Jl* 12578 "Zaterdag 33 U*el>riiari. A0. 1901. (Boze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomtuer bestaat uit DBIE Bladen. Eerste Blad, Leiden, 23 Februari. De grooto doods van Rostock. i PRIJS DEZER COURANT: Voor Loiilon por 3 maandon. f I.IO.' Buiten Leiden, per looper en waar agonton gevestigd z(Jn 1.30 Franco per post 1.65' PRIJS DER ADVERTENTILN: Van 1 8 regola f 1.05. Iedoro regel i i f 0.171. Grooter» letters naar plaatsruimte. Voor het i; s?eerc:i buiton de stad wordt 0.05 berekend. Do door don heor W. Pera in de jongst- gohouden Gemeenteraadszitting in uitzicht gefltelde motio luidt als volgt: Aan den Raad der Gemeente Leiden. Ondergeteekenden hebben de eer, de navol gende motie voor to stollen: „Ue Gemeenteraad, overwegende, dat ingo- „volge hot jongst* arre6t van den Hoogen „Raad betreffende Art. 4, 2a Hinderwet, de „oprichting van een slachthuis met slacht- dwang rechtens onmogelijk is, „trekt het vroeger genomen besluit tot toprichtiDg van een openbaar slachthuis in." Een bijzondere toolichticg heeft deze motlo wel niet noodig. Do Raad heeft indertijd Burg. en Wotha. uitgenoodigd plannen te ontwerpon voor do oprichting van een openbaar slachthuis te Leiden. Deze opdracht is geschied in de veronder stelling, dat het Gemeentebestuur bevoegd tvas, den Blagers te verbioden elders dan in het gemeentoliJk slachthuis te siachten. De Hooge Raad heeft echter, gelyk bekend, fceshst, dat Art. 4, 2a der Hinderwet aan het Gemeontebostuur dezo bevoegdheid niet geeft. De oprichting van een slachthuis met slacht- Hwang is derhalve rechtens onmogelijk; ging de gemeente derhalve thans nog tot het bouwen van een slachthuis over, dan zou zy aan groots financieelo schade en allerlei moeilijkheden worden blootgesteld. Een slachthuis toch zonder slachtdwang kan slechts zeer onzekere inkomsten goven en moet bovendien het doel, dat de voorstanders ©r van, beoogden, geheel missen. Omlergeteetteuden zjjri daaroui van mee ting, dat er thans zoer dringende redenen bestaan, om het besluit, waarby tot oprichting van een openbaar slachthuis oosioteu werd, zoo spoedig mogelijk weer in te trokken. Cp die wijze wordt toven3 vooi komen, dat nog verdere, onnoodig geworden, kosten van voor bereiding worden gemaakt. W. Pera, P. J. M. Aalberso, J. De Lange, J. P. Driesson, Kerstens, P. J. v. Hoeken, Den Houter, P. J. Mulder, A. J. v. Hoeken J.Jzn. Leiden, 22 Fobr. 1901. Ter vervanging van moj. C. L. Coolsma, die benoemd werd tot onderwijzeres aan do Chr. Dag- en Kostschool te Spannum, en van den heer B. J. Yan der Meeno, zijn benoemd aan do Chr. School voor M. U. L. O. aan den Stillen R(jn, alhier, mejuffrouw E. Uitten- broek, alhier, en de hoeren L. O. Paul, van Eoogoveen, en G. L. J. Waanders, van Overschie, die allen deze benoeming heb ben aangenomen. Hot aantal onderwijzers wordt, door dozo drie benoemingen, met één vermeerderd. Tevens kan worden vermeld, dat het onderwijzend personeel dezer school thans voor de zevende maal, 6edert 1886, wordt uitgebreid on ongerekend de leorares voor het boekhouden en de drie onderwijze ressen voor de nutttgo en fraaie handwerken, weldra uit tien vaste onderwijzers en onder wijzeressen zal boalaan. In do gisteravond gehouden ledenver gadering van de afdeellng Leiden en omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tainbouw en Plantkunde werd o. m. besloten