H* 12549 Maandag 21 Januari. A0. 1901. (gourant wordt dagelijks, met uitsondering van <§Lpn- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAHBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Lelden per 8 maanden, i i i i i i t i if 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd afin 1.80. Franco per post i I i ii i I i i i t li 1M- PRIJS DER ADVERTENTIÊN Tan 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het lncasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 21 Jannari. Ingevolge art. 22 der Leerplichtwet be noemt de gemeenteraad een of meer commis- 9iën, die den arrondissements-schoolopziener by staan by het verrichten der werkzaamheden, bedoeld in de artikelen 20 en 21 dier wet. In die commissiën, die den naam dragen van „Commi68iën tot wering van Schoolver- tuim", moeten zooveel mogelijk de navolgende categorieën van personen vertegenwoordigd worden lo. de in de gemeente wonende ouders, voogden en andere In art. 1 der wet ge noemde verzorgers der in de gemeente op een lagere school ingeschreven kinderen; 2o. de meerderjarige onderwijzers, die aan een openbare lagere school in de gemeente werkzaam zfin; 3o. de meerderjarige onderwijzers, die aan ©en byz. lagere school in de gemeente werk zaam zyn; 4o. de overige meerderjarige inwoners der gemeente, voor zoover zy niet onder een der vorige categorieën vallen. De gemeenteraad bepaalt het aantal leden der in de gemeonte in te stellen commissie of com mission, met dien verstande, dat het aantal leden van één commissie nergens meer mag bedragen dan negen. Wordt in een gemeente meer dan één commissie ingesteld, dan wordt iedere com missie voor een bepaald aangewezen deel der gemeente benoemd. Voorts bepaalt de ter uitvoering van art. 22 der Leerplichtwet vastgestelde algemeen e maatregel van bestuur van 10 November 1900, Stsbl. No. 200, in art. 2, dat B. en Ws. zooveel mogeiyk voor iedere te ver vullen plaats in de commissie aan den ge meenteraad een aanbeveling zendon, van ten minste twee benoembaren, terwyi ingevolge art. 3 van dat Besluit door den Gemeenteraad ©en huishoudeiyk reglement voor de Oomisoie wordt vastgesteld. Ten aanzien van dit laatste punt nu komt bet B. en Ws. voor, dat met de vaststelling van het Huishoudeiyk Reglement beter kan worden gewacht, totdat de commissie benoemd Ib en zich geïnstalleerd heeft, opdat zy ovor den inhoud van dit reglement kunne worden gehoord. Moge ook al de Raad met de vast stelling van het Huishoudelijk Reglement zyn belast, zoo is het toch regelmatig, dat het college, welks werkkring by dat reglement sal worden geregeld, zyn inzichten dienaan gaande kau doen kennen. Voorloopig zal dus naar het inzien van B. en Ws. alleen tot de benoeming der commissie behoeven te worden overgegaan. Immers, dat in deze gemeente, waar het flchoolverzuim zeer gering is, met één com missie zal kunnen worden volstaan, betwyfelen J5. en Ws. niet. Mochten zy zich echter op dit punt vergissen, dan kan altyd iater nog |ot de benoeming eener tweede commissie Worden overgegaan. Wat in de tweede plaats het aantal leden der commissie betreft, zoo komt het E. en Ws. wenscheiyk voor, dat de commissie uit negen (zynde het maximum aantal, dat by de wet is toegestaan) leden zal bestaan, opdat het lidmaatschap der commissie, die ten minsto tweemaal 'smaands moet vergaderen, niet te bezwarend zal zyn. Die 9 leden zullen dan, naar het B. en