N«. 12585 Maandag 4 Maart. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. uiüetoii, VERSODEH LSEFÖE. A°. ISUi. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandonI 2 1 f 1.10. ^Buiten Leiden, per looper on waar agenten gevestigd zyn 1.30 Franco per post1.65- PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 4 Maart. ïn het „Volkshuis", alhier, werd gister avond voor kinderen van 12 tot 15 jaar, alleen op de wereld" verteld, toegelicht met lichtbeelden. Ongeveer 300 jongens en meisjes, met enkele volwassenen, vulden de zaal. Het mooie verhaal van Hector Malot leent zich good voor oen dergelijke behandeling; jammer alloen, dat het wat lang is, en dat de Fransche illustraties, waarnaar de glasplaten zjjn ge nomen, de technische eigenschappen missen, die het lichtbeeld scherpte waarborgen. Het jeugdige publiek gedroeg zich, over het algemeen, behoorlijk; het ia geen kleinigheid jn het donker geruimen tijd stil te kijken en ie luisteren. Onder de aanwezigen waren niet weinigen, die anders hun Zondagavonden op Haarlemmerstraat of op den Stationsweg doorbrengen. Men verzoekt ons mede te deelen, dat do netto-opbrengst van de beide opvoeringen van „Doornroosje" bedraagt de som van jf 197.11 Va» aangevuld tot f 200, welke som is gesteld in handen van de hoofden der vier bestaande wykvorplegingen. In do groote zaal van „Zomerzorg" had gisteren de zevende der tien matinées plaats van hot strijkorkest van het vierde regiment infanterie, onder directie van den heer W. van Erp. Met welk een belangstelling deze uitvoeringen door do inteekenaren met hun dames worden gevolgd, bleek uit den bijval, wolke aan de verschillende nommera werd geschonken, ook aan de door den hoer Van Ooffelt voorgedragen polka voor cornetBhömes „Gruss an Heizliebchen". Daarbij verschafte Schreiner's „Kermis te Kr&hwinkei", een humoristische phantaisie, welke, op herhaald verzoek, voor de tweede maal word gegeven, eon bijzonder genoegen. Een en ander was oorzaak, dat ook dit middag-concert zich, naast veel genot, door veel gezelligheid kenmerkte. Donderdag 7 dezer zal bij den 6taf van hot 4de regiment infanterie, alhier, examen worden afgenomen voor do hoogere ondor- oftïc ersgraden en voor den graad van sergeant. Aan die examens wordt door ongeveer 75 adspiranten deelgenomenhieronder uit Gouda, Haarlem en Delft. Gisteren is de naar de plannen van den hoor J. Verheul Dzn., architect te Rotterdam, pieuw gebouwde Regentessekerk te 's-Gra- vonhage ingewijd. Toen indertijd van het uitwendige van dit protostantsche bedehuis by het plaatsen van den gedenksteen een beschrijving werd gogeven, was het inwendige nog niet gereed. Dat binnengedeelte maakt een eenvoudigen, maar statigen indruk. De hoofdontrée voert door twee portalen met ingangen links on rechts tot de kerk, rechtstreeks naar de banken van het Hof, met drie gekroondo eikenhouten stoolen voor do loden der koninklijke familie. De bekleeding van de zitplaatsen en de overige stoffeering van enkele gedeelten van het gebouw is in groenblauwe tint. De Hofplaatsen bevinden zich recht tegen over den preekstoel, die, geheel van eiken hout en gedragen door rotondesgewijze ge stelde kolommen, zich onder een der bogen, die de hoekpyiers vormen, bevindt. Op de voorzyden zyn de vullingen geötat in hout met palmtakken en eiken blaren als een symbolische voorstelling van den vrede. Het klankbord wordt omgeven door een rand, eveneens met figuren geëtst in hout. Een gesmeed ijzeren hek met koperen baluster vormt de leuning van de trap naar de predi kantsplaats. Het orgel zal op de gaandery zoo gesteld worden, dat het als het ware een geheel uit maakt met den preekstoel. Het kerkgebouw kan pl. m. 1100 personen bevatten en kan verwarmd worden door middel van warme lucht. Het licht valt overvloedig aan alle zijden binnen door de boogvensters met violet en groenkleurig kathedraalglas, waardoor