Gemengd Nies ws. Het waa verbazend druk gister avond by de aangifte voor de uitdeeling van boonen, spek en brandstoffen aan minver mogenden by gelegenheid van het huweiyk van H. M. do Koningin. De toeloop was zelfs zóó groot, dat de inschryviog, om halfzeven begonnen, pas eindigde om twaalf uren midder nacht, in plaats van te negen uren, zooals de commissie had aangekondigd. Meer dan 200G personen kwamen zich aanmelden, zoowel mauiyke als vrouweiyke, soms man en vrouw als hoofden van hetzelfde gezin. Daar naiuuriyk niet allen te geiyk geholpen konden woi len en de politie de menigte, die wachten moest, tegen te houden had, ont stond groot gedrang op de Breestraat voor het Raadhuis, met name voor den ingang naast de Hoofdwacht, waar de passage daar door zelfs nu en dan versperd werd. Meer malen gingen er uit de menigto als 't ware noodkreten op en een der wachtenden kwam door het gedrang opeens langs de trap in den by de Hoofdwacht in gebruik zanden kelder terecht. Er werd verteld, dat gebleken was, dat by twee ribben had gebroken. Een vrouw werd onwel en moest per politie- 'brancard naar huis vervoerd worden; aldaar bleek, dat ay geen lichameiyk letsel had be komen. Een andere vrouw, die by bet wachten door oon toeval getroffen werd, ia betpoliiio- bureel binnengedragen, waar zy weer bykwam. Van een vrouw geraakten door hetrooken met een pyp door een man de kleederen in brand. Met emmers water over de hoofden te werpen werd het vuur gebluscht; Ten einde de andere vrouwen uit het gedrang te krfjgen, werd haar gelegenheid gegeven op de groote Pers van het Raadhuis te wachten totdat het haar beurt was zich voor een der vier commissies te vervoegen. Voor een harer had de inschry'ving echter een noodlottigen afloop. Terwyl vrouw F., omstreeks haffiwaalf, toen de grootste drukte zoowat was afgeloopen, weer naar huis wilde gaan en daartoe zich van de Mihtiezaai, waar de commissién zaten, van de kleine Pers naar den uitgang by de groote Pers begaf, zakte zy onderweg aldaar in elkaar. Aanvankeiyk dacht men aan eio flauwte, doch toen zy niet tot bewustzyu gebracht kon worden en inmiddels een geneeaneer te hulp was geroepen, kon deze slechts den dood constateeren. De vrouw was reeds enkele dagen ïydende geweest, naar haar man meedeelde, die weldra zich evc.ieens by het treurig tooneel bevond. Zyn hartbrekenden toestand kan men zich voor stellen. Het lyk werd per brancard huiswaarts gebracht-. De personen, die zich nu aanmeldden, be- hooren niet tot degenen, die reeds van een diaconie of armbestuur tfidelyk of voortdurend ondersteuning ontvangen, daar hun de feest gave verst: ekt wordt door tusachenkomst van genoemde diaconie of armbesturen zeiven. Zaterdag 9 Febr. a. s. zal weder Iets goeds te zien zyn op het gebied der gymnastiek; alsdan stolt de Leidsche Gym- Jastiek- en Schermvereemging „Hercules" zich voor een uitvoering met bal te orgamseeren. Deze vereemgmg, die na haar laatste uit voering weder vier medaiiles by baar reeds behaalde lauweren kon voegen, ïszoogun-tig op turngeuied bekend, dat een aanbeveling om deze uitvoering by te wonen wei over bodig kan boeien. Het programma, zoowel toestel- als vo.ksoefeuingen bevattende, sluit met een serie tableaux-vivancs op historisch gebied. Door de politie is alhier aange houden een minderjarige jongen, die zonder onderkomen of middel van bebtaan rondzwierf en volgens zyn zeggen van Delftshaven, waar hy door zyn schipper bedankt was, naar hier was komen loopeD. Hy is door de ïykspohtie