A0. 1901. feze (jCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Leiden, 13 februari. Feuilleton. VERBODEN LIETDE. 12569 Woeasdag 13 I^elbriiari* IDSCH PRIJS DEZER COURANT: £Voor Leiden por 3 maandon 'Buiton Loidon, per loopor en waar agenton govoatigd zjja ■j Franco per post 1.10.' 1.30 1.65- PRIJS DER ADVEHTENTIEW: Vau 1 6 regels f 1.05. Iedere regel moer f 0,17 J. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Dit ïionimer bestaat uit TWEE Bladen. Mdj i, Zo» het tot de mogelijkheden behooren thans oen zolfde stel van vier menschen, als gisteravond de groote Gehoorzaal byna geheel dedon vullen, op ons wereldrond te vinden, menschen, die de echte muziekliefhebbers zóó volop kunnen doen genieten, zóó in diepe vervoering brengen, als de leden van het Boheemscke strijkkwartet dit deden? "WU gelooven het niet. Mogelijk dat er eerst over een tal van jaren vier evonknieön zullen zijn opgestaan, die hen misschien dan zelfs zullen overtreffen. Maar voor het tegenwoordige doen zü aan het volmaakte denken. De loden van de Leidsche Maatschappij voor Toonkunst toonden het besluit van heeron commissarissen om dit viertal wederom voor hen en hun dames te doen optreden, lioogeiyk te waardeeren en de palmengroepen, op het podium aangebracht, verleenden warmte aan den kouden achtergrond. "Warmte was het overigens, wat er van deze vier Bohemers den geheelon avond uitging. Bewondering werd er dadelijk afgedwongen met Anton Dvorak's op. 96, F-dur, lief en geestig, zóó dat de uitvoerders er zelf schik in schonen te hebben, en daarna met Felix Weingartner's op. 26, dat als een noviteit was aangekondigd, maar waarvan niettemin enkele passages meer gehoorde werken in de herin nering terugriepen. Hoe dit zy, heerlijk was het er niet minder om. Welk een taal spreekt, gelijk reeds elders werd opgemerkt toen het ter eerste konnis- making word aangeboden, uit dat quartet! De cel begint met oen kort, klagoud motief te laten hooren, dat zich dadolyk vast hecht en dat de componist in alle mogelijke won dingen verwerkt. Een heerlyke, maar steeds verstaanbare polyphonio, doot Weingartnor niot alleen kennen als oen beheerschor van hot materiaal, maar tovens als een, dio hier do technlscho vaardigheid slechts bezigt, om zijn uiting ïqeer glorie, meer majesteit b|j to zetten. Het eerste Allegro maderato, dat mot don volgenden Salz Ineen is geweven, vormt eon mooi contrast met het zoo levendig, daarop volgend Allegro raolto. Dan volgt oen introductio, waarin het hoofd motief weer optreedt, een zestal, mooi contraatoorende variaties, die met een fuga worden besloten. En tot slot werd het allermooiste van dezen avond opgedischt: Schubert's op. 161, G-dur. Hier vertoonden Hoffmann (1ste viool), Suk (2de viool), Nodbal (alt) en Wihan (cello) zich in hun grootste meesterschap, ook hier sloop juffrouw Critiek wederom weg, om met do andoren rol eerbied neer te buigen voor dpze hoogepriestore der kunst. Deze Bölmen te hooren zal steeds een hoogtijd zijn! De heer E. D. v. Walree, consul der Nederlanden te Shanghai, stapte gisteren (12 Februari) hier ter stede af in het hotel „Lion d'Or". HU zat aan aan het promotie- diner van mr« H. N. v. Walree, een familielid. W(j vostigen de aandacht op achter staande advertentie der St.