het licht zacht en gelijkmatig is. Hiermede harmonieert de geheelo beschil dering van het plafond en van de houten ge welven, die geheel gepolychromeerd zijn. In den modern Romaanschen sty 1, dien do heer Verheul heeft gevolgd, is deze kerk een der sieraden van de hedendaagsche bouwkunst. H. M. de Koningin-Moeder, ter herinnering aan wier voorspoed en gezegend regentschap dit bedehuis zyn naam kreeg, woonde de in- wydingeplechtighoid by. Onder hot weezen- koor-gezang „Een va9te Burg" trad H. M. den tempel om 2 uren binnen, met klein ge volg. In het kerkgebouw, dat geheel gevuld was, waren vertegenwoordigers van rogeoring, provincie on stad, predikanten der Ned.-Herv. Gemeente en andere kerkgenootschappen. Dr. Van Gheel Gildemeester hield een treffende inwydingsrede, die nu en dan door koor- en psalmgezang werd afgebroken, en waarin hy wees op de hooge beteokoms van het feit, dat dit Godshuis door zyn naam herinnert aan de wysheid en de liofde, waar mode de moeder heeft opgevoed de dochter, die thans over Nederland regeert. In zyn dankzegging namen de eerste plaats in H. M. de Koningin-Moeder, het Koninkiyk Echtpaar en de strydende stamverwanten in Zuid-Afrika. De heer Weasels, lid der Zuidafrikaansche deputatie, woonde de plechtigheid by. De Unio „Een school met den Bjbel" zal haar drie-en-twintigste jaarvergadering houden op Dinsdag 9 April a. s., des voor middags te lialftwaalf, in hot gebouw voor E. en W. te Utrecht. Op de agenda komen o. a. de volgende punten ter behandeling voor: Van hot bestuur der Unie: Wat leert do praktyk omtrent de uitvoering van de Leer plichtwet? Van het locaal comité te Rotterdam: De jaarvergadering machtige het bestuur der Unie by de Regeering pogingen aan to wenden, dat de wet op de besmetteiyke ziekten zoodanig worde gewijzigd, dat ook de niet gevaccineerde kinderen tot do school kunnen worden toe gelaten. Professor De Louter, te Utrecht, heeft ten behoeve van de Nod. Z.-A. Vereeniging o. m. een gift ontvangen uit Amsterdam onder letters H. A., groot f 5000. Vad.) De „No:ddeutsche Allg. Ztg." verneemt, dat benoemd is tot eersten secretaris by het gezantschap te Rome de heer von Jagow, thans eerste secretaris by het gezantschap te 's Gravenhage, in wiens plaats treedt de lega tiesecretaris by het gezantschap te Mexico von Prollius. By den gemeenteraad van Rotterdam is overgelegd een door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland opgemaakt wetsontwerp, betrok king hebbende op een wyziging der grenzen tusschen Rotterdam en Ovorschie. In dit ontwerp worden de grenaiynen aan gegeven zooals door beide betrokken gemeen ten gewen8cht, terwyi er uit den aard der zaak overigens bepalingen in voorkomen, tot regeling der gevolgen, die uit die wyziging voortvloeien, zoo byv. met betrekking tot de verdeeling in kiesdistricten en de rechten en verplichtingen der oogenblikkeiyke bewoners van het te annexeeren gedeelte. Behalve door den Raad moot dit ontwerp volgens art. 131 der Gemeentewet ook worden beoordeeld door oen commissie uit de ingezetenen, die voor Rotterdam, in verband met het inwonertal, uit 25 personen moet bestaan. Gedeputeerde Staten wenschen in de eerste plaats een advies hoe die 25 door de ver schillende districten zyn te benoemen. B. en Ws. stellen voor dit cyfer voor elk district te bepalen op 5. Men meldt uit YlissingenIn plaats van te 9 uren kwam koning Eduard Zaterdag avond met een extra-trein te 10.21 aan. Hy werd aan don trein begroet door den Britschen vice consul P. L. Debruyne en admiraal Ful- lerton, en begaf zich onmlddeliyk aan boord van het koninkiyk jacht „Victoria and Albert", dat aan den zuideiyken ponton gemeerd lag. Daar het jacht aldaar tot Zondagochtend 6 uren bleef liggen, was een talryke politie macht aanwezig, die den geheelen nacht pa trouilleerde. Vanwege den rykshavendienst was een sleepbootje van de Kon. Maatschappy „De