het vijf- ©n-twintlg-jarlg bestaan der afdeeliflg in 1902 feestoiyk te hordenken. Er werd oen com missie van zeven leden benoemd om plannen hiervoor te ontwerpen. In de vragenbus was o. m. de volgende vraag: „Is het waar, zooals in de laatste zitting van den gemeenteraad beweerd werd, dat de boomen op de singels en stadsgrachten onoor deelkundig gesnoeid worden?" De heer K. "Wezel en burg, te Hazerswoude, ©en bekend boomkweeker, verklaarde zich be reid, deze vraag in do volgende vergadering in te leiden. Het bestuur is gaarne bereid op die ver gadering, b|j aan vi ago aan den secretaris, leden van den gemeenteraad te introduceeren. De Ambachtsschool te Leidon heeft weder de inschryving voor nieuwe leerlingen geopend. Op die school bestaat de gelegenheid om jongelieden op te leidon tot bekwame timmer lieden, meubelmakers, huissmeden, machine bankwerkers, vuurwerkero on huisschilders. Voor aanstaande steenhouwers bostaat ge legenheid het teekenonderwys te volgen, in hoofdzaak het ornament en hot Ietterteekenen. Teekenbohoeften, gereedschappen, materialen en eon model werkkiel wordon den leorllngen kosteloos verstrekt. De cursus duurt 3 jaren. Gedurende dien t\jd is voor de leerlingen het bezoek aan de avondschool van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Gauitrlx" verplichtend. By do stemming voor 14 gemachtigden ty) de Ned.-Heiv. Gomeente, alhier, zyn ge kozen de hoeren J. W. A. Do Hoest met A 4» Dool BMt 1032, W, met 631, Jac. Boehmer met 623, A. Kuiven- hoven mot 620, W. F. Zuurdeeg met 614, P. J. CI008 met 613, Joh. v. d. Burg met 612, J. v. Polanen (1857) met 536, W. du Pon met 425, J. W. v. Borsolen mot 423, A. B. v. Grasstek met 420, F. J. De liidder met 417 en H. Vroom met 417 stemmen. In de jongste vergadering van den Leidschen Bestuurdersbond deelde het comitó, benoemd om te trachten ondersteuning voor de werkeloozen te verkrijgen, medo, dat do toestemming tot hot houden eener collecte niet verkregen werd. De officier van gezondheid der lsto klasse L. J. Janssen worde met 1 Maart a. s. geplaatst by de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden. Do battoryen van het 2de reg. veld-art. uit Leiden en 's Gravenhage zullen van 20 Juli tot 4 Aug. tactische on schietoefeningen houden in do legerplaats by Oldebroek onder leiding van den kolonel J. J. Schluiter. By Koninkiyk besluit is, mot ingang van 1 Maart 1901, aan jhr. mr. J. Beeiaerts van Blokland, te 's-Gravenhage, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopzienor in hot arrondissement Leiden. By den penningmooster der VeroenigiDg „De Practischo Ambachtsschool" is ingekomen een gi;t van f 100 van B., wolke gift met dankbaarheid is aanvaard. Omtrent hot onderhoud van dr. Lingboek met het dagelyksch bestuur uit het hoofd- comitó van het NeJerlandsclio Iloodo Kruis kan nog hot volgende worden medegedeeld: Te Lorengo-Marquoz bevinden zich van de Nederlandsche ambulances n?g de doctoren Kaiser en Van Engelen, en de verpleegsters Schipper, Sevenhoven, Drayton Lee, De Jonge ©n Boog, ter behandeling en verp-.eging der Boerenkry'gsgevangenen. Hiervan vertrekt do art3 Van Engelen naar Nederland. By de overbrenging der Boerenkrygsgo- vangenon naar Lissabon, waarheen ook het ambulancepersoneel zich zal begeven, bostaat het voornomen, dat aldaar tor verzorging der Boeren zuilen bljjvon do arts Kaiser en