a a a Q 1UJNSBURG. Geboren: Ggsbertua, Z. van Rodenburg en C. K. Klein. PieUr, Z. van Monster en P. v. d. bleet. Gerrit, Z. van T. De Moon en D. P. v. Egmond. Overleden: Jan, 8 m., Z. van P.v.Egmond eT! J. Ravensbergen. Dirk v. Egmond, 60 j* jbtgen. van P. v. d. Bosoh. Ondertrouwd: J. Brussee jm. 32 j. en J. .0 MooQ jd. 22 j. J. Bank jm. 28 j. en A. [tivensbergen jd. 21 j. STOMP WIJ K. Bevallen: C. Waayer geb. fan Dijk Z. Overleden: A. Van der Zijden V. 58 j., clitgenoote van J. Abel. A. De Groot D. 15 j. WASSENAAR. Geboren: Rabbe, Z. van J. Vries en R. Drentb. Theodoras Johannes, Z. van C. Van der Kroft en A. Borat. Cornelia, D. s an L. Van dor Spek en G. Winkel.Johannes ijfhcobus, Z. van M. Brederode en S. M. Van Veen. Wilhelmus Jacobus, Z. van N. Paardekooper en A. Van der Burg. Anna Clasina, D. van J. Konijnenburg en J. C. Van der Bijl. ■■WOUBRUGGE. Geboren: Johannes Wil helmus, Z. van J. Zwetsloot en C. M. Hoogeveen. '■Maria, D. van D. Heenk en N. Los. jZOETERWOUDE. Geboren: Maartje en Keeltje, 2 D. van W. Verheul en P. Maaskant BfScoba, D. van J. Van ileusden en B. Oudsboorn. ■ZEGWAARD. Geboren: Gerardus Theodoras, Z. van J. v. Stein en van E. Belt. HO ndertrouwd: G. S. C. Du Chatinier jm. 2j., van den Haag, en M. Van der Tas jd. 23 j. VvJ ZOETE KM EER. Geboren: Christina Johanna, I), van P. De Jong en Th. Do Heij. Albertus Bendrikus, Z. van L. v. der Meer en P. C. v. Dorp. H| GehuwdG. Hartman jm. 22 j. on J. F. v. ,Dijk jd. 20 j. Marktborl ohton. Lelden» 16 Februari. Granen werden meeren- Kleels tot wat lagere prijzen verkocht; de handel féwas stil, vooral ook met bet oog op de vaart, die in de binnenwateren weer gesloten was on door de weinige behoefte, die bestaat. 9 Witte Tarwe f6.50 a 7.40, Roode 6.a *6.75, Walla-Walla a f per 80 KG. r Kogge f 4.70 a f" 6.10 per 7-4 KG. H Zoinergerst 4.20 a 4.40, Winter- 4.20 a 4.60. II Chevalier- 5.a 6.50 per HL. H Haver 3.10 a 3.50 per 60 KG. Groene Erwten ƒ6.60 a 8.25 per HL. Faardenboonen f 6.80 a 6.10 per HL. j Duivenboonen 6.80 a 7.per HL. Koolzaad a per HL. Kanariezaad ƒ6.25 a ƒ8.per HL. Hennepzaad 6.60 a 7.per HL. 9 Boter. Aanvoer 3970 kilogr., late qual. por V* Vat ƒ60.— a ƒ64.2de qual. per V* vat f 54. ■4 ƒ68.late qual. per kilogr. ƒ1.60 a ƒ1.60, jle qual. per kilogr. 1.36 a 1.46. Lange zwarte turf, geen aanvoer, 4.60 a 6. er duizend. Utrecht, 16 Febr. Op de weekmarkt waren heden |75 stuks vee aangevoerd. De prijzen waren voor Itieren 70 a 100, voor vaarzen 70 a 130, voor binken 40 a 90, voor melkkoeien 100 a 200, poor kali koeien ƒ130 a 230, voor vaarekoeien '100 af 170, voor vette koeien 140 a 220, voor nagere kalveren a voor nuchtere kalveren '6 a 12, voor magere varkens 15 a 35, voor biggen 4.— a 13.—. Hoofddorp, (Haarlemmermeer) 14 Febr. Roode wintertarwe a Jarige Tarwe Witte Tarwe ƒ6.60 a ƒ6.50, Canada arwe a Zomer ristarwe af iogge 4.60 a 6.Haver 6.— a 6.76, Cheva- iergerst a Win tergerst a iomergerst a Dulvenboor«n 6.90 a [ƒ7.10, Roode Duivenboonen a Paar- 'deoboonen ƒ6.76 a ƒ6.10, Bruineboonen f a Groene erwten voetstoots, 'op kook, Kanariezaad f a Alkmaar, 16 Febr. Kaas. Aangevoerd 184 ^>ar- 'tijen, wegende 90,747 KG. Kleine 31, Commissie *30.50; Middelbare 31.Handel goed. I Zuollc, 15 Febr. Boter. Aangevoerd 148/8 on 74/16 v. en 2600 stukkon, wegende samen 6000 KG. Trijs per'A vat 25.60 a 28.50, per KG. 1.20 B 1.40. I Doventer, 15 Febr. Boter por Vs vat 26.— a 'i 27.afw. 24.— a 26.per Vis vat 12.