Schelde" gehuurd, waarop eenige politie mannen zich bevonden om gedurende den nacht in de haven naby het jacht te kruisen. Er was geen publiek aanwezig. Op het perron waren ook aanwezig de gar nizoenscommandant, luitenant-kolonel Bone- meyer, en twee luitenants uit Middelburg in groot tenue. Naar men verneemt, komt de koning van Engeland met de koningin einde dezer maand to Vlissmgen terug tot voortzetting hunner reis naar Beriyn en Denemarken. Het kon. jacht „Victoria and Albert'' mot Z. M. Eduard aau boord, verliet Zondagochtend de haven van Vlissingen, en werd op de reede gevolgd door de kruisers Australia" en „Severn". Men schryft nog uit Breda: De Koning van Engeland zou op zyn reis van Cronberg naar Vlissingen een half uur te Breda stilhouden om daar een diner te gebruiken. Alle toegangen tot het station waren afgezet en een sterke politiemacht was op de been. Deze kon echter niet. verhinderen, dat in dat half uur byna onopboudelyk het Transvaaische Volkslied werd gezongen, afgo- wisseld door luide kreten: Leven de BoerenI Leve Paul KrugerI enz. De koning dineerde in den wagon en liet door zyn kanselier aan den pachter der buffetten, die het diner bereid had, zijn tevre denheid betuigen. Toen de trein vertrok, namen de kreten en het gefluit van de menigte toe, zoodat de paarden der maréchaussees zeer wild steigerden. We betwyfelen stork of de koning smakeiyk gedineerd heeft onder zoo'n manifestatie. Omtrent de rolverdeeling by do aan staande maskerade der studenten te Utrecht wordt gemeld, dat de heer Van Bylandt Jeanne d'Arc zal voorstellen en de heeren Van Harinxma thoe Slooten Dunois, bastaard van Orleans. De rol van den Connetable de Richemont zal vervuld worden door den heer E. O. J. van Hövell tot Westorflier en die van den aartsbisschop van Reims door den heer Schel- tus. Voorts zal de heer A. J. van den Bergh optreden als baljuw en de heer 0. E. A. van Hövell tot Westerflier als commandant der stad. Verdei4 zal de heer A. Schiramelpenninck van der Oye Koning van Wapenen zyn en de beer Van Randwyk Jan II, Hertog van Alen^on. Er zjjn circa 80 rollen en verschillende groepen anonymi. President Kruger woonde gisteroch tend, met do heeren Van Boeschoten en Wolmarans, de godsdienstoefening by in de Janskerk, onder het gehoor van ds. E. E. Gewin. Ondanks het regenachtige weder, ston den velen op het Janskerkhof by het aan- en uitgaan der kerk te wachten om Oom Paul te zien passeeren. Binnenkort, vermoodeiyk nog deze maand, zal worden aanbesteed het 6tation Zeist en bybehoorende werken van den spoorweg De BiltZeist, der Nederlandsche Buurtspoorweg- Maatschappy. Het station zal een zoogenaamd eilandstation zyn en geheel overkapt. Het ia gelegen aan de Slotlaan, terwyi de sporen van het emplacement doodloopen tegen don Gasweg. De gasfabriek der gemeente Zeist is door een spoor verbonden mot het stations emplacement. Het stoomschip „König" (uitreis) vertrok 1 Maart van Napels; de „Polyphemus" van Amsterdam naar Java, arriveerde 1 Maart te Liverpool; de „Kanzier" (thuisreis) vertrok 2 Maart van Napels; de „Koningin-Regentes" van Amsterdam naar Batavia, arriv. 3 Maart te Southampton; de „Magdeburg" vertrok 1 Maart van Batavia naar Amsterdam; de Oranje- Nassau", van Amsterdam naar Suriname, pas seerde 2 Maart Dover; de „Soembawa", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 2 Maart te Marseille; de „Solingen" vertrok van Ma cassar naar Amsterdam. Bodegraven. De afd. „Bodegraven en Omstreken" van de Holl. Maatschappy van Landbouw zal Donderdag 7 Maart a. s. een openbare vergadering houden, waarin de heer F. J. Swierstra, zuivel-consulent in de provincie Utrecht, een lezing zal houden over het fokken en voederen van kalveren. Hazerswoude. Vergadering van den ge meenteraad op Woensdag, 6 Maart, des voor- middags te elf uren. Punten van behandeling: lo. Mededeeling ingekomen stukken. 2o. Jaar wedden onderwyzers. 