MENGELWERK. La Ti/jd besluit een pers-overzicht over de Subsidiewet met de volgende woorden: „Er bestaat alle reden om het wetsvoorstel van minister Goeman Borgesius wat minder te beschouwen als een poëem of literair product. Niet aan verklaringen en ontboeze mingen uit de HJemorie van Toelichting ont leent het zijn waarde, maar aan de pr&ctyk, 'die op schoolbesturen en schoolcommissies Bal worden toegepast. En daarover valt voru s hands nog wel iets te onderzoeken, eer men de lofbazuin aan den mond zet. Hel licht der toekomst te Warmond. Men meldt ons uit Warmond: Gelyk reeds in het kort in dit blad werd bericht, had in de groote zaal van het café „De Zon" een bijeen komst plaats van belanghebbenden, om te besproken de wjjze waarop Warmond in het bezit kan komen van electrisch licht. De heer Waller Zeper, electro-technicus te Katwijk aan den Ryn, was op gedaan verzoek overgekomen en verklaarde zich bereid aan allen de verlangde inlichtingen te verstrekken. Hetgeen behandeld en besproken werd, kwam op het navolgende neer. Electrische verlichting voor Warmond alléén was ondoenlijk, als zijnde niet rendable; aar om moest de naburige gemeenten Voor- houl, Noordwijk, SassenJieim en Liese zich met Warmond vereenigen en zou door onderlinge samenwerking zeer zeker het doel bereikt worden. De aangesloten gemeenten in het Westland, dat op het gebied der electrische verlichting deze streek der provincie vooruit is, tellen ruim 12,000 zielen, een getal, dat even groot is als Warmond met de vier omliggende ge noemde gemeenten. Nadat aan de verschillende gemeentebe sturen concessie is verleend, worde zulks medegedeeld aan de Maatschappij (naam werd voorloopig niet genoemd) onder opgave van kosten der straatverlichting van elke gemeente, wijders de toestand waarin zich het water bevindt en zulks in verband met het eventueel verstrekken van gesteriliseerd water, hetwelk door doorvoering van een ©lecèri8chen stroom geheel gezuiverd wordt van alle mogelijke, voor de gezondheid scha delijke, bestanddeel en. De Maatschappij maakt dan een project van kosten op voor elke gemeente en stort bij tot stand koraing der zaak by de gemeente besturen een zeker bedrag tot richtige nako ming barer verplichtingen, vervat in de con cessievoorwaarden door de gemeentebesturen vastgesteld en door Gedeputeerde Staten ge- eanctionneerd. Dit is de weg, welke ingeslagen moet worden om het beoogde doel te bereiken. Omtrent de plaats, waar te zijner tijd het centraalstation zou worden gevestigd, konden voorloopig geen mededeelingen worden gedaan, aangezien daarvoor met veel factoren rekening moest worden gehouden, o. a. toestand van het drinkwater, geschikte gelegenheid tot aanvoer van brandstoffen, enz. Verschillende soorten van electrische stroo men werden door spreker besproken, doch aan een wisselstroom met hooge spanning werd door hem de voorkeur gegeven. Ook werd met een enkel woord aangestipt het omzetten der electriciteit in arbeidsver mogen, hetwelk tegenwoordig in de industrieele wereld meer en meer in toepassing wordt gebracht en zeer aan te bevelen is uit eeD oogpunt van reinheid en zuinigheid. Oppervlakkig berekend zouden de kosten voor 1 lamp met een lichtsterkte van 16 kaarsen per abonnement op 18 per jaar komen te staan, wanneer n. 1. hot aantal lampen voor de vjjf gemeenten 10,000 bedroeg en er voldoende afname was van gesteriliseerd water. De spreker wees er met nadruk op, dat by de tot-stand-koming zich nog tal van bezwaren zullen voordoen, welke echter gemakkelijk te overwinnen zjjn bi) gemeenschappelijken steun