H. M. Koningin Wilhelmina. IK 12563 Woensdag 6 Februari. A®. 1901. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ DAG-BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per S maanden. i i i f 1-10. Buiten Lelden, pet loopet en «UI igenten gnreattgd HJn 1.80. Franco per poet ...it.it 1.65. PRUS DER AD VERTEN TIÉN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedero regel meer f 0.17 J. Orootere letters naar plaatsruimte. - Voor het inca3seeren bulten de stad wordt 0.05 berekend. Dit nonimer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. JPOFtTFtET WO vonden het eigenaardig op den voor avond van den trouwdag onzer Koningin iedereen nog eens in de gelegenheid te Btellen in het bezit te komen van Haar portret. Gedrukt op zeer zwaar karton ter grootte van 60 b(J 83 centimeter ia de prys van 5 GenU voorwaar niet te veel! De Bon bevindt zich in dit blad. Voor uitdeeling is het portret zeer geschikt »n, bü 60 stuke genomen tegen f 2.60, stellen wy ze voor heeren Fabrikanten of Onder wijzers gaarne beschikbaar, dezen grooten feestdag ter eerei Moge in vele woningen dit portret worden opgehangen als herinnering aan 7 Februari 1 Offfioleele Kennlegerliag. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter algemeens kennis, dat de verschillende Bureaux ten Baadlinlze, op l>onderd»g 7 Februari a. s., ter gelegenheid van het Huweiyk van Hare Majesteit de Koningin, zullen gesloten zyn, met uitzondering van hot Bureau van den Burgerlijken Stand, dat op dien dag zal geopend zyn des voorn* iddaga van negen tot elf aren. Burg. en Weths. voornoemd, Lbiden, F. WAS, Burgemeester. i Febr. 1901. VAN HEYST, Secretaris. Ned.-Zaidafrikaaosclie ïfirecnigiog. Afdeeling Leiden en Omstreken Ontvangen by den waarnemenden Penning- meester, Zoeterwoudsche Singel 41: Door bemiddeling van het Leidech Dagblad van 0. Nƒ1.- Bydragen kunnen worden toegezonden aan den waarnemenden Penningmeester of aan het Bureel van dit Blad. Leiden, 6 Februari. Door den minister van oorlog is bevolen, dat op morgen, zynde de dag van het Huweiyk van H. M. de Koningin, by het leger geen gewone diensten zullen worden verricht, dat dien dag de diensten moeten worden geregeld als op Zon- en feestdagen en dat de tenue moot worden bepaald, zooals op die dagen in de verschillende garnizoenen gebruikeiyk is. Van alle kazernegebouwen moet voorts de nationale vlag worden uitgestoken. Heden is dat hier ter stede reeds geschied van de ryks- en gemeenteiyke openbare ge bouwen, scholen en van vele particuliere woningen. Gisteravond hield Prof. Rosenstein in hot Volkshuis een voordracht over „Natuurgenees- kunst". De benedenzaal was geheel bezet, voor een groot deel met menschen uit die kringen, waarvoor het Volkshuis bestemd is. Levendig en boeiend, voor een ieder, die luisteren en volgen kan, begrypeiyk, zonder gebruik van vreemde woorden, werd uiteen gezet wat de „Natuurgeneeskunst", de kwak- zal very, wil en bedoelt. De grepen uit de geschiedenis der geneeskunde, van Hippocrates, den grooten ziektekenner van voor 4200 jaar, tot Jenner, die in de vorigo eeuw de koepok inenting uitvond, Pasteur, den grooten bacte- reoloog, en prof. Bohring, uitvinder en toe- passer van het serum, de uiteenzetting van theorleén over ziekten, wat vergif is of liever niet is, de werking van wat men vergif noemt, dit alles werd besproken, met de bepaalde strekking het publiek tot het inzicht te