tot secretarie van Ternate, om In 1898 opnieuw benoemd te worden tot secretaris van het gouvernement van Atjeh en Onder- hoorigheden. In dien werkkring werd hy ook door zyn laatste chefs, den tegenwoordigen gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden en den tegenwoordigen resident van dat gewest, zeer gewaardeerd, met het gevolg, dat hy by byzoudere bevordering zich onlangs belast zag met de betrekking van assistent-resident van Atjeh. Alfen. By het Gemeente bestuur alhier Is Ingekomen een verzoek van de firma Yarossieau en Co. alhier, om vergunning tot uitbreiding harer vernlsfabriek. Op "Woensdag 13 Maart a. s., dos voormid dags te 11 Va ure, bestaat ten Raadhuize ge legenheid tot het indienen van bezwaren. Alkemadc. In 1900 werden hier door de geneeskundigen 130 vaccinatiën verricht. Het getal gevaccineerden beneden het jaar beliep 4, van 1 3 jaar 31, van 36 jaar 86 van 6 12 jaar 9. Bodegraven. Do rederijkerskamer „H. K. Poot", alhier, heeft Donderdagavond bewezen, dat zy over flinke krachten kan beschikken. Het publiek was zeer voldaan over de opvoe ring van hot tooneelspel „Manus de Snordor". Do rollen hierin werden, zoowel door do mede werkende dames als heeren, uitstekend ver vuld. By enkelo aangrypende tooneelen in dit stuk, zagen wy bij het publiek hier on daar zoo ter sluiks een zakdoek te voorschijn halen, om een traan weg to wisschen, wel een bewys zeker, dat er goed werd gespeeld. De dames en heeron, die het biyspel „Een kop theo" en de klucht .Verdacht" opvoer den, hadden wogens hot goede spel ook zeer veel succes; zy hebben met die twee stukjes het publiek kosteiyk geamuseerd. De zand- en grindwegen zyn alhier door den ingevallen dooi in zoo'n slechten toestand, dat zy met zware vrachten haast niot te be dden zyn. Doze week zyn er wel vier vracht wagens, die te zwaar voor den modderigen weg beladen waren, In de modder blyven steken. Voor de vacante betrekking van organist by de Gereformeerde gemeente alhier, hebben zich vyf sollicitanten uit onze woonplaats aangemeld. By koninkiyk besluit is herbenoemd tot burgemeester dezer gemeente de heer H. Le Coultre. Hazerswoude. De totale opbrengst der gehouden Amajuba-dag-collecte is f 184.27*. Een woord van oprechten dank aan de milde gevers, die van hun overvloed of van hun nooddruft een gave afzonderden voor ver drukte en van alles beroofde vrouwen en kinderen; aan de meisjes, dio het gure en Datte weder trotseerden, om haar liefdearbeid te verrichten en aan de voorgangers der onder scheidene godsdionstige gezindten, die deze goede zaak mot hun invloed en woorden steunden, is hier zeker niet misplaatst. We vertrouwen, dat de dames, die zich met de leiding der collecte hadden belast en op verzoek van onzen burgemeester het initiatief daartoe hebben genomen, zich door den goeden uitslag voldoende beloond zullen achten. Gepasseerden Woensdagavond werd de cursus der vrywillige wapenoefeningen ge sloten. Nadat de jongelieden op vorige avonden proeven van bekwaamheid haddon afgelegd voor den kapitoin en don luitenant, werd aan allen zonder uitzondering een getuig schrift overhandigd, dat hun recht geeft, om het volgende winterseizoen aan den vervolg cursus doel to nemen. Doch niet alleon de superieuren, maar ook do leerlingen gavon van hun tevredenheid blyk. By monde van Joh. Gaarkeuken werd den sergeant Wiepjes namens zyn klasse een woord van harteiyken dank toegebracht en een aardig souvenir aangoboden. De fourier Blok ontving van zyn leerlingen een gecalligrapheerde, door allen ondorteekende dankbetuiging, benevens een bewjjs van erkentelykheid. Maar ook de sergeant-majoor Akkermans, die wegens onge steldheid halverwege den cursus door den genoemden sergeant was vervangen, werd niet vergeten. Het kleine biyk van achting, dat