der ingezetenenmen kibbele vooral niet over plaatsing van een of meer palen op zlln terrein; is de plaatsing noodig, men stemme toe, trachte nimmer deze aangelegenheid aan te grijpen om zich te bevoordeelenvertraging in den aanleg zou daarvan onvermijdelijk het gevolg zijn. Toen niemand meer het woord verlangde, werd door een der aanwezigen den heer Waller Zeper hartelijk dank gezegd voor de zoo op onbaatzuchtige wijze verstrekte inlich tingen aan Warmonds ingezetenen, die door hun talrijke opkomst bewezen veel belang te ■tellen In de tot-etand-koming van het licht der toekomst. Vertrouwen wij, dat een volgende bijeen komst ons nog een schrede nader zal brengen tot het doel. Burgeriyke Stand rnu Lelden, GEHUWD: J. Van Tol jm. en E. De Wit jd. W. Neuteboom jm. en S. W. Eradea jd. U. J. Duiveateyu jm. en M. Teegelaar jd. G. Van Zauien jui. on H. Riizewrjk ja. 13EVALLEN: S. Flanarjjn geb P(jnaker D. A. Kooien geb. Wallaart L. J. De Graaf geb. Van der Keek D. J. Stikkelorum geb. Later- veer D. M. 8. Hakkenberg geb. Lambooy D. G. G. E. Zandvoort geb. Kooreman Z. E. E. A. Kriek geb. Van Kessel Z. Z. Vermeer geb. Kroon D. J. Willemsen geb. Hofkea D. E. J. Neuteboom geb. 8ira Z. CL J. Van Klaveren geb. Bakker D. J. M. De Zwart geb. Van Djjk L M. E. Verlind geb. Piket Z. W. G. Van den Akker geb. Du Celliée Maller D. J. M. Bodry geb. Te»ke D. M. T. Van Hal geb. De Keaning Z. H Verboeven geb. De Haas D. W. C. De Nie geb. v. Boraelen D. B. Van der Waals geb. Lips D. A. Heemskerk geb. Van V eeaal Z. M. J. Ouwerkerk geb. v. Santen Kolli Z J. Ouwerkerk geb. Limvera D. F. De la Rie geb. Van Heiden Z. J. Lek geb. Derogee 2 D. M. S. Van Rosse geb. Franke D. M. De Greef geb. Selier D. J. C. Der Kindoien geb. Faea Z. A. v. Schoon der woerd den Uezemer geb. Ciete Z. G. Noest geb. Zienkzee D. A. M. Wijsman geb. Gans D. N. Kop geb. Sohreader Z. OVERLEDEN: A. C. v. d. Burgh geb. De Blois W. 62 j. Q. Zuidam M. 48 j. H. Brands Z, 1 m. J. C. V'eelkind geb. v. d. Nouland V. 88 j. H. Gordnn M. 46 j. C. T. Van Oven D. 75 j. - J. F. P. Wallaart geb. Wessels V. 76 j. J. Dietz M. 63 j - M. J. Van Vliet D. 8 j. EL Van Borselen M 71 j. J. Kok D. 60 j. Q. M. Arnoldua D 18 m. J. J. La Lau Z. 2 j. 8. Lolkas de Beer Z. 8 j. J. Van der Lfcóisn M. 78 j. W. P. Van der Reek Z. 64 j. Gemeenteraad van llijnsbiirg;. Aanwezig alle leden, Voorzitter: de Burgemeester. Na voorlezing der notulen der vorige ver gadering en goedkeuring daarvan, stelt de Voorzitter aan de orde de benoeming eeiier commissie tot wering van schoolverzuim (art. 22 Leerplichtwet). Tot leden dier commissie worden benoemd de heerenA. Collée, hoofd der openbare lagere school; J. G. Vreeswijk, hoofd der ChristeL school v. d. Ned.-Herv. Gemeente; W. v. d. Weg, hoofd der school m. d. Bijbel (Smid8teeg); D. v. Egmond Nz.N. v. Egmond Jz.; T. v. d. Gust en Js. Oostenrijk. De heer H. Hogewoning Cz. vraagt of het niet noodig is deze commissie uit de gemeente kas een vergoeding te geven. De heer J. v. Iterson merkt hierbij op, dat de commissie veel zal moeten vergaderen, veel werkzaamheden zal hebben en vindt dus ook het toekennen van presentiegeld nood zakelijk. De Voorzitter herinnert, dat de commissie zelf haar Voorzitter en Secretaris kiest. Z. i. heeft de secretaris het meeste werk te verrichten en dus ook het meest aanspraak op belooning. HiJ stelt voor een som beschik baar te stellen en aan de commissie over te laten hoe hiermee te handelen. De heer H. Hogewoning stelt voor 100 beschikbaar te stellen. De Voorzitter vindt dit wel wat veel; het Is meer een eere-betrekking, en