragen zoowel uit IndiÖ als uit Nederland werd ontvangen ƒ228.10. Als oninbaar zyn afgeschreven twee posten ad 136.50 en f 104.90. Overigens laten de terugbetalingen niet veel te wenschen over. Aari aanvragen om geiden in leen wordt door het bestuur zooveol mogelijk voldaan. Gedurende 1900 heeft zich niets bijzonders voorgedaan, alleen stelde het bestuur 100 beschikbaar ton behoeve der kinderen van een in Indiö overleden persoon. Nog wordt het toezicht uitgeoefend over do opvoeding van twee jongens, wier vader in Indiö is, terwijl het bestuur een aanvrage uit Indiö ontving om eon geschikt tohuis te willen opgeven voor een jongen, die hier te lands zijn studiën zal voortzetten en voltooien. Li plaats van don heer Yan den Burg, naar elders vertrokken, is gekozen de heer K. L. van Schouwenburg, oud-directeur dor H. B.-S. te Semarang. Het bestuur bestaat thans uit de heeren J. A. van Hamei, voorzitter, A. W. Sythoff, G. Y. O. Fraser, F. E. Schotel, K. L. van Schouwenburg, H, Kits van Heynlngen, eeciolaris-penningmeester. Yoor het door de commissie tot veredeling van het ambacht ingesteld examen slaagdo als meester schilder de heer W. J. A. van Egmond, te Leiden. De Duitache gezant en gravin Pourtalès dineerden gisteren bij H. M. de Koningin- Moeder. De in Den Haag vertoevende vorst van Waldeck bezocht gisteren met zijn adjudant en den kamerheer ridder Pauw van Wieldrecht de gomoente Leiden. De regeerende Vorst van Waldeck en Pyr- mont is hedenochtend uit Den Haag naar Duit8chland vertrokken, uitgeleid door ver schillende autoriteiten. Yoor het examen nuttige handwerken z(jn te Utrecht geslaagd de dames G. Bos, to Alfen a/d. ftjjn, en M. W. P. van Hooff, to Woerden. By de ton behoeve van het onderzoek naar de mogelijkheid van peD6ionneering van den gemeente-ambtenaar door de Nederlandsche vereeniging voor gemeentebelangen in te stellen enquête naar den toestand der gemeente ambtenaren op 1 Mei 1901 zullen ook gege vens worden gevraagd betreffende echtgenooten ©n kinderen boneden de 18 jaren, van gehuwde ambtenaren en weduwnaars. De vice-president van het gerechtshof te 's-Gravenhage, mr. H. W. de Graaf, heeft, naar men verneemt, met 1 April a. a. eervol ontslag aangevraagd. De zitting van het gerechtshof te 's-Gra- venhago werd heden wederom gepresideerd door den ra&dshoer mr. Yan Geuns. Een vóór-ontwerp is gereed tot pension- neering van openbare en bijzondere onder wijzers. De ry wiel belasting hier teolande heeft over 1899 opgebracht 128.571. Jhr. Van Suchtelen van de Haere, adju dant, on jhr. von Engel, particulier secretaris van den Prins-Gemaal, zijn hedenochtend uit Den Haag naar Het Loo vertrokken. De afdeelingen van de Tweede Kamer Lobben benoemd tot rapporteurs: over het wetsontwerp tot exploitatie van rijkswege van steenkolenmijnen in Limburg: de heeren Nolens, Yan de Velde, De Ras, De Bieberstein en Bolsiua; ovor de wetsontwerpen tot onteigening ter verzekering aan het Rijk van hot beheer van do schutsluis der gemeente Utrecht in do Keulsche vaart te Vreeswijk, tot verbetering van den Ouden IJsel en tot toekeuning van een renteloos voorschot voor een locaal-spoorweg van Dinxperloo naar Vars- eevelddo heeren Krap, De Savornin Lohman, Van Dedem, Hesselink van Suchtolen en Bouraan; over de wetsontwerpen tot vast stelling voor sommige gemeenten van het voor iederen inwoner uit te koeren bedrag, ingevolge de wet van 24 Mei 1897, en tot aanvulling en verhooging van hoofdstuk Hl der Staat8begrooting voor 1901: do heeren Moes, Van Heemstra, Michiels v. Verduynen, Fokker en Drucker, en over het wetsont werp tot verhooging der Indische begrooting voor 1901 ten behoeve van de ^ybetering oer haveninrichtingen en van de heffing van in- en uitvoerrechten te Makaaser; de heeren Mees, Van Heemetra, Van Kol, Fokker en Drucker. Naar aanleiding der mededeeling van den .burgemeester van Amsterdam in de gister namiddag