N* 12584 Zaterdag 2 Maart. A«. 1901. <§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Voor de Boereo-gevangenen. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenI f 1.10.' Buiten Leiden, per looper en waar ajonten govestigd zfln 1.30 i Franco por post 1.65*. PRIJS DER ADVERTENTEËN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17J. - Grootera lettora naar plaatsruimte. Voor het incassoeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit noiiinier bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Onlangs gaf dokter Koster, krijgsgevangen op Ceylon, in de „N. Rott. Courant" te kennen, dat o.a. een bezending kaas zeer welkom zoude zgn voor z|Jn mede-gevangenen. Do Burgemeester van Bodegraven, aan dat verzoek wenschende te voldoen, vroeg aan ïiedor der in zyn gemeente wonende kaas kandelaren een Goudsche kaas van ongeveer vier kilogram en zond tevens aan de kaas handelaren in den omtrek een circulaire met verzoek ook éón of moer kazon te willen toezenden. By zeer velen viel dit verzoek In goede narde en sommigen zonden zelfs 12 stuks, zoodat een flinke bezending naar Ceylon kan verscheept worden. Mochten er onder de kaashandelaren lezers van dit blad zyn, die niet een circulaire ontvingen en die toch kaas wonschen te zen den, dan zal dit den Burgemeester hoogst aangenaam zijn. De verpakking in blazen is gowenscht, doch geschiedt zoonoodig te Bode graven, door welwillende hulp van den heer H. Goebel, terwijl de verzending geschiedt in Ovorleg met het Middelburgsche Dames-comitó. u Leiden, 2 Maart. Door de Commissie van Fabricage werd B. en Ws. blijkens haar in de Leeskamer ter inzage liggend rapport, de wensch te kennen gegeven wel te willen bevorderen, dat aan don opzichter De Ridder en aan den teekenaar Splinter gratificaties worden toegekend resp. ten bedrage van f 60 on van f 25 wegens het ttfdeliJk waarnemen door don eerstgo- noemdo van de betrekking van hoofdopzichter en door den laatste van dio van opzichter, tijdens het bestaan der vacature van hoofd opzichter ten gevolge van het aan den heer Komen verleend eervol ontslag. Aangezien beiden gedurende dien tijd uit den aard der zaak buitengewone diensten hebben gopraesteerd en zich tot de volle tovredenheid van den directeur van gemeente- horken van die waarneming hebben gekweten, acht de commissie het alleszins billijk, dat aan hen ook een buitengewone bolooning wordt toegekend. Hoewel B. en "Ws. zich niet geheel met hot in deze door do commissie ingenomen standpunt kunnen veroenigen en allerminst voorstanders zijn van het stelsel, dat aan ambtenaren, wegens elke uit den aard hunner betrekking voortvloeiende vermeerdering van werkzaamheden ook aanstonds oen extra- belooning moet worden toegekend, en onder opmerking dat do door de commissie in haar rapport aangehaalde voorbed on zeor zekor niet met het onderhavige goval op éón lijn kunnen worden gosteld, bestaat er echter by B. en Ws. geen overwegend bezwaar om aan den door haar uitgesproken wensch te gemoet •te komen. Mitsdien geven zij in overweging te beslui ten tot het toekennen van bedoelde gratificaties. Voldoende aan het bepaalde bij art. 5 der Statuten deolt het Bestuur van de Ver- eeniging „de Practische Ambachtsschool" al- hlor, don Raad der gemeente Leiden mode, dat in de algemeone ledenvergadering ter ver vanging van den heer J. van Dam, niet her kiesbaar, het volgende dubbeltal is opgemaakt: J. Roem en J. Herfst Jzn. De Raad wordt uitgenoodigd uit dit dub beltal een keuze