H«. 12575 Woensdag SO Februarli Ao. 190L Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. LEIBSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: /■Voor Leiden por 3 maanden1 J f 1.19.' ^Buiten Leiden, per loopor on waar agonton govostigd zfln 1.80 iïranco per po3t1.65.. PRUS DER ADVERTENTTËN: Van 1-6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17Croofcere letters naar plaatsruimte. Voor het incaeseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Pit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Voor de BoerenkrUffsseYAngcnen en linn Trouwen en kinderen. In dank ontvangen: t Door mevrouw Muller-Heynslus: 1 paar kousen van mej. B. 2 koffers met kleeren van N. N., die ver leden week kosteloos door „De Volharding" verzonden werden, -4- ƒ10 van mej. N. N. 1 kist met geconserveerd vleesch, die heden i©p dezelfde manier verzonden werd, -f- 6 van mej. N. N. 1 groot pak vrouwenkleeren van mej. N. N. OfÜoieele lieunUgeying, DRANKWET. Burgemeester on Wethouder* van Leiden brengen ter algomeene kennis, dat door SALOMON EUELER, 'alhier voontohtig. een verzoekaobrift is ingediend 'om vergunning voor don kleinhandel in sterken drank in het perceel 01are> Bteeg No. 80. Burgemeester en Wothondors voornoemd, Lolden, F. WAS, Burgemeester. •1» Febr. 1901. VAN HEIJST, Beoretorls. Leiden, 20 Februari. Naar wy vernemen, worden door bet feestuur van den Schouwburg pogingen in het werk gesteld om binnen korten tyd een tweede opvoering te kragen van „Romanesk", het .stuk, dat Maandag ÏL met het bekende succes werd opgevoerd. Tevens bericht men ons, dat een weder opvoering van „Op hoop van Zegen" in dit seizoen vry onwaarschijnlijk is. Door het bestuur van de afdeeling Leiden van do Koninklijke Vereeniging van gepen- eionneerde onderofficieren en minderen van het Nedorland8che leger werd gisteravond aan 9 leden en 5 weduwen van leden dezer Ver eeniging een bedrag van f 412.50 uitgekeerd, i De opvolger van professor Bülbringh aan de universiteit te Groningen, dr. J. H. Kern, alhier, zal het hoogleraarsambt in de Engel- sche taal en letterkunde aanvaarden op 28 Februari met een rede In de aula der Hooge- echool. Voor het examen nuttige handwerken is geslaagd moj. A. De Boer, te Leidschendam. Door den minister van oorlog is bepaald, dat in den loop van dit jaar weder in de verschillende garnizoenen een proef zal worden genomen met het doen verrichten van de betrekkelijk groote herstellingen aan de lijf goederen en de werkkleeding van de korporaals ©n manschappen van het leger door particu lieren, waarvoor by voorkeur de houders van !wa8chinrichtingen, die reeds belast zyn met 'het wasschen van die goederen, in aanmerking dienen te worden gebracht. Met die personen zullen weder overeenkomsten worden gesloten tegen dezelfde voorwaarden als in het vorige jaar. De kleine herstellingen moeten echter door de korporaals en soldaten zelf worden verricht. Heden werd aan de Maatschappij „de Zyi", scheepsbouw- en reparatlewerf te Leiderdorp, de kiel gelegd voor de „Cornelia Hendrika", stalen vrachtboot, lang 20 meter, •breed 8.28 meter, hol 1.30 meter, met petroleum-motor van 10 EPk., voor rekening van den heer P. J. Overvoorde te Delft. Do machines zullen geleverd worden door de fabriek Deutz, filiaal Nieuwendyk 11 te Amsterdam. Het detachement grenadiers en jagers, dat by den Intocht van Hare Majesteit de Koningin met den Prins-Gemaal te Amsterdam dienst zal doen, heeft eèn sterkte van 20 onderofficieren, 80 korporaals en 140 