bi) acht ƒ60 wel voldoende. De heeren N. v. Egmond Dz. en EL Hoge woning geven als hun meening te kennen, dat die som wel alleen aan den secretaris toekomt De heer J. v. Iterson vindt ook, dat men ter bevordering van de zaak met karig moet zijn en wil leden der commissie een presentie geld en den secretaris een salaris geven. Aangenomen wordt voor de commissie 100 uit te trekking en wel 10 presentie geld voor de leden en 40 voor den seeretaria. Overigens biyft hot aan de commissie over gelaten dit geld op andere wijze te verdoelen, indien dit noodig wordt geacht Het Huishoudelijk Reglement voor deze Commissie, waarby o. m. wordt bepaald, dat zy den lsten en 3den Woensdag van iedere maand des avonds te 8 uren zal vergaderen, wordt goedgekeurd en vastgesteld. De Voorzitter deelt vervolgens mede, dat door B. en Ws. den lSdeD Januari jl. by den gemeente ontvanger kasopnemtng is ge daan, waarbij boeken en registers in volkomen orde werden bevonden en de kas een som van 1976.61 inhield. Goedgekeurd worden de overschrijvingen van den eenen post op den anderen der Go- meentebegrooting. Ingekomen is: een verzoek van Jac. Wijs man om een stoepje te mogen leggen voor zijn huisdeur van 20 cM. lang en 15 cM. hoog. Dit wordt toegestaan op voorwaarde, dat er ronde hoeken worden aangemaakt en be houdens toezicht De Voorzitter legt nog een schrijven over, waarin wordt verzocht op 27 Februari a. a. een collecte te doen houden voor de wedu wen, weezen, enz. in Transvaal en wel door vrouwen uit de gemeente. De Raad heeft geen groote verwachtingen van de resultaten, wan neer dit door vrouwen moet geschieden, en ter wille van het doei stellen oenige leden zich beschikbaar zelf die collecte te houden. Vooraf zal hieraan echter nog nadere bekend heid worden gegeven. Vervolgens oppert de Voorzitter het plan om bjj gelegenheid van het Huwoiyk van H. H. de Koningin de schoolgaande kinderen in de gemeente te onthalen. Dit denkbeeld vindt aigemeene instemming. Besloten wordt daarvoor 0.26 per school gaand kind uit te trekken. De Voorzitter deelt nog mede, dat de gas- quaestie niet besproken kan worden, omdat door hem nog geeu antwoord van het Dage- lyksch Bestuur der gemeente Katwijk la ontvangen. Nog is aan de orde: benoeming van stem- opnemers by de a. s. verkiezingen. Benoemd worden tot atemopnemers by de verkiezingen voor de Tweede Kamer de heeren EL v. Egmond en H. Hogewoning Ci. by die voor de Provinciale 8taten de heeren N. v. Egmond Dz. en J. v. Iterson; by die voor den Gemeenteraad de heeren J. v. Bour- gondiên en A. v. d. Eykel Az. By de gebruikeiyke rondvraag verzoekt de wethouder A. v. d. Eykel den Raad zyn meaning uit te spieken omtrent het uit te betalen daggeld aan het werkvolk by het schieten van den Vliet. De heer Hogewoning stelt voor het dagloon te bepalen op f 1.20. De wethouder Van den Eykel merkt op, dat de baggerlui reeds f 1.50 hadden ontvangen en dit n&tuuriyk moesten houden. De heer N. v. Egmond wil liever naar be kwaamheid betalen van 1 tot 1.20. Er is nogal verschil tusschen den eenen werkman en den anderenz. i. moet een flink werkman meer verdienen dan een minder goede kracht. De heer Hogewoning merkt op, dat er te veel volk aan het werk 18; hy wil een deel ontslaan en zooveel mogeiyk de huisvaders behouden. Hiertoe wordt besloten. De heer v. Iterson deelt mede, dat de schoeiing by de wed. Brussee te slecht wordt. Daar dit particulier eigendom is, zal genoemde wed. worden aangeschreven hierin te voorzien. Do heer Hogewoning weet nog mede te deeien, dat de Kerk brug aan den onderkant