N* 12557 Woensdag SO Januari. A*. 19CT. Courant wordt dagelijks, met uitsondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. DAGBLAD. PRIJS DEZER COUKAKTt Voor Leldea per 8 maaodea. 9 i i '.f MO. Buiten Leiden, pet loopei eo waar agenten gevestigd tfln 1.80. Franco per poat «iiittiitiiiittr l-®5- PRUS DEB. AD VERTEN TIÜW Van 1— 8 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootera lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseercn bulten de stad wordt f 0.06 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Offloleelo Honnls^eTintfe Burcemee*tor on Wetboadora van Lelilon; Geeieo het adras Tan de flrtna O. H. TIM- MEBMA.NN, ho.'döuda verzoek om verguooiog lot uitbreiding raa haar etoomhoatzag-.-rij tm do 4<3o Bmnoi» veel gracht No, 5, kad. bekeBd rieotie D No. 1494, door plaat»i:ig on in-werking-ttolling van esn etoommachlca ran 20 p.-k., ter vervaugiag raa de bestaande vau 12 U, Gelet op do k eo 7 der Hinderwet; Geven by dezo unnis aaa het publiek, dat ge noemd vorzook uiet de bijlagen op de Secretano deiicr gerasento ter viaie gelegd la; alsmede, dat op JMosdag 12 Februari a.e., 'e voormiddag» te elf uren, op bet Kaidhuia, gelegenheid zal v,orden gegeven, om bezwaren to^ea dat verzoek in to brengen. Bnrgemeester en Wethouders vooraoemd Leiden, F. Wa8, Hargemeeatcr. 89 Jan. 1901. VAN HEY8T, deoreiaria. Leiden, 30 Januari. Zooals bekend is, heeft zich hier ter stede een commissie gevormd met het doei om aan onze onvermogende medeburgers by gelegen heid van het huweiyk van H. M. de Koningin een uitdeeling te doen van levensmiddelen en brandstoffon, opdat die gewichtige dag ook voor hen in waarheid een feestdag wezen zal. Om dat doel te verwezenlijken heeft zy zich met het verzoek om een geldelijke bijdrage gewend tot de ingezetenen dezer gemeente, door wie, zeggen B. en Wa., op onbekrompen wijzo tan die roepstem gehoor ie gegeven. Toch is de bijeengebrachte som niet zoo groot, dat de commissie in staat zou zijn zonder hulp van elders op waardige wijze aan haar plan uitvoering te geven. Vandaar dan ook, dat zi) zich tot B. en Ws. gewend heeft met het verzoek om te willen bevorderen, dat ook uit do gemeentekas een bijdrage verleend wordt. Hoe groot die bijdrage zou moeten zijn, is nog niet mst zekerheid te zeggen. Dit toch zal geheel daarvan afhangen, hoevelen ▼an hon, die niet bedeeld worden, zich voor de uiideeling zullen aanmelden. In ieder geval echter zal zy de som van f 2O00 met te hoven behoeven te gaan, terwijl het evenzeer mogelijk is, dat zij niet eenmaal de helft van dat bedrag zal moeten bedragen. Aangezien nu het streven der commissie om den trouwdag van onze geliefde Koningin te maken tot een feestdag ook voor onze minder bedeelde medeburgers, naar het B. en Wa voorkomt de volle sympathie verdient, en een volledig slagen van dat stroven zeker ook een offer uit de gemeentekas alleszins waard is, geven B. en Wa. den gemeente raad gaarne in overweging hen te machtigen tot een maximum van f 2000 by te dragen in de kosten van de op 6 Februari a. s. to houden bedoeling. Ons wordt verzocht in herinnering te willen brengen, dat de cursus (University Extension) van prof. dr. H. A. Lorentz over .zichtbare en onzichtbare bewegingen", a. s. Maandagavond in het Nutsgebouw een aan vang zal nomen. De commissie uit de Eerste Kamer, belast met het onderzoek van den geloofsbrief, enz. van hot nieuw gekozen lid, den heer Tak van Poortvliet, heeft verzocht diligent te worden "verklaard vcor het uitbrengen van het ver slag op een nader te bepalen dag. De „Nederlandsche Botanische Vereeni- ging" zal haar wintervergadering houden op Zondag 10 Februari te Nymegen. Onder fneer zal bepaald worden voor welke provincie de fierbarium-prysvraag voor 1901 zal uitge schreven worden. Gisternacht kwam een der hertogen van Meckleuburg-Schwerin te Vliselngen met den sneltrein aan, om met de nachtboot der maat- echappy .Zeeland" de reis naar Engeland te vervolgen. Prins en prinses Schaumburg, prins Karei vp Hessen, prins George van Griekenland, q prins van Waldeck-Pyrmont en prins Reuss worden bedonnacht per sneltrein te Vhssingen vei wacht om naar Engeland over te gaan. Donderdagnacht zal jhr. De Ranltz naar Engeland oversteken. Te Kampen is benoemd tot gemeente secretaris mr. dr. Veldman, te Delft. De directeur-generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft bepaald, dat de van de Zuidaüikaansche Spoorweg-Maatschappy overgenomen ambte naren, voor zoover zy vroeger by de Maat- schappy in dienst waren, ook by wederaan stelling na 1 October a. p. tot het examen voor adspirant-adjunct-commies, in de maand Augustus a. s. te houden, kunnen worden toegelaten. Met ingang van 1 Februari wordt in de positie van conducteur der brievenmalen een aanmerkoiyke verbetering gebracht. Zy, die 15 jaren conducteur zyn, zjjn allen bevorderd tot conducceur lste klasse, en zy, die 10 jaren die betrekking hebben vervuld, krygen een salarlsverhooging van f 100. Het geopereerde oog van president Kruger U weer onderzocht en de toestand zeer goed bevonden. De dag, waarop het rechteroog zal geopereerd worden, is nog niet bepaald. Het te Utrecht, Rotterdam en andere plaatsen, sells naar Amerika en Engeland verspreide gerucht, dat president Kruger ernstig ongesteld zou zyn, ia volkomen onge grond. De President geniet een uitstekende gezondheid. Het stoomschip .Admiral" (uitreis) arri veerde 27 Jan. te Mozambique; de „Bergedorf", van Java naar Amsterdam, vertrok 26 Jan. van Bombay; de „Bundesrath" (thuisreis) vertrok 28 Jan. van Port Said; de .Burge meester Den Tex", van Amsterdam naar Java, vertrok 28 Jan. van Perim; de „General" (uitreis) vertrok 26 Jan. van Lissabon; de „Itzehoe", van Java naar Amsterdam, vertrok 27 Jan. van Marseille; de „Koning WillemII" arriveerde 26 Jan. van Amsterdam te Batavia; de „Oengaran", van Java naar Rotterdam, vertrok 28 Jan. van Marseille; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, ver trok 25 Januari van Perim; de „Soembing", van Rotterdam naar Java, arriveerde 28 Januari te Southampton; de „Sonneberg", van Java naar Amsterdam, arriveerde 27 Jan. te Marseille; de „Timor" arriv. 28 Jan. van A nsterdam te Batavia. Benthuizen» De kohieren der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen over 1901 zyn door den directeur der directe belastingen Invorderbaar verklaard en aan den Rijks-ontvanger uitgereikt. Bodegraven. Maandagavond hield de heer O. K(jne, van Vlaardingen, alhier, in de afd. Bodegraven en Omstreken" van de Nat.-Chr. Geheelonthouders-Vereenlglng een rede over: „De macht der bedwelming". De inhoud daarvan kwam hierop neer: De geheelonthouders moeten den stryd niet alleen voeren tegen den drankduivel, maar ook tegen zooveel andere duivels, die in de menschenwereld rondwaren en de zinnen der menschen bedwel men, evenals de alcohol dit doet. De stryd tegen het gebruik van alcohol is slechts een deel van den grooten stryd, dien ieder christen heeft te voeren tegen alles, wat niet waar, niet schoon, niet liefiyk en niet welluidend is. De boelende voordracht van den spreker werd door de