minderen. Daarby worden ingedeeld de kapitein F. Tonnet én de lste luits. J. F. W. Cassa, jhr. E. A. L. Gevers Deynoot en J. L. Menningh. By beschikking van den minister van blnnenlandsche zaken van 19 Februari 1901 is, voor het tydvak van 1 Maart 1901 tot en met 81 Augustus d. a. v., benoemd tot assistent voor de burgerlyke en schoone bouw kunde aan de Polytechnische School te Delft, de heer H. W. Venker, architect te's-Gravenhage. To Amsterdam overleed in den ouderdom van 63 jaren de gepensionneerde kolonel der iofanterio G. Losecaat van Nouhuys. In 1858 benoemd tot tweeden luitenant, was hy van 1860—1865 belast met de opleiding der onderofficieren van den cursus, werd in 1861 bevorderd tot eersten luitenant en als zoo danig in 1866 adjunct-chef van den staf van den bevelhebber in de toenmalige 3de militaire Ofdeeling. In 1867 ten gevolge eener reorganisatie eervol uit die betrekking ontheven, volgde in dat jaar zyn benoeming tot bataljonsadjudant en in 1870 tot kapitein. Als zoodanig vor- vulde by van 18801885 de functie van regim.-adjudant by het 5de reg. infanterie, werd in dat jaar benoemd tot majoor-comman dant van het garnizoen Middelburg en in 1889 tot luitenant-kolonel. Na ln 1892 ter zake van lichaamsgebreken met den rang van kolonel, op zyn verzoek, te zyn gepensionneerd, werd hy in 1893 militie-commissaris in Noord- Holland en in het volgende jaar eervol uit die betrekking ontheven. Naar wy vernemen, ia aan den vice- admiraal F. J. Stokhuyzen, commandant dtr xeemacht ia Nei-Indi^ op zya verzoek ver gunning verleend om een jaar langer dan de daarvoor gestelde termyn in Indiö te mogen biyven. (N. R. G.) Het politietoezicht op de visschery in de Noordzee zal van begin Maart 1901 tot einde October d. a. v. worden uitgeoefend door Hr. Ms. schoeners „Zeehond". „Dolfyn" en „Argus". Het stoomschip „Ardjoeno" arriveerde 19 Febr. van Rotterdam te Batavia; de „Maasdam" arriv. 19 Febr. van Rotterdam te Nieuw-York; de „Koningin "Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 19 Febr. van Southampton. Bodegraven. De alhier gehouden vergade ring van aandeelhouders van den straatweg Gouda Bodegraven heeft de rekening over 1900 vastgesteld op ƒ6766.19 ia ontvangst en ƒ5695.371/! in uitgaaf, met een batig saldo van 170.71'/,. Besloten werd, evenals ver leden jaar, geen dividend uit te keeren. Maandagmorgen had aau het station alhier een conducteur van een goederentrein het ongeluk van de treeplank te vallen, waar door hy zich nogal ernstig aan het hoofd bezeerde. Na dadeiyk in het station voorlóopig verbonden to zyn, werd later door een ge neesheer een verband gelegd, waarna de con ducteur met den volgenden trein kon ver trekken. Haarlemmermeer. Do aanvoer van l1/,- jarige paarden, voor de monstering te Hoofd dorp, waa ditmaal niet groot. Slechts 6 paarden waren aanwezig, waar van 4 werden verkocht. De pryzen varieerden van 160 tot 210. Katwijk aau den Rijn. De Harmonie „Katwyk/ gaf Maandag jl. in het lokaal „De Kroon" van den heer H. Fennis een uitvoe- riog. Een tiental muzikale nummers werden, sommige zelfs zeer verdiensteiyk, ton beste gegeven. Gaarne constateeren we, dat de ver eeniging zoer zeker groote vorderingen heeft gemaakt en wel in staat is om den bezoekers een gezelligen avond te verschaffen. Boven dien werden twee toonoelstukjes opgevoerd: „Zonder geld op reis of een avontuurtje van 2 schoolmeesters", benevens „Voor één uur Dokter". In beide werd goed gespeeldzoodat dan ook na beide een welverdiend applaus weerklonk. Met