Ecü merkwaardig kunstvoorwerp. Het zal Leiden8 inwoners niet geheel onbe kend zyn, dat hun stadgenoot de heer Horloos, als antiquair kunsthandelaar, zich een eere naam mocht verwerven. Men herinnere zich slechts, hoe Prins Albrecht van Pruisen de inrichting van genoemden heer meermalen placht te bezoeken en aldaar voor een waariyk vorsteiyk bedrag besteedde aan een magnifiek •Chinee8ch kunstwerk. Op het oogenblik nu is, van zekeren deftigon Noordwykerhoutschen inboedel, zulk een eigen aardig kunstvoorwerp in het bezit van den heer Horlooe, dat wy niet aarzelen, het Leidsch Dagblad beleefdeiyk om een weinig plaats ruimte te verzoeken, ten einde dat voorwerp ten genoegen der geleerde wereld even te mogen vermelden. Het voorwerp, hier bedoeld, is een enorme tuinvaas, van zandsteenen makelary op ge woon marmeren voetstuk, welke, met over dekking, wel een tweetal meter hoogte heeft en door den meest lang-armige nog niet omvat zal worden. Iedereen, die van de Beestenmarkt naar de Paardensteeg afkomt, kan in het achter tuintje van den heer Horloos het kapitale etuk zien staan. By zeer scherp toezien zal men dan wellicht ook bemerkeD, hoe er bloem werk, engelenkoppen, mooie rondingen en vlugge lynen in het steenen stuk, naar de elsohen der vroegere Fransche kunst, zyn aangebracht. Maar toch, eerst wanneer men de vaas meer van naby beschouwt, ziet men het kunstwerk in zyn eigenaardig karakter, dat wil zeggen, men ontwaart het steenen reliefwerk, hetwelk in vier tafereelen op do eigenlyke vaas een episode uit de oud-Griek- *)cke historio in goed kunstwerk wedergeeft. Welke episode? zoo zal men nu vragen. Ofschoon de jongeling, die op alle de Vier tafereelen als hoofdpersoon voorkomt, blootshoofds is en niet de Prygische muts draagt, waarmede de welbekende Paris, zoon van Priamus en Hecuba, steeds wordt voor gesteld, waag ik toch, op grond van de jeugd en attributen des hoofdpersoons, de conjectuur, dat de vaas tableaux aanbiedt uit de levene geschiedenis van Paris. Mocht iemand, wiens gezag in deze afdoende zoude zyn, by voorbeeld onze groote classicus, dr, Yan Leeuwen, onze gissing eens nader willen onderzoeken, wie weet hoe spoedig wy tot zekerheid kwamen I Ziehier intusschen een omschryving der vier tafereelen, in welke de Laomedonteus Phrygia quum sodit in Ida Pastor naar onze meening voorkomt. I. Een jonge man zit peinzend ter neder met zyn herdersstaf in de eene en een appel in de andere hand. Voor hem staat in eenig bosschage, een jeugdige vrouw met een kind aan de hand. Ik meen uit de aanwezigheid van het kind, ■alva meliori, te mogen gissen, dat wy Paris hier nog deugdzaam en vlekkeloos zien zitten, vóórdat het befaamde uitdeelen des appels geschied is. Yermoedeiyk zien wy dan hier het treffend tooneel, waarop Omone, de gade van Paris in Ida, die hem zijn zoon Korythos had geschonken, haar echtgenoot komt waar- Bchuwen en hem, byaldien hij ontrouw worden mocht, al zyn toekomstige rampen voorspelt. II. Een ander tooneel geeft ons denzelfden Jongen man te zien met den appel wederom in de hand. De man is nu echter in staande houding afgebeeld en de hand, in welke de appel is, wordt, als uit spel, achterwaarts gehouden. Maar tegenover den man staat een jonge vrouw. Deze vrouw buigt zich vol gratie tot den jongeling en daar het goheel hier Cets vriendeiyks ademt, mag men mogelyk besluiten, dat Venus of Aphrodite hier den gouden Eris-appel gaat ontvangen, nadat Paris eerst een wyie geaarzeld had. III. Een derde tooneel vertoont wederom den jeugdigen herder als hoofdpersoon. Nu etaat tegenovor hem een gehelmde krygsge- etalte. Daar deze het Medusa-schild voert en men een uil neveDS haar ziet staan, hebben wy dus aan Minerva te denken. Wellicht