No. 12566 Zaterdag Februari. A®. 1901. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van dpnr en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DBIE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 9 Februari. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT t Voor lelden per 8 maanden, i i i i i I I i 110. Buiten Leiden, per looper «o m «senten gevestigd rjjn 1.30. Franco per poet i I i I I t i i I i I l 1-65* PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—8 regel» f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. Grootero letters naar plaateruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt ƒ0.05 berekend. In de verschillende gemeenten ligt thans een opgave van de uitkomsten der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen ter seoretarie ter inzage. Aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal Is een adres gericht door het hoofd bestuur der Vereenlging „Vergunning", te Amsterdam, waarvan afdeelingen zijn gevestigd te Amsterdam, Alkmaar, Arnhem, Breda, Delft, Groningen, Honrlem, Den Helder, 's-Hertogen- bosch, Leiden, Purmerend, Rotterdam, Tilburg en Winschoten, met gemotiveerd verzoek om ook het gewijzigde ontwerp der Drankwet niet tot wet verheffen en eenvoudig den bo- ateanden toestand te bestendigen, mits met de scherpere maatregelen tegen den clandestie- nen handel. H. M. de Koningin heeft aan den heer J. N. Papiniu8, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van Rumenië by ons hof, bet Grootkruis in de orde van Oranje-Nassau verleend. Een 18-tal ingezetenen van Scheveningen hebben zich met een adres tot den gemeente raad gewend. Het zyn eigenaars van perceolen, welke zullen worden onteigend voor den aanleg van een visschershaven, en die te kennen geven, dat zy nog altyd bereid zyn om hun perceelen by minneiyke schikking aan de ge meente over te dragen en zulks verkiezen boven een onteigening, die den indruk zou geven, dat do Scheveningers, eerst hemel en aarde bewogen hebbend voor het verkrygen van een haven, nu deze tot stand kwam de ge meente zwarigheid in den weg zouden willen leggen. ZO geven ten slotte In overweging het be noemen eener commissie van S deskundigon, die do gronden opnieuw aan een schatting zullen onderwerpen. Het overiydon wordt bericht van den heer J. Tideman, voormalig hoofdambtenaar by de Koninkiyke Bibliotheek, en gedurende een reeks van jaren secretaris van het Kon. Instituut van Ingenieurs, van welk genootschap hy na zyn aftreden den titel van honorair secretaris, vorkreeg. De Koningin en de Prins-gemaal deden gisterochtend op Het Loo een wandeling door het konlhkiyk park en bezochten de stallen. By het jacht-departement zullen eerstdaags houtvesters aangesteld worden. De vroegere koeteier-majoor van de Koningin, Albers, is benosmd tot magazynmeester van hot staldepartement. De extratrein met paarden en rytuigen is gisteren op Het Loo aangekomen. -» De minister-resident te Lissabon, jhr. mr. Van Weede, keort heden uit 's-Gravenhago Daar zyn post terug. Thans is in een vergadering ten raad- huize te Amsterdam het offlcieole programma vastgesteld van de feesten enz. ter gelegen- hoid van het verbiyf In de hoofstad van het Hooge Echtpaar. Het programma is In hoofd zaak geiyk aan het reeds door ons medege deelde. Alleen dient nog vermeld, dat aan het Koninkiyk Echtpaar door het centraal comité namens de ingezetenen een gouden gedenk penning zal worden aangeboden. Het „Vad." zegt reden te hebben te verwachten, dat tegenover de lezing van do regeeringspers