slecbt wordt. Daar er nu gunstige gelegenheid bestaat, zal hierin terstond worden voorzien. Niets meer aan de orde zynde, werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. Grijs geworden. De vensters van het café restaurant stonden wyd open en de frissche avondkoelte was in stryd met den tabaksrook, waarmede de atmosfeer daar binnen bezwangerd waB. De volle maan stond hoog aan dan diep blauw en hemel en zond haar zilveren stralen door bet jonge groen dar bloeiende boomeo, die, voor de vensters staande, zich langzaam heen en weer bewogen. De club, waartoe ik destyds behoorde, had haar vaste tafel, waaraan zy gewooniyk don avond doorbracht en waar natuurlyk de vraag stukken van den dag druk besproken werden. Ons gezelschap bestond uit lui van den goeden stand, dio meer aangetrokken werden door helder gaslicht, lekker eten en drinken, dan wel door een poëtischen lenteavond. Zoo ook op dezen avond; de maan maakte niet den minsten indruk op ons en allerlei zaken werden weer druk besproken; politiek, belasting, regeering, tooneel, niets bleef onaan geroerd. Door een zekere wry ving van ge dachten was de vraag te berde gebracht of het werkeiyk een feit is, dat men door een hevige gemoedsbeweging plotseling grys kan worden. Deze belangryke vraag lokte nogal debat uit. Eenige heeren waren van oordeel, dat het een anekdote was, andere dreven den spot er mee en hielden bet voor een baker sprookje. Toen het gesprek over dit onderwerp steeds warmer en heftiger werd, stond aan de naby- zfjnde tafel een beer op, van wien wy tot nu toe geen notitie genomen hadden. Hy was buitengewoon groot en van stevigen lichaams bouw. zyn wèlgevormde trekken, die zyn vast karakter schenen weer te geven, warden nog verhoogd door goedig uitziende groote blauwe oogen onder het fiere voorhoofd. Wat echter zyn verscbyning opvallend maakto, waren het sneeuwwitte hoofdhaar en de baard, terwyi hy den Indruk maakte van hoogstens vyf en dertig jaar oud te zyn. „Ik vraag u om verontschuldiging, heeren, wanneer ik u in het gesprek Btoor", zeide hy met een beleefde baigiDg. „Ik hoorde u spreken over een geval, dat me bijzonder interesseert. Ikzelf ben daar het sprekende bewys voor, dat onder zekere omstandigheden een hevige gemoedsbeweging werkeiyk invloed op den mensch kan hebben." Zyn woorden brachten ons in de hoogste spanning. Wy maakten voor den nieuwen kenniB plaats en nadat hy was gaan zitten, vroegen we hem ons zyn wedervaren te ver tellen. De vreemdeling scheen daarvoor niet te bescheiden te zyn en gaf gehoor aan ons verlangen. „Wanneer ge", aldus begon hy, „u destyds aangetrokken gevoeldet tot de Amerikaansche aangelegenheden, zal de naam van Auburn u niet vreemd in de ooren klinken. In de Vereonigde Staten beteekent die naam even veel als wat de Öpielberg voor Oostenryk was. Gy moet u echter den Auburn niet voorstellen als een groote gevangenis; neen, heeren, het is meer een groote kolonie voor misdadigers, een soort van stad voor hen, die uit de maatschappy verbannen zyn. Door stevige hooge muren omgeven, bevinden zich daarbinnen huizen met cellen voot gevangenen, kazernes, ziekenhuis en werkplaatsen. Alles ziet er onvriendeiyk en onaangenaam uit. Eon paar graspaden loopen er doorheen met hier en daar een boompje en een bloembedje, hetwelk doet denken aan de eertyds onschul dige jeugd der gebannenen. Omstandigheden, die hier van minder be lang zyn, hadden my, na volbrachte studie te Hamburg, naar Amerika gevoerd en Da een kort verbiyf to Nieuw-York kreeg ik een aanstelling als gevangenisdokter in Auburn, dat, zooals