w. 12574 Dinsdag 19 Februari, A0. 1901. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. VERBODEN UEFDE. LEIDSCI DAGBLAD. f PRIJS DEZER COURATTT: ('Voor Loidon per 8 maandenI 5 2 I 1.10.1 J'■'Buiten. Leiden, per looper en waar agonten gevestigd z\jn 1.80 '-(Franco per post0 1.65- PRIJS DER ADVERTEKTEBE: Van 1-6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Oflloieelo lionnï»jfeving. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op artikel 15 van het Koninklijk besluit van 6 Januari 1898 (Staatsblad No. 20) tot vast stelling van een kiesreglement voor de Kamers van Arbeid; 1 Brengen ter algemeene kennis, dat de op 15 Februari 1901 door ben vastgestelde kiezerslijsten voor de Kamers van Arbeid voor de Textiel nijverheid, de Bouwbedrijven en de Voedings- en (Genotmiddelen op de Secretarie dezer gemeente Ivoor een ieder ter inzage zijn nedergelegd en tegen betaling der kosten in afdruk verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. WAS, Burgemeester. VAN HÉYST, Secretaris. /Leiden, 16 Februari 1901. Leiden, 19 Februari. Gisteravond hield prof. dr, H. A. Lorentz, .alhier, de derde voordracht van den cursus (over „zichtbare en onzichtbare bewegingen". .Nu was aan de orde van behandeling de tril- lingsbeweging, vooral die van do lucht, de ^voortplanting en de voortplantingssnelheid, terwijl de spreker daarna begon met eenige opmerkingen over het licht, over rechtlijnige 'lichtstralen, de terugkaatsing en eindelijk de breking van het licht, waarby hjj mededeelde, idat de wet der breking door don Leidschen hoogleeraar Snellius was ontdekt, j By Min. beschikking is de toelating van 'dr. J. H. Kern, als privaat-docent indofacul- jteit der letteren en wysbegeerte aan de Ryks- iuniveraiteit te Leiden, op zyn verzoek, inge trokken. De kapitein M. H. Spruyt, van den staf ;der Infanterie, ls overgeplaatst by het 4de regiment infanterie en wordt ingedeeld by het 1ste bataljon van het korps te Delft. Naar aanleiding van bet in ons vorig mommer opgenomen bericht omtrent de opge lichte vereeniging „Leiden's Belang" deelt hot bestuur ons mede, dat het binnen een paar dagen zelf eenige inlichtingen zal geven, die dus het doel en den werkkring der Ver eeniging nader zullen aanduiden. Hot afbreken en weder opbouwen van drie perceolen aan de Hartesteeg, aanbesteed door den heer architect Jac. van derHeyden, waarvan melding gemaakt in ons vorig nom- tner, is gegund aan op éón na den laagsten inschrijver den heer J. W. Vreeswyk, voor de ,eom van 6262. Prosident Kruger vestigt zich, na zyn herstel, waarschyniyk niet weder in Den Haag. 1 Door de stemgerechtigde leden der Ned.- Eerv. Gemeente te Middelburg is met 92 togen 81 stemmen besloten bet beroepen van predi kanten en hot kiezen van ouderlingen en diakenen, wat tot dusver door een kiescollege ■.geschiedde, gedurende de eerstvolgende 10 jaren aan den kerkeraad op te dragen. De heer M. De Braai, lid van den Gemeenteraad te Haarlem, heeft voorgesteld aan de leden der aldaar in te stellen school- commissies een presentiegeld toe te kennen I van 1 voor elke vergadering, die ten volle door hen wordt bygewoond. De byzondere correspondent te Lissabon van de „N. R. C." schrijft, dd. 14 Februari; Z. K. Hoogheid Prins Hendrik der Neder- landen is door hot Portugeesche gouvernement begiftigd geworden met het grootkruis der Torre o Espada, eon orde, welke uitsluitend .aan militairen wordt gegeven. Andere Portu- igeosche orden zyn wol militaire ordon in ;naam, doch wordon meestal aan civiele per- I sonen verleend. - Genoemde correspondent schryft nog: Dezelfde trein, die lieden, kort na het middernachteiyk uur, Z. M. Don Carlos naar zyn hoofdstad uit Londen terugbracht, voorde ook den Nederlandschen minister jhr. mr. von Woede weer naar Lissabon mede. Ik vernam, dat Z. M. Don Carlos, gedurende oen korte halte van den spoortrein ergons in Spanje, op zyn gewone minzame wijze den Nederlandschen gezant complimenteerde. De afwezigheid van dezen diplomaat een gevolg der Sint-Nicolaas-verrassing van Senhor Arroyo heeft ruim twee maanden geduurd. Voor zooveel ik reeds nu kan oordeelen, heeft 'sheeren von Weede's onvrijwillige reis naar Nederland geon wijziging gebracht in de situtatie, geiyk die was vóór zyn ietwat opzienbarend vertrek uit Lissabon. Mr. W. A. Borgama, lid van de Eerste Kamer on burgemeester van Menaldumadeel, is reeds gedurende eenige weken ongesteld. Zyn toestand baart veel zorg. De majoors J. J. L. Geel, van het 7de, on N. P. Onderwater, van het lste regiment infanterie, worden eorstdaags bevorderd tot luiteuant-kolonel. NB. C.) De dir. off. van gez. 3de kl. A. A. J. Quanjer, chef van de mil. hosp. te Deventer, wordt eerstdaags bevorderd tot dir. off. van gez. 2de kl. (lult.-kolonel) en toegevoegd aan den inspecteur van den geneesk. dienst der landmacht te 's-Gravenhage. De kapt. der mariniers J. A. Van Tooren- burg wordt met Mei a. e. als commandant van het detachement mariniers aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis vervangen door den kapt. der mariniers P. J. Van Trooyen, te Amsterdam. Vad Ten einde de personen, die zich voor den Indischen dienst wenschen te verbinden, aan te sporen hun handgeld goed te besteden, heeft de commandant van het kol. werfdepot circulaires verzonden aan de gemeentebesturen. Daaruit blijkt o. a., dat door de zorg van het korps 18,595 gulden werden verzonden aan familieleden en crediteuren, zoodat door dezen maatregel ruim 10ya pCt. vau het handgeld nuttig word aangewend. De heer Elo.ff zal zich met zyn familie te Brussol gaan vestigen. Hy is gisteren reeds •derwaarts vertrokken. De ministers van marine en van kolo niën verieenen deze woek geen audiëntie. Haarlommormeor. De politie vond Zater dag aan de Ringvaart, tegenover Nieuwe- Wetering, eon man van omstreeks 70 jaar, dood. De ongelukkige is waarschyniyk door koude en ellende omgekomen. Heemstede. Mej. F. A. Van Wyk, alhier, komt als No. 1 voor op do voordracht voor onderwijzeres te Ter-Aar. Noordvrijk, Het aantal jongelieden, geboren in 1882, die zich voor de eerstvolgende lichting der nationale militie alhier hebben aangegeven, bedraagt 44. "Wassenaar. De vereeniging „Nut en Genoegen" hield gisteravond haar laatsto ge zellige bijeenkomst in dit seizoen. De heer en mevr. Martron, die ook verleden jaar voor do vereeniging waren opgetreden, vermaakten de aanwezigen mot een reeks voordrachten, waarvan do heer Martron zelf de „auteur" was. Te oordeelen naar het gelach en het applaudis8ement vermaakte men zich heel goed. Een criticus maakte do opmerking, „dat er ook lachten, schoon zo volstrekt niet biy waren", en hierin kon hy wel eens geiyk hebben. De gebroeders Martron hadden veel succes. Hoewel een jaar ouder geworden, was de jongste dezelfde enthusiast gebleven. Ook