N* 12557 Dontlertlag 31 Januari. Ar 1901. i§eze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leideu. 31 Januari. Feuilleton. VERBODEN LIEFDE. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per I maanden, i t i I I I I I if 1-10. Buiten Leiden, per looper en «raar «(enten gevestigd rfln 1-80. Franco per poet i i t i i l i 1-6B* PRIJS DER ADVERTENTTËNi Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Orootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassecren bulten de stad wordt ƒ0.05 berekend. In de gisteren te 's-Gravenhage gehouden vergadering van R.-Kath. Kiesvereeniglngen werd met algemeene stemmen de wenscheiyk- faeid uitgesproken tot het vormen van een Bond. Er waren 33 gemeenten vertegenwoor digd en 6 centrale K.-K. Kiesvereenigingen. Besloten werd een commissie van 7 per- ,sonen te benoemen voor deze aangelegenheid. Tot leden van die commissie werden benoemd de heeren: Spendel Henri, te Katwijk; jhr. Yon Fisenne, te Ryswyk; Klompó, te 's-Qra^ venhage; Meyer, te Rotterdam; dr. Kervel, te Noordwyk; Streefkerk, te Zoeterwoude, en ;Yan Baaren, te Schoonhoven. De deputatiön van Hare Majesteiten bjj 'de begrafenis van koningin Victoria verlaten hedenavond per Staatsspoor Den Haag. In Den Haag zal op 10 Februari worden geopend een Nederlandsche handelsacademie: „Het Oefoningskantoor", ten doel hebbende 'al degenen, die een positie in den handel wenschen te verwerven, méér practisch dan 'tot nu toe op de bestaande inrichtingen voor 'handelsonderwijs mogeiyk was, voor huntoe- 'komatig beroep voor te bereiden. Door de arr.-rechtbank te Rotterdam is, ter vervulling der vacature van kantonrechter .ie Schoonhoven, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. H. J. Carsten Bz., advocaat en procureur te Assen; mr. F. W. Ter Spill, griffier by het kantongerecht te Woerdenmr. N. J. Wilkens, ambtenaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in het arr. Almeloo. De nachtmailboot „Koningin-Regentes", van de Maatschappij „Zeeland", is door het Engelsche gouvernement afgehuurd, om heden, Donderdagavond, de vorstelijke personen naar Engeland over te brengen. Hr. Ms. pantserdekschip „Gelderland", onder bevel van den kapitein ter zee J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh, is 29 Jan. te Batavia aangekomen. De luitenant ter zee late klasse F. Bot, gedetacheord te Utrecht, wordt met 1 Februari 'op non-activiteit gesteld. BU keninkiyk besluit is ongegrond ver klaard bet beroep van den heer M. P. Brockx, 'hoofd der openb. lagere school te Haarlem- merliede en Spaarnwoude, tegen het besluit van Ged. Staten van Noord-Holland, waarby afwyzend beschikt is op zyn verzoek om de betrekking van agent der Levensverzekering- Maatschappy „Dordrecht" te mogen bekleeden. De voordracht voor leeraar in de Engel fiche taal aan de hoogere burgerschool met 6-jarigen cursus te Voendam bestaat uit de heeren E. Kruisinga, te Assen, en R. Volbeda, te Haarlem. Naar „Het Volk" mededeelt, is de heer A. H. Gerhard, uit Amsterdam, van sociaal democratische zyde te Enkhuizen candidaat gesteld voor de verkiezing voor de Tweede Kamer in Juni a.s. Naar het „Haarl. Dagbl." vorneemt, was de heer F. W. Van Eedon, te Haarlem, gisteren weder in staat zyn werkzaamheden te her vatten. Hot feestmaal der Nederlandsche Ver- eeniging te Londen, dat 7 Februari ter viering van het huwoiyk van koningin Wilhelmina zon worden gehouden, is wegens den dood van Koningin Victoria uitgesteld. Het stoomschip „Ardjoeno", van Rot terdam naar Java, vertrok 29 Jan. van Port- Said; de „Kanzier" (thuisreis) vertrok 28 Jan. van Delagoabaai; de „Koning Willem I", van Amsterdam naar Batavia, arriv. 