u zeker bekend is, zioh in den staat Nieuw-York bevindt. Ik had het geneeskundig opzicht over dat gedeelte der gevangenis, waar de gevaariykste lui verbiyf hielden. Mensohen kan men hen niet noemen, veeleer hyena's. Twee onder hen, die levenslang hier moesten verbiyven en die door lichaamsbouw en slimheid ver boven de anderen stonden, worden onder byzonder opzicht gesteld, omdat *y reeds een paar maal hadden willen uitbreken. Ik sloeg hun gangen met de grootste oplettendheid gade en wel omdat zy, de Hemel weet hoe zy er aan kwamen, in het bezit bleken te zyn van yzeren werktuigen. Zy gaven voor ziek te zyn, doch ik zag wel, dat het niet zoo was, en het alleen hun doel was in het hospitaal te komen, wyi hun daar de gelegen heid beter voorkwam te om ontkomen. Men had hen nu afzonderiyk opgesloten en in ketens geklonken, doch niettegenstaande doze voorzorgsmaatregelen, was op een goeden morgen één van hen en eenige dagen later ook de ander spoorloos verdwenen. Het zal zoo ongeveer een veertien dagen later geweest zyn, na de ontvluchting dier boeven, die natuurlyk de groote schrik der bewoners van Auburn waren, dat ik te paard naar Cayuga-Bridge ging. Het was middag, toen ik' aan het einddoel van myn reis was en ik het overschoone uitzicht gadesloeg, dat zich myien ver voor myn oog ontsloot Het Cayuga-meer lag in schilderachtige pracht aan myn voeten, ter- wyi tusschen den ruwen zwarten rotBoever het heldere water kalm daar heen liep, als wilde het vrede bewaren tusschen de boide oevers. Over den vloed, die een lengte heeft van ongeveer veertig Engelsche myien, en hier een breedte van één Engelsche myi, loopt een kolossale brug, een wonderwerk van Amerikaan8chen bouwstyi, de Buffalo- en At tika-spoorweg, die in Cayuga-Bndge een station heeft. Myn zaken, die ik in het dorp te doen had, waren vry spoedig verricht en tegen den avond nam ik de terugreis naar Auburn aan. Kent u het genot van een reis op een zomer avond Cayuga-Bridge is door een groot dicht boBch omgeven en daardoor liep myn weg. Welge moed werd ik gestemd, toen ik door de ryen hooge beuken ging, en my overgevende aan myn gedachten, het ik myn paard langzaam loopen. Ik was één en al bewondering toen ik die prachtige kleurschakeering zag, het gevolg van het ondergaan der gouden zon. Plotseling werd ik uit myn poétische stem ming opgeschrikt door een goraas, dat van beide kanten van den weg scheen te komen. Ik greep naar myn revolver en keerde my om; op hetzelfde oogenblik ontving ik een hevjgen slag op myn hoofd, die my het be- wustzyn benam. Ik tuimelde van myn paard op den grond en nog eenmaal oponde ik myn oogen, terwyi ik in een der aanvallers oen der ontvluchte bandieten herkende. Het moet zeer laat geweest zyn, want toen lk weer tot bewuststyja kwam en de oogen opende, zag ik aan den donkeiblauwen hemel de maan staan. Een drukkend gevoel op myn achterhoofd was oorzaak, dat ik myn hand wilde opbeuren, en toen eerst s»-merkte ik, dat men my aan handen en voeh." gebonden had. Ik verzamelde al myn g ihten bd herinnerde my toen de aanvalleiv, m vreese- lyk iets kwam in my op, enhad een gevoel alsof myn hart stilstond. Ik voelde, dat ik over twee /enwydig loopende rails lag, en toen ik aandachtig luiBtardé, hoorde ik onder my het water stroomen. Een oogenblik slechts en ik be greep alles; ik lag op de spoorbrug, gebon den, onmachtig om my te bewegen en in het zekere vooruitzicht door een trein verpletterd te worden. Byna verloor ik weer myn bewustzyn, doch moed scheppende, begon ik te schreeuwen; ik wrong my, om myn handen los te