IK 12561 Maandag 4 Pebruari* A«. 1901. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fan- en feestdagen, uitgegeven. JF"euiiieton. VERBODEN LIEFDE. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAUT: Yoor Leiden per S meenden1.10. BuitBD Leiden, per loo per en walt agenten gevestigd tfln 1.80. Franco per pott ..tiitii.ttt.... 1-65. PRUS DER ADVERTENTEËN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Voor de BoerenkrtygsgevaDgeneii en hun vrouwen en kinderen. In dank ontvangen: door mevrouw Muller- Heyn8ius een pak kleeren van mevrouw K., een groote party boeken van den heer D. V. Het Comité bericht, dat heden door welwil lende bemiddeling van de stoombootmaat schappij „De Volharding" een kist met boeken en kleeren verzonden is. Offloioele Kennlngeyinga Bek end making. De Gedeputeerde Staten der provincio Zuid- Holland, Gelet op art. 102, alinea 2 der Wet van den 7don September 1896 (Staatsblad No. 54); Noodigen de inwoners der provincie Zuid-Holland, die elders in 'a Kyke directe belastingen zjjn aan geslagen, uit, om daarvan vóór den 15den Al aart ïyui aan hun College te doen blijken, door over legging van het aanslagbiljet of van een uittreksel uit de kohieren der Ejjks directe belastingen, ten einde daarop kunne worden gelet bij bet opmaken der lyst vau de hoogstaangeslagenen, verkiesbaar tot Afgevaardigden ter Eerste Kamer van de Staten-Generaal. De aanslagbiljetten of uittreksels uit de kohieren moeten, wat de grondbelasting aangaat, den dienst 1901 betreden. De bedoolde stukken behooren door belang hebbenden te worden ingezonden aan het gebouw van bet Provinciaal Bestuur van Znid-Holland, met opgavo van: lo. don naam, de voornamen en de woonplaats van den aangeslagene; 2o. de gemeente en de dagteekeniüg zyner geboorte; en 3o. by&ldien hij buitenslands is geboren, of, ©n zoo ja, waarom hij als Nederlander is te beschouwen, met vermelding van de dagteekening zyner naturalisatie, indien deze mocht hebben plaats gehad. De Gedeputeerde Staten voornoemd, VGravenhage, PATIJN, Voorzittor. 21 Januari 1801. F. TAVÉNRAAT, Griffier. Leaicu, 4 Februari. Dat de Zondag-matinéea ia „Zomerzorg" goeden aftrek vinden, bewees de opkomst weer van gistermiddag. De groote zaal was geheel gevuld en de gérant zorgt er voor, dat het er net en gezellig uitziet Van Erp'e strijk orkest bood andermaal een programma aan, hetwelk getuigde, dat de samenstelling er van en de oefeningen met ernst worden ter harte genomen. Waardeering bleef daarom niet uit. By het Bpelen van het oude Wilhelmus en Wien Neerlandsch Bloed als een herinnering aan het begin van de Vorstelijke feestweek stonden de aanwezigen op, die ook door een Mecklenburgischer Grenadier-Marsch op de gewichtige beteekenis van deze dagen werden voorbereid. Door de tooneelvereeniging „L'Union fait la force" word Zaterdagavond in „Hotel du Nord" de zeventiende uitvoering gegeven, voor welke gelegenheid door den heer G. v. d. Lee, bloemist, de zaal een gezellig aan zien was gegeven door er een paar planten groepen aan te brengen, waartusschen de banier een eerete plaats innam. Te negen uren precies opende de Voorzitter met een hartelijk welkom de byeonkomst, den leden en hun dames dankzeggende voor de trouwe opkomst, waaruit tevens de belang stelling voor de werkzaamheden bleek. Spreker uitte echter den wenech, dat die belangstelling meer getoond zou worden door toetreding als werkend lid om zoo