in Portugal over den loop der onderhandelingen over het Pott-inoident, spoe dig een opheldering zal volgen van Nederland- sche zyde, die toonen zal, dat het optreden der Nederlandsche Regeering niet zonder suc ces geweest is. Reuter seint uit Hftvre, dat de „Zeeland" Vrydag om 12 uren de h»»*nn van Hèvre binnenvoer en dat er Baluu -ten gewisseld werden. De majoor-tit G. A. Meindersma, van den staf der infanterie, werkzaam by het dep. van oorlog, heeft zyn voornemen te kennen gegeven tegen 1 Mei den militairen dienst met pensioen te verlaten. (N. B. O.) Het stoomschip Herzog" (thuisreis) ver trok 7 Febr. van Aden; de „Solo" vertrok 8 Febr. van Batavia naar Rotterdamde i Aurora" arriveerde 8 Febr. van Amsterdam te Malaga; de .Koningin "Willem III", van Batavia Daar Amsterdam, vertrok 8 Febr. van Padang; de .Madura" vertrok 9 Febr, van Amsterdam naar Batavia; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 8 Febr. Kaap Carveiro; de .Reichstag" (uitreis) arriveerde 7 Febr. te Lissabon. Alkemade. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim, zyn bonoemd voor Wyk a. Oude-Wetering, de heeren J. F. De Ren, G. J. B. Bontje, G. Dirken, W. Pothoven en 8. J. De Jong. b. Roelofarendsveen, de heeren J. Hendrix, F. W. Fontane, Th. Caste! jn, 0. P. Van Dillen en J. Bakker Hz. c. Nieuwe-Wetering, de heeren T. Roosen daal, H. Van Egmond en H. Los Tz. d. Rypwetering, de heeren 0. F. G. W. Van den Hurk, I* J. O. Willi nok en N, P. Verkley. e. Oud-Ade, de heeren Cl H. Krebbers, A. JVan der Zon en P. Van der Geest. Kaag, de heeren F. J. De Groot, T. Van Haastrecht en J. Van Diemen. De bevolking dezer gemeente, die op 1 Januari 1900 bedroeg 4401, vermeerderde ln 1900 door geboorten met 147, door vestiging met 193, totale vermeerdering 840. Zy ver minderde daartegen door overlyden met 75, vertrek 236, totale vermindering 811. Het zielental nam dus met 29 toe en beliep op 1 Januari dezes jaars 4430. Kaag. Tot biyvend aandenken aan den trouwdag van H. M. de Koningin richtte men te Kaag op dien dag een yscluö op, waar 40 leden onmiddeliyk toetraden. Kaag was den geheelen dag in een feestelijke stemming. Lisse. Gieteravond vergaderde ln het hotel „De Witte Zwaan" de R.-K. Kiesvereeniging alhier. De volgende punten kwamen in behande ling: I Uit het jaarverslag bleek, dat in het begin van het jaar het aantal leden 225 en thans 212 bedroeg; een vermindering alzoo van 13 leden. II De toestand der geldmiddelen was niet rooskleurig, ofschoon uit de rekeniDg en ver antwoording van den penningmeester bleek, dat er een klein batig saldo aanwezig was. III De aftredende bestuursleden, de heeren G. Van der Veld, G. Van der Horst en H. Stokman werden by acclamatie herkozen. IV Ook de heer R. Huyg werd als bestuurs lid voor de Centrale Kiesvereeniging Haarlem mermeer herkozen. Hierna gaf de voorzitter het woord aan den heor Van der Kroft, van Wassenaar, die een boeiende rede hield over: .dengodsdienstigen toestand in Frankryk". Onder aandaohtlge stilte werd epr. aange hoord en een krachtig applaus bewees hom aan het einde zyner rede, dat men voldaan was. Hierna werd de vergadering gesloten. Het aantal kinderen in deze gemeente, die lager onderwys genieten, bedraagt op de openbare school 237 en op de R.