doen springen, doch helaas, vergeefsche moeite, od ten slotte begon ik te huilen als een klein kind. Ik wilde myn lichaam een andere be weging geven, doch ik bezon my bytydsjóén onvoorzichtige beweging zou me in den vloed kunnen doen vallen, en daar ik gebonden was, onmiddellijk doen zinken. Een huivering liep me door de leden; toen lag ik weer doodstil, doch niet voor lang. Het maanlicht boven my, het stroomen van het water daar in de donkere diepte, de op komende wind, dan weer die akelige, doodsche stilte, züWon door de vlucht van een vogel verbroken, o, myn heeren, dat alles was verschrikkelijk, en deed me ln den grootsten angst verhoeren. En dan die rails 1 Die rails! Ik voelde de balken, waarop ik lag, trillen; 1b geloofde een trein te hooren naderen; ik meende het sissen en snuiven te hooren van een locomo tief; myn haren voelde lk te berge ryzen. Myn hart stond een oogenblik stil om even later weer sneller te kloppen. Er zyn van die zaken, heeren, die my geheel oabegrypeiyk voorkomen, en één daar van is, dat ik zoo'n nacht heb kunnen door staan. Slechts één gedachte stond by my vast ik moest probeeren een andere positie aan te nemen_en wel om tueschen de rails te komen. Al myn kracht spande ik ln, iedere zenuw werd tot berstens toe bewogen; ik draaide en kromde my, myn hoofd dreigde te barsten en na eenige inspanning, die my een eeuw toescheen, gelakte het my tusschen de rails te komen. Gelukkig! Was ik gered? Ik had geen tyd daarover te denken of my te ver- biyden. Het eenige, wat ik deed, was luisteren. Geheel in de verte vernam ik gedruisch, daarna kwam het al nader en nader. De geheimzinnige stilte van den nacht werd van minuut tot minuut erger, toen weer het stampen en stooten van een machine, die met groote snelheid, ln Amerika gewoonte, naderde. Nog een duizend voet.nog vyf honderd Geen lid bewoog zich aan myn lichaam; lk lag daar als een ïyk. Ik trachtte te schreeuwen, doch het was my onmogeiyk myn Btem te gebruiken. Een oogenblik meende ik een echel licht te zien, ik voelde een heeten gloed over my heen gaan; toen werd het donker, en in myn ooren klonk het alsof ik den donder hoorde rollen. Het yzeren monster vloog alB een bezetene over my heen de haak van den laatsten wagen greep me en sleurde me een eind voort, terwyi ik aan de borst gewond werd. AlleB dwarrelde voor my, ik dacht krank zinnig te worden. Toen ik weer tot my zei ven kwam, bevond ik my in myn eigen bed, omringd door vrienden en kennissen. Om kort te gaan: ik was den volgenden morgen na dien vreesetyken nacht door een der brug wachters gevonden; men herkende my en bracht me naar Auburn. Een aanhoudende koorts hield me veertien dagen te bed, steeds worstelend met den dood, doch aan myn stevig lichaam heb ik myn leven te danken. Toen ik na myn ziekte weer voor het eerst in don spiegel keek, zag ik de gevolgen van den angst: myn haar en baard waren wit." De dokter zweeg. Zyn bleek gelaat, de ont zettende blik, het zweet, dat in groote drup pels hem op bet voorhoofd stond, waren het bewys, boe levendig hem nog alles voor den geest stond en hoezeer zyn verhaal hem weer aangegrepen had. Toen wy hem en onze stamtafel verlieten, verdween langzamerhand de spanning, waarin wy verkeerd hadden, doch op onzen weg be spraken we het geval nog van den dokter, en de avonturen, die men in de Nieuwe Wereld zoo al beleven kan. BargerUlke Stand. KOUDEKERK Bevallen: G, Kraan geb. Van der Zon Z. - W. C. Burggraaf g6b. Meel Z. C. Van Katwfik geb. Van der Veer D. N. Braat geb. Dorrepaal D. Overleden: B. Van der Kleyn, wed. G. Klaren. 