ter beschikking zyner ouders naar Utrecht gebracht. Een hollend paard bracht heden- morgen om acht uren op de Hoogewoerd al hoelwat drukte teweeg. Van alle kanten kwamen menschen uitgeloopen. Op den Hoogen Ryndyk mocht het gelukken het dier tot staan 10 krygen. Op de Hoogewoerd gieed een meisje, dat uit den wog van het dravende paard vloog, op de eenigszins gladde 8tiaat uit en werd daarna by dr. K. ingebracht. Ra door dezen onderzocht te zyn, werd het meisje door een politie-agent, loopendo, naar .liaar wonmg geleid. Het paard was op hol geraakt nadat het door een jongen met een sneeuwbal was gegooid. Het was toen gespannen voor een kar, waarmede het er van door ging van de Z^dgracht de Barbarasteeg in, waar de kar met oen paal in botsing kwam, welke werd gebroken en waardoor do kar van het paard werd gerukt, dat alzoo over de Hoogewoerd zyn woeste vaart vervolgde. De heer W. H. Van Zanten Jr., te Leiderdorp, is begonnen mot het verzenden van de tabak aan andere verpleegden dan die van de Prina-Hendrik-Stichting alleen; er zyn 65 gestichten, die zich aanmeldden met 942 verpleegden, welke elk voor 10 wekon 10 onsen tabak zullen ontvangen, er gaat dus 942 kilogram of 9420 ons tabak, gewerkt uitsluitend van sigarenpunijes, in zee. Hiervoor kan gerekend worden, dat er noodjg waren 17 milJioen tweehonderd acht en derdig duizend puntjes (17,238,000). De hoeveelheid, daarvoor benoodigd, beslaat een ruimte in kubieke maat van 15 meters. Wanneer men aanneemt, dat een ods tabak 7 cents kost, dan heeft deze hoeveelheid een waarde van ƒ069.40, terwyl een vakman verzekerde, dat dit stellig zeer matig be rekend ia. De verploegden zyn van verschillonde ge zindten: Rederd.-Hervormden, Gereformeerden, Evangel.-Lutherschen, R.-Katholieken, Israë lieten, terwyl er gestichten by zyn, waarin alle godsdiensten zyn vertegenwoordigd, zoo o. a. een gesticht te Rotterdam, Armhuis van het Burgeriyk Armbestuur, met 260 man, waarin evenwel geen Israëlieten zyn. De heer Van Zanten verzoekt by het zenden, den heeren regenten of directeuren den mannen elke week 1 ons te geven, te beginnen met den Trouwdag van onze Koningin. De 172 oude zeelieden in de Prins-Hendrik- Êtichting hebben voor geruimen tyd voorraad, zoodat er 1114 mannen van de „Gratis Tabak- verschaffing" proffteoren. Wie sigarenpuntjes bewaren wil, koope vooral een guillotine, èn om hot zindeiyk en zuiver houden van de puntjes èn omdat daardoor de onkostenkas kan worden versterkt; en zende ze zonder frankeering (behalve per post) aan den heer W. H. v. Zanten Jr., to Leiderdorp, wien vrachtvrij vervoer Is toegestaan, mits onder het by schrift: „Gratis Tabak verschaf fing." Wederom is by vonnlsder arron dissementsrechtbank te 's Gravenhage een 23-jarige warmooziersknccht, wonende te Leidon, tot 10 dagen gevangenisstraf veroor deeld wegens hot verstoren van een gods dienstige byeenkomst (in het gebouw van het Leger des Heils). Door de Haarlemsche politie is aangehouden oen Duitscher, die zich daar zonder geld of middel van bestaan ophield en zeide te Rotterdam geld te moeten gaan opnemen. Hy is derwaarts geleid, om, als biyken mocht, dat by geen geld krygen kan, over de grenzen te worden gezet. Tot het ondergaan van zyn twee jaar gevangenisstraf, waartoe hy door het gerechtshof te 's Gravenhage wegens zakken- rollery op de Rotterdamsche kermis werd veroordeeld, is de Italiaan Giovanni Berolatti naar de Scheveningsche strafgevangenis over gebracht 21 Februari a. s. wordt in hooger beroep