3o. Verhuur van ge meente-eigendommen. 4o. Benoeming van 4 leden der commlssiën tot wering van school verzuim. 5o. Reglement voor de commissiën tot wering van schoolverzuim. 6o. Adres Rijn brug. 7o. Bestrating wegen. 8o. Wyziging go- meeutobegroofcing 1901. Oo. Af- on over- echryving gemeen tebegrooting 1900. lOo. Betaling uit den post Yan onvoorziene uitgaven 1900 1901 en wat verder door den voor zitter of de leden mocht worden ter tafel gebracht. De lyat yan stemgerechtigde lidmaten, opgemaakt door den korkeraad der Ned.-Herv. Gem., ligt van heden tot 9 Maart a.s. ter visie in de kosterswoning; zoodat ieder zich van 's morgens 10 uren tot des namiddags 1 uur kan overtuigen, of zyn naam op die Ijst voorkomt. Bezwaren moeten vóór 11 Maart, schriftelijk en onderteekend, worden ingediend by den voorzitter des kerkeraads ds. J. J. Van Ingen. De voorloopige kohieren van den kerkelyken omslag liggen ter visie by den ontvanger N. Van den Toorn. Bezwaren tegen den aanslag moeten worden ingediend by den secretaris kerkvoogd J. D. Van den Akker. Zondagmorgen ontving de heer J. Gaar keuken de droevige tyding van den dood zyns zoons David. Deze brave en yverige jongeling, die 4 jaren geleden als onderwijzer naar Transvaal vertrok, is, volgens de schrifteiyke mededeeling van het consulaat-generaal der Zuidafrikaansche Republiek, waar het bericht door bemiddeling van het „Roode Kruis" ontvangen was, gewond in den slag by Nooit- gedacht, daarna aan bekomen wonden over leden in het hospitaal en by Nooitgedacht begraven. De begrafenisplechtigheid werd bijgewoond door ds. Kriel. De treurende ouders, broeders en zusters mogen er troost uit putten, dat hun zoon gevallen is in den stryd voor vryheid en recht. Het veelzeggende woord: „Hy viel op zyn post", dat eens van een onzer grootste staatslieden getuigd werd, ia ook hier volledig van toepassing. De discrete en menschkundigo wyze, waarop den vader het bericht werp overhandigd, wordt in de gemeente algemeen gewaardeerd. Ds. J. J. Van Ingen wydde in de morgenbeurt gevoel volle woorden aan de nagedachtenis van den overledene. Leiderdorp. Door ingelanden van den Stads- polder, onder Leiden en Leiderdorp, ia de rekening, over den dienst 1900, vastgesteld in ontvang op f 534.156, in uitgaaf op f 461.53®. Het batig saldo alzoo op f 72,62. De begrooting voor 1901 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 727.55, terwyi de omslag voor dat jaar werd bepaald op f 5 per hectare. By de plaats gehad hebbende indeeling van lotelingon voor deze gemeente werden geplaatst: H. B. van der Born by de zee militie; W. Nachtegaal by het 2de reg. veld artillerie te Lelden; W. van der Zyden en H. den Hollander by het 4de reg. infanterie te Leiden. Roelof-Arends veen. Niet zoodra is de vorst uit den grond getrokken, of elko tuinder is hier al weder bezig met de jonge plantjes der peulgewassen aan den kouden grond toe te vertrouwen. Hoewel het poten dit jaar vry laat is, schynt dit toch geen invloed te heb ben op den tyd van den oogst. Wassenaar. De aftredende leden voor den gemeenteraad zyn voor dit jaar de heeren: baron Van Brienen, D. baron Van Pallandt, J. van der Kroft en R. baron van Zuylen v. Nyevelt. Gisteravond vergaderde do R.-K. kies vereniging om te beraadslagen over de vraag of men zich by den Provincialen Bond zal aansluiten en om het reglement van dien Bond te bespreken. Byna een honderdtal leden waren aanwezig. Nadat de voorzitter, de heer H. H. van der Pias, de geschiedenis van het ontstaan van den Bond medegedoeld en het nut van zoo'n Provincialen Bond uiteengezet had, werd het reglement artikelsgewys gelezen en be sproken. Do leden konden zich in zeer veel opzichten vereenigen met de wyzigingen, die do afdeeling Noordwyk heeft voorgesteld. Besloten werd dan ook op do a. s. algomeene vergadering die wyzigingen te steunen Woubruggo. De oudste ingezetene