1 Algemeene Vergadering BVITENLANDb Frankrijk, In de Kamer verklaarde gisteren de heer Cruppi, dat de Kamer haar prerogatief op financieel gebied moet handhaven en zich moet verzetten tegen elke door den Senaat aangenomen verhooging der credieten. Hoofdstuk VII der begrooting werd daarna met 610 tegen 20 stemmen aangenomen, in den vorm en met het eindcijfer, zooals het door de Kamers was vastgosteld. Het gebeole budget werd vervolgens mot 462 tegen 43 stemmen aangenomen. De Sonaat, aan de Kamer de verant- woordeiykheid overlatend voor de wijzigingen die in do begrooting z(jn aangebracht, heeft met 263 etemmon tegen 1 do staatsbegrooting aangenomen. Dnitvohlaud. In een veelbesproken artikel van de hoog- officieuze Russische Financieelo Bladen, dat, naar men erkende, uit den kokor van Witte kwam, kwamon verscheidene steken vooraan het adres van don rijkskanselier von Bülow, die o. a. gerekend werd tot do staatslui, „dio de verhooging van den broodprijs als eer* van hun ambtsplichten beschouwden." De half ministerieele „Norddeutsche" ver klaarde gisteren, dat von Bulow geen zin heeft om den Russischen schrijver van dat artikel (d. w. z. Witte) op dezon weg to volgen en do gewichtige belangen van Rusland en Duitschland by het onderling handelsverkeer in oen persoonlijk gekleurd debat to behandelen. De „Berliner Neueste Nachrichten" ant woordt grover, dat Rusland liever eerst zelf maatregelen moest nemen tegen zyn oigen zware hongersnooden, eèr het Duitschland hoogst ongepaste verwijten doet over ver hooging van den broodprijs, enz. Intusschen is een nieuw dreigartikel ver schenen m de half ambtelijke Petersburgsche Financieele Bode, zoodat deze heele polomiek een stichtelijke toelichting gaat vormen tol de kortelings, van officieuze zijde gogevop, verklaring, dat er heel geen misverstand bestaat met Rusland. (N. B. C.) Singapore besmet. Volgens bij de directie der „Kon. Pakot- vaart-Maatschappij" nader ontvangen telegram uit Batavia blijkt, dat Singapore opnieuw be- Bmet is verklaard. De oorlog tusschen Engeland en Transvaal. In een telegram uit Johannesburg worden de volgende bijzonderheden medegedeeld omtrent het gevecht, dat Mothuen by Hartebeestfontein gehad heeft met .Boeren, die ond9r bevel van Do Yilliera en Liebenborg moeten gestaan hebben De colonne van Methuen, die den 2den Februari van Taungs was vertrokken, om de Boeren te verdrijven uit de bergketen van Masakani, kwam den 16den te Hartebeest fontein aan, na voortdurend op marsch gohmderd te zijn en gevochten te hebben by Uitvalskop, Paardefontein, Liliefontein en Wolmaran8stad. Tusschen deze laatste plaats en Klerksdorp was de colonne voortdurend in aanraking met do Boeren. Te Brakpan maakte zy 2300 stuks vee buit. Toen zy te Hartebeestfontein aankwamen, vonden de Engelschen 1600 Boeren in oen sterke stelling, roet oen front van 16 K.M. Het gevecht wa3 Aevig en duurde zes uren, waarna de Boeren in alloryi moesten aftrekken, met achterlating van byna al hun vee. De Engelschen kregen 16 dooden, w. o. 3 officieren, en 33 gekwet sten, w. o. 3 officieren. De verliezen van de Boeren zyn onbekend, maar men vond zes '$an hun dooden op het slagveld. Volgens de „Daily Telegraph" heeft presi dent Steyn de mannen, die nog in zyn omge ving zyn (ongeveer 300, naar het heet) toe gesproken en gezegd, dat zy maar, elk op zyn eigen gelegenheid, moesten zien, dat