02 P W M P JPolitie, Violen, Stekken, Kisten De Parysche „Herald" vernoemt uit wel- Ingelichte kringen te Weenen, dat het Drie- verbond de gunstige gelegenheid van de En- gelsche troonverwisseling zou willen aangry- ipen om pogingen te doen, den oorlog in Zuid- Alrika te doen beëindigen. Duitsche diploma ten, zoo doolt de berichtgever mede, moeten met het oog op den ataat van zaken in China en Kusland's optreden, Engeland den raad gegeven hebben, de handen in Zuid-Afrika vry te maken. Het huwelijk van Koningin Wilhelmina zou als aanleiding gebruikt worden, de poging tot interventie te doen. Wy zouden ons, zegt het Hbl.M, ook ditmaal niet durven vleien met eenig gunstig resul taat al ia elke poging hoogeiyk te loven 1 De Temps" ontvangt van zyn Londenschen correspondent een brief met eenige beschou wingen van Engelschen, die door den corres pondent geïnterviewd weiden over de vooruit zichten van den ZuiJafrikaanschen oorlog. De achryver trekt deze conclusie: „In alle klassen der maatschappij i0 het merkbaar, dat er neerslachtigheid heeracht, maar ook een .volhouden, gegrond t?p een zeer edol gemoed, deze neerslachtigheid niet te toonen, en dit 'volhouden ia zooveel te grooter, naarmate j men dieper doordringt in de talrijk8te kringen der kleine bnrgery. Daarom ia de Engelache i pers zoo langzaam in het heslist uitspreken 1 van de taal van het gezond verstand. Te dien 1 opzichte zijn evenwel het zwegen der jiugo- pers, de zonderlinge vermeerdering van de oplage der ^Westminster Gazette", die een veldtocht voerde tegen den oorlog eer die verklaard was en vóór een compromis, sedert die is uitgebroken, en haar beweriüg, dat de eer der Eügelache wapenen op het «pel staat, teekenen, welke men gelukkig is op te merken. Maar met wie te handelen? Men bemerkt nu den grooron missla?, dien het tegenwoordige Kabinet heeft begaan door de annexatie van Transvaal en Oranje-Vrijstaat te proclameeren. Maar het is ook daarom, dat de dubbelzinnigheid van de phrase, waarmede Koning Edward VII geproclameerd is tot .opperste heer van en over Transvaal", de hoop heeft wakker gemaakt der Engelsche vredevrienden.' Uit Kaapstad wordt van gisteren geseind dat de Kaapsche overheid aan de rechtbank machtiging hoeft geviaagd om de verdachte Alrikaander8 uit Beaufort West, die zy eon maand geleden eigenmachtig liet arresteeren en in de gevangenis werpen, maar door de rechtbank weer in vryheid werden gesteld onder borgstelling, naar King Williamstown, in de buurt van East London, te mogen ver bannen, doch dat de rechtbank die inachtigmg geweigerd heeft, op grond dat bedoelde Afri- kaanders zich volkomen naar do hun gestelde voorwaarden hebben gedragen, Begrypeiyker wyze maakt men nu zooveel mogelyk voort met het opzenden van hot beschermingskorpa der Randmynen naar do plaats hunner bestemming. Zeshonderd man zyn Woensdag uit Kaapstad vertrokken naar Siellenbosch, om daar te gaan schijfschieten, daarna worden zy op den trein gezet. Om de mjjnen zoo goed mogelyk te be schermen zal de Rand afgebakend worden in elf sectiën. D% uiterste oosteiyke en westeiyke sectiën, mot inbegrip der mynen van Rand- fontein en Modderfontein, worden het eerst versterkt, wat er aaa bewakiugstroepen over is, zal daarna verdeeld worden over de mid delste sectiën. Maandag zyn door troepen in een gepant- serden