moet dit tooneel afbeelden, hoe Pallas-Athene voortaan de vyandin van Paris zoude zyn en hem zyn landeiyk leven tegen de rampen van ^jroye zoude doen verwisselen. IV. Nog een vierde tooneel dient vermeld en dit is ons het moeilykst. Het vormt oen vóór- en achtergrond. Op den achtergrondziot men een vrouw tusschon twee soldaten. Maar op den voorgrond ziet men onzen meerver- melden held gezeten, terwyi by een appel JntvaDgt, en dat wel van een vrouw, door een kind vergezeld. Hebben wy hier nu Paris te zien, by den aanvang van zyn optredon in heel de appel- historie? Dan zal Hermes hier als jeugdig Mercunus optreden, Venus de overreikater wezen, en Minerva op den achtergrond staan. Doch, waar heeft de kunstenaar dan Hera geplaatst? Of moet misschien Venus door het kind worden voorgesteld en Hera de overreikster zyn, en Minerva, als strijd godin, op den achtergrond zyn geplaatst? In dat geval zyn wel de drie mededingsters byeen, maar Mercurius of Hermes, die ook nood- zakeiyk moet aanwezig zyn, biyft achterwege. Nog is het mogeiyk, dat de voorgrond hier eenvoudig den aanvang der appel-historie geeft, waarby een der drie mededingsters, met Hermes aan heur zyde, eenvoudig Jupyns lastgeving aan Paria mededeelt, en dat de achtergrond, door het vertoonon van Minerva en eenig krygsvolk, het treurig uiteinde van Paris ais profeteeren komt. Wat hiervan zyn moge, wy mogen ook hier de zaak met be slissen. Voor diegenen der lezers van het Lcickch Dayblad, die misschien heel de mythologische historie van Paris der aandacht van een ernstig man onwaardig achten, moet ons hier de verklaring uit de pen, dat er een groot zedeiyk princiep en een stevige les tegen de valstrikken der zinnolykheid in die historie verborgen ligt. Waar zy, naar eisch van eer baarheid, goed wordt verhaald of vertoond, daar bewyst die historie, dat het menscheiyk hart slechts zóó lang rustig is, als het zich met den eenvoud en de trouw gelukkig rekent, en zich op geen titel inlaat met de gevaren der jaloersche, zinuelyke en twistende wereld. Ons opstelletje is ten einde. Mogen wy het werk van den Horatiaanschen siypsteen ver vuld hebben; mogen wyf zonder zelf de voldoende scherpzinnigheid aan te kunnen brengen, de scherpzinnigheid van anderen ge noeg geprikkeld hebben, om de tableaux op de vaas van den heer Horloos eens zonder de minste duisternis te verklaren. Verder is het stuk, juist niet als een fijn salonmeubel, maar meer als een kloek en machtig tuin sieraad te beschouwen. Dames of kinderen zouden er vermoedeiyk niet die schoonheid in weten te waardeeren, welke den vervaar diger juist den meesten arbeid heeft gekost. Maar de oudheidkenner en de beoefenaar der classieken, hy kan hier vry ruim genieten. Lbidbn, P. M. Bots, Rector-emeritus. Flnancieole Kroniek* Nog steeds blijft deAmerikaanscheaf- d e e 1 i n g op onze markt de zon, die, zelf wel eens door een wolkje verduisterd, haar omgeving zoo nu en dan van haar warmte doet genieten. Ditmaal waren het gelukkig geen dookere wolken, die Amerika bedreigden. Wat de berichten be treffende de dreigende werkstakmgen in de kolen- distrioten aangaat, deze zijn zeker niet geheel en al waarschijnlijk, zoodat men er als het ware geen waarde aan moet hechten. Indien echter deze vrees niet ongegrond is, zij is nog niet verwezen lijkt, en men moet, hoewel het geval van emstigen aard zou zijn, don tijd niet vooruitloopen, tot dusverre is het gevolg van deze vrees uitgebleven. De stemming echter wordt gaandeweg beter en er hadden voer do meeste soorten groote aankoo- pen en koersverbeteringen plaats, welke veelal geleid werden door de industrieele waarden. Het rondschrijven, waarin de nieuw opgerichte ,Stnal- combinatie" werd