gehouden gemeenteraadszitting, dat hy de Koningin ontslag heeft gevraagd, erlangde de heer Caroli in den loop der zitting hot woord en zeide tot den heer Vening Meinesr .Naar aanleiding van de mededeeling, dooz u, in den aanvang der zitting, gedaan, een mededeeling, die zonder twijfel met zeer diep leedwezen is vernomen, wensch ik met een enkel woord te wyzen op het feit, dat uw besluit, M. de V., niet het uitvloeisel is van eenig verschil van meening met den Gemeen'e- raadmaar, voor zoover men kan oordeelen, uitsluitend van de houding der Regeeringdio verklaarde niet te kunnen beslissen op een nog niet gemaakte verordening. Ik stel er prys op te herinneren, dat er sedert lang twijfel bestond over de bevoegdheid van den Raad inzake politie en brandweer. Het was dus wenscheiyk om een uitspraak van de Regeering over deze rechtsquaestie uit te lokkeD. En nu constlteer ik, dat Raad en Burgkmeestes op de meest vreedzame wijze, ik mag bijna zeggen, in gem-een overleg, oen weg bobben gezocht om de hoogore beslissing te verkrijgen. En nu is er niets meer ge schied dan dit, niets meerdan dat die poging gofaald is en dat de Regeering vooralsnog geon uitspraak heeft willon doen. Ik moet dus met allen nadruk constateeren, dat van eenig diepgaand verschil van meening tusechen Raad en Burg. tot dusverre geen sprake is." Do voorzitter zeido, dat hy steeds van meening was, dat discipline by politie en brandweer geheel behoort by den burgemeester. Hy meent, dat het in stryd is met de wet, wanneer men daarvan afwykt. En nu is het spreker gebleken, dat do Minister een ver ordening a priori niet onwettig zou be schouwen, doch goedkeuring daarvan zou laten afhangen van den inhoud. Spr. is die meening niet toegedaan en dit acht hy van zóó groot belang voor een stad als Amsterdam, dat by do verantwoordelykheid van zijn ambt niet langer kan dragon. Zyn besluit staat dan ook onherroepelijk vast; zyn ontslagaanvrage is dus geen govolg van eon conflict m9t den Raad, maar spruit voort uit verschil van opvatting mot de Regeering. Do heer Yan Lennep zeide, dat de Raad ontegenzogiyk betreurt het bosluit van den burgemeester. (Applaus), Do voorzitter dankte do hoeren voor dit bewys van waardeering in zyn persoon; hy kan niet anders handelen dan hy deed, omdat hy Bteeds overtuigd was, dat do discipline by hem behoorde. Hy diende zyn ontslag reeds in op 21 Febr., doch in verband met het Koninkiyk bezoek bleef het nog geheim. Hy hoopt, dat zyn opvolger in do zaak in quaestie meer moed zal hebben dan hy. Hy bracht harteiyk dank aan den Raad voor den steun, hem in zyn betrekking verleend; hy bracht ook dank aan de ambtenaren en hoopt vurig, dat het Amsterdam by voortduring wol zal gaan. (Applaus). Te Amsterdam zyn benoemd tot onder - wyzers aan openbare lagere scholen de heeren L. A. Hage, te Ouderkerk a/d: IJsel, J. M. Pattist, te 's Gravenzande, H. de Graaf Jr., te Zwolle, J. Hofstra, te Leeuwarden, en I. Plantfeber, te Zaandam. Dr. Schouten en 902 mede-onderteoke- naarB, allen meerderjarige ingezetenen der gemeente Ridderkerk, hebben een adres gericht aan H. M. de Koningin, waarin verzocht wordt de verplichting tot vaccinatie van schoolgaande kinderen af te schaffen. De luit. ter zee late kl. J. A. A. C. ridder van Rappard is uit Oost-Indiö hier te lande teruggekeerd en wordt in afwachting van nadere plaatsing op non-activiteit gesteld. Op voorschrift van den minister van marine zal vóór den eorsten van elk kwartaal aan diegenen, dienende a. b. van een Hr. Ms. oorlogsbodems, die aanspraak kunnen maken op de verstrekking van jenever, en die van hun rantsoen geen gebruik wenschen te maken, een witte of eon lichtroode knipkaart worden verstrekt, een witte ten behoeve van hen, die recht hebben op vergoeding van f 1.60 's maands of f 0.05 per oorlam, een lichtrood© voor hen, die aanspraak hebben op 1 's maands of f 0.03 per oorlam, ten