ze weer in don Vrystaat kwamon. Hy en De Wet trokken Zondagmorgen vroeg den spoorweg over by Kraankuil (Kranskuil?), zestig myien ten noorden van De Aar. Zy trokken oostwaarts, achtervolgd door Thorneycroft en anderen, ruGt vorsche bereden troepen. Inmiddels zouden zy reeds over de Oranje-rivier zyn ontsnapt. Dit bericht heeft klaarblykelyk betrekking op het hierachter volgende vertraagde telegram uit De Aar, daar dit in hoofdzaak overeen komt met telegrammen in de Engelsche ochtondbladen van Maandag. Mevrouw Botha, die in Pretoria verbiyf houdt, is dezer dagen naar haar echtgenoot gowee8t om hem tot capitulatie over te halen. Zij is eergisteren teruggekeerd. Van den uit- Blag van haar pogingen wordt niets gemeld. Do Engelsche bladen hadden er trouwens weinig verwachting van, want zelfs van het bericht in den „Weekly Despatch" namen zy geen notitie, wat wel opmerkeiyk is, omdat onder die bladen er toch zeker zyn, die goede relaties hebben met het departement van oorlog. En wat zou het Engelsche volk hebben ge juicht, als het bericht van de „Weekly Des patch" bevestigd ware. Nu dit niet gebeurd ls, heeft de Jobstyding van Zondag vrywel al haar beteekenis verloren. Neen, men kan haar zelfs als volkomen tegengesproken beschouwen door het telegram in dit nummer uit Pretoria, dat het generaal Botha gelukt is met 2000 man naar Komati- poort te ontsnappen. Die 2000 man zullen er denkelfik boven dien wel moer zyn, want een paar duizend man heeft men zoo gauw niet geteld. Telegrammen, NIEÜW-YORK, 25 Febr. (R. O.) Heden ia te Nieuw-York de akte van oprichting ge publiceerd van oen „United States Steel corpo ration"; dit is een reusachtige combinatie van Morgan en Carnegie. Het geheele nominale Bandeelenkapitaal, tot de uitgave waarvan machtiging verleend Is van deze trust, la 3000 dollars, verdeeld in 80 aandeelen van 100 dollars per stuk, doch het kapitaal kan ieder oogenbllk worden uitgebreid. De „Herald" meldt, dat d« gecombineerde Jaarlyksche winsten der Maatschappijen, die te zaraen deze corporatie vormen, meer dan honderd millioen dollars bedragen, en dat het geheele aandeelenkapitaal van die Maatschap- pyen moer dan elfhonderd millioen dollars beloopt. LONDEN, 25 Februari R0.) Een Reuter- berlcht uit Pretoria meldt, dat Botha met 2000 man aan de vervolging van generaal French is ontsnapt en opgerukt in de richting van Komati-poort. LONDEN, 25 Februdri. (R. O.) De heer Chamberlain heeft In hot Parlement ver klaard, dat de positie van do Nederlandsch- Zuidafrikaansche Spoorweg-Maatschappy in Transvaal overwogen wordt door de commissie voor de concessies. Hy kan geen verklaring over dit onderwerp afioggen, zoo lang het rapport dier commissie niet is opgesteld en overwogen. DE AAR, 26 Februari. (R. O.) De Wet en Steyn zyn gisteren weer den spoorweg over getrokken ten noorden van Kranskuil en ten zuiden van het station Oranjerivier. Gisteren wies do rivier vyf voet. Men meldt dat zy nog steeds sterk wast. Dientengevolge zullen de Boeren haar mogoiyk niet over kunnen. Zy worden van dichtby nagezet door Thorneycroft's bereden infanterie, die van hier gisteren per spoor is vertrokken. Verscheidene andero colonnes worden, uit verschillonae richtingen, tegen De Wet samen getrokken. LORENgO-MARQUEZ, 26 Febr. (R. 0.) Het Portugeesche transportschip „Benguella" vor-' trekt morgen naar Lissabon met 633 Boeren- uitgewekonen, dio