behandeld de zaak van W. J. Hagen (alias dr. Reteau), door de rechtbank te 's Gravenhage veroordeeld tot 0 maanden, wegens het door schuld toebrengen van zwaar lichameiyk letsel. In de zaak van twee Schevening sche vis8chersvaartuigen, die met hun notten haddon verward gezeten en waarop toen het eene don reep van het andere had gekapt, waardoor de helft van diens vleet was ver loren gegaan, wees gisteren de rechtbank in Den Haag de deswege ingesteld» vordering tot schadevergoeding toe. De rechtbank be sliste, dat uit gedaagdes voorstelling der feiten niet volgde, dat het noodzakeiyk was geweest den reep van eischers vaartuig on niet zyn eigen reep te kappen, zoodat hier geen spake kon zyn van overmacht. Het gerechtshof te Amsterdam wees gisteren arrest in de za-.k tegen den ex kantoorbediende der Buitenlandsche Bank- vereeniging, die door vervalsching van het prolongatieboek eonige effecten verduisterde, en veroordeelde hem tot 2 jaren gevangenis straf. De rechtbank had hem 3 jaren onder aftrek van den in prevontieve hechtenis door- gebrachten tyd opgelegd* De jonkman, die wegens oplichting van een zilversmid voor eenige ringen en een horloge door de rechtbank veroordeeld werd tot l'/a jaar govangenlsstraf, hoorde zyn voDnis door het hof verminderen tot op 6 maanden, aan gezien hy elders reeds voor soortgelijke feiten straffen had opgeloopen. Voor de rechtbank te Amsterdam is gisteren 2 jaar gevangenisstraf geèischt tegen zekeren "Van Daalen, die op den 31sten Maart van bet vorige jaar uit het gemeenteiyk museum te Amsterdam een paneeltje van Yerboeckhoven, toebeboorende aan de „Yer- eeniging tot het byeenbrengon eoner verza meling van hedendaag8che kunst", ontvreemd heeft. Hy bracht hot by den kunstkooper Clements, te Utrecht, en kreeg er als hand gift, 2 op. Clements zou trachten het voor bom te verkoopen. Desgevraagd, zeide de kunstkoopor de waaide van het schilderytje op 90 te stellen. Een ander kunstkooper echter had er geen tien gulden voor willen geven. De beklaagde, recidivist, ontkende den diefstal. Te Gouda werd dezer dagen het zevenjarig zoontje van d. M. uitgezonden om een boodschap te doen, maar kwam niet terug. Alle nasporingen bleven vruchteloos. Den volgenden dag vond men zyn potje dryvende in den singel, en al spoedig daarop het lykje. Waarscbynlyk heeft het knaapje zich op de yaschotsen gewaagd en is hel daarbty ver dronken. Men meldt uit Haarlem aande „N. R. Ct.": Zooals indertyd gemeld, had de stnkadoors- patroon Martens, te IJmuiden, het ongeluk een zyner vroegere knechts een duw te geven, toen hy op een steiger was geklommen, waarop hy niets te maken had, met het ongelukkig gevolg, dat de man viel en dadelijk dood was. De weduwe van den vorslagene had zich eernge weken geleden tot den officier van justitie gewend om Martens deswege met te vervolgen, en naar w(j vernemen Is dat ver zoek ingewilligd. In den afgeloopen nacht ls brand ontstaan in den hoogoven van de machine fabriek Reineveld, by Delft. De brandspuit van de gemeente Vrijenban was spoedig tegen woordig; ook de stoomspuit der Oliefabnek, welke laatste echter niet behoefde te werken. Hoewel de brand niet lang woedde, is de schade niet gering. Wederom heeft, gelyk gemeld, aan den Hoek van Holland by den ingang van den Nieuwen Waterweg een scheepsramp plaats gehad, gelukkig echter zonder nood lottige gevolgen voor de equipage, die, 35 man sterk, met den loods, door de stoomredding- boot „President Van Heel" gered is. Het Spaansche stoomschip „Bat", van