64 j. J. Rijnabnrger, echtg. van J. De Wit, 23 j. NIEUWKOOP. Bevallen: D. Verdnyn geb- Pijper D. G. Zwart geb. Otto Z. Overleden: G. Pieteree, D. 2 d. OUDSHOORN. Bevallen: W. Idenburg geb Vonk D G. Verheul geb. Griffioen Z. J. M. De Jong geb. Van May en Z. Overleden: J Van der Bjjl, geh. met M. Kroon, 76 j. M. Hoogendyk, D. 8 w. "W. Vis, geh. met D. Van der Toorn, 76 i. F. M Sohnbkrafft, echtg. v. W. Cambier v. Nooten, 66 j. SASSENBEIM. Geboren: Johanna Wilhel- mina D. van C. Noordermeer on O. Van Dyk. Gehuwd: C. Van der Vlugt, wedr. vaD C. J. Van Schooien. 89 j., en E. Bentvelzen, wed. van M- Van den Nouwelandf 48 i. H. J. Kruyff, wedr. v. D, Kleyweg, 48 j. en N. KunemaD, jd 44 j. TER-AAR. Bevallen: J. Snijders geb. Van der Leden 2 D. M. A. Akerboom geb. Zoider- vaart Z- J. Meyer geb. Franken D. Overleden: C. Murloo 18 mnd. C. De Groot, wed. v. S. Meyer, 71 j. VALKENBURG. Geb or on: Leendert, Z. van J. Noppen en G. Natzijl. Adriana, D. van W. Slootweg en N. Koster. WARMOND. Geboren: Adrianus, Z. van M. Versluye en C. Van der Geer. Overleden: J. Van den Berg 58 j. C. Van den Aardweg 86 j., weduwe van G. Van Rijswijk. ZEVENHOVEN. Bevallen: J. Van Peet geb. De Gans-Z. P. C. Houbolt geb. Veldhnyzen v. Zanten D. C. M. Van der Hulst geb. Ooatrom levenl. a&ngeg. Z. Overleden: Myntje Verlaan, echtg. v. D. Van Lint, 62 j. Gemengd Nleawa. De berging van -het aan den Hoek •.au Holland gestrande Spaansche stoomschip „Bat" met de lading is opgedragen aan den sleepdienst „Hoek vac Holland." U i t '6-G ravenzande meldt men, dat het aldaar aangespoelde iyk door-kapitein Van de Poli herkend is als dat van C. J. Van Konynenburg, donkeyman ©p de „Hohand". Op het landgoed Stoutenberg te Amersfoort, waarvan de bewoners in het buitenland vertoeven, is inbraak gepleegd. Opmerkeiyk is het, dat de dief, dio voor werpen van groote waarde maar veer hot grypon had, zich tevredenstelde met eon tweetal heeronkostumeo. Door de wtyze van inbraak en den aard van hot gestoleae, ver moedt men, dat de dief in het Nut aldaar ook aan dit geval niet vreemd ia. Men meldt ait Hengolee dat aldaar het rywielmagazyn van den heer H. Burgers, te Deventer, (filiaalhouder B. J. Hueekee) en het daarnaast gevestigd sigarenmagazyn van G. J. v. Wezel voor een goed deel zyn uit gebrand. Assurantie dekt de schade. Ten gevolge van denhevigen noordwesterstorm, die sedert eea dag of tien gewoed heelt op de kust van Bretanje, hepen de bewoners van het eiland Moièae, tegenover Brest, gevaar van te verhongeren. Dinsdag avond kreeg de onderprefect van Biest tele- graphisch bericht van den maire van Molène, dat sedert versheiden dages geen voorraad aan land gebracht was kunnen werden. Op - het geheele eiland is geen bakkery, alles moet van het vasteland aangevoerd worden. Ge lukkig heeft een stoomboot, daartoe uitge zonden, Woensdag 1600 K.G. brood, beschuit, gerookt spek, enz. op Molène aas wal gebracht, en toen konden die levensmiddelen verdeeld worden onder de bevolking, di© van aard appelen moest leven. De Nederlandsche schoener „Regnera", kapt. Heyen, van Graaien naar Bremen, die met zware schade te Grimsby werd binnengesleept, had een zeer stormachtige reis. Het schip vertrok den 36eten Jan. van Granton en werd den volgenden dag door zwaar stormweder uit het Noorden beloopon, waardoor de verschansing zwaar beschadigd werd. Te 4 uren des namiddags werd de ge zagvoerder door een hooge zee overboord ge slagen en sloegen de watervaten los, waardoor de kok en een matroos werden verwond. De,.. 