te doen. Het bestuur der Vereeniging tot bevor dering van den bouw van werkmanswoningen bericht, dat, ter voldoening aan artikel 10 der statuten van deze Vereeniging en met het oog op het aftroden van twee door den ge meenteraad benoemde leden van het bestuur t.w. de heeren dr. A. W. Kroon en W. C. Mulder, door het bestuur van gemelde Ver eeniging aan den Raad worden aangeboden de navolgende aanbevelingslijstenlo. Dr. A. W. Kroon en mr. H. L. Drucker; 2o. de heeren W. C. Mulder en H. Paul. Naar aanleiding van het desbetreffend verzoek van de afdeeling Leiden der ochippers- vereoniging „Schuttevaór", deelen B. en Ws. mede, dat hun bij onderzoek de gegrondheid der daarin vervatte klacht is goblekon. Ook do Algemeens Havenmeester erkent, dat de schippers bij donkere avonden on nachten niet spoedig genoeg kunnen zien of de bruggen in de zoogenaamde Nieuwe Vaart alhier in beweging zijn, en in hot bijzonder wat do draaibruggen betreft, onmogelijk kunnen zien, in welke richting de brug gedraaid wordt. B. en Ws. achten hot daarom noodig, dat aan het verzoek worde voldaan. Daartoe zullen voor de Mare- en Janvossen- brug 4 petroleumlantaarns en voor de Pauw en Havenbrug 4 gaslantaarns noodig zijn, die alles te zamen een uitgave zullen ver- ei8chon van f 140. Uit den aard der zaak zullen deze kosten uit den post voor Onvoorziene Uitgaven moeten worden bestreden. Mitsdien geven B. en Ws. in overweging hen te machtiging tot een uitgave van f 140 voor het aanbrengen van nog 8 seinlichten op de bruggen in de Nieuwe Vaart en tot de vaststelling van den desbetrefFenden staat van af- on overschrijving over te gaan. Op den post voor Onvoorziene Uitgaven zijn thans nog 11,727.67 beschikbaar. BjJ een nadere lezing van hun onder No. 42 der Ingekomen Stukken opgenomen praeadvies betreffende het voorstel van Commissarissen der Stedelijke Gasfabriek tot aankoop ten bohoevo dier fabriek van een perceel aan de Westvolmolensteeg voor f 3900, terwijl het uit het schrijven van Commis sarissen bleek, dat het in de bedoeling ligt den koopprijs uit de fondsen der fabriek te kwijten bleek het B. en Ws., dat de laatste zinsnede daarvan aanleiding zou kunnen geven tot misverstand. Uit den aard der zaak toch zullen ook de voor den aankoop van het bewuste perceol aan de Westvolmolensteeg benoodigde gelden uit de gemeentekas moeten worden voldaan en uit geldleening moeten worden gevonden. Het is evenwel de bedoeling, dat ook deze gelden weder door de fabriek aan de gemeente zullen worden gerestitueerd, op dezelfde wijze als dit met de aanvullingen van het uit- breidings- en vernieuwingsfonds het geval is, en in dien zin dus uit do fondsen der Gas fabriek zullen worden gekweten. Aangezien nu do koopprijs met inbegrip der kosten zal bedragen f 4042, geven B. en Ws. alsnog in overweging: lo. over te gaan tot de vaststelling van den overgelegden suppletoiren begrootings- staat, ton bedrage in ontvang on uitgaaf van f 4042; 2o. te bepalen, dat door de Gasfabriek van het sub lo. genoemde kapifaal oen rente van 5 pCt. 