29 Jan. te Genua; de „Spaarndam" arriveerde 80 Jan. van Nieuw-York te Rotterdam; de „Prinses Amalia", van Batavianaar Am sterdam, vertrok 25 Jan. van Padang; de „Prins Frederik Hendrik" arriv. 29 Jan. van West-Indiö te Nieuw-York; de „Amsterdam" arriveerde 80 Jan. van Rotterdam te Nieuw- York; do „Duisburg," van Batavia naar Am sterdam, vertrok 20 Jan. van Makassar; de „Laertes" vertrok 28 Jan. van Batavia naar Amsterdam; de „Soembing," van Rotterdam naar Java, vertrok 80 Jan. van Southampton. Alfeiu Alhier is men gisteravond al aan het feestvieren geweest. Het was de „Wilhel mina vereeniglng", die onze corporaties tot medewerking opriep. En zy had succes. „Euphonia", „Lofstem", R.-K. Zangkoor, „Sparta" en „Thalia", alle brachten haar beste krachten byesn. Het doel was, geheel Alfen te laten genieten, maar daarvoor moesten vorschillende avonden genomen worden. Gister avond had de zoogenaamde élite-uitvoering plaats, alleen toegankeiyk tegen entróe. De zaal van St.-Joris" was tot in -het uiterste hoekje bezet; onder de verschillende Invités waren ook het burgeriyk bestuur en de geesteiykheid vertegenwoordigd. Het zeer y-varieerde programma werd tot algemeene tevredenheid uitgevoerdzeer fraai waren o. a. de tableaux-vivants: „Vredesconferentie" en „Hulde aan 't Bruidspaar". Het R.-K. Zang koor had o. a. veel succes met het goed uitgevoerde „Te-Deum" van Verhulst. De schoone avond deed den heer Zwlerzina, voorzitter der „Wilhelmina-Vereeniging", by het siot zyn harteiyken dank uitspreken tot de medewerkenden en ook tot het publiek. Hy deelde voorts mede, het keurig bewerkt programma aan de Koningin te hebben opgezonden, met beloefd verzoek daarvan inzage te nomen. Daarop was namens £L M. een schryvon ontvangen, dat een warm woord van lof en dank bevatte. Deze mededeeling verwekte een daverend applaus. De heer v. Bachum de Boer bood den heer Zwierzina namens eenige heeren een prachtigen lauwerkrans aan. Met een fanfare eindigde deze avond, die nog door twee zal gevolgd worden, met hetzelfde programma, waarop het publiek vry entróe heeft. Ook de schooljeugd wordt niet vergeten, die gedurende twee dagen haar hart kan ophalen, dank zy eon milde bydragevan den gemeenteraad. En de gemeentenaren brachten geld byeen voor een extra-uitdeeling aan de armen. üiilogom. In de zaal van 't hotel Sistermans, alhier, zal vermoedeiyk by gelegenheid van de huweiyksvoltrekking van H. M. de Koningin een feest-voorstelling worden gegeven, welke alleen en geheel zal worden ingericht om de schoolkinderen gratis een paar genoeglyko uren te doen genieten. Voor gemeld doel zal door den heer P. Vink, alhier, een inteeken- lyst om vrywillige bydragen ter bestryding van onver my deiyke kosten aan de huizen der Ingezetenen worden aangeboden. By genoeg zame deelneming zal de dag, waarop de foestvoorstelling zal plaats hebben, later worden bepaald. Gisteravond omstreeks, halfzeven, ont stond brand in de woning van den winkelier B. Schreuder, aan de Molenstaat alhier, waar door het aangrenzende perceel, bewoond door J. Zifkamp, eveneens werd aangetast en tot den grond toe afbrandde, terwyi een gedoelte van het winkelhuis slechts gespaard bleef. De brand schynt