— a 13.50, per KG. 1.10 a 1.25. Eieren f 3.50 a 4.60 d» 100 stuks. 9i Schiedam. 15 Febr. Spiritus ƒ8 50, Moutwjjn ^Bflauw; Distillateurs 10.60; Beurscommissie 10. 'Jenever ƒ14.50; id. Amst. proef 16. konden, 16 Febr- Friesche Boter 108 a 112 ah. Leeunardon, 16 Febr. Boter. Aaugevoerd 9,4, 6/8 en 3/16 v. Eerste soort Kaas. Aange roerd 10,694 KG.; Nngel ƒ26.— a Vee. De aanvoer bestond heden uit: 729 Ran- eroD, 268 Schapen, 474 Varkens, Bokken en leiten, Paarden, totaal stuks, waarvan 'de notoering is als volgt: Stieren, enter- ƒ70 tot ƒ140, Twenter- ƒ150 ot ƒ226, Ossen 170 tot ƒ195, vette Koeien 170 tot 200, raelke en kalve Koeien 160 tot 195, Tinken 60 tot ƒ70, vette Kalveren 25 tot 55, Graskalveren tot nuchtere dito 8 ;ot ƒ11, vette SchapeD 22 tot 24, weide id. 18 ;ot 20, Lammeren tot vette Varkens 'f 00 tot 70, magere uito 30 tot 40, vette Biggen ƒ20 tot 30, kleine dito ƒ5 tot ƒ7, Paarden lot Vette Koeion lste qual. 28 tot 30 c., 2de qual. 26 tot 28 cM 3de qual. 16 tot 22 c., stieren per ,bout 25 tot 28 c., vette kalveren 27 tot 43 c., vette Schapen 25 tot 26 c., vette Varkens 22 tot 23 c.. Varkens Londensche markt 20 tot 20-/j c.per KG. In Rundvee was de handel stadig; in Wolvee traag en in Varkens vlug en naar wensch. Gemengd Mleaws* Door de gladheid viel gister- namiddag op de Breestraat do 69-jarige F. 'S. zoodanig, dat hy eon wondje boven het rechteroog bekwam. Na aan hot politiebureau te zyn geholpen, kon de man huiswaarts worden geleid. SS Door de Haagsche politie is gisteren huiswaarts gebracht een minderjarige 9 Leidsche jongen, die daar zonder onderkomen 9:of middel van bestaan rondliep, terwijl heden uit Haarlem om dezelfde redenen twee Rot- wg.terdamsche joDgens hier werden gebracht om 9 doorgezonden te worden naar hun woonplaats. Togen een bode van een opper- liedenvereeniging alhier is proces-verbaal opge maakt, omdat hy in die functie gelden heeft 'verduisterd, welke hy onder zich had. Do arrond.- rechtbank te Haar lem veroordeelde J. A. v. d. B. en J. T., tuinders te Alkemade, wegens opzettelijke vernieling van eens anders goed, elk tot 4 weken gevangenisstraf. Reeds werd vermeld, dat de sinds 23 December van het vorig jaar vermiste 'dienstbode uit de Heeraskerkstraat, Naatje Krynen, levenloos opgehaald is uit de Brouwers gracht, tusschen Heeren- en Keizersgracht te Amsterdam. Aan de 1Amst. Ct." wordt nog medegedeeld: „Een schuitenvoerder, door de Brouwers- gracht varonde, voelde by het ophalen van zyn ^jvaarstok, dat iets buitengewoon zwaars daaraan :j| .bleet hangen; spoedig haalde hy tot zyn niet geriugen schrik, het ïyk van een vrouw boven water. De politie van het posthuis Heerenmarkt werd gewaarschuwd, doch deze kon, wegens den verregaanden staat van ontbinding, waarin het ïyk verkeerde, de identiteit daarvan niet vaststellen. Daar terstond het vermoeden was gerezen, de lang vermiste Naatje Krynen te hebben gevonden, werd de familie ontboden, die aan de kleederen het meisje herkende. Als byzonderheld werd nog meegedeeld, dat Prenger denzelfden morgen, toen Naatje werd opgehaald, aan den hoek van do Korstjespoort- steog naar hot schouwspel stond te kyken; zyn buurvrouwen slingerden hem menige ver- weneching naar het hoofd, waar Prenger evenwel koel voor bleef. Zyn nieuwe arrestatie had kort daarna plaats. Te Rotterdam brak gisteravond brand uit in het perceel Steiger 42, ten huize der weduwe E. Verburg, alwaar tal van commen salen wonen. De derde verdieping is uitge brand; alles was verzekerd. Uit