MENGELWERK. Dagelijksclie lof. Zij, die ze gebruikt liebbeu, bevelen de Pink-Pillen aan. £y de officieele vaststelling der doodsoorzaak van de personen, die by de schipbreuk der „Rio-de- Janeiro" in de baai van San-Francisco zijn omgekomen, ia de schuld van het ongeluk toegeschreven aan de zor geloosheid van kapitein Ward en van den loods. Voorts werden de eigenaars van de mailboot berispt, omdat zy een Chineesche bemanning op do „Rlo-de-Janeiro" aangesteld hadden. De pokken nemen te Glasgow weor too. Eergisteren zyn meer dan 30 nieuwe patiönten in het hospitaal gebracht. De bekende motoren- enautomo- bielonfabrikant graaf De Dion is sinds ge- ruimen tyd bezig een machine te vervaardigen ter verkryging van warme lucht en ter be sturing van een ballon, waarmede hy wil trachten van Frankryk naar Amerika door het luchtruim den Atlantischen Oceaan over te steken. Te Catania is een vaste circus {vroeger schouwburg) met 40 huizen, die er om heen stonden, afgebrand. Daar de brand 's nachts uitbrak, konden de bewoners zich Biechts met moeite reddeD; velen sprongen uit de vensters en eenigen verloren daarby het leven. Te Birmingham heeft eonzoer hovige brand gewoed in een klein huis in Parkstreet. Er woonden een aantal menschen, en de meesten in hun slaap gowekt, moesten uit de hooge verdiepingen met een sprong omlaag het leven redden; vier bekwamen aldus ernstige verwondingen. Toen de brand zelf gebluscht was, vond men de ïyken van zes menschen, die in de vlammen waren omgekomen. Het 18 slechts een maand ofvyf geleden, dat de stad Galveston, in Texas, door een vreeseiyken wervelstorm zoo goed als geheel verwoest werd. Meer dan 3000 menschen kwamen om het leven, 4000 huizen werden met den grond geiyk gemaakt. De gouverneur gaf den raad, de stad, die al driemaal door een dergeiyke ramp getroffen was, niet meer op dezelfde plaats op te bouwen, maar men had geen ooren naar dien raad, en thans zyn de meeste straten en pleinen opnieuw bebouwd. Ha het herryzen van Chicago uit zyn asch, in 1871, is geen stad ooit zoo spoedig weer opgebouwd. By een bal in het gebouw van het Generalcommando te Altona, dat generaal von Masson aan zyn officieren aanbood, is Maandag het plafond in een zyzaal, waar een gedekte tafel stond, naar beneden gekomen. Tafels, stoelen en het geheele servies werden verbryzeld. De gasten hadden even tevoren de zaal verlaten. Te Neunkirchen by Trier is een geheel gezin, bestaande uit vader, moeder en twee kinderen, gestikt door de Inademing van lichtgas. Buiten was een gasbuis gesprongen, het gas was in een buis gedrongen, die diende voor den waterafvoer uit het huis, en had zich verspreid onder den vloer van de kamer, waar het gezin sliep. De daders van den afgryselyken moord op den loopjongen Otto, te Leipzig, die Zaterdagavond met meer dan twintig hoofd wonden in een der voorsteden werd gevonden, zyn gevat. Het zyn een andere loopjongen en een schooljongen. Een kleermaker, die zich vestigde in een groote Belgische provinciestad on op de hoogte wilde komen van den geldeiyken toestand van zyn eventueelo afnemers, liet daartoe de volgende advertentie plaatsen: „Een zeer gefortuneerde jonge dame wenscht een huweiyk aan te gaan met een jongmensch van goeden huize. Zy zal desverelscht de schulden van haar aanstaande betalen en ver zoekt dus haar die op te geven. Brieven met portret onder 1. I. P. aan het bureel