trein, uit Smaldeel vertrokken, schoten gewisseld met een commando Boereu, 200 man sterk. Dien geheelen dag werd te Smal deel geschutvuur gehoord in de Tabaksbergon; den volgenden morgen was het geschutvuur opgehouden. Huwelijk der Koningin. Huldeblijk van vrouwen en meisjes van 's-üravenhage en Schevemngen, Men schryft ons heden uit Den Haag: Zooals bekend ia, kwam op initiatief van Mevrouw Baronesse Yan Harinxma thoe Siooten alhier, een Damescomité tot stand, dat aan alle vrouwon en meisjes van 's-Gra- venhage en Schevemngen gelegenheid gaf een blyk van hulde en verknochtheid aan te bieden aan Hare Majesteit de Koningin, by Haar aanstaand huwelyk. Dit Comité, bestaande uit de volgende dames Van Harinxma thoe Siooten Collot d'Kscury, Presidente, Mevr. Pierson Waller, 1 Vice-Picsidente, Mevr. Gieichman Cort van der Linden, Penningmeester essei Jonkvr. Schorer, Secretaresse, Baronesse Douraire De Constant Rebeeque Hora Siccama, Mevr. Patyn Veeren, Gravin Van Randwyck Yan Hogen- oorp, Meyr. Yan Berckel Van Tomputte, 'Mej. Beydals, Mevr. Borret—Kraemer, Mevr. Couvóe Boer, Mevr. Drayton Lee Maas, Mevr. Enthoven Hymans, Mevr. Dr. G. J. Yan der Ener, Mej. Wei D. Gauw, Mevr. Yan Helden Westpalm van Hoorn van Burgh, Mej. V S. C. Ten Hoet, Mevr. Hoogenraad Yarkevisser, Mevr. De Jongs Philipse, mevr. Kolkman-Fakeldey, Mev. Lucardie-Daura, Mej. Orleans Whitlau, Mevr. De Pmto De Jongh, Mej. E. O. H. Yan Reyn Snoeck, Mevr. Roêli Van Wickevoort Crommelin, Mevr. Dr. G. H. Roe8aingh, Mevr. Viotta—Wilson, Movr. De Vries De Yoa en Mevr. Yan WyckVan den Broek, benoemde tot Hooldcomlté de zeven eerstgenoemde dames, die zich met de uitvoe ring van de gemaakts plannen belastten. De bydragen vloeiden, dank zy de krachtige pogingen van de gezameniyke dames, zoo overvloedig, dat by de bespreking van den 'aard van het aan te bieden huldebiyk, ge- dacht kon worden aan één of meer voorwer pen van beteekenis. Unaniem was het Hoofd- comité van meening, dat, na besloten te heb ben den Nederlandschen beeldhouwer, den heer Pier Pander, op te dragen de beeltenis van Hare Majesteit de Koningin-Moeder te vervaar digen, met a kracht er naar gestreefd moest worden kunstvoorwerpen te vinden, die in ons land vervaardigd zyn en wel, indi9n moge lyk, stammend uit den blo ei tyd van onze oude kunstny verheid. Ha langdurig zoeken was het Hoofdcomité, ter zyde gestaan door oen kunstverzamelaar to dozer sted% too ge lukkig kunstvoorwerpen te vindon, die met recht een plaats mogon innemen in een vor- steljjk paleis'. In de eerste plaats zy genoemd de van palissander- en ebbenhout vervaardigde oud- hollandsche kussenkast, dateerend uit de tweede helft der zeventiende eeuw. Prachtig van lyn en forach van bouw, maakt dit meubel, met zyn uit ebbenhout gestoken fries en fronton met de wapens der oor- spronkeiyke eigenaars, een verrassenden in druk, terwyi het even kwistig aangebracht als minitieus uitgevoerd beeldhouwwerk, be nevens de massieve en toch niet zware kolommen, die de wichtige kap dragen, rykdom en soliditeit uitdrukken, zoo geheel in overeenstemming met don tyd waarin dit prachtexemplaar vervaardigd werd. Ook bewonderden wy de Louis-XHI-tafel van iets ouderen datum dan de oud-Holland- sche kast. De bladen van massief palissander hout, het kruis met golfiysten versierd en het geheel gedragen