toegelicht, kon in alle deeien het vertrouwen winnen. Over het algemeen verkeerden de Europee- sche Staatsfondsen in een minder opge wekte en toch mot bepaald flauwe stemming. De Holland8che fondsen waren hiervan wel het meest geanimeerd: vooral werden Integra len tegen hoogere koersen gevraagd. De toestand der geldmarkt veranderde echter niet veel. Metalliekon behielden hun vaste houding en werden zelfs een fractie booger verhandeld. In Italianen giDg zoo goed ala niets om. Aan de Bank van Italië werd weder door de Ital. schatkist 30 millioen Lire terugbetaald van het voorschot, waarover zij bij de circulatie-banken mag beschikken. De rest (35-miliioen Lire) zal nu wel spoedig volgen? Een plotselinge ommekeer had in Portu- geezen plaats; t>p de steeds stijgende koersen van verleden week volgde eensklaps een reactie, voor een deel in verband met het geschil met Brazilië. Als hoofdoorzaak mag wei genoemd worden het tegenbericht van hetgeen de laatste dagen te Parijs de rijzing veroorzaakt had. De tjjdiDg van de officieele opdracht vaD den Franschen minister van financiën naar Lissabon berustte op een misverstand. Deze, de heer Kouvier, was niet ten gnnste der Fransche scnuldeiachers naar Portugal gezonden, doch een naamgenoot van bom, de Franschen gezant te Lissabon, keerde na afloop van zijn verlof naar zijn standplaats torug. Vandaar de verwarring. Wel heeft het antwoord yan den Fransche minister in-den Senaat ook te Lissabon indruk gemaakt. Frankrijk heeft by deze zaak wel het meeste belang, daar er van de 1400 millioen fr. buitenlandsche schuld, 900 millioen fr. Fransch kapitaal is. In Spanjaarden was de handel stil, dooh do stemming vrjj vast. Het is nu vastgesteld, dat Spanje voor do Philippynen 100,000 doll, van de Vereenigde Staten ontvangt. Russen waren, wat in langen tijd het geval niet was, voortdurend in vaste, geanimeerde stemming. Turken waren weer lager. Wederom open baart zich in hooge mate de geldnood, waarin Turkije bijna voortdurend verkeert, en al wil de Sultan een hooge linancieele commissie benoemd zien, ten einde tot een overeenkomst met alle, schuldeischers te geraken, of dit voor de laatsten veel voordeel zal aanbrengen, staat nog.te bezien. Waar niet ia heoft de Keizer zijn recht verloreD. Door den minister van financiën worden onder handelingen gevoerd met de Anatolische Spoorweg maatschappij, ten eindo van deze een voorschot van 50,ÜUU pd. st. te verkrijgen tot terugbetaling van een gelijk bedrag^ aan de administratie der openbare schuld gemaakt, om de oude at te doen. l)e Kei Z.-A. Spoorwegwaarden onder vonden goeden kooplust in verband met de voort durend flinke houding van Mynsbares. VoorZuid- amenk. loodsen was do animo minder groot dan de vorige week. Zoo werden Brazilianen wel grif ook door het buitenland opgenomen, dooh tegen lagere prijzen. Later verbeterden deze eenig8zins. Er is een aauzieulyke verbetering van den wisselkoers ontstaan, door handelszaken met een Amerikaansch hausse-syndicaat veroorzaakt. Dit hoeft echter geen verderen invloed op de Braziliaansche Staatsfondsen uitgeoefend. Mexico tamelijk vast met eenige locale vraag ook voor Parijs tegen lagere koersen afgegeven. Peruanen, die van Londen lager afkwamen, werden by ons ook lager aangeboden. Columbianen en Dominicanen waren flauw en aangeboden. Veneznelauen waren na aankomst der remise vrij vast, doch beloven dit minder te worden, daar men aan de stiptste toezending begint te twyfelen. Kr is nu bepaald, dat voortaan slechts l/s remise maandelijks verzonden zal worden. Petroleumwaarden waren nogal verdeeld Zoo konden Koninklijke voortdurend op een" vaste stemming en hooge koersen bogen. Do gunstige resultaten in Februari zyn deels