DU NORD. Be lei met Ie Witte Bas, ADVERTENTIES. Eerste Ned. Verzekering-P. Manufacturen, Garen en Band. Winkeljuffrouw, ver soke Dninkonijnen, B. BAUER, Rapenburg Si. den suisse, die er zeer nydig uitzag, even instantané te nemen. Dit prentje moot de moeite zeer loonon. BUITENLAND. Dicitsciiland» Thans wordt bekend, dat koning Eduard niet alleen zyn zuster, keizerin Friedrich, die te Homburg ziek ligt, zal bezoeken, maar ook in gezelschap van den Keizer naar Berlin zal komen, waar het regiment garde dragonders, iwelks eere-kolonel koniDg Eduard geworden ie reeds bevel ontvangen heeft, zich binnen een week gereed te maken tot een parad# voor koning Eduard. Do „StaatsburgerzeituDg", dio reeie iets ver- moeddo van het bezoek van koning Eduard aan Berlijn, hoewel dat voornemen tot dusv#r van ambtelijke zijde geheim gehouden is, ver gelijkt het afwijzen van president Kruger's bezoek m6t de hoofsche praal, waarmede nu naar allo waarschijnlijkheid Engeland's koning in de hoofdstad van het „neutrale" Duitsch# rijk ontvangen zal worden, en zogt, dat zulk een bezoek „als een beleediging vanhetDuit- ecbe volksgevoel opgevat zou worden." De pDeutsch# Tageszeitung", het voor naamste orgaan van de agrariërs, geeft m#t bijtenden hoon de meening te kennen, dat, ioi koning Eduard te Berlijn komt of niet, dit niets meer verandert aan het feit, dat Duitschland in den Boerenoorlog op het oogenblik ev&imin neutraal is als Portugal. 'Schouder aan schouder met dit land vecht jDuitschland aan do Engoische zijde, want men kan toch niet aannemen, dat bjjv. een man als Krupp weder de levering van wapen#n aan Engeland zou beginnen, indien ée Duitsche regeering dit niet good vond. Aan de politieke verhouding van Duitschland tegenover do andere mogendheden kon het bezoek van den Koning van Engeland aan Berlyn geen kwaad meer deen. Dat bezoek toch is nog slechts de zuiver hoffelljko bokrachtigir.g van een politiek feit, dat reeds lang geleden plaats had, maar „aan hot Duitscho volk gaat de geheels zaak niets aan." De „National-Zeitung" beschouwt de ontvangst van den chef van den Franechen generalen staf bij den Tsa3r slechts als oon soort van geruststelling" voor het kabinet Waldeck-Rousseau, omdat de Tsaar niet op de tentoonstelling te Parijs ia geweest, en Russische bladen onlangs op het Fransche leger hebben afgegeven. België De overeenkomst tusschen België en den Congostaat is opnieuw mot 10 jaren verlengd. De Kamers zullen het vooreerst nog niet behoeven goed te keuren. Zooals men zich herinnert, zullen, volgens een verklaring, door minister De Smet de Naeyer afgelegd, de Kamera zich sa Paschen moeten uitspreken omtrent het al of niet los laten van den Congo. gpaoje* Bo ministerraad vergaderde gisteren, onder presidium van de Koningin-Regentes. De minister-president, generaal Azcarragua, deelde mede, dat de kalmte volkomen her steld is, en dat de toestand van de werk stakingen te Oyon en te Valencia ver beterd is. De minister van binnenlandsche zaken ant woordde, op een vraag over de crisis, dat alles is uitgesteld, en voegde er by, dat er noch heden, noch morgen een zitting van den ministerraad zal plaats hebben. Generaal Lopez Dominguez, door de „Liberal" gelntorviowd, zegt, dat de conser vatieve noch de liberalo