einde zorgvuldig aanteekening worde gehouden van het geldelyk bedrag, waarop zy by met-gebruik van jenever recht hebben. Met leedwezen wordt te Haarlem ver nomen, dat mejuffrouw H. J. van Schilbertz, sedert 1 Aug. 1867 directrice van de z. g. meisjee-hoogere-burgerschool, tegen 1 Sept. a. s. ontslag heeft gevraagd. By de stichting dozer school aldaar benoemd, kwam zy toen uit Rotterdam, en is nu by wel twee geslachten die zy opvoedde zéér gezien. De minister van binnenlandsche zaken heeft niet ter vernietiging voorgedragen het Raads besluit, waar by de Raad aldaar aan zich hield d© beoordeeling der technische tramplannen van den heer Anderheggen. De Yereeniging van leeraren en leerares sen in de gymnastiek aan hoogere burger scholen heeft aan den minister van binnen landsche zaken een adres aangeboden, waarin zy verzoekt, aan deze categorie van leeraren en leeraressen het recht te verzekeren, op 60-jarigen leeftijd op pensioen te kunnen ge steld worden. In de memorie van toelichting bjj dit adres wordt o. a. gezegd, dat het lesgeven in de gymnastiek in meerdere opzichten verschilt van het docoeren van andere vakken. Waar met het volste recht kan worden beweerd, dat voor het lesgeven in de gymnastiek zal het onderwys goede resultaten opleveren „de ganacho mensch" noodig is, daar springt terstond in het oog, dat het moet zyn toe vertrouwd aan personen, die voor hun zware taak de vereischte kracht en opgewektheid bezitten. Behoudens enkele uitzonderingen kan worden geconstateerd, dat zestig jaar de uiterste leeftydsgrens is, waarop het geven van goed onderwys in gymnastiek nog moge- lyk biyft. Het overschryden van die grens is stellig niet in het belang van de lichame- lyke vorming der leerlingen en forceert de(n) leera(ar) (res) tot arbeid boven zyn (baar) krachten. By resolutie van den minister van finan ciën zyn, met aanvang van do 367ste Staata- lotery, benoemd: tot collectrico te Amsterdam, M. J. A. Th. Jas, aldaar, en C. G. van der Pol, weduwe van J. G. A. Frommann, te Leiden; tot collecteur te Amsterdam, J. Scher- meló, aldaar. Sts.-Crt Met ingang van 16 dezer is aan Th. van der Waerden, op zyn verzook, eervol ontslag verleend als assistent voor toegepaste natuur kunde aan de Polytechnische School te Delft en is voor het tydvak van 16 dezer tot en met 31 Augustus benoemd als zoodanig P. Porsant Snoep, werktuigkundig ingenieur te Rotterdam. H. M. de Koningin en Prins Hendrik zyn voornemens Maandag naar do residentie te gaan en aan H. M. de Koningin-Mooder een bezoek te brengen in haar nieuwe woning. In de eerstvolgende dagen mag de indiening van het wetsontwerp tot onteigening van gronden ten behoeve van do doorgraving van den Ryn by Malburgen worden verwacht. Reeds een paar weken geleden toch is het om advies aan den Raad van State gezonden. Als aardige byzonderheid kan nog worden toegevoegd aan het meegedeelde omtrent de huldebetooging, te Amersfoort aan H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Neder landen gebracht, dat aan het station ook aanwezig was de 91-jarlge Abraham Wynen, do eenig nog overgebleven oud-strydor van 1830'31 te Amersfoort, met wlen H. M. zich eenige oogenblikken minzaam onderhield. Het oude manneke ie stokdoof en heeft wel niets begrepen van hetgeen H. M. hem zeido, doch was overgelukkig, dat de jonge Yorstin, „de vyfde, die hy mag beleven", hem had opgemerkt en toegesproken. Het Hoofdbestuur der feestcommissie te Apeldoorn is voor Zaterdag ten Hove te dineeren genoodigd, terwyi de „Harmonie", onder directie van den heer G. J. Peters, verzocht is het dmer op te luisteren. By de gistoren in het district Oud-Boier- land gehouden stemming voor do Prov. Staten van Zuid-Holland kreeg de heer J. L. Ver hoeven (anti-rev.), te Zuid-Beierland, 1136, dr. K. Lodder (lib.), te Oud-Beierland, 670 en de heer D. Kluifhoofd (lib.), te Numansdorp, 627 stemmen. Er moet dus een herstemming plaats hebben tusschen de heeren J. L. Verhoeven en dr. K. Lodder. A. 8. Zaterdag vergadert te 's-Gravenhage de commissie voor de consulaire examens, om naar aanleiding van do beraadslaging in de Tweede Kamer over de motie Van Raalte, een reorganisatie van het korps to besproken, De adjudant van don Groothertog van Saksen-Weimar, luit.