door 6ieriyke peervormige pooten, is doze tafel in zeldzamo harmonie met de oud-Hollandsche kast, en vergelykt men het beeldhouwwerk onderling, dan springt de merkwaardige karakterovereenkomst van «en grimmigen leeuwenkop en het lachende kinderkopje alsook van die vlugge bloemen en vruchtenrankon zelfs den weinig nauw lettend toeziende in het oog. Eindeiyk, doch „last not least" vermolden wy een subliem blauw Delftsch stel, gemerkt I H (Jan Harlees zt 1760) Yan het schoonste blauw, wy zouden zeg gen nog intenser dan het Chineesche konings blauw, getint op een zacht melkwit, zooals alleen de vroegere Delftsche plateelbakkeryen in staat waren te vervaardigen, kan dit stel veilig als een specimen van het schoonste beschouwd worden van wat op het gebied van Delitsch aardewerk geproduceerd ia. Wy mogen niet nalaten te constateeren, dat alle deze ganseh byzondere kunstvoorwerpen, door intermediair van een stadgenoot geleverd worden, en wel door den heer Léon van Gelder, eenig lid der fiima E. L. Yan Gelder en Zoon, Hofentiquairea alhier. Het is voor waar slechts eenigen gegeven in staat te zyn in korten tyd een drietal zulke vorstelyke voorwerpen by elkaar te vinden. Nog oen ander stadgenoot wydde zyne beste krachten aan het vormen van dit uniek geheel. Belangeloos en als bewya van zyne hulde en verknochtheid aan het vorstenhuis, vervaardigde do heer Jan de Quaclc, architect alhier, een oirkonde van den volgenden inhoud Aan Hare Majestoit Koningin Wilhelmina worden ter gelegenheid van Hoogstderzelver huwelyk met Zijne Hoogheid Hertog Hendrik van Mecklenburg, door een groot aantal 's-Gra- veiihaag6che eu Scheveniugsche vrouwen en meisjes, wier namen in een al bum vermeld staan, als een teoken van Louw en vreugd, eerbiedig aangeboden do beeltenis van Hare Majesteit de Koningin Moeder, in marmer gebeiteld door Pier Pander, benevens uit den glans tyd der Oud-Noderlandsche kunstnijverheid, een tafel en schryn, met een stel van blauw Delftsch aardewerk, door Jan Harlees vervaardigd. Februari 190 1. Deze oirkonde in yken Louis-XIII-styi ont worpen, is op oud, zwaar perkament met do pen geteekend, en stelt voor: eerepoort met dorische kolommen, een gebroken frontispice dragend, in welks midden een groote cartouche, het rykswapen omlystend. Twee krygshaftige figuren (Mars en Bellona) stoffeeren het soubasement en brengen een ryke afwisseling in de Btrenge lynen der kolommen. Twee andere cartouches, dragende de wapenschilden van Nassau en Mecklenburg, omeereu de schacht der zuilen Nassau heraldisch rechts Mecklenburg links. Bovgn deze wapenschildeu shngert zich een devieslmt, waarop „Je maintiendiai" en „per Aspera ad adsLa". Een vierde cartouche, waarop het Haagsche wapen, heeft den vorm van een schelp, om Schevemngen symbolisch aan te duiden, en rust op en versiert het benedengodeelte van het soubasement. Een breede draperie, opgehouden door kindej figuurtjes op de hoeken van het fron tispice zittend, omgeeft de geheele compositie in styi overeenkomend met die van de oud- Holiaud8che kast, waarvan menig détail in de pontoekening teruggevonden wordt. De uitvoering dezer goedgedachte compo sitie is wonderlyk fyn en het geheel uit nemend van verhouding en afmeting. Dit kunststuk op het gebied van caligra- flschen arbeid is geborgen in een koker van zacht