<2573 Maandag 1® Februari. A\ 1901. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Hed.-Zuidafrikaanscbe Vereeniging. V feuilleton. VERBODEN LIEFDE. BAfrBLA PRIJS DEZER COURANT: J'Yoor Leiden per 3 maandonT I l f 1.10/ jj Ruiten Leiden, por loopor en waar agenten gevostigd z<jn 1.30 .Franco per post1.65- PRIJS DEB ADVERTENTTËN: Van 1 6 regela f 1.06. Iedere regel meer/' 0.17|. Orootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad. wordt f 0.05 berekend. Afdeling Leiden en Omstreken. Ontvangen hy don waarnamenden Penning meester, Zoeterwoudsche Singel 41 Door bemiddeling van hot Leidsch Dagblad Van het bal-masqué" door „All Right" in de Stad6zaal Zaterdag-avond f 7.68® Bjjdragen kunnen worden toegezonden aan den waarnemenden Penningmeoster of aan het Bureel van dit Blad. f Leiden, 18 Februari. By de tweede opvoering van het oude sprookje „Doornroosje", Strienings zangspel In drie bedryven, was de Schouwburg niet zóó talryk bezet als den eersten keer, ofschoon de opkomst toch vry goed kan genoemd worden. Deze herhaling maakte tevons een nog beteren indruk, want er zat nu over 't geheel betere gang In en met name in het tweede bedryf was meer handeling op te merken; terwjjl by de slot-apothqose het groenachtige Bengaalsehe licht een aardig effect maakte, al bleek de koninklyke hofhouding een weinig te zyu ingekrompen. Talryk waren de toejuichingen, welke aan sommige tooneelen werden geschonken. Gaarne vermelden we ten slotte hier nog de hoeren Reinke, Botermarkt, Van Driel, Wleuwe Ryn, Kriest, bloemist, Nreuwo Ryn, en Kort, Haarlemmerstraat 122, omdat zU met hot oog op het liefdadige doel op welwillende wyze het een en ander geleverd hadden, dat zoowel voor het tooneel als anderszins in het stuk noodig was. In de Leidsche Debatingclub van Werk lieden verdedigde prof. mr. W. v. d. Vlugt Zaterdagavond de volgends stehingen: l Art. 342 B. W., dat het onderzoek naar het Taderschap verbiedt, is blykens zyn geschie denis, een bedenksel der tyrannie. ZJjp strekking is onzedelijk en noodlottig. J De redenen, waarmee men poogt het te verdedigen, zyn onhoudbaar. Thans is alhier de nieuwe vereeniging 'opgericht, „Leidens Belang" genaamd, waar van reeds vroeger melding is gemaakt. Aan politiek in den elgeniyken zin wenscht .de vereeniging niet te doen; toch stelt ze zich voor invloed op de gemeenteraadsver kiezingen uit te oefenen In dien zin, dat zy gal trachten den winkelstand en de kleine burgers meer dan tot dusverre geschiedt ln 'den Raad te doen vertegenwoordigen. V Tot tydolyk leerares in de Nederlandsche .taal aan de hoogere burgerschool voor meisjes fclhier (gedurende het verlof van 4 a 6 weken, (Verleend aan mej. J. M. Nassau Noordewier) is aangesteld mej. M. De Vries, te 's-Graven hage. Gel(Jk men weet, geschiedt do waarneming wtfezer betrekking geheel bulten bezwaar van 'de gemeentekas. V BU het vertrek van den generaal-majoor W. B. J. Duyker, afgetreden commandant van het ,4de regiment infanterie, waren hedenmorgen 'óm halftien nagenoeg alle officieren van het (regiment alhier in garnizoen, eenige officieren van andere wapens en dienstvakken, zoomede Óen groot aantal onderofficieren van genoemd .iregiment, op het perron van den Hollandschen IJzeren Spoorweg aanwezig om van den afge treden chef afscheid te nemen. De regiments- muziek, die zooals gowoonlfik bjj dergelijke (gelegenheden tegenwoordig is om muziek te ;maken, mocht vermoedelijk op grond van bezwaren van de zijde der administratie van de HolL IJz.