-K. Paroch. School 259, terwijl ongoveer 50 kinderen elders een school bezochten. In 1900 zyn alhier verricht 118 vacci- natiën, verdeeld als volgt: beneden hot jaar: 1; van 1 3 jaar: 43; van 3 6 jaar: 69; van 6 12 jaar: 5. Noordw|Jk. Ook alhier is de dag van 7 Februari niet onopgemerkt voorbygegaan. Schier huis aan huis wapperde in de heldere, fri8sche winterlucht de nationale driekleur met oranje-wimpel, terwyi reeds vroegtydig de jeugd zich, als op andere dergelyke feest dagen getooid, op straat vertoonde. Omstreeks twee uren in den namiddag trok het fanfare korps .St.-Jeroen" uit, om by den burge meester een ovatie te brongen, waarna een optocht door het dorp (en later naar zee) gehouden werd, welke beweging heel wat vrooiyke en geestdriftige drukte aanbracht, vooral door de van koningsgezindheid gloeiende zeelieden, die verreweg de meerderheid in den stoet uitmaakten. Te Noordwyk aan Zee werd aan de kin deren der openbare school en de bewaarschool een feestje bereid, door particuliore bydragen verkregen. Iedere school afzonderiyk hield een optocht met zang door het dorp. Onder de eerepoort, door oenige jongelui gezet, werd het Wien Neerlandach bloed en het Wilhelmus gezongen. Elk kind ontving een oranje-zakje met bruidsuikers. By hot bezoek van het fanfare-korps dos namiddags en van de har monie-kapel „Oreacendo" des avonds werden ook aldaar onder grooten toeloop de volks liederen gespeeld en gezongen. '8 Avonds was er in het badhotel Konynenburg muziek van „Crescendo" en in het dorp veel gojubel, vooral by do eerepoort en lator by de bran dende teertonnen. Noordwiykerhout. Vrydagavond vergaderde onze afdeeling van do Alg. Yer. voor Bloem bollencultuur in het hotel „Het Rechthuis" van mej. do wed. De Wilde. Na opening door den voorzitter, den heer B. O. Vos, die in deze eerste vergadering des jaars, daaraan eenige gepaste woorden en wenschen toe voegde, las de secretaris, de heer W. J. Guide- mond, de notulen der vorige vergadering, die ongewyzigd werden goedgekeurd. Daarna had rekening en verantwoording plaats van den penningmeester den heer L. M. Van Noort, welk sloot met een nadeelig saldo van f 4.0o. Nadat de commissie tot nazien der rekening, bestaande uit de heoren W. Bekkers en P. C. Verstegen, had geadviseerd tot goed keuring, geschiedde alzoo en ontving de penningmeester van den voorzitter den dank voor zyn accuraat beheer. Tot de ingekomon stukken behoorden brieven van aanbeveling van do verschillende directeuren, die gaarne als zoodanig zouden optreden by de in het aan komende Beisoen te houden groene veiling. Nadat de vergadering had uitgemaakt, dat alleen principalen stem zouden hebben by de keuze, werden door hen, die zeker of ver- moedeiyk zouden laten veilen, tot directeuren gekozen de heeren F. Diemei alhier en Homan te Noordwyk en als notaris de heer Frylinck te Warmond. Op voorstel van deD heer L. M. Van Noort werd bepaald, dat de veiling zal plaats hebben tusschen 21 en 27 April a. s. Nadat door de vergadering eerst was uit gemaakt, dat door de afgevaardigden ter Alg. Vergadering een verslag moet worden uitge bracht, (waaromtrent verschil van gevoelen was ontstaan maar waarin de Voorzitter den knoop flink doorhakte), werd door óón hunner iets voorgelezen, dat voor een verslag moest doorgaan. De vragenbus, die Inmiddels was geopend, geleek wel een hoorntje van overvloed. By één der vragen lag het antwoord op de punt van den degen, maar de voorzitter gaf wyseiyk geen gelegenheid tot duel. Van een vyftal andere, waarvan de heer Bulten zich als in zender bekendmaakte, had er één tot resul taat, dat in beginsel werd aangenomen, lezin gen te doen houden, betrekking hebbende op het vak en waarvoor do inzender zich in het volgend soizoen disponibel stelde. Na de ver loting van een negental pry zen, werd de ver