zich in September 11. te Komati-poort aan de Portugeesche overheid hebben overgegeven. Onder hen zyn generaal Pienaar en do commandanten De Villiers en De Koek. Met dit transportschip gaan enkel onge huwde mannen mee. Do „Zaïre", die omstreeks 6 Maart vertrekt, zal de gehuwde mannen met hun vrouwen en gezinnen overbrengen. Men moldt dat deze Boeren gedurende hun vc:bl(jf aau Portugal voor hun onderhoud 80 millioen reis hebben gekost. Vyf Hollanders en twee Duitschers zyn als spionnen gevangengenomen aan de gronzen, toen zy poogden door de Britsche linies te sluipen. Zy z(jn thans hier in de gevangenis. LONDEN, 26 Februari. (R. O.) Aan de „Daily Telegraph" wordt uit Do Aar gemeld, dat Maandag generaal De Wet en president Steyn dicht by Potrusville waren. De troepen vormen oen kordon van het station Oranje rivier tot Norvalspoint. Zestig verkenners van Malan trokken Richmond binnen, maar werden er door do stadswacht uitgedreven. BRUSSEL, 26 Februari. RO.) De Matin" weerspreekt, dat mevrouw Kruger, die nog altyd te Pretoria is met een gedeelte barer familie, voornemens ia zich metterwoon te Brussel to komen vestigen met president Kruger. Mevrouw Kruger is nog altyd vol vertrouwen wat hot succes der Boerenzaak betreft. 3Iarkt beriokton. Botterdam, 25 Febr. Vee. Aanroer Paarden, Veulon, Kzele, magere Runderen, 310 vette Runderen, 166 vette en groskalverou, nuchtere Kalveren, 57 Schapen of Lammeren, 598 Varkens, Biggen, Bokken of geiten. Men noteert: Vette Runderen rste qual. 64 a 2do qual. GO a 3do qual. 66 a cents, Ossen lsto qual. 61 a 2de qual. 60 a 3de qual. 56 a cents. Stieren late qual. 60 a 2de qual. 40 a 3de qual. a oente. Kalveren lste qual. 85 a 2de qual. 76 a 60 cents, alles por K-G. WegenB grooten aanvoer, handel zeer traag. Schapen lste qual. 60 a 2de qual. 60 ft cents. Handel vlug. Varkons late qual. 49 a 50, 2de qual. 48, 8de qual. 47 a cents. Licht soort 46 a 42 cents. Goede aanvoor en trage handel. Amsterdum, 25 Febr. Op de veemarkt waren aangOYoerd 487 rundoreD, van welke de prezen waren: vette koeion lste qual. 60 a 64 o., 2de qual. 66 a c., 3de qual. 52 o. per kilo; 140 molk- on kalf koeien ƒ120 a 240; vette kalveren, lste qual. 2de qual. per kilo; graskalveren a 80 nuchtere kalveren ƒ7 a lO; 7 schapen a Lammeren - a 430 vette varkons, 46 a 48 c. por kilo. Alkmaar, 25 Febr. Vee. Koeien per K.G. 0.62 a 0.63. Vetto Kalveren 40 a 105; id. perK.G. 0.75 a ƒ0.90; nuchtere ld. 8.—a 16; Schapen a vette Varkens per JLG. ƒ0.44 a ƒ0.60, magere idem 16 a 18. Rotterdam, 26 Febr. Op de veomarkt waren aangevoerd: 81 paarden, veulen, ezel, 1030 magere runderen, 770 vette runderen, 184 vette en graskalveren, 446 nuchters kalveren, 6 schapen of lammoren, varkens, 112 biggen, 2 bokken of geiten. Men noteert: Vette Runderen prima lste qual. a lste qual. 64 a '2d* qual. 60 a 3de qual. 66 a cents. Ossen lsto qual. 64 a 2de qual. 68, 8de qual. 66 cents, Stioren late auaL 60 a 2de qual. 40 a,3de qual. cents. Kalveren lste qual. 90. 2de qual. 80 a 70,3de qual. cents. Handel zeer traag. Melkkoeien 240 a 120, Kalfkoeien 280 a 130, Stieren 180 a 100, Pinkon a Graskalveren 60 a 80, Vaarzen ƒ130 ft 60, Paarden 200 a 30. Handel tamelijk. Boter. Aanvoer: 44/8 en 66/16 ton en 536 •tukken van kilo. De pryzen waren als volgt: lste qaaL 68, 2de qual. 64 en 3de qual. 60. Voor stukken van '/t kilo werd 70 a 66 ets. betaald. Bodegriiteii, 26 Febr. Kaas. Aangev. 