hem werd toegezonden, strekte hem tot bowys, dat zyn flinke en degeiyke instructie, hoe kort ook genoten, tor dege op pry a is gesteld. lliilegoni. Yoor eon paar dagen had de werkman J. Schimmel alhier het ongeluk naby zyn woning aan do Wilhelminalaan te vallen en daarby zyn boen te breken. Naar wy vernemen, kon het been tot heden nog Diet gezot worden en zal do man geruimen tyd niet in staat zyn, werkzaamheden to ïunneri verrichten. Tegen den arbeider P. J. v. d. A., by de justitie niet onbekend, zal wegens diefstal van yzeren pennen proces-verbaal worden op gemaakt. Voor eon dito door hem gepleegd feit moet hy 14 dezer voor de Haarlemsche rechtbank terechtstaan. Toon de ryks veld wachter A. Hellendoorn gistermorgen by zyn dienst aan do Weeren- eteinstraat den voddenkoopman J. T., in ge zelschap van den in deze omstreken welbe kenden P. J. v. d. A. naast eerstgenoemde op diens hondenkar gozeten, zag naderen, sprong v. d. A., zoodra hy de politie zag, eenklaps van den wagen en nam hy vervol gens den looppas aan, om daardoor wellicht don veldwachter to verleiden, hem te achter volgen, en don koopman J. T. gelegenheid te geven ongehinderd zyn weg te laten vervolgen. De veldwachter evenwel, wellicht te voren Ingelicht, liet don hardlooper rustig doordra ven, en vroeg zeer leuk aan den niet zeer vertrouwbaren voddenkoopman: .heb je soms ook voor my iets extra in je wagen?" waarop de man te kennen gaf, dat hy zulks niet wist doch dat hy in zyn wagen oen pakje had ge borgen, dat hem bezorgd was door de vrouw van W. v. d. A., zynde deze laatste een broeder van genoemden hardlooper, welk pakje vyf fazanten bleek te bevatten, die daarop in be slag werden genomen. Hierop werd J. T. geverbaliseerd wegens het vervoer van wild tydens de jacht gesloten was, en vermoedeiyk zal ook wol tegen do gebroeders Van der A. voornoemd, die hoogst vermoedeiyk bedoeld wild den vorigen nacht hadden bemachtigd, proces-verbaal worden opgemaakt. oorhout. De oefeningen van het voorbe reidend militair onderricht zyn deze week ge ëindigdAan CL Van der Yoort^ alhier woon achtig, alsmede aan W. en N. Van den Berg, beiden wonende te Noordwykerhout, konden getuigschriften Model W worden uitgereikt. Verder werden nog afgegeven 10 bewfizen van toelating tot de lessen van het 2de oefeningstydperk. Onder leiding van den laten luitenant Leers werden de lessen met succes gegeven door de sergeant-majoors Hommes en Van der "Wateren, zoodat flinke vorderingen zyn ge maakt en ongetwyfeld in de maand Juni zich weder een voldoend aantal jongelieden voor deze nuttigo oefeningen zal opgeven. Naar wy vernemen, zal een lyst circu- leeren tot het verkrygen van donateurs voor het alhier op te richten ziekenfonds ten be hoeve der werklieden. Aangezien zulk fonds gewenscht is zoowol in het belang van den werkman als van den patroon, is het te hopen, dat een gunstige uitslag de pogingen moge bekronen. Flnauoioole Kroniek* Over het algemeen kan men over het verloop der Benrs tevreden zijn, hoewel, wat de Ameri- kaansche afdeeiing betroft, de koersen en de stomming niet beantwoordden aan hetgeen tegen woordig van Amerika verwacht wordt. Het bericht van de reusachtige combinatie, door Morgan en Carnegie ineengezet, veroorzaakte aanvankelijk een scherpe rijzing in Indu9trieele waarden van deze combinatie, „United-States-Steel-corporalion" genaamd, doch toen de voorwaarden, waarop de verschillende Maatschappijen daarin opgenomen zijo, meer officieel bekend werden, volgde hierop een sterke daling in staalwaardon, wat op de Amerikaansche Sporen in het algemeen een ongnnstigen invloed uitoefende, die zich ook hij ons deed gevoelen. Do Hollandsche Staatsfondsen waren niet onvast te Doemen, vooral wat betreft de 3-pCts.; ofschoon do geldmarkt der laatste