Leerdam meldt men, dat gistermorgen het nachtponnetje van het vier jarig meisje van v. M. by de kachel in brand geraakte, terwyi de moeder uit werken was. Op het geschrei van het kind kwamen de buren aansnellen, die de brandende kleertjes bluschten. Het kind is echter na eenige uren overleden. Werkloozen te Bud a-P est b. Ver scheiden duizenden werkloozen hielden gis teren in den namiddag een demonstratie in de voornaamste straten. Zy droegen plakkaten met het opschrift: Brood en werk! Leve het internationaal socialisme Op hun weg sloegen zy de groote spiegel ruiten in restaurants, cafés en magazynen stuk. Velen hunner werden In hechtenis ge nomen. De oorlog tusschen Engeland en Transvaal. De „Morning Post" hoort uit Brussel, dat Krugor en zyn omgeving zeer terneerge drukt zyn. Zy schynen er op voorbereid, dat Botha zich spoedig zal overgeven. Aan hetzelfde blad wordt nog het een en ander gemeld omtrent de groote beweging der zeven generaals. De zeven colonnes, die aan de gecombineerde beweging tegen Botha deelnemen, vormen een onafgebroken lyn door het land, met Ermelo, als centrum. De twee uiteinden der linie worpen zich vooruit en jagen voor zich uit 5000 tot 8000 Boeren in do richting yan het uiterste zuidwesteiyke punt van Transvaal. Generaal French is opperbevelhebber. Alle wegen, die naar het zuiden leiden, zyn bezet, zoodat, als de Boeren al het geluk hadden te ontsnappen door zich ln kleine troepjes te splltseD, zy hun konvooien en wagens zeker zouden verliezen. En dan wordt er bijgevoegd: „Men ver wacht een groot succes." Het wanhopige van den toestand van do Boeren in Transvaal ziet kolonel C. De "Wit in zyn militaire beschouwingen in de „N. R. 0." van heden nog volstrekt niet in. Het is niet noodig, dat zy in Swaailand worden gedron gen, en zy kunnen best langs de grens hiervan noord- en zuidwaarts uitwyken. Het bericht uit Durban, dat ten noorden van Utrecht de Boeren een afdeeliug bereden politie hebben aangevallen, waarvan één man gedood werd en drie man vermist (gevangen) raakten, Is niet van belang ontbloot, als men In het oog houdt, dat Utrecht ongeveer 90 K.M. ten zuiden van Piet Retief ligt en dat een afdeeliug Boeren in de richting van laatst genoemde plaats is teruggetrokken. Het dunkt kolonel De Wit volstrekt niet onwaarschyniyk, dat deze afdeeling met de Engelachen is slaags geraakt. In den Oranje-Yrystaat blyft de toestand vrijwel onveranderd. Ficksburg is nu weer eens door de Engelschen, Wepener door de Boeren bezet. Deze plaatsen zyn al zoo dikwyis van meester veranderd, zonder dat dit van invloed is geweest op den algemeenen toe stand, dat ook nu deze verandering van wei nig belang is te achten. Yan meer beteekenia ïykt het bericht, dat Lydenburg door do Boeren zou zyn beschoten geworden. Als dit waar is, dan zou daardoor het bewys zyn geleverd, dat in het noorden van Transvaal door hen aanstalten worden gemaakt om offensief op te treden, waarvoor juist nu het oogenbhk zoo gunstig is, waar zeven colonnes in het oosten bezig zyn en vyf andere De Wet achterna zetten. Kolonel De Wit is nog altyd er niet van overtuigd, dat het Louis Botha is, dien French tegenover zich heeft en helt er meer toe over om te ver onderstellen, dat hy in het Lydenburgsche is en daar een nieuwe strydmacht organiseert, terwyi een naamgenoot door de beroemde zeven colonnes wordt vervolgd. Het bericht is evenwol niet duideiyk: Lydenburg is be schoten, doch de aanval was niet ernstig. Heeft er wel