van dit blad." De brieven op deze advertentie moeten als het ware toegestroomd hebben, zoodat de kleermaker een nauwkeurige lyst heeft kunnen opmaken van de klanten, wien het beter is niet te leveren. Het Rijmwoord. Dogeen, die de heeriyke, schoone omstreken van Partys bezocht hoeft, is ongetwyfeld in bewondering verzonken geweest by het aan schouwen van do prachtige villa's, die op de groene heuvels, aan de Seine gelegen, ge bouwd zyn. In een dezer villa's word voor eenige jaren oen blyspel afgespeeld, waarin hoe wonder- lyk het ook klinken moge een stukje Engelsche pleister do hoofdrol vervulde. Op die viJla, alwaar in hot park kunstige grotten, berceaux en lange, schaduwryke lanen te vinden waren, logoerde een jonge, schoone en ryke weduwe. Iedereen was door haar betooverd, maar dit schoen haar vry onverschillig te laten. Eens kwam in hetzelfde huis een officier logeeron, die, behalve jeugd en verstand, ook ©en paar mooie zwarte oogen in het hoofd en daarenboven oen goede positie had. Hy legde zyn bewondering voor de schoone weduwe in die mate aan den dag, dat de hofmakeryen van de andere heeren er by in het niet ver zonken. Hy wist zich zoo bominneiyk voor te doen, dat men hot er spoedig algemeen voor hield, dat die twee een paar zouden worden. Men kwam echter met te weten wat er van de zaak was, en de betrokken personen deden geen poging om de nieuwsgierige gasten in te lichten. De waarheid was, dat er werkeiyk een stil engagement tysschen den olficier en de jonge weduwe bestond, maar de laatste wilde niets van publiek- making hunner verbintenis hooren, daar zy gaarno den winter in de rosidentie wilde doorbrengen en terecht begreep, dat men de verloofde van Laurence D. niet dezelfde hulde zou bewyzen als de jonge, schoone en ryke weduwe van voorheen. Do luitenant was niets tevreden over het besluit van zyn uitverkorene. Hy trachtte haar van haar voornemen af te brengen, doch tevergeefs. Zy sprak steeds met zooveel opgetogenheid over haar uitstapje naar Parys, dat Laurence by den dag stiller en somberder werd. Hy peinsde zich suf of er ook iets te bedenken was om het plan van zyn geliefde te doen mis lukken. Hy beefde by de gedachte, dat hem zyn pas verworven Bchat ontrukt zou worden, maar eindeiyk kwam hem zyn goede genius te hulp. Op een morgen verscheen de luitenant in de ontbytkamer met een reepje Engelsche pleister op de bovenlip. Dit viel des te meer in het oog, daar Laurence D. geen snor had. Wanneer men op een landgoed logeert, dan is zelfs het kleinste voorval voldoende om het onderwerp van een gesprek uit te maken, en natuuriyk vroeg iedereen den officier op welke wy'ze hy dio wond gekregen had. Hy antwoordde onverschillig, dat hy zich by het scheren gesneden had, en do jonge weduwe zeide op spottenden toon, dat hy haar toescheen een held te zyn, die niet met een mes kon omgaan. „O," antwoordde de luitenant, „hot was wel onhandig van my, maar om de waarheid to zeggen, was ik op dat oogenblik meer verstrooid dan onhandig. Denk eensik maakte een versl" „Een vers?" riep men verwonderd uit. „Nu ja, het was niet veel moois," was het antwoord; „maai* ik kon één rymwoord niet vinden, en terwyi ik daarover nadacht, wreekte myn scheermes zich over myn onoplettend heid, et me voici coupé 1" Niemand twyfelde natuuriyk aan de waar heid van die woorden en Laurence droogden geheeien dag heb coquette reepje