te dezer plaatse, een algemeen geacht medeburger, de heer H. Heenk, is niet meer. Hy overleed op 92-jarigen leeftyd. In verschillende bedieningen, vroeger by gemeente-, kerk- en polder-bestuur bekleed hebbende, wyddo de waardige man zyn beste krachten aan de hem toevertrouwde belangen. Uit <lo .,S>taat«oourant'". Kon. besluiten. Belast met het gezond heidsonderzoek van zeeschepen voor Vlissingen do heer R. Willemsen, off. van gez. 1ste kl. der zeemacht aldaar, ter vervanging van dr. B. Snel len, off. van gez. lste kl., die op verzoek eervol van die functie is ontheven. Benoemd tot leeraar aan de lvijks hoogere bur gerschool te Roermond G. de Weerd, te Amersfoort, en 0. J. A. Moerdink, bijzonder onderwijzer to Amsterdam. De eerste luitenant H. H. E. R. Westenberg, van het korps genietroepen, met ingang van 15 41) De oudolui zagen haar verschrikt aan; de burgemeester begon weer te redeneeren en stolde voor, Suzanne te roepen. „Wat gaat het u aan, wat Suzanne doet?" vroeg Sabine, nu iets kalmer. „U is baar voogd niet. Ze is uw gast; u moogt haar niet boleedigen door een verdenking I" sprak ze met zichtbare inspanning. „Zo is een jong meisje en staat onder myn bescherming. Zoolang ze in mijn huis is, ben ik voor haar verantwoordolyk Hy wachtte, wat Sabine zou antwoorden; maar ze stond roet over elkaar geslagen armen en staarde somber vóór zich. Ze zou de waarheid zeggen 1 Dat was haar besluit. Maar niet in tegenwoordigheid van dien zeurigen, nieuwsgierigen man, die, nauwelyks over den drempel, aan de geheele wereld met ruwe woorden haar pynlyk, heilig geheim verraden zou: het geheim van haar groote, onzalige, hopelooze liefde. Het was al verschrikkelyk genoeg, dat zo het moest openbaren aan haar ouders; dat ze in woorden moest blootleggen, wat alleen in kuisch zwygen groot kon biyven. Haar rader moest en zou dan een middel vindon om den laster den mond te snoeren. Achter deze gedachte drongen zich andere: jaloezie dreigde haar hart te overmeesteren Zoo vertrouwelijk, zoo innig hadden die beiden 6amen verkeerd, dat de wereld in hen ver liefden had gezien Sabine, willen we haar roepen?^ vroeg öWVTduw Penben weep „Neen; ik wii eerst alleen met haar spreken, als de dokter weg is." „Ik ga al, mevrouw," haastte hy zich te zeggen; hy gevoelde, dat ze hem de deur wees. Op dit oogenblik stormde Guste de kamer binnen. „Er is een officier, die den burgemeester graag alleen wou spreken," zei ze, een kaartje overgevend. De oude man las. „Hot is meneer von Körlegg," zei hij ernstig. Sabine werd zoo wit als kalk van den muur. „Laat meneer in de voorkamer, Guste.... Nu, adieu, dokter!" Den dokter schoot niet anders over dan te verdwijnen. Douben stond op en trok aan jas en boord, om zich een houding te geven; toen ging hy naar de porte-bnsée. „Papa," fluisterde Sabine, „laat de deur een heel klein beetje open, dat we kunnen hooren. We zullen ons niet verroeren. Het is immers geen geheim voor onsl" Hy knikte, ging en deed, wat zy ge vraagd had. Sabine was ten prooi aan een waanzinnige gedachte: hy kwam om haar vader alles te bekennen, wat er tusschen hem en haarwas voorgevallen. Zij sloop tot dicht by de deur en luisterde roerloos. „Vergeef my, meneer Deuben," hoorde zy, „dat ik my indring in uw huis. U zult wel begrypen, dat een zeer buitengewone aan leiding my dwong, die vryheid te nemen." „Laat dat verleden rusten, meneer," ant- wpordde d# bu&emeestar, VU zult my niet voor zoo bekrompen houden, dat ik den dader niet weet te scheiden van de onvry- willige daad." Sabine had haar vader willen kussen voor dezo verstandige, van karakter getuigende woorden. „U zult ongetwyfeld reeds vernomen hebben van de geruchten, die mjjn naam met dien van juffrouw Osterroth in verband brengen." „Zeker, luitenant. Eerlyk gezegd, waren we juist bezig, die zaak te bespreken. Na hotgeen wy vernamen, zy'n we gedwongen, die geruchten te