brengen van het gevaar der steeds machtiger en driester wordende valsche geneeskunst, d. 1. kwakzalvery. Een vermaarde kwakzalver te Leipzig gaf een boekje uit, dat alle wyaheid over ziekten en haar genezing bevat en allq zlektever- schyneelen terugbrengt tot dezelfde ziekte oorzaak: slechte sappen. Doel van alle genees kunst noemt hy verhooging van levenskracht, maar wat die levenskracht is, hoort men niet. In Duitschland, waar de kwakzalvers openiyk, dus onbeschaamder dan hier, optreden en zich natuurgeneesheeren, waterdoktera, eloctriciteits-toepassers noemen, is hun aantal schrikwekkend groot. Terwyi in Beriyn van 1879 '97 de bevol king toenam met 61 en bet aantal genees- heeren mot 172 vermeerderde het getal kwakzalvers met 1600%. In Hamburg is op vyf doktoren één kwak zalver; in Beieren één op twee; in zes steden van Saksen zyn méér kwakzalvers dan ge- peesheeren. Het xooeven genoemde boekje heeft zyn 40st* uitgave beleefd. Bovendien iyn sJJ goed georganiseerd De schade aan het volks vermogen, in ge zondheid en in geld toegebracht, is niet te berekenen. Waaraan herkent men ze? lo. aan hun absolute onkunde; 2o. aan de reclame. Wat is hun stelsel en waaruit biykt hun onkunde? Alle ziekten, zoo beweren zy, ont staan door artsenyen. Zeker hebben de homoeo paten goed godaan door hun reactie op het aanhoudend recepten schryven van vroegere doctoren en door op de leefwyze den nadruk te leggen, wat trouwens niets nieuws is. Maar ze vergeten, dat alle geneesmiddelen eerst op dieren worden toegepast en zy schieten schromeiyk te kort in hun waar nemingen. (Hier volgde een hartig woord aan het adres der dierenbeschermers, die liever jagen, schieten, mishandelen en kwellen van dieren uit de wereld moeten helpen, dan de vivisectie te bestryden). Om te kunnen waarnemen is kennis noodig en aan hun geneeskunst gaat geen genees kunde vooraf. Al weet iedereen, dat oen stoom machine stilstaat, ais het wiel niet gaat, om het te kunnen verhelpen, moet men machinist zyn. En om na te gaan onder welke voor waarden een toegepast geneesmiddel gunstig gewerkt heeft, is veel keunis noodig. Reeds Hippocrates zeide, dat men nooit kwaad mag doen en wie noemt tegenover een gunstige uitwerking byv. van het Kneipp- eysteem de tallooze gevallen, waarin de toe passing er van by mislukking genezing van den patiönt langs andere wegen onmogeiyk heeft gemaakt. Het grootste ongeluk is, dat by zeer ver schillende ziekten zich dezelfde verschynselen voordoen. Zoo denkt men by gemis aan eetlust natuuriyk het eerst aan de maag, doch het kan ook het begin zyn van een hersen- of nieraandoening. Begrypt men nu het gevaar van de natuurgeneesheeren zonder oordeelskracht Dat ook beschaafde menschen nog tot kwakzalvers hun toevlucht nemen, ia o. a. te verklaren uit de onmacht der doctoren, van wie men meer eischt dan van de natuur. Houdt diè een boom in leven, waarvan de wortels dood zyn? Hoe de kwakzalverij te bestryden? Met hulp vaj den staat? De strafwet kan in dezen niet veel doen, omdat het bewtys zelden te leveren is en de kwakzalvers vragen geen geld. Zy nemen het echter wel. Een Berlynsch kwakzalver maakte jaariyks 100,000 gulden l Of de staat de reclame zou kunnen verbieden? Als het publiek eens niet lezen wilde de bladen, waarin de verbluffende reclame-adver tenties, de dankzeggingen (wie schryft ze?) met te vergeten, vaak kolommen vullen l Maar het meest is te verwachten