Bilbao naar Rotterdam, geladen met yzererts, kreeg vóór den Waterweg een defect aan het roer. Het werd door de sleepboot „Oceaan" op sleeptouw genomen, doch tweemaal brak de tros, en toen sloeg de „Bat" tegen den wal, een paar honderd meter bezuiden het Zuiderhoofd. Het schip ligt juist in de Ityn der beide hoofden, ongeveer 100 meter aan de binnen- zyde van de Zuidpier. De loods heet Termyn. De zeeën sloegen over het schip heen. Vermoedelyk is het schip nog niet gebroken. Kapitein en be manning zyn aan den Hoek van Holland. Cargadoors zyn de heeren Mfiller en Co. te Rotterdam. De sleepbooten „Hoek van Holland" en „Katwyk" zullen by hoog water trachten het stoomschip vlot te sleepen. Gisteravond om halfzeven brak een hevige brand uit in de pakhuizen, fabrieken en kantoorlokalen van de firma Ten Hope en Redele, In victoria-cakes en biscuits, Olivier- van Noord-straat 0, op Feyenoord. De brand had een zeer dreigend aanzien. De brandweer werkte met 6 handspuiten, 1 dryvende en 1 rydende stoomspuit, waarmede het vuur te haliacht gebluscht w nadat het goheele pand byna was afgebrand. De brand ontstond aan do achterzijde, op den zolder, en is ver moedelyk veroorzaakt door een vulkachel, welke dag en nacht brandt. De eigenaars hadden 10 minuten over zessen het pand verlaten; toen was alles nog veilig. Pand en inboedel zyn verzekerd voor 20,000. Omstreeks kwart voor zessen gisternamiddag is te Rotterdam brand geweest in een serre 'in de Diergaarde by den Diergaardesingel. De brand is door het personeel uit de Diergaarde met eigen middelen gebluscht. De „Prof. Buy s", van Huil te Harlingen binnenstoomende, voerde de gelo vlag, als komende van oon plaats, waar be- smettelyke ziekte heerscht. Aan de boot werd een ligplaats aangewezen in de Nieuwehaven en zy werd onder politietoezicht gesteld, ter wyl bovendien marechaussees daarby de wacht hielden. Een geïsoleerd gebouw, vroeger opge richt om werkloozen aan het vlasbraken te zetten, en daarom nog „De Brakerfj" geheeten, wordt ingericht tot ziekenhuis, om by onver hoopt voorkomend pestgeval patiënten naar oisch te behandolen. Men 8chryft uit Harlingen, dat reeds eenige dagen geleden, met het oog op de gevallen van pest te Huil, door den Commissaris der Koningin aan d9n burgemeester een uitvoerig schryven werd gezonden, om hem te wyzen op het gevaar van het overbrongen der pest naar die stad door de wekelyksche geregelde stoom vaart tusschen beide plaatsen, en waarby zyn aandacht werd gevestigd op hetgeen, inge volge de quarantaine-wet van 1887 en nadere wetteiyke voorschriften, op zyn weg was gelegen te doen. De burgemeester verzocht onmiddeUyk per telegraaf den te Groningen gevestigdon ge neeskundigen inspecteur, naar Harlingen over te komen, ten einde met dezen de te nemen maatregelen te beramen. Tydens afwezigheid van de ouders is bet driejarig zoontje van den landbeuwer D. op Kossrnkhuisje te Huppel naby Wintera- wyk, in een pot met kokend water gevallen. Eenlgen tyd daarna is het aan de gevolgen daarvan overleden. Te Haarsteeg heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Zekere J. De Windt legde gekscherend een geweer op A. v. d. Brandt aan. Het schot ging af on trof v. d, B. in het hoofd, zoodat hy dadeiyk dood was. De man laat een vrouw en een zestal jeug dige kinderen onverzorgd achter. De rechtbank te Zutfen heeft vonnis gewezen in de voor acht dagen be handelde vervolging wegens het spoorweg ongeluk by het station Twelloo op 22 Dec. jl. Zoowel de klerk waarnemend stationschef J. De Vries, voor wien het O. M. vrijspraak vroeg, als de weg werker-wissel wachter E. Evers, tegen wien drie maanden hechtenis werd geëischt, zyn veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf. Te Hull is nu het zevende sterf geval aan pest voorgekomen. In de Par(j8Che gemeenten St.