Woensdag Maart. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Akemcca Nederiandsch Verbond. N* 12587 A°. 1901. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leidon per 3 maanden1.10/ •Tuiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30 Franco per post 1.65- DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.1VJ. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeron buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Dit ïiommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Dezer dagen ia, namens het Bestuur van tiet Algemeen Nederiandsch Verbond, een exemplaar van het orgaan dor Vereemging, het maandblad „Neerlandia", aan verschillende ingezetenen van Leiden toegezonden met het doel om hen als leden voor het Verbond te winnen. Het Bestuur hoopt zeer, dat het gelukkig moge zijn in zjjn streven om het ledental te vermeerderen eoner Vereeniging, wier nuttig doel het voor eenigen tyd in dit dagblad heeft uiteengezet. Het verzoekt tevens aan allen, die nog niet gis lid zyn toegetreden en ter kennisneming van aard en doel der Vereenigirig een exem plaar van „Neerlandia" wenscben te ontvangen, zich daartoe aan te melden by den secretaris of een der andore bestuursleden der Leidsche afdeeling. De van de ledon gevraagde geringe bijdrage van f 1.50 per jaar behoeft voor de toetreding tot het Verbond geen beletsel te voor velen in en om Leiden, wier namen wy tot heden op onze ledeniyst missen. Hot Bestuur hoopt en vertrouwt, dat zyn herinne ring aan het bestaan eener Vereeniging, die zich ten doel stelt de belangen van den Kederlandschen stam overal in het buitenland te bevorderen, velen zal opwekken om zich gis lid op te geven. Het liesiuur van het Algemeen iVederlaudsch Verhond Afdeeling Leiden en Omstreken J. VERDAM, Voorzitter: D. C. HESSELINGr. J. SCHAAP Hz. G. J. BOEKENOOGEN. W. DRAAVER, Secretaris, (Zoeterw. Singel 16). Sed.-Zuidafrikaanscbe Verccuiging. Afdeeling Leiden en O instreken. Ontvangen by den waarnemenden Penning meester, Zoeterwoudsche Singel 41 Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad: Gecollecteerd op het jaarfeest van de schiet- vereen'ging „Ons Vaderland", alhierf 3.05 Gecollecteerd op den verjaardag van Jantje0.72s Op Willems verjaardag gecollecteerd 0.30 Bydragen kunnen worden toegezonden aan den waarnemenden Penningmeester of aan het Bureel van dit Blad. Offloieele Kennisgevingen. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter alge- meene kennis, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen is ter band gesteld het kohier der Personeels belasting No. 1 van den dienst 1901, executoir verklaard den 4den Maart j.l. en herinnert voorts de belanghebbenden aan hun verplichting om den aanslag op den bjj de Wet bepaalden voet te voldoen. l.eiden, De Burgemeester voornoemd, 6 Maart 1901. F. WAS. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen ter algemeens kennis, dat door hen vergunning is verleend aan M. C. LAMAN WFzn. eu de firma C. H. TIMMERMANN en recht verkrijgenden respectievelijk tot het oprichten van een herstelplaata van rijwielen in het perceel Boogewoord No. 94 en t-ot het uitbreiden van de Btoorahoutzagerij aan de 4do Binnenvestgracht No. 5. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 5 Maart 1901. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 6 Maart. Eenigen tyd geledon zond de Kamer van Arbeid voor de bouwbedryven te Leiden aan lieeren bouwkundigen, alhier, een circulaire met verzoek, er ten sterkste by heeren be stedere op aan te dringen, hun toestemming te geven, dat in de bestekken van aan te besteden werken een bepaling wordt opge nomen, dat de aannemer verplicht is alle werklieden to verzekeren tegen de geldelyke gevolgen by ongelukken. Aangezien het vermoedoiyk nog een gerui- men tyd zal duren, alvorens de Ongevallenwet in zyn geheel in werking treedt, meende ge noemde Kamer, dat het haar plicht was een dergeiyk verzoek te moeten doen. Alhoewel hieraan nu meestal gevolg wordt gegeven, blykt het toch, dat er nog enkele heeren besteders zyn, die zich hiertegen ver zetten. Bovengenoemde Kamer van Arbeid verzoekt ens nu hierop in het byzonder nog eens de aandacht te vestigen, vooral met het oog op do groote verantwoording, die by weigering zulk een besteder op zich laadt. Naar wy vernomen hebben, bedragen de onkosten voor de gebruikeiyke uitkeeringen ongeveer f 2.50 voor elke duizend gulden, welke aan materialen en arbeidsloon verwerkt borden. ^Vy gelooven ook, dat dit kleine bedrag bemand aal terughouden. Gisteren, 5 Maart, mocht ds. G. van Herwaarden den dag herdenken van zyn dertig jarige ambtsvervulling. Hoewel Z.Eerw. gedacht had dit alleen in huiseiyken kring te vieren, meenden velen dezen dag toch niet onopgemerkt te moeten laten voorbygaan. Verschillende biyken van belangstelling en vriendschap toonden dit, ook van catechisanten, gedurende den loop van den dag en niet minder 's avonds, op de Bybellezing in „Patrimonium". Daar werd ZEerw. onder een harteiyk woord namens zyn gotrouwe bybellezing-bezoekers oen kourig serre-ameubloment aangeboden, met een aieriyke caliigraphische opdracht. Zeer harteiyk en met gevoelvolle woorden, bodankte de leeraar voor deze blyken van waardeering en vriendschap, hem zoo onver wacht to beurt gevallen. Uit het jaarverslag van den directeur der opleiding van jongens by de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, den kapt.-luit. t. z. A. L. Boeien, blykt, dat in het afgeloopen jaar 264 jongens werden aangenomen, nl. te Amsterdam 64, te Rotterdam 70, te Hellevoetsluis 3, te Wilemsoord 13, te Vlissingen 20 on te Leiden 94. Allen genoten vóór hun indiensttreding schoolonderwys, 195 op de openbare, 65 op de byzondero en 4 gedeelteiyk op een openbare en gedeelteiyk op een byzondore school. De verstandelyke ontwikkeling der meeste jongens is zeer bevredigend en te oordeelen naar de vorderingen, die op de Kweekschool onder ongunstige levensomstandigheden in korten tyd gemaakt worden, is het meermalen niet te begrypen, dat de rnee9te jongens by aankomst zoo weinig weten, terwyl zy dikwyis jaren school hebben gegaan. Dit moet, volgens den directeur, zeker eensdeels toegeschreven worden aan het vergeten van het geleerde na het verlaten van de school, maar anderdeels aan een goede voediDg, in verband met niet te veel schoollessen, behooriyk afgewisseld door oefeningen in de open lucht, wat de hoofden helderder maakt en den jongens over het algemeen goeden yver aan den dag doet leggen. Hun gedrag liot niet te wenschen over. De gezondheidstoestand was het geheele jaar gunstig te noemen. By het dopartement van koloniön ie ontvangen het navolgende van gisteren go- dagteekende telegram van don Gouverneur- Generaal van Nedorlaudsch-Indiö: „Van Heutsz vooruitgaande". Naar de „N. R. C." verneemt, wordt op de inschryvingen voor de ö-pOte.