's jaars aan do gemeente worde betaald en jaarlijks 5 pCt. worde bestemd tot aflossing van schuld of kapitaaldelging, aan te vangen mot het jaar 1902. Tevens maken B. en Ws. van deze gelegen heid gebruik om er op te wijzeD, dat in het voorstel van Commissarissen der Gasfabriek betreffende don bouw van een zuiverhuis oen drukfout is geslopen. De jaarlijkscho gas productie is nl. sinds do laatste uitbreiding dor droge zuivering niet met 5 pCt., maar met 50 pCt. toegenomen. Krachtens Gemeenteraadsbesluit van 28 April 1808 werd het perceel Lokhorststraat 22 ondershands verhuurd aan den heer A. Raar, meubelmaker alhier, nadat do heer J. M. Van der Iieyden, particulier alhier, zich voor do slipte betaling dor huurpenningen had borg gosteld. Thans wenscht do heer A. Raar dezo huur, welke den 30ston April a. s. expireert, weder op de bestaande condities te contiuuee- ron, ondor mededeeling evenwel, dat de heor Van der Reyden niël weder bereid is als borg voor hem op te treden. B. en Ws. schjnt dit geen overwegend bezwaar. Do huurder is tij dons den duur van hot thans ten einde loopende contract nooit in gebreke gebloven het door hem verschul digde prompt en op tijd te betalen. Bovendien kan in het contract do bepaling worden opge nomen, dat de huurder op eorste aanzegging verplicht zal zyn binnen eon door B. en Ws. te bepalen termijn tot bet stellen van een nieuwen borg over te gaan. Op grond van een en ander geven zjj in overweging bodoeld perceel met ingang van 1 Mei 1901 wederom voor den tijd van 3 jaren te verhuren aan den heer Raar, tegen eon huurprijs van f 208 per jaar en voorts onder do bestaande voorwaarden, nader met de boven aangegeven bepaling aangevuld. Weldra zal weder moeten worden over gegaan tot de openbare verpachting der stand plaatsen op de a. s. kermis, zoodat de daar voor benoodigde terreinen voor dien tyd aan den openbaren dienst zullen moeten worden onttrokken. Intusschen komt het B. en Ws. wenscheljjk voor dit jaar, in afwijking van do beide vorige, slechts een standplaats voor een stoomcaroussel te vorpachten, aangezien gebleken is, dat twoe van die inrichtingen op onze kermis geen loonend bedrijf kunnen vinden, zoodat de pacht, die ieder van de eigenaars bereid is te betalen, daardoor gedrukt wordt. Wordt daarentegen slechts éón standplaats voor een stoomcaroussel verpacht en is de eigenaar daarvan verzekerd het monopolie van die inrichtingen te hebben, dan zal hy van een zeer ruime verdienste verzekerd, maar tevens tot het bieden' van een hooge pacht som in staat zyn. "Voorts geven B. en Ws. don gemeenteraad in overweging, ter voorkoming, dat te laag wordt ingeschreven, aan de pachtvoorwaarden een nieuw artikel toe to voegen van den volgenden inhoud: Do standplaatsen worden niet gegund, indien lager wordt ingeschreven dan: voor een hippodrome f 1200 Btoomcarou886l 3000 draaimolen. 200 biograaf. 600 luchtschommel 250 slagmachine 75 Doot men dit niet, dan zullen de openbare verpachtingen, in verband met de zich meer en meer openbarende verstandhouding tus- 8chen de kermisreizigers onderling, geen reden van bestaan meer hebben. Op grond van een en ander stellen B. en Ws. voor de bedoelde terreinen, ter grootte resp. van 462, 155, 155, 878, 180, 12 en 216 Ms., gelegen de vier eerste op de Lammer markt, het vyfde op de Binnenvestgracht, het zesde op de Nieuwe Boestenmarkt en het zevende op de Boommarkt, ten behoevo V3n de plaatsing van twee draaimolens, een stoom caroussel, een hippodrome, een luchtschom mel, een elagmachine en een kinematograaf of daarmede geiyk te stellen inrichtingen, voor den tyd van 13 dagen, te beginnen met Vrydag 19 Juli en eindigende Woensdag 81 Juli 1901 aan den openbaren dienst te ont trekken en B. en Ws. tot de openbare ver pachting dier standplaatsen te machtigen onder do by Raadsbesluit van 16 Maart 1899 vast gestelde voorwaarden, zooals deze in verband met het bovenstaande nader zullen behooren