party in staat zyn de thans aan de orde zijnde quaesties op te lossen. Als de Koning meerderjarig geworden is, zal hjj nieuwe partijen moeten vinden, die in waarheid het vaderland zullen moeten opheffen. Tijdens de organisatie dier partyon zal een overgangsministerio moeten pogen de verbetering van den financieeien toestand en van de religieuze quaesties voor te bereiden. Oontenryk-Houg, Monarchie, In den Oostenrykschen Ryksraad deelde de voorzitter, graaf Wetter, mede, dat ky gisteren ontvangen werd door den Keizer, aan wion by de verklaring overhandigde, door de Kamers aangenomen. De Keizer daukte den voorzitter en sprak de hoop uit, dat ondanks de opwin ding, die nog in de Kamer lieeracht, deze met vrucht zal arbeiden. (Levendige toejuichingen). Daarna werd de interpellatie over het ge bruik der talen behandeld. De expeditie ia China. De heer Destournolles, Fransch afgevaar digde, richtte gisteren tot den minister van buitenlandsche zakon een schryyen, waarin hy verklaarde in do Kamer inlichtingen te zullen vragen over de expeditie, die tegen hot voorjaar in China wordt voorbereid. Hy schryft, dat men noch de kosten, noch de mogelyke internationale verwikkelingen, als gevolg van die expeditie, kan voorzieD. De expeditie kan niet zyn in het belang van Frankryk, noch in dat van Europa of 'van de beschaving; zy zal de tegenwoordige 'verwarring slechts doen toenemen, zoodat deze zal moeten leiden óf tot de verdeoling en de kolonisatie van China, öf tot den terug tocht der verbonden mogendheden. In het Engelsche Lagerhuis deelde gisteren lord George Hamilton, de minister vanlndië, mede, dat, naar de regeering vernam, graaf Waldersee een legerorder uitvaardigde, waarin hy zegt, dat naar zyn oordeel ten gevolge van den onbevredigenden voortgang der vredes onderhandelingen in China het hervatten der operaties op grooter schaal binnenkort nood- zakeiyk zou kunnen worden. De Engelsche Regeering vroeg om volledige inlichtingen betreffende den omvang en het 'doel dier operaties. Zoodra die inlichtingen ontvangen zy'n, zal de Regeering nagaan, of ook instructies, verschillend van die, welke thans reeds gegeven zyo, aan den Engelschen generaal Gaselee zullen worden gezonden. Telegrammen, LONDEN, 22 Februari, (i?. 0.) Lord Kitchener 1 Beint uit KlerksdorpDe afdeeling van generaal ,Methuen kwam hier binnen na het land te hebben schoongeveegd tot Wolmaransstad, To Harte beestfontein ondervoid hy tegenstand van 1400 Boeren onder generaal De Yilliers en generaal Liebenberg. Do Boeren hielden hardnekkig een sterke stelling bezet, maar werden na een hevig gevecht er uit vordreven. Onze verliezen boèragen drie officieren, dortien man gedood; vyf officieren, 29 man gowond. De Boeren lieten 18 dooden op het slagveld en hebben ernstige verliezen geleden. KAAPSTAD, 21 Fobruari. (22. O.) Nadat De Wet den spoorweg ten Noordon van de Aar was overgetrokken, ging hy pal naar het Westen, maar kolonel Plumor noodzaakte hem naar het Noorden to koeren in de richting van Strydenburg. Don 19den was De Wet opnieuw in de nabyheid van de Oranje-rivier met zpn strydmacht in verschillende afdee- lingen voorttrekkende, blijkbaar van plan Griqualand-West binnen te trekken. Kolonel Plumer zat hom op de hielen. Hertzog met de