79 -«=!■ INGEZONDEN. De Leidsche Veroeniging tot bevordering ▼au geregeld Schoolbezoek, welke l.L Donder dagavond haar jaariyksche algemeene verga dering hield, heeft evenals de beide vorige 'jaren, haar kracht hoofdzakelijk gowyd aan het herhalingsonderwijs. Ook ging zy voort niet ondersteuning van het vakonderwijs, Zy achtte zoowel het een als het ander geheel op haar weg gelegen, aangezien de wet op den leerplicht het schoolverzuim, dat, mede door haar werkzaamheid, reeds tot een minimum was teruggebracht, strafbaar heeft gesteld en elzoo haar zorg voor geregeld schoolbezoek overbodig was geworden. Terwijl nu in den loop des jaar8 op „Mathesis Scientiarum Genitrix" 21 en op de Practische Ambachts school 15 leerlingen voor haar rekening werden geplaatst, werd de Herhalingsschool onzer Yereemging, onder de goede Jelding van de heeren v. d. Jagt en Bremer, lederen Zondagmiddag van 12 uren tot halftwee gehouden, bezocht door 57 leerlingen, n. 1. 39 jongens en IS meisjes. Yan dezen werden, nadat zy drie jaren of langer de lessen ge trouw hadden bezocht, 14 leerlingen met prijs en vereerend getuigschrift ontslagen. Aan den heer v. d. Jagt, die Yan de oprichting af steeds met yver en toewyding 25 jaren als hoofd is werkzaam geweest, werd als bewijs van hulde een biyvend aandenken vereerd. Tot beoor deling van het herhalingsonderwijs, in vereenigmg met de stadsscholen, had weder als ten vorigen jare een feesttochtje plaats en wel op den 11 Juli, waarvan toen tertyd in dit blad reeds melding is gemaakt. Nog dikwijls spreken de kinderen over dien heerlijken tocht. Later werd aan sommigen hunner nog een verrassing bereid. Door vrienden van de jeugd en yan het herhalings- onderwijs waren geschenken gegevon in den ▼orui yan mooie ingebonden boekjes. Aan gezien er evenwel meer kinderen dan ge schenken waren, werden allen uitgenoodigd een beschrijving te geven van den feesttocht. Wie dit het beste hadden gedaan, kregen een prys. Dat een en ander de liefde voor de herhalingsschool in de harten der kinderen moot opwekkenen een prikkel zijn om haar ge- trouw te bezoeken, valt niet te betwijfelen. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer Yeilbrief Sr., bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen 788.34®, do uitgaven 782.63, dus een batig saldo ad f 5.71s. De rekening, door een commissio nagezien, werd in volmaakte orde bevonden. Aan den penningmeester werd door den Voor zitter harteiyk dank toegebracht voor zijn goede administratie; de bolangen der Ver eenigmg werden hem opnieuw aanbevolen. Het aantal leden bedraagt thans 204 en )8, helaasi telken jare afnemende. De aftredende leden van het Hoofdbestuur dr. H. G. Hagen, H. O. Coebergh, L. Veilbrief en A. J. Corts werden herkozenin plaats van den heer Helling, aan wien wegens zijn ver trok naar Den Haag een eorvol ontslag was verleend, werd met algemeene stemmon be noemd de heer S. Kutsch Lojenga. Mot genoegen mag alzoo hot Hoofdbestuur op zyn werkzaamheid gedurende het afge- lóopen jaar terugzien. Moge" het In het belang van het zoo noodzakelijke herhalingsonderwijs en het hoogst nuttige vakonderricht door alle vrienden van de jeugd en haar opvoeding krachtig worden gesteund I Het Hoofdbestuur der Veroeniging voornoemd, Dr. H. G. Hagen, Voorzitter. E. Kruisjnga Dzn., Secretaris. Leiden, 1 Maart 1901. Frankryk. De Kamer van Appèl voor strafzaken te