Ws. poorkomt, het best als volgt over de ver schillende bovengenoemde categorieën worden verdeeld: 3 leden uit de Iste categorie en verder 2 leden uit ieder der drie andere. Op grond van het bovenstaande geven B. en Ws. den gemeenteraad In overweging: lo. te besluiten, dat in deze gemeen ie zal zyn één commissie tot wering van school verzuim, samengesteld uit 9 leden; 2o. over te gaan tot de benoeming van de leden dier commissie, waartoe zy de volgende aanbevelingen aanbieden a. Uit de lste categorielo. A. J. Binnendyk en A. J. Den,Hollander; 2o. G. J. Bik en J. P. Creyghtonen 8o. A. J. Van Hoeken J.Jzn. en J. De Lange. b. Uit de 2de categorie: lo. H. 0. Van der Heyde, hoofd der school 8de kL No. 4, en W. Koops, hoofd der school 3de kl. No. 5; 2o. Ph. Rank, lste onderwyzer aan de school 3de kl. No. 5, en J. P. L. Rietdyk, lste onder wyzer aan de Jongensschool lste kJ. c. Uit de 3de categorie: lo. J. B. Meynen, hoofd der Ohristelyke School aan den Stillen Ryn, en J. H. J. Kuypers, hoofd der Roomsch- Katholieke Parochiale School; 2o. A. Van der Meer, onderwyzer aan de Roomsch-Kath. Parochiale School, en D. G. Van der Horst, leeraar aan de Normaallessen ter opleiding van onderwyzers en onderwijzeressen voor Christeiyke Scholen. d. Uit de 4de categorielo. E. Kruisinga Dzn. en P. J. M. Boonekamp; 2o. S. B. Vos en F. A. Dee, allen leden van het Hoofdbestuur der Leidsche Vereeniging tot bevordering van geregeld schoolbezoek. Naar aanleiding van een desbetreffend vsrzoek van den heer J. 0. Van der Kam, om restitutie van betaald schoolgeld, aange zien zyn zoontje wegens ongesteldheid de lessen aan de Jongensschool lste klasse tydeiyk niet heeft kunnon bywonen, dealen B. en Ws. mede, dat de desbetreffende ver ordening alleen b(j tusschentydsche vestiging in of tusschentydsch vertrek uit de gemeente gedeeltelijke vrysteliing of terugbetaling van schoolgeld toelaat. Mitsdien geven zy In overweging afwyzond op het verzoek te beschiken. Tevens leggen zy aan den gemeenteraad over het verzoek van den heer A. Kist, med. docts, arts, om benoemd te worden tot stads geneesheer, ter vervulling der vacature, ont staan door het aan dr. Th. G. Den Houter verleend eervol ontslag. Onder mededeeilng, dat de nieuw te be noemen stadsgeneesheer voorloopig weder alleen belast zal zyn met de geneeskundige armenpraktyk, op een jaarwedde van ƒ550, geven B. en Ws. in overweging tot een be noeming over te gaan. Door het bestuur der Maatschappy voor Toonkunst, alhier, is aangedrongen op het aanbrengen van verschillende verbeteringen in de Stadsgehoorzaal, waarvan de wenscheiyk- heid, na een daaromtrent door de Commissie van Fabricage ingesteld onderzoek, door die Commissie en ook door B. en W. wordt erkend. In hoofdzaak komen die verbeteringen neer op den uitbouw van het podium, benevens het aanbrengen van daarby behooronde twee trappon, eon betere verlichting van het podium, het verven van deuren en muurvlakken van het podium, het behangen van de receptie kamer en het plaatsen van een telephoon in het gebouw. Aan laatstbedoelden wensch is inmiddels reeds door B. en Ws. voldaan. Ook de andere verbeteringen zouden B. en Ws. echter gaarne zoo spoedig mogeiyk tot stand brengen, opdat daarvan nog by de ver schillende concerten in dit jaar party kunne worden getrokken. De daaraan verbonden kosten worden door de Commissie van Fabricage geraamd op f 670. Toen vóér eenigen tijd dr. G. M. Rutten, tydeiyk leeraar in de Scheikunde aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens en aan het Gymnasium, alhier, dong naar de betrek king van leeraar in dat vak aan het Gym nasium en de Hoogere Burgerschool te Breda, en zyn benoeming aldaar als verzekerd mocht worden beschouwd, heeft de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwys gemeend B. en Ws. te moeten wyzen op het groot belang voor het onderwys aan onze H. B.