-generaal Do Palózieux, vertrok hedon van Den Haag naar Hot Loo. Het stoomschip „Koningin-Regentes", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 13 Maart te Genua; de „Madura", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 13 Maart Point de Galle; de „Sindoro," van Rotterdam naar Java, pas seerde 13 Maart Ouessant. lLillegom. Dinsdagavond werd in de zaal van het café „Flora" de zevende algemeene jaarvergadering gehouden, door het alhier be staande ziekenfonds „Hulp in Nood". De heer A. G. Vernooy opende de vergade ring mot een harteiyk welkom aan weldoeners, donateurs en leden en na hulde gebracht te hebben aan de nagedachtenis van wyien den heer A. A. C. van Oostveen als stichter van het fonds, werd door den secretaris verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar, waaruit bleek, dat het ledental was gestegen tot 300, terwyl het getal weldoeners en donateurs hetzelfde was gebleven. De ontvangsten en uitgaven bedroegen respectieve!yk f 1644.68 en f 769.54,.van welk laatsto bedrag 729.08 aan ziekengeld was uitgekeerd, zoodat het batig saldo met inbegrip van de zes vorige jaren thans f 3163.04 bedraagt. Uit het door den secretaris gegeven over zicht betreffende de inkomsten en uitgaven van af 1 Maart 1894, z(jnde alstoen de Yer eeniging opgericht, bleek, dat aan contributie waa ontvangen de som van f 7373.25 en dat aan ziekengeld was uitgekeerd f 4923.31®. Yoorts werd door de vergadering besloten op het graf van den heer A. A. C. van Oost veen voornoemd een zerk als aandenken te plaatsen en zal er vervolgens aan ziekengeld in plaats van 6, 6 worden uitbetaald aan leden, die zeven jaren lid zyn, en zal aan iederen bode jaarlyks voor zyn moeite een gratificatie van f 2.60 worden verstrekt, waar na de vergadering werd gesloten. Leiderdorp. De dameskrans, alhier, die zich, door ruime giften uit de gemeente daar toe in staat gestold, dozen winter onledig hield met het vervaardigen van kleeding- stukken voor do Boeren, hun ïydende vrou wen en kindoren, had heden het genoegen te kunnen verzenden: manskleedingetukken 24 stuks, jongenskleedingstukken 24 st., vrouwenkleedlngst. 48 st., meisjeskleedingst. 36 st., kinderonder- en -bovenkleoding 82 st., handdoeken 48 en zakdoeken 48 stuks, be nevens 20 paar kousen. Moge het veilig de plaats der bestem ming bereiken I Lisso. Alhier is een afdeellng opgericht van - den „N. R.-K, Y." Ter vergadering, die gehouden werd in do zaal van den heer Van Ruiten, waren zeer velen opgekomen; een bewys van groote belangstelling dus. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de zeereerw. pastoor der parochie en de burgemeester. Do heer Passtoors was uitgenoodlgd, deze oprichtingsvergadering to komen by wonen, aan welk verzoek hy en nog twee leden van het Centraal-Bestuur welwillend hadden voldaan. De heer Passtoors hield een opwekkende rede, waarin hy de werklieden wees op het groote nut en de voordeelen van het ver- eenigingsleven. Ook de heer Lamberts, een der beide Cen- traal-Bestuursleden, drukto zyn tevredenheid uit over de stichting van deze nieuwe afdeeling, die zeker veel nut zal kunnen stichten, en wee» er op, dat thans de Bond reeds 19 afdeelingen telt. Ter vergadering traden 125 leden en 25 donateurs tot de afdeeling toe. Noordwyk. Wegens ongesteldheid van den directeur, den heer J. Oostelaar, is het in ons vorig nummer aangokondlgd concert van „Noordwyks Zangkoor" uitgesteld tot aan staan den Dinsdag 19 dezer. Uit de „Staatscourant". Kon. bo81 uiton. De Rijkscommissaris voor de gesubsidieerde