Füuinoieele Kroniekt Wat de bouding der Beurs gedurende de afgn* ïoopen week betreft, deze mag over het algemeen gunstig genoemd worden. Groote politieke gebeur tenissen zijn niet voorgekomen en de enkele minder gunstige geruchten, welke er liepen, hadden geen invloed op de Beurs. Geld bleef op prijs, doch niettegenstaande dit, konden Llollaudsche Staatsfondsen toch op een vaste stemming aanspraak maken. B a i t e nlan dsche Europeeache Staats fondsen waren eveneens vast. Ken besluit van gewicht ia door do Russische regeering genomen ten aanzien van de Russische Staatsrente in het buitenland gebonden. Een keizerlijke ukaze heeft namelijk bepaald, dat het billijk is, dat de buitenlandsebe houders der 4-pCts. binnenlandsche leeningen wor den vrijgesteld van de in Rusland geheven 5-pCta.- couponbetaling, en werd den minister van financiën gelast de voorwaarde vast te stellen, waarop deze vrijstelling kan genoten worden. Be minister van financiën heeft bepaald, dat de 4-pCta. binnen landsche obligation kunnen verwisseld worden tegen certificaten, welke op naam van den eigenaar gesteld zullen worden. Uit dit op-naam-stellen ecbtex volgt, dat deze certificaten niet beleenbaar en uit den aard der zaak ook niet verhandelbaar zijn. Het voordeel is dus alleen voor diegeneQ, welke deze stukken voor pure geldbelegging bezitten. .Mexicanen waren Hauw onder don indruk der handelscrisis. In Venezuela brak weder een opstand uit. De Staatsfondsen moesten het natuurlijkerwijze terstond ontgelden; het schijnt echter, dat de mogelijkheden over de asphaltexploitatie tusscben do Vereenigde Staten van Noord-A merika en Venezuela in der minne geschikt zullen worden. Ook in de afdeeling der Indastrieele en koloniale waarden heorschte meerdere be drijvigheid. Van de Petrolenm-waarden was de meeste aan dacht op de aandeelen Ko n ink 1 g k e gevestigd; het schijnt, dat de aandeelen langzamerhand over gaan in banden van zoodanigen, welke die aandeelen koopen, niet zoozeer als speculatief papier, dan wel als waardepapier met een veelbelovende toekomst voor zich. In hoeverre deze beschouwing juist ie, kannen wy moeilijk uitmaken, het komt ons echter voor, dat de toekomst voor deze Maatschappij hoog genoeg en, wat rentabiliteit betreft, zeker te hoog is. Ook andere Petrolenmaandeelen, zooals Pordsohe Moeara Enim. Oliebronnen Hannover Russian lequid fuel en schibareff ondervonden goede belangstelling. Van de goudmijn-aandeelen warende Ned.-Indische Mijnbouw-Noord-Celebes en Pagoeat het meest gevraagd. De Guyana Gondplacer konden zich van het in deze week geleden verlies bijna geheel herstellen. Het bestuur deed de mede- deeling, dat naar zyn meening voor den teruggang in koers niet de minste aanleiding bestond. Pe Tabaksmarkt bleef vast gestemd, hoe wel deguo8tige verwachtingen van den oogst, welke eerstdaags ter markt zal komen, reeds in de koersen schijnt verdisconteerd te zijn. Be gedurige teruggang van da aandeelen "W agon-lits scbynt een gevolg te zijn van het zeer ongunstige verloop van andere onder nemingen, waarbij de Maatschappij in hooge mate geiuteresseerd is. Kr liepen geruchten, dat Engeland van plan was de verschillende Transvaalsche btaatsleooingen >?er te nemen en bij een der eerstvolgende groote leeningen te conserteeren (natuurlijk tegen lagere rente); dat dergelijke plannen echter op zijn minst zeer voorbarig zjjn te noemen, zal wel niemand tegenspreken Van bijzondere beteekems was weder de haodel in Amerikaansche Spoorwegfonds en. Voor de standvastige koersen dezer afdeeling moet wel een goede reden bestaan, ook afgescheiden van de goede ontvangsten. Ken der belangrijkste verschijnselen is