te worden gewyzigd en aangevuld. De Commissie van Financiön, evenals Burgemeester en Wethouders, hoogeiyk waar- deerende het bewys van belangstelling, door wyien mr. C. M. Dozy by zyn uiterste wils beschikking tegenover onze gemeente ge geven, adviseert den gemeenteraad do voor dracht van Burg. en Weths. van 15 Februari j.l. aan te nemen en dus te besluiten tot aan vaarding van het aan de gemeente vermaakte legaat. Dezelfde commissie deelt tevens mede, dat er by haar geen bedenkingen bestaan tegen het voorstel van Burgemeoster en Wethouders tot beschikbaarstolling van gelden voor het doon van herstellingen aan het perceel Aal markt 5. Zy geeft derhalve ln overweging tot vaststelling van den overgelegden staat van afr en overschry ving ad 215 te besluiten. Had het meorendeel dor Graanbeursbe- zoekers er vrede mee, dat op 16 Februari jl. het nieuwe beursgebouw zonder plechtigheid of feesteiykheid in gebruik genomen werd, men zou er zich niet by neergelegd hebben, wanneor don hoer A. De Koster niot getoond werd hoezeer men op prys stelt hetgeen hy verrichtte tot verkryging van dit doelmatige 1 lokaal voor den graanhandel. Aan zyn initiatief is het te danken, dat burgemeester en wethcudora van Leidon door drongen werden van de noodzakeiykheid om tot de stichting van een biyvend bourslokaal over te gaan; hy woes den weg, die bewan deld moest worden om dit dool te bereiken zonder de burgery' te belasten, hy stelde zich steeds tor beschikking, wanneer de directeur van gemeentewerken by het maken van zyn bostek de wenken van een practisch man noodig had. Op het resultaat hiervan mag Leidon trotsch zijn. Toen er dan ook onder de beursbezoekers een stem opging, om aan hun erkenteiykheid uitdrukking te geven, was de by val algomeen. Het gevolg hiervan was, dat heden de heer H. H. Van Wavoren als voorzitter van het beurscomité den heer De Koster uit naam van velen aanbood de ets van Graadt van Roggen naar de schildery Twilight van H. W. Mesdag, vergezeld van een album mot de namen der gevers. De heer Van Waveren hield daarby do volgende toespraak: „Zeer geachte heer De Koster! Als oudste lid van hot bours-comltó is het voor my een waar genoegen, u, als secretaris, mede uit naam der overige leden van dat comité, alsmede ook uit naam van vele andere beursbezoekers voor uwe zoo talryke be moeiingen ter verkryging van een nieuw beursgebouw u op dit oogenblik een klein, maar lief cadeautje, zynde een ets naar onzen grooten schilder Mesdag, te mogen overhan digen, hoofdzakeiyk als biyk van erkentelyk- hoid voor uwe zoo zeer gewaardeerde mede werking ter totstandkoming van een gebouw dat oDs tot nut en de stad Leiden tot sieraad verstrekt. „Wy hopen allen, dat gy nog tal van jaren het genoegen moogt smaken den Zaterdag alhier hot succes uwer medewerking in oogen- schouw te nemen en dat het hiorby u aan geboden cadeau uwer vrienden in uw huis steeds mogo zyn en biy'ven een herinnering aan de nieuwe Beurs in „de Pauw" te Leiden l" Mogo do heer Do Koster nog lang zich verheugen in den bloei van den Leidschen graanhandel in het nieuwe beursgebouwI Het Collegium van het Leidsch Studen tenkorps, met de verkiezingen geheel ver nieuwd, is nu samengesteld als volgt: A. W. Hartman, praeaes; E. van Ketwich, abactis; B. H. Dryber, quaestor; I. F. Versteeven Jr., late assessor; en A. van Traa, 2de assessor. Aan het Postkantoor alhier en de daar onder bohoorende hulpkantoren werden go- durende de tweede helft der maand Febr. de volgende brieven en briefkaarten bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadres seerden niot besteld konden worden. Brieven: M. Arens, J. Bodyn, J. A. Bruis, mej. Six, H. J. Boelee, H. Kanefhuis, Amsterdam; Jan van Nasaaustr. 