Engelsche pleister op de bovenlip. Het was een prachtige herfstavond. Hot gezelschap begaf zich na het diner in den hof, om van het schoone weer te genieten. Welk een verrukkeiyke wandeling was het door die prachtige lanen met die ruischende beekjes en die veelkleurig getinte bladeren aan de takken der boomenl Laurence maakte van de gelegenheid gebruik, om, op een stil plekje gekomen, zyn geliefde eenige zoete woorden in het oor te fluisteren en haar eenige vurige kussen op den mond te drukken. Toen het geheel duister was geworden, begaf het gezelschap zich naar de salons. Ook Laurence verscheen, maar o wonder, zonder pleister niet alleen, maar ook zonder eenig spoor van een wond op zyn gelaat. Even daarna trad mevrouw B., do jonge weduwe, ook binnen, schitterend en bevallig als altyd, maar met een zwart stipje op de bovenlip. Natuuriyk dacht ieder er het zyne van, maar mevrouw B., die niets van het gefluister en gelach begreep, vroeg zeer nieuwsgierig naar de oorzaak daarvan. Zy vermoedde niet in het minst, dat zyzelve het aanwezige publiek de stof leverde voor die algemeene hilariteit, en drong er op aan, dat men haar mede in het geheim zou nemen. De luitenant, die maar al te goed wist wat er gebeurd was, hieuw ridderiyk den gor- diaanschen knoop door. „Heeren en dames I" zei hy, „ik heb de eer en het genoegen u allen myn verloving met mevrouw B. aan te kondigen, en „Hoe, mynheer," viel do schoone. weduwe hem in de rede, „wie geeft u het recht dit te zeggen?" „Waarom zouden wy het geheim langer bewaren?" zeide Laurence, „laat ons onzen vrienden het geheim mededeelen. Zij raden toch immers reeds, dat wy den verlovingskus gewisseld hebben? „Hoe durft ge het wagen?" riep de weduwe buiten zichzelf van drift, maar Laurence voerde haar lachend voor den spiegel en fluisterde haar in het oor: „Ziemaar eens". Zy staarde verbaasd in het spiegelglas en begreep eensklaps, dat er geen ontkomen meer mogeiyk was. Dat ellendige streepje Engelsche pleister was oorzaak, dat zy niet alleen afstand moest doen van al de veroveringen, waarop zy ge durende de aanstaande wintermaanden gehoopt had, maai* tevens maakte het haar tot voor werp van den spotlust der aanwezige gasten. Haar bleef niets anders over dan bonne mine h mauvais jeu te maken, en lachend nam zy de gelukwenschen der logés aan. „Ha, ha!" zeide een oude dame schertsend. „Mynheer hoeft, geloof ik, hedenavond het rymwoord, dat hy zocht, gevonden?" RECLAMES, a 40 Cents per regel. lederen dag leest men loffeiyke getuig schriften, die bewyzen, hoeveel diensten de Pink-Pillen aan de zieken bewezen hebben. Zy zyn volgens de personen, die ze gebruikt hebben, van een onwaardeerbare kracht. Een breedvoerige correspondentie van den Heer J. S. Dooren, te Denekamp (Overysel), ligt voor ons en waarvan wy slechts de hoofdpunten vermelden. myn ïyden letteriyk moest beschryvon, had ik wel 6 vel papier noodig." In een volgend schryven vraagt hy ons, waarom zyn genezing nog niet gepubliceerd is geworden. Zekeriyk, omdat U er zoovele hebt, dat een ieder op zyn beurt moet wachten, doch doet het zoo spoedig mogeiyk: er zyn veel bekenden van my, die er dageiyks naar in de couranten zoeken. Ik ben U uiterst dankbaar voor Uw won dervol geneesmiddel, dat my thans in staat gesteld heeft in myn onderhoud te kunnen voorzien. De werking der is wondervol. Andere ziekten, welke dezelfdo oorzaak hebben, zooals rheumatiek, huidziekten, alge meene zwakte, beenziekte by het kind en somtyds de tering, zyn door haar gebruik genezen geworden. Door de maag het opnemen van het voedsel te vergemakkeiyken en door het bloed te zuiveren genozen de Pink-Pillen alle ziekten. Prys f 1.75 de doos; f 9.