van beleering, verheldering van inzicht. Als het recht is een eeuw naar een harer hoofdstrevingen te benoemen, dan is de I9de die der natuurwetenschappen geweest, en zal de 208te worden die der sociale weten schappen. Het lyden der minst bevoorrechten zal zy verminderen, ook door vermeerdering van kennis. Niet kennis maakt macht, maar kennis i s macht. En kennis is de dood- vyandin van de kwakzalvery. Hedenavond zal in de Marekerk in de gewone weekbeurt, geleid door da. Oberman, het huweiyk van H. M. kerkeiyk worden gevierd. Ter eere van hetzelfde huweiyk zal in de Israöl. kerk alhier a. s. Zaterdag 9 Februari by den ochtenddienst een buitengewone gods dienstoefening worden gehouden. Met ingang van 16 Febr. wordt de com mies der telegraphie 3de kl. G. O. A. Gyzen van het bykantoor Fiuweelen Burgwal ver plaatst van 's-Gravenhage naar Leiden en belast met het beheer van het bykantoor op het Utrechtsche Veer alhier. Benoemd zyn tot klerk-telegraflet 3de kl. by de Staatsspoor te Leiden de heeren L. Van Wyk en J. H. G. J. Strunk, te Harmeien. By koninkiyk besluit zyn benoemd: by het wapen der inf., by den staf van het wapen, tot gen.-majoor, commandant der lete divisie, de kolonel W. B. J. Duycker, comman dant van het 4de reg.; by het 4de reg., tot kolonel, commandant van het korps, de luitenant-kolonel jhr. L. F. A. Van der Goes, vaD het reg. grenadiers en jagers. De Ring Leiden en Omstreken van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Gereformeordon grondslag zal een openbare vergadering houden op 14 Febr. des avonds 7 uren In het Gebouw der Ger. kerk te Koudekerk aan den Ryn. De heer N. Klok van Sassenheim denkt te behandelen: Dejongelinga- vereeniglng en de kerk; de heer J. Bol, te Hazerswoude„Het sieraad van den jongeling." De Eerste Kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot wyziging en aanvulling van de bepalingen van het Burgeriyk Wetboek, omtrent de ouderiyke macht en de voogdy en daarmede samenhangende artikelen (de Kinderwetten") zonder stemming aange nomen. De vergadering werd hierna gescheiden tot hedenmorgen te elf uren. De schilder Marl ten Kate, te 's-Graven hage, zal 4 Maart zyn 70sten verjaardag vieren. Met het doel hem een huldebiyk aan te bieden heeft zich een commissie gevormd, be staande uit de heeren Stroebei, Van de Sanden Bakhuysen, Apol, Maris, Sadée, Hulk en Arn. Beniut De „Sts.-Ct." bevat de statuten der vereenigingSchiet- (weerbaarheids) vereeniging „Nieuw-Venneps Burgerwacht", te Nieuw- Vennep (gemeente Haarlemmermeer). Wegens het huweiyk van Hare Majesteit de Koningin biyft de secretarie van den Raad van State Donderdag 7 Februari tot 2 uren des namiddags gesloten. Van 28 uren kunnen belanghebbenden inzage nonen van de stukken in zaken van geschillen van bestuur, die ter visie zyn gelegd. Het bestuur der .Liberale Unie" heeft eenstemmig besloten af te treden, naar aan leiding der beslissing, in de algemeene ver gadering van 26 Jan. IJ. genomen omtrent zyn sub punt 6 der agenda vermeld voorstel, welk voorstel in de bestuursvergadering met 11 stemmen tegen 1 was goedgekeurd. Vermits periodiek zyn afgetreden de heeren Van Raalte, Ruysch, Teilegen en De Klerk en de nieuw gekozen bestuursleden, de heeren Mees, Heldt, Kerdyk en Treub voor hun be noeming hebben bedankt, zullen 12 nieuwe bestuursleden moeten worden gekozen. Mitsdien roept het bestuur afgevaardigden der kiesvereenigingen, leden