wel de zucht tot con&olideeren van verschillende kleinere Spoorwegmaatschap pijen met een of aoder groot systeem, dat de con tr 51e over die kleinere verkrijgt door aankoop van de Maatschappij in haar geheel of door bezit vaa de meerderheid der aandeelen. Het groote voordeel, dat door deze samensmelting wordt ver kregen is, dat er zoodoende een einde wordt gemaakt aan den allen rulneerenden tarievenstrijd, welke de oorzaak is geweest, dat verschillende groote lijnen haar ondergang nabij kwamen. De krachtige wgzo, waarop de bante finance haar hulp en invloed in deze heeft aangewend, doet ons vertrouwen, dat, wat na geschiedt, succes zal hebben. Kik systeem op zijn eigen gebied zal zijn tarieven kannen handhaven, omdat de concnreerende lijnen tbaQ3 voor het meerendeei bij elkanders voortbestaan belang hebben. Zonder twyfel zullen er stemmen opgaan tegen deze macht der Spoorwegmaat schappijen en de handel, welke steeds partij wist te trekken van den nayver der Spoorwegmaat schappijen, zal zich gedwongen zien om zich te schikken naar de bepalingen on tarieven door de groote systeemen gesteld. Dat deze nieuwe toe standen een gebeele omwenteling op de Ameri- kaansobe spoorwegzaken teweegbrengen is dui delijk. Daarom moet men ook de verbazende rijziog der Spoorwegwaarden met geheel andere oogen bekijken dan voorheen. Wel heeft ook de speculatie krachtig medegebolpen om deze koersverheffing tot stand te brengen, doch in hoofdzaak is zy toch gebaseerd op de schitterende uitkomsten, welke het beheer der groote spoorwegsystemen heeft verkregen. Om van de andere niet te spreken bepalen wy ons tot de gereorganiseerde, zooals de Union-Pacific, welke onafhankelijk van haar geallieerde, de Oregon Short en de Oregon Railway en Navigation Co., 8 a 9 pCt. over haar aandeelenkapitaal heeft verdiend; de Norfolk-Western, welke, zoo do Directie dat wilde, 5 pCt. op haar aandeelen kon uitkeeren en nog bijna 2 millioen dollar overbouden voor ver beteringen; de St.-Louis en San-Francisco, welke niet alleen de volle 4 pCt. op de 2de preferent- aandeelen zou kunnen betalen, doch ook '2 of 3 pCt op de nitstaande gewone aandeelen. Veel andere zijn aan den vooravond van tot do dividend- betalende spoorwegen te gaan behooren. In hoofd zaak blijft Amerika koopen en de betere soorten verhuizen van lieverlede alle naar de overzyde van den Oceaan. De buitengewone voorspoed en ont wikkeling van handel en industrie in Amerika, de groote finanoieele operaties en deelname in buitenlandeche leeningen duiden er op, dat Amerika eerlang het centrum van den wereld handel en de geldmaikt zal worden. Wanneer het Nioaragua-kanaal tot stand komt, zal dit zeker ook in hooge mate hier too bijbrengen, en het zou niet te verwonderen zyn, dat de jonge Republiek bet oude afgeleefd# Engeland ook de opperheerschappij over den wereldhandel en de wereldgeldmarkt afhandig maakte. &jj*landscke Bonis. Cremengd Nieuws. D# Hollandache Useren-Spoor- weg-Maatschappy heeft bepaald, dat in ver band met de feesten m Deo Haag by gele genheid van het huwelijk van H. M. de Koningin, op 7 dezor, gunst vrij biljetten niot geldig zijn op de lijnen Amsterdam—Rotter dam en Den Haag Scheveningen. Door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen wordt gelijke maatregel toegepast voor gunatvrijbiljetten naar Den Haag. De directeur van het Gemeente- Museum in Den Haag heeft in de groote benedenzaal voorgelegd de fraaie uitvoerige prent, in koper gesneden, gevende een al beel ding van het inwendige der Groote Kerk ter gelegenheid en op het oogenblik van de plech tige huwelijksvoltrekking van Prinses Carolina van Oranje met den Prins van Nassau-Well