invallende afdeeling uit het Weston trok eveneens in dezelfde richting terug. PORT-ELISABETU, 20 Februari. (22. O.) Eon proclamatie van Stoyn en Do Wot van den veertienden Januari gedateerd, is gevonden op eon verleden week gevangengenomen Boer. De proclamatie beschuldigt de Engelschen, dat zij met terzijdestelling van de beschaafde oorlogsgobruiken en do convenliön van Genè7e en Don Haag neutralen gevangennemen, den byzondecen eigendom der burgers plunderen, verbranden en vernielen, en kleurlingen togen do Boeren wapenen. Do proclamatie verklaart verdor, dat de soldaten eerbare vrouwen beleedigen op bevel van hunne officieren, en dat zy daarenboven moeders en vrouwen ontvoerden, en dat b(jna alle huizen in de beido republieken ver nield zijn. De proclamatie komt op tegen de beschul diging, dat de Boeren misbruik van de witte vlag hebben gemaakt, en noemt dat gestadig terugkeerendo laster, en zegt dat het niet waar is, dat de republieken roods zpn ver overd of dat de oorlog is geëindigd. De strijd macht der burgers van de twee republieken wordt nog door verantwoordelijke leiders aan gevoerd. Do proclamatie waarschuwt de Engelschen, dat, tenzy zy ophouden den eigendom te ver nielen, de Boeren don eigendom dor Engelschen zullen vermelen, maar z(J zullen vrouwen en kinderon ongemoeid laten; verder doet zy een beroep op de broeders in de Kaapkolonie en do wereld hen by to staan, om in naam van de beschaving en liet Christendom een einde te maken aan de barbaarsche wijze van oorlog- vooren der Engelschen. (Dit telegram leert one, dat de waarnemende president van Transvaal, de heer Schalk Burger, nooit zóó kan hebben gesproken als gisteren een bericht uit Lydenburg (via Pretoria) het wil doen voorkemen, nl. dat de waarnemendo presidont, onlangs in een bijeenkomst van burgers het woord voe rende, aldaar verklaard zou hebben nu in te zien, dat hun zaak geheel hopeloos staat en dat voortzetting der vtfandoiykheden nutte loos is.} TORONTO, 22 Februari. (22. 0.) De regeering in Canada heoft by het Parloment een wets ontwerp ingodiend, waarby een premie van een halven cent per pond voor hot eerste jaar, van een kwait-cent voor de twee volgonde jaren wordt gegeven voor beetwortelauiker, geproduceerd in Ontario. PEKING, 21 Februari (22. O) Graaf Waldersee stelde de voorgenomen expeditie uit, nadat de Chinoesche regeering de door de gozanten bepaalde straffen heeft ingewilligd^ TWEEDE KAMER. Zilting van heden. {Per telegraaf.) Algemeen debat over de Legerwetton. Ter verdediging zyner wetsvoordrachten stelde do Minister van Oorlog (luitenant- generaal Eland) voorop, dat de grondslag van don gedachtengang, die hem tot de indiening geleid heeft, is do beantwoording van de vraag: Op welke wyze zullen wy voor Neder land zooveel mogeiyk een oorlog voorkomen? 