-Jozefsgezollen- vereeniging, waarbij wordt aangekondigd dat de uitvoering, welke gisteravond moest plaats hobben, tot later is uitgesteld. Dat uitstel moest onverwachts plaats hebbon, wegens treurigo omstandigheden en op raad van een geneesheer. Het bestuur moest dus voor over macht bukken. Tot praeses collegii van het Leidsch Studentenkorps is gekozen de heer A. W. Hartman. Hoewel, naar wy vernemen, voor de opvoering van „Traviata" met Emma Nevada op morgenavond reeds eon groot aantal plaatsen zijn besproken, zoo blijven toch op alle rangen plaatsen beschikbaar. Er bestaat morgen van 10 tot 12 uren aan den Schouwburg nog gelegenheid zich een goede plaats te reserveeren. Aan belanghebbenden wordt In herinne ring gebracht, dat, ingevolge de kieswet, do gelegenheid tot het doen van aangiften om op do kiezerslijst geplaatst te worden, toten met 14 dezer openstaat en dat aangiften, na het veratrijken van dezen fatalen termijn ontvangen, tenzy deze nog den poststempel van 14 dezer dragen, onherroepelijk ter zijde gelegd worden. Het zal 23 Februari a. s. wel de datum zyn, waarop do kantonrechter mr. D'Aumerie zijn 70sten verjaardag hoopt te vieren. ZUn 40-jarige werkzaamheid by de rechterlijke macht valt ochter met dien datum niet samen. De Duitscho officieren bU de huweiyks- feesten tegenwoordig hebbeD den heer N. A. Bouman, directeur der Koninklijke Militairo Kapel, te 's-Gravenhage, verzocht, zyn Oranje- Nassau-Mecklenburgmar8ch, uitgevoerd op het gata-dójeuner 7 Februari ton Hove, naar Duitschland over te zenden als blijvende her innering. Ook zijne „Verlovingshulde" is ten Hove met zeer veel by val uitgevoerd. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Onderwijzers Propaganda-Club (voor drankbe- stryding) heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin gevraagd wordt, in onze wetgeving op te nomen: !o. het onder-controle-stellen van don bier- verkoop; 2o. de bepaling, dat de houders van locali- teiten met vergunning tot verkoop van alcohol houdende dranken (zoowel gegisto als ge distilleerde) gebonden zyn: a niet toe to latoo, dat personen beneden 18 jaren zonder geleide van ouderen in hun lokalen aanwezig zyn niet toe te laten, dat persenen beneden 18 jaren, zonder zulk geleide in hun lokalen aanwezig, alcoholhoudende dranken gebrui ken; on 3o. de bepaling dat geen personen beneden do 18 jaren als werkkracht in bedoelde lokalen mogen gebruikt worden. By het adres is een memorie van toelich ting gevoegd. De afdeeling Gouda der S -D. A.-P. heeft als candidaat voor de Tweede Kamer gekozen den heer Hugenholtz, van Haarlem. De aanbieding van het huldebiyk aan H. W. Mesdag zal Zaterdag 23 dezer, des voormiddaga to elf uren, in het nieuwe gebouw van „Pulchri Studio", Lange Voorhout 15 to 's-Gravenbage, plaats hebben. De heer Van Aken, leeraar in de gym nastiek aaa het Erasmiaansch gymnasium te Rotterdam, ls bestemd voor directeur van de te 's-Gravenhago op te richten centrale mili tairo gymnastiekschool. Nli. C.) In den afgeloopen nacht overleed te 'a-Gravenhage to zynen huize plotseling mr. A. F. K. Hartogh, lid der Tweede Kamer voor Amsterdam III, in den ouderdom van 56 jaren. Als advocaat verwierf hy oen grooten naam. Tot lid der Provinciale Staten van Noord-Holland gekozen, werd hy 1886 lid dor Kamer, waar zijn adviezen op hoogon prys werden gesteld, vooral in zaken van handels recht en rechtspractyk. Groot succes bereikte h(j door zjjn ontwerp tot wijziging der Bur gerlijke Rechtsvordering. Na zyn verdediging hiervan in beide Kamers viel hem deswege de ridderorde van den Nederlandschen Leeuw ton deel. Behoorende tot de vooruitstrevende party, Ijverde hy met hart en ziel voor hetgeen hy in het algemeon belang nuttig achtte, ook in verschillende genootschappon te Amstordam. Hy was lid van den kerkeraad der Ned.