— per 6 doozen. Verkiygbaar by J. H. I. ShabiliiS, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland, en apotheken. 1880 80 Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrygbaar voor Lolden en Om streken by Rryst Kbak, Drogeryen, Bees tenmarkt Wyk 6 No. 41, on J. H. Dijkhuis, Drogeryen, Hoogstraat No. 5. Verliezen van liet Engelsche leger, zooals die voorkomen in de „Daily Graphic''. s" 1 O t •2 c flO li e 5 o! 20 Febr. 19 53 28 2 19 2 23 27 2 18 3 30 28 30 32 6 23 1 Maart 4 12 1 17 2 Totaal i i De Heer J. S. DOOREN, volgens portret- „In 1898 kreeg ik steken in den rechter kant van den buik, ik sloeg er niet veel acht op, doch het werd al erger en erger. Verschil lende geneesheeren raadpleegde ik, en er werd besloten tot een operatie over te gaan, doch ik kon er niet toe besluiten. Ik las veel over de Pink-Pillen en besloot ze ook eens aan te wenden, en werkeiyk reeds terstond, na eenige dagen ze gebruikt te hebben, ge voelde ik my beter, ik ben aardig terecht gekomen. Maakt het gerust bekend, een ieder kan by my lnliohtingen bekomen. Indien ik Do oorlog tussehen Engeland en Transvaal. Een „Havas"-bericht uit Kaapstad zegt, dat de pest-epidemie een zoo ernstig karakter heeft aangenomen, dat de regeering zich ge noodzaakt heeft gezien, de voorzorgsmaat regelen, welke eigeniyk de taak van het ge meentebestuur zyn, op "zich te nomen. Zy laat thans de stad reinigen en de ratten uitroeien on heeft een oproeping gedaan van genees- hoeren en ziekenverplegers. Telkens worden lyken gevonden van pestiyders, wier ziekte men geheim heeft gehouden, hetgeen de be smetting geducht in de hand werkt. Vor- scheidene personen, die met pestiyders in aanraking zyn geweest, liggen ziek. Volgens den correspondent van de „Daily Mail" te Kaapstad zyn daar tot dusver zeven menschen aan de pest gestorven. Telkens komen er nieuwe gevallen bU. De gemeente raad zou alleen het ongezonde stadsgedeelte in brand willen stekon. Men vreest, dat de inboorlingen, die in aan raking geweest zyn met pestiyders, do be smetting naar elders zullen overbrengen, want het is onmogelyk een doeltreffend toezicht op do Kaffers uit te oofenen. Gisteren zyn weer twoo Kaffers dood gevonden in hun woning, onder zeer verdachte omstandigheden. De dorpen in den omtrek van Kaapstad nomen voorzorgsmaatregelener is al sprake van een verdacht geval te Somerset-West. De „Morning Leader" beweert, dat do open baarmaking van de correspondentie tusechen Louis Botha en Roberts in Juni gewisseld, onvolledig is. De onderhandelingen waren al gaande vóór 11 Juni, mot welken datum de openbaar gemaakte briefwisseling begint. Dr. Schultz en de regeeringscommissaris voor spoorwegen Smit waren uit Pretoria vertrok ken met brieven van mevrouwen Kruger, Botha, Eloff en anderen aan Kruger om don Staatspresident uit te noodigen naar Pretoria terug te koeren en een einde aan den oorlog te maken. Dr. Schultz deelde naderhand medo, dat Botha hem persooniyk een boodschap aan Roberts toevertrouwde. Het Blauwbook ver- zwygt een en ander. Een telegram uit Cradock van 26 Februari deelt mede, dat