do verpleegsters Do Jonge en Boog. De andere verpleegsters keoren dan terug. Het hoofdcomité zal inlusschen nog wyzi- ging in dit plan kunnen, brengen. Do nog beschikbare hulpmiddelen zullen voor de ambulance naar Portugal'3 hoofdstad meegevoerd worden. Het is dr. Lingbeek, ondanks hoihaaldo pogingen, niet mogen gelukken, verbinding te verkqjgon met do doctoren Biorons de Haan en Pameyer, en do verplegers Jeitea en Leonhard, die nog ateods by de strydonde Boeren vertoeven. De benoemingen tot ridder in de Ordo van den Nedoriandscken Leeuw van de heoren mr. Sassen, mr. Locff, mr. A. D. W. De Yrie» en mr. J. Simon van der Aa houden verband met het werkzaam aandeel door dezo heoren genomen in do voorbereiding in de wetgevende macht en do bewerking door do Regeering van do kinderwetten en de wetten op de ouderlyke macht. Als advocaat en procureur is voor don Hoogen Raad beöedigd mr. J. C. Witte veen, te 's-Gravenhage» Do vlag wapperde gisteren van de woning van den Amerikaanschen gezant te 's-Gravon hage, ter herinnering aan den geboortedag van Washington. One iand wordt op dit oogenblik bezocht door oen Japanaclie commissie, bestaande uit drie hoeren, die belast is met bet zich in velschillende ryken van Europa op de hoogte stellen van do paardènlokkery en den paar- denaankoop. De heeren vertoefden de laatste dagen in Den Haag en vertrokken hedenochtend naar Leeuwarden. De commissie bezocht mot hetzelfde doel reeds Parys en vertoefde ook in Oostenryk en Hongaryo. Benoomd is tot ridder in de Oranje- Nassau orde: de vice-consul van het diploma tiek Fransch Agentschap to Cairo, dio het Nederlandsch Consulaat te Djoddah waarge nomen he9ft. De byzondero correspondent van do „N. R. C." te Lissabon meldt, dat de Neder landsche gezant aldaar jhr. mr. Van Weede en zyn echtgonoote Donderdag door de Koningin werden ontvangen. Daarna werd de gozant door den Koning ontvangeD. Ingekomon by de Tweede Kamer is het wetsontwerp tot herziening der wet op do Invoerrechten volgens de waarde der gooderon. Do militair attaché van Amerika bU ons Hof, kolonel Wheelan, zal dezo functie neder- loggen en naar zyn land terugkeoren. Mr. J. C. Th. Heyligers, oud-hoogleeraar to Delft, is benoemd tot rechter in de gemengde rechtbank te Manseusah (Egypte). Te 's-Gravenhage is bericht ontvangen, dat te Buenos-Ayres, zyn woonplaats, over leden is de heer Paats, oud-consul by de Argentynioho Republiek, voordat die post tet eea bezoldigd consulaat-generaal werd verheven. De heer Mieling, sedert jaron directeur der Landsurukkery, zal eerlaDg zyn eervol ontslag aanvragen, Vad.) De heer J. C. Dagevos, theol. cand. te Kampen, heeft het beroep naar de Gerefor- meerde kerk te Zuid-B pierland aangenomen. Door de arrondissementsrechtbank te Zwolle is, ter vervulling der vacature van kantonrechter te Ommen, opgemaakt de navol gende alphabetische lyst van aanboveling: mr. R. F. C. H. baron Bentinck van Schoon- heeton, advocaat en procureur te Zwolle, thani kan tourGchter-plaatsvervanger mr. J. L. Frima, griffier by het kantongorecht te Harlingen; mr. N. J. "Wilkons, ambtenaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in het arrondissement Almeloo. Het stoomschip „General" (uitreis) ver trok 21 Febr. van Zanzibar; de „König" (uitreis) arriveerde 20 Febr. te Oporto; de „Koningin Wilholmina", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 