het aantal krachten te vergrooten. Eveneens verwachtte spreker, dat de ver gaderingen voortaan drukker zouden bezocht worden. Na nog een en ander besproken te hebben en allen aanwezigen verder een genoegiyk samenzyn te hebben toogewenscht, besloot de Voorzitter zyn toespraak met de zinspreuk der Vereeniging ,1'Union fait la force", waarop hem een daverend applaus ten deel viel. Daarna werd overgegaan tot hot eigenlyke doel der byeenkoms'^ de opvoering van bet tooneelstuk: „Een gedwongen huweiyk", het welk voor dilettanten uitstekend werd gespeeld en, zooals uit de talryke toejuichingen bleek, tevens zeer in den smaak viel van het publiek. Een woord van lof komt in deze vooral toe aan den heer en mej. D.; uit erkenteiykheid voor haar spol werd mej. D'. een bouquet aangeboden. Voordat het tweede op 'heb programma vermelde stuk opgevoerd werd, gaf de heer C. V. een solo op den waldhoorn, waarover men ook zeer voldaan was. „Een nacht op straat", biy'spel in één be drijf, werd eveneens met veel succes opge voerd. Aangezien hiermee de werkzaamheden alzoo tot aller tevredenheid waren afgeloopen, werd tot het bal overgegaan, hetwelk zeer geanimeerd was en tot in den morgen duurde. Terzelfder tyd vierde de werkliedenver- eeniging „Eendracht zy ons Doel" in de Stadszaal, welke zoowel beneden als boven geheel gevuld was, haar 21-jarig bestaan. Ook hier verhief de banier zich boven een ver siering van groen. Nadat de voorzittor de vergadering had geopend met een welkomstwoord, de mede- deeling dat de secretaris van twee jaar geleden, na een jaar afwezigheid, weer in het bestuur had zitting genomen, omdat dio van verleden jaar verhinderd was die functie verder te vervullen en een herinnering dat het afge loopen jaar het aantal zieken zeer groot is geweest, zoodat het fonds geducht moest worden aangesproken, werden verschillende verslagen uitgebracht. Uit dat van den aecretaris en den penning meester bleek, dat de inkomsten en uitgaven van het Ziekenfonds bedragen 8021.24; uit dat van den secretaris van het Weduwen- fonds, dat de standkas van dat fonds is ge stegen tot 775, en uit dat van den secretaris van het Ondersteuningsfonds, dat het Toelage fonds thans ƒ418.65 in kas heeft. Het aantalledender vereeniging bedraagt 429. Verschillende feestliederen worden er ge zongen, een goed gezelschap muzikanten begeleidde dien zang of bracht andere nommers ten gehoore en de tooneel- en gymnastiek vereniging „Thalia Melpomene" zorgde voor een verderen aangenamen avond. Daverend waren ook hier de toejuichingen, welke op de gymnastische oefeningen en de opening8standen volgden, welke byval na de pauze met rek, ringen enz. niet minder was, terwyi ook de komische voordrachten zeer in den geest vielen. De hoofdschotel was evenwel de opvoering van „Eerloos", drama in drie bedryven, door Van Nouhuys, waarmede de optredenden ovtn eens veel succes behaalden, en niet ten onrechte, want het spel der dilettanten gaf veel goeds te zien en de verschillende rollen zaten er best in. Gebruikeiykerwyze werd hier insgelyks de avond of liever de nacht met een bal besloten. De „Koninkiyke Vereeniging van ge- penslonneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche Leger", in 1879 op gericht met het doel onderstand te verleenen aan behoeftige oud-militairen beneden don rang van officier en gepensionneerd voor do wot van 29 Mei 1877 en hun weduwen, zal, daartoe in staat gesteld