oen aanval plaatsgehad en zyn de Boeren mischien ook bezig om de stad in te sluiten on te beschieten? Het bericht van de „Daily Mail" betreffende een paniek onder de Transvaalscho Boeren neemt kolonel De Wit dan ook maar voor kennisgeving aan. Als zy voortgaan met de Engelsche colonnes te dwingen hen voortdu rend te achtervolgen, zonder tot een beslissend gevecht te komen, zullen ziekte en ontbering in de Engelsche gelederen zulke gapingen doen ontstaan, dat Frensch op een zeker oogenblik genoodzaakt zal zyn, z(jn manschappen rust te geven. Terwyi Kitchener dus doorgaat te seinen, dat French's legermacht de Boeren in het nauw brengt in het zuidoosten en gewaagt van hun „vlucht" naar den uitersten zuidoost hoek van Transvaal, het boschryk en, ovenals het boschveld ten noorden van Warmbad, voor de Engelsche troepen ontoegankeiyk gebied van de Pongolavallei, treden de Boeren in het noordoosten van Transvaal blykens verschillende berichten des te stoutmoediger op. De nadere telegrammen hebben reeds melding gemaakt van een aanval op Lydenburg, welke, zooals nu biykt, Dinsdag jl. voor het aanbreken van den dag plaats had. Het in positie brengen van een hunner Long Tom's naby Lydenburg bewyst wol hoe kalm de Boeren hun aanvallen daar voorbereiden. De „Standard" weet thans te meldeD, dat de manschappen van de 2de Rifle Brigade en het Devonshire-regiment den vyand met gemak en zonder verlies terugsloegen. Maar het blad vreest tevens, dat deze „veteranen" met steeds minder gemak aan den kost zullen kunnen worden geholpen, daar de vyand voortdurend de verbinding met Machadodorp meer bedreigt. Het biykt daarby uit een ander telegram, dat hy niet alleen den transportweg Lydenburg- Machadodorp bedreigt, maar den spoorweg naar Lorenqo-Marquez steeds onbruikbaar blyft maken. Een sensationeele geschiedenis omtrent een nieuwe aanhouding van treinen wordt door „Central News" uit Durban geseind. Het verhaal begint met de mededeeling, dat de Boeren zeer gelukkig zyn geweest by een byzonder gewaagden aanslag op een paar treinen naby Belfast. Zy wisten, dat er een goederen- en een passagierstrein in de naby- beid waren en besloten zich van deze meester te maken. De treinen, die geen soldaten ter bescherming als escorte medevoerden, werden aangehouden en beide verbryzeld en verbrand. De beschryving van de wyze, waarop het proces plaats had, is zeer belangwekkend en doet eerder aan Amerika dan aan Zuid-Afrika denken. Den passagiers werd gelast uit te stygen en de levensmiddelen van de goederen- waggons naar de Boerenwagens te dragen. Na dezen onwaardigen arbeid verricht te heb- bon, zegt „Central News", werden zy van hun schoenen en kleederen beroofd. Zy moch ten toen by wyze van vergoeding echter ge tuige zyn van een toonoel, zooals mon niot alle dag te zien krygt. De beide locomotieven liet men achteruit werken en daarop met vollen stoom de treinen op elkander instormen. Met een oorverdoovenden slag botsten de lo comotieven tegen elkaar en in minder dan geen tyd waren beide treinen een algeheele ruïne. Het vuur der beido machines doelde zich aan de overbiyfeelon mede, nog gevoed door de olie dor locomotieven, en binnen kor ten tyd was van geen der wagens iets meer dan het misvormde yzerwerk over. De Boeren trokken daarop weg en lieten de ongelukkige passagiers van de Imperial Military Railways (die door ongeveer 100,000 man bewaakt worden 1) naar Belfast wandelen. Ook deze beide gebeurtenissen zijn wel geschikt den