burg, op 5 Maart 1760. Amsterdam heeft eergisteravond ook een zware sneeuwval gehad, die na tien uren begon. Het tramverkeer werd onder houden zoo goed het kon, d. w. z. nu en dan stegen do passagiers uit en hielpen den vier voeter, die het zoo hard te verantwoorden had, den wagen voortbewegen. Op den Dam een menschenmassa, die tevergeefs naar een plaats hunkerde en zoo was het overal aan de eindpunten der lijnen. In zulke oogenbhkfcen blijkt duidelijk hoezeer het trambedrijf in een behoefte voorziet. Een eigenaardig gozicht leverde de elec- trische tram. De sneeuw bracht contact tua- schen de draden en hoog boven don wagen flikkerden vlammen op, terwijl de raderen als door golven van vuur schenen te snorren. Maar het eigenaardige gezicht van de tram werd gemist; ze was donker van binnen. De aapjes-koetsiers hebben heelwat bekeu ringen opgeloopen. Zij meenden, voor de buitengewone inspanning, die van hun rossi nanten gevergd werd, een buitengewoon tarief te mogen heffen. Maar dat viel in minder goede aarde bij bet publiek, dat de politie in den arm nam en de weerbarstige koetsiers op die wijze hoopte te dwingen. Maar liever dan op tarief te rijden in het barre weer, heten de „aapjes" zich bekeuren als ten minste de kantonrechter niet genade voor recht doet gelden bij zulke buitengewone omstandig heden. (HbL) Voor de arrondissements-recht- bank te Maastricht stond gi3teren terecht Chr. J. Maassen, landbouwer, te Wittem, beschuldigd van mishandeling, den dood ten gevolge geS&i hebbende. Aan beklaagde wordt nl. ten laste gekgd in den avond van 2 Novem ber 11. b\j een onbeduidenden twist aan P. J. Houben een messteek in den buik te heb ben toegebracht, ten gevolge waarvan hy een dag later is overleden. In deze zaak wer den 12 getuigen gehoord, die wel aanwijzingen aangaande het gebeurde konden doen, doch van wie niemand hot toebrengen van den messteek had gezien. Het O. M. achtte nochtans uit die aanwij zingen de schuld van den beklaagde wettig en overtuigend bewezen en requireerde 2 jaren en 6 maanden gevangenisstraf. Mr. J. Haex, de verdediger van den beklaagde, meende, dat die aanwijzingen tot bewijs kunnen noch mogen dienen, en concludeerde derhalvo tot vrijspraak. Uitspraak 12 Februari. Met carnaval zal te blttard eon groote gekostumeerde optocht gehouden wor den, die uit 16 wagens en groepen bestaan zal. Het carnavalsmotto is dit jaar, evenals te Kenlen: Kinty, gaef da noenk ein hftndje, Nein, de bèsch wilt 't neit hubbell Tot opheldering dient, dat noenk Paul Kruger en bèsch do koningin van Engeland beteekent. Bij een brand, uitgebroken aan de Gentsche voorhaven, is een party van 1700 balen katoen een prooi der vlammen geworden. De oorzaak van dien brand is onbekend. Reeds lang bestond er een vee te tusschen de families Deffandre en Jonniaux in de Belgische gemeente Tbuin. Maandag had in die gemeente de loting voor de militie plaatB. Een zoon uit het gezin Deffandre nam aan de loting deel, bedronk zich daarna en zwaaide des avonds met een troepje van even zatte kameraden Daar de woning van de Jonniaux. Daar liepen de woestelingen de deur open, Deffandre met een groot mes vooruit, dat hy vrouw Jonniaux in de borst stiet. De vrouw viel doodelyk getroffen achterover. Haar zoon greep den dader aan, maar kreeg ook een messteek en zakte in elkaar. Daarop strompelde de bende been. De lathartige moorde naar werd in zyn eigen woning gevat. De politie vond hom daar liggen, zyn roes uit slapend. Uit Ëohemen en Galiciö komen talryke berichten van sneeuwstormen. Op sommige lynen is het spoorwegverkeer geheel moeten worden gestaakt. By Morszyn is een trein ingesneeuwd. Be reizigers