33 wagens, te zamen 1845 stuks, wegende zn 9690 KG. Pry8 lste soort Uoudsche 26.a zwaardere a 2ae soort 22.60 a Derbykaaa, prjjs lste soort a 2de soort a Edammer Kaas, prijs 1st» soort 27.— a 2de 60ort 23.— a wagens Leidache Kaas, a het sohippond. Handel matig. Londen» 25 Februari. Ter Veemarkt zyn aange voerd: Runderen 1200, Schapen en Lammeron 7000, Kalveren Varkens 80. Pryzen: Beste Run deren 2/4 a ill, Schapen en Lammeren 3/6 a 6 eh., Varkens 2/6 a 4/6. Londen, 26 Febr. Friésohe Boter 108 a 112 sh. nom. Schiedam, 26 Febr. Noteering van de Bears- sommissie. Moutwyn 9.26 psr HL. Zender fast en zonder belasting. Spoeling 1.70. Noteering van de Makelaar*. Moutwijn ƒ10.—, Jenever 14.—, idem Ameterd proef 16.60. Noteering van den Distillateursbond. Moutwgs 10.—, Jenever 14.Amek Proef 15.60. Gemeenteraad Tan Bodegraven. do ingezetenen te danken voor aangeboden geluk- wenschon. Adjudant Van Tets. Verder is ingekomen een missive van Gedepu teerde Staten dezer provincie, waarbfi wordt mede gedeeld, dat de ryksoydroge in de kosten van het lager onderwijs over 1899 is vastgesteld op 2075, terwijl genoten is ƒ2150, zoodat ƒ75 te veel ont vangen is, welke in den volgenden dienst zullen worden verrekend. Wordt voor kennisgeving aan genomen. Aan de orde is een verzoek van mej. C. De Vlieger, verloskundige, en van mej. J.E. Wesselink, onderwijzeres aan de school van den heer Van der Schenk, om ontslag, wegens huwelijk, nit hun betrekking. Eenparig wordt aan beiden een eervol ontslag verleend, eerstgenoemde tegen 1 Mei en de lRatste tegen 15 April a s. Het Dagelijksch Bestuur wordt gemachtigd om sollicitanten op te roepen voor de betrekking van verloskundige op 250 en voor die van onderwijzer os op 575 per jaar. Naar aanleiding van een ingekomen adres van de afdeeling Alfen e. O. der Nederlandache Maat schappij tot bevordering der geneeskunst, wordt besloten sympathie te betuigen met het daarin beoogdo doel: hot tot stand brengon van een goed ingerichten en zoo uitgebreid mogelijkon zieken- verplegingsdienst. Voorgelezen worden de door do hoofden der scholen A, B en O ingediende verslagen over den toestand der school in 1900. Deze worden voor kennisgeving aangenomen, nadat do Voorzitter heeft medegedeeld dat in het leerplan voor de school in de Meye wijziging zal wordeu gebracht, zoodat ook des Maaudags school zal worden ge houden, daar het godsdienstonderwijs niet meer op dien dag gegeven wordt. Do beer Do Niet zonde in hot vervolg gaarne zien dat in alle verslagen werd opgenomen het percentagecijfer van het schoolverzuim, zooals dat voorkomt in hot verslag over school A. Wordt overgegaan tot de benoeming van leden en plaatsvervangers van stembureaus voor de stomming van leden van de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den gemeenteraad. Voor do Tweede Kamer worden gekozen de heeren Okkerso en Van der Gieson, voor de Staten de heeron De Kruyf, Van 't Riet cd Veelenturf en voor den gemeenteraad de heeren Rollman, L. Boer en Turkenburg, terwijl de hoer Van der Giesen hierbij plaatsvervangend voorzitter zal zijn. De overige raadsleden worden als plaatsver vangers in verschillende volgorde benoemd. Goedgevonden wordt hot nemen van een besluit tot af- en overschrijving op den post onvoorziene uitgaven ad f 325 voor de op 7 Februari j. 1. ge- honden schooltractatie. De