gadering door den Voorzitter gesloten. Het aantal kinderen in deze gemeente, vallende in de termen van de wet op den leerplicht, bedraagt 876. Oude-Wetering. Wegens het ontvangen cadeau is de naam der ysclub .IJsvreugd" veranderd in ysclab „Hertog Hendrik". Rynsburg. Het kinderfeest ter gelegenheid van Hr. Ms. huweiyk is uitstekend geslaagd. Tegen ongeveer 1 uur 's middags hadden de kinderen der drie lagere scholen zich in optocht vereenigd. Tusschen de vlaggetjes: rood, wit en blauw, uit de oranje-sjerpen, linten en strikjes keken de biyde gezichtjes vrooiyk rond en zoo ging het met het muziekkorps „Euphonia" voorop en onder geleide van hun onderwyzers door het dorp. Na dezen omme gang gingen de kleinen naar hun respec- tieveiyke scholen, waar zy kosteiyk werden onthaald: chocolade, krentenbroodjes, sinaas appelen en verdere versnaperingen. „Euphonia" bracht ondertusschen ovatiën aan den burgemeester, predikanten, dokter en eenige andere Ingezetenon; by enkelen er van een glas wyn ontvangende. Het is voor het eerst, dat dit muziekgezelschap zich iu het openbaar liet hooren. 'Verbazing sprak uit ieders blikken over het feit dat onze jongelui in betrekkeiyk korten tyd zich tot zoo'n flink muziekkorps hadden gevormd. „Met dezelfde ambitie voortgegaan" en spoedig zal „Euphonia" zich met de beste van dergelyke korpsen kunnen meten. Veel hebben de leden te danken aan hun directeur, den heor W. Schone- veld; hem te pry zen is overbodig, ook door zyn zanguitvoeringen is hy bekend als een degeiyk muziekonderwyzer, die tevens met grooten tact en beleid hot muzikaal talent weet to ontwikkelen en to vormen. Voorhout* De phantastische soirée van madame et chevalier Van Kinsbergen in de geheel gevulde zaai van hot stationskofflehuis had veel succes. De goochel8tukjes boeiden, mede door de geestige opmerkingen van don heer Van Kins bergen en het optreden van leerling-goochelaars, zeer de aandacht van het dankbare publiek, dat vooral zyn rechtmatigo bewondering te kennen gaf by het slotnummer. Na afloop der soirée traden nog met fraaie voordrachten op do heeren F. A. en J. 8., dio eveneens luiden by val verwierven. Een woord van lof komt ook toe aan den onvermoeiden pianist, den hoer L. Z., die het zyne tot de gezelligheid bydroog. Maandagavond van 6 tot 8 uren zal ter gemeente-secretarie gelegenheid worden ge geven tot het doen van aangiften voor het kiesrecht. De rekening van den Luizenmarktpolder bedroeg in ontvangsten 671.84s, in uitgaven f 464.30®, batig saldo f 107.04. Voor het loopende jaar Is de omslag ge raamd op f 4.50 per hertare. Als een buitengewone zeldzaamheid zy vermeld, dat morgen, Zondag 10 Februari, de drie dochters (drielingen) van den heer H. J. Rotteveel, mr. vleeschhouwer en spek slager alhier, haar vierden verjaardag hopen te herdenken. Het drietal verkeert in uit- Btekonde gezondheid. Voorschoten. In de eerste vergadering van de Commissie tot wering van schoolverzuim werden verkozen: tot voorzitter de heer E, Vernède, tot plaatsvervangend voorzitter de heer Joh. Hooymans, tot secretaris de heer mr. dr. J. Van Drooge en tot plaatsvervangend Becretaiis de heer H. K. Overdiep. 