kalfsleder, geïncrustreerd met goud, op den bovenkant prykend met den Koninklyken kroon. De binnenkant van den koker is, evenals het kalfslederen étui, waarin de sleutel van de Oud-HoJlandsche kast zich bevindt, ge voerd met Nas-au-blauw satyn. Een geheim laadje, in eea der kussens aan den binuen- kant der linkerdeur aangebracht, is bestemd de oirconde te bergen. Jammer, dat de ge legenheid ontbroken heeft al deze zeldzame kunstvoorwerpen publiek ter bezichtiging te stellen, doch is het zeker den velen, die con tribueerden aangenaam te vernemen dat de photographiën van tafel, schyn en stel in het magazyn van de firma G. Kehlenbrink en Co. Noordeiade 124 en in dat van de firma E. L. Yan Gelder en Zoon, Hofspui 10 te bezich tigen zyn. Aan H. M. de Koningin is heden door den Minister van Buitenlandsche Zaken, by gelegen heid van Haar huwelyk namens de Nederland- sche kolonie te Penang aangeboden een groot tegelstuk in lyst, voorstellende een gezicht op bet eiland Penang. Dit huldebiyk is in de fabriek Rozenburg vervaardigd. Onder de vele huldebiyken en verrassingen, die dageiyks ten Koninkiyken Paleize worden ontvangen, behoorde Donderdagmiddag dat, hetwelk een paar lieve meisjes, dochtertjes van een inwoner der Hofstad, in het wit gekleed, per8ooniyk kwamen brengen: het was oen mandje, dat tvoo blanke duifjes bevatte, de halsjes versierd met ryden oranjelint^® en ieder een oranjoappeltjo in den bek. Dr. Loyda heeft zyn voornemen te kennen gegeven, de Zuidafrlkaaaschd fiepubliak te vertegenwoordigen by het aanstaande huwe lyk van Koningin Wilhelmina. De Scheveningsche wagens, die deelnemen aan het défilé van het Comité van Volkshulde, beloven een goed figuur in den stoet te zul len maken. Men krygt byv. te zien een vol ledig uitgeruste bom in uitoefening der haring vangst, en een bemande reddingsboot van het zeebad Scheveningen. Feestelijkheden te Amsterdam, B. en Ws. van Amsterdam vragen asn den Gemeentoraad een krediet van f 65,000, ter be6tryding der kosten, te maken by gelegen heid van het huwelyk van H. M. de Koningin en van het bozoek van Hare Majesteit en Hoogstderzelver Gemaal aan Amsterdam in Maart a. a. Uit <lo „8t.aat«oourant". Kon. besluiten. Benoemd tot opzichter der telegrapbie tweede klasse G. A. Degeos, G. A. Roraijn, J. Haartsen en E. W. Betb, adspirant- opzichters. Op verzoek eervol ontslagen de com mies der telegrapbie 1ste kl. J. G. Maller. De lait.-kol. op nonaotiviteit P. J. Le Jolle van het wapen der infanterie, op zijn aanvrage, op pensioen gesteld en bet bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1800 'sjaare. De minister van justitie verleent a. 8. Woens dag geen audiëntie. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur1 Eenige dagen geleden las ik in Uw geacht Dagblad een bericht uit Katwyk, waarin Uw correspondent, onder meer zegt, dat by den heer J. P., aldaar, in beslag ls genomen een flesch „alcohol-vrye" punch, (ik citeer) en dat hot te hopen is „dat aan deze ontduikingen der drankwet paafc en perk worde gesteld." Daar ik de leverancier ben van deze punch, is er my natuuriyk veel aan gelegen, dat die zaak tot klaarheid worde gebracht en heb ik de punch chomisch laten onderzoeken. Indien uw correspondent zich de moeite wil getroosten op myn kantoor te komen om de analyse te lezen, dan zal hy daaruit zien dat de