aanwezigen met de grootste aandacht gevolgd. Haarlemmermeer. Uitslag der door het ge meentebestuur alhier gehouden aanbestedingen van: het onderhouden der scholen en onder- wyzerswoningen in 4 perceeien, het doen van onderhoudswerken aan het raadhuis en de levering van schoolbehoeften en benoodigd- heden voor de nuttige handworken, in 1901. Scholen en woningen: perceel 1. M.J. Jagt voor f 610, J. Sluis f 590. Perceel 2. K. J. Bakker f 448, J. Sluis f 420, M. J. Jagt f 410. Perceel 3. L. Stans f 637, N. Laan f 599, P. en B. Klaassen f 595, J. Sluis f 586, H. Bakker f 555. Perceel 4. A. Den Ouden f 289, J. Sluis f 260, J. Hulsbos f 215, N. Laan f 207. Gegund aan de laagste inschryvers. Raadhuis. J. Sluis f 696, J. v. d. Lecq f 489.26, H. Bakker 487.60. Niet gegund. Schoolbehoeften en handwerken: perceel 1. W. 0. Meilink, to Zutfen, f 1172.795. Perceel 2. Dezelfde, f 158.67. Gegund. SassenheLm. Het aantal schoolgaande kin deren ln deze gemeente bedroeg op 15 Jan. 1901 423; hiervan gingen er 169 op de open bare lagere school, 139 op de Ohrist. byzon- dere school en 115 op de R.-K. meisjesschool. Valkenburg. De Raad dezer gemeente heeft ingesteld een commissie tot wering van schoolverzuim, krachtens artikel 22 der Leer plichtwet. Deze zal bestaan uit 7 leden. Als zoodanig zyn benoemd de heeren: Johs. Bin- nendyk Dz., W. Groot, J. Koek, J. 0. Van der Nagel, A. Peet Az., J. Senff en C. Varkevi88er. Warmond. Den koetsiers en voerlieden wordt onder de aandacht gebracht, dat de tol aan den Warmonderdam, onder deze ge meente, vervallen ia. Woubrugge. De lysten der stemgerechtigde ingelanden van den Oudendykschen- en den Veender-Polder, ouder deze gemeente, voor het jaar 1901, bevatten de namen van respectie- veiyk 20 en 11 stemgerechtigden, die 842 en 178 stemmen kunnen uitbrengen. Het hoog ste uit te brengen stemmental beloopt inden Polder Oudendyk 42, het laagste 2. Voorden Veender-Polder bedragen deze cyfers 80 en 1. Waddingsveeu. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim zyn door den Raad benoemd (in alph. volgorde) de heeren O. Van Drimmelen, A. Van Eeuwen, O. Jongen- burger, C. 0. Regt, G. J. Slothouber, 0. A. Staal en O. G. Veenstra. Op het request der onderwyzers aan de Openb. Scholen om verhooging der jaarwedde is door den Raad afwyzend beschikt. Het getal leerlingen op de Openb. School aan het Dorp bedroeg op 15 Januari 189 en op die aan de Brug 206. Zoeterwoude. Het aantal kinderen op 1 Jan. 1901 in deze gemeente aanwezig en vallende in den leerplichtigen leeftyd be draagt 498. Het kohier der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen over het dienstjaar 1901 is executoir verklaard tot een bedrag van f 28702.78, te weten wegens gebouwde eigend. f 7144.81, ongeb. eigendom men f 16,658.42. Het bedrag aan opcenten ▼oor at gemeente bedraagt f 8286.02. Bynsburg. Behalve het afwerpen van pan nen, het losrukken van blinden, het vernielen Yan goten, heeft de etorm in onze gemeente nog grootere onheilen teweeggebracht. By den heer H. v. Klaveren werd door de woedende elementen de geheelo koe- en paardenstal omgeworpen; alleen een klein stuk muur bleef staau. Met groote moeite en gevaar konden de koeien, waarvan wonderiyk maar enkele werden gekwetst, worden gered. Reeds eenige weken kan mon by den heer P. Brussee Gz. een moederkip met haar elf kindertjes op de werf zien rondtrippelen. Do btrenge koude heeft den kleintjes volstrekt geen kwaad gedaan. Gisteren vergaderde de Afdeeling „Ryns- burg" der Algemeene Veroenlging voor Bloem bollencultuur by den heer H. Coster. 