door een Rykssubsidie en bydragen van HH. MM. de Koninginnen, van de natie en het leger, op den 19den Februari e. k. ter gedachtenis aan den ge boortedag van wyien Z. M. Koning Willem IH aan 420 hulpbehoevende lodon en weduwen van leden een totaal bedrag uitkeeren van byna 11,000, makende met de periodieke uitkeering in het begin der maand November jl. een bedrag van ongeveer ƒ21,000 over dit boekjaar of sedert de oprichting der Vereeniging ongeveer ƒ275,000. Deze inderdaad nuttige vereeniging, die in een diep gevoelde behoefte voorziet en reeds honderden oud-gedienden tot steun was, kan echter, wegens min gunstigen toestand der kas, ter gelegenheid vau de heugiyke gebeur tenis op 7 Februari a. s. geen extra-feestgave uitreiken, zonder het bedrag der aanstaande uitkeering te verminderen. Voor belangstellen den wordt hierby opgemerkt, dat het eere- voorzitterechap dezer Koninkiyke Vereeniging wordt bekleed door den luitenant-generaal A. Kool, Chef van den Generalen Staf, te 'e-Gra- venhage, terwyi onderscheideniyk als algemeen voorzitter fungeert de heer L. Zeiler, te Wyk- by-Duurstede, en als algemeen secretaris, de heer S. D. Van Campen, te Leiden. De 2de luit. A. J. R. Brandt, van het 4de reg. inf. te Leiden, die voor den tyd van 8 jaren gedetacheerd wordt by de landmacht in Weat-Indié, is bestemd voor de kolonie Suriname. Beroepen is by de Ned.-Herv. Gem. te Purmerland c. a., de heer E. Ippius Fockens, en bedankt heeft voor de Ned.-Herv. Gem. te Oostwerend (eiland Teasel) de heer J. Rauwe, beiden theol. cand. te Leiden. Hare Majesteit de Koningin heeft met Ingang van 1 Februari, den kamerheer jhr. mr. R. E. W. Van Weede benoemd tot hof maarschalk by H. M. de Koningin-Moeder. In verband daarmede is de heer Van Weede eervol ontheven van de functie van kamerheer by de Koningin-Moeder. In de Engeische kerk te 's-Gravenhage werd heden de aangekondigde rouwdienst gehouden ter gelegenheid der begrafenis van Koningin Victoria. De kerk was met purper- roode rouwstof bekleed. De Briteche gezant en de secretarissen der Legatie, in rouw- galagewaad, namen de honneurs waar. De autoriteiten en de leden van het corps diplo matique waren allen in ambtskostuum. Hare Majesteiten werden vertegenwoordigd door baron Van Pallandt van Neerynen en jhr. Van Tets. De meeste onzer ministers namen, met de hoofden der vreemde legatien en hunne secretarissen, de voorste ryen in. Dames en heeren uit de aanzienlyksto klin gen der residentie vulden verder het kerk gebouw. Orgelspel leidde den dienst in, gevolgd door gebed van ds. Retford, predikant der Britsche legatie. Het dameskoor zong de psalmen. Tegen het eind van den dienst hield de voorganger een predikatie, waarin hy uitvoerig de over leden koningin herdacht in haar maatschappe- ïyk en godvruchtig leven. Met dankzegging en een gebed voor koning Eduard, werd de dienst besloten, waarna de heer Brine een zegening uitsprak. De Engeische gezant persooniyk geleidde de vertegenwoordigers van HH. MM. naar de gala-hofrytuigen. De laatste berichten, die president Kruger over den gezondheidstoestand van zyn echt- genoote ontving, luidden gunstig. Dezer dagen is te 's-Gravenhage in den ouderdom van 86 jaren overleden de heer A. W. Van Dam, architect in ruste, de laatste overgebleven medeoprichter van de „Maat- schappy tot Bevordering der Bouwkunst." Ds. J. Bavinck, pred. te Kampen, heeft na 62-jarige ambtsbediening zyn