Parijs heeft het vonnis bevestigd, waarby Druraont, als directreur van de „Libre Pa role", en zijn medewerker Raphaöl Viau, elk tot 10,000 fr. schadevergoeding veroordeeld zyn, benovens tot twintig inserties, wegens laster van Henri de Rothschild. De Groothertog van Mecklenburg-Schwerin heefc Donderdag afscheid genomen van de Hoogeschool te Bonn, ten einde de regeering van zyn land te gaan aanvaarden. In de Senaatszaal werd hem door den rector met ©en toespraak de bul overhandigd. De „Post" verneemt dat binnenkort by den Ryksdag een wetsontwerp ingediend zal worden tot den aanleg van een spoorweg, die Dar-es-Salam met het binnenland van Duitsch Oost-Afrika moet verbinden. Ook de Landdag van Meiningon heeft 850,000 mark bestemd voor den bouw van arbeiderswoningen. De koning van Engeland vertoefde gister morgen van 11 uren af by keizerin Frie- drich en vergozelde haar later op een tocht door het park. Do kroonprinses van Grieken land keert Vrydag naar Athene terug. ItnJJë* Giolitti, do minister van binnenlandsche zaken, laat ean ondeizoek instellen naar do oorzaken van de laatste agitaties onder de boeren in Apuliö. De bladen geven over de onlusten nog de volgende byzondorheden. Te Nardo is de bevolking in optocht naar de bezittingen van den grootgrondeigenaar Degrandi getrok ken, en is daar op eigen gezag begonnen, het land te bewerken. Vervolgens gingen zy naar den eigenaar van den grond en eischten, dat hy hun werk betalen zou. Toen de eige naar hierop niet inging, trok de troep, nog met een duizend tobbers versterkt, schreeu wend en dreigend, het land door. De ruiten van hot huis van Degrandi werden ingewor pen; daarna onderging het raadhuis hetzelfde lot. De politie, die een paar der belhamers in arrest nam, maakte, dat de verontwaardi ging ten toppunt steeg. De razende menigte ontzette de gevangenen weer. In den namid dag kwam er versterking van troepen, waar door de bevolking kon in bedwang worden gehouden; maar de rust is nog niet terug gekeerd. De Koning heeft aan den minister van binnenlandsche zaken Giolitti f 50,000 gegeven, ter verdeeling onder hen, die door den strengen winter het meest hebben geledon. Qroot-Brltnnnlft Het ministerie van oorlog heeft by het Lagerhuis een aanvulllngs-krediet voor de oorlogskosten in Z'tid-Afrika aangevraagd van 3 millioon poncon sterling, waarvan 2 millioen voor paarden en 1 millloen voor leef tocht, een en ander tot 31 Maart, het einde van het dienstjaar. Tachtig Russische werklieden, aan den arbeid by de tentoonstellingsgebouwen te Glas gow, hebben onder eischen van hooger loon, het work gestaakt. Oostenryk-Hong;. Monarchie. Naar men meent, zal de Oostenryksche Ryksraad de volgende week tot het najaar verdaagd worden. De Kamerzitting van gisteren werd geheel Ingenomen door obstructioni3tische rode- neeringen. Het besluit om in geheime zittingen de in terpellate van de Al-Duitschers te behande len, deed Wolff uitroepen, dat de Al-Dultschors een volgenden keer het obstructioniame in practyk zullen brengen. De keizer van Oostenrijk heeft den Franschen minister van handel, den socialist Millerand, met het grootkruis der Leopolds orde begiftigd. De onderscheiding staat nog in verband ni6t de wereldtentoonstelling te Parys. Portugal De Koning woonde gisteren te Lissabon de installatie by van een portret van den Duit- schen keizer Wilhelm in het salon van het cavalerie-regiment, waarvan