Wilhelma van Nassaue. 1 a P S o ll 13 Burgerlflke Stand. bet bijzonder onderwys niet alleen niet van el echter, maar van gunstiger conditie maken sal, daar is de vraag gewettigd: Excellentie, is hier slechts schtyn? In De Katholieke School staat het volgende .Triomfantelijk lied voor plattelanders" van Borgesius' Zilveren Vloot. Heb je wel gehoord van de Zilveren Vloot Het loon den arbeid waardig? Je leeft er model, studeert je half dood En doet je plicht heel aardig. Je zogfc: ,'k heb recht Op meer loon dan een knecht". "Wees dankbaar, die 't Je bood, je heb nu [rfik je brood. Hat wrocht Borgesius' Zilveren Vloot 1 (bi*) Heb je wel gehoord van de Zilveren Vloot, Waarnaar wy zoo lang al smachtten? Zy brengt ons in weelde uit njjpenden nood, Wie durfde dat verwachten? Sen loon, zoo schoon, Wordt Meester thans geboón, He beren gaan nou dood, de he er en Jworden groot, Hat wrocht Borgesius' Zilveren Vloot 1 (bis Heb je wel gehoord van de Zilveren Vloot, Gfi, Meisjes, en g(J» Vrouwen? Na twintig jaar dienst en dan nog niet dood Kan hy u wellicht onderhoóen: Geen stand In 't land Geeft beter gy uw hand, •t Salaris, sapperloot, het word ter baast te groot 1 Hat wrocht Borgesius' Zilveren Vloot 1 (Ws) B. van Schayck. K1EZEHSL1JSTEX. Hieronder volgen eenige aanwijzingen voor ben, die op de nieuwe kiezerslijsten wenschen geplaatst te worden. Wy maken er opmerk zaam op, dat door de herziening der kieswet verschillende bepalingen anders luiden dan tot nog toe het geval was. Met het cog op de algemeens verkiezingen ▼oor Tweede Kamer, Provinciale Staten en gemeenteraad, die dezen zomer moeten plaats hebben, is het thans vooral van belang, dat men niet verzuimt te zorgen op de kiezers lijst te komeD. He aangiften, die noodig z(jn om op de nieuwe kiezerslijsten geplaatst te worden, moeten geschieden ten gemeentehuize vóör 16 Februari a. s. Alle kiezers moeten aan de vereischten voldoen van te zyn mannelijke ingezetenen des rijks, tevens Nederlanders, die vóór of op 16 Mei 1901 den leeftijd van 26 jaren hebben bereikt. He belastlngklezers behoeven geen aangifte te doen. Belastingkiezers zijn zy, dte over het dienstjaar, loopende van 1 Januari tot 31 Hecember 1900, z(jn aangeslagen naar een of meer der vyf eerste grondslagen van de personeels belasting of in de grondbelasting (in deze laatste voor ten minste een bedrag van f 1 aan hoofdsom en ryksopceuten), of in het dienstjaar, loopende van 1 Mei 1899 tot 30 April 1900, in de vermogens- of bedrijfs belasting. Zy moeten, om op de kiezerslijst te komen, de directe rijksbelastingen, waarvoor zy aangeslagen zyD, vóór 1 Februari a. s. hebben voldaan. Zoo zy dit verzuimd hebben, Vmnen zy nog op de kiezersiyst komen, als zy de verschuldigde belastingen vóór of op 1 Maart voldoen. *Zy, die ln een of meer andere gemeenten een der genoemde belastingen over de ge noemde tydvakken betaald hebben, moeten daarvan door overlegging van de voor voldaan geteekende belastingbiljetten vóór 16 Februari a. b. ten gemeentehuize doen biyken. He aanslag der vrouw in de ryks directe belastingen geldt voor haar man; die van minderjarige kinderen wegens goederen, waar van hun vader het vruchtgenot heeft, voor hun vader. Aanslagen ln de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onver deelde nalatenschap gelden ook voor den mede eigenaar, wiens naam niet by den aan slag in bet kohier is vermeld, mits zyn aan deel in dien aanslag ten minste f 1 bedraagt. Yoor alle andere categorieön dan de be lastingkiezers, moet de aangiite plaats hebben vóór 16 Februari a. s. Heze categorieën worden hier achtereenvolgens genoemd. Wonlngklezers zyn zy, die als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op 