gelooven." „Men mengt waarheid en verdichting dooreen." „Dat pleegt gewoonlyk to gebeuren; maar het is erg genoeg, als er in dit geval maar iets waar is." „Burgemeester," zoo hoorde Sabine hem met grooten nadruk zeggen, „de zaak, die juffrouw Osterroth eens in myn woning heeft gobracht, is een absoluut geheim tusschen haar en my. De eenige, wien ik verplicht achtte, daarvan rekenschap te geven, is haar oom. Een brief aan hem is reeds onderweg." „Daar hadt u geiyk in, meneer," antwoordde de burgemeester, oen beetje prikkelbaar over het vertrouwen, dat aan Frits Osterroth ge schonken en hem onthouden werd; „maar daarmee is de zaak voor Mühlau niet uit de wereld „Juist daarom kom ik hier. Ik verzoek u beleefd, my in uw tegenwoordigheid een kort onderhoud met juffrouw Osterroth toe te staan." „Tot welk doel?" „Om haar hand te vragen," Sabine schreeuwde het niet uit. Het werd haar duister voor de oogen; het gonsde in ooren. Half onmachtig viel ze op de knieën en leunde met het hoofd op de zitting van een stoel. Doodeiyk verschrikt 'knielde haar moeder naast haar. Ackim hoorde in de aangrenzende kamer een dof geluid, en onwillekeurig richtte hy den blik in de richting, van waar het geluid kwam. Hy bemerkte, dat de deur niet ge sloten wasen h(j raadde, wie daar luis terde. Dit maakte hem de taak niet lichter. De burgemeester, gestreeld, dat dan toch het beslissende woord in zyn tegenwoordig heid was gesproken, ging heen, om zyn logóe te roepen. Suzanne zat in haar kamer, bevend van ontroering. Eerst had men Sabine op zoo'n geheimzinnige manier geroepen; toen had zo van Liesbeth de mededeeling gekregen, dat luitenant von Körlegg binnen was. Wat deed die in dit huis? Allerlei vreemde veronderstellingen vlogen door haar hoofd. Daar stak de burgemeester zyn hoofd naar binnen en verzocht haar mot oen gewichtig gezicht, voor te komen. Dadeiyk volgde ze hem. Achim boog zeer hoffeiyk; verlegenheid belette haar, hem behooriyk te groeten. „Meneer von Körlegg heeft je iets te zeggen, kindlief," begon Deuben. „My? My?" Ze vouwde do handen en stond voor Achim als een smeekend kind. „Juffrouw," sprak hy, met den grootsten ernst in woord en gelaatsuitdrukking, „het feit, dab u my eenige dagen geleden de eer gaf van uw bezoek, wegens oen aangelegen heid, die, zooals ik meneer Deuben reeds ge zegd heb, een geheim moet biyven tusschen ons, dat feit is bekend geworden en op hate- ïyke wyze toegelicht. Geef my officieel het recht, ieder tor verantwoording te dagen, die uw goeden naam wil aanranden. Ik hob do eer, juffrouw, u myn naam, myn bescherming aan te bieden; ik vraag van u hot hoogste, wat eon man van u kan vragen: Juffrouw Suzanne, word mijn vrouw'." Het had hem meegesleept; in onvorbidde- ïyken ernst begonnen, met wèl overwogen woorden, voelde hy een groote ontroering zich van hem meester maken; zyn oogen werden vochtig. Suzanne echter week verschrikt terug. Zo begreep alles. Wyl een dozyn vreemde, onbe duidende wezens kwaad van haar gesproken hadden, kwam hy, ridderlyk on opofferend, haar zyn hand aanbieden Slechts daarom, daarom! Correct on kool, zonder liefde, geheel zonder liefde! „O," stamelde zy. De burgemeester sprak haar gemoedelijk toe. „Nu komt alles in orde," zei hy. „Als jo, geëngageerd bent, is alles goed. Do menschen..." „Wat kunnen my de menschen schelen 1" zei Suzanne. De burgemeester glimlachte toegevend. „Nu, myn kind, wat is je antwoord? Stoor je aan ons niet. Jo bent myn dochter zeer na; maar liefde gaat boven vriendschap. Je zult zeker niet van myn dochter verlangen, dat ze je verloofde ontmoet. Wy weten immers, wat er tusschen hen ligt. Suzanne durfde niet opzien; zy deed haar best, niet te weenen. Zacht sprak zy „Ik dank u, meneer von Körlegg, maar ik kan uw aanzoek niet aannemen." „Zeg je neen?" riep Deuben, geheel de kluts kwyt. „Ik zeg neen." (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1