punch slechts zooveel alcohol bevat als strikt nocdig is om do daarin aan- wezigo essence op te lossen, eene hoeveelheid zóó" gering, dat de hoer J. P. en anderen met hem do punch gerust als „alcohol-vry" kun nen verkoopen en dat iedereen, ook een kind, dit smakeiyk vocht zonder schade kan drinken. Zou uw correspondent niet beter doen, als er weer zoo iets voorkomt, eerst do zaken te onderzoeken eer hy verdachtmakingen neor- Bcliryft, die voor de betrokken personen on aangenaam en schadelyk zyn? U beleefd dankend voor de plaatsruimte, Mynheer de Redacteur, Lelden, Hoogachtend, 2 Fobr. 1901. J. P. Riedel. 31 ue* ;c r,borlcii teu. Leldou, 2 Februari. Granen werden heden meerendeels tot onveranderde prijzen verkocht, de handel ging niet vlug. Witte Tarwe in de beate soorten gevraagd. Van de overige artikelen werd eeu en ander verhandeld, so ui s tol iets iageie pryzeu. Witte Tarwe ƒ6.76 a f7AO, Roodo 6.26 a ƒ0.76, Walla-Walla a per SO Kü. Kogge 4.76 a 6.20 per 74 KG. Zoiuorgerst 4.20 a 4.40, Winter- 4.25 a 4.60. Chevalier- ƒ6.a ƒ6.00 per HL. Haver 3.20 a 3.60 per 60 KG. Groene Erwten 6-.76 a ƒ8.per HL. Paardenboonen ƒ6.a 0.26 per HL. Duivenboouen ƒ6.80 a ƒ7.per HL. Koolzaad a per HL K&nanezaad ƒ0.60 a ƒ8.per liL. Hennepzaad 6.60 a ƒ7.per HL. Boter. Aanvoer 3980 Icilogr., 1st© qual. per V« vat 68.— a 62.2de qual. per vat ƒ62.— a ƒ66.1ste quaL per kilogr. ƒ1.45 a 1.66, 2de quaL per kilogr. 1.30 a 1.40. Lange zwarte turf, geeu aanvoer, 4.60 a 6. per duizend. iltrccni, 2 Febr. Op de weekmarkt waren heden 200 stuks vee aangevoerd. De pryzen waren voor slieren 00 a 130, voor vaarzen 60 a 130, voor piuken 60 a 90, voor melkkoeien 100 a 210, voor kali koeien ƒ130 a 230, voor vaarakoeien 80 a 180, voor vette koeien 140 a 260, voor magere kalveron a voor nuchtere kal veren a voor magere varkens 20 a 40, voor biggen 4.— a 13.—. Leeuwarden, 1 Febr. Botor. Aangevoerd 7/4, 11/8 en 616 v. Eerste soort Kaas. Aange voerd 22.336 KG.; Nagel 21.— a 33.—. Vee. De aanvoer bestond heden uit: 649 Run deren, 468 Schapen, 631 Varkons, Bokken en Geiten, Paarden, totaal stuks, waarvan de noteering is als volgt: Stieren, enter- 70 tot ƒ116, Twenter-^46 tot 230, 0s3en ƒ180 tot ƒ200, vette Koeien 176 tot 210, melke en kalve Koeien 160 tot 195, Pinken 65 tot 76, vette Kalveren 20 tot 60, Graskalveren tot nuchtere dito 9 tot ƒ10, vette Schapen ƒ21 tot 23, weide id. 18 tot 21, Lammeren f tot vette Varkens 65 tot 76, magere ailo 36 tot 46, vette Biggen 26 tot 35, kleine dito 4 tot 6, Paarden tot Vette Koeien lste qual. 27 tot 29 c., 2de qual. 26 tot 27 o., 3de qual. 17 tot 20 c., etioren 26 tot 28 o., vette kalveren 28 tot 45 c., vette Schapen 23 tot 25 c., vette Varkens 20 tot 22 c., Varkens Londensche markt 19 tot zO o. per KG. in Rundvee was weinig omzet; in Kalveren gunstiger; in Wolvee stug en in Varkens waa de handel zeer gewild. Deventer, 1 Febr. Boter per Vs rat f 26.a ƒ26.50, afw. ƒ23.60 a ƒ24.60, per vat 11.— a 13.50, per KG. 1.05 a 1.20. Eieren f 4.a 6.60 de 100 etuks. Alkmaar, 1 Febr. Kaas. Aangevoerd 219 par tijen, wegeode 97,950 KG. hleine en Commissie f 30.— -Middelbare ƒ29.—. Handel vlug. Utrecht, 1 Febr. Kaas niet aangevoerd. Zwolle, 1 Febr. Boter. Aaugevoerd 167/8 en 96'16 v. en 2670 Btukken, wegende samen 6385 KG. Prys per 74 vat 26.a 28.