110(5stuks) 's-Gravenhage; Katoenspinpery, Helmond; Ket- tenis, Leiden; L. Sterkenburg, Rotterdam; H. v. Straalen, Utrecht; J. v. d. Meer, Zwolle. Briefkaarten: D. v. d. Kaay, 's-Gra- venhage; C. Duim, J. Zottman, Haarlem; D. v. d. Burg, SchiedamC. v. d. Meer (afzender) niet vermeld; M. Hagers, Rotterdam. Uit het buitenland terugontvangen: C. Quien, Bruxelles. Voor het exameD nuttige handwerkon zyn geslaagd de dames: H. Overdiep enE. Van der Brug, beiden uit LeidenE. Van der Lichte, uit Hillegom. Aan het postkantoor Warmond werd ge durende de maand Februari ingelegd f 6148.72, verdeeld over 126 inlagen; terugbetaald f 4251.60, verdeeld over 47 terugbetalingen. -De W met kroon op de epauletten, enz. is voor de adjudanten der Koningin, toegevoegd aan Haar Gemaal, vervangen door eon ge kroonde H. Door de heeren H. G. A. Obreen, te Leiden, en P. C. Bloys van Treslong Prins, te'e-Gra- venhago, is het plan opgevat om doormiddel van gezellige avondbyeenkomsten depersoon- ïyko kennismaking en mondelinge besprekingen der genealogen en heraldici te 's-Gravenhago te bevorderen. Het voornemen Is deze byeenkomsten maan- deiyks te houden in een nader daartoe aan te wyzen lokaal te 'a-Gravenhage. Dit plan is reeds op het eerste vernemen door ver schillende personen toegejuicht. HaarlCt.) Do lste-luit. L. F. Duymaer Van Twist, van het 4de reg. ink te Gouda, wordt ge durende de maanden Augustus en September gedetacheerd by hot korps genietroepen te Utrecht. De „Sts.-Ct." No. 51 bevat de statuten der naamlooze vennootschap: „Landbouwmaatschappy tot voortzetting der zaken, voorhoen gedreven door J. van der Broggen Az.," te Waddingsveen. Kapitaal f 350,000, in aandeelen van f 1000, alle ge plaatst. Benoemd tot directeur de heer Ph. Van der Broggen, tot president-commissaris de heor C. J. Van der Oudermeulen en tot commissarissen do heeren: K. Th. Van Riet en H. G. Oudegeest. De „Academie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen" te Rottordam is voornemens in dit jaar haar 50-jarig bestaan te vieren o.a. door het uitschryven van een achttal prijsvragen voor haar oud-leerlingen en leerlingen. De voorwaarden zyn gratis verkrygbaar by den secretaris mr. P. Baelde, Scheepmakers haven 33, te Rotterdam, op franco aanvrage. Door een viertal gedelegeerden van de Nederlandsclie kolonie te Moskou zal aan H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins- Gemaal worden aangeboden een adres van huldebetuiging. Do afgevaardigden zullen aan het Voratolyk Echtpaar naar Russisch gebruik aanbieden brood en zout. De Koning van Engeland komt heden-, Zaterdagavond, over Venloo met oen extra- trein te Vli88ingen aan, gaat onmiddeliyk aan boord en vertrekt Zondagochtend te 6 uren. Hr. Ma. pantserdekschip „Zeeland", onder bevel van den kapitein-ter-zee H. F. Kouwen- berg, is 28 Februari jl. te Santa-Lucia en Hr. Ms. pantserdekschip „Holland", onder bevel van don kapitein ter zee S. K. Sybrandi, 1 dezer te Port-Saïd aangekomen. Met 16 dozer worden de luitenant-tor-zee der 1ste klasso A. J. Van Stockum en die der 2de klasse C. J. J. Beynen geplaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord en respectieveiyk belast met het bevel over, en gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. kanon neerboot „Ulfr." De luit.