vermoedeiyk door een weg geworpen brandenden lucifer ontstaan te zyn in een slaapvertrek boven den winkel. Daar man en vrouw naar de kerk waren, zyn de kinderen, die reeds te bed lagen, met moeite door de buren gered en by den winkelier P. Philippo ingebracht. Ook de vrouw van J. Zifkamp, die sedert geruimen tyd ernstig ziek was, moest met het ledikant door een dor ramen naar bulten worden gedragen. Zy werd liefderyk opgenomen in de woning van den heer J. Veldhuyzen van Zanten. Huizen en inboedelB zyn verzekerd. Hazerswoude. Onder verwy zing naar achter staande advertentie deelen wjj mede, dat a. s. Zaterdagavond te 7 uren in het café van den heer 0. L. Boers een groote vergadering zal worden gehouden van de „WiJhelmlna- vereenlglng", om met de leden van gedachten te wlasolen over het vormen van een lichtstoet met muziek op Donderdagavond 7 Februari a. s. De toestemming van den burgemeester ls be reids "door het bestuur der vereeniging ver kregen en de deelneming aan den stoet zal zoo gemakkeiyk mogeiyk worden gemaakt, ten einde deze feesteiyke vieriDg van de echt verbintenis van H. M. de Koningin met Hertog Hendrik tot een rechte volksuiting temaken. Onze ambachtsvrouw, de douairière Visser van Hazerswoude, zal, met toestemming der verschillende schoolbesturen, de leerlingen van de zes lagere scholen in deze gemeente, op den dag der huweiyksvoltrekking van het vorsteiyk paar, onthalen op chocolade en krentenbrood. Deze traktatie, gevoegd by hetgeen de commissie tot viering van school feesten den kinderen bereidt, zal dien dag tot een feestdag by uitnemendheid maken voor onze jongens en meisjes en daardoor, zooals vanzelf spreekt, ook voor de ouders. De vergadering van de afdeeling „Volks weerbaarheid" werd bezocht door 21 van de 174 leden. Nadat de waarnemende voorzitter, de heer J. M. Kok, de byeenkomst had ge opend, bracht de secretaris, de heer 3. Posthu mus, zyn verslag uit, waaruit bleek, dat het streven der afdeeling nog op weinig succes kan bogen. De eenige onderafdeling, die tot hiertoe uit haar was voortgekomen, is reeds binnen een jaar, wegens gebrek aan deel neming, opgeheven. Uit het verslag van den penningmeester, den heer K. Van den Berg, bleek, dat de ontvangsten over 1900 hadden bedragen 93.81 en de uitgaven f 29.75; zoodat een batig saldo rest van f 08.50. Aan het hoofd bestuur is overgemaakt f 72.25. Verschillende besprekingen tot het stichten van onder-afdeelingen leidden nog tot geen bepaald resultaat. Het bestuur is na de gehouden verkiezingen nu samengesteld als volgt: de heeren J. M. Kok, voorzitter, in plaats van mr. J. Bruyn, die naar elders vertrokken is; A. Fortgens, secretaris, in plaats van den heer 3. Posthumus, die te Lelden ia gaan wonen; K. Van den Berg, penningmeester; 0. Filippo, vice-voor- zitter; J. C. Vintges, vice-secretaris, en J. Gaarkeuken, vice-penningmeester. De heer Pos thumus is nu bestuurslid zonder bepaalde functie. Gistermorgen werd do klok in het huis van den spoorwegbeambte Versteeg door den bliksem getroffen en beschadigd. Gelukkig vielen geen grootere onheilen in 'a mans woning te betreuren. Voor de deelneming aan de nationale huldebetooging van fanfare- en harmonie korpsen, op Maandag 4 Februari a. s. te 'a-Gravenhage, zyn by loting door de hoofd commissie aangewezen de heeren H. Van Hoff, es-clarinettist, en K. Verheul, lste tuba. Leiderdorp. Toen ook boven deze ge meente het onweer woedde, zoo hevig, dat men8chen van hoogen leeftyd verklaarden nooit iets dergeiyks, om dezen tyd van het jaar, te hebben bygewoond, veroorzaakte het hemelvuur brand in de hoeve bewoond aoor den landbouwer P. v. 