-obligatie- leening der Zuidhollandsche Bierbrouwery, te 's-Gravenhage, ad f 1,500,000, 20 percent toegewezen. In de eerstvolgende zitting van den Haagschen gemeenteraad komt een beiangryk voorstel aan de orde, uitgaande van een groot aantal Raadsleden, betreffende de schouwburg- quaestie, waarschyniyk terstond te behandelen. Het in te dienen voorstel zal strekken om van gemeentewege, te besluiten tot het bouwen van een nieuwen schouwburg en om een commissie uit den gemeenteraad te benoemen voor de uitvoering van dat besluit. Onze gezant te Londen, baron Gericke van Herwynen, wordt binnenkort te's-Graven hage verwacht. Benoemd zyn tot ridder in de Fransche orde „du mérite agricole", de heeren Wydenes, te Twisk, en Bakker, te Beemster, en tot officier dier orde, de heer Vaa Visser, president van het Hoofdbestuur der Hollandsche Maat- schappy van Landbouw. Maandagavond, 11 Maart a. s., houdt de directeur van het Nymeegsch abattoir, de heer E. A. L, Quadekker, voor de loden der Haagsche afdeeling van de Hollandsche Haatschappy van Landbouw een voordracht over „de exploitatie en inrichting van slachthuizen." Door de H. IJ.-S.-M. is aanbesteed het onderhoud op de spoorwegen Amsterdam Rotterdam, Schiedam Hoek v. Holland en op het gemeenscbappeiyk station Rotterdam Maas, in 7 perceelen. Minste inschryver do heer R. v. Dyk, te Noordwykerhout, perc. 1 f 8600. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Loosduinen den weleer w. heer J. P. Weaterhof, tot kapelaan te Stompwyk, den weleerw. heer Th. J. van de Laar en tot kapelaan te Spierdyk den weleerw. heer P. J. Bonnet, die kapelaan was te 'e-Heerenhoek. In de lOOste algemeene vergadering van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur, die zal gehouden worden te Haarlem op Dinsdag 26 dezer, zullen o. a. behandeld worden de volgende voorstellen: De afdeeling Oegstgeest en Omstreken stelt voor, dat het hoofdbestuur pogingen in het werk zal stellen tot verkryging van een lager en meer gelykmatig tarief by de Noord- en Zuidhollandsche Tramwegmaatschappy. Hot hoofdbestuur stelt voor, een tentoon stelling te houden van afgesneden bloemen van late tulpen, ter bevordering der juiste op-naam-stelling, op nader vast te stellen dag of dagen in de maand Mei a. e. te Haarlem, en vraagt aan de vergadering machtiging om de daarvoor noodige voorbereidende maat regelen te nemen, ea de voorwaarden van inzending en verdere bepalingen vast te stellen. Het hoofdbestuur weuscht dit voorstel als urgent te beschouwen en stelt voor daarom trent in deze vergadering een besluit te nemen. De afdeeling Beverwyk stelt voor, het subsidie aan De Erven Loosjes voor het „Weekblad voor Bloembollencultuur" met den volgenden jaargang niet langer toe te staan. De afdeeling Is van meening, dat de exploitatie van het orgaan der vereeniging voldoende winstgevend is, zoodat h. L het subsidie kan worden ingetrokken. Het Natuurkundig Genootschap te Gronin gen vierde zyn 100-jarig bestaan. By deze gelegenheid werden tot eereleden benoemd de heeren: mr. C. C. Geertsema, Commissaris der Koningin te Groningenjhr. mr. E. Tjarda van Starkenborgh Stachouwor, burgemeester van Groningen; jhr. mr. P. J. vanSwinderen, te Assen; mr. J. A. Feith en dr. T. J. de Boer, te Groningendr. J. Boeseken, te Assen; prof. H. G. van de Sande Bakhuyzen, te Loidenprof. H. Kamerlingh Onnes, te