81 Januari 1901 sedert 1 Augustus van het vorig jaar hebben bewoond, krachtens huur, een huis of een gedeelte van een huis, Yaarvoor met of zonder bybehoorenden of in huur gebruikten grond of lokalen en byge- bouwen, Diet ter woning bestemd, de werke- lyfce huurprys per week berekend ten minste heeft bedragen voor Leiden f 1.76 of wel achtereenvolgens in dezelfde gemeente twee- zoodanige huizen of gedeelten van huizen. Ook zy, die als hooiden van gezinnen of alleen wonende personen op 31 Januari 1901 sedert 1 Augustus 1900, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, een zelfde vaartuig van ten minste 24 M\ inhoud op 24000 kilogram laadvermogen hebben bewoond, be- hooren tot de woonkiezera. Indien men hetzelfde perceel of hetzelfde schip is blyven bewonen, waardoor men het vorig jaar op de kiezersiyst werd gebracht, ls aangifte thans niet noodig. Loonkiezers zyn zy, die op 81 Januari 1901 sedert 1 Januari 1900 achtereenvolgens by niet meer dan twee personen, onderne mingen, openbare of byzondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedryf of beroep der ouders werkzaam zyn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten voor Leiden van f 450, of behalve vrye woning of inwoning voor Leiden een inkomen van f 362.60, of behalve vryen kost en Inwoning voor Leiden een inkomen van f 160. Loonkiezers, die op de lyst van het vorige Jaar voorkomen, ontvangen, met de noodigo toelichting, blanco-aangiftebiljetten ter invulling ▼oor hun toelating tot de nieuwe lyst. Pensioenkiezers zyn zy, dieoplFebr. 1901 in het genot zyn van een door een onderneming, openbare of byzondere instelling verleend pensioen of verleende ïyfrente, voor Lellen van f 460. Voor hen, die minder dan het vereischte bedrag aan pensioen of lyfrents ontvangen en bovendien een inkomen hebben, verkregen op do wy&e als ouder de rubriek loonkiezers" is vermeld, mogen pensioen, ïyfrente en inkomen worden samengeteld. Bereikt deze som don ten minste het vereischte cyfer, dan kan de pensioen- of ïyfrente- en loontrek kende kiezer worden. Pen8ioenkiezers, die op de lyst van het vorige jaar voorkomen, behoeven zich niet opnieuw aan te geven. Inkomen, pensioen en ïyfrente der vrouw geldt voor baar man; dat van de inwonendo minderjarige kinderen voor do helft voor hun vader. Grootboek- of Spaarbankkiezers zyn zy, die op 1 Februari 1901 sedert een jaar den eigendom met recht van vrye beschik king van ten minste f 100 (nominaaO, inge schreven in de Grootboeken der Nationale Schuld, of van ten minste f 60, ingelegd in de Rykspoetspaarbank, in een gemeenteiyke spaarbank of in een spaarbank, beheerd door het bestuur van een rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging, van een naamlooze vennootschap, van een coöperatieve vereeniging of van een stichting. Hy, die op dezen grond reeds het vorig jaar kiezer was en voor wlen die grond ook thans nog bestaat, behoeft zioh niet opnieuw aan te geven. Examenkiezers zyn zy, die met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtons de wet of aangewezen by algemeenen maatregel van bestuur en in ver band s taan de met de benoembaarheid tot eenig ambt, do vervulling van eenige betrek king of de uitoefening van eenig bedryf of beroep. Hy, die op dezen grond het vorig jaar reeds kiezer werd, behoeft niet opnieuw aangifte te doen. He formulieren voor de verschillende aan giften zyn kosteloos verkrygbaar aan de secretarie der gemeenta. Al het bovenstaande geldt voor de kies bevoegdheid voor de Tweede Kamer. Voor de kiesbevoegdheid voor de Provinciale Staten zyn by de kieswet dezelfde eischen gesteld, met dien verstande dat men bovendien ingezeten der provincie