- School, indien dr. Rutten voor die school kon worden behouden. Toen ia aan dr. Rutten de toezegging gedaan, dat zyn betrekkingen alhier van tydeiyke in vaste zouden worden veranderd met verhooging van zyn salaris aan de Hoogere Burgerschool met f 300, en verhooging van het maximum zyner lesuren aan die instelling met vier, indien hy van zyn 80llioltatie te Breda wilde afzien. Het gevolg daarvan is geweest, dat dr. Rutten zyn sollicitatie te Breda heeft ingetrokken. B. en Ws. geven mitsdien thans in over weging de tydeiyke aanstellingen van dr. Rutten als leeraar in de Scheikunde aan het Gymnasium en aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens alhier, te veranderen in vaste aanstellingen, met verhooging zyner jaarwedde aan de Hoogere Burgerschool met f 300, en verhooging van het maximum aantal zyner lesuren aan die instelling met vier, en onder bepaling dat die vaste aanstellingen zullen geacht worden te zyn ingegaan op lo. Jan. U. Blijkens de overgelegde stukken bestaat noch by Curatoren van het Gymnasium of by den Inspecteur der Gymnasia, noch by den Inspeoteur van het Middelbaar Onderwys tegen de definitieve benoeming van dr. Rutten bezwaar, tervryi de Minister van Binnenland- sche Zaken B. en Ws. vrysteliing heeft ver leend van de verplichting, opgelegd by de wetton op hot Rooger en Middelbaar Onderwys om een aanbevelingsiyst van benoembaren by den gemeenteraaa in te dienen. Geiyk uit achterstaande advertentie biykfc, ia doze week iu aot Volkuhuia een tentoon stelling van pnotographieën naar werk van den Vlaming Memlinck en Uen Yenetiaan Carpaccio, vyftiende-eeuwerB beiden (de een werd in 1425, de ander in 1450 geboren). Eerst in de tweede helft der 19de eeuw Ib men tot rechte waardeering van beiden ge komen. Carpaccio Ib een van de vyf schilders door Ruskin ontdekt'*. De Bruggenaar en de Yenetiaan hebban beiaen de in de middeleeuwen zoozeer populaire legende van de H. Ursula uitgebeeld: de eerste op de reüquiekas der Heilige, die de groote schat is van het St.-Jans- Hospitaal in Brugge; de andere op groote doeken in do Academie te Venetië qu, doch oorspronkeiyk in de sohooi van de H. Ursula, die In 1800 in de Lagunenatad gesticht werd. Beider werk, in hun behandeling van hetzelfde onderwerp, naast elkander te zien, geeft by zeer wezeniyk genot, gelegenheid tot verge- ïyking en dus tot beter begrip dezer zeer uiteenloopende tydgenooten. Hoe populair de legende nog was ln de 16de eeuw, blykt uit het feit, dat in denzelfden tyd Duitschers als Meister Stephan Lochner, Meister von Sanct Severln, Wolgemut, Burghmaier, benevens Italianen uit de eerste jaren der 16de eeuw dezelfde stof behandelden. Photographieëu dezer schilderyen zyn mede aanwezig. Op de muziekuitvoering in het Leidsche Volkshuls" zong gisteren de liedertafel „Arion". De liederen, waaronder pittige oud-Hollandsohe, door krachtige mannenstemmen gezongen, de twee nummers voor viool en piano, een