-Isr. gemeente to Amsterdam, en directeur der Eerste Neder landsche Loven8verzekerlngmaatschappy. De officieren van gezondheid 2de klasse H. J. Dykstra, dienende aan boord van Hr. Ms. schoener „Zeehond", on R. A. Tange, goplaatst by het hospitaal der marine te Willemsoord, zullen met 1 Maart onderling van plaatsing verwisselen. De luitenant ter zee 2de klasse E. A. W. Yan Riemsdyk, uit Oost-Indiö In Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De gewone audióntie van den minister van biunenlandscho zaken zal Zaterdag niet plaats hebben. Het stoomschip „Anchises" vertrok 11 Febr. van Batavia naar Amsterdamde Oranje-Nassau", van Paramaribo naar Amster dam. vertrok 12 Fobr. van Havre. Bodegraven. Aangaande do ruime bedeeling aan behoeftigen, alhier gehouden op den huweiyksdag onzer Koningin, verzoekt men ons nader mede to deelen, dat deze niet is uitgegaan van de gemeente, maar van de alhier bestaande commissie voor do nieuwjaars- bedeoling. Nog zy hier vermeld, dat drie milde ingezetenen er voor gezorgd hebbon, dat de j bedeelden bovendien op dien dag nog krenten- 1 brood, koffie ou sigaren mede naar huis konden nemen. De heer en mevrouw Ternooy Apól Haspels treden Donderdagavond 14 Fobr. in i on9 Nutsdopartoment op in een openbare j vorgadering, die voor met-ieden tegen betaling van entróe ook toegankelijk is, terwyi oen beperkt aantal volkskanrten voor deze byeen- komst gratis te verkrygen zyn. Do lotelingen dezer gomoonte, die by do laatste loting voor de nat. militie oen dienst plichtig nummer hebben g^rokken, zullen op 11 Maart a. s. te Gouda ingedeeld worden. Ds. Rudolf, van Leiden, zal op 15 Febr. a. s. in oen openbare vergadering van de jongelingsvereeniging „Eliözer", alhier, een redo houden over: „De stryd om hot recht in staat en maatschappy", waarby golegeifheid tot dobat zal gogeven worden. Hazerswoude. Gisteravond vergaderde onze „Hazerswoudscho Wielerclub" in het lokaal van den kastelein C. L. Boers. Volgens de convocatie-biljetten zou deze avond een foeste- ïyk karakter dragenmaar dit nam niet weg, dat de gewone werkzaamheden eerst werden afgedaan. Allo bestuursleden worden herkozen en namen hun horbenoeming aan. Uit het veislag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten, met inbegrip van een batig saldo van 1899, hadden bedragen f 36.86s, de uitgaven f 5.70; zoodat hot jaar 1901 werd begonnen mot een voordeelig slot van f 31.10s. De geheele vorgadering was van oordeel, dat oen zoo groote 6om niet in kas behoefde to biyven; maar dat men integendeel, met de statuten in de hand, een gedeelte ervan kon aanwenden, om eens een gezellig „onder onsje" te hebben. Alzoo gebeurde het, dat de „H. W. C." indenjare 1901 een alleraardigste fuif hield, hetgeen, zooals een der sport fcroeders het schilderachtig uitdrukte, wel eens noodïg ls „als tegengif voor de eaaiheid en kleingeestigheid, die den lovenslustigen men8ch by vele gelegenheden tegenwaaion