moet zyn. Voor de kiesbevoegd heid voor de gemeenteraden golden dezelfde eischen als voor de Tweede Kamer, met dien verstande, dat men bovendien ingezetene der gemeente moet zyn en dat die categorieën, die niet tot de belastingkiezers behooren, tevens over 1900 voor een zeker bedrag in de plaatselyke directe belasting moeten zyn aangeslagen geweest en op 1 Maart 1901 dat bedrag voldaan hebben, dat voor Leiden ten minste f 1.76 moet bedragen. Onder de byzondere spaarbanken, hier bedoeld, zyn de banken, opgericht na 1 Mei 1U00, alleen begrepen voor zoover en voor zoolang als zy blykena opgave aan het be&tuur der gemeente, waar zy gevestigd zyn, een waarborgfonds van f 25.U00 by de Nederlandsohe Bank hebben gedeponeerd. KOJLOJNl£tHU BATAVIA, 12—15 Jan. „Het reservekader by het Ned.-Ind. leger" is de titel van een hoofdartikel in de „Loo." van 9 Januari, waarin do oprichting van een reservekader met warmte wordt bepleit, voor- nameiyk met het oog op het toenemend ge brek aan Europeesch kader, dat zich hoe langer hoe meer doet gevoelen. Hit gebrek, zegt schryver, zal zich in een stryd met een buitenlandBchen vyand meer dan ooit doen gevoelen, reden om reeds in vredestyd maat regelen te treffen daarin te voorzien. He kapitein dor infanterie J. H. Hartmann, onlangs van Telokbetong naar Batavia geëva cueerd, heeft het verzoek ingediend om een tweejarig verlof naar Europa wegens ziekte. He burgeriyk ambtenaar in de residentie Lampongs H. L. Gerth van Wyk heeft eervol ontslag uit 'a lands dienst verzocht, om in particulieren dienst over te gaan. He onderwyzer der tweede klasse A. Van der Mee gaat met ingaDg van 4 Maart a. s. met een jaar verlof naar Europa. (Bat. Nbld.) Een paar maanden geleden zyn de luite nant T. Camerling te Batavia en zyn echt- genoote slachtoffers van een garnalen vergif tiging geworden. He gevolgen daarvan ver plichtten hen eerst te Soekaboemi herstel van gezondheid te gaan zoeken. Hit heeft ook niet mogen baten, zoodat nu een verlof naar Europa door de behandelende geneesheeren noodig ia verklaard. (J.-Kj AT JEU. Uit Kotta-Radja wordt dd. 16 Jan. aan het „B. N." geseind: Een patrouille uit Meulaboi overviel des nachts het beruchte hoofd PaugganL Twee broeders van dezen werden neergelegd, hyzelf wist, hoewel gewond, te ontkomen. Twee uitstekende beaumontge weren en munitie werd buitgemaakt. Uit Atjeh verneemt het „Bat. Nbl.": Gouverneur Van Heutsz moet aan de Re geering hebben medegedeeld, dat hy voor een verdere beteugeling en onderwerping van Atjeh geen vestingartillerie meer behoeft en deze dus, wat hem betreft, kan worden af geschaft. Komt hy in het geval zooals nu te Sama- langan, eenige stukken noodig te hebben, dan kan hy er licht een paar van de Koninkiyke Nederlandsche Marine verleenen. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indiö zyn de volgende beschikkingen genomon: CIVIEL DEPARTEMENT. Overgeplaatst: By den Waterstaat en 'a Lands B. O. VV.: van de residentie Preangor Regentschappen naar de resi dentie Oostkust van buinatra de ingenieur derde klasse P. Van der Kaaden. Toegevoegd: Aan den ohef der vierde waterataataaideeling voor de werken ter verbete ring van de be vloeiing der districten Waroedjaieng en Kertoaoa nes. Kediri) de dienstdoende adspi- rant-ingenieor C. C. Kwiaihout. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Overge plaatst: By het korps miireohaassee te voet in Atjeh en gevoerd a Ja suits van zyn wapen, de eerste luitenant by bet eerste garnizoensbataljon R. J. Al aid man. Eervol ontheven: Uit zyn adjudantsbe trekking en geplaatst by het negende bataljon, de eerste luitenant-adjudant van don chef van het wapen der infanterie W. Beyennok. Benoemd: Tot adjudant van den chef van bet wapen der in.antene en teruggevoerd van h la suite van zyn wapen, de eerste luitenant- adjudant van den militairen commandant van Celabee, Meoad» ea Timor Van Huletyn; tot adjudant van den militairen commandant van Celebes, Menado en Timor en gevoerd h Ja anite van zyn wapen, de lste luit. by bet twoede reserve-bataljon P. A. Van Waasdijk. By aankomst: Uit Nederland gesteld op non-aotiviteit wegens overcompleet in syn rang met ingang van den datum na dien van ont- achepiugj m lodiö de late luit.-kwartiermeester E. VV. Gnother. Overgeplaatst: Van Semarang naar Mage- laQg als administrateur van het militair hosprtaal de kapt. kwartierm. K. Muach; van Batavia naar Atjeh ter beschikking van den ge westelijken intendant de kapt.-kwartierm, F. Lnderua: van Atjen naar Soerabaia ais beheerder van bet gewcatelyk magazijn van bleeding en ottrnaiing de magazymn. lste ki. [kapitein] W. A. Nogteren. van Soerabaia naar Magelang als beheeroor van het garnizoens kleediugmagazyn. de magazljnm. der 8de kJ. [2de luit.] A. F. A. Van Setera. Koningslied der XXste Eeuw. Wilhelma van Nassau Ben ik van Neerlands bloed, Eet vaderland ghetrouxoe Blijf ik tot in den doedtl Princeese van Oranje Min ik myn Neórland zeer; O, dat het My weérkeerig Beminne, meer en meerl Dan blyven de Gewesten Ten innigste vereend, Bn trilt in alle Vesten, Ver over zee en beemd, Een toon van vergenoegen Naar Neórlands oude wys, En wil een elk zich voegen Naar 't handhaaf van de „pafs". *k Bid dat myn Neèrland worde Al edeler van naam, Al roemryker zyn orde Geboekstaafd door de Faam. 'k Bid dat èn man- èn vrouwen Te Land, te Oost, te West Hoor de echo's na doen bauwen: BTen onzent is V het best/n O, Zetelplaats van vrede Myn lief, lief Nederland I Laat immer Hart en Rede Tooh wand'len hand in bandl Daü Volk en Koninginne Vernieuwen staag Verbond, Hat met Oranje-Nassau Sinds eeuwen her bestond! - Wilhelma van Nassaue Ben ik van Neérlands bloed, Eet vaderland ghetrouwe Blijf ik tot in den doedtl Pnnco83e van Oranje Min ik myn Neórland teerl O, dat het My weórkeerig Beminne, meer en meerl Als jonge Gemallnne Van Mecklenburg Schwerin Waarborg ik U Dien» minne ln warmen vorstenzin. Myn Volk is reeds het Zyns, Myn Land Zyn Vaderland, Als waar' HU een Oranje Aan My, aan U verwant 1 In hart en hoofd Nassauer Is Hy reeds nu beslist Grootmachtig tegenhouer Van onrecht en getwist. Hoor donken, doen en werken Aan Uw Wilhelma's zy Zal Hy den band versterken Met Neêrlands Vorstenry. Want samen zyn wy één thans In liefde en trouw aan U, En vlechten U een eerkrans Zoo voor 't Weleer als 't Nu. Ten innigst saam verbonden Lacht ons de toekomst toe. Hoort....hoe ze komt verkonden: „Te za&m steeds wel te moól" Wilhelma van Nassaue Ben lk van Neórlands bloed Het Vaderland getrouwe Met myner vadren moed. Prince8B6 van Oranje Mm ik myn Neerland zeer. Lief Neórland wees gezegend Gezegend heinde en vtórl Betsy Pbbjl Huwelijk der Koulngin. Tydens de Konhiginnefeesten liep in de residentie het gerucht, dat daar uit Brussel was aangekomen de anarchist Paul Marie Bertol. Aan het „Dbl. N.-Br." wordt gemeldt, dat, behalve Bertel, nog meerdere anarchisten tydens de feestwoek ln de hofstad zyn ge weest. Maar er was tevens een internationale veiligheidspolitie op de been, die eiken Btap van die kerels gestrengeiyk bewaakte. Zy stond onder bevel van de heeren Flood, hoofd commissaris te Londen, Hennlon, hoofdrecher- cheur te Beriyn, Potentier en Puquelet, hoofd commissarissen te Parys. Byzonderheden lieten deze heeren van hun geheimzinnige zending natuuriyk niet uit. De Berlynsche hoofdrechercheur, zegt de correspondent, zag er volstrekt