't R., In Achthoven onder deze gemeente. Een wagenhuis, waarin tevens 11 koelen waren gestald, brandde geheel uit. Het ree werd gered. Op het terrein waren verschillende autori teiten aanwezig. Met behulp van twee spuiten een derde behoefde niet in werking te worden gebracht werden de boerdery en een hooiberg behouden. Een en ander was verzekerd. De schoorsteen van het huis yan den wagenmaker H. werd eveneens door den bliksem getroffen. Het dak bekwam eenige schade. Brand werd echter niet veroorzaakt. Het praatje als zou giBteren een onzer ingezetenen door den bliksem doodeiyk zyn getroffen, is van allen grond ontbloot. Wassenaar. Het eerste, wat den leden van „Nut en Genoegen" by hun Intrede in het „Oude Hula den Deyl" in het oog viel, was zeker wol het flinke, ruime tooneel, dat door de „Wassenaarsche Tooneelvereenlging" gisteravond werd ingewyd. Een nieuw tooneel en het dóbut eener onlangs opgerichte vereeni ging, dat „voegt zich wel te zamen", zeggen onze naburen. Het programma, dat de nieuwe vereeniging afwerkte, was nogal omvangryk. 15, zegge vyftien, voordrachteu en een biyspel. Uit de voordrachten, die door de verschil lende leden werden gehouden, was op te maken, dat de nieuwe vereeniging over goede krachten beschikt. De heer B. P. v. d. Meer, van wiens dicht talent we wel meer genoten hebben, had gezorgd, dat de verschillende voordrachten doorspekt waren met „nieuwe coupleteen", die veelal op dorpstoestanden sloegen. Zoo hoorden we verscheidene toepasseiyke, soms ook wel ondeugende zinspelingen op den vooruitgang der bloembollencultuur, op den bouw van een fabriek van verduurzaamde levensmiddelen, op de verdwenen automobiel, op den chiquen omnibus, die nog komen moet, op het alcoholgebruik in deze gemeente enz. enz. De pièce de milieu werd gevormd door het blijspel„Drie Genieön op één kamer." Zy, die we reeds meer op de planken hadden gezien, zoowel als de „nieuwe krachten", waren allen goed In hun roL De drie genleön wisten zich met echte kunstenaarsnonchalance te schikken in hun lot, d. w. z. geen geld en veel schuld. Vooral werd gelacheu om den hospes, wiens rheumatiek niet afhankeiyk aoheen van het weer, maar van het „nietige siyk", dat de genioèn hem zoo netjes afhandig wisten te makeD, en dat hem, natuuriyk, door eenige „beschermers der kunst" werd thuisgebracht. Alles saamgenomen, is deze eerste uitvoering der nieuwe vereeniging wel geslaagd te noemen. Een volgend seizoen hopen we allen nog eens op de planken te zien. Zegwaard. Door het bestuur van den Bin- nenwegschenpolder is aan den heer 0. M. Ket alhier vergunning verleend tot het aanleggen eener boomkweekery langs den Zegwaard- schen weg, in kavel vier van dien polder. Zoetermeer. Het kohier der grondbelasting voor het dienstjaar 1901 ls door den directeur der directe belastingen invorderbaar verklaard tot een bedrag van f 1686.52 voor gebouwde en f 6786.54 voor ongebouwde eigendommen. Zegwaard-Zoetermeor. De herziene lysten van de stemgerechtigde ingehjrdon van den PalensteJnschen polder, den Binnenwegschon polder, den Driemanspolder, den Zoetermeer- schen Meerpolder en den Nieuw droogge- maakten polder zyn gedurende veertien dagen ter inzage nedergelegd. Binnen deze gemeenten zal gelegenheid worden gegeven tot kostelooze Inenting en herinenting gedurende 1901te Zegwaard op Woensdag 18 Maart, 12 Juni, 11 September en 11 December, des nam. van 1 tot 2 uren, en te Zoetermeer op Woensdag 18 Maart, 19 Juni, 11 September en 11 December, van 12 tot 2 uren. XJlt do ..