-Sp. daarbfi niet spelen. Bfi de Zaterdag door den archltoctden heer Jacs. Van der Heyden gehouden aanbesteding van het afbreken en weder opbouwen van drie perceelen in de Hartesteeg waren inge komen 12 inschrijvingen. Hoogste Inschrijver was de heer D. Kooreman, voor ƒ8250; laagste inschrijver de heer J. Van den Ende, voor ƒ5060, beiden te Leiden. Dr. J. M. Van Bemmelen, hoogleeraar in de faculteit der wis- eu natuurkunde, die in November des vorigen jaars den 7O-jarigen leeftfid bereikte, zal nog vóór de groote vacantie zfin lessen aan de Hoogeschool alhier eindigen. Do lste luit. W. C. A. Boer, van het O.-I. leger, wordt 1 Mei a. s. gedetacheerd bU het 2de reg. veld-art. alhier. In vreband met het door hen met gunstig gevolg dezer dagen afgelegd examen, zfin door den commandant van het 4de regiment infanterie alhier, met ingang van morgen, bevorderd tot milicien-sergeant, de milicien korporaals A. A. J. Mulder en H. T. Vos, van het lste bataljon, P. De Bruin, van het 2de bataljon, en W. M. Bertels en F. B. Klein- hans, van het 4de bataljon, van het korps. Naar aanleiding van den 70sten verjaar dag van prof. dr. H. C. Rogge te Amsterdam zal een feestbundel verschijnen, bevattende historische schetsen, waartoe hun mede werking hebben toegezegd de heeren prof. Te Winkel, dr. d'Ailly en Moes te Amster dam, dr. Brugman8, dr. Hofstede de Groot, dr. Knuttel, dr. Van der Meulen en Scheurleer uit Den Haag, prof. Heeres te Delft, prof. Kernkamp uit Utrecht, prof. Pfiper te Leiden e. a. Bfi de heden alhier gehouden openbare rerkooping van cokes in partfien van: 100, 10 en 5 HL. waren de hoogste prfizon 63, 6.50 en 3.80 en do laagste ƒ63, ƒ6.50 en 3.25. Aan het Postkantoor alhier en de daar onder behoorende hulpkantoren werden ge durende de eerste helft der maand Febr. de volgende brieven en briefkaarten bezorgd, welko wegens onbekendheid van de geadres seerden niet besteld konden, worden. Brieven. Mej. Van Wens, Amsterdam Mevr. C. De Breien (uit Sassenheim), Amster dam; J. De -Vries, Amsterdam; Ramaer, Arnhem; Vermeulen, Boskoop; Dr. Vrefien, Breakens; Koningstraat 481, Cred. Ver. voor Zuid-Afrika, Van Wienhoven, 's-Gravenhage; Wed. J. Schoonhoven, Mevr. Do Kreed, Haarlem; M. Meyvogel, M. Meyvogel, Katwfik a./d. Rfin J. M. Bouman, A. Kesslor, Leiden; Ninaber (uit Koudekerk) Lelmuiden; Mej. D. De Jong, J. Willing, Mej. J. Viedouw, P. A. Rutgers, Rotterdam; G. G. v. d. Wal, A. Horst, niet vermeld. Briefkaarten: P. Laeman, G. Gotkens, Bouwman, AmsterdamA, Bouhuys, Arnhem Acker, BoakoopA. G. Everts. Breda; J. Peliet, 's-Gravenhagemej. C. v. d. Pot, Leiden; mej. Adelbert, Utrecht; J. Koreman, Venloo; J. Schoonderwoerd, Woerden. Stukken uit het buitenland terug: Brieven: T. Kruyf, ChicagoJ. C. Ranids, Düsseldorf; H. Roelvoinck, London; J. Rau- mond, Pretoria; Willink, niet vermeld. Briefkaarten: V. Stein, Antwerpen; mad. Quien, Brussel. Voor het examen in de nuttige hand werken zfin geslaagd de dames N. M. P. J. Kapteyn, van Sassenheim, en M. E. Tibboel en S. A. v. d. Zaal, van Lisso. H. M. de Koningin en Z. H. Prins Hendrik woonden Zondagvoormiddag de gods dienstoefening bfi in de Ned.