andante van Mozart, het adagio en het scherzo uit Beethoven's vyfde soDate, waarvan de direo- teur der zangvereeniging de vioolparty ver vulde, werden door een volle zaal met rustige aandacht aangehoord. „Huygena' Scheeps praat", solo met refrein door het koor, werd byzonder gewaardeerd. De vriondeiyke bereid willigheid, waarmede „Arion" aan het verzoek, om in het „Volkshuis" gisteravond op te treden, voldaan heeft, maakte het aandachtig luisteren van het talryk publiek dubbel aan genaam. Op de 23ste of laatste lyst van de 22ste jaarcollecte voor de Scholen met den Bybel in „De Standaard" wordt vermeld Hoofddorp, met f 174.60. Het totaal der 581 locale comitó's bedraagt ƒ84,100.16. De 22ste jaarcollecte is f 1160.24 hooger dan de vorige „Unte"-coliecte. Ned.-Herv. Kerk. Drietal te Haarlem L. W. Bakhuizen van den Brink, te Ylis- eingen, 0. J. Van Paasaen, te Meppel, en dr. J. Weener, te Ter-Aa. H. M. de Koningin-Moeder heeft als biyk van belangstelling in de doofstommen- vereeniging „Door Liefde Saamgebracht", ge vestigd Westermarkt 16, te Amsterdam, haar een gift doen toekomen, groot f 100. Hare Majesteiten de Koninginnen woon den gisteren de voormiddag godsdienstoefening by in de kerk der Waalsche gemeente te 's-Gravenhage onder gehoor van de. Lafon. Gistermiddag werd in het „Hötel des Indes" weder oen godsdienstoefening gehouden voor president Kruger, waarby ook thans ds. Van der Linden, predikant by de Geref. kerk, voorging. Dr. Leyds is gisteren met zyn secretaris in het hotel „De Twee Steden" aangekomen en zal morgen president Kruger naar Utrecht vergezellen. Met den trein van 10.20 kwam gister morgen te Vilssingen aan ter voortzetting van zyn reis naar Engeland met de dagmall- boot, de Dultsche gezant graaf Von Metternlch, By Koninklijk besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accynzen te Bodegraven c. a. de heer O. P. Vogelen zang, ontvanger derzelfde middelen te Bos koop c. a. De lste luit. W. F. Waldeok, van het 4de reg. inf., die den oursus by de hoogere krygsachool volgt, wordt 1 Mei a. s. gede tacheerd by het 2de reg. huz, te Venloo. De kapt. K. D. Punt, van het 2de reg. veld-art. te 's-Gravenhage, wordt binnenkort bevorderd tot majoor. De lete luit. A. Van Mens, van de cavalerie, en de lste luit. C. Van Tuinen, van de artillerie, worden 1 Mei a. s. gede tacheerd by het reg. gren. en jagers. Mej. T. H. Janssonius, leerares in de geschiedenis aan de middelbare meisjesschool te Groningen, heeft met ingang van 1 Sept. eervol ontslag gevraagd. Op uitnoodiging van een voorloopig comité voor de ontvangst van president Kruger by dlono komst te Utrecht werd Zaterdag avond aldaar een vergadering gehouden ter benoeming van een definitief comité én ter vaststelling van de plannen voor een waar dige ontvangst. De bedoeling ia Oom Paul officieel te ont vangen, doch zonder byzondere feesteiykheden, in verband met den hoogen leef. yd van den President en het gure jaargetyde. Een achryven van den beer Van Boesohoten meldde, dat de President geen bezwaren heeft tegen een officleele ontvangst. By acclamatie werden hierop de leden van het voorloopig comité gekozen tot leden van het definitief comité. Aan de ingezetenen van Utrecht zal wor den verzocht door het uitsteken der drie kleur, zoo mogeiyk met een wimpel ln de Transvaalsche of Oranje-Vrystaatsche kleuren, a, s. Dinsdag van hun sympathie te doen biyken. Gistermorgen werd te Utrecht een ver gadering gehouden van den Bond van uit Zuid- Afrika verdreven personeel der Ned.