eervol emeri taat aangevraagd. De heer Bavinck is de oudste, dienstdoende predikant by de Gereformeerde kerken. De late luit. H. 0. Wins, van het 4de reg. inf., gedetacheerd by het dep. van oorlog, is definitief by dat departement werkzaam gesteld en in verband daarmede overgeplaatst by den staf der infanterie. Gistermiddag vergaderden in het lokaal „Eensgezindheid" te Amsterdam eenige onder officieren en oud-onderofficieren, die hun op leiding ontvingen by het Instructie-bataljon te Kampen. De vergadering was belegd met het doel in behandeling te nemen een plan om aan het Instructie-bataljon by gelegenheid van zyn 50 jarig bestaan, in Juni a.s., een huldebiyk aan te bieden en voorts om een reünie voor te bereiden van actief dienende en oud-onderofficieren, die hun opleiding te Kampen ontvingen. De vergadering werd geleid door den heer J. EL Solkesz. Nadat verschillende voorstellen in verband met den vorm, aan het huldebiyk te geven, waren gedaan werd het comité gemachtigd in verband daarmede nadere plannen voor te bereiden, waarby zal worden rekening gehou den met de bydragen, die voor dat doel zullen inkomen. Door den voorzitter werd ten slotte een opwekkend woord gericht tot de aanwezigen om hun steun te verleenen, ten einde de gel- deiyke bydragen voor het huldebiyk zoo ruim en zoo algemeon mogeiyk te doen zyn. De Brandersbond te Schiedam heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin de bekende grieven betreffende den invloed van het verwerken van melasse der suiker fabrieken op spiritus op den achteruitgang der graanstokeryen en de daaruit voortvloeiende gevolgen worden uiteengezet en het vertrou wen wordt uitgesproken, dat, op grond van het goed recht der graanstokers, ten spoedigste maatregelen zullen genomen worden om hun onhoudbare positie te verbeteren. Hr. Ms. pantserschip „Piet Hein", onder bevel van den kapitein ter zee J. H. M. Jansen, ia 2 dezer te Saigon aangekomen. Te Groningen ia tot gemeente-ingeniour benoemd de heer S. Bouma, te Assen. Te- Zalt-Bommei overleed de heer 0. P. Lenshoek, burgemeester aldaar. In het Brongebouw te Haarlem hadden zich Zondagmiddag een aantal leden der com missie en sport autoriteiten uit den Alge- meenen Nederlandschen Wielryders Bond ver- eenigd om hulde te brengen aan den onlangs afgetreden secretaris van den Bond, den heer J. 0. Burkena. Te ongeveer twee uren werd de hoer Bur- kens, vergezeld van mevr. de wed. Burkens, en enkele familieleden, binnengeleid en wel kom geheeten door den voorzitter der feest commissie, den heer 0. A. A. Dudok de Wit, die daarna een huldigingsrede hield. Het geschenk, den heer Burkens namens den A. N. W.-B. aangeboden, bestaat uit een salon-ameublement in styi, bewerkt door de bekende firma Pander, waarvan de teekeningen aanwezig waren. By het geschenk is gevoegd een door de Gebrs. Grevenstuk bewerkt album, bevat tende, behalve een opdracht, fijn calllgra- phisch bewerkt, al de namen der deelnemers, gerangschikt naar de verschillende plaatsen in Nederland. Het album is gebonden in grys-bronzen marokynen band met verguld versiering, en ls zoowel inneriyk als uiteriyt een fraai stuk werk, dat den heeren Greven^ stuk alle eer aandoet. f Na aanbieding van het geschenk sprak d% heer Burkens zyn harteiyken dank uit, „Dit zeer smaakvolle ameublement," zeide L o. a., „aanvaard ik gaarne, ik hoop er nog lang van te proflteeren, en als ik het, in myD kamer gezeten, dan aanzie, zal het my een' aangename herinnering zyn aan myn werk kring, maar ook aan veel vriendschap, wanL om my heen zie ik thans de beste vrienden, die ik in den Bond heb verkregen. „Ik wensch u iets te vragen, aan u, comité leden en hen, die medewerkten. Ik ben wiel ryder in m(jn hart, omdat ik onr sport prachtig vind, omdat ze zoo nuttig is vooi de maatschappy, omdat ze gezond is en den geest frisch houdt, omdat ze het lichaan staalt. Daarom, M. H., blyft den A. N. W.