Leiden prof. H. A. Lorentz, te Leiden; prof. H. Snellen Sr., te Utrecht; prof. H. Zwaardemaker Czn., te Utrecht; dr. J. D. van der Plaats, te Utrecht; prof. W. H. Bakhuis Roozeboom, te Amster dam; prof. J. D. van der Waals, te Amster dam; prof. Hugo de Vries, te Amsterdam; prof. H. Behrens, te Delft; prof. S. Hoogewerff, te Delft; prof. J. Kraus, te Delft; prof. J. Bosscha Jr., te Haarlem; dr. C. Kerbert, direc teur van hot Zoölogisch Genootschap te Am sterdam L. Broekema, te Wagoningen, en dr. P. Zeeman, te Amsterdam. De heer R. S. Tjaden Modderman, oud- hoogleeraar aan de Ryka-universiteit te Gronin gen, sprak de feestrede uit. Hr. Ma. pantserdekschip „Noordbrabant", onder bevel van den kapitein ter zee I. van den Bosch, is 5 dezer van Aden vertrokken, tor voortzetting van de reis naar Oost-Indié. De 1ste luit. van het 1ste reg. huzaren te Deventer J. J. Neuman wordt 1 April a. s. op verzoek overgeplaatst by het 3de reg. huzaren te Amsterdam. De vryzinnige Kiesvereenigingen „Arn hem", te Arnhem, on „Eendracht maakt Macht", te Middelburg, verzonden heden een oproeping aan alle vryzinnig-democratische vereenigingen en personen in ons Vaderland tot het by wonen eener vergadering te Utrecht op 17 Maart e.k., des voormiddag6 te elf uren, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen aldaar. Deze oproeping, onderteekond door meer dan 150 personen in den lande uit alle provinciön en uit allo groepen der samenleving, wordt geacht ook gericht te zyn tot de velon, dio, insteuJmende met de beginselen, in de eerst daags te zenden beginselverklaring neergelegd, haar niet mochten ontvangen. Daar het toch onmogeiyk was alle by geen politieke party tot dusverre aangesloten ver- eonigingen te kennen, zullen zy, die aan die vergadering wenschen deel te nemen, het best doen alsnog een oproeping aan te vragen aan den voorloopigen secretaris C. A. Zelvelder, te Heerenveen, aan wien ook opgave van eventueel te benoemen afgevaardigden aan hetzelfde adres vóór 17 Maart te zenden. Het gevolg van H. M. gedurende Haar aanstaand verbiyf op Het Loo zal bestaan uit de hofdames; uit jhr. Van Pabst van Bin- gerden, laten kamerheer; ritmeester jhr. Van Tets, adjudant; lsten luit. jhr. Six, ordonnance- officier. Vanwege het kabinet der Koningin zal dienst doen de referendaris baron De Vos van Steenwyk. By gelegenheid van den intocht te Apel doorn zullen H. M. derwaarts vergezellen mevr. de baronesse Van Hardenbroek, groot meesteres; de grootmeester baron Sirtema van Grovestin8 en de 1ste stalmeester baron Bentinck. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Hoogwoud (toez.) en te Krommeniedyk door ds. A. J. Werner, te Hem. Te Apeldoorn zyn de werkzaamheden voor de versiering in vollen gang; alleen wordt versierd de weg van het station Apeldoorn naar het paleis „Het Loo", doch deze belooft or schitterend uit te zullen zien. De werkzaamheden aan de op te richten gedenknaald vorderen goed, in deze laatste dagen wordt er met kracht aan gewerkt om Zaterdag geheel gereed te zyn. Voor de onthulling, die H. M. de Koningin zelf zal verrichten, wordt er een groote tribune omgebouwd voor de feestcommissie en ge- noodigden. Aan de hoogeschool te Gent is cum laude gepromoveerd tot doctor in de genees-, heel- en verloskunde de oud-officier van gezondheid lste klasse van het Ned. O.