Voorzitter deelt mede dat voor dit schoolfeest voor 640 kinderen is be steed ƒ441.276, terwijl 437.85 disponibel was, doch dat het batig saldo ad ƒ3.425 reeds lang gedekt was. Tevens worden voorgelezen missives van de heeren Snoek en Van der Beek. daarbij dank ba- tuigende voor de aan hunne schoolkinderen ver leende tractatie. De heer Rollman brengt een woord van dank namens de commissie voor de school van den heer Van Andel voor hot door den Raad toegestane bedrag. De Raad keurt goed, dat het marktplein op 12 April a. e. zal gebruikt worden voor do door de provincie te houden stieroDkeuring. Eveneens wordt goedgevonden een tijdelijke leening voor kasgeld aan te gaan ad ƒ2000. Niets meer aan de orde zynde wordt de ver gadering gesloten. Verliezen van hei Engelsche leger, zooals die voorkomen in de Daily Graphic". a a cO Q o o O e O o O® Jd ll N oS 25 Febr. 19 53 26 27 28 1 Maart 2 Totaal J Voorzitter, de burgemeester. Afwezig de heer Tnrkenbnrg. Opening der vergadering. Lezing en goedkeuring der notulen. De Voorzitter deelt mede, dat door hem op 7 Februari jl. aan H. M. de Koningin en Prins Hendrik een eerbiedige gelukwensch namens de gemeente Bodegraven was gezonden, waarop telegraphisch ia ingekomen: Hare Majesteit en Zjjne Koninklyk* Hoogheid dragen my op U tn LELDEN, 20 Februari. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 4.6° 0. 40.1° Fahrenheit, hedenmorgen om 8 uren 3.5° C. =r 38.8° F., 's middags om 12 uren 6.6° C. 43.7° 7.,'snamiddags om 4 uren 7° 0. 44.6° F. Blykens beschikking van den inspecteur van den genoeskundigen dienst der landmacht wordt de off. van goz. der 2de kl. W. A. A. Tuyt, van het militair hospitaal te Utrecht, met ingang van 1 Maart a. s. overgeplaatst by het militair hospitaal te Leiden. Door B. on Ws. van 's-Gravenhage is met het bestuur van het krankzinnigen gesticht „Oud-Rozenburg" een overeenkomst aangegaan, waarby de gemeente voorloopig do beschikking krygt over 100 mannen- en 92 vrouwen-plaatsen. Als een naklank van de inwyding van de kliniek van het Roode Kruis te 's-Graven- hage door H. M. de Koningin-Moeder, wordt nog gemeld dat een der belangrykste oogen- blikken van dat bezoek ook was do wensch van H. M., dat Haar zouden worden voorgesteld do zusters vier ingotal thans in het huis werkzaam en die als verpleegsters van het Roode Kruis op de slagveldon van Zuid-Afrika haar liefdetaak hebben vervuld. Toen deze jonge dochters voor H. M. ver schenen waren, liet de Vorstin zich een verhaal geven van de lotgevallen van dit viertal by den ambulancedienst in Transvaal en ontwikkelde zich een gesprek, waarby H. M. nog verschillende inlichtingen vroeg, die getuigden van Hare groote belangstelling in de verrichtingen van het personoel van heb Roode Kruis in tyd van oorlog. Hot door den gemeenteraad van Gro ningen tot de Regeering te richten adres in zake de slac'nthuis-quaestie strekt om H. M. do Koningin te verzoeken zoo spoedig mogoiyk aan de Volksvertegenwoordiging voor te leg gen een wet tot wyziging van art. 4 al. 2 der Hinderwet, zóó dat een interpretatie van dat wetsartikel als door den Hoogon Raad is gegeven, onmogeiyk wordt. Het stoomschip „Admiral" (thuisreis) vertrok 23 Febr. van Zanzibar; de „Berge- dorf," van Java naar Amsterdam, vertrok 26 Febr. van Genua; de „Duisburg," van Java naar Amsterdam, arriveerde 24 Febr. te Colombo; de „General" (uitreis) arriveerde 