keizer Wilhelm kolonel is. De Koning bracht een dronk uit op de gezondheid des Keizers en zelde, dat hy zich gelukkig achtte, hem hulde te kunnen brengen. De Duiteche gezant wees op de goede be trekkingen tu8schen beide landen. Husland. By het bericht van den aanslag, gepleegd op den Russischen minister van onderwys, Bogolepof, toekent de „Köln. Zeitung" het volgende aan: De dader was afkomatig uit Gomel. Nu ligt ze 6tad slechts eenige uren van Kiöf af. De gissing schynt daarom niet ongegrond, dat do aanslag te maken heeft met de woelingen onder de Russische -studenten, waarvan de universiteit van Kiöf het middelpunt is. De „Times" verneemt uit St.-Petersburg, dat de Staatsraad met groote meerderheid een ontwerp heeft verworpen, dat de her vorming van heb Finsche leger in Russischen geest beoogt, dank zy Witte's wol sprekendheid, welke veertig leden van den Staatsraad mode- sleepte. Witte bestreed het legerplan voor de Finnen voornameiyk op financieele gronden. Pobedonostsef en de minister van oorlog be waarde het stilzwygen. Nu moet de voltallige zitting van den Staatsraad nog beslissen. Uit St.-Petersburg wordt gemeld, dat de oorlogstoestand opgeheven is in eenige deelen van de kustprovincie; in het noorden van Mantsjoerye is het nu volmaakt rustig, daaren tegen zou in de zuideiyke provincie de be weging tegen do Russen op bedenkeiyke wyze uit China worden aangestookt. KumeuiS, De nieuwe ministers hebben den eed afge legd. Het kabinet is nu als volgt samengesteld: Stourdza, minister-president, buitenlandsche zaken en ad interim oorlogAupelio, binnen landsche zaken; Tricesco, justitie; J. Bratiano, openbare werken; Haret, eeredienst; Calladi, financiön; Messir, landbouw, ny verheid, handel en domeinen. Ohlnfiüi Ter terechtstelling van Tsji-sioe en Soe- tsjeng-joe te Peking waren internationale troepen tegenwoordig; Fransche, Duitsche en Amerikaansche soldaten zetten do straat af, waar do twee Chineeeche waardigheidsbeklee- ders onthoofd werden. De onthoofding heeft volgens nadere be richten als volgt plaats gehad. Beiden werden, onder gelelde van Japansch voetvolk, in karren naar de plaats der terechtstolling gebracht. Tsji-sioe (de voormalige vreemdelingen hatende minister van financien) onderging zyn straf op zeer waardige wyze, stapte zonder veel hulp van de kar en scheen kalm en onver vaard. Zyn lotgenoot daarentegen maakte den indruk van geheel versuft te zyn van opium. Beiden waren in ambtsgewaad, maar zonder rang- of eeroteekenen. Naar de „Times" uit Peking over Shanghai verneemt, hebben Tsjao-tsjoe-tsjlao en Jing- niön zelfmoord gepleegd, maar het boricht komt uit Chinoescko bron, on is in dit geval nog minder vertrouwbaar dan anders. De gezanten te Peking zyn nu weer bozig met het opstellen van een lyst van provinciale ambtenaren, wier bestraffing zy zullen eischen wegens medeplichtigheid aan den Boxors- opstand. De Duitsche opperbevelhebber Waldersee seinde Dinsdag uit PekingBy den Antsoeling- pas heeft een patrouille van acht man onder luitenant Strödel een aanval van 180 man geregelde soldaten afgeslagen, waarby de Chlneezen 20 man verloren. Het Chinee8che hof heoft Joean-sji kai, den gouverneur van Sjantoeng, last gegeven een sterke troepenafdeeling af te zenden om den opstand In do provincie Kan-soe te dempen. De „Times" verneemt uit Peking, dat Rusland hardnekkig pressie op China blyft