^taatsoouraut". Kon. besluiten. Benoemd tot secretaris- penningmeester van het bestuur der viS8cher(jen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen F. L. De Leouw te Bergen-op-Zoom, met toekenning van eervol entslag als lid van voornoemd bestuur. Up verzoek eervol ontslagen ais surnumerair der reg. en dom. Ph. B. Libourel. Benoemd tot kantonreohter te Schagen mr. L. E. Van Petersom Ramring, thans griffier by bet kantongereoht te Wyk-by-Uuuratodc; iot rechter in de rechtbank te Zutfen mr. T. S. Tromp, thans reohter in de reohtbaok te Heeronveen. Met ingang van 1 Febr. 1901, aan 8. S. Bofstra, havenmeester bij de Drentacbe Uoofdvaart, de Kolonievaart en bet Meppelerdiep, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend eu als zoodanig benoema P. H. De Jong, thans buitengewoon opziohter van den waterstaat. Min. beschikkingen. Met ingang van 16 Febr. 1901, op zyn verzoek, oervol ontslag verleend aan dr. H. Posthumus, ala adsisteut voor de pathologische anatomie aan de Ryks-univorsiteit te Groningen. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat het Koninklyk Kabinet van Sohilderyen (Mauritshuis), te 's-Gravenh&g^ den 7den Febr. 1901 voor het publiek zal ge sloten z|jn. EERSTE KAMER. Hoofdetuk Binnenlandsche Zaken voor 1901. By de beantwoording der verschillende sprekers kon de Minister van Binnenlandsche Zaken geen speciale wet voor gelykstelling van commissarissen van politie met burgeriyke ambtenaren toezeggen. Er wordt echter overleg gepleegd, ook wat betreft andere personen. In overweging is een regeling om ook anderen dan gemeenteraadsleden tot ambtenaar' van den burgerlyken stand te kunnen benoemen,c Spoedig is te verwachten een ontwerp tofc uitbreiding van de macht van de gecommitteer den by de eindexamens der gymnasia. Of dit jaar reeds de byzondere gymnasia zullen kunnen proflteeren van die bevoegd heden, hangt af van de besturen dier Inrichting. De Minister; bestrydende de grieven van den heer Bultman, als zou hy In zake den landbouw meer de belangen der bureaucratie en van heb militairisme bevorderen, dan de belangen van den landbouw, verdodl de de aanstelling van een landbouw-inspecteur en de kosten, besteed voor het Ryks-hengetveulon- depot. Het Ryk8landbouwproefstation te Leiden kan de Minister niet openstellen voor particu lieren. Omtrent aanstelling van een zuivel- consulent in Engeland wordt overleg gepleegd. Hy is gezind de zuivelconsulenten als Rijks ambtenaren te beschermen. De uitgifte van jachtakten tot schieten op schadeiyk wild heeft niets te maken met de heeriyke jacht- rechten, want die akten worden gegeven tot jagen op eigen terrein, waarvoor men permissie heeft. 