hun voordrachten worden herhaaldeiyk ge applaudisseerd. XJit tl o „Staatmcoiiraiat". Kon. besluiten. Op verzoek eervol oot- fllagen F. Roodenburg als betaalmeester te Zutpken. Jhr. J. W. A. Barchman Wuyters te De Meer is met al zjja wettige afstammelingen in den Nederlandschen adel ingelijfd niet behoud der tegenwoordige praodicateii van jonkheer en jonk vrouw. Benoemd tot adjunct-com mi es bü bet Centraal- Bureau voor de Statistiek A. II. Coltof, te 's-Graven- hago, eerste klerk bij dat bureau; mr. D. Van Blom, te Leiden, on mr. J. R. B. Do Roos, te 's-Gravenhage. Ingevolge de burgerlijke pensioenwet, de navol gende pensioenen verleend aan: M. Lorjé, verifica teur lste categorie bij 's Rijks belastingen, f 1832; H. E. Antink, ontvanger der directe belastingen, enz. f 2580; F. Cohen, kommies lste kl. bij 's Rijks belastingen ƒ656; D. Van Krimpen, laatstelijk kommies-ontvanger van 's Rijks belastingen, f 534. Aan den eersteu luitenant H. Van Dam, van het 6de regiment infanterie, vergunning verleend tot het aannemen en het dragen van het ordeteeken der 4de klasse van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den President van Venezuela geschonken. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Het Persbureau deelt mede: Te Parys hebben twee personen, zich noe mende Leon B. Caspary, „ancien officier boër de Springfontein" (Transvaal), en Multerer, verschillende menachen opgelicht, onder voor geven, dat zy in de Boerengelederen gevoch ten hebben. Men zegt, dat zy brieven op zak hebben, geteekend door Louis Botha en andere generaals. Hoogstwaarschyniyk zyn deze brie ven valsch. Do zich noemde Caspary beweert in Rusland te zyn geboren, spreekt goed Fransch on Duitsch en heeft een glazen oog. De ander beweert Oostenry'ker te zyn. Hy spreekt zeer slecht Fransch. Daar deze oplichters op weg heeten te zyn naar Holland en België, zy men op zyn hoede. De Fransche politie zoekt hen inmiddels reeds. Hier te lande ia bericht ontvangen van het overiyden in krygsgevangenschap op St.-Helena van onze voormalige landgenooten D. Anspach en D. W. Van Wyk, uit Eek en Wiel. Omtrent de algemeene vergadering van den Bond van uit Zuld-Afrika verdreven N. Z.-A. S.-M.-per8oneel, die Woensdag te 's Gravenhage zal gehouden worden, kan nog wordon mede gedeeld, - dat daarin onder meer behandeld zullen worden: een schryven van mr. De Vries, rechtsgeleerd adviseur van den Bond, omtrent -de deposito-gelden; en een voorstel om middelen te beramen^ ten einde leden van den Bond in betrekkingen geplaatst te kragen. Van hot Informatie-bureau, dat nog altijd gevestigd is aan den Nieuwen Uitlog 17 te 's-Gravenhage, 'is tot tfusvor maar weinig ge bruik gemaakt. Ongeveer 300 van de 1600 leden zyn in betrekkingen geplaatst. Met den trein van 10.56 arriveerde gister morgen te Utrecht de deputatie van het Tranevaal-comltó van Liers (België) tot het overhandigen van een yzeren lauwerkrans aan president Kruger. De deputatie was 38 personen sterk. Nadat het adres en de lauwerkrans waren aangeboden en de beteekenis van de verschil lende deelen van don krans was uitgelegd, sprak president Kruger ongeveer als volgt: „Ik moet u, myne heeren, in de eerste plaats dank, ja barteiyk dank zoggen voor uw adres en voor de aanbieding van dit prachtig huldebiyk, Ik weet, dat wat gy hierin gezegd en gedaan hebt, hot werk is van het hart, want als hot hart