voldoening kan de „Harmonie" op dien avond terugzien, en ongetwyfeld zal het haar genoegen doen te ondervinden, dat het aantal bezoekers steeds toeneemt en dat zy ook meer de meergegoede ingezetenen onder het publiek ziet verschynen; dit laatste is trouwens geen wonder, waar de „Harmonie" door groote toewyding en studie der leden onder leiding van haai- directeur, den heer Hupkens, uit Leidon, meer en meer het burgerrecht verkrygt en het veroordeel, dat zy in den beginne moest ondervinden, lang zamerhand wykt. Katwyk-aau-Zco. Naar we vernemen, zal de by alle bezoekers der badplaats welbekende „Zwaan" wellicht in andere handen overgaan, ten minste de tegenwoordige eigenaar biedt zyn inrichting te koop aan. Met hot oog op de bekendheid van „De Zwaan" by alle vreemdelingen en vooral Leidenaars, geloovon we wel, dat zich vele liefhebbers zullen opdoen. Het gebouw is oud, en nu niet bepaald wat men noemt geriefeiyk, doch de er aan ver bonden ruimte biedt gelegenheid om ter plaatse een gebouw te doen verryzen, zoo groot, dat allo elschen, die tegenwoordig aan hotels kunnen worden gesteld, verwezeniykt kunnen worden. Katwyk. Gisteren is het 13-jarig dochtortje van den rytuigverhuurder J. v. d. G., alhier, ten gevolge der gladde straten uitgegleden, met het gevolg, dat het meisje een been brak. Noordwyk. Voor een dichtbezette zaal gaf de tooneelvereeniging „Yriendachapszin" Maandagavond in cafó „Flora" een uitvoering tot sluiting van don vastenavondtyd. Yoor het voetlicht werd gebracht „Het offer der verleiding", tooneelspel In vyf bedryven, de geschiedenis van een jongmenBch, predikants- zoon, die, voor den handel bestemd, in het gezelschap van slechte makkers op den ver keerden weg wordt gebracht, waardoor een huichelachtige neef de plaats van den ver loren zoon weet ln te nemen. Met allen lof voor het uitstekende spel van schier alle medewerkenden, is het jammer, dat niet een enkel tooneel geschrapt of althans veranderd was geworden, zoodat alsdan eenlge uitdruk kingen geen aanstoot hadden gegeven, vooral, daar een paar kinderen onder de toehoorders werden opgemerkt. Maar nog eens: deze vingerwyzing staat geheel buiten de voortreffeiyke vertolking van het stuk. Ook de komische voordrachten„De twee infanteristen" (de heeren Th. Angevaeren en G. Slats), „Die is niet goed" (de heeren J. 81at8 Az. en Th. Angevaeren) en „Korporaal Laadstok" (de heer J. Slats Az.) voldeden uitstekend en vielen zeer in den smaak. De pauzen werden op zeer verdiensteiyke wyze aangevuld door de eigen muziek der vereeniging onder leiding van den heer A. G. Venderbos; genoemd mogen worden o. a. „Aus schoner Zeit" (Rixner) en „Frühlingaldylle" (0. Francke). By de gisteren ten overstaan van den alhier gevestigden notaris L. A. T. Binnendyk gehouden veiling werd het landgoed „Dyk en Burg" met aangrenzende landerijen en bosscheo, gelegen onder Noordwykerhout en Noordwyk, toegewezen (in totaal) voor de som van by na 95,000 94,876). Zooala men weet, is de opbrengst van dit gedeelte der nalaten schap van wyien mevr. de wed. W. Hoog, geb. Enschedé, vermaakt aan de Vereeniging tot stichting van volks-sanatona in Nedorland. Het door onvoorziene omstandigheden uitgestelde concert van de harmonie-kapel „Crescendo" (dir. de heer Joh. Oostelaar) zal a. a. Donderdag-avond in het „Hof van Holland" plaats hebben. Er pryken weer een viertal nleuwe,^hummer8 op het programma, terwyi het besloten wordt met de voordracht van ©enige komischo scènes. T er-Aar. De Tuindersbond ln deze gemeente hield ter^ huize van den kastelein J. Van der Laan zyn eerste vergadering in dit jaar met een byzonder groote opkomst. Als eerste punt was aan de orde de herziening van het regle ment. Door den voorzitter werden gelezen de artikelen van het reglement, die volgens de commissie dier herziening in aanmerking kwamen, terwyi daarna de gewyzigde bepa lingen werden voorgelezen. 