zochten eon toevlucht op de locomotief en den tender, die, na de afbaking van de personenwagens, zich door de sneeuw een weg konden banen. Te Beriyn is Dinsdag een krank- zinnige, die met een verpleegster in een spoor wegcoupé zat, uit den trein gesprongen terwyi deze in volle vaart reed. De verpleegster sprong hem na en geraakte onder den trein, zoodat zy den linkerarm en de rechterhand verloor. De krankzinnige bleef ongedeerd. Toen in een variöteiten-schouw- burg te Montreal afbeeldingen werden ver toond van leden der Britsche Koninklijke familie, verwekten een paar Fransche Cana- deezen storing door beleedigende opmerkingen over den Koning. Eén hunner werd gevangen genomen en daar by voor den commissaris van politie zyn opmerkingen volhield, werd hy voor verder onderzoek in hechtenis ge houden. Hy behoort tot een aanzienlijke familie. Sedert Augustus hebben in den omtrek van Clermont-Ferrand herhaaldelijk zware branden gewoed, de vorige week twee op één dag. Men kreeg verdenking op een twaalfjarig meisje, dat door het armbestuur van Parys by boeren was uitbesteed en inder daad bekend heeft. Zy is het kind van ouders, die beiden wegens zware misdaden in de ge vangenis zitten. Zoventigjsar geleden werd een Russisch koopman, Jacob WaalJJef geheeten, om een politiek vergqjp naar Siberiö verbannen. Hy was toen 88 jaar oud. Krachtens bet be sluit van Tsaar Nikolaas II, waarby de depor tatie is afgeschaft, mocht hy als een nog krasse grysaard van 108 jaar terugkomen. Zyn familie te Moskou echter heeft hem verstooten, daar zy, niet anders denkend of hy was in Siberiö al lang dood en begraven, zich zyn fortuin had toegeöigend. De arme "Wasiljef, op den koop toe door de politie overal gehinderd, is toen doorgeloopen van Moskou naar Kief, een afstand van 64 kilo meter. Daar la de verstooteling eindeiyk op genomen In een gesticht van liefdadigheid. BECXAMES, a 40 Cents per regel. Verdwenen. Uit Nyverdal komt deze nieuwstyding tot ons van den heer M. Eeftink. Hy meldt ons een verdwynrng, n.1. deze, dat hy lydende was aan steken in de zjjde, pijnen in de ingewan den, kortademig, zulks martelde hem dag en nacht. Ik kan niet anders zeggen dan dat ik de PiDk-Pillen van Dr. Williams gebruikt heb, en na eenige doozen is dat alles verdwenen; ik verricht thans met veel meer lust myn arbeid; ik ben er van overtuigd, dat zy my goed gedaan hebben. Zeer werkdadig voor bloedarmoede, rheuma- tiek, zenuwpyn, neurasthenie, heupjicht, ver lamming, ataxie locomotrice, zenuwziekte, klierziekte, enz., enz. Zy hergeven schoone kleuren en handelen in alle gevallen van verzwakking by de vrouw en hobben op den man een werkdadige werking tegen alle ziekten, veroorzaakt door overdreven arbeid en buitensporigheden. Prys f 1.75 de doos; /"O.— per 6 doozen. Yerkrygbaar by J. H. L Snabilué, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland, en apotheken. Franco toezending tegeD postwissel. Ook echt verkrygbaar voor Leiden en Om streken by Rbyst Kbajc, Drogerijen, Bees tenmarkt Wyk 5 No. 41, en J. H. Dijxhuis, Drogeryen, Hoogstraat No. 5. Wacht U evenwel voor de namaaksels, ver schaft U de echte Pink-Pillen alleen by den heer Snabiliéte Botterdam, of by de depot houdersdie onder de attesten in de couranten zyn aangegeven. AUe andere personen verkoopen goedkoopere zoogenaamde Pink-Pillen; zulks is slechtsom het publiek te bedriegen. Onze ver slaggever vernam op verschillende plaatsen in Nederland, hoe de personen er ingelooptn zyn en hoegenaamd niet de minste uitwerking dezer nagemaakte Pink-PUlen ondervonden hadden onnoodig te zeggendat deze personen spoedig met het gebruüe der echte Pink-Pillen weder zyn begonnen. Het namaaksel der Pink- Pillen heeft nog nooit iemand i#gti ó-J «I genezen. 