64 leden waren aanwezig. Na lange besprekingen werd een voorstel van het bestuur aangenomen, waarby door de Afdeeling Rynsburg het volgende voorstel aan de a. e. Algemeene Vergadering te Haarlem zal worden onderworpen; „Aan alle afgevaardigden, ter Algemeene Vergadering aanwezig, wordt uit de Algemeene Kas f 2.60 presentiegeld uitgekeerd." Uit de rekening van den penningmeester, den heer H. Hogewoning Cz., bleek, dat de ontvangsten in het afgeloopen Jaar bedroegen 155.666de uitgaven 149.08, zoodafc door zyn zuinig beheer een batig saldo van 6.68* bestaat. Uit het Jaarverslag van den secretaris, den heer P. v. Iterson, bleek, dat het Yereenigings- jaar begonnen was met 75 leden, 1 donateur en 1 lid-leerling. Als nieuwe leden werden aangenomen 22 personen. Bedankt hebben 7 leden, terwyi 2 leden der Afdeeling door den dood ontvielen. De afdeeling telt dus thans 88 leden, 1 donateur en 1 lid-leerling. Beide heeren ontvingen den dank der ver gadering voor het uitgebracht verslag. By de gebrulkeiyke verloting, die uit mooie pryzen bestond, waron de gelukkigen: N. d. Mey Gz., W. v. Egmond Az., G. Ravena- bergen Cz.; O. Ravonsbergen, Jac. v. Beek, J. De Best, H. J. Den Haan, Jao. Glasbergen, H. Hogewoning Dz., N. Nort, G. v. Delft en Jao. Prins. Voorhout. Het kohier der Grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen over het dienstjaar 1901 bedraagt wegens gebouwde eigendommen f 2176.11 en wegens ongebouwde eigendommen f 6686.16, totaal f 8860.27. Het kohier is Invorderbaar verklaard den 24sten Januari 1901 en daarby la oog geen rekening gehouden met de herziening der belasting op de gebouwde eigendommen. In de Dinsdagavond in het Stations- koffiehuis gehouden vergadering van de Afd. Voorhout van Bloembollencultuur waren met inbegrip van het bestuur 81 leden tegen woordig. Na een harteiyk openingswoord van den voorzitter werd door den heer L. Prins, pen ningmeester, rekening en verantwoording gedaan, waarby een batig ealdo aanwezig bleek van f 70.88. De heeren J. Does, A. J. Dysselbloem en J. Knappert zagen de rekening na en be vonden deze volkomen in orde, waarop de voorzitter hen dankte voor de genomen moeite en den penningmeester voor het accurate beheer. De heer J. Van Dobbelen, secretaris, bracht daarna een keurig verslag uit van den toe stand der afdeeling, die thans 54 leden en 3 lid-leerllDgen telt, en knoopte in zyn hoe danigheid van hoofd der school daaraan vast een zakeiyk overzicht van de pliohten voor de hoofden van huisgezinnen, die in flink getal aanwezig waren, uit de leerplichtwet voort- vloelende, zoodat het applaus der aanwezigen welverdiend was. Als voorzitter werd by acclamatie herkozen de heer P. Berbóe Fz., die onder dank voor het in hem gestelde vertrouwen de benoeming aanneemt. Vervolgens bracht de voorzitter verslag uit van zyn reis naar 's-Gravenhage met den heer P. Van Reisen tot het verkrygen van een tweede postbestelling voor de ingezetenen ten oosten van den spoorweg woonachtig, waaruit bleek, dat gegronde hoop op ver betering bestaat. Op de in de bus gevonden vraag, of in het voorjaar een tentoonstelling van afgesneden bloemen zou worden gehouden, werd afwyzend beschikt. De voorzitter leidde daarna in een bespreking van de wenscheiykheid om een ziekenfonds op te richten ten behoeve van alle in de gemeente woonachtige werklieden, waarop na eenige discussie een vyftal leden bereid be vonden werden zich met andere Ingezetenen in verbinding te stellen, ten einde de oprichting te doen slagen. Hierna sloot de voorzitter de vergadering en volgde de verloting van 22 fraaie pryzen. Zegwaard-Zoetermeer. De collecte, ge houden onder de rede van den heer Frowein in de Ned.