indruk te vestigen, dat, hoe do Boeren in het zuidoosten van Transvaal misschien ook in het nauw gebracht worden, zy in het noorden en noordoosten groote vorderingen maken. De ontruiming van Lyden burg door het Engelsche garnizoen, hetzy ten gevolge van het vuur d»r Booren of het zwaard van den honger, zou een groot morool effect hebben en ïykt toch lang niet onraogelyk. Het garnizoen zou in dat geval een uiterst onaangenamen maraeh naar den Oostorspoor- wog te maken hebben, daar de Boeren hun overal belangryke verliezen kunnen toebrongen zonder veol gevaar voor zichzelf. Ja, er zou een groote kans bestaan, dat zy liet lot van hun makkers van 1881 deelden, die onder kolonel Anstruther op 20 December 1831, by hun terugtocht van Lydenburg naar Pretoria ten getale van een kloine 300 door do Boeren totaal vernietigd werden by Bronk- horstspruit. De laatste telegrammen zeggen, dat de Boeren mot zich voeren, behalve eenige kanon nen, een 800-tal wagens, waarop zy vooreen deel hun vrouwen en kinderen medenemen. Het aantal runderen, dat zy voor zich uit- dryven, wordt op 60,000 geschat. Dezelfde berichten doelen mede, dat de door een paniek bevangen Boeren alle krachten inspannen om het veilige gebied te bereiken. Gelukkig heeft de ondervinding geleerd, dat de Engel8chman al heel gauw een paniek by een Boer ontdekt en dat deze juist in zulk een veronderstelde paniek zyn opmerkeiykste bewijzen van onovertroffen beweegiykbeid levert. Hoewel de mogeiykheid stellig blyft bestaan, dat de Transvalers eenige veeren laten op dezen geforceerden marsch oost waarts, ligt in het feit, dat zy blykbaar niet aan drie zyden zyn ingesloten geweest en dus niet enkel naar Swaziland konden ontsnap pen, eon groote reden tot verwachting op een goeden afloop. Het wordt nu veel waarschyn- l(jker, dat nog oen keer te vaker de hoop der Engelschen, dat nu eindeiyk eens „de ernstigste slag sedert de bezetting van Pretoria zal worden toegebracht en het einde van den oorlog tastbaar verhaast", waer in nevelen verdwynt. Volgens den correspondent van de „Daily Mail" te Philipstown zouden de Boeren, die Dinsdag die 6tad bezetten, slochta de voor hoede van De Wets strydmacht hebben uit gemaakt. Hot kleine garnizoen verschanste zich in de gevangenis, terwyi 60 Australiërs een kopje buiten de stad bezetten. Toen kort daarna een paar eskadrons Australiërs op daagden, trokken de Boeren terug naar het noordoosten. Drie uren lang was er in de straten van het stadje gevochten, waarby de Boeren eenige dooden verloren, maar de Engelschen geen verlies hoegenaamd leden. De „Cape Times" tracht haar ongerustheid over den inval van president Steyn en gene raal De Wet in de Kaapkolonie te verbergen door de stellige, maar ongemotiveerde ver zekering, dat men zich niot angstig behoeft te maken, al ia De Wet de Oranjerivier over gestoken. Noch de tyd noch de omstandigheden zyn gunstig voor een „coup" van De Wet, en „binnen weinige dagen zal hy ongotwyfeld wenschen, in de Oranjerivier-kolonie terug te zyn." Reuter meldt uit Carnarvon, dat de uit Calvinia teruggekeerde Boeren den llden dezer, 's ochtends, Van-Wyk's-vlei hebben bezet. Hun commando was omstreeks 800 man sterk. Een kleine patrouille, te Yan-Wyk'e-vlei ge- Btationneerd,had den vorigen avond ten noorden van het dorp een schermutseling gehad met de Boeren en hen „teruggedreven". De patrouille „vervolgde" de Boeren en kwam dicht by hun kamp, toen werden er weer schoten gewisseld, de Boeren