uitoefenen om het plan van een conventie betreffende Mantsjoerye goed te keuren, doch de andere mogendheden, behalve Engoland en Japan, ontraden het even krachtig. POLITIE, ACADEMIENIEÜWS. Leid en: Aan de universiteit alhier is het candidaats-e^amen in de rechten afgelegd door den heer J. F. Van Haersolte. Utrecht: Bevorderd tot arts de heer W. v. d. Hamme; tot tandarts de heer D. Snyder. Marktberiehten. Lelden, 2 Maart. Granen werden heden meeren- deels tot onveranderde prijzen verkocht. Na de vaart heropend is, hebben de zaken weer een meer geregeld verloop en was er voor enkele artikelen eenige vraag. Witte Tarwe eerste qnaliteit goed te plaateeD, voor de mindere soorten weinig attentie, dan alleen tegen voerprijzen. Rogge weinig verhandeld. Paardcnboonen en Dnivenboonon werden voor de zaai boven ge noteerde prijzen verkocht. Witte Tarwe 5.60 a 7.40, Roode 6.a 0.76, Walia-Walla a per 80 KG. Rogge ƒ4.76 a ƒ6.20 per 74 KG. Zomergerst 4.30 a 4.50, Winter- 4.10 a 4.40. Chevalier- ƒ6.a ƒ6.60 per HL. Haver 3.25 a 3.70 per 60 KG. Groene Erwten ƒ6.60 a ƒ8.per HL. Panrdenboonen ƒ6.00 a ƒ6.16 per HL. Duivenboonen ƒ6.00 a ƒ7.10 per HL. Koolzaad a por HL. Kanariezaad 6.26 a 8.per RL. Hennepzaad ƒ6.60 a f 7.per HL. Boter. Aanvoer 6130 kilogr., late qnal. per Va vat 68.— a 62.2de quai. per lU vat 62. ƒ66.late qnal. per kilogr. 1.46 a 1.65, 2do qnal. per kilogr. 1.30 a 1.40. Lange zwarte turf, geen aanvoer, 4.60 a 6. por duizend. Utrecht, 2 Maart. Op de weekmarkt waren boden 626 stuke vee aangevoerd. De prijzen waren voor •tieron 80 a 170, voor vaarzen 70 a 160, voor pinken 40 a ƒ00, voor melkkoeien 100 a ƒ210, voor kalfkooien ƒ130 a ƒ250, voor vaarskoeion 100 a 170, voor vette koeien 140 a 220, voor magere kalveren a voor nuchtere kalveren f 6 a 12, voor magere varken» 16 a 65, voor biggen f 5.— a 13.—. Deventer, 1 Maart Boter per Vg vat 26.— a 26.—, af w. ƒ23.— a 24.—, per Vi# vat 11.50 a 13.—, per KG. 1.10 a L20. Eieren f 3.— a 3.76 do 100 stuks. Meppel, 1 Maart. Aan de botermijn was heden de aanvoer 3100 K.G. Hoogste prijs ƒ1.20, laagste prijs 1.14, middenprys 1.17 per K.G. Ziwolle, 1 Maart Boter. Aangevoerd 261/8 en 117/16 v. en 2840 stukken, wegende samen 7610 KG. Prijs per Va vat 23.a 26.per KG. 1.16 a 1.35. Leeuwarden, 1 Maart. Boter. Aangevoerd 26/4, 20/8 en 7/16 v. Eerste soort 47.Kaas. Aange voerd 22,627 KG.; Nagel ƒ21.— a ƒ31.—. Schiedam, 1 Maart. NoUoring van de Beur»- «ommiBsie. Moutwijn 9.per HL. Zonder fust en zonder belaetiug. Spoeling 1.60. Noteering van de Makelaar». Moutwyn 9.60, Jenever 13.50, idem Ameterd. proef 16. Noteering van den Diatillateurebond. Montwga 9.60. Jenever 13.60, Auiet Proef 16. Hoofddorp, (Haarlemmot meer) 28 Febr. Roode wintertarwe a Jarige Tarwe Witte Tarwe ƒ5.50 a ƒ6.50, Canada tarwe a Zomer risturwe 6.76 a 6.25, Rogge 4.60 a 6.Haver 6.60 a 7.—, Cheva- liergerst ƒ4.60 a 5.—, Winlergerst 3.90 a 4.10, Zomergerst a Duivenboonen 7.a ƒ7.20, Roode Duivenboonen f 6.90 a ƒ7.10, Panr denboonen 5.50 a 5.90, Bruineboonen a Groene erwten voetstoots, op kook, Kanariezaad a Gevonden voorwerpen. Twee geldstukjes. Een overschoentje. Een gouden dameshorloge. Een portemonnaie met eenlg geld. Inlichtingen zyn eiken werkdag tusschen 12 en I uur te bekomen aan het Bureel van Politie alhier. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 4J>° 0. 40.1' Fahrenheit, hedenmorgen om 8 uren 4.5° 0. 