'Ier-Aar* De za^gvereeniging „Oefening kweekt Kunst" gaf Vrydagavond in de open bare school haar gewone jaarlyksche uitvoe ring. Het programma, dat dit jaar met ver- schillendo nieuwe nummers prykte, werd, op enkele uitzonderingen na, flink gezongen. Jammer is het, dat verschillende leden door vertrek of om andere redenen deze vereeni- ging hebben verlaten. Wenscheiyk is het dan ook, dat spoedig nieuwe krachten dit gemis aanvullen. Want, zooala haar yverige directeur zeer terecht zeide, de knapste generaal is ln tyd van oorlog niets, zoo hy geen troepen tot zyn beschikking heeft. Laat dan deze roepstem ingang vinden by velen, daar het toch telkens blykt, dat voldoende belangstelling wordt gotoond by iedere uitvoering, die van wege de vereeniging wordt gegeven. Zoetermoer. Ter secretarie alhier Is als hoofdplaats van het 16de kiesdistrict van het hoogheemraadschap van Rynland ter visie gelegd de naamiyst der stemgerechtigde inge landen, omvattende de gemeenten Zoetermeer, Zegwaard, Stompwyk en Veur. Zegwnard-Zoetermeer (directs opgaaf). Gedurende de afgeloopen maand werd alhier in de Rykspostspaarbank in 87 inlagen gestort een bedrag van f 2215.55; 16 terugbetalingen hadden plaats tot een bedrag van 4095.11; 9 nieuwe boekjes werden uitgereikt. Door het telephoonkantoor werden 201 telegrammen behandeld gedurende Januari, als: verzonden 94, ontvangen 107. Te Zegwaard heeft zich 1 loteling voor de zeemilitie aangemeld; te Zoetermeer geen. Uit die „8taat«conraufc". Kon. besluiten. Benoemd tot commissaris van politie der gemeente Harderwijk en tevens tot commissaris van Rijkspolitie W. L. H. Küster Henke, thans inspecteur van politie te Groningen. Bij het korps, gevormd uit de Koninklijke Stuaenten-sohietvereeniging te Amsterdam, be noemd tot 2de luitenant ti. G. F. Christmnnn. Harer Majesteits ordonnans-officier jhr. C. A Van Suchtelen van de Haare, van den grooten staf, onder toekenning van oen eervol ontslag als ordonnans-officier, benoemd tot Baror Majesteits adjudant in gewonen dien9t, met bopaling, dat bij als zoodanig zal toegevoegd zijn aan Barer Majesteits-üemaal, Z. K. H. Hendrik Wladimir Albrecht Ernst, Prins der Nederlanden, Hertog van Meoklenburg, enz., enz. De luitenant ter zeo der lste klasse C. C. Zegers Rjjser eervol ontheven van de betrekking van ndjudant in dienst van B. M. do Koningin, en benoemd tot adjudant van Hoogstderzelver Gemaal, Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg. Aan J. Slotema, geboren te Ulrum (Groningen) die, ten gevolge van zyn naturalisatie in de Zuid- afrikaanscho Republiek, de Nederlaodsche natio naliteit heeft verloren, vergunning verleend tot het geven van lager onderwys, mits bij overigens aan de daartoe by de wet gevorderde vereisenten voldoet. Pensioen verleend aan J. Van Geel, ten bedrage van ƒ242 's jaars. Voorts aan de volgende weduwen van burgerlyke ambtenaren: J. Buisman, wed. J. W. Kaiser, directeur van 'a Mijks Museum en hoogleeraar aan de Rnks-acaderaie voor Beeldende Kunsten, ƒ600; A. J. Van der Kouwe, wed. J. H. Baggerman, directeur van het post- en telegraafkantoor te Waalwijk, 525; J. F. De Vette, wed. C. Petera, kommies 4de klasse by 's Rijks belastjngen, ƒ210; N. L. Hoveatadt, wed. W. J. Oudshoorn, hchtwachter bjj 'a Rijks kustverlich- ting te Goedereede. ƒ107; H. Hegmans, wed. A. Verdijk, bakenmeester 2de klasse in het 6de kwartier van don Maas, ƒ188; M. 8. Boelles, wed. H. Van Lit, bode en cono. ter prov. griffie van Drente, 225; E. H. Palm, wed. A. De Jong. opz. bij 's Rijks Musonm to Amsterdam, ƒ113; 1). J. baronesse Van Fridagb, wed. mr. A. G. A. baron Sloet tot Oldhuis, inap. van het lager ond., /"600; G. J. A. Rijser, wea. jhr. A. C. Koëli, betaalm. tevens bew. der hyp., het kadaster en de scheeps- bewyzea en ontv. der reg. en dom, te Zieriksee ƒ840; 8. Sleeuwenlioek, wed. J. Meesters, cond. der brievenmalen lste kl. 350; M. Tamminga, wed. B. Drenth, brieven- en