dagen minder ruim was, hielden zij zich toch vry goed op prijs. Ook Metallieke n bleven onveranderd vast. Een buitengewoon goede geest bostond voor Portugeezen, voornamelijk in navolging van Parijs, alwaar de interpellatie van den minister betreffende het Convonio een goeden indruk teweeg bracht. Deze verklaarde n.l. er nooit in te zullen toestemmen, dat verder eeüige inbreuk op de Fransche belangen gemaakt zou worden, en giDg zelfs zoo ver de verwachting uit te spreken, dat Portugal op den eens genomen maatregel, die de verwerping van hot Convonio bebolsde, zou terug komen. Of die verwachting niet wat te hoog go- spannen is?! Naar het schijnt is Portugal ernstig vau plan het eeus genomen besluit on het daaruit- volgende stelsel streng en nauwgezet te hand haven, overtuigd als zij is, dat in het tegenover gestelde geval wellicht te zware offers van de schatkist zouden geëischt worden. Hoewel de omzetten in Spanjaarden zeer be perkt bleven, was de stemming vast. De Spaansche regeeriag zou voornemens zijn tot do Latynsche muntunie toe te treden. Zij zon dan willen be ginnen met zilveren munten, tot een bedrag van 400 a 500 millioen peseta's, uit den omloop to nemen, eu deze te versmelten tot staven. Deze, een marktwaarde vertegenwoordigend van onge veer 200 millioen peseta's, zouden naast de garantie van den Staat tot onderpand dienen van een goud- leening ten bedrage van 300 millioeD peseta's. Die goudleeniog plus de 106 millioen peseta's, vormend het creditsaldo van de schatkist bij de Bank van Spanje, zou gebruikt worden voor het mkoopen van de bovenvormeide zilveren munten. Dit plan zou volgens Süvela en Villaverdo met behulp van een groote buitenlandsche Bankinstel ling uitgevoerd moeten worden. Op de goede houding dor overige Europeesche Staatsfondsen maakten ltussen een ongunstige uitzondering; zij bleven by voortduring ongeani- racerd en zwak, geheel in harmonie met den oogen- blikkelijken toestand in Rusland, die verre van rooskleurig is. Voor liet grootste gedeelte komt dit voort uit de groote oorlogssommen, die tegen woordig maar al te vaak aan de schatkist ont trokken worden; daarbij komt, dat de ijzeriudustrie ten gevolge van overproductie, sterk achteruitgaat, en Jigt het dus voor de hand, dat er weldra tot het sluiten van een leening zal worden overgegaau. Het is daarom moeilijk aan te nemen, dat minister Witte een gunstig aanbod", zoo hij het noemde, vau 150 millioen fr. tegen 4'/; pCt. met een emissie- koers van 95 zoo maar zou hebben afgewezen; veeleer schijnen hem deze voorwaarden nog niet gunstig gono9g en wacht hij slechts op een voor Rusland aannemelijker aanbod. Voor Turken bestond ook al weinig kooplast. De raad van beheer der Turksche openbare schuld heeft besloten den interest niet te verhoogendit werkte minder gunstig op de hierbij botrokken fondsen, die dan ook lagere koersen aantoonen. De Nederlandsciie Z u i d airikaanscho Spoorweg waarden gaan misschien een beter tijdperk te gemoet. Niot, dat alles voor de ver schillende houders reeds ten gunste geregeld is, maar in mocilyke tijden houdt men zich zoo licht aan een stroohalmpje vast en is men ook nu in het volste vertrouwen op den goeden afloop der zaken te Londen, die thans bij de aldaar bestaande commissie voor Transvaalsche concession in onderzoek zijn. In hoeverre alles ten gunste der houders beslist zal worden, dient kalmpjes te worden afgewacht. Reeds liep te Berlijn een gerucht, dat de aandeelen van het Duitsche comité door do EDgelsche regeering a 285 pCt. zouden worden overgenomen, welk bericht echter nog niet bevestigd is. De omvangrijke ryzing droeg er het hare toe bij om do plaats gehad hebbende koersverheffing te bevorderen. De Zuidamerikaan8che markt trok in het begin der week in hoogo mate de aandacht