—, per KG. 1.26 a 1.46. Schiedam, 1 Febr. Noteering vaa de Beurs- eommissie. Moutwyn 1O.26 per HL. Zonder lust en zonder belasting. Spoeling 1.40. Noteering van de Makolaare. Moutwijn 11. Jenever 16.idem Amaierd. proef 10.60. Noteering van den Dietillatearsbond. Moatwjja 11.Jenever 16.—, Amsk Proef 16.60. Eedenmorgen is opgehaald, uit don Ouden Singel, het ïyk van een onbekend man, naar gissing 40 a 45 jaar oud, middelmatig van gestalte, rosachtig haar en bakkebaarden, gekleed met gryswollen jaquet-kostuum, rood gestreept flanellen hemd, gryze Jaeger-borstrok en onderbroek, blauwe sokken en rygschoenen. Allo dezo goederen ongemerkt Op het ïyk werden bevonden oen lorgnet, eon zakmes 00 oen pU> Zy, die vermeenen, omtrent dozen drenke ling inlichtingen te kunnen verstrekken, wor den beleefd verzocht zich daartoe aan het Commissariaat van Politie te Leiden aan te melden. T c 1 o g r a iu iu c n. PRETORIA, 81 Jan. RO.) De vroegere president Pretorius keerde alhier terug, na een bezoek te hebben gebracht aan generaal Botha. Zyn zending om vrede te bewerken is volkomen mislukt. Generaal Botha ver klaarde, dat zyn pogon volkomen overbodig was, en hy verbood hem, op dat onderwerp en voor dit doel terug to komen. LONDEN, 2 Februari. (R. O.) De vorst van Waldeck-Pyrmont vertrekt Maandag a. 0. uit Engeland naar Den Haag. LONDEN, 2 Februari. (R. O.) (10 u. 60 min. 'e morgens.] Het weder schynt zich, alhoewel de lucht bedekt is, goed te houden; het is zeer koud, maar er is weinig wind. Onmogeiyk is hot ook maar by benadering te schatten het getal personen, dat zich op den weg bevindt, waar de stoet voorbytrekt en vooral in den omtrek van Hydepark. Maar zeker is het, dat het eenige miilioenen bedraagt. Geheel Londen en tal van personen uit de provincie bevinden zich daar. De weg is ongeveer 2'/i myi lang; de stoet vertrekt te 8 u. 53 m. van Gasport. LONDEN, 2 Febi. (R. O.) De eerste treinen, die hier hedenmorgen aankwamen, waren overvol. Iedereen begeeft zich in de richting van het Hydepark. Den geheelen nacht kwa men uit de garnizoenen der verschillende provinciesteden troepen aan, die thans bezig zyn zich op hun plaatsen op te stellen. In den ochtend was de lacht betrokken. Het weer is somber. Er dreigt rogen of sneeuw. LONDEN, 2 Febr. (R. O.) Een twaalftal vertegenwoordigers van vreemde mogendhoden, zich hier bevindende .yoor de begrafenis, zyn gisteren op het departement van buitenland sche zaken ontvangen, 0. a, baron Harden- broek, vertegenwoordiger van de Koningin der Nederlanden, en graaf Assembourg uit Luxemburg. LONDEN, 2 Februari. (E. O.) De Konink- ïyke trein met de geheele koninklyke familie en het stoffelyk overschot der Koningin, die te 8 u. 53 m. van Gasport was vertrokken, kwam onder aanhoudend kanongebulder te 10 u. 58 min. aan het Victoria-station aan. Do Koning en de Koningin met denKeizor en andere hoogheden begaven zich onmid- deliyk naar het daarvoor ingerichte paviljoen en begroetten daar met groote harteiykheid de Koningen van Portugal, Belgiè en Griekenland, de Kroonprinsen van Oostenryk, Rusland, Denemarken, Zweden en Italië en andere vorstolyke personen. Terwyl deze aldaar vertoefden, brachten twaalf soldaten der garde onder bevel van oen officier de lykkist op het affuit van een kanon buiten het station, waarna een groot meester van het Hof op de kist de Kroon, den schep