-Herv. kerk alhier, ten behoeve van de Zuid-Afrikaanschs ballingen, heeft opge bracht f 46. Zoetermeer. Het kohier der schoolgelden over het 4de kwartaal van 1900 ls door den gemeenteraad vastgesteld tot een bedrag van f 86.66 en tan den ontvanger ter Invordering uitgereikt TJlt de ,.9taat«oourant". Kon. besluiten. Benoemd tot oDtvanger der belastingen to Lemmer E. W. F. Postel, thans te Anna-Paulowna. Mej. C. L. Homburg, gewezen hulpondorwjjzeres b(j het lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelgkgestelden m Nederlandsch-Indie, thans met verlof hier te lande, op haar verzoek, wegens physieke ongeschiktheid, met ingang van 1 Febr. 1901, eervol uit 's laods dienst ontslagen met toekenning van pensioen* Mr. W. C. Thomas te Arnhem op verzoek eervol ontslagen als schoolopziener in het arrondissement Arnhem; G. Roodenburgh benoemd tot sohool- opziener in het district Baarlem, met toekenning van eervol ontslag als schoolopziener in het distriot Hoorn. Voor drio jaar benoemd in den raad van tuoht ▼oor de koopvaardij, tot voorzitter mr. J. G. Vogel, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam, tot lid C. W. R. Soholten Jr., reeder te Amsterdam, en tot plaatsvervangend voorzitter mr. J. A De Bas, griffier by de rechtbank te Amsterdam. Aan den commandeur der blokmakers by 's Ryks werf te Amsterdam, C. Favot, met ingang van 1 ApriJ, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's Ryks dienst verleend. De lnltenant8-ter-zee lste kl. W. T. De Booy en W. C. J. Smit. beiden ridder in de orde van Oranje- Nassau, bevorderd tot officier in die orde. Goedgekeurd dat S. Van Dalen, bnrgemeester van de gemeenten Brakel en Poederoyen, is benoemd tot eeoretaris dier gemeenten. Toestemming verleend aan G. J. M. Noorduyn, burgemeester van de gemeenten Hagestein en Everdingen, om tot 1 Januari 1907 te Vianen te wonen en aan L. J. Hennen, secretaris der gemeente Oirsboek, om te Merkelbeek te wonen. Min. beschikkingen. Met ingang van 1 Febr. 1901, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend aan G. K. Nugteren, als assistent voor de natuur kunde aan de Rijks universiteit to Utrecht; voor het tijdvak van 1 Februari tot en met 31 Deo. 1901, m diens plaats benoemd W. J. id. Moll. De ministers van justitie, marine, financiën, oorlog, koloniën en waterstaat verleenen deze woek geen audiëntie. EERSTE KAMER. Staats begrooting voor 1901. In zyn verdere beantwoording der verschil lende sprekers by de algemeene beschou wingen, bracht de minister van financien den heer Laan dank voor diens welwillende woor den. De Begeering zal niet etil zitten en zioh ook bezighouden met de door hem aangegeven wetsontwerpen. Urgent is de regeling der prov. belastingen echter niet. Er zyn ont werpen, die urgenter zyn. Hetzelfde geldt ook voor de ïykverbrandlng en de tydregeling. Het successierecht zal meer op zyn plaats zyn by Hoofdstuk VH B. Daarna kwam de minister tot de beschou wingen van den heer Pynacker Hordyk. Ten aanzien van de combinatie van het ministerschap en dat van de Tweede Kamer souligneert de minister hetgeen door den heer Hordyk ls gezegd, dat de uitvoering der Regeeringstaak er niet door is belemmerd. Welnu, alleen daarmede heeft men te maken en de verdere bedenkingen gelden de Grond wet en behooren thuis by een herziening der Grondwet. Aan den heer Rutgers van Rozenburg zegt de min., dat de Reg. over Grondwetsherziening