-kol. C. J. Visser, commandant van de 1ste afd. mariniers, zal binnenkort den dienst met pensioen verlaten. Vad Tot leeraar (onderdirecteur) aan de kweek school voor onderwyzeressen te Nymegen is benoemd de heer A. Plaat, te Alkmaar. Lodewyk Mulder, de auteur van de „Kiesvereeniging van Stellendyk", heeft een biyspel in drie bedryven geschreven, getiteld „Op glad IJs." Hot zal binnenkort in druk verschynen. Ilaarlominermeer. Onder begunstiging van prachtig weder had Donderdag tot laat in den namiddag de hengstenkeuring plaats. 43 pracht exemplaren werden aangeboden. Een provin ciale premie van f 250 werd toegekend voor den hengst van den heer H. F. Bultman, B. Biesheuvel, de Vereeniging „Nieuw-Vennep", te Haarlemmermeer, en H. v. d. Berg te Haarlem. In het Stamboek zyn ingeschreven die van de heeren Coiyn, Middelpolder, de Vereeniging „Nieuw-Vennep" en H. F. Bultman te Haar lemmermeer. 12 hengsten van 2 jaar worden mede aan geboden. De heer J. S. Zyverden ontving een aanhoudingspremie van f 100. Hazerswoude. In het programma der uit voering van „Nut en Genoegen", op 7 Maart a. s., komen o. a. voor: „Het verhaal van een dollen hond"; „Samuel Brommel of de geschiedenis van een grooten neus"; „De grenskommies en de smokkelaars"; „Die is niet goed"; „Veldwachter en groentenboor in de klem;" „Een nacht in 't cachot"; „DeRaadsvergadering te Koekamp" en „Hard gaat-ie". We twyfelen niet, of velen zullen na het einde der uit voering zeggen: „Wy zyn biy, dat wy daar by zyn geweest." Een onzer ingezetenen meldde my, dat hy, hoewel het bygeloof verfoeiende, toch zekerheid had bekomen, dat hy een by uitstek gelukkig jaar zal hebben. De ooievaar, dio nu reeds zyn intocht in onze gemeente heoft gedaan, is nl. met open bek op hem aan komen vliegen. Volgens het aloude volks geloof zou een ontmoeting van dien lentebode, in omgekeerde richting, slechts ongeluk en ellende profeteeren. We hopen, dat de geluks- voorspelllng ook betrekking moge hebben op het lot van 'amans beide zoons, die stryderf' in de gelederen der Boeren van Transvaal ea] van wie hy sedert het vorige jaar April geen"' taal of teeken hoeft vernomen. De cursus van het voorbereidend militair onderricht werd zoowel op het Dorp als aan den Rjjndyk geopend half October 1900,! Respectieveiyk bedroeg het aantal jongelui, die aan het onderricht deelnamen, op liet eind' van iedere oefenlngsmaand In het Dorp: 23 35 31 28 28. Aan den Ryndyk: 26-27-22-18-18. Wat de trouwe opkomst en den flver dor leerlingen betrof, liet, behoudens enkele zeer gunstige uitzonderingen, die aan don Ryndyk, nogal te wenschen over. Aan 3 der 18 jongelui werd dan ook geen getuigschrift uitgereikt. De adsplranten op het Dorp verkregen alle 28 het certificaat. By het afscheidnomen sprak de luitenant hun dezo woorden toe„Voor beeldig trouw heb jelui het onderricht byge- woond; uw gedrag, uw yver en uw vor deringen waren van dien aard, dat zoowel ikzelf als de onderofficieren-Instructeurs niets dan lof hobben voor de jODgelui van Hazors- woude (Dorp)." Ten govolge van de vorst en daarop gevolgden dooi zyn onze grindwegen, die anders in de laatste jaren om hun uitmunten den toestand spreekwoordelUk geworden zyn, in zulk een slechto conditie, dat veel wagens en karren in don drassigen grond blyven steken. Een verhuiswagen, getrokken door twee flinke paarden, moest het halverwGgen den Gomoeneweg opgeven en zyn reis naar Boa- koop tot den volgenden dag uitstellen. Koudekerk. De