(Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. N* 12588 I>oiiflei*(lag 7 Maart. A*. 1901. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: •Voor Leiden per 8 maanden. 5 J f Ruiten Leiden, per looper en waar agenten govestigd zjjn g 1.80 Franco per post 1.65-, PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer/" 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Ofüoleolo Kenalsgerlüg. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden bren gén ter algemoene kennis, dat door JOHAN WILLEBRORDUS KERKVLIET, alhier woon achtig, een verzoekschrift ia ingediend om ver gunning voor den kleinhandel in sterken drank in het perceel Nieuwe Rjjn No. 72. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. f> Maart 1901. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 7 Maart. Wy maken er belangstellenden in hetAlge meen Nederlandach Verbond" opmerkzaam op, dat in de mededeeling, gisteravond in ons blad geplaatst vanwege het bestuur dor Afd. Leiden en Omstreken van dat Verbond abusievelijk werd vergeten by de namen der onderteekenaare-beetuureleden de naam van mr. P. J. M. Aalberse. Het bestuur der vereenlging School kindervoeding" meldt ona, dat het in dank heeft ontvangen de som van 77 gld., ala netto-opbrengst van de opvoering van „De Candldatuur van Bommel" door de Onder- wijzers-tooneelvereeniging „Littoris Sacrum", alhier. Voor het examen in do nuttige hand werken is te Utrecht geslaagd mej. F. E. Dietrich, van Leiden. Beroepen is tot predikant b\j de Ned-. Herv. Gem. te Wateringen de heer P. N. Gij8man Jr., cand. te Aalsmeer. Bedankt is voor de beroepen naar de Geref. Kerk te Heerjansdam, Waddingsveen, Wons c. a. en Koudekerke door den heer J. Schoon hoven, cand. te Aalsmeer. De ministers, hoofden der departementen, hebben zich hedenochtend van Den Haag naar Amsterdam begeven. Harer Majesteit's gezant te Londen is in het .Hotel de Bellevue" te 'a-Gravenhage aangekomen en hedenochtend naar Amsterdam T di trokken. B. en Ws. van 's-Gravenhage hebben den gemeenteraad voorgesteld opnieuw een perceel onmiddellijk grenzend aan het gemeen teziekenhuis aan te koopen voor f 4500. Aan den gemeenteraad aldaar, is voorgesteld om aan de Spoorwegexploitatiemaatschappy een oppervlakte gemeentegrond te verhuren aan den Badhuisweg by den Van-Lennep-weg, ten einde aldaar twee abris en twee perrons voor de stoomtram in te richten. Ter verkiezing van een lid der Prov. Staten van Zuid-Holland, district Oud-Beier land, zijn by den burgemeester van Oud-Beier land officieel als candidaten opgegeven de heeren dr. K. Lodder te Oud-Beierland en D. Kluifhoofd te Numansdorp (liberaal) en J. L. Verhoeven te Zuid-Beierland (anti-rev.) B(j de verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten van Noord Holland in het hoofdkiesdistrict Schagen zijn officieel candi- daat gesteld de heerenK. Breebaart, te Winkel, en L. C. Kolff, te Wieringen. De stemming ia bopaald op Dinsdag j.9 Maart a. s. Voor de benoeming tot hoofd der open bare school No. 3 te Arnhem hebben zich 147 sollicitanten aangemeld. De jaarwedde bedraagt ƒ1600 on vrfie woning. Uit 's-Hertogenbo8ch meldt men, dat mr. Van Basten Batenburg, lid van de Tweede Kamer, alhoewel langzaam, voortdurend in beterschap toeneemt, zoodat diens terugkomst uit het buitenland, in de volgende maand als vr(j zeker wordt geacht. Ter vervanging van mr. H. W. van San- dick hebben Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland met ingang van 1 April tot hoofd commies, chef der 2de afdeeling, ter provinciale griffie benoemd mr. C. L. Modderman, thans aan