tramwegen H, de Mol van Otterioo is benoemd tot Rijkscommissaris voor de spoorwegen met beperkte snelheid. In zyn rang overgeplaatst bij liet regiment gre nadiers en jagers, de kapitein L. J. L. Schas, van het 5de regiment infanterie. Leidsche Schouwburg, Woensdag 13 Maart 1901. Buitengewone Voorstelling. Koninkiyke Vereeniging: „Het Nederlandsch Tooneel". - Tweede opvoering (vortooning) van Romanesk. Blijspel in drie bedrijven in verzen van Edmond Rostand, vertaald door Juvenis. Voorafgegaan door: Be Vonk. Blijspel in één bedrijf uit het Fransch van Edouard Pailleron, vertaald door Soranus. Een luisterryke avond vol poëzie, vol kunstgenot. Zy, die letteren en tooneelspeelkunat lief hebben in onze stad, waren allen gekomen. De schouwburgzaal was geheel gevuld. Eene repri8e van Les Romanesques en het allergeestigste biyepel van Pailleron Lt i n c o 11 o. Twee juweelen van frissche kunst, verademing voor zooveel, wat ont moedigt en beangst. Het kortero werk van Pailleron ging vooraf. Het is my onmogeiyk aan dozen dichter te donken, zonder zacht eenige regelen te duisteren „C'ótait en avril, un dimancho, „Oui le dimanchel J'ótais heureux „Yous avlez une robe blanche „Et deux gontils brins de pervenche, „Oui, de pervenche, „Dans les cheveux." Een dichter, die zulke melodieön in het hoofd heeft, zal als tooneelachry ver zyn publiek weten te treffen. Behalve vele kleinere drama's, maakte hy zyn naam met zyn biyspel: Le monde ou l'on a'amuse (1869), Een volgend stuk Hólène (1871) had minder by val gevonden, oorzaak, waarom een over- gee8tig jonkman in La Vie Parisienne het geliefkoosd orgaan van Gyp een parodie schreef op: Hólène onder den titel: Le monde ou l'on s'ennuie. Pailleron stoorde zich niet aan het gerucht, maar schreef in 1882 zyn meesterstuk onder geheel denzelf den titel. Een handigheid, die getuigt van groot vernuft. Zy, die in het tydvak 18821885 de Hollandsche vertaling door de kunstenaars van de Vereeniging zagen spelen,zullen zich herinneren het spel van mevrouw Kleine, mevrouw Róssing, Morin en Tourniaire. Zulk een avond was voor den nu afgekeurden Haagschen Schouwburg oen gala-avond. Woldra werd ook LE11 n c e 11 e gespeeld, waarin mevrouw Róssing de rol van Antoinette met grooten byvai vertolkte. Heden, na vyftien jaren, was de rolver- deeling anders, maar er werd met niet minder grooten byval gespeeld. Pailleron heeft in De Vonk een zeer dichterlijk gegeven uit gewerkt. Léonio de Rónat is eeno heel jonge generaalsweduwe, geestig, mooi, ryk, die te zorgen heeft voor eeno aangenomen dochter van den overleden generaal, Antoinette, een meisje van burgerstand, dochter van een pach ter. Madame de Rónat heeft een neef van heur man» zyde, Raoul de Géran, jongmensch van adel, gedecoreerd, gefortuneerd, die voort durend op het buiten van zyne piepjonge tante rondzwerft. Tante kent hem een beetje, vindt hem niet ernstig, wat Don Juanesk, enwyst zyne hulde af. Geprikkeld, beleedigd, op wraak zinnend, begint hy Tante allerlei avonturen te biechten. Elndeiyk komt hy met het be richt, dat hy zeer ernstig verliefd is op Antoinette, het aangenomen kind van den overleden generaal. Daarna vraagt Raoul om tante's voorspraak by Antoinette. Tante is er maar half mee tevreden, maar stemt toe. Nu verschynt Antoinette, het symbool van jongen levenslust en vrooiyke onbezorgdheid, een hart vol vurige genegenheid voor hare zoogenoemde „moeder". Haar lach klinkt als het zacht luiden van eene zilveren klok, hare oprechte, donkere oogen zien ieder met vol vertrouwen aan. Ze vermaakt zich, dat een jong notaris met haar trouwen wil, en in stilte beslist ze in haar stand te biyven, en de grillige verliefdheid van Raoul eenvoudig af te wyzen. Ze ia geestig en i n g n u e terzelfder tyd. Ze is het leven en het genie van dit korte kunstwerk. Raoul kan met verzen of klachten geon indruk op haar maken ze is nog niet gekomen tot het