996 49 Afbeelding der doos: Transvaal en Oranje-Vrijstaat* Het perskantoor van het Algemeen Neder- landach Yerbond te Dordrecht vraagt inlich tingen omtrent de volgende personen; öim Jacobs, bestuurder van de Buffeldoorn koloumyn; Barend Biaauw, op commando; Johan Holzon, postbeambte te Pretoria; J. Koendermk, ryksopzichter, O. V.-S.; J. Hora van der Lely, te Dullstroom of Waterval- Boven; J. Lugtenburg, hoofd der schooi te Rielfontein by Kierksdorp, en Hendrik Jan Kraayenbrink, te Johannesburg. Bjj mevrouw Waszklewicz, te 's-Graven- hage, administratrice van het Broekhuizen- fonds, is sinds 20 Januari ingekomen aan giften voor de Boerenvrouwen en kinderen de som van ƒ617.911/,, zoodat het totaal der ingekomen gifteu bedraagt f 8717.271/* Sinds 27 December bedroegen de collecten van ds. Yan Broekhuizen f 4638.72. Het ge heeld bedrag ia nu f 18,919.20l/v De heer Ottersberg, te 's Gravenhage, ver zond gisteren een kist met 60'/, K.G. tabak en 2860 sigaren, bestemd voor de krygsge- vangen Boeren op St.-Helena, Door bemiddeling van den heer G. Kult, to Assen, afkomstig uit Transvaal, zyn naar de gevangenen op Ceylon gezonden 600 ons tabak, 4000 sigaren en 400 pond havermout. De oorlog tusschen Engeland en Transvaal* Ter zake van het fusilloeren van Andrles Weasels op laat van generaal De Wet, door den Britschen commissaris te Kroonstad ver meld, bevat de .Daily Telegraph" een telegram van haar correspondent te Smaldeel, van Woensdag dagteekenend. „Ik heb," seint de correspondent, .zooeven met een Kaffer gesproken, die Morgendaal vergezelde, maar ontsnapt was. Hy verzekert, dat Morgendaal eerst afgeranseld on daarna, op last van De Wet persoonlek, gefusilleerd is. Wessel8, die zich by Morgendaal bevond, werd gevangengenomen, maar Is in leven." Het is niet na te gaan of dit bericht van later dagteekening of betrouwbaarder is dan het andere. Uit Durban wordt gemeld, dat een patrouille van vier dragonders te Allemansnek door omstreeks dertig Boeren aangevallen is. Na een gevecht van anderhalf uur sloegen de vier ruiters natuuriyk de Boeren af. Allemansnek ligt ten noorden van Langenek, op de grens van Natal en de Z.-Afr. Republiek. Het telegram, dat de .Daily Mail" van zyn Kaap8tadsche correspondent ontvangen heeft over De Wets verbiyf in de Kaapkolonie, is geenszins beslissend. Het luidt: .De Wet's atrydmacht bestaat uit 1600 man, met twee kanonnen. Nadere, niet-offlcieele, berichten zyn ontvangen in overeenstemming met het gerucht, dat hy zich in de Kaapkolonie bevindt. Een bepaald bericht wordt met onge duld verwacht." Wat het woord van een Britsch opper bevelhebber waard is, weet de geheele wereld al sedert maanden. Maar wat te zeggen van Kitchener's jongste opxetteiyke woordbreuk tegenover de Boeren, die zich vry willig hebben overgegeven? Eigeniyk is het hun verdiende straf, omdat zy hun burgerplicht verzaakt en aan den vyand een gewillig oor goleend hebben, dat Kitchener nu 10,000 van hen naar Indiö wil zenden en in de Nilgiribergen laton op sluiten. Gelukkig zal, naar de .N. R. C." meent, deze brutale, schier ongeloofiyke woord breuk den eventuoelen lust van sommige van De Wet's en Botha's mannen om zich over te geven wel voorgoed bekoelen. Er is eigeniyk geen prachtiger tegengif tegen de Yredesproclamatle denkbaar. Dat is ten minste een troost by zooveel perfiditeit. Yeldkornet Van Heerden van Murraysburg is tot 100 pd. st. veroordeeld wegens het gebruiken van opruiende taal. Dat is de manier om recruten voor de Boeren-commando's te krygen. Hoe meer straffen en hoe meer ver volging der Hollandache Afrikaners, des te gevaariyker voor de Engelschen zelf. Router's agent op 8t.