24 Febr. te Mozambiqne; de „Herzog" (thuis reis) arriveerde 24 Febr. te Lissabon; de „Kanz ier" (thuisreis) vertrok 25 Febr. van Port-Said; de „Koning Willem II", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 26 Febr. Point de Galle; de „Madura", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 20 Febr. van Suez; de „König" (uitreis) vertrok 23 Febr. van Lissabon; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amster dam, passeerde 26 Febr. Dungeness; de „Stor- fond" (Holland Amerika-iyn), arriveerde 25 Februari van Amsterdam te Newport News; de „Polyphemus" vertrok 26 Febr. van Amster dam naar Java via Liverpool. Abbenes (gem. Haarlemmermeer). Het ziekenfonds, te Hoofddorp opgericht, zal Prlna- Hendrik-fonda heeten na daarvoor ontvangon toestemming. Het concept-reglement is met een kleine wyziging vastgesteld. Hot voorloopig bestuur bestaat uit de heeren P. Borst, C. P. v. d. Geest, P. H. J. de Groot, W. C. De Hey, R. Krabbendam, D. Molenaar, A. C. Van Nieuwenhuizen, H. Pos en O. Van Zyverden. Tot 10 Maart kan men zich als lid laten inschry'venby het voorloopig bestuur. Personen boven de 60 jaren worden alsdan niet meer als lid opgenomen. Er zal een vergadoring worden uitgeschreven tot vormiDg eener commissie van toezicht, gevolgd door een ledenvergadering tot het kiezen vaneen bestuur. De twee hofsteden van den heer H. F. Bultman, te Haarlemmermeer, groot 48 H.A. bouw- en weiland, gelegen aan don IJ weg aldaar, hebben by opbod kunnen opbrengen 49,200. Hoeve 1, ingezet op 20,000, is ge kocht door den heer H. F. Bultman Hz. voor ƒ23,100. Hoeve 2, ingezet op f 29,200, is opgehouden op ƒ30,100. Hazorswoude. Ingelanden van den Oost en Weetgeerpolder zullen a. s. Woensdag, 27 Februari, des voormiddags te Huren,een vergadering houden ton huize van den kastelein J. Boers, aan den Ryndyk, ter bespreking van de bemaling van de landery en van den Ambachts polder. Do watermolen in den Ambachtspolder staat reeds gemimen tyd stil en de belangrijke onkosten, aan de reparatie verbonden, zouden de lasten van dien polder onrustbarend ver- hoogen, terwyl die van den Oost- en Westgoer- polder door een broederlyk samengaan niet onaanzienlijk zouden verminderd worden. Ais men nu hot veel gebruikte spreekwoord, dat zooveel zeggen wil als dat ieder zyn eigen zaakjes moet klaar zien te spelen, bywyze van proefneming een jaartje of wat buiten werking wilde stellen, zouden de resultaten der ingelandenvergadering wellicht later blijken, in alle opzichten bevredigend te zijn. Leiderdorp. Ten gevolge van den slechten toestand, waarin do weg, welke van Leider dorp naar Hoogmado voert, verkeert, zakte de petroleum wagen van de firma Creyghton, te Leiden, zoo diep in de modder, dat de wagen, bespannen met twee flinke paardeD, den weg niet kon vervolgen. Hoewel hot den bestuurders en eenigen voorby gangers met veel moeite mocht gelakken den wagen eon eindje voort te duwen, waren de bestuurders toch genoodzaakt terug te keeren. Het is te hopen, dat in den toestand van dezen druk bereden weg, in onderhoud by de erven C. Sprong, die daarop tol heffen, spoedig verbetering worde gebracht. Lisse. De lust tot werkstaking schyntook in deze gemeente onder de bloemistknechts een aanvang te nemen. Wy vernamen althans, dat 30 man van het werkvolk van de firma M. Voldhuyzen van Zanten Zonen het werk hebben gestaakt. Dit zou zyn