- Germain en Laye is een belasting van zes franken op piano's ingesteld. Men meldt uit Oldenzaal dat op den Hengelooschen straatweg een landbouwer uit Deurmngen zulk een hevigen trap van een paard tegen den onderbuik kreeg, dat hjj bewusteloos neerviel en naar het ziekenhuis moest vervoerd worden, waar hy reeds aan de gevolgen is overleden. Te W y 1 r(L.) ls de dienstbode van den landbouwer L. D. door het zolderluik gevallen en zwaar gekwetst opgenomen. Zy overleed eenige uren later. liet vergaan Tan de „Holland". De gezagvoerder van de „Holland" was zoo vriendeiyk aan een verslaggever van de „N. R. C." gisterochtend een onderhoud toe te staan. By het binnenkomen in die kamer, die vol van zonlicht stond, was het wei heel treffend dien kloeken, jongen kapitein Van der Poll daar te zien zitten in den kring van zyn familie, terwyl zyn jeugdige echtgenoote met innige liefde hun kindje verzorgde, dat op het kussen met de rose armpjes en beeDtjes te spartelen lag. De kapitein ziet er weer flink uit, maar het loopen valt hem nog zeer moeilyk, en de vingertoppen zyn nog steeds dood. Zyn yzer- sterk zenuwgestel is echter door de geweldige aandoeningen van dien wreeden stormdag niet geschokt. En ook gedurende de ramp heeft hy volkomen zyn kalmte bewaard, want al wat er gebeurd is staat hem nog voor: de kleinste details, zoowel als de vreeseiykste omstandig heden. Wat de heer Van der Poll vertelde, komt in hoofdzaak hierop neer: Omdat de zee dien nacht by het geweldig stormweer zoo verbazend hoog stond, was hy van plan met de „Holland" niet binnen te loopen. Maar toen er een luik waa weg geslagen, durlde hy niet op zee blyven, ook met het oog op de vry gevaarlyke lading: achter op dek stonden een vijftigtal vaien benzine, en eenige vaten carbol ouverwnk- baar vastgesjord. Zoo kwam de „Holland" dan ook midden voor het gat, toen zy door een zee uit het roer om den Koord werd geslagen. By het terugdraaien luisterde het roer met meer, de stuurreep was klaarblykeiyk aan den anderen kant gebroken. En nu wierpen zee en stroom en wind de dwars liggende boot dadelyk op het noorderhoofd. De gasboei was uit, maar de kapitein had hem duidelyk zien liggen en hooren brommen. Het schip ging over het waarschuwirjgstonnetje heen. Op het hoofd maakte de „Holland" drie ver- vaariyke stooten. De seinvuren waren reeds uitgeslagen door het water, het toplicht kwam nu ook neer. En daar by den eersten stoot schotten en de deuren van rookkamer en kajuit waren losgesprongen, was de toegang tot de vuurpyien en andere noodsignalen, hoe dicht ze ook by de hand lagen, afgesneden, zoodat er geen middelen waren om het onheil kenbaar te maken. By den tweeden stoot bonkt© de boot tegen den yzeren vuurtoren aan, dien zy in drie stukken brak. En juist waren vyf man in dien toren geklommen om zich te redden: de eerste stuurman Gorlach, de matrozen Van der Steen, Noordzy en Van Buuren en de stoker Bezooyea. Vier hunner vielen met de yzoren stellage in zue en verdronken, Van Buuren sprong nog aan boord. Het schip werd nog 2 a 3 moter voorby den toren voortge stuwd; by don dorden stoot brak het achter schip af, waar de uitnemende reddingbooten en een vlet stonden. Twee