-I. leger G. Fischer. Voor het toelatingsexamen tot de Ryks- kweekschool voor onderwyzers te Maastricht hebben zich 56 candidaten aangemeld. Er zyn 20 studiebeurzen vacant. By Kon. besl. ia aan de gemeente Apel doorn nader tot 1 Juli 1905 vry stelling ver leend van de verplichting tot het oprichten van een burgordag- en avondschool. In „Het Oosten" deelt de heer J. van 't Lindenhout mede, dat zyn zoon Jacob onge steld is. Naar het oordeel van professor Pel zyn zyn zenuwen overspannen, en is het zeer noodig, dat by zich voor geruimen tyd ont houdt van inspannenden arbeid. Ingevolge dit advies heeft hy een tydeiyk ontslag inge diend aan het bestuur der stichting te Neerbosch. Sinds 1 Maart is hy nu los van zyn werk zaamheden aan de Weeeinrichting. Het stoomschip „Koning Willem II", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 5 Maart van Perim; de „Koningin Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 5 Maart te Port-Sald; de „Lombok", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 4 Maart Perim; de „Maasdam", van New-York naar Rotterdam, passeerde 5 Maart Wight; de „Malang", van Rotterdam naar Java, passeerde 5 Maart Suez; de „Merapi" arriveerde 5 Maart van Batavia te Rotterdam; de „Salak", van Java naar Rot terdam, vertrok 4 Maart van Port-Said; de „Soembing", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 5 Maart te Padang; de „Storfond" (Holland Amerikaiyn) vertrok 2 Maart van Newport-News naar Amsterdam. Aikemade. Van de 10 manschappen, be grepen in het aandeel dezer gemeente in de lichting voor de nationale militie van het jaar 1901, zyn or 6 ingeiyfd by het 4de regiment infanterie te Leiden, 2 by het 2de rog. veld artillerie te '8-Gravenhago, 1 by dat te Leiden, en 1 by het 2de rog. huzaren. Aan 2 hunner is door den minister van oorlog uitstel van eerste oefening voor don tyd van 1 jaar verleend. Voor deze gemeente zyn dit jaar als Raadsleden, gewoon aftredend: de heeren T. Nigten, te Oude-Wetering, J. J. van der Meer, te Roelof-Arend8veen, C. Straathof Jz., te Nieuwe-Wetering, en Jac. van der Voort, te Oud-Ade. Haarlemmermeer. Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, op Don derdag 14 Maart a. s., des voormiddags te halfelf ten Raadhuize. Te behandelen onderwerpen: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen.— 2. Bestek onderhoudswerk Raadhuis. 3. Verzoek van mej. E. de Lange, vroedvrouw te Abenes, om hooger traktement of een gratificatie. 4. Verkoop van boomen by de scholen Nou. 1 en 5. 5. Verzoek van A. Demmors om ontslag als gemeente-genees heer. 6. Benoeming gemeente-geneesheer voor eon gedeelte van wyk 2. 7. Verzoek van mej. J. Kwakernaak, om ontslag als onderwyzeres aan school No. 2. 8. Benoeming van een onderwyzeres voor school No. 2. (Voordracht: 1. Mej. M. K. Veurman, te Steen- wykerwold, 2. Mej. M. Vroiyk, te Sybekarspel, 3. Mej. J. D. Arentz, te Vinkeveen). 9. Benoeming van een onderwyzer voor de school No. 4. (Voordracht: 1. L. J. Raadersma, te Haarlemmermeer, 2. W. Kots, te Enk huizen, 3. Jac. Vyvorberg, te Bruinisse). 10. Vergoeding aan het Hoofd van school 6 voor door hem achter te laten gewassen, enz. 11. Voorstellen uitvoering der Leerplicht wet. (Als leden der commissie tot wering van schoolverzuim worden aanbevolen (alpha- betisch): lste categorie: 1. Hk. van Dorsten en J. Samson, 2. Chr. Biesheuvel en A. C. van Nieuwenhuizen, 3. H. de Groot en H. Meyer. 2de categorie: 4. A. van der Hor en W. J. Klaver, 5. C. Brands en P. M. Labryn. 