22 Febr. Kaap Roca; de „Prins Willem IV" arriveerde 19 Febr. van Amsterdam te Paramaribo. Alkcmade. Op een bevolking van 4480, komen voor doze gemoonte voor op de lyst model A, ter uitvoering der Leerplichtwet, 663 kinderen, geboren in de jaren 1888 tot on niet 1S94. Benthuizen. Behoudens onvoorzione om standigheden, zal op Maandag 4 Maart a. s. alhier een lezing worden gehouden door den heer A. Bos, zuiveiconsuler.t voor Zuid-Holland to 's-Gravenhage. Jlillegoui. Op Dinsdag .,26 Febr., 's avonds te halfaciit, zal de ChrLstolftko Zangvereeniging „Asaf" een uitvoering geven In de Gerefor meerde kerk. Het bestuur van genoemde Vereeniging gaat rond met toogangebewyzen, waarvau een deel worde afgodragen aan het Trans vaal-comitó. Door den heer G- Veldhuizen v. Zanten alhier is aanbesteed het bouwen van ©en bollonschuur aan don Kennemorweg. Inge komen zyn 6 biljetten. Het werk is gegund aan den laagaten inschrijver, den hoor Z. Blaazer, te Bennebrook, voor f 2300. Huwelijk der Koaiisgln, Hot officieele programma is vastgesteld voor den intocht van H. M. de Koningin en Haar Gemaal op 5 Maart in Amsterdam on van do feestelijkheden aidaar by geiegenheid van dit Koninkiyk bezoek. Do bepalingen van deze regeling zyn in hoofdzaak gelijk aan die, welke gegolden heb ben voor den stoet, waarmede H. M. de Koningin in 1S98 by gelegenheid der plech tige Inhuldiging Haar intocht binnen de hoofd stad deed. Eén uur voor de aankomst van het Konink iyk Echtpaar zal H. M. de Koningin-Moeder met den Hertog-Regent van Mecklenburg per Hollandscbo spoor te Arasterdam arrivoeren. H. M. en de Hertog worden in heb station ontvangen en gecomplimenteerd door don oppercerernoniemeestor en enkele civiele on militaire autoriteiten. Op het perron zal zyn opgesteld een eerowacht van het 7de rog. infanterie ©n aan het paleis een ewewacht van het korps mariniers. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden zullen te 11.50 met een ©xtra-trein van den Staatsspoorweg met ge volg te Amsterdam aankomen. Op het perron van het stationsgebouw by den ingang der koninkiyke wachtkamer, wor den H. M. on Z. K. H. ontvangen on gecom plimenteerd door dezelfde autoriteiten van provinciaal, Btadsbestuur, rechteriyke macht, zoe- en landmacht, als die in 1898 by de aankomst tegenwoordig waren, zoomede door het centraal-comlté voor do feesten te Amster dam. Do Intocht, waaraan do ledon van Hr. Ms. Militaire Huis te paard deelnemen, is mode in hoofdzaak als in 1893 samengesteld, behalve dat het militair gedeelte van den stoet kleinor zal zyn, zoodat de trein voornameiyk gevormd wordt door de rytuigen met de kamerheeren, do hoofden der hofdepartementen, do hofdames, de grootofficieren, de damee du palais, de grootmeesteressen, enz. H. M. de Koningin en Hdr. Gemaal zullen gezeten zyn in ©en rytulg met acht paarden, by voorkeur, indien hot weder het toelaat, oen open koets. Ook de overige personen in den stoet zullen, zoo mogeiyk, in openrytui- gen plaats nemen. De stoot zal ditmaal den volgondon weg nemen; Sarphatistraat, Hoogesluis, Frederiksplein, Utrechtsche straat tot de Hoerengracht, Heerengracht noordzijde tot het Koningsplein, Leldsche straat tot de Keizersgracht, Keizers gracht westzydo tot de Raadhuisstraat, Voor burgwal Nz., Paleisstraat, om het monument op den Dam naar het Koninkiyk paleis. Om 12 u. 45 is er dejeuner