-Herv. kerk te Apeldoorn. De voorganger ds. C. Hattink sprak naar aanleiding van Joh. I vers 29, laatste gedeelte. President Kruger woonde gisterochtend met de heeren Van Boeschoten, Wolmarans, Weasels en Bredell de godsdienstoefening bfi in de Janskerk te Utrecht, onder gehoor van dr. A. W. Bronsveld. De kerk was geheel gevuld. Op het Janskerkhof stond een talrijk publiek, dat den President eerbiedig groette. Gisteren werd de ochtend-godsdienst oefening in de Groote Kerk te Haarlem geleid door ds. D. H. Van Broekhufizen, vroeger predikant te Pretoria. De kerk was zoo stamp vol, dat velen geen plaats konden vinden. Er werd voor de Boeren gecollecteerd. De heer F. W. Van Tufill deelt in de bN. S." mede, uit goede bron vernomen te hebben, dat een W6t6ontwerp op de visscherfi in den ministerraad behandeld is en binnen enkele dagen aan den Raad van State zal worden voorgelegd. Dr. G. J. Van der Flier, hofprediker en predikant b|J de Ned.-Herv. Gemeente te 's-Gravonhage, is door don Groothertog van Mecklenburg-Schwerin benoomd tot ridder van do Wendische Kroonorde. In de te Amsterdam gehouden vergade ring der „Liberale Unie" waren aanwezig 52 afgevaardigden. Arnhem en Middelburg gaven kennis van uittreding. Een motie van den lieer Van Kempen te Den HeJder om het hoofd bestuur te verzoeken zfin besluit tot aftreding te herroepen of om hot hoofdbestuur collectief weder te herkiezen, werd verworpen met 28 stemmen. Het hoofdbestuur had vooraf verklaard bfi zfin besluit te blfiven. Op de voordracht van hot hoofdbestuur kwamen alleen tegenstanders van urgentie voor. Gekozen zfin de heeren Marchand, te Deventer, Van Dorp, te Rotterdam, Rufis, te Den Haag, Smeenge, te Amsterdam, Bouwman, te Den Haag, Macaleater Loup, te Den Haag, Crena de Jong, te Dordt, mr. Van der Perk, te Amsterdam, Roodhuizen, te Enkhuizen, Schil- lemans, te Zutfen, Kops, te Hoorn, prof. Van Hamel, te Amsterdam. Te Utrecht ia overleden luitenant-generaal R. A. Jacköou, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin en vroeger adjudant in buitengewonen dienst van Z. M. Koning Willem III, met wien lifi persoonlfik zeer bevriend was. De overledene, die den hoogen oudordom van 88 jaren bereikte, was Grootkruis in de orde van de Eikekroon, voorts ridder ln de orde van den Nederlandschen L9euw en tevens drager van het Metalen Kruis; ook bezat hfi het eereteeken voor 60 dienstjaren als officier. Hfi was afkomstig van het wapen der cavalerie en tot voor weinige jaren lid van het Hooge Militaire Gerechtshof. Aan ds. J. Bavinck, prod, der Ger. Gem. te Kampen, is door den kerkeraad, op ver zoek, eervol emeritaat verleend, ingaande Juni a. s. Door het Hoofdbestuur van den Bond van Nederl. Onderwijzers is besloten zoo moge lijk met het N. O.-G. en de H. V. een groote meeting in Den Haag to beleggen, ter be spreking der salarisregeling. Vóór dien tfid, op Zondag 24 Maart, zullen door den B. v. N. O. nog to Noordhorn, Meppel, Amersfoort, Beverwijk, Nfimegen en Bergen- op-Zoom afzonderlfiko meetings gehouden worden. Het stoomschip „Lombok" veitrok 16 Febr. van Batavia naar Amsterdam; de „Telamon", van Amsterdam en Liverpool naar Java, passeerde 13 Febr. Kaap Spartel; de „Koningin Wilhelmina", van Arasterdam naar Batavia, arriveerde 17 Febr. te Southampton; de „Malang" vertrok 17 Febr. van Rotterdam naar Batavia; do „Prinses Amaiia", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 17 Febr. te Genua en zotte der.zelfden dag de reis voort; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 16 Febr. Kaap del Armi; de „Zillah" (Holland—Amerika-lfin), van Newport-News naar Amsterdam, passeerde 17 Febr. Prawlepoint. llazerswoude. Het nieuwe reglement op