niet recher- cheur-achtig uit, meer als een heerboor, lang zaam van gang, en doende alaof de feesten hem weinig aangingen. By Koniogin's tocht haar Ryswyk stond hy op den eenzamen weg doodkalm te kyken. In de cafó's dronk hy gewoon zyn glas bier en bemooide zich met niemand. Zoo zelfvoldaan en geen-conversatie- noodlg zag hy er uit. Op afgezette terreinen stond hy gewooniyk onverschillig in een hoek. Niemand sloeg veel acht op den burgeriyk uitzienden man. En dat was nu een der be kendste speurmannen van Europa. Naar het „Hbl." verneemt, zullen de beide spoorwegm&atsohappyen, de Hollandsche Spoor en de Staatsspoor, Hare Majesteit de Koningin en Gemaal by Hun verbiyf te Amsterdam als huwe)yksge8chenk aanbieden een luxe-trein. Deze trein zal bestaan uit vier wagons, twee luxe-rytuigen voor het Yorsteiyk echtpaar en en gevolg, twoe bagagewagens. Elke wagon zal gemiddeld 17 M. lang zyn. Aan Hare Majesteit zal thans aangeboden worden een portefeuille bevattende de teeke- nlngen van den trein; de trein zal eerst binnen een paar jaar gereed kunnen zyn en geheel door de Nederland che nyverheid worden vervaardigd. Verleden Donderdag werden ln Den Haag voor do Koningin 2116 telegrammen ont vangen. Op „Het Loo" duurde de stroom voort. Alle telegrammen zyn telegraph lach beantwoord. By het bezoek, dat het Vorstelyk Eohtpaar aan het Rykemuseum te Amsterdam zal brengen om de hulde der werkliedenvereni gingen in ontvangst te nemen, zal zich daar een koor doen liooren van een paar honderd kinderen, deels van de „Vereeniging tot ver betering van den Volkszang", deels van de Toonkunst. De regeling dezer kinderhulde is geheel in handen van den heer H. H. W. Patyn, terwyi de uitvoering door den heer Ant. Tierie zal worden geleld. Gezongen zullen o. a. worden een lied van dr. E. Lauriilard, getoonzet door Richard Hol, en een lied van mej. Cath. van Ren nes. Na deze hulde zullen de Koningin en Haar Gemaal vermoedeiyk een bezoek brengen aan de Oranje-zaal. Tot 't by wonen der plechtigheid worden o, a. uitgenoodigd de leden van den gemeenteraad en hun dames, de hoofd-ambtenaren van het Ryksmuseum: Jhr. mr. Vlotor de Stuers en de architect dr. Cuypers. Eet geschenk der Amsterdamsche dames aan H. M. de Koningin. Er bestaat zeer veel kaos, dat het geschenk der Amsterdamsche dames aan H. M. de Koningin nog vóór den 6den Maart zal gereed komen. Het bestaat uit een verguld ameuble ment, een sofa, twee fauteuils, vier tabourets met lage leuning en zes voetbankjes. He be kleeding wordt geheel door dames met de hand gewerkt in langen gobelin-steek op fijn stramien, waarop het patroon eeD bouquet te voren in aquarel geteekend is. In een fijn witlederen koffertje zal een album aan H. M. worden aangeboden, waarin de namen zyn vermeld van de dames, die aan dit geschenk medegewerkt hebben. In de salons van een zestal dames te Amsterdam wordt geregeld aan de bekieeding gearbeid. He kosten van dit geschenk worden betaald uit bydragen, die m groote en kleine sommen, alle door ▼rouwen, zyn gestort; en wel in zoo ruime mate dat de uitvoering grootsohor is dan de oorspronkeiyke plannen waren. Met zekerheid wordt gemeld, dat het Harer Majesteits plan ls, dit ameublement te doen plaatsen in een harer particuliere vertrekken in het Paleis op den Dam. (Tijd.) Ter gelegenheid van Hoogstdeszelfa huwe- ïyksverbintenis met H. M. de Koningin, zyn aan Z. K. H. Hendrik, Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, enz. enz., geschonken door Z. M. den Koning der Belgen, de ver sierselen van Grootkruis der Orde van Leopold door Z. K. H. den Groot-Hertog van Luxemburg, Hertog van Nassau, de versier selen van Riddor lste klasse der Orde van den