voor de konink iyke familie en 's middags de cour van geluk- wensching. De Hertog-Regent van Mecklenburg wordt Maandag 4 Maart in de residentie verwacht, ten einde den volgondon ochtend naar Amster dam te vertrekken. De kamerheer-ceremoniemeester by HH. MM. Huis, graaf Van R&ndwyck heeft wegens gezondheidsredenen, op zyn verzoek, voor ge- ruimen tyd verlof gekregen. De functie van don heer Van Randwyck zal tydena het ELoninkiyk verbiyf te Amsterdam worden waargenomen door de kamerheeron-ceremonie- meestera H. W. J. E. baron Toets van Aiaeron- gen en jhr. Van de PoLU Nu het jubelen by de huweiyksfeesten van Hare Majesteit "Wilhelmina ten einde is, mag Rostock nog wol .eens herdacht. De Prins- Gemaal voert onder zyn titels ook dien van heer van Rostock, en in dio stad nu overleed op 28 Augustus 1646 onze allorroemrijkste Hugo de Groot, die, hier te Leiden, reeds vóór zyn twaalfde jaar aan do academie stu- deerdo, op zyn zeventiende jaar pleitte en zyn eerste boek uitgaf en wiens geheele later leven met het menschlievendo ideaal vervuld was, om allo scheuringen in do Christenheid door de aloude oenheid te vervangen. Hoe nu kwam Hugo de Groot (in de ge leerde wereld steeds Grotius geheeten) in Rostock te sterven? Laat ons dit een weinig breedvoerig verhalen! Men herinnere zich hier eerst, dat Grotius, nadat by in een boekenkist uit Loevestein, langs Gorkum en Antwerpen uit zyn gevan genis en vaderland ontsnapte, uitgeweken was naar Frankryk en aldaar door koning Lodewyk den Dortienden met allo onder scheiding aan het Parysche hof was ont vangen. Aan dat zelfde Fransch o hof nn was Grotius later afgezant van Zweden, namens koningin Christina. Elf jaren lang bekleedde hij zyn hoogen post, doch daarna zou hy naar Stockholm gaan, om aan hotZweedscho hof rekening af te leggen van zyn legatie. Bfi dien reistocht nam Grotius zyn reis over Holland. Re9(ls in 1631 had de doorluchtige balling het gewaagd, om hier in den lande te verschynen, waat Drossaart Hooft, Vondel en zelfs de nieuwe stadhouder Fredorik Hendrik erkondon openly k Grotius als hun veelgeliefden vriend. Maar het vonnis der lovonslange gevangenschap, eenmaal oyer Huig de Groot, wegens zyn zachte meonfngen op hot stuk dor predestinatie, uitgesproken, hing nog altoos boven 'a mans hoofd; do Staten van Holland plaatsten nu een premie op 'a mans ïyf, en zoodoende waa de edele balling, di9 juist ons Holland zoo bovenmate liefhad, in 1632 opnieuw wegge vlucht naar het buitenland. Doch thans in 1640 kon Grotius zy?i hoedanigheid van Zweedsch gezant laten geiden. Als de onschend bare vertegenwoordiger van een vreemde mogendheid kwam hy in Holland, waar het volk en de overheid hem te Rotterdam en to Amsterdam met vorstelijke eero toejuichten. Vondel en Hooft waren toon voo -\l gelukkig. Toen do Noordenwind het uitzeilen van De Groot naar Zweden langer uitstelde dan men eerst verwacht had, greep Vondel zyn harp en hy zong nu zelfs den guren blazer van onze voorjaarsmaanden een aangenaam lied toe: Noordenwind, die langs ons' stroomon, Knaagt den bloesem op de boomen Do opgeloken bloemen schent, 1 - R Win tor vogel, guur en schraal, Stoor den zoeten nachtegaal, Knaag en eet vry, ongetoomd, Zooveel bloesems op 't goboomt; 'tls geen nood;.2 Zonder dat, gewis, wy zouden Grooten Huygen hier niet bondon, Dien de verreziensto Heeren En Gekroondon hoog