de Boeren boden voor oen week hot station Roodehoogto, tussehen Rosmead-junctie en Graaff Relnet, hebben verbrand. Er had een scherp treffen plaats, waarin de Kaapsche Verdedigingsmacht onder kapitein Collett de Boeren eindeiyk terugdreef. Deze terugdry ving schynt echter niet veel te hebben uitgewerkt, want later werd weer aan dezelfde spoorweg!yn govochten by Jakpoort. Aan een aantal kooplieden is volgens een telegram uit Durban verlof gegeven om voor ten hoogste 10 dagen naar Johannesburg te gaan, ten einde eens naar hun zaken om te zien. Het financieele Staatsbegrootingsjaar loopt In Engeland tot 81 Maart, en vóór dien datum zal de begrooting moeten aangenomen zy'n. Die begrooting wordt door de „Daily News" breedvoerig besproken; en het blad acht het eon ernstig verschynsel, dat die begrooting minstens tweehonderd millioon pond sterling.... en het vermoedeiyk tekort 50 millioen pond sterling bedragen zal. De begrooting voor hot loopende jaar schat de inkomsten op 1271/* millioen pd. st. De „Daily News" wil aannemen, dat de ontvang sten 21/* millioen pd. st. meer zullen beloopen, en dus 180 millioen zullen bedragen. Doch daartegenover staan do uitgaven, die 179 mill. pd. st. bedragen, waarvan 65 millioen voor den oorlog. Het tekort zal op 81 Maart dus minstens 50 millioen pd. st. bedragen, zoo niet moerl Voor de toekomst, wordt de toestand nog ernstiger geacht. De „Daily News" geeft een overzicht van de uitgaven voor den oorlog, en becyfort, dat die op 31 Maart zullen bedragen 851/4 millioen, waarvan 62 millioen vallen op de begrooting voor 1900/1901. Hot blad gaat dan na, dat het leger in Zuid-Afrika vermeerderd sal worden met 75,000 man, wat een verhooging der uitgaven met 60 pCt. zal ten gevolge hebben. Het blad schat daarom de kosten voor den oorlog in het aanstaande financieele jaar op 80 millioen pd. st. De gewone uitgaven zyn in drie jaar tyds toegenomen met byna 18 miilioen pd. st.; en de begrooting voor 1901/1902 moet minstens voor de gewone uitgaven 120 millioen pd. st. bedragen, zoodat de gewone en de oorlogsuitgaven te zaraon 200 millioen zullen beloopen. Wellicht zal de regeering niet den moed hebben, om de oorlogsuitgaven voor 12 maanden te ramen. Zy zal wel weer aankomen met het praatje, dat de oorlog zoolang niet meer duren kan. Maar zelfs als zy een gedeelteiyk krediet van 40 of 60 millioen pond aanvraagt, zal het vermoedelyk deficit op de nieuwe begrooting toch nog 25 a 30 millioen pond sterling bedragen. Voor den belastingbetaler is dit een hart verheffend vooruitzicht. Voor een oorlog, ondernomen met het doel een goudland te veroveren ten bate van een kleine groep kapitalisten, moet de Engelsche belasting betaler thans een bedrag van 50 millioen pond voor 1900/1901 en minstens l1/* maal zooveel voor 1901/1902 extra opbrengen. De Portugeesche regeering heeft een sterke wacht aan boord \an de „Benguella" geplaatst, welk schip de op Portugeesch gebiod gevluchte Boeren van Lorongo-Marquoz naar Lissabon moet overbrengen. De wacht zal tot Lissabon meereizen, om op de Boeren te passen. Dezen zyn des ochtends om zes uren ingescheept; er waren maatregelen genomen om batoogingen te beletten. Des avonds zou de „Bonguolla" in zee gaan. Do Boeren worden voorloopig naar Peniohe gezonden, een kleine stad op omstreeks 100 K.M. van Lissabon. Met de „Benguella" gaan 633 uitgeweken Boeren naar Europa; allen