Gouden Leeuw van het Huis van Nassau door Z. M. den Koning van Rumenió, de versierselen van Grootkruis der Orde van de Ster van Rumenió; door Z. M. den Koning van Wurtemberg, de versierselen van Grootkruis der Orde van de Wurtembergsche Kroon; en door Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen, de versierselen van Ridder der Serafijnen-Orde. (Ste.Ct.) He lord-mayor van Londen heeft den Ned. gezant aldaar op den huweiyksdag van H. M. de Koningin verzocht, aan Hare Majesteit de oprechte gelukwenschen aan te bieden van de burgery van Londen by gelegenheid van Hr. Me. echtverbintenis en daarby den hart- grondigen wensch uit te spreken, dat Harer Majesteit en Haar Gemaal alle zegen en geluk mogen ten deel vallen. Daarop heeft de Ned. gezant te Londen op lost van onze Regeering uit naam van Haro Majesteit persooniyk dank gaan betuigen aan den lord-mayor en de modedeeiing daaraan toegevoegd, dat Hare Majesteit zich zeer gevoelig had betoond voor dit bewys van hulde. Transvaal en Oranje-Vrjjatnat» Van de zyde der Engelsche postadministratie zyn weder terugontvangen uit Nederland verzonden brieven en andere stukken voor Transvaal en Oranje Vrystaat, welke niet konden worden terechtgebracht. Tot 10 Maart kunnen afzenders van brieven voor Transvaal en den Oranje-Vrystaat aan de postkantoren terugbekomen de van hen afkomstige brieven of andere stukken, welke zich onder de terug gezondene mochten bevinden. (Ste.-Ct.) Verliezen van bet Engelsche leger, zooal* die voorkomen in de Daily Graphic". 0 a 2 *e 0 C5 ■6 O g g- 11 Febr. 7 9 - 22 12 7 19 1 29 18 16 16 Totaal. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur 1 Wil my vergunnen, in aanslnitlng aan myn mededeeling van een paar weken geloden met betrekking tot het Hópital Wallon, nog iets onder de aandacht van uw lezers te brengen. Het schynt velen nog onbekend te zyn, dat geen enkele instelling van den aard van genoemd Höpital zich uit eigen inkomsten bedruipen kan, al wordt in het beheer de grootste zuinigheid ln acht genomen; om dit mogeiyk te maken zou men de verpleeggelden, van de patiënten gevorderd, booger moeten opvoeren. Weliswaar betalen eerate-kiasse- patiënten meer dan zy kosten, dooh derde- klasse-patiënten worden, óf kosteloos opge nomen, óf, als dit niet kan, dan in elk geval tegen een vergoeding, die ver beneden hetgeen zy kosten, etaat. Men bedenke toch, dat de verpleegkosten veel meer bodragen dan wat rechtstreeks aan een patiënt wordt besteed, omdat de verpleging onmogefijk is zonder dat in de Inrichting een zeer groot personeel onderhouden worde. He duizenden guldens, welke voor de hulshouding benoodigd zyn, moeten onder de patiënten verdeeld worden, wil men weten wat deze aan de inrichting kosten. Wie dit bedenkt zal begrypen, dat de verpleeggelden byna nooit de uitgaven kunnen dekken. (Natuuriyk ls er hoegenaamd geen quaestie van aan de inriebttog eenige rente te doen afworpen voor het groote kapitaal, waarmede zy tot stand gekomen is). Hit ver klaart het feit, dat alle instellingen van dezen aard mede in stand worden gehouden door giften van particulieren, hetzfi in geld, hetzty in linnen en andere benoodigdheden. Helaas! het Höpital Wallon is in dit opzicht een van de karigst bedeelden; afgezien van de twee wezeniyk royale giften in Januari ingekomen, ontvangt het bitter weinig. Hoe is dit te verklaren? Voor eenige jaren heeft het Hópital aan gegronde critieken bloot gestaan. Doch dit ls veranderd. He tegen woordige directrice is, wat kundigheden en toe wy ding aangaat, boven myn lof verheven; zy staat aan het hoofd van een korps ver pleegsters, bekwaam, Ijverig, beschaafd, opge wekt, die naast de practische opleiding