dier booten zyn reeds aangedreven. De gezagvoerder stond toen met zes personen op den bak, In de hoop, dat dit hooge deel van het schip het nog wat houden zou. Daar waren toen met hem de loods, dien hy met zyn gebroken beenen op een bank gezet had, de tweede stuurman, die wel gewond scheen, de hofmeesteres, en de drie eerste-klasse-passagiersMalaches met zyn vrouw en hun jongetje op zyn arm, Duitsche variété-artiaten, die als muzikale equilibristen in het Hippodióme te Londen waren opgetreden, en met 1 Februari nieuw engagement hadden, waarschynlyk te Elber- feld. De gezagvoerder bleef zeer kalm en stelde allen zooveel mogelyk gerust. Den passagiers ried hy aan in het want te klimmen, maar van den bak af was dat een greep van één meter, over water hoen, en dat durfdea zy niet. En de loods kon zich nlot bewegen. Toen achtte de kapitein zich verplicht mèt hen op den bak te blyven, en hy troostte hen nog: „We zyn aan de kust, ze zullen ons wel gauw komen redden". Doch de vrees van den heer Van der Poll was, dat nu weldra ook het voorschip langs het hoofd in het diepe water zou wegzinken en dat allen om zouden komen; het bleef echter hangen op de stoenen. Op den bak was ook een reddingboei, maar allen waren te ellendig om die vast te grypen. Daar kwam opeens één enorme zee over, die alle zeven menschen te geiyk over boord vaagde den kapitein en de hofmeesteres aan bakboord; de gezagvoerder zag den loods nog verdwynen onder de ankerspil; de echtelieden met hun kindje en de 2de stuurman waren waarschyn lyk vooruit weggeslagen. En de bak kwam nu ook onder water, en is niet weer boven gekomen. Te voren had de kapitein den hofmeester nog half gekleed op dek zien komen, en weer teruggaan, om zich verder te kleeden waar- schyniyk. De tweede-klasse-passagier, op wiens biljet de naam Schulz stond, was even boven gekomen en had, op het gezicht van het water, dadelyk de deur weer gesloten. Nader blykt hy te heeten Pezzarro; zyn familio, die te Amsterdam op de Nieuwe Pnnsongracht woont, is van het onheil in kennis gesteld. De luiken waren onmiddeliyk opengeslagen, en de lading weggedreven. Zooals reeds werd gemeld, waren er zwem gordels in overvloed aan boord. Zg lagen in de kooien, uitgevouwen, om ze dadelyk te kunnen aandoen. Maar zooals dat gewoonlijk gaat by zoo'n plotseling onheil: iedereen ylt naar boven, laat alles in den steek, en een maal op dek, durft niemand weer naar boneden gaan. Hoe de kapitein zelf geworsteld heeft om in zee boven te blyven, is reeds verhaald eerst op een waterketel, die al maar rolde, wat uiterst vermoeiend was. En in dien ketel was oen gat, waardoor hy vol liep en zonk. Vervolgens greep de heer Van der Poll een deur en eindeiyk een ladingbord. Tweemaal is hy gezonken; dan dacht hy eon oogenblik in uitputting zich maar te laten gaan, doch zoodra hy water binnen kreeg begon by opnieuw de worsteling met de golven. By het passeeren van de uitgaande Harwichboot had hy zyn das losgetrokken en daarmee gowuifd, doch tevergeefs. Eindeiyk zag hy de steenen van de pier; zyn laatste gedachte was: „Nu sla ik daartegen te pletter". Daarna kreeg hy zyn bewustzyn weer terug onder de liefderyke behandeling in het hotel „Hoek van Holland." Naar vernomen wordt is de toestand van den matroos Van Buuren, in het ziekenhuis te Rotterdam verpleegd, zeer bevredigend. Van de lading van de „Holland" spoelen nog steeds goederen aan. Daar het zeer wel mogelyk is, dat by ver- anderiyken wind een gedeelte van de lading aan het strand