lieten een zoeklicht op de EDgelschen spelen en vielen hen toen aan; de patrouille trok terug. Een sterke macht Boeren bevond zich Dinsdagavond op 40 K.M. ten westen van Carnarvon, noordwesteiyk oprukkende. Er bevinden zich verscheiden Kapenaars by de Boeren, zegt de berichtgever. KAAPSTAD, 15 Februari. (R. O.) Generaal Smith-Dorrien heeft Amsterdam (in het oosten van Transvaal) bezet. KAAPSTAD, 15 Februari RO.) Ten ge volge van de hoerschende builenpest en de daarover verspreide overdreven geruchten, hebben een duizendtal kaffer-dokwerkers het werk gestaakt; men meent echter, dat, wan neer aan hen de juiste toestand wordt bloot gelegd, zy het werk zullen hervatten. Do schepen, die aaD het lossen zyn, onder vinden echter tydelyk groote vertraging. Er zyn heden geen nieuwe gevallen bekend gemaakt. LONDEN, 16 Februari. {R. O.) Lord Kitchener seint uit De Aar, van 16 dezer 's ochtends: De Wet's strydmacht is den spoorweg by Baartman Siding ten Noorden van de Aar gisterochtend voor het aanbreken van den dag overgestoken, op do hielen achtervolgd door Plumer. Gepantserde treinen wikkeldon don vyand in hot gevecht tydons hy don spoorweg over trok. De Boeren echter sneden do lyn teh noorden en ten zuiden van de plaatsen, waar zy overtrokken, af. De Engelschen maakten meer dan 20 wagens buit, waaronder eon groot gadeoite was be laden met ammunitie, alsmede één maxim en over de honderd paarden. Ook maakten zy twintig krijgsgevangenen. De troepen vervolgen den vyand van naby. ROME, 15 Februari. (R. O.) De nieuwe ministers hebben hodon den eed in handen des Konings afgelegd. WEENEN, 15 Februari. (R. 0.) Do uitvaart van den Servlschen ex koning Milan was zeer indrukwekkend. Do Keizer, de aartshertogen, een vertegenwoordiger van den koning yan Rumenië, het corps diplomatique, do ministers, de voorzitters dor Kamers en verschillende andere autoriteiten woonden den dienst in de orthodoxe kerk b(j. LISSABON, 15 Februari. (R. 0.) Do Nodor- landsche Regeering hoeft aan Portugal verlof gevraagd yoor den hoer Pott, om als gowoon burger naar Lorenqo-Marquez te mogen terug- keeron, als hy zich aan de wetten des lands onderwierp. Do Portugeesche regeering bad Pott volstrekt niot verbanïen als gewoon burger en zal tegen zyn verbiyf geen bezwaar maken indien hy zich aan do wotten houdt. MADRID, 15 Februari. (R. O.) Do regeering gelooft, dat de toestand normaal zal worden tegen het einde der week, cn zal dan aan de Koningin-Regentes de quaestie van vertrou wen stellen. Herkeiyke liericht«n, Woubrugge. Geref. Kerk: Woensdag avond 7 uren zal de heer J. H. Jonker, theol. stud, te Amsterdam, voor de Christ. Jongel. Vereeniging optreden, met een rede over: „De Jongelings-Yereeniging en het Openbare Leven." Telegram m o u. LEIDEN, IS Februari. Thermoinetefstandgisteravond oin 8 uren 6J C. 28Fahrenheit, hedenmorgen om 8 uren 3' C. 37.4 F., 's middags om uron 4° C. 39.2" F., 's namiddags om 4 uien 4J C. 39.2° F. I11 de liedtn te 's-Gravenhage gehouden algemeone vergadering van het Koninkiyk Instituut voor de Taal-, Land-en Volkenkunde van Ned.