waaidoeren 2 Ook is het laatste gesprek tusschon Vondel en Grotius bekend. Van Lonuep deelt ons in de grooto Vondel-editie (vyfdo doel, blz. 423) een brief mede, welken Vondel later aan Hooft heeft gezonden, toen deze dichter aan den Drost oen exemplaar van zyn Virgilius- vertaling zond. „Onze goede en wy'ze Grotius," zoo schroef Vondel, „is ook al henon. Ick nam noch 'smorgens afscheitt van Zyn Edele aan Stadsherberg, daer men wat naer packaedjo wachtte en lek seide hem Yan dezo over zetting. (van Virgilius-Maro]. Zyn Edele seido my, hoe de Hartogh van Mantua zyn hof met Maro's echilderyen verciert, 't welk ick noch in myne voorrede te pasae breng." Dit gesprek en het verdere afscheid tusschen Vondel on De Groot was hun laatste samen- zyn op deze wereld. Te Stockholm was de verantwoording van Grotius spoedig geëindigd en in orde bevonden, ©n daarna vroeg en verkreeg hy eervol ontslag uit Zweedschen dienst. Nu ging do man andermaal scheep, met het plan om naar de stad Munster in Westfalen te reizen. Hoogstwaarschynlyk st3at die reis in verband met het feit, dat in het oude Munster, reeds by het begin van 1646, de gevolmachtigden waren aangekomen, die de vreeselyke godsdienstoorlogen der zestiende on zeventiende eeuw, zoowel voor Duitschland, Nederland als nog andere staten, zouden trachten te beölndigon. Vormoedeiyk hoopte De Groot, in een omgeving van zooveel grooto en verlichte mannon iets te kunnon arbeiden voor het nut der geheele Christenheid De Hemol echter beschikte anders over hem. Het schip, dat Grotiu3 uit Zweden naar Lubeck moest overbrengen, werd door storm boioopen en na acht dagen gevaarvol omzwer- vens, kwam men aan de kust circa veertien myien van Dantzig. Van daar zette de schip breukeling zyn reis te land voort, aanvankeiyk Over alles, wat mot Grotius' godsdienstige ideeën in verband staat, kan men do studie van den Warmonder professor Broore leson; De terug keer §an Hugo de Qroot eaz» in een rytuïg, hem door do hertogin van Pommeren toegezonden, maar woldra in zeer; ongemakkelyke, open wagons. Reeds toen hebben zyn secretaris en zyn hofmeester' bemerkt, dat de krachten hun meester begaven. Hoezeer Grotius dus verlangde zyn reis alvast naar Lnbeck voort to zotten, hy was genood zaakt to Rostock stil te houden, alwaar nu de grooto man, na eonige dagen bedlegerig te zyn geweest, op den 28sten Augustus overleed. Schier tegelykertyd wa3 zyn laatste geschrift verschenen, waaruit Vondel een gedeelte onder den titel van Grotius testament ten zeerote verspreidde en hetwolk Grotius'1 laatste (Katholieke] geloofsbelydenis inhield. Grotius' lichaam werd aanstonds gobalsemd en naar z()n geboorteplaats Delft vervoerd, om aldaar in het familiegraf te wordon by ge- zet. Te Rostock echter was, vóór do balse ming, hot ingewand (dus ook het hart?) in de hoofdkerk ter aarde besteld. Dan, dezen ovorbiyfselen werd nog weer| geen rust gegund. Eenigo lledon te Rostock, geen vrede nemende met do religieuze gevoe lens, in welke De Groot was overleden, wisten het daarheen to sturen, dat het bederfolyko overschot van den grooten man weer uit zyn' rustplaats weggenomen en elders naar een, vreemde plek werd vervoerd. Men had hier-1 mode ovenwei buiten de universiteit der stad en buiton de grooto broederschap dor geleerden gerekend. Want de historie verhaalt, dat de studenten van do geheel-onkatholieke