telegrammenbostelTor ƒ210; E. Beekhuis, wed. E. JansoD, postbode ƒ120; E. M. of M. E. Wansing, wed. J. of J. J. Vreeling, ryksveldwaohter, 163. van den Prins by een dreigend ongeluk be- wonderd." Huwelijk der Koningin. Evenals in de Synagoge te Leiden en elders, werden heden naar aanleiding der voltrekking van Hr. Ms. huweiyk in de Synagogen van de Nederlandsch- ea van de Portugeesch-Israëiie- tl8cke Gemeenten te 's-Gravenhage buitenge wone godsdienstoefeningen gehouden. De voor gangers en opperrabbynen wydden hunpredi- dikatlën aan het gewichtige feit en gingen de gemeenten voor in een byzonder gebed voor de Koningin en den Prins-Gemaal, ter- wyi verschillende gelegenheids-psalmen wer den gezongen. De burgemeester van de residentie, vol doende aan de opdracht van Hare Majesteit de Koningin en van Zyne Koninkiyke Hoog heid den Prins dor Nederlanden, heeft by pro clamatie bekend gemaakt: dat Hare Majesteit de Koningin en Hoogst- derzelver Gemaal Zyne Koninkiyke Hoogheid de Prins der Nederlanden hem, by Hooget- derzelver vertrek uit de Residentie, hebben opgedragen aan de ingezetenen over te brengen Hoogstderzelver oprechten dank voor de blfjken van verknochtheid, aanhankeiykheid, liefde en trouw aan Hare Majesteit do Koningin en aan Z(jne Koninkiyke Hoogheid den Prins der Nederlanden en voor de bewyzen van belang stelling gedurende Hoogstderzelver Bruids dagen betoond. Een correspondent van het „Handelsblad," die Donderdagmiddag ln het Lange Voorhout te 's-Gravenhage stond, toen het Vorsteiyk Echtpaar naar het station van het Staats spoor reed, schryft: ,Ik was op het oogenblik dat de stoet door het Voorhout reed, getuige van een incident. De menigte, die dicht opeengepakt stond, juichte de Koningin en Haar Gemaal geestdriftig toe. Een cavalerlepaard, dat dienst deed by het afzetten van den weg, werd door al dat gejuich schichtig, en hoewel do ruiter alles deed om het dier tot kalmte te brengen en toonde flink in den zadel te zitten, hy vermocht bet paard niet aan den kant van den weg te krygen. Daar komt het koninkiyk rytuig en een oogenblik hield menigeen zyn hart vast, want het paard was nu dicht by den landauer, sprong op en dreigde met zyn voorbeenen in het rytuig te komen. Daar zag ik den Prins opspringen en het dier een flinken duw achteruit geven, zoodat er geen ongeluk plaats had. Dadeiyk daarop zat Zyn Hoogheid weder even kalm naast zyn Gemalin alsof er niets gebeurd was en groette weder de juichende menigte. Degenen, die met my duideiyk alles had den gezien, hadden ds groots koelbloedigheid Men raamt het aantal menschen dat langs den Bruidswog was opgehoopt, op 200,000. By gelegenheid van het huweiyk van H. HU de Koningin, hebben ln de ryks-werkinrich* tingen Veenhuizen 14 verpleegden ontslag en 7 verpleegden afslag op hun atraftyd bekomen. Grootvorst Wladimir van Rusland heeft vóór zyn vertrek uit Den Haag aan den heer P. Sterk, stationschef van de Staatsspoor-maat- schappy, een dasspeld met het naamcijfer van don grootvorst in diamanten, doen toekomen. De heildronk, door Z. K. H. prins Albert van Pruisen aan het déjeuner ten hove inge steld, werd, naar men nader verneemt, uitge bracht namens Z. M. den Keizer van Duitschland. Voor de veteranen van 1880 en 1831 zal het feest van 7 Februari onvergetelijk biy ven. Met den gepens. generaal-majoor W. M. Camp, eveneens drager van het Metalen Kruis, die zich by het zestal had aangesloten, stonden de braven met hun vaandel op het boven- balkon der woning van den heer en mevr.' Koeleman in het