en die niet zouden nalaten, ook weldra haar neerdrukkend stempel op „Jong Holland" te zetten." Na een broederlijk samenzyn, waarby Petrus Stastokiua zich zelfs zou verstout hebben een „potje" mee te doen, scheidde men te middernacht, terwyi men elkander, in het belang van den goeden naam dor club, een harteiyk „tot weerzions" toefluisterde. Hillegom. Zaterdagavond werd ona dorp een bezoek gebracht door een colporteur, die met bladen ventte, waarin de verhonding tus- schen bloemist en werkman werd aangegeven. Dit voor hier ongewone verschynsel lokte al heel spoedig een kring van nieuwsgierigen, die zich evenwel langzamerhand hier en daar verspreidden, toen de man het verder venten verbonden werd door den Ryksveldwachter Hellendoorn, om reden de colporteur niet in het bezit was van eon verlof van den burge meester. Naar vernomen wordt, zal het bestuur van den Algemeenen Bloemist-"Werklieden- Bond, alhier gevestigd, een circulaire zenden aan de bloemist-patroons in Llsse, waarin dezen verzocht wordt hun werklieden vry te laten, wanneer zy zich wenschen aan te sluiten by do afdeeling Lisse van bovenge- noemden Bond. Llsso. (Jisteravond gaf „Eensgezind" aan haar donateurs en kunstlievende leden haar laatste uitvoering In dit seizoen. Stond de Yereeniging reeds bekond om de kunst van gezellige avondjes te organiseeren en was het van algemeene bekendheid, dat zy moeite noch kosten ontzag om haar gasten zooveel mogeiyk te laten genieten, zy heeft dien roem gisteravond schitterend gehandhaafd. Er was weer voor afwisseling gezorgd. Do heer Henri ter Hall vulde met zy'n bioscoop on graphofoon den muziekavond verder aan. HIJ heeft dit gedaan op een wyze, die slechts één roep deed opgaan: 't Is prachtigl 't Is eenigl Men moet zoo iets gezien en gehoord hebben om zich te kunnen voorstellen hoe mooi het is. Het muzikale gedeelte van den avond werd weder op onberispelyko wyze af gewerkt, zoodat het overtairyke publiek moer dan voldaan huiswaarts keerde, natuuriyk na het traditioneele dansje. De navolgende lotelingen zyn opgeroepen om op Vrijdag I Maart a. s. by de verschil lende korpsen te worden ingedeeldG. Hoog kamer, A. Van Aalst, J. O. Vermeer, C. Van d« Lans, H. Van l^iorat, P. J. échoone, M. Van der Vossen, J. Langeveld, B. Masten broek en A. Le Clercq. Oudshoorn. Gedurende het afgeloopen jaar werden 53 kinderen gevacciueerd en wel van 13 jaar 14; van 8—6 jaar 36; van6—12 2 on boven do 12 jaar 1. Sassonheim. Maandagavond den llden dezer trad alhier als Nutslezer op de heer dr. Baart do la Faille, uit Krommenie, die een lezing hiold over het denken en streven van graaf Leo Tolstoi. De zaal was vry goed bezet en men kon het den toehoorders aanzien, dat zy de voordracht met belangstelling volgden. Voor do lichting der nationalo militie van het jaar 1901 zyn aangewezen P. Kruik, A. Van Dorp, L. "NV. beumer, J. Uyttenbogaard en W. De Ridder. Genoemde personen moeten zich 1 Maart a. s. te 9'/t uur te Leiden be vinden om ingeiyfd te worden. De burgemeester heeft een Raadsver gadering uitgeschreven voor Donderdag a. s. 14 Februari, des avonds te halfacht. Voorschoten. Maandagavond had in hot kerkgebouw der Gereformeerde gemeente alhier een lezing plaats door den hoer W. De Bruyn, uitgewekene uit Transvaal. Naar het schjjnb zou deze lezing eerst zyn gehouden in do Ned.