-Afrikaan- sche Spoorwegmaatachappy, ter bespreking van de ontvangst van president Kruger by diens komst te Utreoht. Medegedeeld werd, dat van het Comité be richt was ontvangen, dat drie leden van de afdeeling zich by het Comité kunnen voegen. Besloten werd, dat de overige leden van de afdeeling zich by aankomst van den presi dent op het Stationsplein van het Centraal station zullen opstellen. Te Utrecht is in den ouderdom van ruim 92 jaren overleden de heer J. A. Gampert, oud-controleur der stedelyke belastingen te Amsterdam. Biykens by het Departement van Marine ontvangen bericht is Qr. Ms. pantserdekschip „Gelderland", onder bevel van den kapitein ter zee J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh, 19 dezer te Colombo aangekomen. De luitenant ter zee der 2de klasse by de Koninkiyke Nederlandecho Marine-reserve J. Jutte wordt met 2 Febr. a. s. geplaatst aan boord vanHr. Ms. pantserdekschip „Kortenaer." Naar wy vernemen, zal Hr. Ms. „Zeeland", commandant de kapitein ter zee H. F. Kouwen- berg, 28 dezer naar de West vertrekken en tegen Augustus a. s. weder naar Nederland terugkeeren. Te Paramaribo zal een gedeelte der equipage van Hr. Ms. „Sommelsdyk" verwisseld worden met die van Hr. Ms. „Zeeland." Fad Zaterdagmiddag repatrieerden te Rotter dam per „Gedé" 26 militairen van het Indische leger, waaronder de sergeant der infanterie P. Hilt en de sergeant der artillerie M. Elen- baas, beiden ridders der Militaire Willemsorde 4de klasse. Hilt verwierf deze in 1896 iii Lepong by het veroveren, zwemmende onder het vyandeiyk vuur, van een prauw; Elen- baas in 1894 op Lombok, waar hy alleen een stuk geschut bleef bedienen, toen alle anderen gesneuveld waren, waarna hy het geschut in veiligheid bracht. Beiden hebben circa 12 dienst jaren. Zy werden met de gebruikelyke eer- bewyzen ontvangen. De Raad der gemeente Winschoten heeft definitief benoemd tot directeur der gasfabriek de heer J. W. J. Klaassen. Tot directeur der gemeentewerken te Arnhem is benoemd de heer W. F. 0. Schaap Jr., bouwkundig opzichter te Deventer. Over hem wordt aan de „Zw. Ct." ge schreven De heer Schaap ls pas 80 jaar oud. Na eindexamen aan de H. B.-S. te Delft gedaan te hebben lachte hem door familie-omstaudig- heden de toekomst niet direct tegen. Maar geen nood, de jonge Schaap zocht werk, nam hamer en bytei op, werkte hard en werd al spoedig opzichter, waarby hy in het oog vteL De familie erkende dit ook, confereerde, sloeg de handen ineen en liet hem studeeren aan de Polyteohnische School te Delft, waar hy zich in drie jaar tyds bekwaamde tot civiel en bouwkundig ingenieur. Prof. Gogh, die den yverigen en bekwamen jongen man zoo goed had learen kennen, wist hem eenigen tyd te Delft te houden. ji?°eu.iiAeton. Het Photographietoestel. „O, wy nemen geen weigering aan," viel my Elza in de rede. Wy zyn ook Engelschen ©n in deze afgelegen streek beschouwt men zyn landgenooten als broeders en zusters. Doch voorloopig zyn wy nog niet in Palmyra. Geduread» de dagen, die onze reis nog duurt, hebben wy gelegenheid elkaar beter teleeren kennen, eu biyffc gy op den laatsten dag by uw besluit welnu, dan moeten wy er vrede meegnomen, dat ge ons niet kunt uitstaan." Deze laatste woorden werden op lachenden toon gesproken. Ik was biy voorloopig geen