15 artikelen waren onder de wyziging begrepen. Een dier artikelen ^(arb. 21) is ongewyzigd gebleven en de behan deling tot nader uitgesteld. Vervolgens ge schiedde de benoeming van een penningmeester. Hiervoor is gekozen de heer Th. Van Zyi met 211 stemmen, op een belooning van 400 per jaar. Voor de belooning van dit bedrag werden 92 stemmen verworven, terwyi 82 stemmen voor 360 en 29 stemmen voor 300 waren. Staande de vergadering werd door genoemden Van Zyi, die aanwezig was, te kennen gegeven de benoeming aan te nemen en den leden zyn welgemeende dank gebracht. Nadat door den voorzitter nog eenigo mede- deelingen werden gedaan met betrekking lo. tot sluiting van eon contract voor levering van vruchten aan een fabrikant on 2o. be treffende de aansluiting van eenige tuinders uit Hillegom by den Bond, werd de vergadering gesloten. Tot onderwijzeres aan de openbare school la door den Raad dezer gemeente benoemd mej. Th. A. Van "Wyk, van Heemstede. Tot leden der commissie tegen schoolverzuim, alhier, zyn benoemd de heeren G. C. Waren, J. Van der Eisen, C. Quak, J. Hogenboom, W. F. Visser, C. F. Droogh en C. Kempenaar. Warmond. „De Harmonie van Warmond" gaf Maandag haar traditioneele vastenavond- uitvoering. Wat het muzikale gedeelte betreft, het is werkeiyk verrassend van een liefhebbery- gezelschap een programma te hooren, als toen ten uitvoer werd gebracht l Eere den directeur, den heer Joh. Oostelaar. Als naar gewoonte word daarna een biyspel opgevoerd, getiteld: „Een studeerend zoontje", waarin zich de hoofdpersoon, die voor het eerst optrad, byzonder onderscheidde. Daarna een pantomime, getiteld: „Pierrot ter dood veroordeeld", die niet weinig den lachlust opwekte en waarvan de beschryving in druk te verkrygen was by den boekhandelaar W. A. Moor, te Warmond. De avond werd besloten door een drietal zeer komische voordrachten, waarmede zeer veel by val werd Ingeoogst. Niet alleen de opkomst der leden, maar ook do introducties van vroemdelingen, door de leden verstrekt, waren buitengewoon talryk. Een avond als deze zal ongetwyfeld by alle aanwezigen ln biyde herinnering voortleven. Oude-Wetering. De nieuw opgerichte IJsclub hield haar eerste algomeene leden vergadering in het lokaal van den heer P. J. B. Cozyn, onder voorzitterschap van den heer C. Van Berkel. Met dezen bestaat het bestuur uit de heeren Z. Fokken, C. Zoet, J. Cozyn, L. De Prie, T. Verhaar, N. Van der Meer, D. Waasdorp, W. Van den Haak, J. Zoet, H. Van 't Hart en Arie Keyzer. Het reglement werd met algemeene (28) stemmen goedge keurd en de rekening van den penningmeoster vastgesteld. Nieuwe-Wetering. De commissie tot wering van schoolverzuim benoemde tot haar voor zitter den heer H. Van Egmond en tot secre taris den heer T. Roosendaal, hoofd der school. Zegwa&rd-Zoetcrmeor. Gisteravond hield de Chr. Jongelings-Vereeniging „De Prediker" alhier in de Chr. school haar jaarfeest. Het gebouw was geheel gevuld; om zeven uren aangevangen, was de vergadering om tien uren geëindigd, waarnA de leden met de be gunstigers tot ruim twaalf uren nog gezellig byeen bleven. Volgens het