- Herv. kerk, omdat die meer menschen kan bevatten, maar het bestuur dier kerk had hiertegen bezwaar. De voorzitter van „Patrimonium" deelde by de oponing der vergadering, die door zeer velen word bezocht, mode, dat de burgemeester „Patrimonium" had uitgenoodigd den heer De Bruyn te verzoeken hier te willen optreden. Nadat de vergadering met gebed en ge zang was geopend, begon do heer De Bruyn zyn rede. Met de grootste aandacht werd do spreker een zeer sympathieke verschijning in zyn ln Afrikaander dialect voorgedragen herinneringen uit den slag by Magersfontein door zyn gehoor gevolgd. Hoe wel veel van hetgeen de spreker mededeelde voor do meeslen niet niouw was, ontleende zyn verhaal van dit gedeelte van don oorlog oen byzondere waarde aan het feit, dat hij zelf ooggetuige was van wat daar voorviel en dat hy op het terrein byzonder goed geöriön- teerd was, aangezien hy by Magersfontein woonde. Plastisch wist de spreker do ver schrikkingen van den oorlog te schildoren, roerend was het vertrouwen, dat by ook nu nog op zyn God behield, nadat hy alles had moeten verlaten, wat hy bez-.t. Allen, dio den spreker gehoord hebben, moeten den Indruk hebbon mee naar huis genomen, dat hier een man van beteekenis aan het woord was geweest. De byeenkomst eindigde met het zingen van het Transvaalsch volkslied. Naar wy vernemen, is Dinsdag middag de heer Do Bruyn opgetreden voor do leerlingen van „Noorthey". Waddings veen. Zondag a. a. treedt als spreker op in de Geref. Kerk ds. Kropveld, leeraar te Ryswyk, vroeger alhier al9 zoodanig by gemelde kerk werkzaam Donderdag a. e. zal het Waddingsveensch Mannenkoor zyn eerste uitvoering geven. Vry dag zal de gewono jaarlyksche ver gadering van het Leesgezelschap plaats hebben onder voorzitterschap van don heer I. 0. v. d. Torren. Het aantal leden bedraagt 28. TWEEDE KAMER. Vervolg der zitting van gisternamiddag. De Centrale afdeeling zal voorstellen de subsidiewet voor het byzonder onderwQs na do algemeene beraadslaging over de legerwetten (n de afdoellngen te onderzoeken. De Voorzitter steide voor hedennamiddag halftweo aan to vangen met de behandeling van de koopvaardywet; wyzlglng Indische comptabiliteitswet; motie-Yaa Raalte, betref fende het consulaatwezen; de legerwetten. Daarna is hy voornemens de behandeling van de gezondheids- on woningwetten voor te stellen. De heer VermeMen had bezwaar tegen het thans behandelen van de legerwetten wegens de onzekerheid hoe de in vooruitzicht gestelde nieuwe of herziene vestingwet er uit zal zien. Hy wees er daarby op, dat vesting en leger wetten nauw samenhangen. Daarom stelde spr. voor, de legerwetten thans niet te behandelen. De heer Schaper ondersteunde dit voorstel en wen8chte allereerst behandeling van de woning- on gezondheidswetten, waarop deze spoedig in het „Staatsblad" komen. 82) Maar nog kan ik niet juichen in het ▼ooruitzicht op de reis. Ik zal uw gezel schap zoo lang moeten missen. Wy hadden elkaar in de laatste weken zoo heeriyk leeren verstaan, dat ik niot weot, hoe mijn loven er zal uitzien zonder u. Daar viel my bliksemsnel een gedachtq in, zoo aanlokkoiyk, dat ik my niet durf voorstellen, dat zo onuitvoerbaar zou zyn. "Wy hebben zoo dikwyis geklaagd, dat wy, twee vrye, reine en schuldlooze menschen, elkaar slechts in hot geheim kunnen zien on 6preken, als haddon wy oen zondo te