de 1ste afdeeling werkzaam. Mannelijke en vrouwelijke ossistent- apothekers (volgens de oude en nieuwe wet) zijn voornemens, een adres aan den minister van blnnenlandsche zaken te richten, waarin zij verzoeken, wanneer zfi zich eventueel als drogist willen vestigen, dan gerechtigd te zijn, den handverkoop in geneesmiddelen in zfin vollen omvang te mogen uitoefenen, met inbegrip van spécialités, zooals Emser-, Poncelet- en Góraudel-pastilles, Urbanus- en Holloway-pillen, Quina la Roche en Kina De Vrij, Haematogeen, enz.; ook de nog uit te vinden spécialités, daarby er op wijzende, dat receptuur geheel uitgesloten zal behooren te zijn. Het stoomschip .Koningin-Regentes", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 6 Maart van Southampton; de „Koningin Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 6 Maart van Suez; de .Prinses Sophie", van Amster dam naar Batavia, vertrok 6 Maart van Co lombo; de „Soembawa", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 6 Maart van Marseille; de „Anchises", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 5 Maart Suez; de „Bergedorf"arri veerde 6 Maart van Batavia te IJmuiden; de „General" (uitreis) arriveerde 5 Mrt. te Delagoa- baal; de „Maasdam"' arriveerde 6 Mrt. van Nieuw-York te Rotterdam; de „Teucer" ver trok 1 Maart van Batavia naar Amsterdam. Oegstgeest. Dinsdagavond werd er in het Gemeentehuis een openbare vergadering ge houden van de Afd. Oegstgeest van den Bond van bloemistknechts, gevestigd te Hiilegom. Twee leden uit de afd. traden als sprekers op. Na afloop der rede was er gelegenheid tot debat, waarvan niemand gebruik maakte. Wel scheen het gesprokene invloed gehad te hebben, want op één na van do aanwezigen traden allen als nieuwe leden toe. Oudshoorn. Door den burgemeester worden de iügezetenen by herhaling gewaarschuwd tegen het lokken van Nederlandsche werk lieden naar Duitschland. Luidens borichten in de nieuwsbladen of voorspiegelingen van daartoe uitgezonden agenten wordt menigeen verleid zich te laten werven voor industriöele ondernemingen, waar by aankomst biykt, dat zy niet gebruikt kunnen worden. De lyst der stemgerechtigde ingelanden voor 1901, van het 10de district van het hoogheemraadschap van Rynland, bevat de namen van 341 kiesgerechtigden. Rynzatorwoude. In deze gemeente zyn dit jaar als leden van den Raad aan de beurt van aftreding de heeren W. Visser, wethouder, en J. W. de Bruyn. Uit <ïo „Stttatüooaraat". Kon. besluiten: Benoemdby het wapen der infanterie, bij het '2de regiment, tot kapitein, de eerste luitenant J. H. van der Hegge Zijnen, van den staf van het wapen, adjudant van den directeur der Cadettenschool; bh het 8de regiment, tot kapitein, de eerste luitenant L. G. E. Kalshoven, van het regiment grenadiers en jagers; bij het 4de regiment, tot eersten luitonant, de tweede laitenants G. Ie Poole on P. K. M. O. Gude, beiden van het korps. Do arts L. ten Cate, te '^Gravenzande, op zrjn verzoek, eervol ontheven van de behandeling van lijders aan eene der ziekten, bedoeld in art. 2 van do wet van 28 Maart 1877 (Staatsblad No. 35), in de ziekenbarak aan den Hoek van Holland voor den t\jd van drie jaren met het gezondheids onderzoek van uit zee te Maassluis aankomende schepen belast de arts W. Thiebout, te Maassluis, en dezen tevens belast met de behandeling van lijders aan eene der ziekten, bedoeld in art. 2 van gemelde wet, in de ziekenbarak aan den Hoek van Holland, en bepaald dat hij by ontstentenis, zoowel wat het bovengenoemd gezondheidsonderzoek betreft als wat de behandeling van lijders in de barak aan gaat, zal worden vervangen door den arts G. H. Nikkels, te Maassluis. Beuoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau, de kolonel-titulair H. A. Calkoen, plaatselijke commandant te 'a-Gravenhage. Gemeenteraad van Hazerswoude. Alle leden tegenwoordig. Voorzitter: de burge meester. 