oorzaak hierin vinden, dat 3 bestuursleden der onlangs opgerichte werkliedenvereeniging, die by ge noemde firma in dienst waren, gedaan hadden gekregen. Gisteravond ontstond er een begin van een schoorsteenbrand by O. v. d. V. Met be hulp der buren werd do brand spoedig gebluscht. Amsterdam: Bevorderd zyn tot arts de heeren A. Snoek, geb. te Rotterdam, J. Schryver Dzn., geb. te Amsterdam, en ge slaagd Is /oor het eerste gedeelte de heer A. J. C. J. P. Bakker. Aan de Yrye Universiteit is het doctoraal examen in de klassieke letteren met goed gevolg afgelegd door den heer R. Mulder Jr., uit Voorschoten. TWEEDE KAMEB, ZiUing van heden. Per telegraaf.) Legerwotten. By het voortgezet algemeen debat bleef de heer Verhei/, repliceerende, ten aanzien van den korten oefentyd meer hechten aan de opinie van de officieren, die dageiyks mot de troepen in aanrakiDg komeD, dan aan de rapporten van do divisie-commandanten, 's Ministers rede had hem ook niet duideiyk gomaakt welk aandeel do marine heeft bij mobilisatie, en uit 's Ministers mededeelingen had spr. opgemaakt dat de aangekondigde wyziging van de vestingwet geen ingrypondo verandering zal brengen tot verbetering van ons defensieplan. De vraag is echter of zonder verandering in de Nieuwe Hollandscho Water linie de verdediging geen deceptie zal opleveren. Hy meent overigens, dat de voorgestelde organisatie ruimer had behooren te zyn. De heer Tijdeman verdedigde nader het in stellen van een permanent comité van defen sie in het belang van continuïteit van gedrags- lyn, als noodig voor oen generaal delensio- plan. Hy droeg aan op een tegemoet komende houding van den Min. by de onderdeelen, o. a. door hot biyvend gedeelte te behouden. Ook uit een sociaal oogpunt is bet behouden van het biyvend gedeelte aan te bevelen, want de men8chen bobben gedurende do winter maanden een goed dak, eten en een goede 100 op den koop toe. De hoer Van Vlijmen achtte do voorgc-stolde landweer uit oen maatschappoiyk oogpunt onbillyk en van militair standpunt onvoldoende. Naast het staando leger moet men bobben oen reserve-volksleger, dat goleidelj k en ge stadig in vredestijd wordt geoefend. De landweer kan spr. niet accepteeren en hy zou wenscnen, dat men de wotten kon separeoren in dien zin, dat thans de miiitio- wot worde afgehandeld on hot voorgestelde organisatieplan tot later uitgesteld. Do hoer Van Bylandt (Apeldoorn) weiischte met den lieer Lohman oen commissie cm de Kamer in te lichten over bezuinigingen op oorlogsgebied; en voorts drong hy aan op overlegging van do rapporten omtrent den verkorten diensttijd by do bereden wapene. De heor De Ra* bestreod nader don ver korf en oefentyd on betoogde nader, dat het veldleger onvoldoende is. Hy hoopte echter, dat door wijziging de wetten voor hem aan nemelijk zullen worden. De hoer Seret bleef voorstaan een vierdo divisie op te nemen in vredessterkio. Hij bestreed oen volksleger en verdedigde een staand leger, dat, getuige ons Indische, energie, geest en zelfvertrouwen kan bezitten; De heer Troelstra verdedigde, namens zyn partygenooten, hot standpunt der socialisten in de militaire quaestie, z(jnde de socialistische motie, op het Amsterdamsche congres m 1898 aangenomen. De heer Euyper heeft zyn zienswyze vol gehouden. De heer Van der Ztoaag is opge komen tegen do inconsequentie van den heer Lieftinck, die zynerzyds ontkende ooit