ontgloeien vaa de vonk. Stilstaande olectriseer- machine, wacht ze op don wenk van den meester, die de blauwe vonk zal doen ont springen. En intusschen heeft ze veel wyzer dan Raoul begrepen, dat haar „mama", en Raoul'8 „tante", eigeniyk meer gehecht is aan haar luchtigen neef, dan zy zelve wil weten. Wanneer beiden zoogenaamd comedie-spelen, en liefde huichelen, om Antoinette jaloersch te maken, komt plotseling do waarheid boven alles uit en erkent Raoul, dat hy niemand anders dan zyne mooie en jonge tante heeft liefgehad. De rol van Antoinette werd met ongemeen meesterschap vervuld door mejuffrouw Rika Hopper. De aardige mengeling van schalksche naleveteit, met zeldzaam, speelziek, vroolyk vernuft, werd met verwonderlijke intuïtie van den toestand door deze kunstenares uitgebeeld. Hare muzikale lach en stralende oogen wierpen een glans van poözle over heel het geestige stukje. Had Pailleron helaas, overleden in 1898 haar kunnen zien spelen, hy zou de opperste tevredenheid over haar spel hebben uitgesproken. De rol van „Mama"-0Tante" (Lóonie de Rónat) waa betrouwd aan mevrouw Van Kor- laar—Van Dam. Deze kunstenares, die als Suzel in Freund Fritz vroeger een zeor biyvend succes behaalde, toonde hoezeer ze slagen kon in de voorstelling van de aan- zieniyke, beschaafde vrouw uit de hoogste kingen. Beide dames, Hopper on Yan Korlaar, werden hoogst verdiensteiyk bygestaan door den régisseur; L. H. Crispyn. De losheid, de natuuriykheid, de distinctie, geëiacht door deze rol, werden met volkomen rustige zeker heid door dezen acteur in het oog gehouden. Eene byna geheel volmaakte Kunst* 1 e i s t u n gl En daarnaLes Romanesques. 't Waa als in een feërle, dat eerste bedryf— met den dichtbegroeiden muur. Welk een schilderachtig onvergeteiyk tooneel, daar op den muur Sylvette en Percinetl Me dunkt, dat H.M. onze bekooriykeKoDingin Wilhelmina, te Amsterdam in den Schouwburg, dat tafereel met ongemeen genoegen zal hebben gevolgd, daar zy bovenal bevoegd schynt om te waar- doeren, welke macht jonge schoonheid uit oefent. De tweede vertooning van Les Roma nesques bood telkens nieuwe oogenblikken van genot. Sommige episoden het lyrische lied van den sterrenhemel, voorgedragen door Percinet (mejuffrouw Rika Hopper), kwam nu beter tot zyn recht. Het goheele tooneel der loozo schaking liep sneller en verrassender af. Het aardig contrast der tweo vaders op den muur, nadat even van te voren do beide jongelui er In ai den luister der schoonheid hadden getroond, scheen beter in het oog te vallen. Straforello, de leverancier van looze schakingen, werd met meer animo gespeeld door den heer Schulzo, Do optelling der verschillende soorten van schakingen een der détails, waarin Rostand weet te schitteren maakte meer indruk. Er ontstond godurendo de vortooning een wensch, een visioen rees voor myn gezicht. Wanneer eens door Fiore della Neve of door Juvenis, die het beiden zeer goed kunnen, een vertaling werd ondernomen van Rostand's: La Prlnce8se lointaino, wanneer eens door de Vereeniging eene voor stelling werd gegeven van De Prinses in het Oosten wat zou daar met kunstenaars en kunstenaressen als de Ver eeniging bezit, niet voor schoons van te maken zyni Wat zou eene rol als Melisande do Tripoli met gloed kunnen gespeeld worden door mejuffrouw Rika Hopper l De stervende troubadour uit Provence, Joffroy Rudel, zour door den heer Chrispyn, de Provencaalscho zanger Bertrand d'AUamanon, gezant by de Prinses in het Oosten, zou door den heer De Jong of den heer Clous kunnen gespeeld worden de Genueesche koopman Squar- ciufico moest door den heer Schulzo worden voorgesteld. Het zou een nieuwo triumf voot de Vereeniging, een nieuwe hulde aan Rostand kunnen worden. De Prinses in het Oosten schittert met nog hoogeren gloed dan Les Romanesques het zou een groote onderneming worden. B.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1