verborgen. Buigen wy daarmee niet dieper dan onze trots inoost veroorloven, voor eon vooroordeel? Hoe zou het zyn, als wy in het buiten land, ver van bekrompon, splonneerendo Filistynen, elkaar ontmoetten on schoone uren van gomeonachappeiyk kunst- en natuurgenot doorleefden? Wat moet het oen genot zyn voor tweo menschen, die zoo gelyk denken, gevoelen en waarnemen, samen de wereld to zionl Wy vertrekken 1 September; dan is uw manoeuvretyd half om. Vraag na do manoeuvres vorlof en sluit u by ons aan, al ls het maar voor enkole dagen! Myn Suzanne denkt veel te hoog en edel, om onzo vriendschap niet te begrijpen. En oom Frits? Och, dio goedo man heeft over de twintig neven en nichten, voor wie hy zich nu en dan intoressoert; kg verwart 99 csa wa&Aopige manier hun aller geschiedenis en lotgevallen. Alleen Suzanne, wier vader niet alleen zyn neef, maar ook zyn vriend was, staat hem nader; van ons, anderen, verneemt hy niet veel meer dan bedankjes voor do mildo gaven, die hy ons door zyn bankier doet toekomen. Ik heb hem mq^r óéns gezienhij zal nauwelyks meer zich her innoren, hoo myn man om het loven kwam; den naam van diens tegenstander in het duel hoeft hy zokdt niet ont houden. Ge kunt u dus gerust by ons voegen; niemand zal zich verwonderen, dat ik, die te Beriyn zooveel conversatie had, een bekende aantrof op reis. Ik duizet van vreugde en goiuk, als ik het my voorstel: vry en biy zullen wy, begeleid door een trouwe vriendin en den braven ouden man, samen gaan, van de oeno beerlykheid tot de andere. Uren zullen wy beleven, zóó ryk, datzy haar licht zullen werpen over vele jaren van de toekomst, die zoo raadselachtig donkor en dreigend voor my ligt. O, zeg niet neonl E11 zond mij uw „ja" boel spoedig! Sabine." Die brief getuigde van een verterend ver langen. Uit olko bladzyde ademde liefde, die zy nauwelyks wist te bedekken. H(J wist het: hy was voor haar alles, alios! Om zynentwil zou ze een wereld trotseeren, gaan bedeion, ellende, Verachting dulden. En dit bewustzyn bedweimdo hem weer, sloopte hem meo, zoo als het olken man zou hebbon meegesleept. Hij praatto zich voor, dat zy gelyk had: zulke uron van ryken inhoud konden hom nog jaren vervullen mot bly de herinnering.... Hy bezon zich niot langer en sternd» toe. Zoo gaf hy haar eens, wat hy haar geven mocht. Do tegenwoordigheid der reisgenooten sloot elk govaar uit. Dan, na dagen van de rykste geestesgemeenschap, zou hy van haar scheiden voor altyd, en dan zou ze hem, dankbaar en verzoend, de hand tot afscheid reiken. Hij vergat, dat oprechte liofde na elke be vrediging minder verzadigd is. „Liove Sabine!" schroef hy. „Van ganscher harte: ja! Lang zal myn ver lof niet kunnen zyn; maar onder zulke voorwaarden kunnen enkele dagen ryk genot opleveren! Laten, wy, ik bezwoer het u, tot zoo lang elke samenkomst vermyden. Ik vrees, dat men ons al opgemerkt en be sproken heeft. Ik meld nader dag on plaats, waar wy elkaar zullen troffen. Achim." Haar kort antwoord was een juichkreet. „Ik ben buiten raijzelve van vreugdo! Dank, hartolyk dank! Als gy bet ver standiger vindt, dat wy elkaar hier niet weer zien, schik ik my daarin. Maar of do menschen ons beloeren of boba'obelen, dat kan my niet scholen. Daar bon ik boven verhevon. Wy zyn immers oneindig meor dan zy l Zoodra ik ons reisplan weet, schryf ik. Sabine." Achim