inzameling, op don Ama- juba dag in deze gemeente gehouden door het dames-comitó, hoeft opgebracht 104.50. Ver- melding verdient zeker, dat voor dit bekonde doel, op enkele uitzonderingen na, zelfs door de mingegooden werd bygedragon. De dames kunnen zeer zeker met voldoe- ning op haar arbeid torug zien. Lisso. By de gisteren gehouden indeeling van de lotelingen dezer gemeente zyn de lotelingen A. van Aalst, B. Mastenbrook, A.' Ie Clorcq, M. van der Vossen en II. van Voorst ingedeeld by hot regiment grenadiers 1 en jagers; J. Lange void, P. J. Schoono, J. O. Vermeer en G. Hoogkamer by het 4de regi ment infanterie, en C. van der Lans bj het 2de regiment veldartillerie. j Noordwyk. Door de goede zorgen van mevrouw Quarles van Ufford hebben eenige' jongedames, met de Zuidafrikaansche en nationale kleuren getooid, op don Amajuba- dag een collecte voor de Boeren gehouden,'1 met het belangryk succes, dat de opbrengst der inzameling bedroeg te Noordwyk-Binnen f 236.28s en te Noordwyk aan Zee f 82.25, totaal f 318.53s. Noordwykorhout. De hier door oenigo knapen en meisjes gohouden Amajuba-collecte heeft opgebracht ongeveer f 50. Leiderdorp. Het bestuur van den Munniken- polder heeft den omslag voor 1900 nader bepaald op f 2.50 per hectare. Op de begrooting was f 3 uitgetrokken. Do kerkeraad en de commissie van beheer der Gereformeerde kerk, alhier, heeft tot aan schaffing van een nieuw orgel besloten, waar van de vervaardiging is opgedragen aan mej. de wed. Van Gelder, te Leiden. Gedurende het jaar 1900 werdon in doze gomeente afgegevon 75 arbeidskaarten. Met ulto. December 1900 waren 46 kaarten nog geldig. Het aantal fabrieken en werkplaatsen, waar door personen beneden 16 jaar of door vrouwen werd gewerkt, was 20. Oogstgcost. Alhier had een vergadering plaats in het koffiehuis van den heer A. F. de Rooy voor de te houden groene bloem bollenveilingen alhier. Op deze vergadering waren tegenwoordig 15 principalen, waaronder zich bevonden 4 directeuren, n.l. de heeren A. de Mooy Jr., G. Zeestraten, G. Lubbe Jz. en C. J. L. v. d. Meer. Na gehouden stemming bleek, dat de heeren A. de Mooy Jr., te Ryns- burg, en G. Zeestraten, te Oegstgeest, als hebbendo de meeste stemmen op zich ver- eenigd, tot directeuren gekozen waren. Tot notaris werd benoemd de heer J. F. S. Fryiink, te Warmond. Daarna werd overgegaan tot het benoemen eener commissie tot regeling der veiling, waarvoor gekozen worden de heeren J. Verhoef JWz., D. den Hollander Jz. on Corn. Zeestraten Gz. Nadat or nog eonige discussie over de gezameniyke belangen was gevoerd, werd de vorgadering door den voor zitter gesloten. Oude-Wetering. De Chr. Jongelings-Ver- eeuiging „Soli Deo Gloria" vierdo haar jaar feest in den avond van 28 Februari 1.1. in het kerkgebouw dor Herv. Gemeente. By- zondor groot was de belangstelling zoo van hier als elders. Ds. W. Pothoven, die met de leiding belast was, kweet zich hiervan uit muntend. Voordrachten, zang on samenspra ken wisselden elkander af, waarvan bepaald boeiden het „Transvaalsche Volkslied" en de voordrachten „Op bezoek by John Buil" en „In de Rechtzaal". Ook voor den inwendigen mensch werd zorg gedragen, oenlge damos- handen zorgden voor de noodigo ververschin- gen. Opgemerkt werden onder meer afge vaardigden van het „Militaire Tehuis" te Leiden. Een hiervoor inmiddels gehouden col lecte bracht f 4.30 op. Ds. P., die met gebed was begonnen, besloot den avond met ©en

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1