niet dringt, dan doet men zooveel niet als gy gedaan hebt om uw belangstelling te doen biyken. „Deze belangstelling heb ik allerwegen onder vonden en dat doet my zulk een genoegen, omdat daaruit biykt, dat de verschillende volken met ons zyn en ook uw Belgisch volk, ter wille van de zaak van het recht en der gerechtigheid. Zoo do gouvernementen nog niet handelend optreden, doen dit toch wol do volken en ik mag zeggen, alle Gods dienstige sekten zyn met ons, omdat zy in onze zaak het recht en het recht der wet erkennen. Myn hoop en vertrouwen blijft vast op dit punt. God zal ons niet verlaten. Hy zal onze hulp en bystand bljjyen, want Zyn belofte is waarachtig. Nogmaals, myne heeren, dank ik u voor uw harteiyke belangstelling en voor uw schoon huldebiyk." Uit een opgave van het Ned.-Ind. Trans- vaal-Comitó, voorkomende in het „Bataviaasch Nieuwsblad" van 21 Jan. jl., biykt, dat tot op 31 Dec. 1900 door bedoeld comité was ontvangen oon bedrag van ƒ105,094.75, waar van 104,000 aan de Ned. Z.-A. Vereeniging te Amsterdam is gezonden. Na aftrek van onvermydelyke onkosten was er een saldo van f 545.89 op genoemden datum. Ds. A. Steytler, predikant van de Eerste Ned. Ger. Gemeente te Kaapstad, heeft aan mevr. "Waszklewlcz van Schilfgaarde, te 's-Gra venhage, de ontvangst bericht van een eom van 150 pd. st. door tusschenkomat van consul De Waal, bonevens een van 5.8 pd. at. 64.80) voor mej. Kamp. Ds. Steytler geeft in de meest gevoelige woorden uiting aan de orkenteiykheid der ongelukkige Boerenvrou wen en voegt er den wonsch aan toe, dat alle blyken van liefde en opoffering in Europa en Amerika er toe mogen bijdragen, dat de Republieken haar onathankeiykheid zullen behouden. Gemengd Nieuwe, Nu de ophaling van de biljetten voor de personeele belasting is begonnen, wordt aan de ingezetenon beleefd verzocht, om de ingevulde aangiften gereed te houden of wel ten kantore van den ontvanger te laten bezorgen. Een weduwe te Leiden, die het te eenzaam begon te vinden in haar woning, had gezelschap gekozen. Na zeven jaren ont zegde zy hom haar woning. De man kwam echter terug en moest met behulp van de politie verwyderd worden, hetgeen niet zoo gemakkeiyk ging, daar de afgewezen minnaar op hot dak vluchtte en van daar met steenon wierp naar de politie. Gisteren voor deHaag- sche rechtbank gedagvaard, waar de man niet verschenen was werd voor hem, by verstek, 2 maanden geëischt. De Haagsche rechtbank veroor deelde gisteren den man uit Leiden, die alhier iemand met oen mei aan de hand verwondde, tot 1 maand; den maü, die oen meisje oen schop gaf, tot 7 dageu; drie personen, die zich tegen de politie verzetten, ieder tot 14 dagen; de vrouw uit Voorschoten, die aldaar een politiebeambte beleedigde, tot 3 dagen; den man uit Leiden, die zich tegen zyn arrestatie verzette, tot 7 dagen; de tweeper sonen, die te Leiden een oefening van het Leger dós Heils verstoorden, tot 5 dagen; den man te Leiden, die zich het geld toeëigende, dat hem door een ander was gegeven met opdracht om een kistje sigaren te koopen, tot I maand, en den man, die te Leiden moed willig by iemand een paar ruiten vernielde, tot 1 boete. Een man, die reods het ongeluk heeft op een houten been te moeten loopen, is gisteravond op het Zieke, te's-Gravenhage, gevallen en kwam daarby zoodanig terecht, dat zyn hulpbeen brak. Men heeft den man naar zyn woning vervoerd. In de