betwist te hebben, dat het Vaderland verdedigd moet worden. Na het Regeoringsantwoord werd het alge meen debat gesloten. BesloteD werd morgen het sectieonderzoek Schoolwet-herziening te doen aanvangen. Daarna zijn aan de orde de interpellatie Van Bylandt over consul Pott, en die van den heeiDrucker over abattoirs. HILLEGOM. Gehuwd: A Van Beaumont en M. C. Van Biezen. Bevallen: K. Kingma geb. De Koekkoek D. A. F. Zandbergen geb. Wagemans Z. M. Schniede- wind geb. De Graaf Z. C. Kool geb. Alders Z. B. A. Galjaard geb. Van der werff D. M. Aangeenburg geb. Elfring Z. ADYEBTEÏÏTIEH. Heden overleed, zacht on kalm, in den ouderdom van ruim 78 jaren, myn geliefde Echtgenoot, de Heer M. KEIJZER. Wed. M. KEIJZER, geb. C. Van Eqmond. Leiden (Hooge R(jndyk No. 8). Algemeene kennisgeving. 1763 8 Heden overleed, zacht en kalm, in den ouderdom van ruim 78 jaren, onze geliefde Zwager en Oom, de Heer M. KEIJZER. Uit aller naam, A. VAN EGMOND. 1764 7 J. KROMHOUT. Heden overleed, na een kortstondig doch zacht en kalm lydon, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Echt genoot, Vader, Zoon, Behuwdzoop, Broeder en Behuwdbroeder, NICO- LAAS JACOBUS SMIT, in den ouderdom van 24 jaren. 1788 11 Uit aller naam, Wed. A. SMIT Terpstba. (Ryndykstraat No. 105.) Leiden, 26 Februari 1901. Heden overleed, te Schovoningen, tot diepe droefheid van zyn eenigo Zustor, de Heer JACOB JOH AN PIETER TICHLER, in den ouderdom van 51 jaren. Volstrekt eenige kennisgeving. Bezoeken kunnen wegens ziekte niet worden afgewacht. 1781 8 Heden overleed te Endegeest onze geliefde Echtgenoot en Vader de Heer F. 0. A. GEHRICKE, in don ouderdom van 64 jaar. Wed. F. C. A GEHRICKE, geb. Knüivbrs. L. O. GEHRICKE. M. J. GEHRICKE. Rotterdam, 26 Februari 1901. (Visch8teeg 14.) 1770 11 Eenige en algemeene kennisgeving. By deze betuigen wy onzen harte- lyken dank voor de vele bewyzen van belangstelling, by ons 35-jarig huwe- ïyk ondervoeden. K MEIRINK en Echtgenoote. LhdeNj Oude Vest 215. 1760 6 De Heer en Mevr. LOMMELAARS Lamoraal Wichers betuigen hier door hunnen dank voor de belang stelling, b(j de geboorte hunner Dochter ondervonden. 1769 6 Klaaswaal, 26 Februari 1901. Voor de vele blyken van deel neming en belang6telliog, ondervonden in de dagen van ziekte alsmede by het overlyden van onze goliefde Dochter, Zuster, Behuwdzuster en Tante ADRIANA MARIA, betuigen wy onzen harteiyken dank. Uit aller naam, C. COLPA. A. M. COLPA .Taoobs. Leiden, 26 Februari 1901. (Heerengracht 116.) 1780 12 Voor de vele bewyzen van deel neming, ondervonden bij het overly don van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwdzoon, Broeder en Zwager, be tuigen wy onzen harteiyken dank. Mede namens verdere Familie: Wed. A. v. ITERSON, 1776 9 Van Delft. Rijnsburo, 27 Februari 1901, van 1787 13 „de Leidsche Vereeniging lol hev. v. Geregeld Schoolbezoek". Donderdag den 28sten Fe bruari 1901, 's avonds hulfnegea, in een der zalen vaü „'t Nut1'. Het Hoofdbestuur: Dr. H. G. HAGEN, Pres. E. KRUI SIN GA Dzn., Secr. Zooeven verschoen en is gratis en franco verkrygbaar: BAD NEVEN1UR, zyno resultaten en plaatselijke gesteldheden, eveealsvoorscbrifteu voor Lijders aan suikerziekte en hunne voe ding naar de nieuwste onder vindingen te zamen gesteld door FRANZ SCHROEDER, eigenaar van het Grand HOtel Flora, Bad Neuenuhr, 1785 11

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 3