der Beurs. Brazilianen waren zeer vast en vooral Fundings tegen hoogere koersen gevraagd. Toch viel een oogenblik eenige reactie waar te nemen, waarschijnlijk ten gevolge van het geschil met Portugal. Dit is echter van geon beteekenis, zoodat de latere koersen weer eenige verheffing aantoonen. Mexicanen haddeneen varieerendverloop, in het begin der week zeer vast met goede binnen- en buitenlandsche kooporders, kwam er gaandeweg ten gevolgo der zwakkere stemming voor Ameri kaansche Spoorwegwaarden weer meeff fonds ter markt, zoodat er een reactie intrad, weer gevolgd door plotselinge verheffing, ontstaan op het bericht, dat er buitengewoon groote koper- lagen in het distriot San Juan ODtdekt waren. Peruvians ongeveer hetzelfde verloop als Mexicanen. Columbianen, die de geheele week willig waren geweest, werden nog vaster gestemd op het berioht, dat een decreet uitgevaardigd is met het deel dea finaaeieelea toestand tab hat leed te verbeteren, hoofdzakelijk met betrekking tot de opbrengst der pachtsommen. Dominion moest veel van baar koersen prysgeven. Venezuela «veneens, de elotkoersen iets lager, ten gevolge van realisation voor binnen- laudsche rekening. De Petroleummarkt was nogal verdoold te noemen. Toondon enkele soorten als Konink lijke en Enime ook hoogere koersen aan, Palembang en Amsterdam-Rumeensohe vooral waren gevoelig Jager, de laatste in verband met loopende geruchten eener reorganisatie. Tabakswaarden waren bij weinig affaire algemeen eenigszins aangeboden, vooral M e d a n en P a d a n g-T a b a k. Mpwaarden, die aanvankelijk nogal ver deeld waren, werden toch gaandeweg hooger verhandeld, vooral N o o r d-Ce 1 e b e s, Nedorl.- Ind.-Mijnbouw en Soemalata. Over de houding der Amerikaansche Spoorweg- markt vale niet te roemen. Hoewel de markt hier zeer beperkt was, gingen de koersen toch terug onder den druk der steeds lager afkomende noteeringen van Wallstreet. Hoewel op zichzelf beschouwd een reactie niemand zou mogen verwonderen, zoo komt deze zwakke houdiüg in Nieuw-York toch wel een beetje ongodacht, omdat men algemeen van gevoelen was, dat de Ameri kanen er zich wel voor zouden wachten de markt aan haar lot over te laten, nu er nog zoo groote emissies aan de markt moeten komen. Het sterkst valt de teruggang der Union-Pacific-aandeelen in het oog; deze is wel een gevolg van de voorge nomen vergrooting van het aandeelen-kapitaal. Oppervlakkig beschouwd is er dan ook wel reden voor, wanneer men deze uitgifte als kapitaal-ver- watcring beschouwd, doch waunecr men iets dieper do zaak inziet, dan ligt het toch voor de hand, dat de contrOlo over de Southern Pacific voor den aankoop van de aandeelen, waarvan deze vergrooting wordt gedaan, voor de Union Pacific Spoorweg-Maatachappy voordeelig moet zijn, daar de voornaamste concurrent nu medebelanghebbende bij haar Maatschappij is geworden. Het komt ous voor, dat deze daling slechts tijdelijk zal zijn. Ook de daling der Norfolk en "VVeatern en Top ek a's heelt geen oorzaak, waar over men zich ongerust behoeft to makon. Wanneer de gang van zaken van den spoorweg zoo blijft, zal een herstel wel weder spoedig aanbreken. Het neemt echter niet weg, dat de reactie nu nog wel eenige grootere afmeting kan aannemen en de Amerikaansche fondsen ia het algemeen nog eenige percenten zullen moeten prijsgeven. Toch komt het ons voor, dat die aaodeelsoorten, wier huidige hooge koersen en verbcterdo koersen gebaseerd waren op hun fioancieele positie, eerlaug weder op hun vorigen prijs on daarboven zullen noteeren. Rijnlandsclie Bank. KOLONIËN» BATAVIA, 22—31 Jan. Dr. G. Snouck Hurgronje is den 31sten Januari naar Palembang vertrokken, ten einde van daar de reis voort to zetten naar Djambi, met een opdracht, betrekking hebbende op do hangende