stad Rostock evenwel onder bedreiging van en corpa naar een andere universiteit to zullon ver» trekken, de verontrusters van Grotius' over- blyfselen hebben gedwongen, om die ovor biyfselen weer in hun eerbaar graf neder te leggen. In het land van hot vrye onderzoek achtte men dus het scheiden der overledenen van verschillende religo inconsequent. Te Delft staat thans in eon majestueus standbeeld de groote doode van Rostock vor- heeriykt. En mot volle recht! Omtrent hem, zoo zegt Van Lennep in zyn Beroemde Neder landers, bladz. 116, kan men gerusteiyk zeg gen, dat gedurende heol het tydvak van Frederik Hendrik (dus in Neerlands gouden: eeuw) geen werk van eenlg belang, in welk, vak ook, is uitgekomen, waarover hy niet geraadpleegd is. Voorts deelen wy hier nog een paar mededeolingen moe van Bossuet en van den reeds vermelden Hooft. De groote bisschop Bossuet verklaarde rondweg, dak Grotlus was een man 9geheet ter goeder trouw" en wat zyn kennis aanging, dezo betituleerde Bossuet als eon „immense erudition". Onze Protestantsche, maar niet minder grooto Hooffc' zong daarby het lied op Grotius' nederigheid. Hooft had Grotius reeds in 1631 zoo gaarne een professoraat aan de Ulustreschool te Amsterdam bezorgd, en hy had toen Do Groot reeds, terecht, het pure blakende vernuft genoemd, dat, door zyn werken over het, volkenrecht de wet van vrode on oorlog beheerschte, dat het wargaren van de go- rechtskennis had ontward, dat als exegeet zoo schoone verklaringen op de duistere schriftuurplaatsen had gegeven en dat in zyn recentiön aan zoo moDigen naam de onsterfolyk- heid had bezorgd. a) Maar ten laatste komt Hooft nog op een meer beminneiyk iets: Doch, allo wondren streeft voorby O Liof dor deughde, dat, daar ghy Die groote wonderen bedryft, Zoo kleen noch by u zelvon blijft. En hot loon zoude, volgens Hooft, dan ook niet uitbiyven. Of de menschen Grotius al vervolgden, Gods engelen zouden zich vereerd gevoelen met een man te dionon, dio zulk een treffend beeld was van Gods grootheid' en tevens van Gods liefde. „Dan," zoo gaat Hooft voort; Dan, mits dat ghy u dus rerneërt, Houdt zich der Englen schaar vereerd, Met zich te dragen onderdaan Aan u, en staag ten dienst te staan l Voorwaar, met zulke getuigenissen in de herinnering, kan het den Prins-Gemaal nog niet g6heel onverschillig zyn, ook heer van Rostock te wezen. P. M. Bots, oud-redor. l) Deze ea volgende bijzonderheden nit Brand en Van Cattenburg enz. bij Broero pag. 318. Ia genoemde studie leort mon ook üiotitis' brieven met hun heerlyken inhoud kennen en do pole miek met Bossul' Zie voor alles bet vers van Hooft aan den Heer# Duig Groot in Van henneps groote Vondel uitgavo, derde deel, bladzyde 141 eu 143, 3) Zoo kleen noch bij u zeiven. Het gebeurde, dat De Groots uitgever 'smana afbeelding gaf in de uitgave van De Groots: Noten op de Evangeliën. Grotius was daar zeer misnoegd over en het al de exemplaren opvragen en er zijn afbeelding uitlichten. Zoo iets schreef Grotius aan zijn broeder zoo iets past nimmer, maar zeker niet' voor in een boek aia dit, wat ons zoozeer de nedorigheid leert. ACADEMIENIEÜ WS. Lelden: Geslaagd zyn veor het doctoraal examen in do rechtswetenschap do heer J. 0. Kielstra; voor het candidaataexamon in de rechts vreten 6 chap de heer C. M. Tim au' Stegemaiu

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1