van Loosduinen en Scheve- nrngen aanspoelt, is het noodig iedereen ernstig te waarschuwen, dat onder die lading eenige kisten met sublimaat-pastilles zyn, zooals bekend eon zeer zwaar vergift. Verliezen van het Engelsche leger, eooalê die voorkomen in de Daily Graphic". a ff m Q 2 O 9 O a o o O o a •1 *J O J>0 85 ll f 3 a 28 Jan. 6 20 4 21 29 7 20 9 40 80 8 39 14 26 31 1 Febr. 2 Totaal. CORRESPONDENTIE. Een paar inge zonden stukken moeten tot eon volgend nommer blyven liggen. Howoiyk der Koningiu. Het wordt thans bevestigd, dat de troepen van het garnizoen te 's Gravenhage en uit andere garnizoensplaatsen op den dag van het huweiyk van H. M. de Koningin en hale zullen zyn opgesteld langs den door den stoet te volgen weg van het Paleis naar de Groote Kerk, en wel als volgt: het regiment grena diers en jagers van het Koninkiyk Paleis af, langs Paleiastraat, Oranjestraat tot aan de Katholieke Kerk in de Parkstraat, dan sluit zich aan het korps mariniers langs de Park straat tot den Knouterdyk; vervolgens de troepen uit het garnizoen te Utrecht, waarnaast een gedeelte vesting- en pantser- fortartillerie uit de residentie tot aan de Gevangenpoort, dan het personeel der normaal- schietsohool en daarnaast het 3de rogiment huzaren met een gedeelte veldartillerie, van af de Gevangenpoort langs den weg dien de stoet volgt over het Buitenhof tot de Graven straat, voorts In de Gravenstraat detachemen ten van het 4de regiment infanterie uit Leiden en Delft en eindeiyk de koloniale reserve op de Groenmarkt, langs het Stadhuis tot aan don ingang der Groote Kerk, alwaar de eere- waclit der dienstdoende schuttery is opgesteld.' Het huwelijksgeschenk van de 's Graven- haagsche Vereemging „Bybel en Oranje" aan H. M. de Koningin en Hertog Hendrik zal; zyn de in 1896 door de professoren Kuyper, Bavinck en Rutgers bewerkte Bybel, gebonden in kalfaperkament, met het koninkiyk wapen op het voorplat. Het boek zwaar verguld op snede, met wit metalen sloten en artistiek bewerkte groen moiré schutbladen la ver-i vaardigd ter bindery van don lieer J. Van Bommel, te Amsterdam- Het comité, dat te Scheveningen ls gevormd voor de regeling van de deelneming aan het défilé by gelegenheid van het huweiyk van H. M. de Koningin, heeft ook de feestelijke versiering van Scheveningen by het bezoek, dat H. M. aan de zeeplaats zal brengen, ter hand genomeD. Op den weg, waarlangs H. M. met Z. H. Hertog Hendrüt den ryioer zal maken, worden een viertal eerepoorten ge plaatst en wel by den ingang tusschen de Duinstraat en de Badhuisstraat en de overige in de Keizerstraat, aan het Strand, enz. De poorten zullen door groenversionng worden ven onden. Aan het défilé van Haagache voreenfgingen, georganiseerd door het Volkshuldecomitó, op Woensdag 6 Februari, 's namiddags te half- twee, langs het Paleis, als hulde aan het Koninkiyk Bruidspaar, zullen 3850 personen deelnemen, met 65 banieren, verschillende muziekkorpsen en een viertal feest wagens. De stoet zal worden geopend door het muziekkorps van het 8de reg. huzaren. Dan volgt in den stoet het muziekkorps der jagers en daarna dat van het vierde reg. infanterie. Het muziekkorps van het 2do reg. veld artillerie zal den optocht besluiten. De stoet zal den volgenden weg nemen: Koninkiyk Zoölogisch Botanisch Genootschap, Benoordenhoutschen Weg, Koninginnegracht, Kanaalstraat, Mauritakade, Parkstraat, Oranje straat, Noordeiude, Koninkiyk Paleis, Koord einde, Plaats, Lange Vyverborg, Tornooiveld, Korte Voorhout, Prinsessegraeht, Koninkiyk