zyn ongehuwd, en onder hen bevinden zich, gelyk reeds aan gekondigd, generaal Pionaar en de comman danten De Villiers en Koek. De „Zaïre" ver trekt den 6den Maart met de gehuwde uit gewekenen. Uit de Zuidafrikaansche Mail. Met de mail is ontvangen „Het Adverten tieblad" (tydeiyk „Ons Land" vervangende) van 31 Januari en van 2 en 6 Februari. Omtrent de Eugelachen, die uit Pietersburg zyn verdreven, staat het volgende in oen telegram uit Pretoria: Hot klompje Engelschen, die uit Pietersburg verjaagd werden, bestond uit de heeren E. E. Ireland en echtgenoote, J. Elder (Natal Bank), M. Kelly en drie kinderen, Webb (Nationale Bank), H. Rink, Williams en echtgenooto, Nevitt, echtgenoote en -kind, W. Wright, O'Sliea, echtgenoote en kind, H. Grether, T. Roos, Dawey, Wilson, Warden D. Graham, Wyiie met vrouw en kind, Lacey, J. A. Jonos, F. Beswick, echtgenooto en zes kinderen, Warren, T. G. King, O. Simpson, A. S. Watt, echtgenoote en twee kinderen, mejuffrouw Verity, mevrouw Bannick en anderen, wier namen niet gemeld zijn. Hot gezelschap sloot ook in dokter Fry en eon ordonnans, van de 9de yeomanry, die vyf maanden geleden ge vangen werden gonoraen. Mevrouw Maxted en tweo andere dames kwamen van Nyistroom. Abram Malan, schoonzoon van wyien generaal Joubort, die commandant van Pietersburg is, bracht het gezelschap per spoor tot Nyistroom, en daar vandaan zotten zy hun reis voort naar Warmbad en toen per wagon naar de Britsche liniön. De volgende Engelschen zijn nog te Pieters burg gebleven: de heeren J. J. Duncan, G. Gordon, F. Kelly, S. R. Christopherson en Ryley, die later ook zullen moeten vertrekken, daar de republikeinen hun plan hebben te kennen gegeven om alle Engelschen uit hot district Zoutpansberg te jagen. De vluchtelingon zeggen, dat zy niet veel ontberingon hebben geleden daar zy een goeden voorraad levensmiddelen hadden, maar zy zeggen, dat de republikeinen groot gebrek aan voedsel hebben. De republikoinen hebben nog hun courant, „De Wachter", die de bespottelykste vorhalen opdischt om hun moed en hoop op te houden. Een der laatste vorhalen ia, dat het Kaap6che ministerie de vlucht heeft moeten nomen op oen oorlogsschip en dat De Wet Kaapstad bombardeerde. Barend Vorster ligt voor het oogenblik stil op zyn plaats in de Spelonken, waar hy als commissaris van naturellen dienst doet. Er heerschen heel wat twisten tussehen de republikeinen uit hoofde van wedorzydsche jaloerschheid. Do beweerde reden voor het verjagen dor Engelschen was, dat zulks een wraakneming was voor de boweerde slechte behandeling, den republikeinschen vrouwen en kinderen van Rustenburg aangedaan, waar Heystok, de land drost van Pietersburg, familie heeft. Hoe de Boeren einde Januari de baas waren in het district Marico, dat Methuen heeft „schoongeveegd", by verschillende gelegen heden, bowyst onderstaand bericht uit Zeerust in westeiyk Transvaal: Drie en twintig burgers, welke zich hebben overgegeven in dit district en den eed van onzydigheid hebben afgelegd en weigeren te vechten, zyn met geweld medegenomen naar het repubJikeinsche lager, waar zy voor een krygsraad terechtstonden. Toen zy daar nog weigerden te vechten, werden zy gevonnist om gevangenisstraf te ondergaan voor een tyd van twee tot drie jaren. De republikeinen heet het dan verder zyn er slecht aan toe, en vleesch en meel zyn de eenige voedingsartikelon; de voor