-B. steunen, als de vereeniging, die het wiolrydon kan bevorderen, die van ontzagiyk veel nuf is, en met wier staan of vallen de wieler sport staat of valt, en die als sport zal biy ven leven, zoolang de A. N. W.-B. bestaat. He, zy me daarom vergund te eindigen met een: Lang leve de A. N. W.-B. I" (Applaus.) De aanwezigen bleven daarna nog eenige oogenblikken gezellig byeen. In een der vertrekken van het hotel „Les Pays-Baa" te Utrecht werd gistermiddag een godsdienstoefening gehouden, welke werd bygewoond door President Kruger en zyn gevolg. Dr. J. H. Gunning J.Hzn., pred. by de Ned.-Herv. Gem. aldaar, trad op als voor ganger. Benoemd ls tot directeur van het slacht huis te Maastricht, de heer Lemmens. Tegen 13 dezer zyn weder een aarti jongelieden ter dienstneming by het instructie bataljon te Kampen opgeroepen. Reuter Sbint uit Londen, dat baron K. J. G. Van Hardenbroek van Heeraertsberg en Bergambacht, vertegenwoordiger van H. M.- de Koningin by de begrafenis van Koningin Victoria, uit Londen vertrokken is om naa Nederland terug te keeren. Naar „Het Ned. Dagbl." verneemt, zal ds. A. De Koe, predikant te Den Helder, de Ned.-Herv. kerk verlaten. Hy zal zich begeven naar de kolonie te Blaricum. Tot leeraar in het Fransch en Engelsch aan de H. B.-school te Brielle is benoemd de heer G. M. Van Krieken, te Rotterdam. De Volkskiesvereeniging te Tietyerk- ateradeel heeft mr. P. J. Troelstra met algemeens stemmen weder candida&t gesieid in dit district voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Te Numansdorp is overleden de heer B. Vlielander, lid der Prov. Staten van Zuid- Holland. Het stoomschip „Java," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 2 Febr. van Port-Said; de „Sindoro," van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 2 Febr. te Suez. Haxerswoude, Zaterdagavond vergaderde onze Wilhelmina-vereenlgiDg ten huize van den kastelein 0. L. Boers, onder voorzitter schap van den heer D. Burgersdyk. Alvorens tot de eigenlyke werkzaamheden van den' avond over te gaan, las de voorzitter een brief van den burgemeester, waarin deze, zyn sympathie betuigt met het doel der Vereeniging, n.l. de feesteiyke viering van den verjaardag der Koningin. De geachte 12) „Is uw verhouding tot uw ouders niet goed?" vroeg hy weifelend. „O ja zeer goedl" sprak zy met klimmenden hartstocht; „u moet my niet verkeerd begrijpen. Myn vader is de goedheid en trouw in persoon; myn moeder zou geen rust hebben, als ze zag, dat ik verdriet had, en ze aanbidden myn kinderen. Ik heb maar één wensch: den vreedzamen ouden dag van mijn ouders niet-fce bedroeven." Hy prikkelde haar als het ware tot spre ken. Eindelyk, eindeiyk kon al het opgekropte leed uitgekreten worden. Wat ze aan geen mensch ter wereld durfde zeggen; wat haar trots tegenover iedereen zou hebben ge loochend, dat kon zy toevertrouwen aan dezen eenen man, die haar zoo wonderbaar naby was en toch zoo onbereikbaar