Noordeinde in front opge steld en ontvingen (was het toeval of wat H. M. ingelicht?) den wedergroet van het Hooge Paar. Het genot van de veteranen is niet weinig verhoogd door de harteiyke ontvangst ea groots ga8tvryheld van den heer en mevr. Koeleman. De oudjes hebben naar hartelust gesmuld. Wy kunnen hieraan toevoegon, dat het zevental samen 614 jaren telde. (Pad.) Gemengd Nleaws. Van de gekostumeerde rtyjool kwamen gisternamiddag slechts twee groepjes van 7 en 8 om drie uren op den Burcht naar de door het Collegium uitgeloofde pryzen. dingen, en het heeft de commissie van beoor- doeling zeker niet voel beraad gekost om aan de „zeven wyzen" de bekroning te gunnen. De geëmancipeerde burgersociëteit „Amicitia" zag in den namiddag een ruim gebruik gemaakt van haar sinds dag en jaar zoo op prijs gestelde gastvryheid; in de offleieela toespraken werd dit nog eens bloemryk herinnerd en geloofd. Ook in „Concordia". De studenten vereenigden zich in hun tweede tehuis, waar de groots zaal kwistig met groen en oranje was versierd, gisteravond ton ge tale van ruim 150 deelnemers aan een col lation. Na de koninkiyke plechtigheid van den vorigen dag is er, zoo mogeiyk met nog pieuzer gevoelens dan op andere 8 Februari'a, de „prinsenbeker" rondgegaan en hettraditio- neele telegram aan Hare Majesteit heeft ditmaal harteiyker dan ooit de gevoelens uitgeaprokea van het Studentencorps. De jaarlyksche serenade, na afloop van den feestmaaltijd, aan de in het hotel Levedag vereenigdo hoogleeraren gebracht, had, ala altyd, ook nu op haar rondgang door de stad, een talryke menigte op de been gebracht. Bengaalsch vuur werd ook thans van velt woningen by het passeoren ontstoken. Door de drukte by den optocht, viel aan het Rapenburg een kind te water, dat echter onmiddeliyk werd gered. Gisteravond viel van een ge bouw op de Breestraat een stuk ornament en kwam terecht op de schouders van een 14-jarigen knaap. Bewusteloos door den schok, werd de jongen by een geneoskundigo ln de nabyheid binnen gedragen, doch hy kon gelukkig na eenige oogenbllkken ongedeerd huiswaarts gaan. Op den huwelijksdag van onze* Koningin zyn aan het station alhier 5582 plaatskaarten naar Den Haag afgegoven. Men verzoekt ons, om misver stand te voorkomen, mede te deelen, dat de sigarenpuntjes voor de gratis-tabakverechafflng aan den heer W. H. Van Zanten Jr., te Leider dorp, kunnen worden opgezonden, vrachtvry -» behalve per post en per spoor, ook dus niet per Van Gend en Loos. Ter hoogte van de Van-Ravo- steyn-straat te 's-Gravenhage is gistermiddag een trein, komende van het station Holland- sche Spoor, vermoedeiyk door onveilig signaal gereden en op ©en alleenstaande machine geloopen. Beide machines ontspoorden. De machinist der alleenstaande machine, die onder de locomotief werkzaamheden verrichtte, werd aan het hoofd verwond en over een teen ge reden, maar de kwetsuren bleken, in het zie-, kenhuis, waarheen de man gebracht werd, niet van heel ernstigen aard. Op den anderen trein kwamen geen persooniyke ongelukkon' voor. De machinist, die verwond werd, bevind! zich, volgens bericht van hedenmorgen, in bevredigenden toestand en zal vermoedeiyk binnen een paar weken zyn werk kunnenj hervatten. De materiöele schade, door hek ongeval veroorzaakt, is vry belangryk. Te Halfweg, onder Osdorp, it door onbekende oorzaak de hofstede van don landbouwer Bodegra tot den grond afgebrand. Het vuur greep zoo fel om zich heen, dak slechts het vee kon gered worden.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1