40.1° F., 's middags om 13 uren 8° 0, ss 46.4° F., 'a namiddags om 4 uren 7A9 45.5° De oorlog tussclien Engeland on Transvaal. Over do pest to Kaapstad komen nog steeds ongunstige berichten. Hot schynt onmogeiyk te zyn, de kaffers, die in aanraking zyn gekomen met de pestiyders, geheel onder toezicht te houden en hun in- en uitgaan der stad te beletten. De gemoenten by Kaap stad nemen dan ook reeds voorbereidende maatregelen voor het geval de ziekte zich ook buiten de hoofdstad voordoet. Het officieel bericht uit Kaapstad in zake de pest, van 16 tot 23 Februari, meldt, dat er 29 ïyders van de vorige week onder behandeling waren en aan het eind der week nog 21. In het geheel waren er 7 personen aan de pest overleden. Biykbaar wordt hier het aantal sterfgevallen buiten de hospitalen verzwegen. Gisteren was er eon nieuw pestgeval te Kaapstad, on drie gevallen te Somerset-West. De koloniale regeering heoft den gezondheids dienst van de hoofdstad overgenomen. Eindoiyk is er bericht van generaal Smith Dorrien. Yolgens een Laffan-telegram uit Pretoria heeft hy ton Oosten van Amsterdam een grooto party vee, 60 paarden en 40 wagens geroofd en 80 krygsgevangenen gemaakt. Niet veel byzonders dus, na zoo langen tyd niets van zich te hebben laten hooren. Kitchener meldt er niets van. Ook French heeft weer 50 gevangenon gemaakt en vee en wagens weggehaald. De Natalsche vrijwilligers hebben bevel ontvangen zich gereed te houden, wyi men elk oogenblik huu diensten noodig zal kun nen hebben. Sir Walter Hely Hutchinson vertrekt heden van Durban naar Kaapstad, om zyn nieuwe functie van gouverneur dor Kaapkolonie te aanvaarden. De gisteren door het ministerie van oorlog te Londen openbaar gemaakte verliezeniyst bevat do namen van 4 dooden, 19 aan ziekte overledenen, waaronder 1 officier, 12 gewon den, waaronder eveneens een officier, en een vermiste. Een verlaat bericht uit Kaapstad meldt nog, dat Kruitzingor'8 commando den 24eten Fe bruari het station van Roodehoogte, tusschen Middelburg en Graaf Reinet, in brand heeft gestoken. Dit was bekend. Doch nieuw is, dat twee Engelsche colonnes onder Herbert en Göringe, die de Boeren achtervolgden, ver derop by Jackpoort in een ernstig gevecht gewikkeld werden. De afloop daarvan is niet gemeld, evenmin welke richting Kruitzinger hetzy als overwinnaar, het als overwonnene, insloeg. De Londensche correspondent van de Matin' meldt dat het ministerie van oorlog toebe reidselen maakt om vóór 15 Maart 10,000 man en 1260 paarden naar Afrika te zenden. Daarmede zullen wel geen nieuwe versterkin gen bedoeld syn, want waar zou het ministerie die vandaan moeten halen? Intusschen wor den voor dienstneming bjj de Imperial Yeomanry 15,000 plaatsen opengesteld! dus 5000 meer dan eerst bepaald was. Havas verneemt uit De Aar: De gecombi neerde strijdmacht van De Wet en Hertzog, ten getale van ongeveer 2000 man, staat nu ton oosten van Philipstown. Reuter wist Woensdag ook nog uit De Aar te seinen, dat De Wet op weg was naar Colesberg met een front, dat zich over vele myien uitstrekte, en dathy 2000 man onder zyn bevelen had. Deze frondbreedte zal wel bedoeld zyn als splitsing van den hoofdtroep in een aantal commando's, die echter met elkaar in onderling verband staan. Reuter seint nog, dat er aanwyzingen zyn, dat De Wet naar het oosten trekt om te trachten, tusschen Norvalspont en Nauwpoort door de Engelsche