de openbare lagere scholen in deze gemeente bevat o. a. de volgende bepaling: Ouders, voogden of verzorgers, die hun kinderen of pupillen op een der scholen ge plaatst willen zien, zfin verplicht daarvan minstens óén maand vóór den Isten April aangilte te doen bfi het hoofd der school. Men lette vooral op deze wfiziging in de oudo gewoonte. Zooals men kan weten, is de leeftfid, waarop nieuwe leerlingen worden toegelaten, bepaald op minstens vijf en een half jaar. Hillegora. Tegen het genomen Raadsbesluit van 25 Jan. jl., waarbfi mot algemeene stemmen werd besloten de bestaande vaste brug, aan den Stationsweg bfi de woning van deu hoer F. Beukers, door oen ophaalbrug to doen vervangen, is, naar wfi vernemen, bfi Ged. Staten protest aangeteokend. Door den heer P. H. Yan Waveren Jr. (huizo „Bloemlust"), ambtenaar aan het post en telegraafkantoor alhier, Is met gunstig gevolg het dienst-examen afgelegd, waardoor hfi kan worden benoemd tot postdirecteur. Door do afdeehng Hillegom van de Jongelings-Vereoniging „Psalm 119 9" zal a. e. Donderdag avond te halfacht een open bare vergadering worden gehouden, in het gebouw „Ebon-Haözer", aan de Meerstraat alhior. Alsdan zullen door de leden o. a. ver schillende voordrachten worden gehouden. In het belang en tot steun der vereeniging is oen trouwe opkomst ge wenscht. Als leden van den gemeonteraad zfin dit jaar aan de beurt van aftreding de heeren Theod. Loinmerso, S. Uitendaal, P. H. Van Waveren Lz. en K. Van Bourgondiön Cz. Oudshoorn. De vastgestelde kiezerslijsten, voor de Kamers van Arbeid, zoowel van patroons als van werklieden, zfin ter secretarie voor een iedor ter inzage nedergelegd. Be zwaren kunnen binnen 14 dagen bfi Gedep. Staten worden ingediend. Oude-Wctoring. Het jaarfeest van de Ned.-Herv. Jongeling3vereenigiug „Soli Deo Gloria", alhier, zal worden gevierd in den avond van 27 Februari a. s., voorafgegaan door een godsdienstoefening in de Herv. kerk, welke geleid zal worden, door den predikant, ds. Pothoven. Roelof-Ajondsvoen. Het hoerlfik kunst gewrocht onzer gemeente, de rfike polychromie der kerk, zal voor het nageslacht behouden blfiven; de zoo noodige ventilatie hiervoor is eindelijk aangebracht. Sassenheim. Woensdag a. s., 20 Februari, des namiddags te drie uren, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om zich kosteloos te doen inenten. Het kohier der schoolgelden over het lsto kwartaal van 1901, benevens het kohier der hondenbelasting over dat dienstjaar, zfin goedgekeurd van Ged. Staten terugontvangen en liggen van af heden gedurende vfif maan den voor oen ieder op de gemeente-secretarie ter inzage. Voorhout. Dr. Metzlar zal Woendag a. s. 's nam. 1 uur ten raadhuize gelegenheid geven tot kostelooze vaccinatie. Uit natKooiira at' Kon. besluiten. Verleend de zilveren eere- medaille der Oranje-Nassau-Orde aan K. Vau, Stralen, brigadier der geuieente-politie te Am sterdam. benoemd tot kantonrechter te Den Helder mr. F. W. Ter Spill, griffier bij het kantongerecht te Woerden; tot griffier bfi het kantongerecht te Brieilo mr. H. Pelinck, advocaat te Assen; tot rechter plaatsvervanger in de rechtbank te Alme- loo mr. G. Jannink, kantonr.