ter en andere ordoleekenen vast hechtte. Te 11 u. 32 min. zette de stoet zich in beweging. Gemengd Mlen vra. liül'Kc tiericiariT. W oubrugge: Zondag-avond te zeven uren, afdeeling van den Ned. Protestantenbond, ds. S. Kutsch Lojenga, pred. te Leiden. In dit nommer komt een adver- tentie voor omtrent oen bal-masqué, hetwelk' de vereeniging „AU Right" zich voorstelt te geven op Zaterdagavond 18 Feor. De intro ductie is opengesteld tot Maandag 11 Febr. a. s. Naar men ons meldt, hebben verscheidenen daar reeds gebruik van gemaakt, zoodat onge- twyfeld ook dit tweede bal-masqué oen waar succes voor de Vereeniging zal zyn. Tegen O. B, die een winkelier in het Noordeinde alhier mishandelde, is door de politie proces-verbaal opgemaakt. In de Ferdinan d-B 0 1-8 t r a a t naby de Saenredamstraat te Amsterdam is gister avond een ongeveer 60-jarige vrouw door eea tramwagen overreden. De vrouw is naar het Binnengasthuis over gebracht en bleek by aankomst aldaar reeds overleden te zyn. In de sigarenfabriek van Wickes te Nieuw-York heeft een hevige ontploffing In het keteibui8 een groot gedeelte der fabiiek vernield en het leven gekost aau een aantal personen. Het juiste cijfer der dooden is nog niet bekend, doch men spreokt reeds van dorttg dooden. Er gaat haast geen dag voorbj] of de Spaansche couranten hebben berichten over het opduiken van de een of andere roover- bende. Dezer dagen is Bentia (Lugo) het huis van den ryken grondeigenaar Francisco Maseda door zos gemaskerden overvallen; Maseda en zyn knechts werden na een barnekkig verzet overmand, gekneveld en gefolterd, opdat zy de plaats zouden aanwyzen, waar geld t# vinden was. De roovera rustten niet voor zy die ontdekt hadden en maakten zich toen met een flinke som uit de voeten. De honden waren van te voren door middel van Btrychnine vergiftigd. Moord te Tilburg. - De voorloo* pige hechtenis van den schilder Mutsaers, dis verdacht wordt den dood van het dochtertje des heeren Kessels te Tilburg, op zyn geweten te hebben, is met 80 dagen verlengd. Naar de ,'s-Hert. Ct." verneemt, ia de beruchte H. R., buiper te's-Hertogenbosch, die wegens het afhandig maken van een be drag van ongeveer 600 aan een boer, die daar ter markt was geweest, was veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf, uit het krank zinnigengesticht te MedembJik ontvlucht. R. was wogens krankzinnigheid uit de gevange nis naar het krankzinnigengesticht te Medein- blik overgebracht. De rechtbank te Middelburg deed gisteren uitspraak 111 de zaak van het 16-jarige dienstmeiejo, dat zich op St.-Nicolaaeavond te Domburg heeft schuldig gemaakt aan diefstal en daarop gevolgde brandstichting. Zy werd' veroordeeld tot twee jaar, met aftrek van de preventieve hechtenis. Op den boulevard desltaliens te Pary8 is door brand vernield het Thé&tre Robert Houdin. De kostbare marionetten en machinerieën, door Houdin sedert 1846grootoa- deels zelf saamgesteld, zyn gored. Het stoomschip „General" (uitreis) ver trok 1 Febr. van Napels; de „Java", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 1 Febr. te Suez; de „Prinses Sophie" vertrok 2Febr. van Amsterdam naar Java; de „Oengaran," van Batavia naar Rotterdam passeerde 1 Febr. Kaap Carvoeiro; de „Merapi" vertrok 1 Febr. van Padang naar Rotterdam. ADVEUTE3T1EN. Heden ging in de eeuwige ruste, na