Zoölogisch Botanisch Genootschap. De sub-commissie uit het comité, belast met de regeling van het défilé, bestaat uit de heeren M. M. Couvée Jr., voorzitter; mr. iE. baron Mackay, secretaris; A. A. Knuyver, mr. M. I. C. M. Kolkman, bygestaan door de heeren C. L. Hofman, A. Hoogenraad en A. Van Wielingen. De Hertogin van Albany, zuster van de Koniugin-Moeder, zal, wegens den rouw in liaar famile, de huwolyksplechtigheid in Den Haag niet by wonen. By aankomst der Vorsteiyke penoodigden aanstaanden Maandagavond zullen aan het station der Staatsspoor te 's- Gravenhage en aan de Hotels „des Indea", „den Ouden Doelen", en „de Twee Steden" eerewachten j met muziek zyn opgesteld van de grenadiers en jagers, van de koloniale reserve en van de huzaren, elke eerowacht 100 man sterk. Op den huweiyksdag zullen zich eere wachten bevinden aan het Kon. Paleis (gre nadiers) en aan de Groote Kerk (schuttery), j De 101 saluutschoten onmiddeliyk na de voltrekking van Hr. Ms. huweiyk te geven, zullen in de Maliebaan worden afgeschoten. Het commando cavalerie tot opening van den stoet op 7 Febr. zal bestaan uit 60 man en het commando veldarl illerie als eere-escorte tot sluiting van den stoet eveneens uit 50 (bereden) manschappen. De commando's cavalerie die op 4 Febr. bfi de illuminatie respectievelijk het Koninkiyk rytuig zullen voorafgaan en den stoet zullen sluiten, zullen ieder bestaan uit een half eskadron. Alle militairen in Den Haag zullen in het openbaar in groot tenue verschynen van 4 Febr. a. s. 's avonds 9 uren af tot na het vertrek van alle Vorsteiyke Personen, ver» moedelyk eerst den 8sten Februari. Hr. Ms. adjudant de hhten&nt ter zes late klasse Zegers Ryser is hedenochtend van Den Haag naar Oldenzaal vertrokken om aldaar Z. H. Hertog Hendrik te gemoet te reizen, die met een extra-trein naar Den Haag doorreist en aldaar hedenavond te 7 u. 66 mu aankomt. By de officieele ontvangst aan het Staats spoorstation zullen o. a. tegenwoordig zyn de Grootofflcieren van Hr. Me. Huis, Ministers en andere autoriteiten, zoovrel burger]yke als militaire. De aanstaande Gemaal van H. M., die, zegt men, de uniform van den hem verleenden geueraalsrang zal dragen, zal de op het perron en voor het Koninkiyk Paleis opgestelde eerewachten inspecteeren. De Hertog wordt aan het Paleis op het bordes opgewacht door baron Clifford, hof maarschalk. Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin- Moeder bevinden zich met gevolg in de vestibule om den Vorstelyken Bruidegom te ontvangen en zullen dus niet aan hot station tegen woordig zyn. De voorhal van het Paleis, de ingangen en trapbalusters zyn met een keur en rykdom van planten en bloemen versierd, in welks groepen de witte kelk domineert. Hertog Hendrik. Het heeft Hare Majesteit de Koningin be haagd, by barHlit van 30 Jannari 1901 No. 26, Hoogstderzelver aanstaanden Gemaal, Zyne Hoogheid Hertog Hendrik van Mecklenburg, met ingp.ng van 31 Januari 1901, te benoemen tot schout-by-nacht a la suite. By Koninkiyk besluit van 80 Januari 1901, No. 28 is, met ingang van 31 Januari 1901, Harer Majesteits aanstaande Gemaal, Zjjno Hoogheid Hertog Hendrik van Mecklenburg, benoemd tot generaal-majoor a la suite van de landmacht. By Koninkiyk besluit van 80 dezer No. 30 ls Harer Majosteits aanstaande Gemaal, Zyne Hoogheid Hertog Hendrik van Mecklenburg, met ingang van 31 dezer, benoemd tot generaal* majoor la 6uite van het leger in NederU India.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 2