geschillen tusschen do rogeenng en de 6ultansfamilie. Onder dagtcekening van 31 Januari is aan hot „Bat. Nbld." geseind: De Smeroe toont weder verhoogde werking. Een modder- on aschregen heeft de bevolking op de helling van den berg gedeeltoiyk doen vluchten. By Moedjoer heeft zich een nieuwe krater in don borg gevormd. Do regent van Lebak heeft, als oudste rogent van Bantam, de priesters en de be volking opgowekt tot het houden van een bidstond in alle missigils der residontie om den allerhoogsten zegen in te roepen op het huwelyk dor Koningin, wolke bidstond go- houden zou worden op Vrydag, den 8sten Februari. Biykens do Java-Ct." is van den resident van Menado het navolgendo telegram ontvan gen: Politieke en gezondheidetoestand gunstig, behalve in Bolaang-Mongondon, waar het lyde- jyk verzet tegen don radja zich sohynt uit te breiden. In het Moetonsclie heeft de gowezen magaoe van Bolang met pl. m. 600 volgelingen zich onderworpen aan den radja van Moeton. Poidarawati alias Tombolotooloe is naar do Kajeliache landschappen aan de Westkust (gouveinemont Colebes on Ondorhoorigheden) gevlucht. Douwoa Dekker, Java's kampioen-wiel- ryder, zou volgens „De Loc." onlangs in Zuid- Afrika gesneuveld zjjn. Het „B. N." zegt naar aanleiding van dit bericht: Hoewel de familie hier te Batavia in geen vier maanden bericht van den moedigen jongen man ontving, is aan den anderen kant ook niets vornomen, dat het gerucht tot waar heid maakt. Wy hopen dus Douwes Dekker nog eens gezond en wel terug te zien. Van marine-zyde wordt uit Soerabaia geschreven De kapitein-ter-zee Lamie, commandant der Java-divisie, wiens gezondheid, gedurendo het verbiyf der divisio in China, roods minder goed was, zal, op advies der geneeskundige commissie, naar Nederland terugkeeren. In het gehouden stuurmansexamen zyn de vier candidaten allen geslaagd. Het diploma van lste stuurman by de groote stoomvaart behaalden do hoeren J. J. Bouman en J. Hut, terwyl aan de heeren K. Van der Zee en F. Schlotte het diploma voor 2de stuurman by de groote stoomvaart en 6tuurman by de kleine vaart werd uitgereikt. J.-JS Hr. Ms. „Sumatra" is den 16den Januari van haar tocht naar Nieuw-Guinea te Soerabaia teruggekeerd. De luit. ter zee der 2de kl. J. H. Zeeman, nog steeds in het militair hospitaal te SimpaDg in behandeling, werd uit de rol van Hr. Ms. „Holland" in de rol van het wachtschip inge schreven, zoodat die officier na herstel met een koopvaarder repatrieert. De gouvernements-veearts te Pajakombo (Sumatra's "Westkust) H. 't Hoen gaat met een jaar verlof naar Europa, wegens lang- durigen dienst. {But. iïbl.) De onlangs gepensionneerde majoor der artillerie Van Hoogstraten gaat binnenkort naar Europa. Do eerste-luitenant-kwartiermeester Van Ingen heeft verzocht en toestemming ver kregen, om in Mei a. s. deel te nemen aan het toelatingsexamen tot den intendance-cursus by de hoogere krygeschool. De heer Th. A. M. Ruye, hoofdinspecteur der spoorwegdiensten en van het stoomwezen, vertrekt, naar wy vernemen, over eenige maanden naar Europa. De ingenieur der eerste klasse by den waterstaat J. F. De Gyselaar, eerstaanwezend ingenieur der burgeriyke openbare werken te Padang, heeft eervol ontslag uit 's lands dienst gevraagd. De kapitein tor zee J. Cardinaal zal, na ruim drie jaron in Indiö te hebben doorge bracht, den 6den Februari mot de „Koning Willem Hl" der maatschappy „Nederland" naar het moederland terugkeeren. De tweede luitenant-kwartiermeester F. J. G. Janssens gaat wegens ziekte met twee jaren verlof naar Europa. Aan den tweeden luitenant-kwartier meester T. Camerling ia een spoedcortificaat uitgereikt voor een verlof, wegons ziekte, naar Europa. Professor dr. Ernst Haeckel, die den 23sten dezer met de „Prinses Amalia" naar Padang vertrok, zal