gang van het bureau van „De Residentiebode", in de kleine Nobelstraat te 's-Gravenhage, is gisteravond een kind van drie weken te vondeling gelegd. De politie heeft een onderzoek ingesteld, dat nog wordt voortgezet. De moeder is reeds opgespoord en werd gisteravond In het politie- bureel aan de Groenmarkt, waarheen ook het kind is gebracht, voorloopig in bewaring gehouden. Het gerochtshofte 's-Gravenhage deed gisteren uitspraak in de zaak van een weduwe, eenige nog in leven zijnde gepension- neerde uit het in het jaar 1826 opgerichte Onderlinge Hulp- en Waarborg-Pensioenfonda voor de weduwen en weezen van de ambtenaren by de Ryksontvangsten, welke weduwe een actie tot rekening en verantwoording had ingesteld tegen de beheerders van het fonds en die bovendien op den eigendom van het fonds aanspraak maakte. De rechtbank had haar haar vordering ont zegd. Dit vonnis werd thans in hooger beroep deels op andere gronden bevestigd. Te Delft is de metselaar C. K. oud 38 jaar, van een muur aan de brandery „De Postduif" gevallen; de man was onmld- deliyk dood. Hy laat een vrouw en vyf kin deren achter. Men schryft uit Haarlem: De voortvluchtige boekhouder H. G. Guthschnidt, die verschillende verduisteringen pleegde ten nadoele van de firma Hoenk, alhier, is door de politie te Amsterdam aangehouden en naar hier overgebracht. Hy heeft bekond. Voor den Raad van Tucht voor de koopvaardyvloot zal Vrijdag 22 Febr., deo avonds te 7 uren, do behandeling der zaak van bet onlangs aan den Hoek van Holland vergane stoomschip „Holland" plaats hebben. Drie getuigen zyn gedagvaard. Denzelfden avond zal als aangeklaagde ver- schynen kapt. J. Mandema, gezagvoerder van 't Ned. stoomschip „Maria", waarvan zo ven man der bemanning een aanklacht tegen genoemden kapitein hebben ingebracht, dat het voedsel, hetwelk zy aan boord van het stoomschip van Philadelphia naar Hamburg ontvingen, slecht en onvoldoende geweest is, en dat zy bedorven vloesch on schoepsbeschuit hebben gekregen. Eón getuige kan tot dusver gehoord worden, de andere zes efin weer naar zee. Medegedeeld is, dat aan den Amsterdamschen politiebeambte K. Yan Stralen is verleend de zilveren medaille der Oranje- NaBsau-orde. Hot „N. v. N." meldt nu, dat het aan het kranige gedrag van dezen briga dier van politie te danken was, dat een paar groote booswichten, logós van Lammertje Zondag, dio inbraak pleegden in een perceel aan de Brouwersgracht, in handen der justitie zyn gevallen. By do arrestatie van een hunner werd op Van Stralen geschoten en kreeg hy een kwet suur aan de kaak, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, doch waarvan hy spoedig herstelde. Yan den hoofdcommissaris van politie ont ving Van Stralen de onderscheiding, welke by de politie voor dergeiyk moedig gedrag is ingesteld, en toen de zaak voor de rechtbank 28) Ook Acliim wan beklemd. Het geven van don ring aan Suzanne was i ulechts oen voorwendsel geweest, dacht hy. Ach, hield dan ook met den ouderdom het (lydon des harten niet op? H(j had zich voor gesteld, dat met de grUze haren een groote kalmte over het leven kwamhy ver- j moedde, aarzelend en van verre, dat hl) iets had zien opvlammen, wat geen onbewogen kalmte was. Zelfs doode zielen wekten die vlammende oogen tot smartelijk opleven 1 I Haar schoonheid maakte op ieder indruk; zelfs op straat bleef men staan om haar na te ktlken; er omgaf haar iets