8) lla»r misschien begrflp Ik het nog niet. Vergeef het dan aan mjjn wijsneuzigheid. Ik, kuikentje, zes jaar jonger dan ju, wil je rerstandig zyn loeren.... bespot- teiykl Maar ik zou heel graag by je komen - en Je wat opvroolyken. Op het oogenblik kan dat niet: ik werp my nu in de «tudio. Over een paar maanden wil lk wel eens vacantie nemen; dan zal ik je vra gen: „Inviteer my ala 't u belieft". Myn groeten aan je ouders; Leo en Milly een Hinken zoen. Je toegenogen Suzanna." Sabine'e oogen stonden vol tranen. Heimwee naar haar vriendin, heimwee naar de wereld, heimwee naar daden overweldigden haar. Ja, Suzanna was gelukkig: die kon arbeiden en vol trots zich vry en onafhankeiyk ge voelen. zy, Sabine, kon niets dan stilzitten, j en dat was voor haar temperament het ergste. Nadat de nalatenschap van haar man ge regeld was, voelde zy zich een volkomen .verarmde vrouw. Het geld, dat haar oom bywyze van aalmoes gaf, was in haar oogen •wel toereikend om zich en haar kinderen te kleedon en het kindermeisje te betalen. Ze wilde er ook elk jaar een paar honderd mark van op zy leggen, om later voor onderwya harer kinderen iets beschikbaar te hebben, fcoat so Inwoning vond ie by haar ouders. Haar bede, by haar broer op „Heinsdorf" te mogen wonen en zich daar nuttig te maken, was afgewezen, en haar idee om te Beriyn een pension of zoo iets op te richten als heel dwaas verworpen. Wat zouden de menschen er van zeggen? Stil blyven zitten, dat was het wachtwoord. Sabine lachte bitter, toen ze nog eens de regels las, waar Suzanna een bezoek aankon digde. Alsof zy in de positie was, zoo maar een vriendin te inviteeren I Moeder zou zeggen, dat er geen bohooriyk logeervertrek beschik baar was, envader zou bang zyn, in zyn huiselyke gemakkeiykhoid gestoord te worden. Was het al niet lastig genoeg voor hem, dochter en kleinkinderen op zyn dak te hebben? Werktuigiyk, nog geheel vol van Suzanna's brief, nam zy dien van haar zwager op. Ze had altyd zoo'n beetje medeiyden met zyn roeronde, goed gemeende woorden. Hy begon met eenige betuigingen van sym pathie en vriendeiyk vragen naar de kinderen. Plotseling echter maakte het matte glim lachje op haar gezicht plaats voor levendige belangstelling. Zy las: „Je hebt eens gevraagd naar Körlegg. Ik begryp, dat je die man interesseert, en dat is juist het motief van myn schry- ven. Bereid je voor, iets vreemds te ver nemen. Hy bleef een maand of tien weg; hy is nu teruggekomen en, zooals hy verzocht had, overgeplaatst. Hy deed dat hoofdzakeiyk om my, dat begryp Je. Welnu, hy is overgeplaatst by het regi- pent, waarvan een bataljon te Mflhlau ligt. Nu is het er uit. „Je schreeft my eens, dat by je ouders aan huls geon der heeren officieren komt. En daar je hem niet kent, sal een ontmoeting wel te vermyden zyn; je kunt hem ongestoord op straat passeeren. Maar ik dacht: het is toch beter, dat ik het 8chryf dan dat je het van een ander vorneemt. Hy heeft er natuuriyk geen flauw vermoeden van, dat je te Mflhlau woont. Ik heb ook tegenover de kameraden daarvan niet gerept, toen er over hem gesproken werd: licht had de een of de ander het hem kunnen vertellen, en dat zou voor hom ook maar onaan genaam zyn geweest". Met kleurlooze lippen zat Sabino voor zich uit te staren. Onverzwakt leefde in haar geheugen de herinnering aan den fleren, blonden man, dien zy op hot kerkhof had gezien. Hoe ernstig had hy gesproken, welk een zware, nauwgezette levensopvatting had hy geopen baard, de man, wiens noodlot zich zoo tragisch had gewend door het egoïstisch en onnadenkend doen van een ander I Een onheilspellend, verward rumoer van menschenstemmen schrikte Sablne op. Zy sneldo naar de gang en hoorde van uit de voorkamer praten en weenen. In een oogen blik was zy binnen en zag kleine Milly, bitter hullend en snikkend, geleund tegen grootpapa, die haar met zoete woordjes troostte. Midden in de kamer