der .Liberale Unie", op tot by woning eener algemeene vergadering der .Liberale Unie", op Zaterdag 16 Februari 1901, des namiddags te één uur, in het Gebouw .Eensgezindheid", Spul, te Amsterdam, ter verkiezing van 12 leden van het bestuur. De Ute lult G. 0. Grefe, van het 4de reg. inf. te Gouda, wordt gedetacheord by de landmacht in West-Indiö. Gistermiddag werd cp feestelyke wyze op de oorlogsschepen medegedeeld, dat Hertog Hendrik benoemd was tot schout-by-nacht a la suite. Janmaat kreeg een extra-oorlam. De adelborsten van hot Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord hebben gisteren, op den 70sten gedenkdag van Van Speyk's heldendaad, een lauwerkrans gehecht aan den voor het Instituut geplaatsten mast van Van Speyk's kanonneerboot No. 2. Deze betooging ging met zeer veel plechtigheid gepaard. Nadat de adelborsten en het personeel van het Instituut zich in ca-ré om den mast hadden geschaard, werd door 'en commandant, den kapt. ter zee W. J. De Bruyne, het heldenfeit van 6 Februari 1831 in herinnering gebracht, waarna de adelborst A. Van Hengel den krans aan den mast hechtte. Het staf- muziekkorps der marine voerde de volksliederen uit, een driewerf hoezee werd voor H. M. de Koningin aangeheven, en ten slotte defileerden de adelborsten voor den Van-Speyks-mast. De heer De Monbel, gezant van Frankryk by ons Hof, is door H. M. de Koningin be noemd tot Grootkruis der Oranje-Nasaau-orde. De Fransche gezant zai Donderdagavond de residentie verlaten en zich naar Italiö begeven, waar hy don I6den dezer in het huweiyk treedt met prinses Borghese. De heer Willem van Zuylen is weder ongesteld. Hy heeft nogal koorts en moet volstrekte rust nemen. Het stoomschip .Admiral" (uitreis) arri veerde 2 Febr. te Delagoabaai; de „Bundesrath" (thuisreis) vertrok 8 Febr. van Napels; de „Prinses Sophie", van Amsterdam n. Batavia, vertrok 6 Febr. van Southamptonde .Reichs tag" (uitreis) passeerde 4 Febr. Ouessant. Bodegraven. Het optreden in ons Nuts- departement van den heer en mevrouw Ternooy Apèl-Haspels, dat vastgesteld was op 7 Febr., is wegens den nationalen feestdag tot later uitgesteld. Hazerswoude. De bedeeling van ryst en spek is bepaald op Donderdag 7 Februari a. s., des voormiddags tusschen 9 en 11 uren. Wat het Dorp betreft, is daarvoor aangewezen de localiteit achter het huls van den heer A. Dekker, waar zes commissieleden, twee van ieder kerkgenootschap, het toezicht op de uitdeeling zullen houden. Aan den Ryndyk moeten de bewoners van den Groenendyk zich tot hetzelfde doel vervoegen by don heer Jac. De Jong en de overigen, voor zoover my bekend is, by den heer A. Van Wyk. De leverantie van het spek is nu door de commissie opgedragen aan den heer J. A. Van Abahoven. De allegorische optocht zal a. s. Donderdag avond te kwart over zevenen worden opgesteld op het plein der openbare school. De ver schillende bedryven en handwerken zullen op gepaste wyze daarin vertegenwoordigd worden; de oorlog van Transvaal zal niet ;worden vergeten en bovenal zal het bestuur der Wilhelmina-vereenlglng er voor zorgen, dat iedereen in de gelegenheid wordt gesteld, hulde te brengen aan het Vorsteiyk Paar, als een der hoofdfiguren van den stoet. Het bestuur der commissie van de in deze gemeente gevierde inhuldigingsfeesten is zoo welwillend geweest, het in dien tyd gebruikto decoratief, dat voor ons historische waarde heeft, voor deze gelegenheid