-plaatsv. aldaar; tot notaris te Amsterdam F. E. Uancock, candidaat aldaar; tot burgemeester van Buiksloot, W.Stolp. Op verzoek eervol octhevea van het gezond heidsonderzoek der zeeschepen te Rotterdam dr. J. Vau der Hoeven Jr., aldaar. Toestemming verleend aan mr. F. J. D. C. Egter van NV issekerke, burgemeester der gemeenten Ntöuwenhoorn en Rockanjo, om tot 1 Febr. 19U4 te Bnelle te wonen; aan mr. A. baron Van Dedem, burgemeester der gemeente Staphorst, om tot 31 Maart 1901 te Dalfsen te blijven wonen; en aan A. F. Meyer, burgemeester der gemeente De Wijk, om vau 1 Mei 1901 tot 27 November 1901 te Meppel te wooen. Goedgekeurd, dat J. E. Immink, burgemeester vau de gemeonten Kuiare en blankenham, is be noemd tot secretaris dier gemeenten. Aan L. U. J. Rutten, deken en pastoor te Sittard, verlof verleend tot het aaunemon vun bet hem door Z. H. den Paus geschonkoa kruis Pro Eccle sia et Pontiiice. De officier van administratie der lste kl. H. W. Bauer op pensioen gesteld en het bedrag van hot pensioen bepaald op ƒ1623 'ajaars; bevorderd tot offic. van admin. dor lste kl., de otf. van adm, der 2de kl. J. F. De Hart. Aan den luit. ter zee der 2de kl. H. C. Dudok van Heel vergunning verleend tot het waarnemen van oen particuliere betrekking, buiten het zee wezen, voor deu tijd van een jaar, onder stilstand van non-activiteitstraktement en zonder opklim ming in do raoglijst. De minister van oorlog verleent a. s. Don derdag geen audiëntie. Gemengd Nieuws* De Leidsche Wielrfiders-Vereeni- ging „All Right" gaf Zaterdag-avond in doa foyer der Stadszaa'. een gemaskerd bal. Be halve vier groote, versierde spiegels door de firma Van Ewfik Zn., waren er mooie decoraties aangebracht door de firma P. Yaa Driel Bz., terwfil ook de corridor, voerende' naar de achter-bovenzaal, rfikelfik van drape rieën was voorzien. Genoemde kleine concert^*" zaal was voor souper-zaal ingericht en eveneens voor deze gelegenheid smaakvol versierd. Het aantal gemaskerden nam m don loop van don avond steeds toe en er waien ook heel fraaie kostumes onder. Opmerkelijk, dat er ditmaal zoo weinig ridders waren. Ze ver toonden zich slechts sporadisch, zoodat de heraut, die het laatste kwam, geen gevolg van edellieden achter zich kreeg. Natuurlijk waren er weer pierrots, clowns en wat dies meer zfi, maar den boventoon voerden toch vrfiwel de phantasie-koetumes, zoowel bfi do dames als bfi de hoeion, van de eersten sommigen allerliefst. Geïntrigeerd werd or blfikbaar weinig; een uitzondering maakte oen clown, die Lot zelfs na het démasqué in zfin roi bleef en eenige levendigheid teweegbracht. Dit geschiedde ook door een groep, waartoe hfi behoorde en welke in hot bezit was van een kinderwagentje, waarin oen speenvarken, dat echter, onder veel geschreeuw, steeds bleef tegenstribbelen om zich op don gladdon dansvloer te laten zetten. 27) Achu weet het niet l Kon ik u maar duidelfik maken Hfi streelde haar de wangon, zeer toe gevend voor wat hfi de verliefdheid van een verstandig meisje waande, dat spoedig met een flinken man verloofd hoopt te zfin. „Kom eerst met jezelve in het reine," zei hfi vriendelfik, „dan zal de rest wel schikken. Tot zoolang spreken we er niet over." Suzanno beproefde kalm te zfin en wilde na een ietwat vluchtig „goeden nacht" de kamer verlaten. De oude man meende, in •zfin weeke stemming, dat zfin afwfizend ant iwoord haar wat gekwetst had, en hfi voegde er nog bfi: „Nietwaar, die meneer von Kör- legg maakt den indruk van een man van karakter l Hfi bevalt mfi zeer goed. Hoe is zfin voornaam eigenlijk?" „Achim," bracht Suzanne met moeite uit, en ze liep weg. In haar kamer gekomen, kon zfi lucht geven aan haar verbazing. Waarom vroeg oom dat? Zoo plagend! Dat kon maar één ding beteekonen: hij meende, ;dat zfi op Körlegg verliefd was! Wolk een ideel Wie kon zich zoo iets voorstellen I Zfi, de jonge Suzanne, die niets was, niets bezat, niets deed in de wereld, zfi zou de oogen opheffen tot „hem"? 