linie heen te breken. Kolonel Thorneycroft zet hem na uit het westen, terwyi verscheiden afdeelingen hem zullen opwachten, waar hy zich ook vertoont. Als het volstrekt noodig was, zouden de leiders en een goed deel van hun volgelingen de rivier over kunnen zwemmen, maar dat zou langsaam gaan, en het is twijfelachtig of de burgers, die toch reeds mopperen, hun leiders zouden toestaan, hen aan hun lot over te laten." Volgens de laatste berichten, voegt Reuter er by, trekt De Wet in de richting van Coles berg. Hij heeft verscheiden vergeefsche pogin gen gedaan om de Oranjerivier over te trekken, maar do rivier zal nog verscheiden dagen ondoorwaadbaar zyn. De Wets front strekt zich over verscheiden mylen uit, en hy heeft nog tal van bypaarden, maar deze geraken met den dag in 6lechter toestand. Volgens een bericht uit Oudtshoorn staan er tachtig Booren by Tweedepoort Driehoek, 36 K.M. ten noordwesten van Colesberg; ook zou zich een Boerenmacht te Raasfontein, 18 K.M. ten zuiden van dat dorp, bevinden. Den 24sten zouden do Boeren Zuidkop 30 K.M. ten zuidoosten van Hopetown, langagetrokken zyn, den volgenden dag trokken Boeren de Zuurspruit over. Generaal Parsons zou het commando van Scheepers en Fouchot verrast en opgejaagd hebben, den 20sten, by VJeikuil. De Boeren verzamelden voorraad en trokken naar Zee koegat. In den ochtend van 24 Febr. was de 21ste brigade Strydenburg binnengerukt, oven nadat de Boeren daar het post- en telegraaf kantoor hadden vernield en een groote hoeveelheid leeftocht hadden opgevorderd. Den 28sten kwam die brigade te Yiervloi aan. De dichter Björnsterno Björnson, die be noemd is tot eerovoorzitter van de Noorscho afdeeling van den internationalen vrouwenbond voor den vrede, heeft tot dit verbond een schrijven gericht, waarin hy de stoffoiyk zwakke volken verdedigt en Ibsen wegens diens vyandige houding tegen de Booren laakt. In eenige Duitsche bladen werd dezer dagen verhaald dat, toen vier jaren geleden na den Inval van Jameson in Transvaal do Duitsche Keizer het bekende telegram aan president Kruger had gezonden, de officieren van hot regiment der Koninklyke dragonders te Londen, waarvan Keizer Wilhelm kolonel 3, het portret van hun kolonel hadden bezoedeld". Thans heeft de Britsche luitenant kolonel Lindley, die destyds majoor van het regiment was, dit verhaal in een brief ten 8teliigste als onwaar gebrandmerkt. De „Frankf. Ztg." merkt op, dat volgens een ander verhaal het portret destyds niet werd „bezoedeld", maarmot den rug naar buiten gekoerd 1 Tolegrammen. „Petit BRUSSEL, 1 Maart. (R. O.) Aan de Bleu" wordt uit Utrecht geseind: Ia de omgeving van president Kruger ge looft men niet aan de overgave van Botha. En al had deze zich overgegeven, daardoor zou nog geen einde zyn gemaakt aan den oorlog, want Botha heeft niet de bevoegd heid om over een algemeene staking der vyan- deiykheden te onderhandelen. Do bevoegd heid daartoe berust by de Transvaalsche Ro- geering, waarvan de heer Schalk Burger waar nemend president is. BERLIJN, 1 Maart. (R. 0.) Graaf Waldersee meldt uit Peking van gisteren: De bereden infanterie uit Tientsin had op 25 Februari by Hinkia-tsjang, 20 kilometer ten zuidoosten van Yung-tsingh-slen, een tref fen met een rooverbonde, die met verlies van ongeveer 100 man uiteen werd gedreven. Onzerzyds twee gewonden. LONDEN, 1 Maart. (R. 0.) De legerbe- grooting voor het