als majesteit, f' En htl, aan wien dat alles met gloeiend verlangen werd geboden.... hy zou kouden Sterk blijven? Hy was toch ook niet meer dan menschl ij Opeens zei de oude heer, staan blijvend: .Kinderen, ik weet niet of het door de zwoelte komt, maar ik voel ml) zoo moede. Ik zou wol wat wilien ruston. Wat zou jelui er van denken, als ik onzen vriend hier het ambt opdroeg, met jelui te gaan lunchen?" Suzanne zag haar oom angstig aan; doch 'hg lachte flauwtjes en zei, dat het niets erg was. Hen wandelde langzaam naar het hotel, «waar Suzanne er op aandrong, mee naar binnen te gaan, toe te zien of hl) wel gemak kelijk op de canapé lag, en te zorgen, dat Ibli een glas limonade kreeg. <Landere twee bleven beneden wachten; doch de hotelhouder, die altijd in de hal scheen te zijn, achtte zich geroepen, hen te vervelen met oen praatje over het weer. Eindelijk liet hij hen alleen, en Sabine zei snel: „Morgon zal je niet meer hier zijn." „Het waren echoone dagen," sprak hij be wogen. „Maar die mogen en kunnen niet eindigen zonder dat je mij een onderhoud hebt toegestaan. Ik heb je veel te zeggen, Sabine, zeer veel!" „Zeker, heden nogl Ik zal het vrij met je afspreken. Geheimdat is iets voor Mühlau," zei ze lachend. „Kijk, daar komt Suzanne al." „Hoe is het met hem?" vroeg Sabine. „Enkel wat vermoeid. Hij was blij, wat stil te kunnen liggen. Maar ik zal toch na den, lunch in het salon naast zijn kamer blijven en niet uitgaan. „Ik natuurlijk ook niet," verklaarde Sabine. „Als Ik je eerlijk m(jn meening zeggen mag," sprak Suzanne, „doe dat liever niet. Voor jou geneert hy zich een beetje; ik weet niet, hoe ik het uitdrukken moetmet mi) is hij als een papa tegenover zijn dochter; met jou als een heer tegenover een dame. Waarom weet ik niet." Maar Achim en Sabine vermoedden wel waarom. Onwillekeurig zagen zij elkaar aan en wendden snel den blik weer af. Het drietal zocht een grooten rostaurant op, waar men een goed plaatsje kreeg. Suzanne verklaarde gewichtig, dat z(J de beurs van oom Frits hadzij moest voor zioh en Sabine betalen: oom vond het niet passend, dat ze meneer von KGrleggs gasten waren. Achim voelde zich hierdoor teleurgesteld en gekwetst; doch Suzanne schertste erover heenzy hadden pret als kinderen, die zonder opzicht zyn gelaten. Terwijl de spijzen gereed gemaakt werden, liep Achim vlug naar een naburigen bloemenwinkel en kwam terug met prachtige rozonbouquetten. Later dronken ze op ooms gezondheid, en Achim wilde nog eens goed de mooie ringen bewonderen; hij kreeg daarby eerst Sabine's, toen Suzanne's hand in de zyne en Het beide los met een teeder drukje. De vrooiykheid der drie jonge monschen trok de aandacht. Sabine bemerkte, dat men naar hen keek, en oen enydonde gedachte kwam te midden barer blyde stemming: als die monschen wisten, dat de man, naast wien ik hier zit, mgn echtgenoot doodgeschoten heeft, houden ze my dan niet steenigen? Het leven kwam haar voor als een grotesk spel van het toeval, misschien slechts een spotlach waard of een traan. IX. Om vier uren haalde Achim Sabine af. Zoo haddey ze afgesproken, waar Suzanne by was. Er waren, meenden ze, nog een paar dingen, die von Körlegg noodzakeiyk zien moest. „Zeker," zei Suzanne. „En buitendien heb jelui natuuriyk nog veel met elkaar te be praten." Ze sprak dat onomwonden, heel gewoon uit. Sabine stond er op, eenige bloemen te koopen voor oom