een gevolg van de aansluiting met de pijpleiding van Perlak tot Besitan. S u m at r a-P al em b a n g daarentegen waren wegens de sterk verminderde productie in Febroari gevoelig lager, doch ondervonden later weer meer belangstelling. Enira ongeanimeeid. Shibajeffen Amst. Kumeensche waren lager, voor de laatsten trad nog eenig herstel in. De Tabaksmarkt toonde in bet begin der Benrsweek weinig of goen variatie. Gelukkig, dat voor enkele soorten nog een verbetering tot stand kwam, al was hot dan ook slechts voor laag- genoteerde Maatschappijen zooals Franc o-D e 1 i, Deli-Cultuur en Padan g-C u 11 u u r. Van de grootere Maatschappijen was vooral de RottercL- D o 1 i gewild. Mynwaarden waren tamelijk zwak, met uitzondering van Guyana-Goud-Placer wegens een bericht van een overeenkomst, met een Hollandsch-Belgisch consortium gesloten. Ook Soemalata verbeterde iets. Zooals wy boven reeds aanmerkten was de Amerikaanscbe markt de zon, welke onze markt bescheen, hoewel de koersen van Wallstreet hier niet in hun vollen omvang werden overgenomen. Op deae hooge koerseo wantrouwt men de Tankees, want men denkt: de vos verliest wel zijn haren, doch niet zyn streken. "Wy zyn eohter voor het oogenblik, zoo verre het deze zegswijze betreft, ten opziohte van de Yankees vsn een andere meening, en wel daarom, omdat wy van het genie der groote finanoiers welke de omwenteling op industrieel en spoorweggebied leiden, verwachteD, dat zy hun krachten kennen, hun tegenstanders geschat hebben, en zeker zijn van hun overwinning, ergo hun plannen zullen doorvoeren en tot eon goed einde brongen, hoe reasaohtig deze ook voor onze Europeesohe oogen mogen sohijnen. Dien volgens blijven wy bij onze meening, dat de goede aandeelensoorten, den lezers van dit Overzicht wel bokend, nog niet op hun hoogsten stand gekomen zijn. De vermoedens, dat de Union-Pncific-Spoor- wegmaat8chappy groote bedragen aandeelen Bnr- lington en Quincy gokocht heeft, is in harmonie met de gevraagde vergrooting van haar aandeelen kapitaal en wyst er op, dat onze meening, dat de Maatschappij zich do contröle over het gebied, hetwelk zij doorloopt, in optima forma wenscht to bezitten, gegrond is. De vorhooging, welke men zegt, dat de kolenprijzen zullen ondergaan, moet gunstig werken op de ontvangsten der kolen- sporen, zooals Norfolk, Readings, Pennsylvania, Eries, doch brengt het gevaar van werkstaking om oon3verhooging mede. Itijnlandsclic Dank. Gemengd Nieuws. Het nieuwe ry wi e 1 s e i z o e n is met rassche schreden in aantocht. Als het nu maar slechts even goed weor is, ziet men ze zich al langs den weg bewegen de fietsers. De heeren Gebroeders Straatsburg hebben daar mede met hun rywielschool natuurlijk rekening gehouden om op hun post te zyn. Een bezoek daaraan doet zien, wat de wieier- sport intusschen in de laatsto jaren verbazend is vooruitgegaan, ook wat het smaakvolle voorkomen der machines betreft, mede die van de motorrywielen, waaraan niet geringe zorgen worden besteed. Het nMinerva"-motor- rywiel o. a., dat wy by de heeren Straatsburg in beweging zagon, strekt daarvan tot voor beeld. Het is wel de aandacht waard. Het „Minerva"-motorrywiel wordt gedre ven door een gasmoter. Geen gewone gas motor natuuriyk, al berust hy ook op hetzelfde principe als alle andere oxplosiomotoren. Men ziet aan hem geen heen en-weergezwaai van een zuigerstang, geen draaiing van vliegwielen. Alles wat beweegt en draait is op óón riem- schyfjo na hermetisch, stof- en oliodicht opge sloten. Het dubbel vliegwiel en de zuigerstang en hot mechanisme Yoor de afvoerklep, dat alles is in een wondoriyk klein bestek samengevat en wordt omsloten door een aluminium vlieg- wieltrommel. En de geheole motor, lot