-Indië bracht de Secretaris, de heer E. B. Kielstra, het jaarverslag uit, waaruit bleek dat het Instituut op 1 Jan. j.l. telde: 29 buitenlandsche leden, 2 eereleden, 6 dona teurs, 7 contribueerondo instellingen, 2 cor- respondeerende en 597 gewone loden, en dat het door ruiling van werken, in verbinding staat met 119 instellingen. Behalve het 51ste deel dor „Bydragon" gaf het Instituut dit jaar uit het oud-Javaansch heldendicht „Ramagana", bewerkt door Prof. Kern. Onderhanden is do druk van het daarby bohoorendo glossarium, bewerkt door dr. Juynboll. Behalve het gebouw, hot meubilair, de bibliotheek en het boekenfonds, is hot Instituut in het bezit van by na 21,000. Een achter uitgang van circa f 700 is te wyten San daling in de effecten en gedeeltelyk aan de extra-uitgaven voor de „Ramagana" en de bibliotheek. Versterking der finaiiciëele kracht is zeer gewenecht. De rekening en verantwoording voor 1900 van den penningmeester werd goedgekeurd. Tot bestuursleden (vacatures-prof. Kern, prof. Heere8 en mr. Immink, periodiek aftredend, Diet herkiesbaar, en prof. Van der Lith, om gezondheidsredenen aftredend) werden ge kozen: prof. Spanjaard, prof. Martin, de heer J. W. IJzerraann on prof. Niemann. Hierop las de secretaris de ïyst voor der nieuwbenoemde leden (in Nederland 34, ln Ned.-Indiö 69). De kapt. R. A. Jackson, van het reg. gren. en jagers heeft aangevraagd om wegens langdurigen dienst op pensioen gesteld te worden. Het stoomschip „Amsterdam" arriveerde 15 Febr. van NIeuw-York te Rotterdam; de „Laertes", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 14 Febr. te Suez; de „Rotterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 15 Febr. Lizard; de „Sindoro" arriveerde 16 Februari van Batavia te Rotterdamdo „Zaanland", van Amsterdam naar Buenos- Ayres, vertrok 15 Fobr. van Cardiff; de „Koningin Wilhelmina" vertrok 16 Febr. van Amsterdam naar Batavia. Noordw^k. Tot sluiting van den vasten- avondtyd denkt de tooneelvereeniging „Vriend schapszin" a. s. Maandag-avond, in café „Flora" oen voorstelling te geven. Opgevoerd zal worden: „Het offer der verleiding", tooneel- spel in vyf bedryven, gevolgd door komische voordrachten. BUITENLAND. treden. De geregelde troepen werden, wanneer zy zich overgaven, ontwapend en uiteengejaagd. In Engelsche en Fransche berichten worden de tucht en de correcte houding van de Duitsche troepen erkend. Ten slotte word het ontwerp in derde lezing aangenomen. Torwyi keizer Wilhelm in Engeland zyn veelbesproken beminnelijkheden bewees, is de post van Duitsch ambassadeur te Petersburg onbezet gebleven. Prins Radolin was op weg naar Parys, en zyn opvolger graaf Alvensleben toefde nog te Brussel en Parys. Nu ook het bezoek van den koning van Engeland aan Duitschland ophanden is, trekt het tydelyk openbiy ven van den post van Duitsch ambas sadeur te Petersburg, in verband met de ge ruchten van een toenemende toenaderiüg tusschen Duitschland en Engeland on een verkoeling tusschen Duitschland en Rusland, sterk de aandacht; daarby komt dat generaal Werder (eon man van 78 jaar) nu in byzonder© diplomatieke zendiDg naar Petersburg is ge gaan. Werder is vroeger militair gevolmach tigde van den ouden keizor en later als ambassadeur meer dan 25 jaren de vertrouwe ling by uitnemendheid tusschen de Duitsche en Russische vorstenhuizen geweest; hy gaat in de familie van den Tsaar door voor een huisvriend. Reeds vroeger is hy gebruikt by delicate zendingen als er ontstemming was tusschen beide hoven. (N. R. C.) liolgië. Do minister-president De Smet de Nayer las gisteren in de Kamer een verklaring voor, mel dende, dat de op 3 Juli 1893 tusschen Bolgie e." den Congostaat gesloten conventie op IS Februari afloopt. Hy zeide gemachtigd te zyn to verklaren, dat de Regeering van den Congo staat er in heeft toegestemd dat tot de byeen- komst der Belgische Kacners na