uitgebrachte verslag is de toestand der Vereeniging gunstig te noemen. Verschillende voordrachten en by- dragen, afgewisseld door muziek en zang nummers, maakten do byeenkomst zoo gezellig mogeiyk, wat nog verhoogd werd door de gulle wyze, waarop versnaperingen werden rondgediend. Verschillende zusterverenigingen hadden afgevaardigden gezonden. Na afloop der vergadering mocht de voorzitter een wel verdiend bedankje ln ontvangst nemen, waar aan we den wensch vastknoopen, dat deze Vereeniging, onder dezen voorzitter, nog veel jaren moge voortgaan op den weg, thans ingeslagen, en zy steeds in bloei moge toe nemen, overtuigd als we zyn, dat goed voor gaan ook ln deze dagen nog wel navolging vindt. Gistermorgen had de landbouwer J. V. van den Voorweg zyn paard met wagen langs de straat vastgezet, toen het dier schrok, zich losrukte en het lemoen van den wagen stuk sloeg. Het holde het dorp ln, ronde een erf op en werd daar gegrepen zonder ongelukken veroorzaakt te hebben. Het gebeurde gelukkig onder schooltyd, coodat er weinig kinderen op straat waren. Ons harmonie-gezelschap stelt pogingen in het werk om een vaandel te verkrygen. By de laatst gehouden uitvoering werd tot dat doel een collecte gehouden, die omstreeks 35 opbracht. Daar nog niet de helft van het vereischte bedrag byeen is, twyfelen we niet of, mochten er nog ingezetenen zyn, die er prys op stellen voor dit doel iets by te dra gen, de leden van het bestuur zullen gaarne de bydragen in ontvangst nemen. De onder de godsdienstoefening gehouden collecte voor hot verschaffen van By bels by huweiyksvoltrekklDgen heeft ruim 14 gulden opgebracht. Zoetorwoude. Hedenmorgen geraakten, toen zy zich naar sohool begaven, twee jongens in de Zuidbuurt8che wetering door het (ja. Het mocht N. Karremans gelukken ze beiden weer op hek droge te brengen. Roode Krtils. Aan de jongste rapporten van dr. Lingbeek, ontvangen by den voorzitter van het Neder- landsche Roode Kruis, ia het volgendo ont leend „Loren<jo-Marquez, 21 Doe. 1900. Dr. Van Engelen is een uitstekende werkkracht en zou het werk, nu eenmaal alles achterelkaar is, wel af kunnen, al hadden we ook in plaats van zooals nu 110, tweehonderd bedden bezet, mits er natuuriyk verpleegsters genoeg zyn. Het is overigens met de hulpvaardigheid van de meeste Boeren maar dunnetjes. De traditie werkt nog te veel. Vroeger waren diezelfde menschen zoo'n soort patriarchen, die voor alle kleinere werkzaamheden han „volk" hadden. Ze zyn niet gewend om, zooals wy, overal een handje uit to steken. Men herinnert zich, dat president Kruger, sprekende over het Engelsche House of Lords, aan den Volks raad zei: Julie is allemaal lords"; nu ja, dat idee zit er nog te veel in, ze zullen nog heel wat moeten leeren. Handiger, meer hulp vaardig, zyn reeds de Boeren, die uit do Kolonie komen, do „rebellen" en dezen en enkele Hollanders zyn dan ook onze candidaat- verplegers. Maar lastig wordt het vooral in don laatBton tyd, aangezien meestal enkelen der Kaffers ook moeten biyven liggen wegons malaria-aanvallen. Gelukkig, dat we hier althans waterleiding hebben en nu en dan heeriyke regens, zoodat onze watertanks weer vol komen. Te apprecieeren is het, dat de O.-Afrik. Handolsvereeniging ons verschillende zaken tegen by na Hollandsche pryzen levert en dat de Portugeezen ons vrystellen van invoer rechten. "Wy hebben onlangs onzen SOOsten patiönt opgenomen, het beste bewys voor onze nuttig heid hier. Er zyn nl. 800 A 900 refugiés hier, waarvan dt 700 in de kazerne. 