wel een motor van één paardekracht, weegt, dank zy deze beknoptheid, niet meer dan tien kilo gram. Maar nu weet men: zonder de gas fabriek wil een gasmoter niet werken. By ons gr^motortje behoort dus ook eon gasfabriek je, heel klein, heel eenvoudig. Het is niets meer dan een reservoir, dat gevuld wordt mot vloeibaar ga e; benzine. Benzine of essence van petroleum ia een zeer vluchtige vloeistof, zooals mon weet. Door éénvoudige verdamping levert zij een zeer goed gas Dit gas wordt in ons gasfabnekje carburator gekreten met lucht vermengd (do formule der vermenging is 9 doelen lucht op één deel gas) en gaat vervolgens geheel automa tisch naar den cylinder, waar telkens op het juiste tydstip een eiectrisch vonkje het doet ontploffen. En deze ontploffingen, die elkander in een zéér snel tempo opvolgen, leveren de kracht, die den motor in bewoging brengt. Do motor brengt op zyn beurt die kracht weer door middel van een nom van buffel- lodor op een speciale riem velg aan hot achter wiel over. Maar hoe komen we nu telkens aan het eiectrisch vonkje, dat do onlplolfingen in den cylinder verwekt? Dat vonkje wordt ge leverd door eon eiectrisch ontstekingsappa raatje, dat telkens op het juiste tydstip een heel kloin deeltje van den grooten voorraad electricitoit, dien we in een accumulator mee- vocigd, in den cylinder doet overspringen. Hoe dat allemaal in zyn werk gaat, is niet in een paar woorden te zeggen. Men meene echter niet, dat dit alles ge compliceerd is. Iedereen, die wiolryden kan, kan met zoo'n machine over weg. Men stapt op, trapt een paar slagen tot de motor loopt en houdt dan de voeten stil. Verder behoeft men niets te doen: de motor doet de rest. Men kan hem evenwel met de grootste gemakkelijkheid weer doen stilataaD, en zooals v.y dat in bovengenoemde wielryschool zagen, geschiedde dit na een zeer snelle vaart bimion anderhalvon meter l Dat is eveneens van groote beteekenis, wanneer men er mede op den weg rydt. Verder werd ons in den winkel vertoond een nieuwe schryfmachine, merk „Adler", met daarmede bewerkte proeven, weJko toon den, dat ook hier in het regelmatige schrift in de lettertypen belangryke vooruitgang is. Alweder is Zondag j. 1. de wed- stryd „Ajax" „H. V.-V." met doorgegaan en wederom heeft de Bond dezen op Zondag a. s. vastgesteld. Als Pluvius ons nu heden en morgen genadig biyft, bestaat er allo kan3, dat oludolyk de wedstryd doorgaat. Toch raden wj hun, die dezen wedstryd willen bezoeken, aan, Zondagochtend te letten op het bordje in de tram. Aan den IJ weg, sectie L, te Haar lemmermeer, is afgebrand de boerdery bewoond on in eigondom behoorende aan A. v. d. Heuvel. Behalve het vee, dat is gerod, zyn al de graoen, hooi, stroo, machinerieën en meubels door brand vernield. Een berg naast do woning bleef behouden. Oorzaak onbekend. Alles was tegen brandschade verzekerd. Een troep boeren, die by de Rus sische plaats "Wolovo bezig waren de sneeuw van den spoorweg te verwyderen, werden door een trein achterop gereden. Zy konden den sneeuwband met opklimmen en een dertigtal hunner werd verpletterd. De schok in den menschenhoop was zóó hevig, dat de trein gestopt werd. In een der mijnen van Gelsen- kirchen in de gemeente Bismarck heeft Don derdag een ontploffing plaats gehad, waarby een aantal mynwerkera om het leven kwamen, tien werden gedood en tien zwaar of licht gewond. BUITENLAPCD. ITrttukrjh. In de Kamer hield gisteren de heer Dejeanto zfin interpellatie over de werkstakingen te Monceau-les-Mines, St.