een langdurig, geduldig gedragen lyden, onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Zuster, Behuwdzuster, Tante en Behuwdtante Mejuffr. de Wed. J. VAN DORP, geb. G. Slok, in den ouderdom van ruim 71 jaren. Uit aller naam: J. H. A. VAN DORP, M. VAN DORP-Slok. Leiden, 81 Januari 1901. Langebrug No. bbboven. Bezoeken Kannen nxet worden afge wacht1000 16 De Heer on Mevrouw SCHUDEL Liotabd betuigen hunnen welgemeon- don dank voor de vele bewyzen van belangstelling, by de geboorte van hunnen Zoon ondervonden. Visites worden bij voorkeur afge wacht Dinsdag 5 Februari, van 2-4 uren. 1007 8 Yoor de vele bewyzen van deel neming ondervonden by het overlyden van myne geliefde Schoonzuster E. N. M. BURGERSDIJK, betuig ik, mede uit naam m\jner Kinderen en Behuwd- kinderen, mynen hartelyken dank. Mevr. de Wed. H. BURGERSDIJK- 1002 9 Blanken. Lelden, 2 Februari 1901. Yoor de vele bewyzen van deel neming, by het overlyden van onze geliefde Moeder M. TENDELOO onder- voncm, betuigen wy ook namens de fam...ö onzen hartelyken dank. P. Th. BAATEN en Echtgenoote. Lkidkn, 2 Februari 190L 1003 7 Yoor de vele bewyzen van belang stelling, ondervonden by het over lyden van Mevr. VAN PREHN WIEöE te Oedong Djohore, zeggen de onder- geteekenden hun hartelyken dank. R. C. VAN PREHN WIESfi. A. O. A. YAN PREHN WJLËSE. 986 7 Yoor de zeer volo bolangstelling, ondervonden by het overlyden van onzen goliefden Echtgenoot, Yader, Behuwd- en Grootvader, betuigen wy onzen hartelyken dank. Wed. C. MULDER Koppisb. A. MULDER. 1022 10 J. M. MULDER Bbbxbaabt en Kleinkinderen. Ijodsji, Maredyk, 2 Februari 1901. Heden gedenken wy den dag, dat onze trouwe dienstbode HELEFA JANSEN voor 25 jaar by ons in dienst kwam. 981 5 Familie YAN DISSEL. 5 pond lieclttinc-XLie© 3.25 in prachtv. roodgel. TrommeL Niet volk. n. wensch, terug. Fr. remb. of postw. Het succes v/d. dag. Honderden i nabestellingen. Theehandel Engros j vanouds 't Anker, Delft. 738 6 By akte 31 Januari 1901 ten over staan van Mr. J. A. F. COEBERGH, Notaris te Leiden verleden, is de Vennooisclutp, opgericht by akte 24 Mei 1899 ten overstaan van den zelfden Notaris, tus3chen de Heeren JACOBUS JOHANNES VAN KOOLBERGEN en IJHUKANO li IN DUIK li A AG, beiden Fabri kant en Koopman, wonende de eerste te Zoeterwoude, de laatste te Leiden, ten onderwerp hebbende de fabricage en handel in DeLfclolFeii en Ciie- mi&clie producten, in hoofdzaak Siaguésli, onder de Firma IIA AG eu VAN KOOLBERGEN, ge vestigd te Zoeterwoude, ontbonden sedert 18 Januari 1901. De Heer J. J. VAN KOOL BERGEN liquideert de loopende zaken dor ontbonden Firma onder zyn naam en voor zyne rekening alleen. 1039 23 De Kiezers van de ge meente Oegstgeest kun nen er verzekerd van zyn, dat de Candidaat, de Heer A. v. belet, er zelfs voor is waterleiding te ver schaffen, al was het alleen om de bouw ondernemingen te bevorderen. OüOSTGEfcÖT. C. DE MOOI. 1031 8 Te Haar met 1 Mei: een Bovenhuis met riant uitzicht bev. Voorkamer, Achterkamer (Suite) Slaapkamer, Keuken en Zolder, voor zien van Duinwaterhuurprys 250. Te bevragen by CL II. v. d. BR1ET, Timmerman, Langegracht 150. 1040 7 weder nieuwe zending; alsmede de nieuwste soorten ilarino- nica's, bekende solide soorten. p. gulbemonb. Muziekmatrumontmaker. LEDEN. 1037 11 ÜJ

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 3