1 Als oom Frits eens wist 11 Sabine zou haar niet de kleinste, geheimste gedachte aan „hem" veroorloven. Plotseling ontwaakte er iets als trots in haac. #e*n, darioi had Satans geen recht: haar te verbieden, hem lief te hebben 1 En als men alles goed naging, moest toch erkend worden, dat er niets ter wereld als hinder paal stond tu8schen haarzelve en „hem" terwfil hfi van Sabine gescheiden was door een afgrond. Als er van recht sprake kon zfin in dit geval, had zfi meer recht, hom lief te hebben, dan Sabine. Als, als, dacht Suzanne; och, het waren Immers maar dwaze gedachten, ten gevolge van oom's misverstand. De uren en dagon verliepen, fik van inhoud, doch onder zekere eenheid van stemming, en zoo snel, als uren van geluk maar kunnen vliegen. Achim leefde met hen samen, of ze éón familie vormden; heel verstandig scheen hfi zich evenzeor aan den ouden heer en Suzanne te wfiden als aan Sabine, althans deze ver beeldde zich, dat het overleg van hem was; inderdaad voelde hfi zich zeer tot den heer Osterroth aangetrokken. En met Suzanne kon hfi buitengewoon goed oVerweg. Zoo noemde hfi het bfi zichzelven; maar eigenlfik was het iets anders. Zoo hfi niet een man van dertig en zfi een meisje van twintig jaar was ge weest, zou men bfina hebben gezegd, dat hfi zich veilig achtte onder haar moederlijke be scherming. Hfi gevoelde, dat zfi, de vertrouwde van Sabine, levendig deelnam in zfin lot en zfin strfid. Hfi dacht niet veel na over den aard dier verhouding, doch genoot er het aangename, kalmeerende van. Want de overige uren waren zeer opwindend en pfinlfik soms. Elke blik van Sabine, elk gefluisterd woord herinnerde hem, dat hfi voor zich en een andere de kracht nog moest vinden om uit een doolhof van hartstochten vrfi en rein uit te gaan. Hfi gevoeld* de nood y.alf el fikheid ven een beslissende verklaring onder vier oogen. Reeds was het de achtste dag; zfin verlof spoedde ten einde; den volgenden morgen moest hfi Venetië verlaten. Toen hü de vrienden als gewoonlijk aan het hotel kwam afhalen, vond hfi de dames beneden in de groote hal, in bezorgd gesprek over/den ouden heer. Sabiue meende, dat hfi ziek was; zfin stem klonk zoo mat, en hfi zag er lfidend uit; ze wilde hem bewegen, zich wat ln acht te nomen. Maar Suzanne, die hem beter kende, ontried dit: oom hield er niet van, als men zich zoo mot zfin persoon bemoeide. Hfi had van die tfidon, dat hfi stil was, en dan zag hfi er minder goed uit. Men mocht hem niet lastig vallen. „Mfin mama heeft rafi wel eens verteld," zei ze, „dat oom in zfin jeugd het echte geluk gemislj heeft, en surrogaat wilde hfi niet. In zulke menschen is al tfid iets onvol komens; er is iets in hun ziel, dat zich niet vrfi ontwikkelt, daar blfift sluimeren, zei mama. Zoo is er ook iets in de ziel van oom Frits. Men moet dat niet aanraken." Er was iets in die woorden, dat Achim trof als een vermaning. „Je moeder kent de menschenziel", zei Sabine zacht. De komst van den ouden man maakte een eind aan het gesprek. Hfi zag wat bleek, maar overigens was er niets verontrustends in zfin uiterlfik. Het was buiten zwoel, de lucht bewolkt, en geen frissche koelte kwam uit de zee langs de kanalen strijken. Op