stonden groot mama en Liesbeth, de kindermeid, heftig kyvend, beiden in toorn. Leo stond ook al te huilen, met zyn knuistjes In de oogen. Zoodra Liesbeth haar meesteres zag, wendde zy zich tot haar, hulp zoekend: „Mevrouw heeft gezegd, dat ik dadeiyk het huls uit moetl Geen mensch heeft hier het recht, my den dienst op te zeggen, behalve u. Door u ben Ut aangenomen, en door u word ik betaald." „Ik moet je opmerken, Sabine, dat dit schepsel zich heel ongepast gedragen heeft, toen ik haar verbood, met de kinderen nog maals dien onderofficier in zyn woning te bezoeken 1" riep de oude dame. „Heb je dat gedaan, Liesbeth?" vroeg Sabine verschrikt. „Nu ja. 't Is toch geen schande, als lk op klaarlichten dag een oogenblikje by myn vryer ben, met wien ik vaste verkeering hebl" „Maar de kinderen nam ze meel.... Leo heeft het uitgebracht: hy was by een echten, grooten soldaat in huis geweest en had het geweer in de hand gehaden Milly heeft de kerel gekust 1" vertelde de grootmoeder. „De kerel?" riep Liesbeth verontwaardigd. „Een koninkiyk Pruisisch onderofficier een kerel l Neen, wie heeft zoo iets ooit gehoord Leo begon harder te weenen. „Je moet dat onbeschaamde mensch dadeiyk wegsturen," zei de burgemeestersvrouw zenuw achtig; „dat ben jo my verplicht." „Zeker, mama," antwoordde Sabine dof. Zy zag bleek en verdrietig; het geval hinderde haar geweldig. Och, ze wist wol: deze uitbarsting was het gevolg van maandenlang aanstoken der keukenmeid Guste. Zelf was ze over Liesbeth zeer tevreden; hst meisje was proper, eeriyk, lief voor de kinderen en persooniyk zoer aan haar gehecht. Wat het bezoek by haar vryer betreft, ze zou daarvoor waarschyniyk een strenge vermaning gekrogen hebbenmaar nu een ontslag op staanden voet, met schan daal, midden in de maand, dat was tegen Sabine'e zin. Daar haar moeder het echter verlangde en het meisje zich ongepast had gedragen, moest ze hot wel doen. „Ga nu, Liesbeth l" sprak de jonge vrouw; „lk kom dadeiyk achter om je je loon uit to betalen." „Kostgeld tot don lston Mei komt my ook toe, als u my wegstuurt 1" zei de meid boos. „Je zult het hebben." Liesbeth ging. Een zwoele stilte volgde» de kinderen hielden van schrik op te weonen. Zy hingen aan Liesbeth en gevoelden, dat or iets was gebeurd, dat hen van haar zou schelden. Sabine bogon den kinderen de manteltjes en hoedjes of te doen. „We moeten een advertentie in het blaadje laten zetten," zoi de burgemeester. „Misaohlen weet vrouw Weber er een,", veronderstelde mevrouw „Neen, neen, wat van die besteedster komt, deugt in den regel niet veel. Als het niet anders kan, moet Sabine maar een vrouw nemen 's morgens en zich overdag zelf met de kinderen bezighouden." De geesten der cadeïui waren geheel ver vuld van het echt kMnstoedsohe geval. De moeder liet zich ontvellen: Het hindert ook ciot, als Sabine een beetje meer te doen krijgt dan tot dusverre." Sabine w>rd donkeirood. Haar blik, somber en diep, ging don aanwezigon voorbyze zag door het venster in de grauwe wolken, in het grenzonlooze, het onzokeroEn eou zware zucht ontwrong zich aan haar lippen. Do burgemeester stootto zyn vrouw oveu aan met den elioboog, vermanend. Hy keurdo de uitlating niet goed, al stemde hy innoriyk er mee in. Maar wat moest die arme Sabino uitvoeren? In de keuken viel er voor haar niets te doen; daar v«a9 de trouwe Gusto baas. (Wordt vermigdj

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1