Paschen de beslissing zou worden uitgesteld over hot annexeeren of aan zich zelf overlaten van den Congostaat door België. G roocBrltonolfi. De mlnisteriëele bladen juichen lord Kim- borley's critiek op de regeering voor de on voldoende maatregelen tot beëindiging van den oorlog too. Do lersche leden van het Lagerhuis hebben eenstemmig besloten niet deel te nemen aan do komende kroningsfeesten te Londen, wegen» don toestand, waarin zich Ierland bevindt, ais ;ok wegens den schandoiyken oorlog in Z i..I Afrjka, welke gevoerd^ wordt tegeu den v» a Ai ..11 Ierland in, dat niet geraadpleegd is. tüpa.uje* Do reden van de minister-crisis moet wezen, dat de ministers van openbare werken en onderwys zich tegen de atkondiging van de krygewet hebben verklaard, omdat zy het govaariyk vonden dat ecu zoo uitgebreide macht kwam 111 handen van den beluchten generaal Weyler. üciKiyjei's, die met den trein van 5.5 naar Amsterdam of 5 43 naar Utrecht vertrok mi, vin i^n kan hot station in do kiosk reeds liet Lcidscli I>agUlad met de lautstc telegraniinva. DnitKoh land. In den Duitschen Ryksdag had gisteren de derde lezing plaats van het ontwerp be treffende de aanvullingskredieten voor de expeditie naar China. Den heer Bebel, die do houding der Duitsche troepen en de wyze van oorlogvoeren afkeurde, antwoordde de minister van oorlog, dat men graaf Waldersee dank baar moest zyn, dat hy het ambt van opper bevelhebber had aanvaard. Graaf Waldersee had verklaard, dat de wyze van oorlogvoeren in het eerst onder den indruk van de vele door de Chineezen bedreven gruwelen wel wreeder was geweest dan in Europa gebruike- ïyk was. Tegenover de gevangengenomen Boxers, die zonder uitzondering rooiden, moord den en brandstichten, werd justitieel opge ADVERTENTIES. Geboren C1ILSTIAAJS FtóEDEttlIi JACOD. Zoon van llüö 7 17. YAN ZEIJST en J. VAN ZEIJST SurKsTKiJM Amstmidam, 14 Februari 1901. (Fred. Hendrikstraat 133). Geboren: lOlt.XEI.lS .9AX, Zoon van 1456 7 D. BRIEJER on J. M. L. BRIEJER v. Leeuw-uk. Luiden, 15 Februari 1901. Algemeene kennisgeving. Heden overleed onze jongste lieve ling MATTHIJS FRANCOIS, op den leeftyd van 8 maanden. M. F. OOSTVEEN. C. OOSTVEEN -Pauwkls. Leiden, 15 Februari 1901. Overran 8. 1491 7 Heden overleed, na een kortstondig, maar smartelijk, lijden, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwdzoon, Broeder en Zwager ARIE VAN ITERSON, in don ouderdom van 42 jaren en 4 maanden. 1481 24 Wed. A. VAN ITERSON-v. Delft. CORN8. VAN ITERSON. Wed. C. v. DELFT v. Egmond. J. v. ITERSON. J. v. ITERSON Glasbergen. P. v. ITERSON. K. v. ITERSON-v. d. Mei 3. WILH4. ODENDAAL v. Iterson. H. ODÊNDAA1. J. v. DELFT. CORN8, v. DELFT. A. v. DELFT. P. v. DELFT—v. T. Eijkel. G. v. DELFT. G. v. DELFT—v. Bergen. WILHA. v. DELFT. Wed. P. v. d. HANS-v. Alpben. Rijnsburg, 16 Februari 1901. Voor zoo menig blijk van mede gevoel H) zijn dubbel verlies betuigt do ondergeteekende, ook namens z(jn Dochters, hartelijk daDk. 1489 5 16 Febr. JOHs. DROST. Aan allen, die (tijdens de ziekte en na het overlijden van onze onver- ge!el(jke Moeder) blijken van deel neming gaven, betuigen w(J onzen oprechten dank. H90 8 J. H. A. VAN DORP. M. VAN DORP-Slok. Leiden, 16 Februari 1901. Voor het vele goede, ondervonden b|j den dood m(jner Echtgenoote, betuig ik, ook namens de familie, mijn harteltjken dank. 146? 6 J. G, MARKS. Hilversum, 16 Febr. 1901, |J i r< a '4 h CO H p a H 0- 4 B 0

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 3