ver van haar Btond. Een diep geheim lag over alles, wat tusschon hen beiden voorviel. „U hoort het: wy hebben elkaar innig lief, myn ouders en ik. Maar ik leef hun leven, niet myn eigen. En ik kan my onmogeiyk zonder verzet voegen in iets, dat strydt met myn individualiteit. Ik benyd de vrouwen, die altyd maar kunnen dulden en zich schik ken l Ik kan het nietl Leef ik hier eigeniyk wel? Ik leef geheel in herinnering en ver beelding. Do benauwende stilte rondom drukt my neer. Dat leidt tot dwaze gedachten; men droomt van onwaarschynlykheden, in plaats yan dapper de werkeiykheid onder de oogen te zien. Oade men sob en, die in hun levens- winter zyn, kunnen ziele vrede zoeken aan den haard. Maar ik.nu al stilzitten, nu al begrypen, dat alles uit is? O neen, het ware duizendmaal beter geweest, zoo ik had moeten vechten om het dagelyksch brood. Dat had ik gewild.... dan was myn leven niet ledig geweest!" Achim was zeer geschokt. Het vurig opbruisen der vrouw sleepte hem mede. Zy was dus toch ongelukkig I Zy leed, en haar fierheid kwam tevergeefs in opstand. „Uw kinderen 1" zei hy, en onwillekeurig vatte hy haar hand, deze kalmeerend in de zyne nemend. Een melancholiek lachje verhelderde haar gelaat. „Ja, Milly en Leo", sprak zy. „Maar ach, ik moet het zeggen; ik weet, dat u ten minste my niet zult misverstaan: wat kleine kinderen zyn voor een moeder, ja, wat groote kinderen zyn, dat wordt nooit goed in het oog gehouden. Daarover wordt geredeneerd met zooveel mooie woorden, dat niemand meer den moed heeft, de nuchtere waarheid te zeggen. Als myn kinderen stierven, dan zou ik ook sterven van verdriet, geloof ik. Zoo gevoelt elke moeder. Maar aan kinderen geeft men steeds, men voedt ze en met de beste krachten van eigen ziel voedt men ook hun zielen. Zy staan nooit, nooit met ons op denzelfden trap. Eerst zyn ze lieve, teere plantjes, die men zorgvuldig verpleegt. Dan bekooriyk speeltuig, verbiydende zonneschyn. Zy biyven altyd voorwerpen van liefde en zorg. zy beloonen met dankbaarheid en geven liefde weer.ja, maar de liefde, gemengd met eerbied, die opziet tot ons; de dank baarheid van den plicht Er ls geen vryheid, geen geiykheid, geen keuze in die liefde. En ieder mensch, iedere vrouw heeft behoefte aan een wezen van geiyke beweging, waar van men terugontvangt, wat men naar een andere zyde heeft gegeven. Zonder dien ruil verbruiken wy onze beste krachten sneller dan het hart verdraagt, zonder nadeel er by te lydenO, daarover heb ik al zooveel nagedacht, zeer veel!" Hy gevoelde, dat zy waarheden sprak, die haar in zwaren stryd duideiyk waren gewor den. Hy hoorde, dat haar ziel ontbeerde; dat een luide, machtige stem in haar riep om liefde, geluk, een begrypenden levensgezel, zelfstandigheid. Hy liet haar hand los. Zyn gezicht was bleek. „En ik heb u alles ontroofd," sprak hy. Zy richtte zich op. De gloed in haar oogen doofde; zy ademde zwaar en zocht steun voor haar bevende hand. Ook hy wa3 opgestaan en zag, dat zy naar woorden zocht. Nu was het oogenblik gekomennu mocht, nu moest zy hem zeggen: „Gy hebt my niets ontroofd; zoo arm was ik al in myn huweiyk. Alleen de vorm van myn ongeluk is ver anderd." Doch zy kon niet. Het duurde lang, eerzy haar zelfbeheersching terug had. Met een gedwongen glimlach zei ze eindelyk: „Ik liet my daar weer meesleepen door myn temperament. Ik heb het immers veel beter dan duizend anderen; myn kinderen ontbreekt