eenigen tyd ter Westkust ,van Sumatra blyven en rechtstreeks van daar naar Europa terugkeeren, welvoldaan, naar wy hooren, over de resultaten van zyn ver biyf hier te lande. (Bat, 2tbl.) ATJEH. Aan een van den civielen en militairen gouverneur vah Atjeh en Onderhoorigheden ontvangen telegram wordt door de „Java Ct." het volgende ontleend: In een plaats gehad hebbend vuurgevecht by Paja Reubee sneuvelde de inlandsche fuselier Kal(jo en werd levensgevaarlijk gewond do Europeesche fuselier Van den Bogord, die sodort aan de bekomen wonden is overleden. Vorder werden de Europeesche sergeant Van de Vyvere, de Europeesche fuseliers Bakker en Lips, benevens twee Ambonneesche mare- chausseos, niet levensgevaariyk gewond. Als een vervolg op bovenstaand bericht deelde generaal Van Heutsz nog het volgende mede Troepen van Padang Tidji vermeesterden de vyandelyko stelling in Paja Reubee, waarby de vijand drie en dertig gesneuvelden, twee lilla'8, twee Beaumont- en zestig voorlaad- geweren, benevens blanke wapens en munitie, achterliet. Onzerzyds weiden een inlandsch onderofficier en twee inlandsche minderen niet levonsgevaariyk gewond. Gisteren ving de concentratie der troepen aan voor do expeditie naar Samalanga. De expeditionaue troepen marclieeren in échalons naar Moureudoe. Een Docauville-spoorbaan is gelegd naar den Glé NaDgroe, terwyi aldaar marinege8chut opgesteld is. Bij de inrichting van het bivak op den Gló Nangroe weiden onze troepen van uit Tjot Panaih door den vyand boschoteD, welk vuur evenwel door bet marine-snelvuurge8chut dadeiyktotzwygen werd gebracht. De Java-Bode" schryft naar aanleiding van bovenstaande te'.ogrammen „Paja Reubee is eon moerassige landstreek, op do grens van do VII en de V raoekiins van Pidiö gelegen, waar dus een actie onzer zyds steeds met bezwaren moet gepaard gaan." Wat de actie tegen Samalanga betreft, schryft het blad: „Een voordooi moet het worden goheetcn, dat het adathoofd Tookoe Tji, zy het ook tor elfder ure, onzo zydo koos. Dat hy een oogenblik geweifeld hoeft en timns do krachtige arm tegen zyn land moet worden aangewend, biedt ons een ander voordeel, en wei, dat thans op dezo feiten kan worden gewezen na beëindiging van do expeditie, om ook hier een registratie als elders noodzako- ïyk te verklaren, wat, zoo Toekoo Tji en zijn voik niet schuldig waren geweest, niet zonder ontevredenheid te wekken had kunnon ge schieden." Samalangan. De „Deli-Ct." bevat onder staande telegrammon uit Kotta-Radja. Van 27 JanuariGisteren vertrok liet laatste échelon. Er heerschte veel geestdrift. De troepen concentreeren zich op 29 Januari in eon groot bivak aan do Oelimrivier. Van 28 Januari: Generaal Van Heutsz en staf vertrekken heden naar Samalangan, de operation beginnen morgen. Luitenant Meyroos kreeg een schampschot in den arm. Onder dagteekening van 31 Januari is uit Kotta-Radja aan het „Bat. Nbld." geseind: De eerste zeven bentings, waartegen onze troepen oprukten, werden door den vyand ton gevolgo van ons geschutvuur verlaten. Daarna werden do bentings zonder verderen tegenstand genomen. De be vol Icing vlucht overal voor de troe pen uit. Aan een Atjeh-correspondentiein de „Deli-Ct." van 30 Januari is het volgende ontleend: In het begin van December bezocht de assistent-resident Lhong, op dien tocht ver gezeld door oen peloton cavalerie; het was voor don eerston keer, dat de cavalerie daar kwam, en zy had veel bekjks. De weg was geheel gereed en er is nu ook een aanvang gemaakt met de yzeren bruggen. Ook deze zuilen binnen een half jaar klaar zyn, zoodat het dan mogelyk zal wezen om per as van Kotta-Radja naar Lhong te rijden, een kleine 60 K.M. afstands, waarby een berg van 400 M. moet worden overgetrokken. De oude Imeum van Blang Mó, wiens zoon by zyn ontvluchting om het leven kwam en wiens tweede zoon T. Brahim vyandig is, werd met zyn vrouw en twee kleine kinderen naai- Kotta-Radja overgebracht en aldaar voor- loopig geïnterneerd, ten einde daardoor pressie op bovengenoemd bendehoofd uit te oefenen en te voorkomen, dat de vader den zoon steunt in zyn verzet, door hem telkens by zyn optreden in het Lhongsche van vivres te voorzien. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië zyn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend: Wegeng ziekte een tweejarig verlof naar Europa, aau den ingenieur eerste klasse bij den waterstaat en 'slauds burgeriyke openbare werken A. Ch. Nieuwenhuye. Benoemd: Tot ingenieur eerste klasse bjj den waterstaat en 'elands burgeriyke openbare werken, C. W. Weijs, laatstelyk die betrekking bekleed hebbende; met bepaling, dat hij wordt belast met werkzaamheden in het belang van een aan te leggen drinkwaterleiding voor de hoofd plaats Soerabaia* m hy *9» kerpe la suite wordt geveerd. Bij den post- en telegraafdienst. Tot commies tweede klasse, de commies derde klasse A. A. De Wolff; tot commies derde klasse, de adjunct-commies J. J. Van Cattonburcli; tot dorden commies ter algemcoDe secretarie de eerste lclork C. W. G. Pattiwaol van Weatevloo, mot bepaling, dat hij in zijn nieuwen rang blijft toegevoegd aan den secretaris van deu Raad vau Nederlandech-Indië. Verlengd: Met zes maanden of zoovel korter ala zal blijken voldoende te zijn, de te:mijn, waarvoor E. A. Scipio ter beschikking is gesield van den voorzitter vau den landraad te Brebos (Tegal), om met griffierswerkzanmhedon bij die rechtbank to worden belast. Gesteld: Voor don tyd van drie maanden of zooveel korter als zal blijken voldoende te /.iju ter beschikking van den voorzitter van dec Land- raad_ to Brcbes (Tegal) om te worden belast met griffierswerkzaamhedeii bij dio rechtbank, C. W. M. Bengel, thans ter beschikking van don voor zitter vau den Landraad to Soemenap. Benoemd: Tot commies op het residentie kantoor: te Cheribon, de lste klerk op het residentie kantoor aldaar, W. Toorop; te Pasoeroean, do ambtenaar op non-activiteit J. H. P. LankaD, laatst commies op het residentie kantoor te tioerubaia. Bij den Waterstaat eu 's Lands B. O. W. Ovorgeplaatst: Van de werken aan do Brantas-, Porrong- en Soerabaia-rivieien naar de hoofdplaats Soerabaia ia het belang van het onder-' zoek naar do uitvoerbaarheid van het plan om het kanaal van do benoden Soerabaia-nvior langs do leiding Kedoeng tjatjing eu liet Mangettan- kanaal naar de I'orrongrivler voor iio prauw vaart geschikt te maken, de opzichter 3uc klasse \V. J. A. Labaar; van den algemeenen raar den gewestelijken dienst in de residentie Pekalongan deopz.2dokl. F. Al. L. Willemse. Bepaald- Bat de opzichtor 3do kl. J. B. Willomsz Geeroms in do residentie Kcdiri go- plaatst blyft. Bij de exploitatie van Staatsspoorwcgcti cp Java. Geplaatst: Bij do westerlijnen de tijdelijk waarnemende adjunct-ingenienr F. A. Trosêo. Bij den aanleg van staatsspoor* e jen op Java: Opgedragen: De leiding van den aauleö der lijn Padaïarang-Krawang aan den hoofdinge nieur R. P. O. B. Wijnmalen moi Bandoeng als standplaats. Ovorgeplaatst: Naar don aanleg van da lijn Padalarang-Krawang: de bouwkundig ambte naar lste kl. H. A. Koopmaas; de tydclylce op zichter 2de kl. E. R. Scné; te tijd. opzs. 8do kl. J. C. A. Smith en O. A. Geway; de tijd. onderopz. 3de kl. F. Meyer; do tijd. teekenaar lste kl. F. K. Wieringi; de tijd. betaalmeesters L. W. F. Willemsz, H. Th- Barkmeycr en J. J. Cornelia; do betaalms. J. P. A. Koa en Ch. J. E Pond; de tijdelijke onderopz. der lste kL H. Fetdinaudus. Geplaatst: bij den aaoleg derJiju t'adalang- Krawang, eu b.