's Ministers antwoord op die vraag is: lo. door te tooneD, dat wy onze neutraliteit willen en kunnen verdedigen; en 2o. door duideiyk te doen uitkomen, dat wy by een rechtstreek- schen aanval een taaien weerstand zullen en kunnen bieden. Hiervoor i|L noodig een veldleger van be- hooriyke sterkte en liniën. Een defensieplan bestaat zeer zeker. De tegenwoordige ministers van marine en oorlog en de generale staven van oorlog en marine zyn daaromtrent vol komen homogeen. Uitvoerig schetste de Minister de taak van ons leger. In algemeenen zin zullen wy ons moeten bepalen tot ver dedigend optreden; maar waar wy in'détails aanvallend kunnen optreden mag dit niet ver zuimd worden. Yan overvleugelen of omtrek ken onzer liniën, die versterkt worden door inundatiën, kan z. L geen sprake zyn. Ook omtrent de verdediging onzer zeegaten bestaat homogeniteit, zoodat onzo defensie: levende en dood© strydkrachten en marine een harmonieus geheel vormen. Wat de legervorming aangaat, betoogde do Minister, dat ons voik niet ryp is voor het Zwitsersche stelsel en dat hetgeen hy thans voorstelt, geleideiyk aansluit by den bestaan- den toestand, zoo weinig mogeiyk drukkend is, terwyi tevens een groot voordeel is, dat het stelsel elastisch is, zoodat het later, wanneer ons volk daarvoor meer geschikt zal zyn, leiden kan tot volksloger. De Minister constateerde, dat, wanneer zyn wensch vervuld wordt, wy niet slechts een landstorm op papier zullen krygen. Ten aan zien van de logerorganisatie do verhouding vau het veldleger tot het bezettingsleger schetsende, betoogde do Minister, dat zpn plannon daaromtrent reeds lang voor zyn optreden vaststonden. Zjjn plannen, die niet geschoeid zyn op die van groote mogend heden, acht hy voldoende, maar tevens een minimum van personeele en geldeiyke lasten, voor het doel Het is niet zyn bedoeling de landweer te binden aan de liniën. De landweer kan zeer goede diensten verrichten by de kustverdediging. Den verkorten oefenlngstyd verdedigende, was hy tegen het vaststellen in de wet van een 8-maandschen oefentyd. Hy wil gelegenheid hebben desnoods tot 12 maanden eersten diensttyd te kunnen verplichten, om een wapen te hebben tegen hen, die uit onwil enz. in 8 maanden tyd niet voldoende geoefend blyken, en tevens wil hp zijn opvolgers geen band aanleggen. Het zal 's Ministers streven zyn te komen tot eon minimum van corvéeën voor de militie- plichtigen. Betreffende de kosten is gestreefd naar be perking. Behandeling van het militair strafrecht hangt van de Kamer af, ook van de milit. pen sioenwet, waaromtrent het Regeeringsantwoord spoedig te wachten is. Do ingodiendo ont werpen geven een belangrpke verbetering in de defensie. De minister van marine verklaarde ook dat er volkomen eenheid met dien van oorlog omtrent de plannen der defensie bestaat. De heer Lüftinck hoopte vóór de wetten te stemmen met handhaving zyner beginselen, daar by in die wetten een toenadering ziet. De heer Van Kol bestreed de regeerings- plannen ook omtrent het behoud van de nieuwe Hollandsche waterlinie, en verdedigde de be vordering der domocratie in het leger. Een soldaat moet leeren marcheeren, schieten en gehoorzamen. Marktberichten. Leidon, 22 Febr. Ter markt werden heden aan gevoerd: Stieren 19 atuke 65 a 215. Kalf- en Melkkoeien 198 stuk» f 110 a f 242. Varekoeien 111 atuk8 90 a ƒ210. Vette Ossen en Koeien 192 etuks f HG a f 270. Graskalvereu gtnka fa Kalveren (vette) 72 6tuke 3'J a 105. Kalveren (magere) 99 stuks f 1.a f 26. Hamels (vette> atuke fa Hamels (magere) stuks/a fSchapen (vetto) 211 stuks f 17.a f 30.—. Schapen (weide) 176 stuks f 1«.a f 21.Lammeren (magere) etuks a f Varkens (magere) 208 stuks 10.a f 42.Varkens (vette) stake fa per KG. Varkens (biggen) 215 stnks f 6.50 a 11.