3de categorie: 6. H. Pos en W. Valkenburg. 4de categorie: 7. W. G. de Hey en B. de Jong, 8. H. J. Koning en B. Verhulp, 9. L. van Andel en Jac. van Splunter. Het ontwerp van een Huishoudeiyk Reglement voor de commissie ligt den dag vóór de Raadsvergadering voor de Raadsleden ter lezing ter secretarie.) —12. Bezwaarschrift van A. van den Heuvel in zake Hoofdeiyken Omslag. 13. Reclames Hoofdelyken Omslag van P. Stokman en van de wed. M. G. Lagerwey. 14. Verzoek van J. Kapteyn om afschryving op zyn aanslag in den Hoofdeiyken Omslag, dienst 1900. Huzorswoudo. De zesjarigeL. v.G., Dinsdag middag uit di school komende, ging als gewoon- lyk de eieren der kippen verzamelen en koos daartoe een smal paadje tusschen de sloot en een mestvaalt. Uitglydendo viel het knaapje in 't water en zou zeker verdronken zyn, als niet de arbeider van den heer J.L. met name B. van der Kley, op het noodgeschrei af gaande, den drenkeling had gered en aan zyn ouders weergegeven. We mogen den ouders gelukwenschen met het behoud van hun eenig kind en don redder met zyn flink en dadoiyk optreden. Kaag. De heer F. J. de Groot, hoofd onzer school, is door de commissie tot wering van schoolverzuim voor dit deel der gemeente Alkemade, tot haar secretaris benoemd, ter- wyi als voorzitter daarvan is aangewezen de heer T. van Haastrecht, beiden alhier woon achtig. Sassenhoiin. De vyf lotelingen dezer ge meente van de üchting 1901 zyn als volgt ingedeeld: J. Uyttenbogaard, W. de Ridder en A. van Dorp by het 4de reg. inf. te Leidon P. Kruik by het 4de reg. vesting-ait. te Helder en S. W. Beumer by de zeemilitie. Zondag 7 Maart, des avonds te halfacht, zal de Afdeeling Sassenheim van den Algem. Nederl. Bond van werklieden in de bloem- bollenkweekery een vergadering houden in het lokaal van mej. Baartman, alhier. Voorhout. In deze gemeente doen zich by kinderen drie gevallen van diphtheritis voor. Als miliciens der lichting van dit jaar zyn ingedeeld by het 4de reg. vest.-artillerie te Helder: J. C. J. Noordermeer en H. 0. Heemskerk en by het reg. gren. en jagers: C. van der Voort. Woubrugge. De lyst der stemgerechtigde ingelanden, voor 1901, van het 8ste district van het Hoogheemraadschap Rynland (de gemeenten Woubrugge, Aikemade en Ryn> zaterwoude) bevat de namen van 350 kies gerechtigden, door welke 990 stemmen uit^ gebracht kunnen worden. TWEEDE KAMER. Legerwetten. Do heer De Waal Male/ijt stelde mede namens den heer Van der Velde een motie voor tot invoering van weergeld. Deze motie zal later behandeld worden. Op art. 122 lichtte de heer De Ras een amendement toe, waarvan de bedoeling is de manschappen ter korte oefening (4 maanden) uit de voorgestelde gewyzigde militiewet te doen verdwynen. De hoer Tydeman lichtte amendementen toe lo. Om de Regeering te laten vaststellen het provinciaal en gemeenteiyk aandeel en jaariyksch contingent, zoowel ten aanzien van den langen als korten oefeningstyd. 2o. Om voor de bereden wapens den eersten oefeningstyd te bepalen op 24 maanden in plaats van op 18 maanden. De heer Van Qilse lichtte een amendement toe bepalende den eersten oefeningstyd voor de bereden wapens op hoogstens 18 maanden voor do onbereden wapens op hoogstens 8l/x maand, met bevoegdheid in laatstbedoeld geval de lngeiyfden by onvoldoende geschiktheid tot hoogstens 12 maanden in dienst te houden. De heer Verhey lichtte amendementen toe, strekkende: lo. dat ingeiyfden, die aan de gestelde eischen van militaire bekwaamheid en lichame- lyke geschiktheid voldoen, op hun verzoek met verlof huiswaarts gezonden worden voor' een gedeelte van den tyd van eerste oefening. 