1. Ingekomen .stokken: Missive van Ged. Staten, houdende goedkeuring kohieren H. O. en een missive, houdende regeling subsidie onderwijs. Proces-vei baal van de kasopneming bij den gemeente-ontvanger. Dankbetuiging aan den Raad door den heer J. C. Vintges, hoofd der R.-K. Parochiale school, voor hetgeen zrjn leerlingen verstrekt was op den huwelijksdag van H. M. de Koningin. 2. Jaarwedden onderwijzers. "Wordtgeren voyeerd naar B. en Ws., bij welk college het thuisbenoort. 8. Verhuring gemeente-eigendom. Dit punt der agenda betreft een eilandje achter de woning van J. Raaphorst. Aangezien dit stukje gronds vroeger verhuurd werd aau Van Leeuwen en na diens overlijden aan de weduwe, had D. van den Bosch verzocht, zijn schoonouders in dat recht te mogen opvolgen. Op voorstel van den heer A. W. Straat- hoff zal het eilandje publiek verhuurd worden. 4. Benoeming van 4 leden der commissiën tot wering van schoolverzuim. Benoemd werden voor het Dorp de heeren J, van Beek Sz. en W. B. Bontje; voor den Rijndijk de heeren J. M. Kok en H. B. de Wolf. 5. Vaststelling van hst huishoudelnk reglement voor de commissiën tot wering van schoolverzuim. De concepten gelezen en goedgekeurd. 6. Adres Rijnbrug. Wordt behandeld in besloten vergadering. 7. Bestrating wogen. Het voorstel van B. en Ws. is een paardonspoor aan te leggen tot aan de grenzen van Benthuizen, Boskoop en Wad dingsveen. Wanneer hiertoe wordt overgegaan, doet zich de vraag voor, of die aanleg door een geldleening of uit eigen middelen der gemeente zal worden bekostigd, liet laatsto is geblekon voordeeliger to zijn. lnformatiën dienaangaande zijn in gang. De heer A. W. Straathof): stelt voor de geheele bestrating door te trekken, tot de grenzen van den kom der gemeente. Dit wordt tor overweging gesteld in handen van B. en Ws. 8. Af- en overschrijving gemeentebegrooting 1900. Bedrag ƒ275.50. 9. De kohieren van de hondenbelasting worden voorloopig vastgesteld tot een gezamenlijk bedrag van ƒ293. 10. Bij de rondvraag wenscht de heer P. Noordam eenige inlichting betreffende een ingezonden stuk in ae .Rijnbode" naar aanleiding van het voor gevallene op den huwelijksdag "Van H. M. de Koningin. De voorzitter antwoordt, dat hij gaarno de gevraagde inlichting verstrekken zal, hoewel die zaak niet den Raad, maar als hoofd der politie hom regardeert. Om diezelfde reden meenen ook wij met de mededeeling te kunnen volstaan, dat de voorzitter, na welwillende opheldering, en niets meer aan de orde zijnde, de vergadering sloot. <3-omened Nieuws. Vrygesproken werd heden door het gerechtshof te 's-Gravenhage W. J. H. (dr. Reteau) van de aanklacht als zou hy een vrouw zwaar lichameiyk letsel hebben toe gebracht. Men meldt uit Don Haag, dat de bleekerBknecht P., die zich nog steeds in voor- looplge bewaring bevond, verdacht de hand te hebben gehad in het verdwynen van het knaapje Van Wesel, wiens ïykje indertyd in de duinen ia ontdekt, thans door de rechtbank buiten vervolging en op vrye voeten is gestold. Men schryft uit het Westland: De geduchte nawinter, welken we dit jaar gehad hebben, is natuuriyk van grooten invloed geweest op den tuinbouw. Nog slechts enkele tuinders kunnen eenige kleine bosjes peen uit de ryen onder de ramen plukken, maar deze gaan dan ook voor een goeden prys