reeds haar meening heeft gezegd en dat uit haar houding genoegzaam biykt hoe zy over kiesrechtuitbreiding en algemeen kiesrecht denkt. Een bepaalde toezegging tot Indiening van een wetsontwerp betreffende verzekering tegen ouderdom en invaliditeit is niet gedaan. Het wordt slechts voorbereid. Aan de admini stratieve rechtspraak wordt gearbeid. De minister zou willen verzoeken de bezwaren niet al te breed uit te meteu. De afwykingen gelden voor het meerendeel kleine zaken. De minister geeft toe, dat een administratieve rechtspraak moet komen, maar men late der Regeoring tyd. Na replieken van de heeren Van den Biesen, Van Wijck, Van Nierop en Ruigere van Rozenburg worden de algemeene beraadslagin gen gesloten. Hoofdstuk H (hooge Ooileges van Staat) wordt aangenomen. Aan de orde is Hoofdstuk Hl (Buitenland- sche Zaken). De heer Rahusen bespreekt het recht van de Nederlanders tegenover de En gelachen op zee naar aanleiding van een aanvaring, waarby de Engelschman schuld bekende en de mate rieels schade vergoeddo, doch de weduwe van een daarby verongelukten vlsacher geen actie tot schadevergoeding kon instellen volgens het Engeliche recht, dat aan vreemdelingen die actie niet geeft. Spr. acht dit feit van groot belang. De minister van justitie kan aan die zaak niets doen. Zy ligt op den weg van buitenlandsohe zaken. In dezen zou spr. wenschen, dat de Minister de noodige ver- fcoogen richte tot de Engelsche regeering, om een einde te maken aan dezen op zyn zachtst genomen onheudbaren toestand. De Minister van Builenlandeche Zaken zegt, dat de Regeering hieraan niets kan doen; een stap van den Minister by de Engelsche regeering zal er niet toe kunnen lelden, dat die regeering hierin verandering kan brengen. De heer Rahusen repliceert, dat, indien deze redeneering opging, Engeland het ln zyn hand zou hebben elk actiönrecht aan den vreemdeling te ontnemen. Het betreft hier intusschen een exceptie op bet Engelech recht, die zeer zeker op onzen aandrang kan vervallen. Een wets voorstel vanwege het departement van Justitie op reciprociteit ln dezen ln te voeren, zou spr. een grooten achteruitgang achten. Na dupliek van den Minister van Buiten' landsche Zaken wordt Hoofdstuk Hl aange nomen. Aan de orde is Hoofdstuk IV (justitie). De heer Dijckmeestsr verdedigt de kanton rechters tegen de beschuldigingen van het Kamerlid Bouwman, dat zy emolumenten heffen, die hun niet toekomen. Wat betreft' den tyd, waarop de kantonrechter eeden kan afnemen, deze is by reglement vastgesteld, i Spr. dringt aan op afschaffing van de emolu menten voor de griffiers by de kantongerechten, op verhaal van geldboeten op het goed of het loon van den gestrafte, daar men thans meestal liever gaat „zitten" dan de boete te betalen, en op afschaffing van de twee eerste dagen op water en brood voor lieden, die tot lang durige gevangenisstraf zyn veroordeeld. De heer Bultman bespreekt de politie ten plattelande en wenscht, dat voor telegram men, door de burgemeesters by ontdekking van diefstal naar ce aangrenzende gemeenten te verzenden, voorschotten zullen worden ver strekt. Voorts wenscht spr. meerdere vryheid voor de veldwachters om zich buiten hun ambtskring te begeven en in het algemeen meer vryheid van beweging voor de opsporiugs- ambtenaren. In het algemeen wenscht spr. een beteren toestand ten plattelande te ver krygen in die achtervolging en aanhouding der schuldigen. Spr. dringt op maatregelen van den Minister aan in dien geest. De Minister van Justitie deelt mede, dat naar aanleiding van de klacht, dat