besluit te behoeven nemen en wenschte slechts, dat de reis nog zeer lang duurde. Ik deelde hun nu mijn naam mede, dien zy verklaarden feeds lang te weten, om de eenvoudige roden, dat hy op my'n koffer gedrukt stond 1 Wy werden van dag tot dag vertrouweiyker. Jack vertelde my van zyn leven, van zyn dageiyksche bezigheden, van zyn plannen, en hoe beter ik hem leerde kennen, des te meer 'groeide myn genegenheid voor hem aan. Ik £treed tegen dat gevoel van liefde, maar te vergeefs. Ik geraakte, door den inneriyken fitryd, dien ik voerde, geheel van streek. Ontelbare malen was ik op het punt hem alles fce zeggen, doch op het besliste oogen- 'piik ontbrak my de moed. Ten gevolge der {Vele ontroeringen liet myn gezondheid zeer Veel te weoschen over. Ik had herhaaldelijk heftige koortsaanvallen en was onuitsprekeiyk 'dankbaar, toen we Adolphus Town bereikten. Dl wêê tê ziek om my te verzetten tegen hun dringend verzoek om hen te vergezellen on toen ik eindeiyk op een zacht bed in een vriendeiyk vertrek lag, sloot ik de oogen en verloor het bewustzyn. Hoe lang ik zoo lag, weet ik niet, doch toen ik ontwaakte, zat Jack naast my en Elza stond aan het voe teneinde. „Ben ik ziek geweest?" vroeg ik. „Ja," antwoordde Jack, „maar nu zult ge er spoedig weer bovenop komen." „Ge hebt toch geen dokterdokter Ivor niet gehaald?" vroeg ik verschrikt. Jack en Elza wisselden een blik. „Neen, want ik ben zelf vroeger dokter geweest en niemand behalve Elza en ik hebben u verpleegd." Het duurde veertien dagen voordat ik in zooverre hersteld was, dat ik gedurende eenige uren het bed kon verlaten, om op een sofa, vlak by het venster, te kunnen liggen. Het vertrek, dat tot ziekenkamer voor my was ingericht, bevond zich op de eerste verdieping en zag uit op een heeriyken tuin. Heeriyk rustige uren bracht ik hier door in gezelschap van broeder en zuster, die my nu Una noem den. Met geweld drong ik de gedachte aan het doel van my'n reis op den achtergrond, want ik kwam tot de ontdekking, dat de genegenheid, die ik voor Jack koesterde, in liefde veranderd was. Welk een zonderling resultaat van myn reis naar Canada 1 En wat zou het eind zyn? Ik bemerkte zeer goed, dat Jack voor my dezelfde gevoelens koesterde als ik voor hem. En eens, dat ik weer voor het venster lag en hy naast my zat, vatte hy myn hand en kuste my. Ik was daarover niets verbaasd; het scheen my zoo natuuriyk toe, dat Jack my kuste. Zoo leefde ik voort, als in een tooverland, tonder aan de toekomst te denken, maarzoo gelukkig alsof ik nimmer verdriet had gekend. Dl verlangde niet naar den dag, waarop ik volkomen hersteld zou zyn, omdat ik dan moest heengaan om Courtenay Ivor, den moordenaar van myn vader, te zoeken. Op een dag, dat ik op myn canapé voor het venster lag te droomen van allerlei geluk, trad Jack binnen en zeide: „Una, als je het goedvindt, biyf ik wat by je zitten. Elza gaat met den pony wagen naar Palmyra, om te zien of er brieven voor ons zyn. Kan zy misschien iets voor je uit de stad meebrengen?" Ik aarzelde. „Zeg het gerust, maar dan gauw, want ze rydt het hek uit." „Ik zou graag een paar citroenen bobben „Natuuriyk kan ze die halen. Wacht, ik zal haar evon naloopen." Hy sprong op de lage vensterbank, met de eene hand achterwaarts gestrekt en toen naar beneden Myn hart stond stil van schrik!.... Die sprong opende my de oogenDien rug, die geopende hand, die houding zou ik overal