-Eloi en in het depar tement Saóne-et-Loire. In antwoord op verschillende sprekers, hield de minister-president Waldeck-Rouaseau een lange redevoering, waarin hy de houding der regeering by de werkstakingen verdedigde, en eindigde met de quaestie van vertrouwen te stellon. „De haat verblindt u", zeide spreker. „De oppositie moest liever een geneesmiddel aan- wyzen. "Wy noodigen u uit, een politiek te volgeD, die vereent, en niet een, die verdeelt. Als ons program u te gewaagd toeschynt, moet gy u maar tot andere mannen wenden. Zy zullen een meer schroomvallige politiek kunnen volgen, maar geen, die meer republi- keinsch ia". De voorzitter Deschanel deelde mede, dat by hem vier moties van orde waren ingekomen. Waldeck-Rousseau verklaarde, dat de regee ring alleen genoegen nam met een motie van vertrouwen, ingediend door de heeren Isambert en Astier. De voorrang dezer motie werd met 315 tegen 242 stemmen aangenomen. Vsrscheiden toevoegingen aan die motie werden voorgesteld, maar de heer Du bief stelde een motie voor, waarby alle toevoegin gen werden geweigerd. Met 313 tegen 240 stemmen werd de voor rang ten gunste van deze laatsto motie aan genomen; de tekst daarvan werd goedgekeurd met 317 tegen 220 stemmen. De motie van vertrouwen in baar geheel wei d aangenomen met 303 tegen 240 stemmen. De vergadering heeft weor geduurd tot by tienen, en kreeg eerst in het laatste gedeelte, door de inmenging van Drake en van Thierry, den afgevaardigde van Marseille, het karakter van een aanval op het ministerie. De premier kondigde ten slotte aan: wetsvoorstellen op d(n mynarbeid, den achtuurs-werkdag en een pensioenkas. Drake, die de uitdrukking ge bezigd had, dat de regeering werkstakingen uitlokte en aanstookte, werd door den premier genoopt die uitdrukking terug te nemen. De plicht van een oppositie, welke eén toekomst wil hebben, zeide Waldeck, is niet enkel af te keuren, maar ook het geneesmiddel te noemen. Waar is het toover woord om de crisis op te lossen? De oppositio schynt te golooven, dat het tegenwoordige ministerie maar te ver- dwynen heeft en de werkstakingen zullen ophouden. Dat zy in dien geest stemme 1 De regeering heeft gezegd wat zy doen kan, en wat niet. Aan de meerderheid staat 't, te zorgen, dat de beslissing niet uitloope op een meer angstvallige politiek, welke niet meer republikeinach zou zyn. In vyf stemmingen heeft de regeerings- meerderheid zich gehandhaafd. In den Senaat werd de discussie over het voorstel tot het instellen van invoerbons voortgezet. De minister van landbouw Caillaux hield een lange rode, waarin liy het onderwerp van den flnancieelen kant beschouwde. Hy zeide o. a.Als het voorst el ..een verhoogmg van den prys der granen medebrongt, zullen het niet de kleine producenten zyn, die gebaat zuilen worden by den maatregel, dien gy ver langt. De regeering bezweert u, het ontwerp in quaestie met aan te nomen; het zou de financiön desorganiseeren en den landbouw benadeelon. De minister van financiën verlangde, dat de Senaat zich formeol zou uitspreken vóór of tegen de invoerbons. Met 176 tegon 103 stemmen werd besloten, niet tot de artikolsgewyzo behandeling over te gaan. Hot tegenontwerp van Revet werd in een voorstel veranderd en naar de commissie ver wezen, waarna do zitting word opgeheven. Peter Benoit is gisteren te Antwerpen over leden, en met liem hoeft België een der grootste toonkunstenaren verloren, een kunstenaar, wiens naam met eere in de gansche muzikale wereld genoemd werd. Toch zyn zyn werken tot nu toe buiten zyn vaderland weinig uitgevoerd. Zyn grootste werk De Oorlog", cantate voor dubbel koor, soli en groot orkest, werd ongeveer tien jaar geleden in Amsterdam opgevoerd, en het Vlaamscke oratorium „De Schelde" op een muziekfeest in Haarlem. In Amsterdam was het de vereeniging „Excelsior", die, onder leiding van Henrl Viotta het reuzenwerk in het „Concertgebouw" uit voerde. Koor en orkest telden