de kanton rechters hun niet verschuldigde gelden in ontvangst nemeD, een onderzoek is Ingesteld, dat nog niet is afgeloopen. De successie-eed voorts moet kosteloos worden afgelegd. Emolumenten mogen dus niet in rekening worden gebracht. Het is juist, dat de ver oordeelden hoe langer hoe meer de voorkeur er aan geven de boete door te gaan „zitten" vry te loopen. De Minister heeft in zyn novelle reeds maatregelen voorgesteld om het betalen der boete beter te verzekeren. Den heer Bult man antwoordt de Minister, dat de officier van justitie, het parket, moet beslissen of en op welke wyze zal worden vervolgd. Ver- volgingskosten, door particulieren gemaakt, moeten voor hun rekening zyn, behoudens vergoeding door de autoriteiten, Indien zty meenen, dat hiertoe de middelen, die men voorstelt, moeten bestaan. Het oordeel hierover moet uitsluitend by het parket blyven. De heer Bultman repliceert, dat zyn rede voering hierop geen betrekking had. H(J bepleitte slechts spoedig optreden der justitie by een misdrijf ten plattelande. De Minister van Justitie antwoordt, dat ln dit geval de kosten worden vergoed. Hoofdstuk IV wordt aangenomen. Ha wel Uk der Kou Lug Ln. Ter gelegenheid van de inhuldiging van H. M. de Konlngiu in 1898 werd door de toenmalige feestcommissie te 's-Gravenhage zorg gedragen, dat op verschillende plaatsen in de stad, ingeval van ongelukken en ziekte gevallen, hulpmiddelen waren te vorkrygen. Thans by de huweiyksfeesten heeft de sedert opgeriohte afdeeling 's-Gravenhage van de Ver. „Eerste Hulp by Ongelukken" die taak over*i genomen» Op verschillende plaatsen, ln zieken- Inrichtingen, politiebureelen, stations dor apoor- wegmaat8chappyen enz. zullen verplegend t personeel of verbandmiddelen aanwezig zyn. Aan de doctoren is wederom oen onder- scheldingsteeken uitgereikt. De „Haagsche kroniekschryver" van de, „N. Gr. Ct," meldt over hot Haagsche servies i, „Het is ontzagiyk mooi oud Chineeach porselein, van zeldzaam fraaie kleur en opmerkeiyk gaaf en compleet voor 24 personen. De vorm van de terrines is niet byster echoon veel mooier zyn de sauskommen, bladvormlg,' op schoteltjes. Er zyn, behalve het volledige' servies voor £4 couvens, nog tal vaastukken, ter aanvulling by, die echter min of meer zyn beschadigd. Onze burgemeester, die eon, kenner ie van oud-blauw en zelf een prachtigs collectie er van bezit, heeft den aankoop terecht aangeraden, door bemiddeling van den directeur van den Grooten Bazar, den heer' Oouvóe Jr. De koopprye is ook niet te hoog f 24,000. Indien men nagaat, welke enorms sommen vooral voor complete serviezen worden besteed, ls het geschenk van de gemeents zeer pryswaardlg. Fynproevers beweren wel^ dat het niet de ware lange lysen zyn, doch een servies van de soort, waarop zy het oog hebben yange lys met dt zes merken of met de vyf doctoren zyn niet te koopenj men zegt, dat er te Amsterdam twee serviezen van bestaan, die ln handen zyn van oud-1 patricische familiön en die elk op een waards van f 150,000 worden geschat." Naar het „Hbl." verneemt, zal de Gouden Koets den laten Februari per extra-trein, door de Maatschappy tot Exploitatie vah Staatsspoorwegen welwillend beschikbaar ge steld, van Amsterdam naar Den Haag worden vervoerd. Een speciale wagon wordt in de werkplaatsen der ftts.-Sp. soor dit doel inge richt. Het galartytulg zal na gebruik op 1 Februari weder op dezelfde w(jze naar Amster dam worden vervoerd, om gedurende het bezoek der vorateiyke personen dienst ta doen. Het

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1