dienstjaar 1901/1902 Is ingediend. De uitgaven worden goraamd op 87,915,000 pd. 8t., waaronder 58,230,000 pd. st. voor oorlogsdiensten. Er is voorzien in een totale logerstorkte van 450,000 man, tegen 420,000 man in het vorig jaar. In de memorie van toelichting wordt gezegd, dat 220,000 man het permanente cyfer is; het meerdere is oen tydeiyke verhooging ten gevolge van den toestand In Zuid-Afrlka en China. Het totaal der permanente vermeerdering van uitgaven is 1,912,000 pd. et. LONDEN, 2 Maart. (R. 0.) Lord Kitchener seint d.d. 1 Maart uit Pretoria: Generaal De Wet is over de Oranje-rivier gedreven, hy heeft nu do Kaapkolonie ont ruimd. Tweehonderd man zyn krijgsgevangen gemaakt, en af en toe worden nog achter- biyvora gevangengenomen. Tachtig man van Kitchener's verkenners, door een overmachtigen vyand aangevallen, moesten zich overgeven na een langdurig gevecht, waarby zy twintig dooden en gewonden hadden, LONDEN, 2 Maart (R. 0). De „Daily Chronicle" bevat de volgende mededeeling: Hoewel de overgave van commandant-gene raal Louis Botha niet officieel is bevestigd, bestaat er alle reden om aan te nemen, dat, zoo zy nog niet inderdaad heeft plaats gehad, dit uitstel enkel daaraan ie toe te schrijven, dat er geen overeenstemming is kunnen ver kregen worden over twee ot drie punten van ondergeschikt belang. In deze meening wordt men versterkt door het bericht, dat do militaire autoriteiten wyzl ging brachten in zekere contracten, met ver schillende handelshuizen aangegaan omtrent te leveren voorraden met het oog op voort zetting van den oorlog. LONDEN, 2 Maart. (R, O.) Uit de inge diende legerbegrooting voor het dienstjaar 1901/1902 blykt, dat de berekening der kosten voor het leger in Zuid-Afrika, gebaseerd op de getalsterkte der troepen, over de vier eerste maanden van het dienstjaar ten volle zal gehandhaafd blyven en daarna geloideiyk zal worden verminderd. CRONBERG, 2 Maart. (R. O.) Do koning van Engeland is hedenmorgen, na een har'roiyk afscheid van keizerin Friedrich, over Frankfort en Keulen naar Londen vertrokken. BERLIJN, 2 Maart (R. O.) In de begrootings* commissie van denRyksdagverklaardodeStaats- secretaris op een vraag dat hij wegens het voorkomen van post in Kaapstad heden of morgen een verbod van uitvoer zal uitvaar digen. Met betrokking tot de reclame van 56 uit gezette Duitsche ambtenaren van den T^ane- vaalschen spoor, vorklaart hy dat de Engel sche regooring in principe bereid is tot schade vergoeding. Tot vaststelling der schade is een commissie benoemd, waarby oen speciaal Duitscho ge delegeerde werkzaam is. Yerder verklaart de Staatssecretaris omtrent de behandeling der uit de verwoesting van Duitsche eigendommen in Zuid-Afrika voort spruitende a<nspraken op schadevergoeding, dat het ministerie van buitenlandsche zaken zich voor oen groot aantal van dergelijke vorderingen interesseert. LEIDEN, 2 Maarl. Ook H. M. de Koningin en Prins Hendrik hadden gisteren van Hot Loo bloemen gezon den naar de nieuwe woning van li. M. de Koningin-Moeder te 's-Gravenhage. Voorts behoorde onder de vele bloemstukken een vaa de Israëlietische Ambachtsvereenïgmg to 's-Gra venhage. Aan hot eerste diner van H. M. in het Paleis in 't Voorhout waren alleen ge- noodigd jhr. De Ranitz, Intendant van het Huis van do Koningin-Moedor, on mevrouw De Ranitz. Koningin Emma betoonde zich zeer tevreden over de inrichting