tooD tezamen 760 personen. De componist was aanwezig en werd geestdriftig toegejuicht. De onvorgeteiyke Blauwaert maakte furore met de solo's van „Het Geweld". De hooge eischen, die Benoit In dit werk stelt (dubbel koor en dubbel orkest) zyn zeker de oorzaak, dat dit grootsch meesterwerk met meer uitgevoerd is in ons vaderland. Peter Léonai d Leopold Benoit werd den 17den Augustus 1834 te Harlebeke (West-Vlaanderen) geboren. Zyn lust voor de toonkunst was zoo groot, dat zyn ouders besloten, hem een muzi kale opleiding te geven. Op de oponbare gebouwen en op den toren dor hoofdkerk te Antwerpen zyn de vlaggen halfstok geheschen. Het ïyk zal overgebracht worden naar het Koninklyk Conservatorium. De begrafenis zal plaats hebben Maandag te 10 uren, op kosten van staat, stad en pro- viDCie. De lykdienst zal geschieden in de hoofdkerk. Op het Kielkerkhof, vlak nevens Conscience, in grond door de stad afgestaan, wordt de groote meester ter ruste gelegd. De Belgische bladen hochton steeds groot gewicht aan de berichten, dis passagiers van uit de Kóngo terugkoerende schepen over den toestand m den Kongostaat aanbrengen. Zoo ook nu weer by hot binnenkomen van de „Léopoldvilló" te Antwerpen. De passagiers va.i die boot welen te verhalen, dat de inboorlingen van de districten Uèlle en San- koeroe in volslagen opstand verkeeren. In het laatste district zouden de Europeanen aan zóóveel gevaar blootstaan en zouden om er den opstand te dempen zulke uitgebreide militaire maatregelen noodzakeiyk zyn, dat het bestuur van den Staat het gedurende een jaar voor den handel gesloten heeft verklaard. Groot"BrltannlXL By het indienen der legerbegrooting in het Lagerhuis zeide gisteren de minister van our log, St. John Brodrick, dat voorgesteld word het land in zes legerkorpsen to vordeolen waarvan drie geheel uit geregelde troepen zouden bestaan, terwyi de andere drie zouden omvatten 60 bataljons militie en goed gooe- feude vry willigers in werkeJykeu dienst. Acht garnizoensbataljons zouden gevormd worden uit manschappen, die uit de reserve treden; deze zouden de thans met den garnizoen* dienst belaste regimenten vervangen, die van andere diensten zoudon vrygesteld worden. Andere regimenten zouden eveneens beschik baar komen ten gevolge van de vervanging van Bnt8che troepen op sommige stations door Indische troepen. De militie en de yeomanry zouden versterkt worden en het effectief der vry willigers vermeerderd. Do regeering hoopte, dat de koloniën de beroden contingenten in stand zouden houden, opdat deze by de Bntsche yeomanry zoudon kun nen gevoegd worden voor den dienst buitens lands, als het noodig was. Er zouden ver beteringen aangebracht worden in de artillerie en in de oefening der troepen, terwyi de voorwaarden voor het dienstnemen zouden verbeterd worden. De minister deelde mede, dat de aanwer ving gedurende hot afgeloopen jaar een onge kende hoogte had bereikt; er waren niet minder dan 140,000 recruten verkregen voor de geregelde troepen, de militie en de vry- willigers. Het debat in het Hoogerlmis over Lans- downe's onhebbeiyke entiek op lord Wolse- ley's beleid is belangryk genoeg om eemgs- zin8 uitvoeriger weergegeven te worden dan in de telegrammen geschied is. Nadat enkele pairs gesproken hadden, nam de hertog van Devonshire het woord, om zich namens de regeonng te beklagen, dat Wolseley's critie- kon te algemeen waren gehouden; hy ver dedigde Lansdowno'8 optreden, waarvan k\J de verzekering gaf, dat hot niet per3oon)yk bedoeld was. (Er was evenwel niemand, die dien indruk niet gekregen had.) De hertog wees er op, dat hy in geen enkel land een parallel vond ln hun militaire orga nisaties voor de plaats, welke lord Wolseley den opperbevelhebber