2o. Om in de wet op te nemen de bevoegd heid, dat aan hen, die tot een rang of graad worden opgeleid en bereid zyn, om zoo noodig langer dan den duur van den oefeningstyd der lichting, onder de wapenen door te brongen, vergund kan worden den oefeningstyd over meer dan óén dienstjaar te verdoelen. Mnldeblijk Tan Kruger aan H. M. de Koningin. Gisteren is het zeer eigenaardig huldebiyk van president Kruger door koningin Wilnel- mina in ontvangst genomen. Het werd door de Kon. Ned. fabriek van J. M. van Kempen Zonen, te Voorschoten, vervaardigd, en bestaat, geiyk reeds vroeger werd gemeld, uit een prachtig zilvoren inktstel, waarop een nauwkeurige afbeelding is aangebracht van Hr. Ma. pantserdekschip „Gelderland." Het scheepje is zeer fraai, tot in allo byzonderheden getrouw naar het officieel model uitgevoerd. Met een smaakvolle entourage van wapenschilden en kunstig dryfwerk in mat zilver, maakt dit huldebiyk een schoon effect. AT JE H» Biykens van den gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden ontvangen telegraphischo berichten zyn sedert de jongste mededee- ling dienaangaande in de „Sts.-Ct." van 7/8 Februari 1901 by de krygsverrichtiDgen aldaar, aan bekomen wonden overleden: de fuselier F. Pardool, No. 42286; en Jicht gewond: de sergeants H. F. F. Lutje, No. 27226, W. B. van Veldhuyzen, No. 34500, A. W. Kuyper, No. 39758, de fuseliers M. Swarts, No. 37031, W. F. Jaram, No. 47590, F. de Volder, No. 36386, en de tamboer H. G. Mulkens, No. 36075. {Sts.-Ct.) Gremengd INieuws. Door den keurmeester van vee en vleesch A. de Vaal, alhier, werd Maandag avond 30 K.G. kalfsvleesch, afkomstig van vier doodo nuchtero kalveren, in beslag ge nomen, welk vleesch door een juffrouw uit de gemeente Oegstgeest werd vervoerd in een kinderwagen en by een spekslager alhier in huis bezorgd. Het vleesch, van slechte qualiteit, is voor menscheiyk gebruik afgekeurd. Proces verbaal werd opgemaakt. Een vierjarig knaapje werd gis ternamiddag door een handwagen aangereden; een wiel ging daarby over het iinkerboen van den jongen. Het ongeval liep gelukkig mot een klein kwetsuur af. Aan het station a-1 hier werder gisteren slechts 395 plaatskaarten naar Am sterdam afgegeven. De Haagsche rechtbank besliste heden, dat het pensioen van een Indisch offi cier ook in diens faillieten boedel valt, wyi ei geen wettelyke bepalingen zyn, welke de uit oefening van het recht der crediteuren tot verhaal op dat pensioen begrenzen. Een vor dering van een gepens. Indisch kapitein tot terugvordering van den Staat van eenige pen- sioentermynen, welke door het Dep. van Koloniön aan den curator waren uitgekeerd, werd mitsdien afgewezen. In een bierhuis aan het Groenen- daal te Rotterdam werd gisteravond de marinier Van de Wolf, dienende op Hr. Ms. „Buffel" te Hollevoetsluis, tydens een twist door den kastelein met een broodmes gestoken. Zwaar verwond werd hy per raderbaar naar het ziekenhuis gebracht; de dader is gearres teerd. Een buffetjuffrouw, die den aanslag wilde beletten, kreeg een messteek in den arm. Te Middel!e, by Edam, is weder een valsche gulden in beslag genomen.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1