—. Paarden 1 stuks f 41 a f OS. Veulens stuks f a f Bokken of Geiten 8 stuks f 2.50 a f 5. Ter markt aangevoerd 550 runderen, 171 kal veren, 390 schapen, lammeren, 208 varkens, 215 biggen, 4 paarden,veuleDS, 8 bokken of geilen. Ter wokelijk8che Kaasmarkt aangevoerd 20 partijen. Besteed werd voor Goudscho Kaaa van f 18.tot 27.—, Derby-Kaas van f tot Leidsche Kaas de 150 KG. tot f Edammer Kaas 2de qual. f tot f Aan do Stadswaag gewogen 16 partijen, 677 stuks, wegende 3557 KG. Utrecht, 22 Februari. Op de kaasmarkt waren heden aangevoerd 3 wagens, te zamen wegende 600 kilo. De prijzen waren: late qual. 24.a f 25.50 per 60 kilo. Gouda, 21 Februari. Kaas. 1ste qual. fa f2de qual. 24 a f 27. Aangevoerd 17 par tijen. Handel traag. Boter met weioig aanvoer, handel vrij wel; prijs der goe- 1.30 a f 1.10, wei- f 1.10 a 1.20 en der grasboter f per kilo. Vette varkens met goeden aanvoer, handel vlag, 23 a 24 c. per 1/- kilo. Biggen voor Engeland met redelijken aanvoer, handel vrijwel, 19 a 21 c. per Va kilo. Magere biggen met redelijken aanvoer, handel vrijwel, ƒ0.85 a ƒ1.25 per week. Nuchtere kalveren met goeden aanvoer, handel vlug, 8 a fli, Fokkalveren /'8 a 17. Hoofddorp, (Haarlemmermeer) 21 Febr. Roode wintertarwe f a Jarige Tarwe a Witte Tarwe 6.50 a f 6.60, Canada tarwe a Zomer ristarwe 6,50 a C. Rogge f 4.60 a 6.Haver 6.25 a 7.CIieva- liergerst ƒ4.90 a 5.20, Wintergerst 4.-af 4.26, Zomergerst a Daivenboonon ƒ7.a 7.30, lloode Duivenboonen 6.75 a ƒ7.Paar- denboonen 5.65 a ƒ6.Bruineboonen ƒ6.a ƒ7.75, Groene erwten ƒ7.voetstoots, ƒ7.50 op kook, Kanariezaad a Jleppel, 21 Februari. Aan de markt van heden was do aanvoer 6000 K.G.; lsto soort per vat 26.a 2de soort 25.a 3de soort 24.a stukkeu van l'/a K.G. ƒ1.80 a ƒ2.10. Schiedam, 21 Febr. Noteering van de Beure- •ommissio. Moutwgn ƒ9.25 per HL. Zonder fust en zonder belasting. Spooling f 1.30. Notoering van de Makelaars. Moutwijn f 10. Jenever f 14.idem Amslerd proef ƒ15.50. Notoering van den Dietfilateursbond. Moutwfta ƒ10.—. JeDever f 14.—Amss. Proef ƒ15.50. Zwolle, 21 Februari. Op de heden alhier ge houden Paardenmarkt waren 50 stuks aan de lijn: Men besteedde voor: Werkpaarden istequal. ƒ170 a ƒ260; 2do qual. ƒ90 a 170. Enters ƒ190 a ƒ250; Ponny's 60 a ƒ180; Paarden voor de slachtbank CO a 90. De handel was zeer traag. CORRESPONDENTIE. Een paar inge zonden stukken moeten tot een volgend nommer blyven liggen. Kevkclfike Berichten, Leiderdorp: De eerw. heer E. Ipplus Fockens, beroepen predikant te Purmerland, zal hier Zondag-voormiddag optreden in do Ned.-Herv. Kerk. Yerder geen dienst. ACAÖEMIENIEUWS. Leiden: Aan de universitoifc alhier is het doctoraal-examen in de godgeleerdheid afge legd door don heer "W. J. Lente; het arts examen eerste gedeelte door den heer A. Rypperda Wierdsma. De oorlog tusschen Engeland en Transvaal. Het biykt uit nadere berichten, dat de aan slag op Kitchener's trein werkelyk, zooals in ons vorig nummer werd verondersteld, heeft plaats gehad bij Kliprivier, halfweg Elandsfon tein en Yereeniging. De ontsporing van den kolentreïn heeft tot een geheele vernieling er van geleid. De ver woesting was zóó groot, dat men 13 uren noodig had om een yeoman, eon zekeren Sampson, uit de puinhoopen