-last met bet. beheer van de eerste sectie met Uaudoer.g ah standplaat, do ambte naar op non-activiteit ter beschikking P. Tli. L. Giinwis Plaat, laatst ingenieur lste kl. B. O. W.; en belast met de waarneming vau hot beheer dor vierde sectio met Krawang als standplaats, de1 tijdelijke ad;, ing. lste kJ. J. P. i'oxtor. BEPAKTEilENT VAN OORLOG. Bevor derd: Tot ritmeester bij het napen der cava lerie, de lste luit. P. 11. Lisnet. Overgeplaatst: Bij hot 9de bat., de lste luit. bij bet garnizoen van Sumatra's Oo3tkust te Sink J. ltippe; hij het garnizoens bataljon van Sumatra's Oost kust als postcommaodant te Siak, do lste luit. bij het bat. W. J. LI. E. Stuyver; bij hot linkeihait -1de bat. de ondor-luit. bij het 15de bat. W. E. A. Thomson; bij het 15de bat., do lste iuit. bij hot Jinkcrhalf 4de bat. P. J. U. Batonburg. Bij aankomst: Geplaatst bj het 5de bat., do '2de luit. uit Nederland verwacht wordende, zijndo bestemd voor den dienst hier te lande E, P. C. Scheller. DEPARTEMENT VAN MARINE. Eervol ontheven: Vau liet bevel over de Java-divisie de kapt. t. z. L. A. fl. Lamio, en hem vergund om wegens ziekte 'e vepatrieeren. Overgeplaatst: Van „Friesland" naar Hr. Ms. „Koningin Wilhelmina der Nederlanden," de kapt. t. z. W. Römer, onder eervoile oulheffiDg van het bevel over eerstgenoemden bodem, wor dende hij belast mot het bevel over de Java-divisie. Tijd. belast: Met het bevel over Hr. Ms. „Friesland," do luit.- t. z. lste kl. G. W. De Leur. Bjj het Marine-Etablissement te Soerabaia. Ontheven: Eervol van de vervulling der betrekking van onder-equipageineoster bij ge noemde inrichting, de luit. t z. der 2de kl. bij de Kon. Nederl. Marine C. L. F. Uolomeij, met bepaling, dat doze beschikking wordt geacht to zyn ingegaan op 6 L>ec. 1900. Gedetacheerd: Met ingang van 1 Februari 1901, do lait. t. z. dor 2de kl. bij de Kod. Nederl. Marino F. W. J. Groeneboom, ten einde de be trekking te vervullen van onder-equipagemeester bij genoemde inrichting. Sasseiihoim. Vergadering van den AJg. Ned. Bond van werklieden in de bioembollen-j kweokery. De voorzitter opent de vergadering en zegt,' dat, aangezien de Veroeniging thans een jaar bestaat, het hem genoegen doet, dat steeds vooruitgang is waar te nemen zoowol in ledental als in medewerking van hoogor ge- plaatsen. Als nieuwe leden werden voorgesteld en aangenomen L. Noort en H. Noort. Ingekomen was een schryven van den heer E. H. Krelage te Haarlem, waarin deze zich bereid verklaard om met den heer G. Hazeloop, rykstuinbouwleeraar te' Aalsmeer, de inge komen antwoorden op de uitgeschreven prys- vraag: „Hoe kweekt men het best Hyacin ten?" te beoordeelen. Hierna waren aan de orde de punten van behandeling voor de bondsvergadering, te houden op 2 Maart 1901 te Hillegom. Tot afgevaardigden voor die vergadering werden gekozen de heeren H. Duym, P. YanDykPz. en A. Dannys. Aangaande de contribueering door de onder- standskas wordt besloten by eon dubbele con tribueering na 3 maanden, b(j ziekte uit te keeren f 4.80, na 6 maanden f 9.60, en by een enkele contribueering na 3 maanden f 2.40, na 6 maanden f 4,80. Voorts wordt mede gedeeld dat in den loop dor maand Maart oen. spreker zal optreden met het onderwerp: „Het nut van organisatie en coöperatie". Niets meer aan de orde zyndo, wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. De burgemeester heeft de raadsleden; voor een vergadering opgeroepen te houden op "Woensdag a. s. den 6den Maart, des avonds te 7VS uur. Tot poldermeester van den Floris Vrouwe Schouten Polder alhier ia benoemd de heer C. Meyne. Ter-Aar» In deze gemeente hebben zich voor plaatsing op de kiezersiyst 1901 1902 aangemeld 69 personen, verdeeld als volgt: 27 als inwonende zoon, 26 als in dienstbetrek king^ 6 belastingkiezera* 6 huurkieeere ta 7 Bpaarbankkieattra»

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 10