van de hand, gemiddeld 22l/a cent per bosje. De salade heeft nog geen kroppen zooals byvoor- beeld die, welke thans uit Frankryk wordt aangevoerd, het zyn slechts velletjes, zooals de tuinders zeggen. Alleen in boerenkool, prei en schorseneeren wordt nog slechts een leven dige handel gedreven. By gunstige weersge steldheid zal dit echter wel spoedig anders worden. De bloemkoolplanten zyn groot genoeg, te groot soms, om uitgepoot te worden. Het land or voor is klaar en velen hebben de spinazie reeds gezaaid. Dinsdag hebben op het traject Amsterdam—Haarlem 179 treinen gereden; vooral de ochtendtreinen naar Amsterdam waren overbezet; zelfs postwagens, bagage wagens, balkons en remkasten werden ln ge bruik genomen; het sluitsein viel gisternacht te halfdrie. (O. H. C.) Naar aanleiding van de hieronder geresumeerde feiten, word voor de rechtbank te Dordrecht breedvoerig gepleit, of deze rechtens vielen onder schenking, hetzy ver eenlging of stichting. In 1878 werd de elscher ds. J. Elgeman als predikant by de Nederduitsch-Hervormde Gemeente te Dordrecht beroepen en na een conferentie met de heeren Stronck en Kemp, verklaarde hy zich bereid naar Dordrecht te komen, terwyl van hun kant de heeren Stronck en Kemp beloofden, dat de „commissie voor het fonds tot verbetering van het traktement van rechtzinnige predikanten" bet traktement van ds. Eigeman tot een bepaald bedrag zou aanvullen, wanneer de andere bronnen van inkomsten, welke hy als Ned.-Herv. predikant zou hebben, dat bedrag niet bereikten. Van die belofte werd een schriftelyke ver klaring opgemaakt en door de heeren Stronck en Kemp onderteekend „namens de commissie tot verbetering," enz. Het fonds, waarover de commissie beschikte, geraakte in déconfiture en de eischer ontving in 1898 bericht daarvan van de zyde van dr. Stronck, met de mededeeling, dat de be talingen ter aanvulling van eischers traktement zouden worden gestaakt on de heer Stronck zich daarmede niet meer belastte. Nadat in-der-minne geen betaling kon ver kregen worden, kwam het tot een proces tegen de erven van dr. J. J. Stronck en Kemp. Mr. Eigeman, advocaat voor den eischer, bestreed het sustenu der gedaagden, advocaten mrs. Rens voor do erven S. en mr. Sigmond voor de erven K.), dat de commissie tot ver betering van het traktement van rechtzinnige predikanten volgens de opvatting der gedaagden een fonds, een soort van stichting en niet een corporatie of vereeniglng was, wier bestuurders persooniyk voor hun daden als bestuurder aan- sprakeiyk zyn. Uitspraak 27 Maart e. k. In een gehucht by het Belgische dorp Tongerloo woonde een vrouw, die aan vervolgingswaanzin leed. Zy had het vooral begrepen op een oude vrouw uit de buurt, die zy verweet haar behekst te hebben. Maan dagavond kwamen beide vrouwen elkaar midden in een bosch tegen. De waanzinnige, die een hark by zich had, stiet een gebrul uit, vloog op de oude toe, wierp haar omver en sloeg en stak haar zoolang met de hark op en in het hoofd, dat dit één wonde werd. Toen liep de waanzinnige heen en verstopte zich in haar woning. Een boerin vond het vreeseiyk verminkte lyk van ds verslagene, de hark er naast. Vermoedende wie de daderes was, want de haat van deze legen de oude vrouw was bekend waarschuwde zy degen- darmen. Toen dezen aan de woning \aD de moordenares kwamen, vloog zy naar buiten en sprong in een put. Zy wilde zich met alle geweld verdrinken. Met groote moeite haalden de gendarmen haar er uit. I-Iet parket van Turnhout is ter plaatse gekomen. In Oberhasli, in Zwitserland, hebben zich in den laatsten tyd ontzagiyke