Harer nieuwe woning, waarvoor de werkzaamheden uitsluitend aan de binnenlandsche ny verheid waren opgedragen. Donderdag a. s. zal te Amsterdam het huweiyksge8chenk der Marine aan Koningin on Prins-Gemaal worden aangebodon. Uit Batavia wordt aan het „Hdbl." ge seind: De toestand van gonoraal Yan Heutez wordt iels boter. De beterschap maakt echter tot nu loo slechts zeer langzaam vordering. Het stoomschip „Lawoo" vertrok 1 Maart van Padang naar Rotterdam; de „Koningin- Regentes" vertrok 2 Maart van Amsterdam naar Java; do Laertes" arriveerde 2 Maart to Amsterdam; de „Statendam", van Rotter dam naar Nieuw-York, passeerde 1 Maart Lizard; de „Statendam", van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 1 Maart van Boulogne* sur-Mor; de „Merapi", van Java naar Rotter dam, passeerde 28 Februari des namiddags Sagres; do „Polyphemus", van Amsterdam naar Liverpool en Java, passeerde 27 Febr. Wight. Katwijk aan uen Ryn. De Chr. Jonge- lingsveroeniging „Jeremia 13:16a" vierde Donderdagavond in het koor dor Ned.-Herv. kerk haar jaarfeest. De beschikbare ruimte waa geheel gevuld. Na opening der vergadering door den voorzitter, ds. Bolleo, brachten secre tarie en penningmeester hun verslagen uit, beide biyk gevende, dat de veroeniging die geruimen tyd een kwynend bestaan had, zich thans in een toenemenden bloei mag verheugen. Door den 2den Yoorzittor worden den leden opgewekt tot volharding in het goede dool, tot gebod, terwyi door den secretaris in een* opstel werd aangetoond dat de Car. J.-V. in het aanzyn trad als eon planting von Gods hand. Do afgevaardigde der Gerof. J.-V. terzelfder nlaatee gaf te kennen dat hy gaarne hoopte, dat de beide Jongel.ver. alhier in navolging van de heide bonden zich op zouden makon tot samenwerking en wellicht eenmaal één mochten worden, Voordrachton, samenspraken en toespraken van afgevaardigden, afgewisseld door zangen orgelmuziek, gaven een gezelligen avond, to?- wyi af en toe gedienstige Martha's door spy's en drank zorgden voor de versterking van het inwendige van don monsch. Door vlaggen, insignes van WereldveKvond en Noderlandsch Jongelingsverbond, - ook Hare Majesteit de Koningin ontbrak nitJi was aan het vergaderlokaal een geztiljge aanblik gegeven. gemeenteraad van Leldeut Zitting t>an hedennamiddag drie uren. Voorzitter: mr. F. Was, burgemeoster. Tegenwoordig: 25 leden. Afwezig waren de heeren Kaiser, wegena. ambtsbezigheden, en Aalberse, wegens drin gende verhindering. Een overtalryk publiek woont deze zitting bjj. Aan de orde is 1°. Voorstel van den heer W. Pera en acht andere leden van den Gemeenteraad, tot intrekking van het besluit tot oprichting van een openbaar slachthuis. Do heer Van Kempen stelt voor, het vroe-, ger genomen besluit tot oprichting van een openbaar slachthuis te schorsen. Dit voorstel zal behandeld worden na be handeling van de twee punten der agenda.' Openbaar Slachthuis. De gemeenteraad alhier heeft hedennamid dag het voorstel der heeren Pera c. om het besluit tot oprichting van esn Openbaar Slacht huis in te trekken, verworpen met 16 tegon 9 stemmen. In de Öted. Werkinr. zyo opgenomen i daoen. 24 Febr. 26 26 27 28 1 Maart. 2 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag. Donderdag Vrydag Zaterdag. Yolw. pers. Kin deren. Totaal. 68 6 64 72 6 77 77 12 8è 81 11 92 79 10 89 82 14 96 72 7

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 3