beschikbaar te stellen. Men toone nu nog eens wat men kan. Vanledors woning wappere de driekleur en hoe meer licht kan worden aangebracht, des te beter en mooier. Een niet onaardige attentie zou het wezen, als enkelen, die daartoe in den korten tyd, die nog rest, gelegenheid konden vinden, om een wimpel van de Mecklen- burg8che kleuren blauw, geel en rood met oranjekwasten, aan onze Nederlandsche vlag toe te voegen. Haarlemmermeer. Tar oprichting van een onderling Ziekenfonds voor den werkenden stand en minvermogenden wordt Vrydeg 8 Februari ten huize van den heer P. H. J. De Gró'ot te Hoofddorp een vergadering ge houden. Tot het by wonen daarvan worden èn werkgever ón arbeider uitgenoodigd. Ter gelegenheid van het huweiyk van H. M. de Koningin zal het fanfarekorps te Hoofddorp Donderdag 7 Februari a. s. een muziekavond geven In de versierde kolfbaan van den heer J. De Vries, te Hoofddorp. Leiderdorp. Om by de zeemilitie te worden ingelyfd heeft zich één milicien aangemeld. Door Burgemeester en Wethouders ls tot geneesheer, belast met den doodsohouw, benoemd dr. F. M. Van Deventer. Noordwykerhout. Zooals we reeds weten, waa het den laten dezer 25 jaren geleden, dat onze postbode J. Bouwmeester in dienst trad by de posteryen. Ijverig en trouw heeft hy al die jaren zyn plicht gedaan. Hy kwam nog nooit te laat, hetzy op het kantoor of aan den trein. Hy ontving In die vyf en twintig jaar niet de minste disciplinaire straf. Die trouw en accuratesse zyn dan ook by zyn jubileum erkend. Van den directeur van het postkantoor Noordwyk, waaronder hy ressorteert, ontving Bouwmeester op deu feest dag een mondelinge felicitatie en als geschenk een zeer fraaten spiegel. Door den burge meester dezer gemeente werd hem een couvert overhandigd, hetwelk bleek In te houden een som van 74, hetgeen door eenige Ingezetenen was byeengebracht. Nog andere kleine ge schenken als erkenning van de goede diensten van den jubilaris volgden en op den avond van dien dag vierde hy met zyn familie feest. Zondag daaraanvolgend waren het zyn collega's van hier en uit den omtrek, die hun kameraad kwamen gelukwenschen en verrassen met een zestal fraaie stoelen. Dat al die bewyzen van waardeering den flinken beambte aangenaam waren is natuuriyk. Wy wenschen den jubilaris toe, dat hy nog tal van jaren met denzelfden yver en nauw gezetheid moge zyn de brenger van onze nieuw8tydingen, zoo mogeiyk aangename, opdat zyn arbeid ook hemzelven worde tot een aangename taak. Oudshoorn. Gedurende het afgeloopen jaar werden opgemaakt 37 processen-verbaal, als 12 wegens overtr. regl. wegen en voetpaden, 5 wegens mishandeling, 5 wegens diefstal, 3 wegens dronkenschap, 4 wegens vernieling, 1 wegens overtreding wet besm. veeziekte, 7 wegens diverse overtredingen. OegstgeeBt. Gekozen Is tot lid van den Gemeenteraad de heer P. J. Christiaanse met 94 stemmen. Op den heer A. Van Delft waren er 78 uitgebracht. Rjjnsburg. Naar wy vernemen, zal het muziekgezelschap, onder directie van den heer W. Schoneveld, het kinderfeest by gelegen heid van het huweiyk van H. M. de Koningin welwillend opluisteren. Waarschyniyk zal by gunstig weer de schooljeugd met muziek voorop een tochtje door het dorp maken. Bassenheim. Er doen zlcb alhier gevallen van diphtheritls voor. Een vyfjarig kind ls dezer dagen aan die ziekte overleden. Ier-Aar. In deze gemeente, buurtschap Korteraar, circuleert een adres aan den