sneeuwmassa's opgehoopt. Door de groote koude en honger hebben de zangvogels, vooral de in het dal talryk voorkomonde berg vink, veel geleden. Groote scharen kwamen in het dorp Guttannen en pikten den menschen het brood uit de hand. Zeer vele lagen dood in dorp en veld. Ook het wild kwam, door den honger gedrongen, in de nabyheid van het dorp. Menige vos werd door de dorpsbewoners gedood. Slachthuizen. Te Groningen heeft de Slagorsvereeniging in verband met hot verzoek van don Ge meenteraad een uitvoerig adres gebonden aan H. M. de Koningin, waarin verzocht wordt afwyzend te beschikken op het adres van den Raad tot het indienen van eön wets voorstel ter aanvulling of wyziging van art. 4, sub. 2o. dor Hinderwet. By een gunstige beschikking op het adres van den Raad zou de Vereoniging wensshen, dat in die nieuwe wet werd bepaald, dat de Gemeentebesturen, die aan hun zorg voor de openbare gezondheid uitdrukking willen geven door het stichten en inrichten van een Openbaar Slachthuis, do kosten daarvan niet mogen verhalen op de slagers, die alsdan gedwongen worden hun bedryf uitsluitend in dat slachthuis uit te oefenen, maar op alle belastingplichtige ingezetenen, wyi een Open baar Slachthuis gerekend moet worden te zyn: een stichting ten algemeenen nutte. Op grond daarvan zou de wet uitdrukkelyk de kosteloosheid van slachting en keuring moeten voorschry ven. In het adres wordt geconstateerd, dat de kosten van het gebruik maken van het Abattoir en de keuringskosten gezameniyk een zoo groot nadoel opleveren voor de slagers, dat de minstgegoeden onder hen, de zooge naamde „kleine slagers", het bedryf onmoge- lyk kunnen biyven uitoefenen en maatschappe- ïyk te gronde gaan, hetgeen blykt uit de failleenng en het uit noodzaak sluiten van reeds twaalf alachteryen sedert 1 Juni 1900, terwyl de meer gefortunoerden op den duur in de uitoefening van het slacbtersbedryf niet meer een genoegzaam voordeel kunn*a be halen, evonredig aan de risico van huu be- dryfskapitaal en aan de moeiten, welke z\| zich hebben te geven, omdat de winsten uit dat bedryf door de tarieven grootendeels worden verzwolgen. Tevens wordt verzocht, aan de Gemeente besturen uitdrukkelyk te ontzeggen het recht om naar believen tarieven vast te Btellcn op het slachten en de keuring van levend en gedood slachtvee, aangezien vleesch en vet onder de eerste levensbehoeften moeten gerang schikt worden en de slagers steeds genood zaakt zyn te pogen de tarieven-kosten zooveel doeniyk op de vleeschverbruikors te verhalen, hetgeen vooral in Groniogen gebleken is on- mogeiyk te zyn. l^omlloton. De „Morgenstond". i) Wie eenmaal de badplaats Westerland-Sylt, aan de Noordzee, bezocht heeft, die is tot de overtuiging gekomen, dat zulk een mooi plekje aarde niet ton tweeden male aan het geheele, door den zouten vloed bespoolde strand aan te wyzen is, en zal daarom een steeds terug- keerend bezoeker van dit even elegant ala amusant en idyllisch zomerparadys worden. Zoo heeft de Waddenzee roods vele getrouwe vereerders van Syltjaariyks daarheen gewiegd en de witte, schuimende koppen der golven, groen of azuurblauw, doorschynend als kristal, menigmaal ook als donker porfier de met onweerswolken bezwaarde lucht weerspiege lend, verheffen zich als wuivende stukken doek omhoog, om de lieve, oude vrienden juichend te begroeten. De lichtkleurige duinen blinken echter reeds van verre als een lachend aan gezicht, dat zich gastvrij en liefdevol over zulke trouwe trekvogels verheugtde meeuwen komen tot verwelkoming aanvliegen en dui zenden heerlijke bloesems, als erika en gen