-Helena schryft dd. 6 Januari, dat er onlusten onder de West- Indische troepen, aldaar in garnizoen, z\jn uitgebroken. Op Nieuwjaarsdag had er een vechtparty plaats tusschen de soldaten en een aantal zeelieden van het Eugeleche oorlogs schip .Thetia". Den volgenden avond be stormden oon aantal soldaten van het West- Indische regiment de stad, waar de bemanning van de .Thetis" een liefdadigheidsconcert gaf. Zy waren toen gewapend met knuppels en scheermessen, op stokken gebondon. Ver schillende inwoners werden gewond, ver scheidene vrouwen geslagen (één werd zelfs een oog uitgeslagen); een man werd de schedel stukgeslagen; kinderen werden door de scheermessen gewond. Twaalf zeelui werden door de lieve jongens ernstig gekwetst. De soldaten waren losgebroken uit de kazerne, waar de officieren ze tevergeefs poogden vast te houden. Er werden onmid- deliyk piketten van de „Thetis" aan land gezet, doch de voortdurend hernieuwde aan vallen der soldaten maakten het noodzakelyk het concert te staken. De officieren joegen hen intus8chen vooruit en achteruit om een gevecht met de matrozen op het strand te voorkomen. Ten laatste vielen de soldaten het Tehuis voor Zeelieden aan en sloegen daar alles kort en klein. Den volgenden dag werd hun gelast in het .Great Broad Bottonkamp" aan te treden, maar ze weigerden en dreigden de huizen in de stad in de lucht te laten springen. Eer6t toen er compagnieën genie en artillerie en een landingsdivisie van de .Thetis", benevens een compagnie Gloucesters van Deadwood- kamp waren ontboden, gaven zy zich over vóér er gevuurd werd. Het eiland verkeerde in een staat van paniek, daar zy na hun overgave nog dreigden de stad af te loopeo. Daar het kamp van Broad Botton voor toen verwachte Boeren-krygsgevangenen moest wor den vrijgehouden, moesten ze op Francis Plain worden gehouden tot een troepenschip zo zou komen weghalen. Er werden aanstonds 250 Gloucesters te hunner vervanging ontboden. Do Kaapsche briefschry ver van de „Manches ter Guardian" wydt ditmaal zyn brief aan de ellende in Zuid-Afrika, hetwelk hy welspre kend als een „helsch panorama" betitelt. Kitchener's ontruimings-politiek brengt mede, dat alles uit de winkels en huizen zooveel mogeiyk gecommandeerd wordt, waarna al het overige op straat wordt gesleept en ver brand. Dan komen de Boeren en zullen waar schijnlijk in Jagersfontein byv. alles vernielen wat Engelsch is, uit wraak over de domme vernieling van rechter Hertzog's huis door de Tommies. De achryver bevestigt dan de beestachtige behandeling der Boerenvrouwen en -kinderen te Johannesburg en elders. Hy kan geen woorden vinden, die de ellende onder die ongelukkigen beschryven. En by dat alles beleedigt de Rhodes-pers in de Kaapkolonie, met Sprigg's orgaan de .East London Dispatch" aan het hoofd, de Hollandsche Kapenaars om de maat vol te meten. Zal het iets helpen of de .M. G." en een paar andere bladen voortgaan den Engelschen het Zuidafrikaansche gruwelstuk voor oogen te houden? De resultaten zyn nog niet vele tot dusver. Nu de Engelscho militaire overheid in Zuid- Afrika zoo weinig waardeering by de blanken vindt, troost zy zich maar met die der zwarten. Een deputatie, vertegenwoordigende 25,000 kleurlingen, waaronder Baaoeto- en Barolong- hoofden, heeft haar opwachting by den mili tairen gouverneur te Bloemfontein gemaakt en een adres van getrouwheid aan koning Eduard en zyn regeering aangeboden. De .Birmingham Post" heeft van de familie van een officier, die in Zuid-Afrika dienst doet, vernomen, dat deze verwacht nog onbepaalden tyd te moeton dienen in den