te bevrijden. Verder leden veel inzittenden en een wagen met paarden ernstig van den schok. Wat Kitchener's trein betreft, weten we nu, dat de opperbevelhebber niet in ambulance- treinen reist, waarvan velen hem verdachten, ten minste ditmaal niet, maar dat hy zyn bezoek aan De Aar in een gedeelteiyk ge- pantserden trein bracht. „Central News" deeJt mede, dat de aanslag door de- Boeren zorg vuldig was voorbereid. Uit verdere berichten in de Londensche bladen zou blykon, dat de Boeren het inderdaad gemunt hadden op Kitchener's trein. De aanval op den trein had plaats Maan dagmorgen vroeg. Ylak by Kllprivier zag lord Kitchener's bediende, die op den voortrein met bagage was, een troepje Boeren, die klaar- biykeiyk op den trein wachtten. Hy maakte alarm, waarop de Boeren, bemerkende, dat ze ontdekt waren, een schot losten, dat klaar- biykeiyk tot sein voor den aanval moest dienen. De machinist van den goederentrein zette meer stoom op, maar een dynamiet- lading op de ïya vernielde de locomotief en vier goederenwagons, die totaal verbryzeld werden, terwyi de machinist stierf aan de bekomen verwondingen, door het ontploffen van den ketel der locomotief, hötgoen het vermoeden wettigt, dat van deze ook niet veel is overgebleven. Achter den goederentrein volgde een losse locomotief, die toon het ongeluk gebeurde torugstoomde en de machinist van lord Kit chener's trein waarschuwde. Middelerwyi was uit Elandsfontein een gepantserde trein aan gekomen, die den vyand spoedig op de vlucht joeg. De Boeren behaalden niet veel buit, maal later bleek, dat zy een omvangryk plan had den gemaakt om don buit en de reizigers weg te voeren. Zy hadden in een donga in de nabyheid een aantal Kaapsche karren en wagens verborgen, waarmede zy in galop weg reden, toen de EDgelsche troepen naderden. Dinsdag hebben do Boeren weer een trein by Elandsfontein, in de buurt van Johannes burg, aangehouden, geplunderd en In brand gestoken. Aan do „Times" wordt uit Nieuw-York geseind, dat het Huis van Volksvertegenwoor digers een motie heeft aangenomen, de regeering uitnoodigende om inlichtingen te geven met betrekking tot het gebruik van Amerikaanscho havens voor den uitvoer van paarden naar Zuid-Afrika; de correspondent zogt, dat dio motie uitsluitend een politiek partykarakter heeft. Mac Kinley acht het gebruik van de havoiis geoorloofd. Engelschen uit Ermeloo vertellen, dat de Boeren de Engelschen en de vrouwen van Boeren, die in onderwerping zyn gekomen, zoor slecht behandelen. Zy onthouden hun voedsel, zoodat zjj maanden op mielies teerden. Toen gen. French naderde, gelastte Botha een Booron-korps om zyn tros to dekken, maar de Boeren weigerden dit on liepen weg, ondanks Botha's dreigement, dat hy do ongehoorzame belhamols zou laten fusfieeren. De „Daily Mail" verneemt uit Maritzburg: De Boerenvluchtelingen onder Kitchener's be scherming vullen de kampementen langs de spoorlijnen. Er komen schier onophoudeiyk honderden vrouwen en kinderen te Standerton aan in tallooze ossewagens en vergezeld van kudden vee. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat het spoor wegverkeer ten noorden van Beaufort "West is gestaakt. Deze plaats ligt bjjna 550 K.M. ten noorden van Kaapstad, ongeveer op dezelfde breedte als Graall Reinet. De totale opheffing van het verkeer naar het noorden toont wel aan, hoe leeiyk de Engelschen in de klem zitten over Do Wet's inval; zy willen liever hun treinen niet meer aan een aanslag van de overal rondtrekkende Boeren blootstellen. Maar de approviandeering van de troepen in het noorden wordt er nu ook niet te gemak- koiyker op. Het is biykbaar een klozen tusschen twee kwaden geweest. De militaire autoriteiten te Bloemfontein hebben den kooplieden aldaar kennis gegeven, dat wekelyks 20 goederenwagens te hunner beschikking worden gesteld voor den invoer van voedingsmiddelen en koopwaren uit Port- Elizabeth en Oost-Lenden ton behoeve van d(> burgcriyke bevolking in don Oranje-Vrijstaat Deze vrijgevigheid der Engelschen mof spoorwegwagons zal ongetwyfold to Bloem fontein en in den overigen Oranje-Vrystaat op hoogen pry's worden gesteld. Maar nomen de militaire regeerders ook de veilige aflevering aan het station te Bloemfontein en van daar naar de dorpen op het platteland op zich? Er zwerven nog altyd enkolo „stroopendo benden" door Zuid-Afrika, die zelfs Kitchener's bagage niet ontaien. De fabriek voor geconserveerde levensmid delen Seydel en Co., te Münsterberg in Prui sisch Sileziö, heeft o. a. de levering op zich genomen van 20,000 pond gedroogde groenten voor do Britsche troepen in Zuid Afrika. EEIDEN, 22 Febrnarl. Thermometorstandgisteravond om 8 uren 2° C. 28.4° Fahrenheit, hedenmorgen om 8 uren —1.5° C. 29.3-' F., 's middags om 12 uren 0.5° C. 32.9° F., 'snamiddag3- om i uren 1° C. 33.8° F. Door don keizer van Japan zyn benoemd: tot Grootkruis in do orde van den Heiligen Schat, baron Clifford, hofmaarschalk der- Koningin, en tot Ridd#r in die ord© jhr. Six, ordonn ante officier der Koningin. Hek stoomschip „Amsterdam", van Rot terdam naar Nieuw-York, vertrok 22 Febr. van Boulognt-sur-Mer; de „Floret»", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 21 Febr. té Padang; de „Prins Willem III", van Parama ribo naar Amsterdam, vertrok 21 Februari van Havr#. Oeg^tgeest. Donderdagavond werd er in het lokaal van den heer v. d. Drift in de Kerk buurt oen openbare vergadering gohoudon der Afd. Oegstgeest van den Bond van bloemist- knechts, gevestigd te Hiliogom. De vergadering was fliuk bezocht en al3 spreker trad op de heer v. d. Yen, voorz. dor Afd. Hillogom, met het onderwerp: „Rechten en plichten van den arbeider". Spreker deed vooral uitkomen, dat het rechfc op een monschwaardig bestaan, nl. verzekering tegen ongelukken, pensioenrege ling, meer ontwikkeling, nog mok in toepassing gebracht werd, maar dat de arbeider zyn plichten ook verwaarloosde en vorder, dat het streven van den Bond was om langs ordelyken en wettigen weg verbetering te kryg#n. Na afloop der vergadering had er nog debat plaats, waaruit bleek, dak de toestand der arbeiders in Oegstgeest vergeleken by Hillegom en Lis8Q vry treurig was, niet alleen wat loon, maar ook wat ontwikkeling betreft. Daarom deed de voorz. een beroep op de vergadering om zich zooveel mogeiyk te vereenlgon, en don patroons riep hy toe: Steunt financieel de afd., dan hoopt deze hierdoor in staat gesteld te worden hot zedelijk en goesteiyk peil te verhoogen door het houden van ver gaderingen en cursussen. Zoeterwoude. Door wyien