het aan niets. Dat wil veel zeggen daarvoor moet men dankbaar zyn." Nu was ook zyn kalmte ten einde. Hy greep opnieuw haar hand en drukte die. „U lydt," fluisterde hy; „ik heb het be grepen. U, die voor schitterend geluk geboren schynt Van dit oogenblik af zal ik geen rust meer hebben, eer ik verneem, dat de wonden geheeld zyn en een nieuw geluk u vervult/' Zy trok haar hand niet terug en zag hem droevig aan. „Heb geen zorg om my; het is alleen myn eigen schuld, als het my niet gelukt, tevreden te zyn. Ik klaag niemand aan dan myzelve. Ik heb zoo'n ongelukkige natuur, dat is alles! Egoïsten hebben het goed en de volmaakt onzelfzuchtigen ookbeiden verkeeren in geen twyfel. Maar ik zweef tusachen de uitersten: nu eens verlang ik een ongehoord geluk en gunst van hot lot, dan weer heb ik geen anderen wensch dan my op te offeren voor de mynen. Zoo komt er geen einde aan myn stryd. Of men met zulk een aanleg te Beriyn of te Mühlau zyn leven slyt, dat komt op hetzelfde neer." Zy wilde besluiten met een schertsend woord; doch haar stem brak en zy wendde het hoofd af. „Ga heen", fluisterde zy; „dat is beter." „Ik ga," sprak hy, „ongelukkiger dan ik kwam, maar toch ryker. Gy hebt my deel gegeven in uw leed. Als het toeval ons weer samen brengt, beschut voor onbescheiden blikken, mag ik dan de vryheid nemen te vragen, hoe het u en uw kinderen gaat?" Sabine knikte zonder te spreken. Hy ging heen met een eerbiedigen groet. Zy ging weer op de bank zitten en barstte in tranen uit. Rondom bleef alles stil; zy had tyd tot kalmte te komen, eer iemand haar stoorde. Toen ging zy met vluggen tred huiswaarts. Nu zy de laatste tranen gedroogd had, was het haar onuitsprekeiyk licht om het hart; zy gevoelde byna iets als geluk; de dag van heden had vervulling gebracht na maanden wachten; de stilte was gebroken, het leven gekomen. Eindelyk was er iets gebeurd 1 Eindelyk een uur, dat het doorleven waard was; eindelyk een mensch, die van haar wist, haar begreep, om haar leed en vurig smeekte om haar geluk; een mensch, die voor haar de stenen van den hemel zou willen halen; die zich gedrongen gevoelde, aan haar te denken anders daü uit plichtsgevoel. Toch bleven haar gedachten helder en geen opwinding benevelde haar geest. Zy wist, dat zy en Achim von Körlegg nooit een open lijken, vriendschappelyken omgang konden hebben; dat ue vooroordeelen der wereld althans die der Mühlauer wereld zich daartegen verzetten. Eon weduwe kon niet bevriend zyn met den man, die haar echt genoot had gedood, onder welke omstandig heden dit dan ook was geschied. Doch voor den rechterstoel van haar geweten achtte zy zich niet misdadig, wyi Achim haar sympathiek was; daar zy nooit oen man had ontmoet, die haar terstond zoo ernstig en degelyk, zoo echt maniyk had geleken. Hoe dikwys was zy ontwaakt uit haar droomen, om vol teleurstelling een ledigen dag voor zich te zien! Dat was nu voorby. Het geluk was niet voor haar gekomen; doch or was nu iets, waarin zy belangstelde, en ju- ongewone van haar kennismaking met :i de ver houding tot von Körlegg had oen phantasiische bekoring. Dicht by de poort ontmoette de weduwe haar kinderen, met de kindermeid, die als de vorige Liesbeth werd genoemd, daar de oude heer niet van telkens nieuwe namen hield. Met een biyden kreet opende Sabine haar armen en do kleinen vlogen op haar toe. Wordt wrtolqd.)

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1