naamste benoodigdheden, als zout en zeep, worden als weeldeartikelen beschouwd. Er heerscht hier een dergeiyke toestand als tydena het beleg van Mafeklng. Er is echter over vloed van alles. De commandant is verstandig geweest in het vaststellen der pryzen van handelsartikelen. De volgende week vindt bier een huweiyk plaats, hetgeen aantoont hoe onverschillig wy zyn over den toestand van zaken. Er kan niet vaak genoeg gewezen worden op het vechten van kleurlingen in Engelschen militairen dienst tegen de Boeren. Hoeveel malen ook officieel ontkend,wordt erin Engel sche telegrammen zelf telkens woei* melding van gemaakt. Hot volgende is uitKimberloy: Een troop bereden mannen ging onlang# van Koffijfontoin om een hui6 te onderzoeken, waarin gezegd word dat republikeinen ver stoken waren. De troep kwam onder oon hevig vuur on nadat eenige paarden van den vyand geschoten waren, trok majoor Robertson, de bevelvoerder, zich terug om een ander plan van aanval to beramen. Vier Kaapscho jongens werden achtergelaten, verborgen in een kopje om op bet huis te letten. Drie Republikeinen kwamen toon uit 't huis, waarop de Kaapsche jongens ze bestormden onder vuur. Twee Repu blikeinen staken hun hsndon in de lucht, ter- wyi de derde een schot vuurde op een dor jongens op een afstand van 20 treden, doch hy miste. Do jongen vuurde terug den man in de hand rakondo. Do drie mannen werden toen gevangen en aan majoor Robertson over handigd. Eeuter's correspondent te Carnavon wydt anderhalve kolom aan oon beschryving van do dapperheid der Engelschen, militairen en burgers, aldaar, aan do lafheid on verdorven heid der republikeinen enaan do lamme houding, zegt do „N. R. C.", der pro-Boor Kapenaars, die ovenwol aan do eene zyde gedreigd wordön met do vroeselykste straffen als zo niot loyaal blyvon, en weiko aan den anderen kant gohoond worden, omdat ze nu hun ropublikeinsche broeders in de koude laten staan na ai hun groote woorden. Inderdaad geen aangor.ame positie. Dan komt deze iiefiyke bescln-yving van Hertzog's commando: Do daden van hot commando van Hertzog bewyzen, dat het bestaat uit een klomp plunderaars, die niet den minslon moed hebben. Zy namon- elk dorp in bezit, waar geen troepen waren, maar dedon niot de minste poging om do plaatsen te nomen door eer.ige weinige Britsche troepen bezet. Zy stelen elk paard, dat zy vinden, zoowol als voer en alles wat eetbaar is. Zy hebben geen transport en mooten dusal het voedsel stelen voor zich en hun paarden. De Boe ren sluiten zich zeker niet by hen aan, maar geven ze alle mogolyke informatie, en brengen slechts bericht aan do militairen een paar dagen nadat de republikeinen hun plaataen hebben gepasseerd. In dit district is er een exceptie, waarin eon Afrikaander-boer eon boodschap naar het kamp hier zond, een afstand van omtrent 9 uren, en met bericht, dat er eun patrouilie republikeinen op zyn plaats was aangekomen. De republikoinen zyn nu te Calvinia, en de vraag is wat zy gaan doen? Er schynt geon twyfel te zyn, dat, wanneer zy door onzo troepen in het nauw worden gebracht, zy trachten zullen om terug te gaan naar Transvaal en de Oranjeriviorkolonie. Er zyn twee wegen open voor hen een voorbfi Brandvloi, Van-Wyks-vlei, onderkant Prieska, de Oranjerivier over en zoo door Grikwaland West; of tussehen Hopetown en Phiiipstown door naar Oranjerivierkolonie. Do andore weg is door