Mgr. J. Bots, deken en pastoor te Leiden, Is aan het gesticht „de Goede Herder" alhier, gelegateerd een som van f 500, vry van successierechten. Hoewel do Boerenspaar- en leenbank haar inrichting alhier eerst heeft geopend den 13den Februari jl., kan reeds geconstateerd worden, dat de bank in een bepaalde behoefte voorziet. Tot heden zyn reeds uitgegeven 34 spaarboekjes. Eiken Woensdag wordt zitting gehouden. Zoo de Heer wil en zy leven, hopen onze geliefde Ouders PIETER JACOBUS KOUWENBERG en MARIA GELTON den 7den Maart hun 50-jarige Ëclilvcreenigiiig te herdenken. Sun dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Leiden, 21 Februari 1901. (Molensteeg No. 16.) 1660 11 Heden overleod, na een kortstondig doch smartelijk lijden, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd-, Groot vader en Zoon de Heer JACOBUS VAN WIJK, in den ouderdom van ruim 57 jaren. Wed. J. VAN WIJK—Siephands. J. SCHOUTENVen Wijk. J. SCHOUTEN. J. VAN WIJK Jb. H. J. VAN WIJK-Cadé. P. VAN WIJK. C. J. VAN WIJK—Aleebda. A. VAN WIJK. IZAK VAN WIJK. Wed. MARIA VAN WIJK. Leiden, 20 Februari 1901. (Levendaal 158.) 1617 18 Heden overleed zacht en kalm, doch onverwachts, onzo geliefde Echtge noot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer D. J. PARMENTIER, oud ruim 74 jaar, in de vaste hoop des eeuwigen levens. God trooste ons in dit smartelijk verlieB. 1608 11 Uit aller naam, J. E. PARMENTIER-Meijboom. Katwijk a/Zee, 20 Febr. 1901. Heden overleed, tol onze diepe droef heid, na een langdurig en geduldig lijden, onze geliefde Echtgenoot, Broeder en Behuwdbroeder de Heer ROELOF JOHANNES BUISMAN, in leven Oud-Opperatuurman K. N. M., in den ouderdom van ruim 52 jaren. Uit aller naam, Wed. R. J. BUISMAN-Sjut. Leiden, 21 Februari 1901 (Rijn- en Sohiekado 405). 1645 11 Het BESTUUR van de Studonten- Soci#teit Minerva", te Leiden, geoft kennis, dat van de leuning, groot f 135,000, zijn uitgeloot de navolgende nummers 20, 57, 70, 237, losbaar 1 SImirt n. b., ten Kantore van do 1.EIU- 8ÜIIE B VMlVhBIiEMhlMl, H. F. O. GERL1NGS, te Leiden. Leiden, 22 Februari 190L 1652 11 op bet ÏLeveii, tegen Invali diteit en Ongelukken, geves tigd te 's-Gravenbuge. Directeuren: Jhb. Mb. W. SIX, Oud-Minister -van Binnenlandsche Zaken te 's-Gravenhage, Mr. A. F. K. HARTOQH, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te's-Gra venhage. Inlichtingen en Tarieven gratis te verkrijgen bij den Inspecteur Jhb. A. 0. VAN HAEFTEN, Plant soen 103, Leiden, die ook Brand- en Inbraakverzekeringen sluit. 160 12 Ver. Nederlandsche Tooneelisfen Parkschouwburg Amsterdam. Zondag 24 Febrnarl: Oranje-Nassau. Mecklenburg-Schwerin. Fragment ale Thesis in 1 bedrijf. of liet Gebcim van een Oud-Zecuian. 1651 18 Tooneelspel met zang in 5 bedrijven. Zie de Aanplakbiljetten. In een Provinciestad in Gelderland wordt gevraagd: een bekend met het vak, liefst Katholiek, kennis der Breimachine zal tot aan beveling strekken. Te bevragen bjj A A. A. KECLEJH4N8, 1641 11 Nieuwe R()d. JL>ienstl>ocle. Gevr.een fats. Dienstmeisje, van goede get. voorz. Aanmeld.'8 m. tuasch. 9 en 11 uren: Kraaierstraat No. 1, hoek N. Rijn. 1647 6 HEDEN VOORHANDEN: 00 a 05 Cents i«s 10 alsmede alle soorten WILD ES GEVOGELTE.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 3