Raad dezer gemeente om aldaar een paardenspoor te doen leggen van af de grens van Aarlander- veen tot den Kerkweg. Adressanten zyn van meening, dat het onderhoud daardoor goedkooper en de weg degeiyker wordt. De zangvereeniging Hallelujah" van Aarlanderveen, hield Maandagavond in de Gereformeerde kerk alhier een uitvoering. De opbrengst der entróegelden was ten bate van het suppletiefonds tot instandhouding der Christelyke school. De vereeniging heeft zich uitnemend van haar taak gekweten en enkele van de op het programma voorkomende nommers werden zeer schoon gezongen. De opkomst van het publiek waa redely k. De leden van het bestuur van de in deze ge meente bestaande zangvereeniging waren ook gedeelteiyk vertegenwoordigd. Waddingsveen. De heer 0. A. Staal, hoofd der R.-K. school, heeft voor zyn benoeming als lid der commissie tot wering van school verzuim bedankt. De andere heeren hebben die benoeming aangenomen. Het huweiyk onzer Koningin zal op eenigszins feestelyke wyze herdacht worden door een schoolfeestje aan de leerlingen der Openbare School (Dorp). Naar wy vernemen, «al een kapitaal van ongeveer 30,000 benoo.^igd syn voor het stichten cener Ned.-Herv. School. Op de Keizersgracht L-ullen eerstdaags weer vier nieuwe huizen gebouwd wordon. In betrekkeiyk korten tyd is dat deel onzer gemeente werkeiyk door aanbouw verfraaid. Woubrugge. Het schietterrein, met poorten, enz. voor de vereeniging „Cronjé" alhier, zal worden aangelegd op het ten noorden van den Boe-Polder en ten zuiden van de Wyde-Aa gelegen perceel buitenland. De tot-stand- koming hiervan, waaraan nogal kosten ver bonden zyn, getuigt wel van den bloei dezer jonge vereeniging. Van Rykawege wordt voor ammunitie gezorgd. Wassenaar. In de vergadering der afd. Wassenaar van de Alg, Ver. voor Bloembol lencultuur deelde de voorzitter mede, dat de heer Gravers niet meer als secretaris wenschte In aanmerking te komen en dat in diens plaats getreden was de heer J. v. d, Kroft Jz. Tot 2den secretaris is gekozen de heer W. Zonneveld. Na ballotage werd de heer D. Knynenburg Gzn. met algemeene Btemmen aangenomen. In een volgende vergadering zal het Bestuur de noodige voorstellen ter tafel brengen om dit voorjaar een tentoonstelling van losse bloemen te houden. Naar aanleiding van een vraag uit de vraagfcus kwam de quaeatie der directeuren voor de groene veiling ter sprake. De voorzitter deed duideiyk uit komen, dat dit een zaak was, die in de ver gadering der afd. niet behandeld behoorde te worden. Een voorstel om by het gemeontebestuur aan te vragen den grooten mestput aan de haven te doen verkleinen, werd verworpen. De afgevaardigde ter algemeene vergadering, die het voorstel 0egstgee3t aldaar gesteund had, juist omdat in de afdeeling hier zooveel klachten gerezen waren, vond het heel typisch, dat er tot nog toe by het Bestuur geen klachten waren iogekomen over het goederen vervoer met de tram Haarlem Leiden. Uit «lo ,,.Stuat*uout'dut". By EoniDklijk besluit van 5 Februari is Zjjne Exoellentie de Minister van Financifln, mr. N G. Pierson, bevorderd tot ridder grootkruis in de orde van den Nederlandsoben Leeuw. Benoemd: Tot grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw, jhr mr. J. W. M Schoier, vice-president van den Kaad van Btate, eo tot grootkruis in de orde vaD Oranje-Naasau, jhr. mr, W. F. Rocliussen, lid van den Kaad van State. Met ingang van 16 dezer, benoemd