zou willen geven. In- Frankryk was er geen enkele beambte in de positie vüq een opperbevelhebber, op wien de goheele verantwoording voor het leger rustte. In Duitschland was er een opperbe velhebber van het leger, doch dat was de Keizer. Deze nam de plaats in zooals "Wol seley zich die voorstelde. Het zou oen groote fout zyn, tot een algemeen veroordeeld sys teem terug te keeren. Lord Ro8ebery, die zeer goed op dreef was, verdedigde daarentegen Wolseley's rede als van patnotische strekking, met de bedoeling de aandacht te vestigen op de fouten van het bestaande sys teem; hy gispte in scherpo bewoordingen' Lansdownea antwoord, dat niet sloeg op de eigenlijke strydpunten, of het systeem goed werkte of niet. Spreker stelde voor een par lementaire commissie te benoemen, die de geheime zittingen met den Staatssecretaris en mot de beambten van de departementen van oorlog en marine zou controleeren, ten einde na te gaan wat eigen lyx ae fouten ia het krygs- en marmewezen waren. Lord Salisbury nam hot ten slotte na Rosebery's aanval op Lansdowne voor Lana« downe'8 critiek op en herhaalde eveneens, dat geen persooniyke aanval bedoeld wu. De premier wees er op, dat hot Engel' sche leger onder contróle van het Parlemen? stond, waarin het Engelsche systeem ven dat van alle landen afweek. Men had zich aan de bestaande verhoudingen aan te passen. Het succes van het Engelsche militair» systeem was alleen door de flinkheid, kracht en uitstekende eigenschappen der manschap pen bereikt. De andere redenaars, waaronder enkele leden uit zyn eigen Kabinet en do lordp Northbrook, Dunraven en Chelmsford waren zeer streng voor den oud-minister van oorlog* De afgemoene meening is, dat Lansdowne zich zelf meer heeft veroordeeld dan Wolse< ley, daar hy óf wist, zooals hy Maandag zeide, dat de opperbevelhebber zyn plichten verzuimde of niet begreep, óf het niet wist. In het eerste geval moest hy, de verantwoor- delyke minister, maatregelen gonomen heb ben, opdat de leiding van het leger aan betere handen werd toevertrouwd en by gebreke daarvan zyn ontslag nemen. In het tweede geval heeft hy bewezen niet op de hoogte te zyn van zyn taak. Voorschoten. Als er in de komedie een lachstuk wordt gegeven, is de zaal gewoonlyk goed gevuld. Zoo gaat het ook in onze plaat-, selyke Nutsafdeeling. Kunnen wetenschappen ïyke voordrachten, hoe populair ook ingelicht' slecht een beperkt getal toehoorders trekken wanneer men weet, dat er gelachen zal worden, dan heeft men er een tochtje voor over ep do bezwaren van wind en weor, die ander4 terdege meetellen, verdwynen clan als sneeuw voor de zon. Ook Woensdag toen de heer Bigot een voordrachtavond zou houden, was de zaal varl bet Ambachtshuis overvol. Het zal overbodig zyn te vermelden, dat de heer Bigot zyu publiek wist te amuseeren, zoodat de vrooiykbeid somtyd8 ten top steog, terwyi or ook gelegen heid bestond nu en dan oen traan weg ta pinken. In dit genre van voordrachten wordt de heer Bigot, vooral na den dood van Van Zuylen, door niet velen overtroffen Vooral de voordrachten in kostuum, waar do acteur op. den voorgrond trad, voldeden zeer. Over het geheel een zeer amusante slot- avond, die zeker in den smaak van het publiek zal zyn gevallen. Moge het Nut ook voor zyn meer ernstig» bemoeiingen op den voortdurenden byval van zyn leden kunnen rekenen 1 Woubrugge. Hot grasgewas langs de wegen van den polder „Vier-Ambacht" is in 15 perceelén, voor het seizoen 1901, om 2-malen te worden gehooid, publiek verpacht voof f 1017. De wegen zyn gelegen onder da gemeenten Woubrugge, Ter-Aar en Oudshoorn, en brachten in 1900 f 930.50 »t>. De huurpryzen zyn dos f 86.60 hooger.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 10