oorlog tegen de Boeren, en dat Kitchener in vertrouwen de meening heeft uitgesproken, dat het niet al te pessimistisch was om aan te nemen dat het vyf jaren zou duren voor hy en zyn leger uit Zuid-Afrika zouden kunnen heengaan. De Boeren beginnen ter elfder ure de uit zetting van Britsche onderdanen nit de door hen bezette plaatsen krachtig aan te vatten. Welk een Ironie ligt er in dezen nieuwen maatregel der Transvalere tegenover de annexatie van Roberts. Engelschen die in een Britsche .kolonie" worden uitgezetI .Na de opruiming te Pietersburg, worden nu de Spelonken en Leydsdorp, eveneens in het Zoutpansbergsche, schoon gemaakt .Cen tral News" schryft dezen nieuwen zet der Boeren toe aan wraak over Kitchener's nieuwo tactiek. Alle uitgewezenen worden naar de Engelscho lynen gezonden, waar ze met het oog op den grooten voorraad levensmiddelen, die daar beschikbaar is, natuuriyk van harte welkom zyn. NR. C.) Uit Ventersburg wordt van 27 Jan. geseind, dat de 21ste brigade van Bruce Hamilton daar dien ochiend is aangekomen. Byna de gansche bevolking had de stad verlaten. Op zyn rechter flank rukte, evenwydig met hem, de colonne Mahon, op zyn linkerflank die van kolonel White op. De bedceliog was, zich meester te maken van De Wet en Steyn, maar. beiden waren kort te voron vertrokken. Volgens de inwoners was De Wet met een sterke stryd macht in de richting van Winburg afgetrokken. Hot zesde contingent uit Niouw-Zeeland, 680 man sterk, is uit Wellington naar Zuid- Afrika vertrokken. Aan de .Morning Post" wordt uit Pretoria gemeld, dat de verliezen der Boeren volgens een zorgvuldige schatting in December 150 dooden, 400 gewonden, 200 gevangenen en 100 man, die de wapenen neerlegden, bedroegen. Hun verliezen voor Januari worden tot nu toe op ongeveer dezelfde hoogte geschat. De officieels verliezeniyet toont aan, dat het verlies der Engelschen te Middelfontein op 24 dezer bedraagt: vier man gesneuveld, 37 gewond, waaronder 2 officieren, en drie vermist Majoor Vandeleur van de Iersche Garde is zwaar gewond. Slipklip; 1 officier en 10 man gevangen genomen overleden aan ziekte 26 man; doodelyk ziek 77 man, waaronder 2 officieren. Het permanente comité van het internatio nale Vredesbureau te Bern heeft aan koning Eduard VII een schryven gericht, waarin het zyn deelneming uitspreekt over hot heengaan van koningin Victoria en de beste wenschen uit voor de vreedzame ontwikkeling en den toenemenden bloei van het Engelsche volk onder zyn nieuwen koning, waaraan het de verwachting vastknoopt, dat met de nieuwe regeering een tijdperk van vreedzame oplossing van geschillen zal aanbreken. Het geweten van de geheele wereld is meer dan ooit ge neigd tot een uitdrukking van dankbaarheid en bewondering voor zulk een nieuwen koers. De .Vrye Hollander van Orange-City" (Iowa) sohryft over de pressie, die by president Kruger echynt te worden geoefend, om hem te be wegen een bezoek by president Mac Kinley te brengen en tusschenkomst te vragen. Het blad meent dit bezoek te moeten ontraden, omdat zyn redactie het zou betreuren, als de gryze president van de kleine republiek door dien der grooto republiek beleedigd zou worden of, wat waarschynlyker ia, als de een een houding zou moeten aannemen, die zyner onwaardig was, en de andere nog grooter huichelaar zou worden. Het slot van het nogal krasse artikel luidt: Niet omdat Engeland ons den oorlog zou aandoen, zwygt Mac Kinley, maar omdat hy met Engeland sympathiseert en omdat hy hetzelfde onrecht pleegt. Is het bericht juist, dat de waarnemende president van de Z.