tiaan, ontsluiten hun kelken om het afgelegon eiland tot eon zomerverbiyf vol spel, dans, scherts en genoegen, tot een herstellingsoord, tot een vredeshaven van de behaaglijkste en meest poëtische eenzaamheid, voor allen, die rust zoeken, te tooien. En niemand is met ledige handen van de wonderdadige zeenimf Sylt gescheiden en elk beeft gevonden wat hy zocht, of nog veel meer dan hij zich had voorgesteld. Dagenlang wae de Juli-hemel de schitterende triomfboog geweest, onder welks blauw ge welfd baldakyn de eeuwige zee in haar eeuwige banen rolde; geen wolkje vertoonde zich, geen stormwind vroeg Neptunus' langharige dochter ten dans. Als op een lachende weide ver volgden de stoombooten in den glans der zon haar weg, en do passagiers, niet afgesohrikt door zeeziekte en kletterende regenstroomen, gaven zich onder scherts en vrooiykheid aan de vreedzame bekoring van zulk een zeereis over. Evenals in het najaar de herfstdraden door de lucht vliegen, waaiden hier reeds onzichtbaar al do gouden, tooverfljne draadjes van het vrye badleven, welke het toeval spint en schalksche liefdegoodjes weven, en welke in hun overmoedig spel de jonge harten om geven en tot elkaar trekken. In het begin slechts als heel onschuldige kleine telegraaf draden, waarop de blikken over en weer vliegen, maar spoedig ontstaan daaruit netten en weefsels, welke ondanks al hun teerheid sterker en vaster zyn dan steen en yzer, en eindelijk komt god Amor, draait net en sluier vast te zamen tot een gouden ring, of wel tot twee gouden ringen, en wanneer dan het vrooiyke feit met vette letters in de couranten staat, wry ft de schalk zich ln de handen en schryft een rooskleurigen brief van erkento- lykheid aan de baddirectie te Sylt. Met alle recht 1 "Want hoe zou Amortje zooveel scherp gemikte pyien kunnen verschieten, wanneer de directeur Pollacsek hem niet te hulp kwam, door elk jaar oen „kurselzoen" te Westerland te openen? Ja, de zonneschijn op de Waddenzee is veel waard, nameiyk voor de dames, die er zich wellicht het meest tegen verzetten, om den ondoraardschen douanen, die in dienst van Nep tunus staan, de noodlottige schatting te be talen, maar storm en hooge vloed zyn nog duizendmaal mooier, altyd echter voor stramme zeenaturen, welke zulk oen kamp togen den drietand en den hoorn der Tritons ongehin derd wagen kunnen. Dat dachten ook de beide eenig gezonde passagiers van do „Westerland-Sylt", toen zp, in hun regenmantels gehuld, met hoog- opgeslagen kragen en tegen den storm bestande hoofddeksels, zielsvergenoegd en uiterst behaagiyk op het dek heen en weer slenterden en de onstuimige zee aanschouw den, welke, de dagenlange rust moede, wolken en wind tot een stryd had uitgedaagd. Die lieten zich niet tweemaal roepon I In vreemde, onheilspellend sombere tinten hadden zy zich over den nog juist zoo stralenden hemel verspreid, als met een gescheurden rouwmantel zyn heeriykheid bedekkend, en het doorzichtige, heldere groen der zee werd steeds donkerder, tot eindeiyk haar golven als donkere adelaarsvleugels omhoog staken, elkaar voorbydryvond, over elkaar stortend en in de woeste omarming van hun opvolgsters uiteenspattend. In de lucht klonken al die wondervreemde, onbeschryfiyk geheimzinnige melodieën, welke Richard Wagner eens heeft afgeluisterd, toen hy met zyn „Fliegenden Hollander" de wilde, phantastisch grooteche poëzie van een zeestorm aan de wereld wilde laten hooren, daar, waar de menschen Lusschen de Alpen, of in het midden van oen eindo- looze uitgestrektheid vastland slechts aan den warmen haard naar de sprookjes luisteren, welke