herkend hebbenDat was de moordenaar myns vaders Courtenay Ivor! Snikkend verborg lk het gelaat in de handen, aan grenzenlooze wanhoop ten prooi. Voordat ik tyd had gehad om my te beheerschen, kwam Jack terug en vroeg op deelnemenden toon de oorzaak van myn hartatochteiyk verdriet Ik hief het hoofd op en antwoordde: ^Gy hebt my bedrogen.... gy zyt Cour tenay Ivorl" Verwonderd, doch volstrekt niet vorschrikt, keek hy my aan. „Hebt ge dat dan toch eindeiyk ontdekt, Una? Ge weofc dus nog alles van vroeger, lieveling?" „Hoe durft ge zoo tot mjj sprekenl Gy zyt de moordenaar van myn vaderl" Ontsteld week hy thans achteruit. „Ik? Ik zou uw vader vermoord hebben? O, Una, hoe ia het mogoiyk, dat ge thans zoo kunt sproken I Indien Je my nu hebt herkend, moet toch de heele geschiedenis voor je ontwaken." Zyn kalmte bracht my geheel in de war. Wat zou hy bedoelen? Zou het mogeiyk zyn, dat iemand zoo kon huichelen? Ik keek hem aan. Slechts medelyden was op zyn gelaat te lezen. „Una," sprak hy eindeiyk met heesche stem, „het is hard en wreed van my, maar toch acht ik het noodzakeiyk, dat ge nu alles hoort. Qe hebt my eindeiyk herkend. Hoe vurig ik ook naar dit oogenblik verlangd heb, vervulde het vooruitzicht my toch steeds met heimelyken angst." „Zeg my allest" riep ik opgewonden uit. De spanning maakte my rykt... „Una, bereid je voor op iets, dat je een hevigen schok zal toebrengen," hernam Jack. „Ik zal je laten zien, wie het schot gelost heeft, dat je vader doodde." Hy ging en keerde terug met een pakje photographieén. „Ziedaar," zeide hy, terwyi hy my een er van voorhield. Met een kreet van afgryzen viel ik achter over in myn stoel. De photographie stelde het tooneel voor, dat voorafging aan dat, hetwelk de inspecteur mfi had laten zienEn daar midden in het vertrek zag ik myzelve met het pistool iQ de hand. Nu wist ik alles: ik zelf had myn vader doodgeschoten; ik wist nu, dat ik zoo gestaan had, met het pistool gericht op de borst van den man met den gryzen baard, ik herinnerde my echter niet wat aan dit feit was voorafgegaan. Half bedwelmd lag ik achterover. Jack vatte myn hand in de zyne. „Luister nu, Una," sprak hy, „ik zal je alles vertellen, want ik geloof, dat het voor je bestwil is. Ten eerste moet ik je zeggen, dat de man, dien je gedood hebt, je vader niet was," Toen begon hy myn eigen levensgeschie denis te vertellen, en terwyi hy sprak, traden de verschillende tooneelen my weer één voor één ln geregelde volgorde voor den geest. Ik herinnerde my alles, zoodra hy het feit noemde7 soms zelfs voordat hy do woorden uitsprak. Dan liep myn geheugen hem als het ware vooruit. Ik herinnerde my myn vroegere jeugd in het binnenland van Australië, myn terug reis aan boord van de groote stoomboot in gezelschap van myn moeder, ons heen en weer trekken in Europa, Ik herinnerde my ook het streng verbod om over myn zusje te spreken en dat myn vader myn moeder even onvriendeiyk behandelde als my. Hy was, geloof ik, biy, toen zy eindeiyk stierf, en van dien dag af was hy minder hard tegen my, doch liefde ondervond ik nooit. Jack deed ook het beeld van andere too neelen by my ontwaken: het tochtje naar Torquay, waar ik hem het eerst ontmoette; de dagen, die ik by de Moores door' -' t, en die tot de gelukkigste in myn leve, n behoord, omdat ik er hem had leer en of- hebben. (Wordt wvolgd,)

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1