theoretische vorming ontvangen; klachten zooals lk vyf of zes jaren geleden maar al te veel hoorde, verneem ik niet moer. Wat is dan de reden van de verlatenheid van deze zoo uiterst weldadige Instelling? Misschien meent iemand, dat de Waalsche diaconie, omdat zy de fondsen heeft verstrekt voor de eerste Btichtlng, zoo ryk is, dat zJJ by voortduring wat ontbreekt zou kunnen aanvullen. Doch dit is met zoo. Zy heeft meer dan 70,000 gulden aan de inrichting ten koste gelegd en is zeker daardoor niet ryker geworden; zy heeft het hare en meer gedaan en kan niet meer doen. Ik geloof echter, dat een andere reden voor bedoolde verlatenheid bestaat, nameiyk, dat het Hópital Wallon geen andere vlag^ voert dan die van weldadigheidweldadigheid aan gegoeden, die, rechtmatig betalende, daarvoor een verpleging vinden, welke anders al hun geld hun niet verschaffen zou; wel dadigheid aan minvermogenden, die dezelfde, zoo noodige, verpleging voor betrekkoiyk weinig geld, of zelfs kosteloos, ontvangen. Geen andere vlag dan deze wordt gevoerd; liefde tot God en de medemenschen is de dryfkracht, maar de daad is liefdadigheid en de vlag is liefdadigheid. Hit is het wat veis beurzen voor het Hópital sluit. Is dit biliyk? Ia dit christeiyk? Ik voor my geloof het niek Leiden, 11 Fsbr. 1901. 0. G. Cha vannes. Doornroosje. Naar aanleiding van het verslag over deze operette in uw blad van gisteren, M. d. R^ waarmede ik het in hoofdzaak eens ben, zo* wat de compositie betreft, als wat de uit» stekende monteering aangaat, had ik daarin ook gaarne een enkel woord van lof gelezen aan het adres van de dames solisten, die met groote toe wy ding hebben medegewerkt om deze llefdadigheidsultvoering te doen slagen Was niet de Booze fee, later Prins met haar fraai altgeluid uitstekend op haarplaats en werd niet de titelrol allerliefst weergegbven. De kleine rol van de Koningin in de lata acte werd door mej. 8. uit Hen Haag zeer goed gezoDgen, in welk bedryf ook de Goede fee tot het welslagen bydroeg. De overige rollen van koning, oude spinster en landmeisja werden ook alleszins voldoende weergegeven. En ten slotte onzen welgemvenden dank aan het dameskoor achter de schermen, dat deze minder dankbare taak bereidwillig ver vulde. Met de opneming dezer regelen, die mynf inziens aan het verslag ontbraken, zoudt U my zeer verplichten. Leiden, Hoogachtend, 12 Februari 1901. V. HAARLEMMERMEER. Gehuwd: H. Zomer eu G. Lam boo. W. Van Warmerdam wedr. en A. W. Zomer. W. De Laat en M. 8. Opmeer. C. Drabbel en M. Volkerts. Bevallen: H. Kolk gob. Van Klaveren H. N. Avis geb. Beets H. J. T. Verheul geh, Kauffinan H. A. C. 8nijders geb. Qriffioen Z. U. E. Koelman geb> Onkenbout Z. T. Griek- spoor geb. Wilderom Z. M. Koopman geb. De Koter Z. M. Gorter geb. Kooter Z. E. Markus geb. Van den Berg Z. R. C. T. Roos geb. Ver- eteegt (Z. en D.) E. Spaargaren geb. 'l as Z. T. Helder geb. Zeekant (2 Z.) W.BroowergeK Van der Aar D. N. Roemer geb. Stolk H. A. M. A. Mesman geb. Van Door a Z. Overleden: W. Kempe, 6 d. P. Eekholf 2 j. C. Jufferman8 gob. Van Oosten, 60 j. M. G. Vaalburg geb. Korteweg, 61 j. W. Hen Oude, 69 j. J. Bruyfi, 63 J. O. Verta- ga d, 6 w. I3ericliten over Rijniand's boezem, gedurende de week van 3—9 Febr. 1901. BUnl ran den boezem te Leideu. Idem te Onde-Weterins: Werking der stoomgemalen Wsierloozing lange uataarlgken wog. Watarinleting Regen ral in mM. 8 Febr. I Febr. b'öbr. Febr. 7 Febr. 8 Fobr. 9 Febr. 60 69 67 49 62 68 66 om.—AJ. 60 60 69 bi 61 64 67 om.—AJ, Sp&arndam n„ Halfweg u.. üouda n.. Katwijk Sfl/, o* öpaarudam o., na.lAog u., Gouda ?i/f u., Ka»wyk 46 t Door de ulais te üouda o.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 6