tot oprichter der verlichting, schipper aan boord vau bei gas- transportvaartuig ten dienaio van 'erylu verlioh- ting in het 4de en ode diatriot. niet ilandpiaats Hoek van Holland, de ioodeschippAr 2de klaase. C. Walbroek. Benoemd by dea plaatselijkeu staf, tot lsten luit, de 2d o luit. J. L. Step, plaatselijk aniudant' te a-Hertogenbosob; by het wapen der inf., by het late reg.. tui kapt., de 1ste luit. W. J. Steinbaoh, adj. by bet ,%te rog.;# tot lsten luit, de 2de luit. fc. A. Kei terne, voa het korps; by het 4de reg., tot laten luit., ds 2de luit. J. Tersteeg, van het korps. He voor den dienst by het leger in Nvd.-lüdii bestemde 2de luit. der inf. J. A. h'icit, ter zair« van lichaamsgebreken, met ingsug i»p, Maart*' eervol uit den militairen dienen, ontslagen, mei toekenning van een tydeiijk pensioen voor dep tyd van vyf jaren. Huweiyk der Konin&üu De aubade der Zangvereeniging en. Gisternamiddag te halftwoe had het Koninkiyk Bruidspaar wederom een schoons hulde in ontvangst te nemen, nl. de aubade door de feestcommissie met medewerking vaa verschillende ZangvereetngingeQ aan H. M. en Hertog Hendrik aangeboden. Lang vóór dien tyd stonden op het achter- plein van het koninkiyk paleis de ocgeveei 650 zangeressen en zangers in een breeoeu halvee cirkel opgesteld, met een schoon winterland schap tot achtergrond, nl. de besneeuwde boomen en gazons van den koninkiyken tuin. Voetentrappelend, want het was er vry koud, wachtten de executanten, allen getooid met de kleuren van den dag, den aanvang van de aubade af. Even vcor halftwee bestygt de heer B. Van der Velden, directeur van de Konir.kiyke Nationale Zangschool, zyn verheven dirigenUi- plaats, gereed om by de verschijning vua het vorstelijke gezelschap het „Wilhelmus van Nassouwen" te doen aanheffen door de volgende 7 Vereenigingon: „Komnxiyae N»Uouale Zang school", CnrlsteiykeZangvereniging „Oefening en Stichting", Zangvereeniging „Hoc^na", ZangvereemgiDg „Uw Kooinkryk Kom*", Dameszangvereenlging „Cecilia". Manneuung- vereeniging St.-Cecilia" (onnerafd. van den R.-K. Volksbond) en Scheveuingsoh Mannea- koor. Daar verschynen de hoofdpersonen: Hare Majesteit de Koningin in een zeegroen tollet, opgelegd met fiuweelen .andea In dozeifde kleur, Hoitog Hendrik in de uniform van onze zeemacht, de Kon'.Dgln-Moeder in een robe vau tc-quo!ae aatya. liarer /.ajeste.'Ms grootmeester, baron Sirtema van Grovestiiu noodigt In opdracht van H. M. de regoling»^o^ missie voor deze aubade, de heiren Gcuvée Jr., Xnuyver en A5. baron Mackay uit blcr.oc te komen. By deze gelogen- neid wordt aan hot hooge bruidspaar oen prachtexemplaar van het programma over handigd, dat minzaam aanvaard wordt. Reeds by voorbaat bedankten bruid en bruidegom, ieder der heeren de hand reikende, het comité voor de moeite, die «y zich getroost hebben om deze hulde voor ie bereiden. Als de heeren uit het paleis teruggekeerd zyn, klinkt het „Wilhelmus" reeds. Koningin en aanstaande Prins-Gemaal plaatsen zloh nu achter het gesloten, hooge stolpveoator, dat echter door Hare Majesteit na eenige oogen- blikken ten halve geopend wordt. Van tyd tot tyd vertoooen zich sommigs der in het palels verbiyvende vorstoiyk® personen aan de vensters, too o. a. Groothar* togln Marie, Hertog Hendrlk's moedor, uis ook by het bruidspaar kornt staan. Koningin Emma onderhoudt zich met de gasten.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1