Bushmansland, de rivier over te Kakamas of Schuitdrift, door Gordonia en langs de Oranjerivier naar Grikwaland West, Onzo garnizoenen te Upington, Prieska en Konhardt zyn zeer kleiu, terwyi er te Van- Wyks-vlei, Brandvlei on Wiliiston geen garni zoenen zyn. De republikeinen kunnen deze wegen nemen, want door het land van elk paard en korreltje voer te berooven, kunnen zy doorkomen, terwyl hot ons onmogelyk zal zyn zo to volgen. Als de Boeren van het land meor loyaal waren, zouden zy gemak- kelyk commando's kunnen vormen en hel dezen roovers lastig maken. Doch thans, schoon zy deze mannen haten, omdat zy hunne paarden, voer, schapen, enz. stolon, rekenen zy er toch altyd o? dat zy compensatie kun nen krijgen voor do verliezen door den inval geleden. Ik geloof dat als men het eeü keer duideiyk maakte aan de Boeren dat zy geen compensatie zullen krygen voor do schade hun door de republikeinen toegebracht, zy een poging zullen aanwenden om zichzelven to be schermen, of in allon gevalle den militairon alle mogeiyke informatie en hulp zullen verleenen. Er is geen twyfel aan of de inval in de Kaapkolonie door deze roovers op dit tydstip van den oorlog is, wat politiek aangaat, het beste, dat gebeuren kon. Het heeft aan de Boeren bewezen, dat de mannen, die nog op commando zyn, terecht door don ex-rechter Melius de Villiers als roovers werden beschreven, wior werk niet vechten, maar stelen is. Veis Boeren hebben zeker ondervonden, dat zy kun nen stelen. De Boeren hebben deze mannen de mooiste stellingen zion prysgeven, op de nadering alleen der Britsche troepon, zonder een enkel 6cliot te vuren; zy hebben een aantal paarden zien pr(js geven door de repu blikeinen feiten, die bewyzen, dat deze mannen niets yan vochten weten, maar wel van vluchten. Een aantal der voornaamste pro Boers in dit district hebben geen paard overgehouden, be halve die, welke de republikeinen, als te moede, achtergelaten hebben. De Boeren hebben gezien, dat niettegenstaande al hun sympathie en agitatie voor den republikein, dezo zonder wroeging steelt wat hy noodig heeft. Ik zou graag willen weten wat de Boeren zouden doen als een Engelsche macht door het land trok en hen op zulk een wyze beroofde. Ik zou de opinies willen weten van de pro-Boer- pers. En toch bedryven de republikeinen oen grooter misdaad dan de Engelschen zouden doen, want zy bestelen menschen, die voor hun wolslagen hebben gebedenen geagiteerd; zy berooven hun vrienden, terwyl de Engel schen 6lechts goederen zouden nemen van hen, die zich Britsche onderdanen noemen, maar bidden voor het succes van dovfianden der Koningin, cn allesbehalve vrienden zfin van de soldaten dor Koningin. Program-na yan Muziek uitvoeringen. ZOMERZORG. Zondag 3 Maait. Matinée, te geven door het Strijkorkest van het 4de Rogimont ifanterie, Directeur: do Heer W. Van Erp. Eerste afdeoling: No. 1. .Unter dein doppel Adler", Marsoh, Wagner; 2. Ouverture „Berlin "wie es weiut und lacht", Conradi; 3. „Les Patineurs", Valse, Waldteufel; 4. „OfToobacbiana Potpourri, Conradi. Twcedo afdeeling: No. 5. Overture „La Reine d'un jour", Adam6. o. „tlruss an Herzliebchon", Polka für Cornet, Bhtiine; 6. ,Sóréuade9 des Mandolines", Desonnes; 7. „De Kermis te Krühwinkel Humoristische Fantasie. SchreiDer; 8. .Chin Chin Chinaman", Polka uit de Opóretto „Tne Geisha", Jones.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 6