stond verbaasd over haar stoutheid, die spotto met allo uiterlykheden. Hy. als man, gevoelde zich weer de zwakste. Do brio ven vlogen nu over en weer, tot Von Körlegg naar de manoeuvres ging. Als laatsten groet stuurde hy haar zijn opoon- volgende adresson on zyn portret, waarom zo gevraagd h£d» Zy had bern beloofd, hot hare te laten maken, zoodra zo te Mühlau terug was. De troepen trokken op een prachtigen zomermorgen „Heinsdorf" voorby. By hot hek stond Sabine, haar broeder naast haar, Leo aan haar hand, Milly op den artn. llaar schoone hoofd kwam prachtig uit tegen do kleurige parasol, dio zy had opgestoken tegen do felle zonnestralen. Zy knikto de bekende officieren toe; het was eon lachen en grooten 011 Leo salueerde als een soldaat. Ook Achim von Kórlegg kwam voorby.Hy wisselde met den roservo-officier een beleefden groet on met Sabino oon blik. Hy r.ain haar beeld mode in den vollen glans dor schoonheid, en fier klopte het hart in de mannenborst by do gedachte: „Zoo straalt zy in volle heorlykheid voor myi" VII. De manoeuvres brachten officieren en man- schappen allerlei onaangenaamheden. Na den niooien morgen, toen men op sch ging, was hot weer spoedig omgeslagen; het j regende dagen i.htereen, men bleef aanhou dend druipnat, en de kwartieren waren niot alfcyd even aangenaam. Geen wondor, dat onder zulke omstandigheden liet droombeeld van do Italixansche reis in Achim's gedachten met steeds schitterender kleuren straalde. Hot vooruitzicht op zooveel heeriykheid deod hem mot byna stoïcynscho kalmte allo onge- riel verduren. Na anderhalve week kreeg hy haar portret. Met welgevallen beschouwde hy de schoone, edele trekken; en zwaar zuchtend sloot hy hot weg in zyn koffer; doch eiken avond nam hy liot er uit 0:1 langzaam grooido 111 hem een doffe, vertorendo onrust. Zyn nachten worden door drooinen gekweld Op zekeren nacht, toon ze in een ellendig Pool8ch stadjo in kwartier lagen, brak izulk een heftig onweer met wolkbreuk los, dat don volgenden morgen tiles overstroomd - Do spoordyk werd stuk geslagen, toe gangswegen tot do stad voor hot verkeer werdon onbruikbaar. Het geheelo regiment moost do geniesoldaton helpen bU hot maken van noodbruggen en het horstel der gemeen schap. Acbim's compagnio kreog het toezicht' by eon nooübrug op °en plaats, waar eon diep gat was in den voornaam aten toegangsweg naar de stad. Langzamerhand hoopte zich daar een chaos van voortuigen, inenschon on dioron op, en het ontbrak by allo ellende niot aan komische tooneeltjes. Geheet beklemd tusschen do zware boeien- wagens, inoikte Achim pUtsdling oon open victoria op, waarin oon dawo en oen heer zaten, dio onrustig nu Itaks, dan rechts keken, zy schenen in do grootst» verlegenheid Hij bogat zich naar hot rytuig en wenkte >yn jongeren collega Blfiaer, iroo to komen. Voor zichtig balancoorond raakten zij over do smalle plankon., waaronder het slykorig» water bor relde, 011 drongen door paarden <m rytuigen hoen naar do equipage. Achim grootto ou zei tegen der» heor, een bejaard man: „Als ik zoo vry mag zyn, zou ik u den raad geven, uit to stappen on to voet do stad in to gaan. Het zal nog wol een uur duren, eer de noodbrug voor rijtuigen klaar is." Do ou-lo hoor dankte beleefd on zag zyn redsgonooto, een jong meisje, vragond aan. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1