23 December 1900. Ik moet nog eens terug komen op de onkosten-quaestie. Ik geloof, dat onze veldambulances by elkaar niet het derde gedeelte kosten van dit eene hospitaal. Nu twyfel ik er niet aan of uw Vereeniging, ziende wat voor werk daarvoor gebeurt, zal die uitgaven goedkeuren en desnoods met vertrouwen een nieuw beroep kunnen doen op den in dezen oorlog zoo schitterend ge bleken weldadigheidszin van ons volk, maar toch gevoel ik my verplicht, om u er op te wyzen en u ongeveer een maatstaf te geven, waarnaar u de onkosten tot Juni of Juli kunt berekenen, en die u, gedekt door cyfers, in staat stelt de welwlllenden in den lande opnieuw op te wekken om wel te doen aan do slachtoffers van den oorlog. 26 December 1900. Ik probeer telkens met Bierens in communicatie te komen, maar naar ik vormoed tot nu toe zonder succes. Zooals u reeds weet, acht ik, (behalve den dokter) uitzending van meer personeel naar hier niet noodig. De zusters biyven wel tot Juni, Juli. Ik hoop, dat al het teruggekeerde personeel onzer ambulance zich by u kwam melden, evenals zuster Metelerkamp. Wy betreuren het byzonder, dat zy en mej. Beynen weggingen, maar het was toen niet te voorzien, dat nog hulp zou noodig zyn. 30 December 1900. Indien maar de mogeiyk- heid bestond om tot onze collega's Bierens, Jansen en Pameyer door te dringen, zouden èn Van Engelen èn Ik gaarne ons hospitaal hier aan een anderen collega overgeven om naar de Boerenlinie8 te gaan. Dit schynt echter abso luut onmogeiyk. Van den consul-generaal te Kaapstad, aan wien ik vroeg te trachten by den Hoogen Commissaris permissie voor my te krygen om door de Engelsche llnlën heen te gaan, heb ik geen antwoord gehad, zoodat het dan ook van dien kant Diet gaat. Lorengo-Marquez, 5 Januari 1901. Ons nieuw by-hospltaal komt eerst den 8sten gereed. De twee zusters zyn nog niet hier, omdat de „Herzog" vertraging heeft en eerst den 7den of 8sten hier kan zyn. Van hen, die nog met hun ambulances by de Boeren zyn, wordt veel gevergd, by geringo hulpmiddelen. Bierens, Jansen, Pameyer zullen ons daarvan later veel kunnen vertellen. Maar Ik zou wel willen, dat men ln Engeland wist, dat de menschlievende Hooge Commissaris weigert my toe te laten om persooniyk hulp to gaan bieden aan de Boeren, ja zelfs om onze ambulances te voorzien van het noodige. Dat Is Engelsche humaniteit! TWEEDE KAMER. Aan de orde zyn de wetsontwerpen lo. tot regeling der samenstelling der landmacht; 2o. tot nadere wyziging en aanvulling van de wet betrekkeiyk de nationale militie en daarmede in verband staande wotton; So. tot regeling van de landweer en van de opheffing der schutteryen. De algemeene beraadslagingen worden .ge opend. De heer Van Vlijmen betoogde, dat in de allereerste plaats voor ons land noodig is, dat het geheele volk weerbaar is. Door do voor stellen wordt de gewenschte nauwere aaneen sluiting tusschen leger en volk z. i. niet ver kregen. Voor die aaneensluiting is de voor gestelde landweer onvoldoendewant daarvoor is noodig, als groote reserve voor het staand leger: een geoefend volksleger. Spr. vond het geen gezonde toepassing van de Grondwet, van do 32,000 dienstplichtigen slechts 17,500 ln te ïyven. "Worden de voorstellen aangenomen, dan zal de toestand wel eenlgszms verbeterd worden, maar weerbaar zullen wy niet zyn. Om dit te worden, moeten alle physiek ge schikte jongelingen geiyken dienst, byv. van 8, 9 en 10 jaren, hebben. De heer Verhey betreurde, dat de Regeoring niet een legerwet had voorgesteld