de Piazza kon men bfina de voeten niet verzetten door de massa duiven, die, kop- wiegend, trotsch heen en weer 6taptea en kei neergestrooide voedsel oppiktón. Langzaam slenterde men langs de winkels, waar de dames met nooit-verzadigde belang stelling al het moois bekeken en bet niet met zichzelven eens konden worden, wat ze voor de geliefden thuis zouden meenemen. Voor een juwelierswinkel gekomen, bedacht oom Frits opeens, dat hfi nog wat koopen moest voor Suzanne's mama, zfin oude vriendin, voor wie hfi van elke reis iets moois meebracht. Men ging gezamenlijk binnen om te helpen uitzoekenbfi het niets-doen op reis wordt elke kleinigheid een gebeurtenis. Men lachte en schertste, en toen de juwelier de vergissing beging, Sabine, die vertrouwelijk naast Achim stond, voor diens vrouw te houden, lachte men nog meer. De dames hadden lang werk met kiezen; eindelfik besliste Suzanne ten gunste van een broche, die ze heel geschikt vond voor haar moeder; en oom kocht die zonder bedenken. Achim zag met begeerige blikken de kleine kostbaarheden aan. Hfi had zoo gaarne voor beide dames, als herinnering aan deze schoone dagen, iets gekocht, een kleinigheid maarl Doch hfi waagde het niet, en was boos over zfin besluiteloosheid. Opeens liet de oude heer zich ringen voor leggen. Hfi stak er een aan Suzanne's vinger: een gladde gouden ring met drie even groote steenen. Tevreden glimlachend zag hfi in het van vreugde gloeiend gelaat zfiner lieveling. Hoewel men in een winkel was, kon zfi niet nalaten, hem hartelfik te omhelzen. Sabine dacht, dat dit bet eigenlfike doel was, en dat er nu voor haar hoogstens een kleinigheid zou komon met het excuus „voor Milly" of zoo iets. Maar zfi verschrikte van het plechtige, dat er eensklaps in de houding van den ouden man kwam, nu hfi op haar toe trad, eu Achim had een onaangenaam gevoel, dat hfi moeilfik kon omschrfiven, toen hfi zag, dat oom Frits haar zwfigend een zeer kostbareu ring aan don vinger schoof. Sabine zuchtte onwillekeurig. „O," zei ze. Ridderlfik boog de oude man en kuste de hand, die hfi^zoo vorstelfik had getooid. Toen hfi zich weer oprichtte, gloed zfin blik bfina schuw langs liet gelaat der schoone vrouw eu bleef een paar seconden op haar donker oog gevestigd. „Lk dank ui" sprak Sabine dof. Achim wendde zich af. Zfi gingen, en alleen Suzanne's luide vreugdo dekte het zwfigen der anderen. Zfi had tot nog toe geen audore kostbaarheden dan een paar prullotjes, zooals elk jong meisje er wol eon3 cadeau krfigt. Zfi hing aan ooins arm en babbelde vroolfik: hoe mama zou opkfikon, on dat ze misschien boos zou zfin, wfil zfi, Suzanne, zoo'n duur cadeau had aangenomen. Sabine had eon pfinlfik gevoel, als schaamte over haar ondankbaarheid eu oneerlijkheid. Zfi zou nog dezen avond den goeden man alles bekonnen, dacht zfi. Maar wat had ze hem eigenlfik te bekennen? Niets 1 Ze kon toch niet zeggen: Achim en ik hebben elkander lief, en we willen een ver bintenis aangaan, ondanks alles! Ik neem u in vertrouwenhelp mfi Neen, dat kon ze niet zeggen. En hem enkel spreken van haar strfid, haar kwellenden hartstocht? Hem, die haar juist, met zulk veelbeteokonend zwfigen en zoo'n raadselachtigen blik, dien ring had gegeven Zfi waagde het zelfs niet, er over te pein zen, wat die blik beteekonde. Heel haar fijn, vrouwelfik gevoel dwong haar, dat bllndelinge voorbfi te 8*aa. (Wordt owvolgd).

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1