de tong van een ervaren zeeman hun verhaalt en die hun schier onbegrypeiyk voorkomen 1 Jo ho hoe I Jo ho ho hoe 1 Foei 1 hoe fluit dat in het want, hoe gilt, klopt, suist het, hoe kraakt en kreunt het in het touwwerk; hoe breken de golven tegen de wanden van het schip en hoe slaat het schuimend nat over hot dek I Het schip schiet naar beneden in de gapende diepte, richt zich plotseling weer omhoog, zoodat alles, wat niet op het dek en in de kajuiten bevestigd werd, door elkaar rolt, en dan slingert het heen en weer in dollen dans, alsof het dacht „Wanneer men onder de wolven is, moet men met hen huilen 1 Hier helpt geen preutschheid, dus: juchheisal meegedanstt" De enkele passagiers, die de reis gewaagd hadden, waren voor het meerendeel in de kajuit verdwenen; alleen de beide in mantels gehulde heeren en een jong, pas gehuwd paar, dat zich op de huwelijksreis bevond, waren nog op hot dek gebleven. Het blonde vrouwtje was door baar teeder bezorgden echtgenoot in een zooveel mogeiyk beschut hoekje onder de commandobrug geplaatst, waar zy bleek en angstig tusschen opgerold touw en dicht geslagen vouwstoeltjes zat en by elke nieuwe slingering van het schip de handen van haar man angstiger omklemde en met gesloten oogen kermde: „Ach, goede Hemel!" Een van de beide, tegen de zeë opgewassen heeren, die den ander misschien wel reeds een paar honderd malen op do korte dok- promenade ontmoet had, Het voor het eerst zyn voornaam stilzwijgen varen, en wierp een zydelingschen blik op de zwaar beproefde jonggehuwden. „Daar hebben wy hetellwidig spektakell Binnen vyf minuten is hot kleine mevrouwtje ook beneden in de kajuit, en van morgen, toen wy in Tondern samen koffie dronken, had zy een grooten zak met rozynon by zich en wilde haar heer en meester vol strekt niet gehoorzamen, toen hy voorstelde: Laten wy afwachten, welk weer het op den overtocht ia l Nu, de les is goed, ik zou cr alios op durven verwedden, dat zy in het vervolg het volgzaamste vrouwtje van de wereld wordt." Do andere heer lachte en greep beloefd niet een militairen groet naar zyn hoofddeksel: „Charmant 1" en toen de spreker reeds verc'.or liep, zotte cok hy zyn wandeling voort. Beide heeren haddon elkaar reeds lang in het oog en hoe vaker zy elkaar tegenkwamen, des te vriendeiyker werd de blik, waarmede zy elkaar aanzagen. De een zag or even elegant on chic uit als ce and ar. Grooto, statige gestal ten, welke op elkaar geleken. HL, in den gryzen mantel, was oogenechyniyk iets ouder, ook iets corpulenter, droog een kortgeac.ioren, blonden baard, waarboven twee schier over moedige blauwe oogen in hot blozends gelaat schitterden; en aan de onbedekto ha: <1 een breeden trouwring. De ander v. ns jonger en slanker, in elk opzicht gereserveerd -^i voor naam. Een eveneens blonde snor bedekte v.yn lippen, oen korte ringbaard zyn wangen; tweo donkore, zware wenkbrauwen beschaduwden verstandige, ernstige oogon on do neerge slagen wasdoeken muts omlijstte een ietwat bloek, smal, zeer regelmatig en knap gezicht. Hy droeg geen trouwring, maar hield een zeer eleganten wandelstok in de band, op welks zilveren knop eon wapen was gegraveerd. De storm huilde steeds heviger en de bolde vreemden ontmoetten elkaar nogmaals dioht b\J het jonge paar. Een geweldige Rchoini-'.oling deed het schip geheel naar één k-mt over hellen en met oen onbeschryfiyk droevigen jammerkieet: „Siegfried, kus ï.iyi Ik voel my onwel worden l" wierp hot roer r.ieke dametje zich aan de borst van haar och genoot. {V/orcU vervolgd}

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1