28sten Jan. kwam de stoomtrawler „Ethel" in het gezicht, die het schip te Grimsby binnensleepte. De bultenlandsche bladen hebben nu uitvoerige mededeelingen omtrent de schade, door den orkaanochtigen wind alom aangericht. Te Parys moesten tal van schoor» teen en en daken het ontgelden. Een man werd door een vallenden schoorsteen licht gewond. In de omstreken was de schade veel grooter. Te Argenteuil zyn eenige boomgaarden voor het grootste deel verwoest; te Asnióres abortte een in aanbouw zynd hals in, elders werden een drietal monschen door vallende stukken van achoorsteenen, planken enz. gewend. De zee was langs de geheele kust zeer wild, eenige schepen ontkwamen ternauwernood aan een volledige ramp, een paar hepen op het strand, een yisscherephik verging en vier opvarenden kwamen om. Tegen Maandag avond bedaarde de storm; eea flinke hagel bui luidde hem uit en werd gevolgd door zwaren sneeuwval. In het Noorden was de telegraphische en telephonischo gemeenschap geheel verstoord; meer dan vyftig groote lynen waren gebroken. Te Preston in Engeland werden Zondag tydens de godsdienstoefening eenige leien pannen van het kerkdak losgeslagen, enkele vielen door een vallicht en kwamen met de glasscherven in den preekstesl te recht. De dienst moest gestaakt worden, hoewel ge lukkig niemand gewond waa. In de kerk te Blackburn werd een groot raam ingedrukt. Dank zy de tegenwoordig heid van geest van den geestelyke werd een paniek voorkomen. Met behulp van eenige gemeenteleden werd de opening met planken gebarricadeerd, waarop de dienst werd voortgezet. Ook in Engeland werd de storm gevolgd door zwaren sneeuwval. Aan de kusten waa het weder zeer zwaar. Ook daar hadden rampen plaats. Hoewel van de meeBte Belgische plaatsen stormberlchten komeD, schynt het noodweer den havenwerken van Brugge wel het meeste schade te hebben borokkeod. Een deel van bet havenhoofd is in zee geslingerd. De schade wordt op een zeer hoog bedrag geschat Op de Spaansche kust zonk een visscherB- echult; 21 man kwamen in de golven om voor de oogen van een talryke monigte, die-, niets kon doen om hen te helpen. In den Harz was Zondag door een zwaren sneeuwstorm het verkeer geheel gestremd. De sneeuw lag er drie meter heog. Te Beriyn waren meer dan 100 telephoonverbindingen door den storm gestoord. De hertog van Portland, sir H. Ewart en een aantal ambteearen van het departement van oorlog hebban Woensdag morgen om zes uren te Londen een proefrit een repetitie noemt de „Star" het - ge houden voor de begrafenis van Zaterdag a. s. De acht roomkleurige hengsten, die dan het affuit zullen trekken, waren veor een wagen van ongeveer dezelfde zwaarte geapaanen. Elf brikkeu met vier paarden elk v grien. Alles slaagde uitmuntend. Zaterdag ooatend vroeg heeft er nog een proefneming plaats. Er beerscht, vooral te Londen, groots ver legenheid ln verband met 's Konings bevel tot sluiting van alle zaken op 2 Februari, den algemeenen rouwdag. De Zaterdcgsche betaling der werklieden zal nu op Try dag moeten geschieden, doch sommige bazen en firma's willen voor den Zaterdag niet betalen. Anderen wyzen op de onmogeiykbeid voor heel Londen om Vry dag levensmiddelen voor Zaterdag en Zondag op te doenverschillende slagers willen dan ook Zaterdagmiddag weer open makeD. Ook de restaurants en eethuizen weten niet wat ze doen moeten met het oog op de menschenma88a's, die naar Londen zul len stroomen. De Bpoorwegmaatschappyen hebben besloten een afzonderiyke dienst regeling op te stellen. De drankhandelaren zullen WMrsoh|)aiyk tui 10 tot 2 of 8 uron slalton.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 6