in den geost van den minister Seyffardt, om te komen tot het Zwitsersche stelseL Voor het oogenblik acht hy dit stelsel echtor onbereikbaar en zelfs het stelsel-Seyffardt kan op het oogenblik niet ingevoerd worden. Op eenige punten verdedigde spr. de voor gestelde wetten. Als voorstander van korten oefeningstyd had hy gaarne gezien, dat een eersto oefeningstyd van 8 maanden daarin was opgenomen. De heer Kerdijk brengt rapport uit over versohillende adressen omtrent het ontwerp- Drank wetsherziening. Gemengd Nlenws. Het benedengedeelte van het perceel Apothekersdyk hoek Vrouwosteeg heeft een nieuwe bestemming gekregen en daartoo een aanzieniyke gedaanteverwisseling ondergaan. De architect, de heer W. Fontein, heeft er een mooien winkel van gemaakt, waarin do heer D. W. Zwart zyn zaak van uit de Janvo38ensteeg heeft overgebracht. Een flinke collectie gaskronen en andere ornamenten is er aanwezig, terwfil hy ook op het gebied van badkachels, dito kuipen, water-, stoom-, gas- en verdere geleidingen reeds een gunstige bekendheid, als opvolger van wyien den heer Van Es, had verworven. Rekening houdende met de eischen des tyds en over meer ruimte moetende kunnen bo- sohikkon, moest hy tot uitbreiding overgaan en alzoo zal deze nieuwe gelegenheid, welke met de beide groote spiegelruiten een goeden Indruk maakt, ook voor de cliënteele niet zonder beteekenis zyn, want de keuze is er nu als gevolg daarvan ook des te belangryker,1 De baan der Leidscho IJsclub was heden weer geopend. In den Zoeterwoudschen Singel waagden slch vier jongens op hot ys. Ze zakten er door, maar werden nog gered. By het Haagsche vakcomité (een organisatie van 13 vakvereenigingen) is reeds 940 ingekomen voor verstrekking van brood en kruidenierswaren aan werke- loozen, welke som echter op verre na niet toereikend is. De heer "W. N. v. d. Pol, gezag voerder van het op 28 Januari verongelukte stoomschip „Holland", hoeft gisteren aan den. Hoek van Holland een zilveren remontoir- horloge met dito ketting geschonken aan elk der mannen, dio hem, toen hy voor dooi aan strand spoelde, uit bet water hebben opga- vischt en zyn levensgeesten weder hebben opgewekt. Ook aan mejuffrouw Tebbenhof, by wie de kapitein op zoo menschlievende wyze is op genomen, is een geschenk aangeboden. Gisteravond tegen halftwaalf ontstond te Rotterdam een ernstig begin van brand' op de eerste verdieping van pand 22 in de Alkemadestraat. De brand werd ver oorzaakt doordat een hond tegen een tafel opsprong, waarop een brandend nachtlichtje stond, dat daardoor omviel. De kamer, waar de brand ontstond, brandde nagenoeg geheel uit. Gistermorgen zyn twee schippers, vader en zoon, dood gevonden in hun vaar tuig, liggende in de vaart naby hetGeodesio- gebouw to Delft. Dr. J. Thomeo verklaarde, dat zy door kolendamp gestikt waren. De heer J. Schreuders, vanütrecht, slachtoffer van het spoorwegongeluk te Twelloo, ls in het ziekenhuis aldaar overleden. Men schryft aan de „N. R. C." het volgende: Het is van algemoone bekendheid, dat. BelgiÖ byna al zyn rundvee in ons land koopt en dat byna al de ingevoerde koeien uit Nederland afkomstig zyn; minder bekend is het echter, dat Belgis ook in andore land- bouwartikelen jaariyks met ons land een levendigen handel drijft. Zoo kocht Belgis ia 1900 by ons 60,414 schapen en 30,175 lammeren. Door de hooge prijzen der Engel sche en byzonder der Iersche paarden, met het oog op den Transvaalschen oorlog, zocht

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1