-A Republiek, de heer Schalk Burger, den zetel van de regeering heeft overgebracht van Pietersburg, waar deze na den terugtocht der Boeren was, naar Botha's Berg, dan ia dit, volgens het ,A. H."t een feit van zeer groote beteekenis. Pieters burg ligt ongeveer 140 myien ten noorden van Middelburg, Botha's Berg slechts 26 myien. Het feit, dat de Boeren met den zetel van hun regeering zoo dicht den Delagoabaai-spoorweg hebben durven naderen, zou een bew\js zyn, dat het er in het oosten van de Zuidafrikaansche Republiek zeer slecht voor de Engelschen uitziet» Daarby moet men nog in het oog houden, dat natuuriyk het hoofdkwartier van Both, en Viljoen, dat volgens de laatste berichten te Roos-Senekal was gevestigd, met de ver plaatsing van den zetel der regeering ook ver naar het zuiden overgebracht moet zyn en nu wel gevestigd zal zyn ten zuiden van dies zetel, dus nog dichter by den Delagoabaal spoorweg. Is dus het bericht juist, dan kan daaruit niet anders volgen dan dat de Delagoa-iyn ten oosten van Middelburg (met uitzondering misschien van Komatipoort) in handen der Boeren is. Maar het biyft de vraag of het bericht juist is. Burgerlijke Stand. ALKEMADE. Geboren: Hendrina, D. vau P. Verhaar en H. Bonte. Jacoba Cornelia, D. van J. Duivenvoorden en M. J. Hogervoret. Janna Cornelia, D. van C. De Jong en H. W. Van der Wel. Piet, Z. van J. Van Nieuwkoop en K. Vreeken. Matthye, Z. van C. Van Dam en. G. A Te Lie. Maria Petronella, D. van P. Van Ruiten en E. Van der Meer. Cornelia, D. van J. De Jong en Q. Van Klink. Levenloos Z. van J. Van Beek en K. Hoogenbooin Overleden: C. Kerkvliet, Ëohtg. van Yv. Alkemade, 55 j. M. Telie, Eohtg. van J. Van der Fits, 72 j. Wilhelmina, D. van F. Roden burg en A. C. Van der Valk, 3 m. Joarne* Petras, Z. van B. Bergman en M. Klein, 20 j. Gehuwd: H. Van Wieringen jm. 26 j. en G. Van Diemen jd. 25 i. (van VVonbrugge). RUNSBURG. Geboren: Hendnna, D. van H. W. Arink en C. v. Klaveren. Catharinu, D. van J. De Moon en J. Ravensbergen. BAZERSWOUDE. Ondertrouwd: YV. T. G. Klaverwijden, 32 j., wedr., wonende te Katwijk, en M. Van der Zwaan, 27 j., wonende te Hazers- woode, dooh binnen de laatste zes maanden te Leiden. L1SSE. Ondertrouwd: Jacobus Johannes Zandvliet jm. en Elisabeth Van der Klngt jd. Geboren: Theodoras Cornells, Z. van P. Duivenvoorden en M. v. d. Meer. Johannes Petras, Z. van C. De Koning en H. Van Dijk. Geertruida Maria, D. van G. Berbee en H. Boek raad. Marinas Rutgerd Herman, Z. vau J. Ten Hagen en L. Veldhnyzen van Zanton. KATWIJK. Geboren: Jan, Z. van J. De Jong en A. Van der Plas. Petronella, D. van J. Vau der Kwaak en J. Van den Oever. Jan, Z. vau A. Varkevisser en M. Dubbela&r. Run, Z. van C. Barnhoorn en G. Varkevisaer. Dirk, Z. van D. Meyvogel en C. De Vreugd. Marijtje, D. van D. Guyt en E. Van den Oever. Jannetje, D. von D. Van Beelen en A. Ouwehand. Gehuwd: P. Van Duyvenvo rde 51 j. en E. Van der Luyt 81 j. Ondertronwd: D. Van der Plas 48 j. en N. Van Dny ven voorde 26 j. B. T. Van Abs* woude 23 j. en H. K Tukker 24 j. Overleden: J. Van der Boon 84 j. Mat thye Maat 7 d., Z. van J. Maat en M. J. Sepers. E. Van Duyvenbode 89 j., wed. van C. Schaap. WOUBRÜGGE. Geboren: Bertus, Z. van J. Windhorst en H- Kroon. Overleden: J. Van der Post, jm. 64 j. A Zniderbaan, echlg. van P. De Boer, 66 j. ZOETERWOUDK. Geboren: Johannes Anto- nius Aloyeius, Z. vao H. J. Mentink en C. M. Fissen Matje Antonia, D van R. Uendrikeen en H. P. Holm. Catharina, D. van F. Hoger voret en W. v. Remmen. Maria Gijsberta, D, van A. Pnnaker en C. C. Vreeburg. Overleden: G. J. Koot, Wed.J.Zoidervaar^ 81 j. A. C. Boeaans, ongehuwd, 45 j. J. A A Mentink, ld. C. Van Scbagen v. d. Voo#t, Wed. van W. Vonk, 74 j.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 10