Frits. Suzanne bracht ze boven en keerde terug met de boodschap, dat hy er zeer biy mee was. Maar hy was erg zwak; zyn hand had gebeefd, toen hy de rozen aanvatte. Echter hoopte hy op te staan voor het diner en liet von Körlegg verzoeken, hieraan deel te nemen. Toen Achim om vier uren Sablne kwam halen, was de hemel nog dichter bewolkt dan des morgens; het donderde al een weinig in de verte en hot look, of het geen minuut moer droog zou blijven. Doch de gondelier verklaarde beslist, dat het onweer niet vdór den avond zou loskomen. Regen was mogeiyk; in elk geval was een open gondel nietraadzaam. Ze stapten dus in het enge, zwarte kamertje van oen bedekten gondel, en gleden voort over het stille wator. De eerste minuten gingen zwygend voorby. Door een onverklaarbaren zielstoestand was er iets als een vyandigs stemming tusschen hen; iets van trots, alsof de een de andere er verantwoordeiyk voor maakte, dat men nu hier gevangen zat en tot een beslissing moest komen, of het uur daar geschikt voor was of niet. De geringste vryheld: die om gebruik te maken van het oogonblik, was hun nooit gegund geweest. Er lag lets neerdmkkends In den toestand. Sedert den morgen haddon zo het geweten: hedenmiddag vier uren moet ge uw hoogste en boste krachten inspannen om uw doel te bereiken. Het maakte belden prikkelbaar en onrustig. Sablne brak het eerst de Btilte door een paar opmerkingen over het armoedige van dit deel der stad, waardoor ze voeren, om een oude kerk met graven van Venetiaansche dogen te gaan bezien. De omgeving stemde op zlchzelve reeds somber. Aan het doel gekomen, stapten ze uit en bezagen de dogengraven; de oude, 6teonon pracht kon hun heden niets zeggen; dat was dood, dat was verleden; hun zielen werden gepynigd door de kwellingen van het leven, het heden. Hoe zal ik haar zeggen, dat wy moeten scheiden voor altyd? dacht Achim. Zal hy den tyd voorby laten gaan zon der my te zeggen, dat liefde sterker is dan do wereld met al haar vooroordeelen? dacht zy. Toen ze weder buiten kwamen, bevrijd van het gezelschap des kosters, die hen had ver volgd met uitleggingen, welke zo niet wonsch- ten, ademden zo vrijer. Achim hielp Sabine in den gondel; ze zagen elkaar aanen op eenmaal waren zy in do stemming, die tot een beslissing drong. „Sabine," zei Achim, haar hand vattende, „ik dank je voor deze dagen. Ze zyn onver getelijk 1" Hy legde zyn arm om haar heen; liefderyk, als oen broeder, wilde hy tot haar spreken; dat had hy zich voorgenomen, reods weken geleden. Zy hield den adem inzo had zich nooit zoo na tot hem gevoeld als nu. Haar hoofd zonk op zyn schouder en ze fluisterde: „Achim 1" Hy wilde kalm blijven. Hy meende van de natuur het onnatuurlUke te kunnen afdwingen hy dacht koel te kunnen ademen te midden van een vlammenzee, vergetende, dat hy ook niet meer dan mensch waB. .Sabine, Sabine, myn hart is vol dankbaar heid voor alles voor alles, wat Zy bleef zwygon. Zy zocht geen woorden en had er ook geen noodig. Haar oogen wachtten het geluk. Daar boog hy zich over haar en drukte een kus op haar lippen; hy vergat alles; hy' wist slechts, dat het waard was te leven onkel om dit oogonblik. Als twee, die van het hoogste gevaar, uit den grootsten nood elkander hebben gered, hielden ze elkander omarmd. „HUnl..." stamelde Sabine.; „de myne eindelykl" (Wevdf venxtlgdj

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1